Skocz do spisu treści

Biuletyn Informacyjny PZN

BIP nr 8(295), kwiecień 2023

Redakcja
Joanna Rodzewicz [redaktor prowadzący]
Kamila Wiśniewska
Dominika Urbanik




Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: 226351910, 228312271 wew. 253,
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl

Biuletyn Informacyjny PZN współfinansowany ze środków PFRON.


Spis treści

Instytut Tyflologiczny PZN: Program „Model INSITE – model wczesnej interwencji przeprowadzanej w domu”
Polski Związek Niewidomych: Udział w konferencji dotyczącej programu Dostępność Plus
Tyflogaleria PZN: Jak złożyć skargę na brak dostępności?
Okręg Opolski PZN: Śpiewasz? Zgłoś się do przeglądu piosenki
Okręg Wielkopolski PZN: Rekrutacja do projektu „Mój Asystent 3”
Koło PZN Łódź Górna: Nowy zarząd koła
Koło PZN Łódź Górna: Konsultowanie nowych technologii
Koło PZN w Ostródzie: Wybrano nowy zarząd
Koło PZN w Sieradzu: Walne Zebranie Koła
Hulajnoga, nie hulaj dusza
Sport jest dla osób niewidomych i słabowidzących
Ruszył nabór do Akademii Tenisa dla Niewidomych i Słabowidzących
5 lat Programu Dostępność Plus
Plan działań dla koordynatora dostępności
Place zabaw dla wszystkich dzieci
Pomoc dla osób z problemami prawnymi
Starostwo Powiatowe w Bielsku Białej dostępne osobom niewidomym
Szukasz pracy? Weź udział w projekcie
Zaproszenie na warsztaty twórcze dotyczące przyszłości
Zajęcia z samoobrony dla osób niewidomych i słabowidzących



Instytut Tyflologiczny PZN: Program „Model INSITE – model wczesnej interwencji przeprowadzanej w domu”

Centrum Rehabilitacji poleca nowe wydanie programu „Model INSITE – model wczesnej interwencji przeprowadzanej w domu” przeznaczonego do planowania wizyt domowych i diagnozy dzieci z niepełnosprawnością narządu wzroku z dodatkowymi uszkodzeniami.

Program składa się z trzech segregatorów:

oraz dwóch książeczek testowych:
Jeżeli są Państwo zainteresowani zakupem tej publikacji, prosimy składać zamówienia (do 9 maja br.) pod adresem e-mail: nopejda@pzn.org.pl.
Cena: 450 zł.

Projekt „Zrób to sam Insite BAR – specjalistyczne programy rehabilitacyjne” dofinansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

wróć do spisu treści



Polski Związek Niewidomych: Udział w konferencji dotyczącej programu Dostępność Plus

Program Dostępność Plus ma już pięć lat. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało w dniach 19−20 kwietnia br. w Warszawie konferencję podsumowującą ten program.

Drugiego dnia wydarzenia skupiono się na biznesie, w tym na Europejskim Akcie o Dostępności. Tematem kluczowym była Dostępność w biznesie – szanse i wyzwania. Dyskutowano o tym, jakie szanse i wyzwania wiążą się z dostępnością w tym obszarze oraz jaka jest wartość ekonomiczna dostępności. Opowiedzieli o tym goście – przedstawiciele polskich i międzynarodowych organizacji oraz przedsiębiorców.

Przedstawiono m.in. przykłady kilku innowacyjnych projektów z Funduszy Europejskich. Jeden z nich to „Innowacje Społeczne – małe kroki do dużej dostępności”, który przedstawiła Wioletta Wilimska, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie. Inicjatywa dotyczy mobilnego systemu mat naprowadzających dla osób niewidomych i słabowidzących, tworzących drogi bezpiecznego poruszania się i podręcznika o charakterze instruktażowo-informacyjnym. Mogą z nich korzystać organizatorzy imprez masowych, koncertów, wydarzeń plenerowych, spektakli, a także firmy eventowe, jednostki kultury, teatry, uczelnie, organizatorzy konferencji, instytucje państwowe i organizacje pozarządowe.

To rozwiązanie ma ogromny potencjał i doskonale sprawdza się jako wsparcie przy organizacji różnego rodzaju wydarzeń, zarówno w obiektach zamkniętych, jak i w plenerze. Różnorodność podłoża, na którym rozkładane są maty, nie sprawia trudności w użytkowaniu, a materiał, z którego narzędzie zostało wykonane, okazał się uniwersalny i dostosowany do zmiennych warunków pogodowych (łatwość czyszczenia, funkcje antypoślizgowe).

