Treść artykułu

Uczestnicy projektu siedzą na murze fortyfikacji w tle panorama gór

DiCreNDI – wymiana młodzieży w słonecznej Albanii

Pod koniec stycznia team „DiCreNDI”, na czele z Babilon Travel i partnerami z Polski, Rumunii, Macedonii Północnej i Albanii, rozpoczął przygotowania do drugiego wydarzenia, jakim była wymiana młodzieży w Durrës. Dla przypomnienia, projekt „DiCreNDI – Differences Create No Distances” (tzn. różnice nie tworzą odległości) miał na celu zorganizowanie dwóch wydarzeń. Pierwsze wydarzenie pn. „Mobilność osób pracujących z młodzieżą” miało miejsce pod koniec sierpnia 2021 r. w Kluż-Napoka i Băișoarze w Rumunii. Osiem osób z Polski uczestniczyło w tym wydarzeniu. Celem wymiany było promowanie wśród widzących uczestników otwartości wobec osób z dysfunkcją narządu wzroku oraz zachęcanie do podejmowania wspólnych działań, a także wymiana doświadczeń i umiejętności poprzez edukację nieformalną.

W marcu br. wybraliśmy się na Bałkany do Albanii, aby uczestniczyć w kolejnej wymianie młodzieży. Położone nad Adriatykiem Durrës jest jednym z ważniejszych albańskich ośrodków turystyki i drugim, co do wielkości miastem w Albanii o bogatej przeszłości, sięgającej średniowiecza. Turyści mogą tu odkryć wiele ciekawych zbytków, m.in. pozostałości starożytnych murów miejskich, rzymskiego forum i amfiteatru, a także ruiny term rzymskich z II wieku. To właśnie w słonecznym Durrës odbyła się wymiana młodzieży w ramach programu Erasmus+ „DiCreNDI – Differences Create No Distances” finansowanego ze środków UE.

Programu wyjazdu składał się z dwóch części. Pierwsza z nich opierała się na budowaniu zespołu z wykorzystaniem metod edukacji nieformalnej, takich jak np.: gry integracyjne, swobodne dyskusje, prezentacje, gry zespołowe w plenerze, wieczorki międzykulturowe. Druga część to były zajęcia sportowe na świeżym powietrzu.

Podczas pobytu w Albanii, odwiedziliśmy Berat – miasto znajdujące się w środkowej Albanii, nad rzeką Osum. Jest ono wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Beracie zobaczyliśmy ruiny zamku, stary most Gorica, wzgórze z tysiącem okien i spacerowaliśmy nowym deptakiem nad rzeką Osum. Logo DiCreNDi

Projekt DiCreNDI ma charakter włączający. Uczestnikami projektu były osoby słabowidzące, niewidome i widzące. Polska grupa liczyła 11 osób. Wymiana młodzieży w Durrës odbyła się w dniach 24 marca–1 kwietnia br.

 

Dorota Osiecka, Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN

 

Uczestnicy siedzą w kole na plażyUczestnicy siedzą na murze fortyfikacji w tle panorama gór

Domy w Berat

Grupa uczestników z Polski

 

Grupa uczestników w trakcie zajęć

 

 

 

 

Rzeka Osum pośród gór

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Loga siedmiu instytucji