Treść artykułu

Tyflografika przedstawiająca wzór egzotycznego materiału

Egzotyczne tyflografiki w Muzeum Azji i Pacyfiku

Ciekawe tyflografiki egzotycznych eksponatów, audiodeskrycje, audioprzewodnik, zwiedzanie dotykowe to wszystko przygotowano dla osób niewidomych i słabowidzących w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Będzie to dobra okazja, aby odbyć interesującą podróż na wschód, zgodnie z tytułem ekspozycji stałej.

Muzeum pozyskało środki na poprawę dostępności z prowadzonego przez PFRON projektu „Kultura bez barier”. W ramach realizowanych działań – pracownicy muzeum przechodzą szkolenia z dostępności, powstają atrakcyjne materiały pozwalające na zwiedzenie wystawy stałej gościom z niepełnosprawnościami, tworzone są audiodeskrypcje i tyflografiki do wybranych obiektów, poprawia się także dostępność szatni i strony internetowej. Co więcej, zaplanowano cykl dostępnych oprowadzań dotykowych, z których mogą skorzystać osoby z niepełnosprawnością narządu wzroku oraz inni odwiedzający.

Instytucja udostępnia dwa rodzaje tyflografik: wydruki na papierze pęczniejącym, które przedstawiają wybrane obiekty z wystawy stałej oraz z ekspozycji czasowej, a także ręcznie wykonane tyflografiki, które przygotowała Fundacja Wielozmysły.  W kasie można nieodpłatnie wypożyczyć: audioprzewodnik z wgranym zestawem audiodeskrypcji i audioprzewodnikiem dla dzieci, teksty w druku powiększonym, opisy wystaw przygotowane w tekście łatwym do czytania i rozumienia (ETR).

Zwykle do wystaw czasowych muzealnicy przygotowują zestawy 15 audiodeskrypcji, a do nich materiały dotykowe. Pomoce te można wypożyczyć w kasie. Audiodeskrypcje eksponatów udostępnione zostały na stronie: https://muzeumdostepne.muzeumazji.pl/biblioteka-audiodeskrypcji/

A oto przykład audiodeskrypcji indonezyjskiej lalki teatralnej wayang kulit ze zbiorów muzeum:

„Głowa lalki przedstawiona jest z profilu. Ma otwarty pysk z wystającymi zębami i okrągłe, wyłupiaste oczy. Fryzura złożona z małych, czarnych loczków zawinięta jest ku górze i przypomina zakrzywiony pazur. (…) Ręce lalki są bardzo długie, sięgają niemal do stóp. Obie dłonie zaciśnięte są w tym samym geście − kciuk, zakończony dużym pazurem umieszczony jest między palcem wskazującym i środkowym. Postać przepasana jest silnie drapowaną, kolorową i wzorzystą tkaniną sięgającą prawie do kolan.”

Zainteresowani zwiedzaniem z przewodnikiem, lekcjami muzealnymi i warsztatami mogą kontaktować się z Działem Edukacyjnym: tel. 22 629 92 68 wew. 123 lub 119, e-mail: edukacja@muzeumazji.pl.

W sprawie pytań można również skontaktować się z Działem Obsługi Widza: tel. 22 629 92 68 wew. 106, e-mail: info@muzeumazji.pl.

Fot. Muzeum Azji i Pacyfiku