Zaproponowane rozwiązanie wzbudziło szerokie zainteresowanie osób z niepełnosprawnością narządu wzroku oraz organizacji pozarządowych, instytucji publicznych i organizatorów imprez masowych. Autorem innowacji jest Tomasz Koźmiński z Krakowa. Filmy reklamujące maty naprowadzające są dostępne pod linkami: https://www.youtube.com/watch?v=3s2kYAWWVkM&t=12s, https://www.youtube.com/watch?v=UEJeinBpQmk (materiał z audiodeskrypcją).

Kolejny projekt to „Musicon – od pomysłu do innowacji”. Opowiedzieli o nim Kamil i Ida Laszukowie.
Musicon to nowoczesny wynalazek, rewolucyjne urządzenie edukacyjne. Jego atuty to oryginalność i nastawienie na wszechstronny rozwój najmłodszych.

Nauka z Musiconem nigdy się nie nudzi. Jest instrumentem i zabawką, urządzeniem mechanicznym i laboratorium pozwalającym dzieciom odkrywać dźwięk jako wyraz ekspresji pojawiającej się na styku zmysłów, intuicji i mechaniki. Działa na tej samej zasadzie co katarynka lub pozytywka – proste mechanizmy uruchamiają dźwięki. Urządzenie inspiruje, fascynuje ruchem i dźwiękiem, a przede wszystkim nieskończoną liczbą możliwości. Pozwala na zabawę i motywuje do poznawania świata dźwięków, rozwija umiejętności matematyczne i projektowe.

Jego stosowanie zapewnia nie tylko rozwój muzyczny dzieci, lecz także stymuluje progres psychofizyczny na wielu płaszczyznach − usprawnia motorykę, koordynację, koncentrację, percepcję słuchową i dźwiękową. Co więcej, procesowi terapii poddawane mogą być zarówno dzieci, jak i osoby starsze − seniorzy wymagający aktywizacji oraz dorośli z uszkodzonym ośrodkowym układem nerwowym.

Anna Woźniak-Szymańska

wróć do spisu treści



Tyflogaleria PZN: Jak złożyć skargę na brak dostępności?

20 kwietnia br. w Tyflogalerii PZN odbyło się spotkanie dotyczące tematyki dostępności. Eksperci z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazywali wiedzę, jak można złożyć skargę na brak dostępności urzędu czy instytucji publicznej.

Wydarzenie poprowadzili przedstawiciele PFRON-u: Tomasz Wojakowski, Pełnomocnik Prezesa Zarządu PFRON ds. Dostępności, Łukasz Iwancio, Naczelnik Wydziału ds. Postępowań Skargowych oraz Kamil Gąsowski, Samodzielny Specjalista ds. analitycznych z zakresu dostępności w Wydziale ds. Analiz i Wsparcia. Prowadzący mówili m.in. o tym, czym jest dostępność, kto jest zobowiązany do jej zapewnienia, jak korzystać z prawa do dostępności.

Dostępność to możliwość skorzystania z usług, produktów, informacji i miejsc przez każdego w równym stopniu. Uniwersalne projektowanie pozwala zapewnić ją różnym grupom odbiorców. Projektowanie uniwersalne to takie, w którym rozwiązania są wygodne i praktyczne dla wszystkich. Wyróżnia się dostępność architektoniczną, cyfrową i komunikacyjno-informacyjną.
Do zapewnienia dostępności zobowiązany jest każdy podmiot publiczny, czyli taki, którego działalność jest finansowana w 50% ze środków publicznych. Są to: organy władzy administracji rządowej, wspólnoty samorządowe, jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe, ZUS, KRUS, NFZ, uczelnie, Instytuty PAN, SP ZOZ, sądy i trybunały oraz publiczne instytucje kultury.

Informację o braku dostępności może złożyć każdy. Wskazuje ona podmiotowi, jakie bariery mogą utrudniać korzystanie z jego usług. Wniosek ten może złożyć osoba ze szczególnymi potrzebami lub jej przedstawiciel ustawowy. Należy w nim podać rzeczywistą potrzebę skorzystania z usług tego podmiotu. Jeśli ktoś złożył taki wniosek do podmiotu publicznego, a on nie zapewnił dostępności, to można złożyć skargę na brak dostępności do Prezesa Zarządu PFRON.

Więcej na ten temat można przeczytać w artykule już wcześniej zamieszczonym na naszej stronie: https://pzn.org.pl/jak-zlozyc-skarge-na-brak-dostepnosci/.

Tematykę tę poruszaliśmy również w innych wiadomościach. Zobacz: https://pzn.org.pl/jak-korzystac-z-prawa-do-dostepnosci/ czy https://pzn.org.pl/o-dostepnosci-slow-kilka-czyli-dwie-publikacje-pfron-u/.

