Treść artykułu

Kobieta w ciąży. Dłońmi obejmuje brzuch na górze i na dole.

Grant na zdrowie dla Instytutu Tyflologicznego

11 lutego 2021 r. na XV Forum Liderów Organizacji Pacjentów firma Gedeon Richter oraz Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej ogłosiły wyniki konkursu na projekt związany z poprawą jakości komfortu życia w obszarze zdrowia kobiet. Była to pierwsza edycja programu grantowego skierowanego do organizacji pacjenckich. Złożono 44 projekty, wygrały tylko dwa, tym bardziej cieszy grant dla Instytutu Tyflologicznego w wysokości 20 000 zł. 

Projekt pt. „Chcę być mamą – poradnik dla kobiet ze schorzeniami i wadami wzroku” ma na celu stworzenie pierwszego na rynku poradnika (w wersji elektronicznej i w powiększonym druku) dla mam z niepełnosprawnością narządu wzroku. Realizatorem projektu będzie Instytut Tyflologiczny PZN.

Na pewnym etapie swojego życia większość kobiet staje przed dylematem – czy zostać mamą. Obawy kobiet ze schorzeniami lub wadami wzroku są dużo większe, gdyż wiążą się z tym, czy ciąża nie spowoduje pogorszenia lub utraty wzroku. Kobiety te maja duże trudności w dotarciu do fachowej wiedzy dotyczącej przebiegu ciąży i prawidłowych zachowań. Dlatego wyszliśmy z inicjatywą stworzenia poradnika wyjaśniającego pojawiające się wątpliwości i obawy. Przy tworzeniu publikacji będziemy oczywiście współpracować z różnymi specjalistami i z kobietami z poważnymi schorzeniami wzroku. Poradnik powstanie do końca września. 

Elżbieta Oleksiak

Centrum Rehabilitacji Instytutu Tyflologicznego PZN

Logo Grant na zdrowie

 

Fot. Unsplash