Treść artykułu

Przycumowany okręt w porcie

Dotknij miniaturę okrętu podwodnego

W Gdyni w porcie w centrum miasta można od czerwca podziwiać makietę okrętu podwodnego ORP „Orzeł”. Jest ona kolejną w tym regionie miniaturą stworzoną z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących.

Przy Skwerze Kościuszki odsłonięto w czerwcu makietę ORP „Orzeł”. Był to najnowocześniejszy okręt podwodny zbudowany przed II wojną światową, który wzmocnił siły polskiej floty podczas rozpoczęcia walk z najeźdźcą. Jego zadaniem było minowanie wód przybrzeżnych w okolicach Helu. Okręt zaginął w tajemniczych okolicznościach.

Miniatura z brązu powstała w ramach projektu „Zobaczyć świat rękoma” zainicjowanego przez Rotary Club Gdańsk-Gdynia-Sopot. Celem przedsięwzięcia jest budowa makiet najbardziej znanych zabytków Trójmiasta dla osób niewidomych i słabowidzących. Założeniem inicjatywy jest z jednej strony utrzymywanie pamięci o wydarzeniach ważnych dla kraju, z drugiej – zmniejszanie barier, które ograniczają osoby niepełnosprawne. Projekt makiety okrętu został sfinansowany przez Rotary Club Gdynia. Dzieło powstało w pracowni Stanisława i Michała Wysockich.

W ramach przedsięwzięcia wykonano również miniatury: stadionu w Gdańsku, Bazyliki Mariackiej, Ratusza Głównego Miasta, gdańskiego Żurawia, legendarnego statku pasażerskiego „Batory” oraz żaglowca „Dar Pomorza” nazywanego „Białą Fregatą”.

Makiety cieszą się popularnością nie tylko u osób z dysfunkcją wzroku, lecz także innych, w tym odwiedzających to miasto turystów: zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Źródło: Rotary Club Polska

Fot. Unsplash