Treść artykułu

Gala z okazji 30-lecia CROSS-u. Na scenie osoby, które otrzymały odznaczenia.

Gala 30-lecia Stowarzyszenia CROSS

Stowarzyszenie CROSS działa już 30 lat. Z okazji jubileuszu odbyła się uroczysta gala. Pojawili się na niej przedstawiciele ważnych organizacji i związków sportowych, partnerzy, trenerzy sportowi oraz niewidomi i słabowidzący sportowcy.

Głównym celem Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących CROSS jest propagowanie i rozwijanie kultury fizycznej oraz sportu wśród osób niewidomych i słabowidzących – dorosłych i dzieci. 30 lat działania to naprawdę wyjątkowa okazja do wielkiego świętowania.

Gala z okazji 30-lecia CROSS-u zorganizowana została 27 listopada 2023 r. w hotelu Groman w Sękocinie Starym, pod Warszawą. W uroczystości wzięło udział ponad 160 gości, którzy przyjechali z różnych stron Polski. Wśród nich pojawili się przedstawiciele organizacji oraz związków sportowych: Anna Wandzel Dyrektor Mazowieckiego Oddziału PFRON, Łukasz Szeliga Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Henryk Olszewski Polski Związek Lekkiej atletyki, Damian Reszka Prezes Polskiego Związku Warcabowego, Anna Zalewska z Polskiego Związku Brydża Sportowego, Marcin Szulc Prezes Nordic Walking Poland i Adam Dzitkowski Prezes ZKF Olimp. Polski Związek Niewidomych, w imieniu Prezesa, reprezentowała Małgorzata Przybyszewska.

Dyrektor Biura CROSS Przemysław Warszewski wygłosił referat na temat historii powstania i rozwoju Stowarzyszenia CROSS. Prezes CROSS-u Mirosław Mirynowski poprosił o upamiętnienie minutą ciszy wszystkich zmarłych już osób, które aktywnie działały dla CROSS-u. Uroczyste podziękowania otrzymali również obecni działacze i partnerzy, bez których rozwój Stowarzyszenia CROSS prawdopodobnie nie byłby możliwy. Wśród nich znalazł się także Polski Związek Niewidomych. Wręczone zostały też Odznaki od Ministra Sportu i Turystyki za zasługi dla sportu, statuetki dla zawodników, którzy zdobyli medale w Mistrzostwach Polski oraz statuetki i wyróżnienia dla trenerów za wkład pracy w rozwój sportu osób niewidomych i słabowidzących.

Po uroczystym obiedzie odbyły się prelekcje trenerów dotyczące różnych dyscyplin sportu. Opowiadano o historii, osiągnięciach i planach rozwojowych.

Niespodzianką na gali był wielki tort, który przyjechał na salę w rytm słynnego utworu „We Are the Champions” zespołu Queen. Na spotkaniu unosiła się rodzinna atmosfera i wielka radość ze wspólnych sukcesów.

Obecnie CROSS ma działanie ogólnopolskie, posiada 42 kluby, ponad 4000 członków i organizuje prawie 100 imprez rocznie. Oby tak dalej!

 

Centrum Komunikacji PZN