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Okręg Opolski PZN: Śpiewasz? Zgłoś się do przeglądu piosenki

Okręg Opolski PZN zaprasza utalentowane osoby z dysfunkcją narządu wzroku do udziału w III Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Osób Niewidomych – Opole 2023. Zainteresowani mogą przesyłać swoje zgłoszenia do 31 maja br.

W przeglądzie mogą wziąć udział wokaliści oraz wokalistki, osoby niewidome i słabowidzące z całej Polski. Z przesłanych zgłoszeń zostanie wyłonionych 15 wykonawców. Wystąpią oni w koncercie finałowym w Filharmonii Opolskiej 20 września br.
W czasie koncertu profesjonalne jury wyłoni trzech wykonawców, którzy otrzymają nagrody pieniężne (I, II i III miejsce). Przewidziano też trzy równorzędne wyróżnienia jury (także nagrody pieniężne). Dla laureatów trzech pierwszych miejsc zaplanowano specjalną niespodziankę w uzgodnieniu z organizatorem festiwalu Lions World Festival for the Blind.

Utwory w formacie MP3 można zgłaszać do 31 maja br. drogą mailową (e-mail: oppon.opole@gmail.com) lub na adres pocztowy: Okręg Opolski PZN, ul. Kościuszki 25/1, 45-063 Opole. Wykonawca może przysłać tylko jeden utwór. Czas trwania piosenki nie może być dłuższy niż 5 minut.

Do nagrania należy dołączyć kserokopię orzeczenia o niepełnosprawności z tytułu wzroku oraz podpisany formularz zgłoszeniowy, który znajduje się na stronie: pzn.opole.pl/przeglad-piosenki-2. Tam też znajduje się regulamin wydarzenia.

wróć do spisu treści



Okręg Wielkopolski PZN: Rekrutacja do projektu „Mój Asystent 3”

Okręg Wielkopolski PZN rozpoczyna rekrutację do projektu „Wielkopolskie Centrum Wspierania Niezależności − Mój Asystent 3”. W ramach tego działania osoby niewidome i słabowidzące mogą korzystać z pomocy asystentów w wymiarze 12 godzin miesięcznie.

Z projektu mogą skorzystać członkowie Okręgu Wielkopolskiego PZN będący:


Do zakresu usług asystenta należy wspomaganie beneficjenta m.in.:
Rekrutacja ma charakter ciągły, jednak z uwagi na duże zainteresowanie oraz wymogi projektowe zainteresowani proszeni są o dokonywanie zgłoszeń w terminie do 28 kwietnia br.
Regulamin znajduje się na stronie pzn-wielkopolska.org.pl w zakładce tego projektu. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest w biurze okręgu.

Zainteresowani mogą kontaktować się pod nr tel. 61 47 46 16 lub 17 w godzinach 7.30 – 15.30.

Projekt jest dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

wróć do spisu treści



Koło PZN Łódź Górna: Nowy zarząd koła

12 kwietnia br. wybrano nowy zarząd koła. Obecny skład to:

Zarząd:


Komisja Rewizyjna:

wróć do spisu treści



Koło PZN Łódź Górna: Konsultowanie nowych technologii

Członkowie Koła PZN Łódź Górna wzięli w kwietniu udział w spotkaniu dotyczącym projektu „Przyjazne miasto”, które odbyło się na Uniwersytecie Łódzkim.

Celem inicjatywy jest wsparcie samodzielności osób z dysfunkcją narządu wzroku w zakresie wykorzystania sieci połączeń komunikacji miejskiej w Łodzi, z uwzględnieniem aplikacji dotyczącej informacji lokalizacyjnych oraz zabytków architektury miejscowej. Z systemu będą mogły korzystać wszystkie osoby za pomocą bezpłatnej aplikacji na smartfony i smartwatche.
Tym razem wydarzenie dotyczyło wstępnych ocen aplikacji ułatwiającej poznawanie miasta, wybór ścieżek zwiedzania oraz obiektów. Pod okiem prof. Anety Pawłowskiej i kadry uniwersyteckiej toczyły się ożywione rozmowy i uwagi na temat funkcjonalności aplikacji. Zaplanowano również kolejne spotkania.

Źródło: Facebook Koła

wróć do spisu treści



Koło PZN w Ostródzie: Wybrano nowy zarząd

12 kwietnia br. w Kole PZN w Ostródzie odbyło się Walne Zebranie. Na spotkanie przybyło 60 członków koła.

