Treść artykułu

Otwarty laptop i obrazek emitujący niebieskie światło

Chroń oczy przed niebieskim światłem

Narażanie się na nadmierną emisję światła niebieskiego może wpływać negatywnie na wzrok. Korzystanie z komputera, tabletu, telefonu komórkowego i innych urządzeń prowadzi do cyfrowego zmęczenia wzroku. Przedstawiamy kilka wskazówek, co zrobić, aby chronić oczy przed niebieskim światłem.

Światło niebieskie to składowa światła słonecznego. Ponadto jest ono emitowane przez ekrany komputera, telewizory, smartfony czy wyświetlacze LED. Wielogodzinne przebywanie w tym świetle może prowadzić do zmęczenia oczu, bólu głowy, bezsenności, pieczenia i łzawienia oczu. Nazywane jest to cyfrowym zmęczeniem oczu. Dotyka ono ok. 70% dorosłych, gdyż urządzenia cyfrowe towarzyszą nam w codziennym życiu.

Co zrobić, aby chronić wzrok przed komputerem?

Staraj się mrugać częściej

Wpatrywanie się w ekran powoduje, że mrugamy o wiele rzadziej. Zwykle ludzie mrugają ok. 15 razy na minutę, natomiast przed komputerem robią to 7–8 razy na minutę. Mruganie to sposób nawilżania oczu. Dlatego, gdy robimy to rzadko, odczuwamy dyskomfort z powodu suchych oczu i uczucia „piasku pod powiekami”.

Rób przerwy w pracy przed komputerem

Najlepiej co 20 min. przez ok. 20 sek. wpatrywać się w przedmioty oddalone o 20 stóp ( ok. 6 metrów).

Korzystaj z okularów z filtrami blokującymi niebieskie światło

Stanowią one dodatkową ochronę oczu.

Stosuj filtry niebieskiego światła

Wiele komputerów i smartfonów ma taką funkcje. Światło żółte, bardziej przygaszone, jest lepsze dla oczu. Włącz tryb ochrony wzroku i automatycznego dopasowania jasności ekranu.

Odłóż smartfona, zgaś telewizor przed pójściem spać
Najlepiej wtedy poczytać książkę albo posłuchać wyciszającej muzyki.

Rób regularnie badania wzroku

Regularne konsultacje u okulisty pomogą wyłapać ewentualne choroby czy pogorszenie wzroku, a także chronią przed poważnymi konsekwencjami rozwoju choroby.

JR/Centrum Komunikacji PZN
Fot. Insplash