Treść artykułu

zbliżenie na ręce mężczyzny, który trzyma telefon z aplikacją COVID.Termini.app, widzimy go od tyłu

Aplikacja, która pomoże zdiagnozować, czy masz COVID-19

Stworzona z inicjatywy Centrum Symulacji Medycznych i Innowacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz firmy Termini aplikacja COVID.Termini.app pomaga diagnozować chorych zakażonych koronawirusem bez konieczności wizyty u lekarza POZ. To pierwsza tego typu aplikacja w Polsce.

Korzystanie z COVID.Termini.app jest bardzo proste. Po zarejestrowaniu się w aplikacji użytkownik podaje trzy informacje: procentowy wynik badania pulsoksymetrem, subiektywną ocenę odczuwalnych duszności (w skali od 1 do 10) oraz temperaturę ciała. Następnie trzeba dodać informacje o liczbie oddechów na minutę oraz wartości tętna. Dane będą automatycznie przesyłane do służby zdrowia. Jeżeli któryś z pomiarów okaże się niepokojący, pacjent zostanie odznaczony czerwoną chorągiewką. Dzięki temu lekarz będzie wiedział, że konieczna jest dodatkowa konsultacja telefoniczna, podczas której może zdecydować o skierowaniu do szpitala.

WUM informuje, że aplikacja jest już gotowa do użytku. Będzie aktywowana jednak dopiero wtedy, gdy w systemie pojawią się administratorzy. Mogą być nimi zarówno placówki medyczne, jak i samorządy, które wykupią abonament na korzystanie z niej.

Aplikacja ma na celu odciążyć polską służbę zdrowia. Pomoże też ocenić, czy konieczna jest konsultacja lekarza, czy wystarczy, aby chory został w domu, gdzie będzie stale monitorowany właśnie za pomocą COVID.Termini.app. Jednak żeby skutecznie kontrolować stan pacjentów, wymagane jest wprowadzanie przez nich danych minimum dwa razy dziennie. Gdy ktoś zapomni o tej czynności, aplikacja wyśle SMS-owe powiadomienie.

Twórcy COVID.Termini.app podkreślają, że jej działanie będzie miało sens pod warunkiem, że będzie stosowana na szeroką skalę. Dlatego zakładają, że jej administratorami nie muszą być placówki ochrony zdrowia, a mogą być np. samorządy. Dodatkowo aplikacja jest połączona z rejestrem TERYT prowadzonym przez GUS, zatem pacjent po wybraniu swojej lokalizacji automatycznie trafia do najbliższego administratora.

Aplikacja powstała w ramach projektu systemu rejestracji pacjentów współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Wykonał ją siedmioosobowy zespół programistów spółki Termini.

Więcej informacji o działaniu aplikacji na stronie: https://covid-info.termini.app/.

Fot. Warszawski Uniwersytet Medyczny

DU/Centrum Komunikacji PZN