W trakcie spotkania został wybrany nowy Zarząd Koła kadencji 2023–2027. Jego skład to:


Została wybrana nowa Komisja Rewizyjna, w składzie:

wróć do spisu treści



Koło PZN w Sieradzu: Walne Zebranie Koła

20 kwietnia br. odbyło się Walne Zebranie Koła w Sieradzu. Wybrano nowy zarząd.

Wyniki głosowania przedstawiają się następująco. Na prezesa koła wybrano: Alicję Nyziak. Z kolei Zarząd Koła będą tworzyć:


Powołano także Komisję Rewizyjną Koła w składzie:
Konstruktywnych działań nowo wybranym władzom Koła życzyli obecni na WZK goście: Przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Sieradzu, Dyrektor MOPS w Sieradzu, Przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZN w Łodzi, Wiceprezes Prezydium Zarządu Okręgu PZN w Łodzi.

Alicja Nyziak

wróć do spisu treści



Hulajnoga, nie hulaj dusza

Niedbale porzucone na chodnikach hulajnogi mogą stanowić zagrożenie dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku. Ostatnio głośny był przypadek pani Katarzyny, która przewróciła się przez taki pojazd i złamała rękę. Z tego powodu Fundacja Vis Maior zorganizowała konferencję.

Wydarzenie odbyło się 13 kwietnia br. Otworzyła je Jolanta Kramarz, prezes fundacji, która opowiedziała o działalności instytucji. – Staramy się, aby osoby niewidome mogły żyć aktywnie i aby środowisko osób niewidomych było przyjazne – mówiła.

(Nie)bezpieczeństwo na drodze
Z racji tego, że konferencja rozpoczęła się przed siedzibą fundacji, był to dobry moment, by zaprezentować, jak porusza się osoba z niepełnosprawnością narządu wzroku w przestrzeni publicznej. Anna Miętus pokazała, że nawet prawidłowo zaparkowana hulajnoga może stanowić zagrożenie dla osoby poruszającej się z białą laską. Gdy zaś jest źle zaparkowana – może dojść do naprawdę groźnego wypadku.

Tak było w przypadku pani Katarzyny, która potknęła się o hulajnogę. Pojazd stał, zajmując ponad pół szerokości chodnika, przez co nie dało się go bezpiecznie ominąć. Kobieta upadła tak niefortunnie, że złamała rękę. Uraz był naprawdę poważny – złamaniu uległy dwie kości. Dodatkowo, ręka źle się zrastała, więc konieczna była operacja. Mimo że do wypadku doszło 4 kwietnia, pani Katarzyna do tej pory jest na rehabilitacji, ponieważ ręka jest niesprawna. W dalszym ciągu nie może jej używać, w międzyczasie straciła również możliwość zarobku, ponieważ z uwagi na obecny stan zdrowia musiała odrzucić ofertę pracy. Kobieta apelowała o bardziej dostępną przestrzeń dla osób niewidomych, aby nikomu więcej nie przytrafił się podobny wypadek.

Niewidomi liderzy – widocznie aktywni
O zwiększenie dostępności w przestrzeni publicznej walczyły także osoby biorące udział w projekcie „Niewidomi liderzy – widocznie aktywni”. O inauguracji inicjatywy pisaliśmy na stronie: https://pzn.org.pl/niewidomi-liderzy-widocznie-aktywni/. Liderzy zajęli się sprawami dostępności w swoich okolicach. Dorota Ziętal, uczestniczka projektu, opowiedziała o swojej działalności. Zauważyła, że w Łomiankach, w których mieszka, duży problem dla osób niewidomych stanowią ścieżki rowerowe (brak nawierzchni odróżniającej je od chodnika, trasy biegną raz z lewej, raz z prawej strony, co może dezorientować osoby poruszające się z białą laską i doprowadzać do niebezpiecznych zdarzeń). Pani Dorota wzięła też udział w sesji rady miasta, podczas której zaprezentowała, że osoba z niepełnosprawnością narządu wzroku może wykonywać obowiązki biurowe niemal w tym samym stopniu co widząca. Więcej o projekcie można przeczytać na stronie fundacji: https://fundacjavismaior.pl/?p=2501.

A co na to prawo?
W spotkaniu uczestniczył również Jakub Dybalski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich. – Na początku hulajnogi funkcjonowały w pustce prawnej, nie figurowały w prawie. Sytuacja uległa zmianie dwa lata temu, kiedy zaczęto je traktować jak pojazdy – mówił. Oznacza to więc, że jeżeli hulajnoga jest źle zaparkowana, policja lub straż miejska mogą ją odholować, tak jak źle zaparkowany samochód. Jednakże, z racji utrudnionego dostępu do danych użytkownika konkretnego pojazdu, mandatem zostaje obciążony operator. Obecnie obowiązujące przepisy nie pozwalają też samorządom na regulowanie zasad funkcjonowania wypożyczalni takiego sprzętu.

