Treść artykułu

Pacjentka w trakcie badania tomografii oka

Innowacyjna metoda leczenia jaskry w Wojewódzkim Szpitalu w Białymstoku

Innowacyjny laser do leczenia jaskry to nowy nabytek Oddziału Chorób Oczu w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Białymstoku. Z zabiegów korzystają już pierwsi pacjenci.

Nowe urządzenie to laser diodowy do terapii mikropulsowej ( MP- TLT- Mikropulsowa Przeztwardówkowa Laserowa Terapia Jaskry). Leczenie tą metodą nie powoduje skutków ubocznych i powikłań, w przeciwieństwie do tradycyjnych zabiegów chirurgicznych. Co więcej, terapia ta może być wielokrotnie powtarzana.

Badania nad terapią mikropulsową jaskry były prowadzone od 2007 roku w uniwersyteckim szpitalu w Singapurze, w 2015 roku metoda została opatentowana. Zabiegi mogą być stosowane we wszystkich stadiach jaskry otwartego kąta i w większości rodzajów jaskry wtórnej. Procedura skutecznie obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe o około 30% po 4 tygodniach od jej wykonania. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i wymaga jednodniowej hospitalizacji. Potem pacjent, przychodzi na kontrolę ciśnienia wewnątrzgałkowego do szpitalnej poradni okulistycznej po dwóch i czterech tygodniach po zabiegu. Do tej pory metoda została zastosowana u kilkunastu pacjentów szpitala w Białymstoku.

Źródło: WSZZ w Białymstoku

Fot. Shutterstock