Treść artykułu

Osoby z plecakami wędrują połoniną, w tle widać góry

Dostępne szlaki i schroniska

Program Dostępność Plus wkracza w nowe obszary, będzie realizowany w turystyce. Obecnie trwają prace nad stworzeniem projektu w zakresie poprawy dostępności schronisk górskich i szklaków.

Realizacja projektu poprawy dostępności parków narodowych i krajobrazowych zostanie sfinansowana z funduszy europejskich. W ramach współpracy z partnerami z krajów Unii Europejskiej zostanie wypracowany kompleksowy model zapewnienia dostępności dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Projekt przewiduje wdrożenie w 10 parkach narodowych lub krajobrazowych rozwiązań z zakresu dostępności takich jak: przekazywanie informacji o ofercie parku, obsługi turystów oraz udogodnień infrastrukturalnych. Projekt rozpocznie się na początku 2021 r.

Dodatkowo, jak zapewnia MFiPR, w nowej perspektywie finansowej pojawią się możliwości finansowania kolejnych zadań związanych z turystyką. Może to być wsparcie dla służb ratowniczych i porządkowych, w tym jednostek takich, jak: TOPR, WOPR, GOPR.

− Mogę obiecać, że będziemy starać się o to, aby turystyka społeczna miała szanse rozwijać się (…) – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej. − Nawet Tatry, najwyższe, najbardziej majestatyczne i wieńczące Koronę Gór Polski mogą być dostępne, jeśli osobom doświadczającym niepełnosprawności, czy starszym, stworzymy do tego warunki. Nie chodzi tu o nadzwyczajne rozwiązania techniczne, ale przede wszystkim o zaangażowany i profesjonalny kapitał ludzki.

W ramach programu Dostępność Plus uruchomiono środki finansowe w wysokości ponad 8 mld zł. Przeznaczono je na takie inwestycje jak np. przystosowanie 150 szkół podstawowych, ponad 100 uczelni, 125 placówek służby zdrowia, kilkuset urzędów i instytucji samorządowych i blisko 200 dworców kolejowych.

Fot. Unsplash