W Warszawie jedynym krokiem, jaki podjęto, jest umowa, na mocy której operatorzy zobowiązali się co rano umieszczać zebrane wcześniej hulajnogi w wyznaczonych, bezpiecznych miejscach. Niestety później, przez cały dzień, panuje pełna dowolność w pozostawianiu tych pojazdów. Ustalono też, że hulajnogi nie mogą wjeżdżać w niektóre miejsca, np. do Łazienek Królewskich. Mimo to wciąż brakuje większych regulacji w tym zakresie.

Przypadek paryski
Na konferencji wspomniano też o ciekawym przypadku: władze Paryża podjęły radykalną decyzję o całkowitym zakazie wynajmu hulajnóg elektrycznych. Decyzja zapadła po referendum, gdzie za wprowadzeniem takiego zakazu było aż 89% głosujących. Uczestnicy wydarzenia zastanawiali się, jak wyniki takiego sondażu wyglądałyby w Polsce.

DU/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Sport jest dla osób niewidomych i słabowidzących

Osoby niewidome i słabowidzące są dwa razy bardziej narażone na brak aktywności fizycznej niż inni. Chcąc to zmienić, dwie brytyjskie organizacje realizują kampanię „See sport differently” promującą aktywność sportową wśród tej grupy.

Dostępność, koszty i transport to kluczowe bariery w dostępie do sportu i aktywności fizycznej dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku. Dwie brytyjskie organizacje działające na rzecz osób niewidomych − Royal National Institute of Blind People oraz British Blind Sport dostrzegły ten problem. Dlatego zorganizowały kampanię społeczną „See sport differently” („Zobacz sport inaczej”) promującą aktywność sportową wśród tej grupy.

Cele tego działania to m.in.:


Osoby niewidome i słabowidzące mogą uprawiać wiele dyscyplin sportowych, od piłki nożnej i krykieta po bieganie. Ale sport to nie tylko gry zespołowe i rywalizacja, lecz także dobre samopoczucie i większa pewność siebie. Istnieje wiele sposobów, aby być aktywnym fizycznie. Można ćwiczyć w domu, iść do klubu sportowego i wziąć udział w zajęciach integracyjnych, albo trenować dyscypliny przygotowane specjalnie dla osób niewidomych i słabowidzących. Każdy może wybrać to, co najbardziej mu odpowiada – taki jest przekaz kampanii.
W ramach inicjatywy przygotowano stronę internetową, na której udostępniono:
Na stronie można również uzyskać wiedzę o rodzajach sportów przygotowanych specjalnie dla osób z dysfunkcją narządu wzroku oraz klubach, gdzie można je trenować.
Wszystkie informacje umieszczono pod linkiem: https://www.rnib.org.uk/our-campaigns/see-sport-differently/want-to-get-active/.

Dodatkowo witryna zawiera historie osób niewidomych i słabowidzących, które dzielą się swoimi doświadczeniami i przeżyciami związanymi z uprawianiem sportu. Przygotowano także spot promujący aktywność fizyczną wśród opisywanej grupy, który jest szeroko udostępniany w social mediach.

wróć do spisu treści



Ruszył nabór do Akademii Tenisa dla Niewidomych i Słabowidzących

Fundacja Widzimy Inaczej zaprasza osoby z dysfunkcją narządu wzroku do udziału w trzeciej edycji projektu „Akademia Tenisa dla Niewidomych i Słabowidzących” (ATNiS III). Pod okiem doświadczonych trenerów będzie można nauczyć się grać w blind tenisa i zadbać o kondycję fizyczną.

Do ATNiS III mogą zgłosić się mieszkańcy województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego. W przypadku zainteresowania organizatorzy rozważą także możliwość zorganizowania zajęć w pozostałych województwach. Udział w projekcie jest bezpłatny. Treningi będą odbywać się na terenie wymienionych województw. W zajęciach mogą uczestniczyć nie tylko dorośli, lecz także dzieci i młodzież. Działanie potrwa do 31 marca 2024 r.

Adepci akademii w ramach inicjatywy będą mieli zapewnione:


Wymagane kryteria dla uczestników:
Pierwszeństwo w rekrutacji będą miały osoby, które nie brały udziału w pierwszej lub drugiej edycji ATNiS. O naborze decyduje kolejność zgłoszeń. Chętni, którzy nie zakwalifikują się do projektu, zostaną wpisani na listę rezerwową.
Aby wstąpić do Akademii, należy wypełnić formularz dostępny pod linkiem: https://forms.office.com/e/rqTe4G4dpg. Fundacja skontaktuje się z osobami, które zakwalifikują się do projektu. Szczegółowe informacje: Robert Zarzecki – tel. 605 368 660, e-mail: biuro@widzimyinaczej.org.pl.

