Treść artykułu

Geopark Kielce – Centrum Geoedukacji

PODSTAWOWE INFORMACJE

Geopark Kielce - Centrum Geoedukacji
ul. Daleszycka 21
25-202 Kielce
Telefon: +48 41 36 76 800

strona www

OPIS

  1. Makieta obiektu,

Na terenie rezerwatu przyrody Wietrznia znajduje się makieta przestrzenna kamieniołomu, dostępna jako punkt ścieżki edukacyjnej przebiegającej przez wschodnią część rezerwatu. Na makiecie zaznaczony jest również obiekt Centrum Geoedukacji zlokalizowany na terenie rezerwatu

 

  1. Wypukłe plany, np. obiektu, pięter, poszczególnych pomieszczeń, przygotowane z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących,

Przed wejściem głównym do obiektu znajduje się specjalna tablica z tyflomapą dedykowaną osobom niewidomym i niedowidzącym. Mapa zawiera plan zagospodarowania terenu z charakterystycznymi elementami (w tym obiektem Centrum Geoedukacji) zaznaczonymi odpowiednią wypukłą szrafurą oraz opisem w formie tradycyjnej i z zastosowaniem znaków alfabetu Braille’a. Dodatkowo na wyposażeniu obiektu znajdują się specjalnie wydrukowane egzemplarze Tyflomapy Centrum Geoedukacji z zaznaczonymi głównymi pomieszczeniami oraz głównymi elementami zagospodarowania terenu wokół budynku.  

 

  1. Wypukłe rysunki przedstawiające np. fasadę, obiekty czy poszczególne eksponaty,

 Na wyposażeniu obiektu znajdują się specjalnie wydrukowane egzemplarze Tyflomapy Centrum Geoedukacji z zaznaczonymi głównymi pomieszczeniami oraz głównymi elementami zagospodarowania terenu wokół budynku. W ramach obiektu funkcjonuje specjalna wystawa edukacyjna pn. ,,Świętokrzyska Geologiczna Ścieżka Czasu’’ wyposażona w opisy z zastosowaniem znaków alfabetu Braille’a oraz specjalnie dobrane eksponaty skał przeznaczone do rozpoznawania dotykiem.

 Dodatkowo na ekspozycji stałej w obiekcie umieszczono okazy skał, skamieniałości i minerałów dostępne do rozpoznawania dotykiem, które mają zastosowanie w przypadku warsztatów edukacyjnych dedykowanych osobom niewidomym i niedowidzącym.  

 

  1. Audioprzewodniki z audiodeskrypcją dla niewidomych,

 Audioprzewodniki dostępne  na wyposażeniu obiektu nie posiadają audiodeskrypcji dla niewidomych. Aktualnie dostępna ekspozycja stała posiada jednak szereg udogodnień w postaci specjalnych stanowisk odsłuchowych czy efektów audio, które mają zastosowanie w przypadku zajęć dla osób niewidomych. Ponadto należy podkreślić, że w przypadku zwiedzania obiektu przez grupę zorganizowaną zwiedzanie ekspozycji odbywa się z przewodnikiem, który dostosowuje formę przekazu do specyfiki odbiorcy (w tym osób niewidomych / niedowidzących)

 

  1. Pracownicy przygotowani do obsługi osób z dysfunkcją wzroku?

 Pracownicy obsługujący ruch turystyczny w Centrum Geoedukacji przygotowani są do obsługi różnych grup odbiorców, w tym osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Część personelu przewodnickiego przeszła specjalne szkolenia w zakresie obsługi osób niewidomych i niedowidzących, w tym kurs tyfloturystyki ,,Smakiem, dotykiem, poznajemy świętokrzyskie’’ zorganizowany we współpracy z Fundacją Szansa dla Niewidomych, w 2016 roku. Ponadto pracownicy obsługujący punkt informacji / rezerwacji odbyli szkolenie ,,Obsługa niepełnosprawnego turysty w biurze informacji turystycznej’’, w ramach którego znajdował się specjalny moduł poświęcony osobom z dysfunkcją wzroku.

Dostępne udogodnienia

makiety
tyflografiki
pozostale