Treść artykułu

na zdjęciu widać pieniądze i leżące na nich tabletki i opakowania leków

Dwa nowe leki przeciwjaskrowe na liście leków refundowanych

Na marcowej liście leków refundowanych znalazły się dwa preparaty nowej generacji stosowane w terapii jaskry. Polski Związek Niewidomych występował do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o ich refundację.

„Wiemy, że wśród naszych członków bardzo dużo pacjentów zmaga się z jaskrą, która jest chorobą przewlekłą i wymagającą rygorystycznego podawania leku lub leków. Choć na rynku jest już pewna liczba różnych preparatów, to dobór właściwego nie jest łatwy. Są bowiem pacjenci, którzy uczulają się na niektóre substancje albo po jakimś czasie przestają na nie reagować. Dlatego bardzo cieszymy się, że pojawiają się nowe, skuteczniejsze preparaty rekomendowane przez środowiska naukowe. (…) Polski Związek Niewidomych rekomenduje objęcie refundacją NFZ nowych preparatów przeciwjaskrowych” – pisała do Ministerstwa Zdrowia Małgorzata Pacholec, dyrektor Instytutu Tyflologicznego PZN.

Preparaty przeciwjaskrowe, które będą od marca refundowane, to tafluprost oraz tafluprost+timolol. Oba zostały pozytywnie zweryfikowane przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Zasadność refundacji potwierdziły także rekomendacje prezesa Agencji. Od marca preparaty będą dostępne w obniżonej cenie (odpowiednio o ok. 31 i 47 zł), dzięki czemu będzie mogło z nich skorzystać więcej pacjentów.

Informacja o najnowszej liście leków refundowanych znajduje się w dokumencie „Załącznik do obwieszczenia”, który można pobrać ze strony: https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-18-lutego-2021-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-marzec-2021-r.

Fot. Pixabay