Działanie jest współfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

wróć do spisu treści



5 lat Programu Dostępność Plus

Program Dostępność Plus ma już pięć lat. To ponad 100 trwających i drugie tyle zakończonych inicjatyw angażujących środki o wartości 16,7 mld zł. Wszystko po to, aby usuwać bariery w codziennym życiu, na które natykają się osoby ze szczególnymi potrzebami.

– Program Dostępność Plus działa, a jego efektem są zmiany w tysiącach budynków, miejsc publicznych czy transporcie publicznym. Konsekwentnie likwidujemy bariery w prawie i przestrzeni publicznej, które utrudniają osobom starszym i z niepełnosprawnościami pełną integrację ze społeczeństwem. Program wspiera także kobiety w ciąży i rodziców – wskazał minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Program wspiera osiem obszarów: architekturę, transport, edukację, służbę zdrowia, cyfryzację, usługi, konkurencyjność i koordynację.
Pięć lat realizacji programu to ponad 70 zmodernizowanych dworców kolejowych oraz 650 nowych lub przebudowanych peronów, dostępnych dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. To również zakupionych blisko 1000 autobusów, tramwajów i wagonów kolejowych przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także usługi indywidualnego transportu door-to-door w ponad 170 gminach.

− Od pięciu lat podejmujemy również działania zwiększające dostępność edukacji. Szkoły ulepszają swoje placówki w wielu wymiarach − architektonicznym, edukacyjno-społecznym, organizacyjnym oraz technicznym. Współfinansujemy inwestycje i zakupy, które poprawią dostępność architektoniczną budynków, transportu, wyposażenia i pomocy dydaktycznych. Ze szkoleń korzystają nauczyciele i specjaliści wspomagający uczniów ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi – mówiła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Dzięki programowi likwidowane są także bariery w dostępie do kształcenia na poziomie wyższym. A włączenie projektowania uniwersalnego do programu kształcenia rozwija nowe kadry dla dostępności.
Przy wsparciu środków z Funduszu Dostępności, zrealizowano 92 inwestycje, w ramach których wymieniono 72 windy oraz zainstalowano 68 nowych w blokach i urzędach. Przyznano granty dla 847 samorządów na poprawę dostępności. Ponad 2000 pracowników służb architektoniczno-budowlanych przeszkolono z zakresu dostępności, zmodernizowano też liczne obiekty kultury i sportu.

Inicjatywy poprawiające dostępność realizowane są też w służbie zdrowia. Wsparcie otrzymały 234 placówki POZ oraz 73 szpitale w całej Polsce. Dodatkowo pracownicy tych podmiotów są szkoleni z efektywnej komunikacji z osobami ze szczególnymi potrzebami. Dotychczas przeszkolono 1064 pracowników placówek POZ i szpitali. Dzięki różnego rodzaju projektom, z pomocy w postaci usług społecznych i zdrowotnych (np. opiekunki, asystenta, doradcy) skorzystało już 404 tys. osób – głównie seniorów i osób z niepełnosprawnością. Utworzono także 16 centrów zdrowia psychicznego.

− W niwelowaniu barier architektonicznych, cyfrowych i komunikacyjno-informacyjnych pomagają nam Fundusze Europejskie. Źródłem finansowania przedsięwzięć są również publiczne środki krajowe – wskazała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Źródło: MFiPR

wróć do spisu treści



Plan działań dla koordynatora dostępności

Stworzono narzędzie ułatwiające przygotowanie planu działań na rzecz poprawy dostępności. Planer będzie przydatny dla wszystkich koordynatorów dostępności w instytucjach i urzędach.

Planer to narzędzie online, które poprowadzi koordynatora przez poszczególne elementy planowania działań związanych z wdrożeniem rozwiązań zapewniających dostępność architektoniczną, informacyjno–komunikacyjną i cyfrową. Narzędzie pomoże uporządkować planowane przedsięwzięcia. I co równie ważne, wygeneruje harmonogram czasowy dla planowanych prac oraz szacowany budżet realizacji.

Dodatkowo do każdego z zaplanowanych działań i zadań można przypisać właściwe komórki lub osoby, które będą odpowiedzialne za ich realizację. To narzędzie może pomóc w usprawnieniu planowania, tworzeniu budżetu i monitorowaniu postępów, a dostępne jest na stronie: https://deklaracja-dostepnosci.info/plan/5419h4er1k9qr5a1.

