Treść artykułu

Kobieta z białą laską siedzi na ławce, słucha nagrania z telefonu i uśmiecha się.

Doświadczenia i sekrety niewidomych kobiet

W jaki sposób kobiety niewidome odnajdują się w „świecie widzących”? Jak radzą sobie ze społecznymi oczekiwaniami i rolami związanymi z kobiecością? Jak budują partnerskie czy małżeńskie relacje? Jak realizują się w roli matek? Takie pytania zadał sobie Kamil Pietrowiak, pisząc książkę pt. „Do zobaczenia. Opowieści niewidomych kobiet”.

Autor publikacji to absolwent Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej oraz Studiów Doktoranckich Nauk o Kulturze Uniwersytetu Wrocławskiego. Badacz interesuje się problematyką osób niepełnosprawnych. W jego najnowszej książce znajdują się opowieści jedenastu niewidomych kobiet.

„Podczas pracy nad książką kilka razy słyszałem pytanie: dlaczego tylko kobiety, a nie ogólnie osoby niewidome? Odpowiedź jest prosta. Podczas badań do rozprawy doktorskiej – prowadzonych w latach 2011–2017 – poznałem wiele ciekawych i otwartych kobiet, które z zaangażowaniem opowiadały o swoich przeżyciach, doświadczeniach i problemach. Z uwagi na szeroki temat tej pracy byłem zmuszony do ucinania, czy jedynie sygnalizowania części wątków dotyczących kobiecości. Poczułem, że warto usłyszeć te historie do końca, w pełni, ze wszystkimi szczegółami” – autor we wstępie do publikacji opisuje powody powstania książki.

Bohaterki różnią się między sobą – wiekiem, wykształceniem, miejscem zamieszkania, światopoglądem czy też relacjami rodzinnymi. Tym jednak, co je łączy jest otwartość i szczerość.

„A zatem spotkajcie się z Emilią, rzucającą się na życie jak na wodę, marzącą o wystawieniu na scenie własnego monodramu. Wybierzcie się na spacer z Olą, samotną mamą czwórki dzieci, która woli działać niż rozmyślać. Posłuchajcie Elżbiety, która w wieku 66 lat musiała od nowa zacząć naukę życia” – napisano na początku publikacji.

Praca powstała w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Książka jest udostępniona bezpłatnie do pobrania na stronie wydawnictwa Quaestio:
http://quaestio.com.pl/?114%2Cdo-zobaczenia-opowiesci-niewidomych-kobiet&fbclid=IwAR1mBlM6NUgXPTi1OdVB94t9_YuwFkC5keNM8oBlH71WyY2x7HUNrrbGpr8#content

Źródło: Wydawnictwo Quaestio

Fot. Shutterstock