Inauguracja koncertów w ciemności

Inauguracja koncertów w ciemności

Pierwsze występy z cyklu koncertów w ciemności, organizowane przez Santander Bank Polska, odbyły się już w Krakowie i Bydgoszczy. Partnerem społecznym wydarzenia jest Polski Związek Niewidomych Zarząd Główny.

7 czerwca cykl zainaugurował koncert w Krakowie. W imieniu PZN Prezes Anna Woźniak-Szymańska podziękowała organizatorom i zwróciła uwagę na potrzeby osób z dysfunkcją wzroku. Na scenie wystąpił zespół Vołosi, którego twórczość łączy muzykę etniczną, góralską i klasyczną, oraz Śląska Orkiestra Kameralna. Pierwszy utwór zagrano w zupełnej ciemności, aby słuchacze mogli lepiej poczuć muzykę, a także wczuć się w świat osób niewidzących.

Kolejny koncert odbył się w niedzielę, 9 czerwca w Bydgoszczy. Muzycy – Waldemar Malicki wraz ze Śląską Orkiestrą Kameralną – zaprezentowali repertuar, w którym można było usłyszeć najpiękniejsze tanga Astora Piazzolli oraz znane tematy muzyczne Jana Sebastiana Bacha, Fryderyka Chopina, Wojciecha Kilara, Krzysztofa Komedy i Joaquina Rodrigo. Koncert był transmitowany online na kanale YouTube Filharmonii Śląskiej. W imieniu PZN głos zabrał pan Zbigniew Terpiłowski, Prezes Okręgu Kujawsko-Pomorskiego.

– Dziękuję Santander Bank Polska za tę piękną inicjatywę uwrażliwiającą na potrzeby osób niewidomych i słabowidzących. Dzisiejszy koncert to wydarzenie artystyczne na najwyższym poziomie, a pełne humoru prowadzenie Waldemara Malickiego sprawiło, że na długo pozostanie w pamięci – powiedział Zbigniew Terpiłowski.