Źródło: Program Dostępność Plus

wróć do spisu treści



Place zabaw dla wszystkich dzieci

Dostosowanie placów zabaw do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami to jeden z priorytetów ogłoszonego 26 kwietnia br. programu „Dostępna przestrzeń publiczna”.

− Program zapewni dzieciom z niepełnosprawnościami i ich rodzicom łatwiejszy dostęp do przestrzeni publicznej. Pozwala na poprawę dostępności działających już placów zabaw oraz tworzenie nowych, bardziej przyjaznych – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Program PFRON-u „Dostępna przestrzeń publiczna” składa się z czterech modułów:


− Program startuje już 1 maja, a wnioski będzie można składać drogą elektroniczną za pośrednictwem aplikacji generator wniosków PFRON. Co ważne, dofinansowanie w poszczególnych modułach wynosi do 80% kosztów kwalifikowalnych – mówi Krzysztof Michałkiewicz, Prezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Program „Dostępna przestrzeń publiczna” ma charakter wieloletni. Całkowita wysokość środków w latach 2023–2027 wyniesie ok. 300 mln zł. Program realizowany jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Źródło: MRiPS

wróć do spisu treści



Pomoc dla osób z problemami prawnymi

Osoby, które nie mają możliwości opłacenia kosztów usługi prawnika, mogą skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej. Specjalista udzieli porady, pomoże napisać oficjalne pismo oraz pozew.

Prawnik w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej wskaże zainteresowanym, jakie są ich prawa i obowiązki oraz pokaże sposób rozwiązania problemu. Specjalista może udzielić pomocy przy sporządzeniu odpowiednich pism, takich jak: pozew, pismo o zwolnienie od kosztów lub ustanowienie adwokata z urzędu.

Porady udzielane są w blisko 1500 punktach w całej Polsce. Nie ma obowiązku zapisywania się na konsultację w miejscu zamieszkania. Punkty pomocy prawnej są prowadzone przez prawników lub organizacje pozarządowe. Poradnictwo jest finansowane z budżetu państwa. Ma ono na celu zapewnienie równego dostępu do wymiaru sprawiedliwości.
Zapisów można dokonywać poprzez formularz umieszczony na stronie: https://zapisy-np.ms.gov.pl lub telefonicznie (na stronie podane są również numery telefonów).

W ramach nieodpłatnej pomocy prawnej funkcjonują punkty z dyżurami specjalistycznymi, gdzie przyjmują prawnicy specjalizujący się w danej dziedzinie. Są to takie kwestie, jak: pomoc rodzinom wychowującym dzieci z niepełnosprawnością, ofiarom przemocy wobec kobiet i dzieci, osobom zadłużonym, cudzoziemcom, prawo spadkowe, alimenty, kredyty frankowe, ubezpieczenia, podatki, sprawy mieszkaniowe oraz upadłość konsumencka.

Informacje o dyżurach specjalistów w całej Polsce znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/nieodplatna-pomoc/dyzury-specjalistyczne.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

wróć do spisu treści



Starostwo Powiatowe w Bielsku Białej dostępne osobom niewidomym

Wizyta w urzędzie, ośrodku zdrowia czy placówce kulturalnej nie dla każdego wygląda tak samo. Rozmowa z urzędnikiem czy obejrzenie filmu w kinie to dla osób z niepełnosprawnościami wyzwania życia codziennego. Na szczęście coraz więcej miejsc użytku publicznego w Polsce jest dostosowanych do osób z różnymi potrzebami.

Instytucją, która wprowadziła wiele udogodnień dla osób z dysfunkcją narządu wzroku (ale nie tyko) jest Starostwo Powiatowe w Bielsku Białej, które od lat pracuje nad zapewnieniem jak najlepszej dostępności.

W budynku przy ul. Piastowskiej 40 osoby z niewidome i słabowidzące mają do dyspozycji na każdym poziomie kolorowe tyflomapy, a na parterze – mapę sensoryczną. Znajduje się na nich rozkład pomieszczeń ze spisem wydziałów i numerami pokoi. Informacje przedstawiono w dwóch formach: w alfabecie Braille’a oraz głosowej, której można odsłuchać przez słuchawkę. Ponadto tablice są wyposażone w pętlę indukcyjną, która wspiera przede wszystkim osoby używające aparatu słuchowego. Już wcześniej bielskie starostwo wyposażono w cztery pętle indukcyjne: dwie stacjonarne i dwie przenośne.

Na głównych ciągach komunikacyjnych starostwa znajdują się pasy uwagi i ścieżki prowadzące. Pierwsze podpowiadają, że właśnie zaczynają się lub kończą schody. Z kolei drugie pomagają w poruszaniu się osobie z dysfunkcją narządu wzroku, która używa białej laski.

