Treść artykułu

Zdjęcie. Kilka osób siedzi przy biurku podczas spotkania.

Są jeszcze wolne miejsca w „Aktywnym Absolwencie”

Od października ubiegłego roku Polski Związek Niewidomych realizuje program „Aktywny Absolwent”, który ma zwiększać szanse na zatrudnienie osób z dysfunkcją wzroku. Praktyki, staże, szkolenia, warsztaty – każdy może znaleźć tu coś dla siebie, stosownie do potrzeb. Wciąż trwa rekrutacja do tego projektu. Zachęcamy do zgłaszania się i korzystania z wielu możliwości, jakie daje ten program. 

W projekcie mogą uczestniczyć mieszkańcy województwa mazowieckiego, studenci ostatniego roku lub absolwenci, którzy ukończyli studia najpóźniej 5 lat temu. „Aktywny Absolwent” jest finansowany ze środków PFRON.

Jak to wygląda „od kuchni”?

Na początku osoba zakwalifikowana spotyka się z koordynatorem projektu w PZN. Później porozmawia z doradcą zawodowym, który po zapoznaniu się z oczekiwaniami, możliwościami i doświadczeniem kandydata zaproponuje, w zależności od potrzeb, profilowane szkolenie, coaching, płatny 3-miesięczny staż zawodowy.

– Program jest bardzo przyjazny (bez obostrzeń i kar) oraz elastyczny. Skonstruowany w ten sposób, aby uczestnikowi projektu dać taką pomoc, jaką potrzebuje, aby rozpocząć z sukcesem swoją działalność na wymagającym rynku pracy. Chcieliśmy osobom z dysfunkcją wzroku zaproponować skuteczne działanie, które ułatwi im start w karierę, stąd właśnie pomysł na ten projekt – mówi Anna Lemańczyk, doradca zawodowy i coach.

Co oferujemy?

Ci, którzy do tej pory uczestniczyli w programie, wzięli udział w szkoleniach komputerowych dotyczących m.in. efektywnego wykorzystania syntezatora mowy, szkoleniach zawodowych – np. z technik masażu, decoupage’u. W ramach projektu odbywają się różnego rodzaju kursy: językowe (angielski i francuski), operatora wprowadzania danych, z zakresu social mediów oraz warsztaty aktywnego poszukiwania pracy.

– Jestem zadowolona, że biorę udział w tym projekcie. Uważam, że jeśli jest możliwość bezpłatnego uzyskania pomocy, rozwinięcia swoich umiejętności i pasji, to należy z tego skorzystać – mówi Agata, uczestniczka projektu.

Do udziału w „Aktywnym Absolwencie” zachęca też Łukasz, który przeszedł już kurs akupunktury, a teraz odbywa staż jako rehabilitant i liczy na zatrudnienie.

– Udział w projekcie pomógł mi w znalezieniu zatrudnienia na warszawskim rynku pracy w momencie, gdy przeprowadziłem się z Rzeszowa. Dodatkową korzyścią było też to, że mogłem poszerzyć swoje umiejętności zawodowe. Skończyłem fizjoterapię i kurs specjalistyczny był dla mnie bardzo przydatny – mówi Łukasz, uczestnik projektu.

Zapisy i informacje dot. projektu:
tel. 22 831 22 71, wew. 255 lub bezpośrednio – ul. Konwiktorska 9, pokój 24 (I piętro). https://pzn.org.pl/projekt-aktywny-absolwent/

Fot. Unsplash