Treść artykułu

Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec

PODSTAWOWE INFORMACJE

Podzamcze 1,
32-551 Wygiełzów
Telefon: 32 622 87 49

strona www

OPIS

Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec  prowadzi warsztaty  na terenie  skansenu. Tematy zajęć zostały przygotowane  dla różnych grup wiekowych uczestników. Wybrane zajęcia zostały również dostosowane dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością. Część lekcji, z uwagi na swą specyfikę, realizowana jest sezonowo, są także również zajęcia całoroczne, prowadzone w ogrzewanych pomieszczeniach na terenie skansenu i dworu z Drogini.

Terminy lekcji warsztatowych musza być wcześniej uzgodnione i zarezerwowane telefonicznie : 32-622-87-49
Jednorazowo w zajęciach może brać udział do 25 osób.

PAWIE PIÓRA U CZAPECZEK, KRASNE WSTĄŻKI U DZIEWECZEK – STRÓJ KRAKOWSKI OD PODSZEWKI

Zajęcia skierowane do dzieci w wieku szkolnym. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób ludowy strój krakowski stał się strojem narodowym zakładanym na różnorodne uroczystości. Poznają które elementy wchodzą w skład stroju kobiecego i męskiego oraz będą mieli możliwość przymierzenia strojów. W dalszej części zajęć uczestnicy otrzymują bawełnianą torbę ze wzorem haftu z gorsetu krakowskiego, na który naniosą farby. Torbę każdy z uczestników zabierze ze sobą.

  • Zajęcia prowadzone cały rok
  • Czas trwania 60 minut
  • Zajęcia dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku
  • BUDUJEMY PO KRAKOWSKU – JAK DAWNIEJ BUDOWANO DOMY

    Zajęcia warsztatowe adresowane do dzieci w wieku szkolnym dla klas od IV do VIII. W trakcie zajęć uczestnicy poznają  materiały z których stawiano domy oraz związane z tym zwyczaje i wierzenia. Dowiedzą się jak przenoszono do skansenu zabytkowe budynki i tworzono ekspozycje muzealną. Pod okiem prowadzącego z przygotowanych modeli samodzielnie złożą wiejską chałupę i stodołę, a na zakończenie zajęć będą mieli okazję zagrać w wielkoformatową grę  planszową. Każdy uczestnik otrzyma ,,Poradnik młodego etnografa’’, zawierający wskazówki, w jaki sposób można badać i dokumentować ślady przeszłości w swojej najbliższej okolicy.

    • Zajęcia prowadzone cały rok
    • Czas trwania 120 minut
    • Zajęcia dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku
    • W naszym Muzeum każda osoba jest mile widzianym gościem. Dlatego staramy się, by nasze działania były dostępne dla wszystkich. Jesteśmy otwarci na potrzeby osób z niepełnosprawnościami i gotowi do udzielenia pomocy i wszelkich informacji. Instytucja posiada na wyposażeniu słuchawki BHP dla osób ze spectrum autyzmu oraz mobilną pętlę indukcyjną dla osób z niepełnosprawnością słuchu.
    • Osoby z niepełnosprawnościami wzroku oczywiście mogą wejść z psem przewodnikiem.

Oferta dla osób z niepełnosprawnością wzroku

  • Zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum po trzech wybranych obiektach z możliwością poznawania dotykowego eksponatów i wnętrz, audiodeskrypcja przewodnika;
  • Lekcje warsztatowe dla grup zorganizowanych „Nie święci garnki lepią” oraz „Budujemy po Krakowsku” z wykorzystaniem modeli domów oraz ,,Pawie pióra u czapeczek,krasne wstążki u dzieweczek” – strój krakowski od podszewki

Dostępne udogodnienia

audiodeskrypcja
pozostale