Cennym udogodnieniem są również oznaczenia kluczowych pomieszczeń starostwa tabliczką z wypukłym numerem biura i oznaczeniem w alfabecie Braille’a, która znajduje się nad klamką. Winda również posiada takie oznaczenia oraz jest udźwiękowiona. Z kolei osoby korzystające z aplikacji „Totupoint” zostaną przez nią doprowadzone do każdej tyflomapy.
Inwestycja została zrealizowana dzięki udziałowi powiatu w projekcie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pod nazwą „Dostępny samorząd – granty” oraz ze środków własnych powiatu.

Andrzej Koenig

wróć do spisu treści



Szukasz pracy? Weź udział w projekcie

Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego rozpoczyna rekrutację do projektu „Od stażu do angażu – aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością z woj. mazowieckiego”. Działanie jest współfinansowane ze środków PFRON.

Uczestnicy projektu mogą liczyć na:

Inicjatywa skierowana jest do:
Zgłoszenie do projektu wraz z CV należy przesyłać na adres e-mail: staz.warszawa@firr.org.pl. Po otrzymaniu zgłoszenia, organizatorzy skontaktują się z kandydatami w celu umówienia się na spotkanie rekrutacyjne.
Więcej informacji:

Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego
nr tel. 22 400 50 73 lub 512 372 957

wróć do spisu treści



Zaproszenie na warsztaty twórcze dotyczące przyszłości

Fundacja Wielozmysły rozpoczyna rekrutację do cyklu „Opowiadanie światów”. To seria warsztatów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością narządu wzroku i ruchu. Uczestnicy będą zastanawiać się nad działaniami, które mogą nieść nadzieję w obliczu lokalnych i globalnych kryzysów.

Celem projektu jest próba wyobrażenia sobie i opowiedzenia o bardziej optymistycznych, ale jednocześnie realnych, wizjach przyszłości. Warsztaty skierowane są do osób w wieku od 15 do 22 lat.

„Opowiadanie światów” łączy działania edukacyjne i artystyczne. Projekt składa się z cyklu dziewięciu warsztatów. Pierwsza część będzie wprowadzała wątki związane z tworzeniem narracji, relacjami człowiek–przyroda, nowymi technologiami, niepełnosprawnością i migracjami. W trakcie drugiej części uczestnicy przepracują wybrane tematy. Odbędą się warsztaty performatywne, scenariuszowe i dźwiękowe. Efektem działania będzie słuchowisko prezentujące bardziej optymistyczną wizję przyszłej społeczności.

Tytuł inicjatywy nawiązuje do powieści Ursuli K. Le Guin, wybitnej pisarki science fiction, poetki i eseistki. Autorka uczy, że umiejętność wyobrażenia sobie świata innego niż ten, w którym żyjemy, ma kluczowe znaczenie w budowaniu zmiany – społecznej i kulturowej.

Warsztaty odbędą się w dwóch blokach: 20–21 maja i 3–4 czerwca br. w Warszawie, głównie w Centrum Lokalnym Żoliborz. Rekrutacja trwa do 4 maja, zainteresowani powinni wypełnić formularz na stronie:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfUBDmuqXWb-buml1uyfWyl0ZAztMnXk4BjYBXJdJJRolpTPg/viewform.
Szczegółowe informacje o warsztatach znajdują się na stronie fundacji: https://www.wielozmysly.org/pl/projekt/opowiadanie-swiatow i jej profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/fundacjawielozmysly.
Projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa.

Kontakt: Monika Matusiak, nr tel. 509 555 812, e-mail: monika@wielozmysly.org

wróć do spisu treści



Zajęcia z samoobrony dla osób niewidomych i słabowidzących

Chcesz nauczyć się, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach i zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa? Dołącz do zajęć, które odbywają się co piątek o godzinie 18.45 w Tyflopunkcie przy ul. Gałczyńskiego 7 w Warszawie.
Zajęcia prowadzi doświadczony instruktor Łukasz Osiecki. Nauczy on uczestników skutecznych technik obronnych i pomoże wzmocnić ich umiejętności.

Zainteresowani udziałem w zajęciach mogą zapisać się, dzwoniąc pod nr tel. 22 635 10 60 lub 881 929 019. Spotkania organizuje Fundacja Szansa dla Niewidomych.

Działanie jest realizowane w ramach projektu „Aktywna Warszawa II” dofinansowanego ze środków m.st. Warszawa.

wróć do spisu treści

Wersja offline wygenerowana automatycznie.
Copyright © 2023 Biuletyn Informacyjny PZN. Wszelkie prawa zastrzeżone.