Treść artykułu

Muzeum Narodowe w Szczecinie

PODSTAWOWE INFORMACJE

ul. Staromłyńska 27
70-561 Szczecin
tel. 91 4315 200

Strona www

OPIS

  • Makieta – brak.
  • Wypukłe plany – brak.
  • Wypukłe rysunki – brak.
  • Audioprzewodniki z audiodeskrypcją – brak.
  • Przeszkolony personel do obsługi osób z dysfunkcją wzroku – pracownik w Dziale Edukacji jest przeszkolony w tym zakresie.
  • Muzeum w swojej ofercie posiada zajęcia i warsztaty przeznaczone dla osób słabowidzących i niewidomych:

Lekcja z kustoszem
Specjalnie przygotowane oprowadzanie po wystawie z kustoszem, który nie tylko bardzo szczegółowo opowie o zabytkach i historii, ale także umożliwi dotykanie poszczególnych eksponatów związanych z wybraną ekspozycją. Zajęcia odbywają się zarówno na wystawach stałych, jak i czasowych, po wcześniejszym umówieniu się. Przed umówieniem się na spotkanie prosimy zapoznać się z aktualnymi wystawami na stronie internetowej: www.muzeum.szczecin.pl.

W afrykańskiej wiosce, czyli wszystko o życiu codziennym
Uczestnicy lekcji wyruszą w ciekawą podróż do zachodniej Afryki. Poznają, w jaki sposób i z jakich materiałów zbudowane są afrykańskie domy. Dzieci i młodzież dowiedzą się, jak toczy się życie codzienne afrykańskich rodzin, jakie obowiązki mają ich rówieśnicy, do jakich szkół uczęszczają, w co bawią się w wolnym czasie. Wybiorą się też na targowisko i dowiedzą się, jakie rzeczy można na nim kupić, a także jakie zasady obowiązują w trakcie sprzedaży produktów. Kustosz przybliży dzieciom krainę magicznych przedmiotów – masek, posągów i fetyszy.

Sztuka Cię Szuka – warsztaty arteterapeutyczne
Program warsztatów arteterapeutycznych to malowanie w wolności, bez starania się o odwzorowanie rzeczywistości. Program ten jest również intuicyjnym działaniem, eksperymentowaniem, tworzeniem oraz zabawą z kolorem i kształtem. Będziemy inspirować się dźwiękami przyrody, tworzyć struktury i faktury na różnorodnych powierzchniach oraz wykorzystywać naturalne materiały, takie jak kamienie, muszle czy piasek.
W ramach projektu polecamy dwa tematy zajęć:
1. Przestrzenie koloru – technika pouringu
2. Faktura i natura – techniki mieszane Zajęcia kierowane są zarówno do dzieci młodzieży jak i osób dorosłych.

Dźwięki przeszłości. Warsztaty prezentujące dawne instrumenty muzyczne oraz techniki gry Warsztaty składają się z dwóch części: pierwszej będącej pokazem instrumentów muzycznych używanych w średniowieczu oraz drugiej omawiającej ich niezwykłą budowę. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, kim był lutnik i w jaki sposób konstruował instrumenty, jak wyglądał jego warsztat pracy, z jakich narzędzi i materiałów korzystał. Poznają zapomniane już dziś instrumenty muzyczne, dawne techniki gry oraz sposoby wydobywania dźwięków. Czy łatwiej jest zrekonstruować dawny instrument, czy na nim grać? Warsztaty poprowadzi Stanisław Mazurek – entuzjasta historii muzyki i kolekcjoner dawnych instrumentów. Zajmuje się rekonstrukcją tych instrumentów, które znamy tylko z opisów i średniowiecznych rycin, prowadzi też badania zabytków pod kątem ich przynależności do grupy instrumentów muzycznych i narzędzi dźwiękowych w dziale archeologii Muzeum Narodowego w Szczecinie. Buduje instrumenty średniowieczne, uczy na nich grać a także wspaniale o nich opowiada.

Smaki i zapachy Afryki – z wizytą na afrykańskim targowisku
Uczestnicy zajęć odbędą podróż przez Afrykę Zachodnią. W pierwszej części warsztatów dzieci poznają mieszkańców Afryki, ich codzienne życie – obowiązki i przyjemności, radości i troski oraz sposoby budowania domów. W drugiej części spotkania wyruszą na targowisko, na którym poznają panujące na nim zasady oraz asortyment. Podczas zabawy spróbują własnych sił w targowaniu się i przenoszeniu zakupów na głowie. Na zakończenie spotkania uczniowie przygotowują afrykańską przekąskę.

Dostępne udogodnienia

pozostale