Skocz do spisu treści

Biuletyn Informacyjny PZN

BIP nr 5(292), marzec 2023

Redakcja
Joanna Rodzewicz [redaktor prowadzący]
Kamila Wiśniewska
Dominika Urbanik
Izabela Jania



Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: 226351910, 228312271 wew. 253,
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl

Biuletyn Informacyjny PZN współfinansowany ze środków PFRON.

Uwaga! Jeśli chcesz zamknąć okno a później móc wrócić do ostatnio czytanego artykułu, cofnij się do najbliższego linku "zaznacz" i otwórz go.


Spis treści

Polski Związek Niewidomych: Szkolenia w Ośrodku „Nestor” w Muszynie
Polski Związek Niewidomych: Kolejne szkolenie dla instruktorów orientacji przestrzennej w ramach TOPON
Polski Związek Niewidomych: „Zrób to sam” – ostatnie spotkania
Polski Związek Niewidomych: Nie zapraszajmy konia trojańskiego do domu
Polski Związek Niewidomych: Podcast z przedstawicielką PZN-u
Polski Związek Niewidomych: 1,5% dla organizacji pożytku publicznego
Okręg Wielkopolski PZN: Telefon do psychologa
Koło PZN Kędzierzyn-Koźle: Plan działań w 2023 r.
Koło PZN w Sieradzu: „Tańcząc w ciemnościach” z audiodeskrypcją
Spotkanie grupy roboczej Rady Dostępności w sprawie miejsc parkingowych
Pierwsza konferencja Forum Dialogu
Szkolenie z systemu iPFRON+ dla osób z niepełnosprawnościami
Loty bez barier – nowe wytyczne
Polsko, nie ślepnij! – Światowy Tydzień Jaskry
Pamiętaj o odwołaniu wizyty u lekarza, jeśli nie zamierzasz z niej skorzystać
Kobiety w kolejce do lekarzy
Pomoc w przygotowywaniu PIT-ów
E-konsultacje w Grodzkim Urzędzie Pracy w Krakowie
Jak wygląda świat Biblioteki Narodowej?
Zaproszenie na wystawę „Stare drzewo – nowe życie II”
Udział osób niewidomych i słabowidzących w kulturze – wypełnij ankietę!



Polski Związek Niewidomych: Szkolenia w Ośrodku „Nestor” w Muszynie

6 marca br. w Ośrodku Wypoczynkowym Polskiego Związku Niewidomych „Nestor” w Muszynie odbyło się posiedzenie Prezydium ZG. 6–8 marca – to również okres szkoleń.

We wtorek, 7 marca br. dyrektorzy i księgowi jednostek organizacyjnych bez osobowości prawnej oraz Prezydium ZG wzięli udział w szkoleniu, podczas którego omawiano nowelizację przepisów podatkowych.

Kolejnego dnia, tj. 8 marca księgowi nadal zdobywali i poszerzali wiedzę. W trakcie spotkania poruszono tematy dotyczące m.in. odpisów, kosztów uzyskania przychodu, podatków od umów o pracę czy cywilnoprawnych.

W tym samym czasie dyrektorzy jednostek organizacyjnych bez osobowości prawnej razem z Prezydium ZG omawiali aktualną sytuację w tych jednostkach. Każdy uczestnik przedstawił sukcesy, problemy, a także wyzwania na przyszłość.

wróć do spisu treści



Polski Związek Niewidomych: Kolejne szkolenie dla instruktorów orientacji przestrzennej w ramach TOPON

W weekend, 4–5.03 br., na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie odbyło się spotkanie doszkalające dla instruktorów orientacji przestrzennej w ramach projektu TOPON.

Dwudniowe szkolenie wypełnione było kilkoma godzinami teorii dotyczącej orientacji przestrzennej (m.in. wyjaśnieniem podstawowej terminologii z zakresu orientacji przestrzennej; opisem technik i procedur poruszania się z białą laską) oraz ćwiczeniami przechodzenia przez ulicę czy podróżowania środkami komunikacji z miejskim biletem, białą laską w ręku i opasce na oczach. Warsztaty były też doskonałą przestrzenią wymiany doświadczeń z codziennej pracy instruktora orientacji przestrzennej kilkunastu osób z całej Polski.

Zajęcia prowadziły Adrianna Kaczorowska i Agnieszka Zakrzewska, pracownice Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach oraz Kamila Miler-Zdanowska z Akademii Pedagogiki Specjalnej.
Projekt pn. „Trening orientacji przestrzennej dla osób niewidomych i słabowidzących (TOPON)” jest realizowany od 1.06.2021 do 30.11 br. przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w partnerstwie z Polskim Związkiem Niewidomych, Akademią Pedagogiki Specjalnej, Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego, Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi w Laskach oraz partnerem ponadnarodowym: Instituttet for Blinde og Svagsynede z Danii.

Projekt ma charakter nowatorski. Dzięki jego realizacji powstanie standard dotyczący szkolenia i doszkalania kadry trenerskiej z zakresu orientacji przestrzennej oparty na współpracy międzynarodowej i standard szkolenia osób z problemami wzroku.

KW/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Polski Związek Niewidomych: „Zrób to sam” – ostatnie spotkania

W dniach 10–13 marca br. odbył się ostatni zjazd uczestników projektu „Zrób to sam – szkolenie instruktorów czynności życia codziennego”. Spotkania odbywały się w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych przy ul. Konwiktorskiej.

W trakcie tego zjazdu uczestnicy skupili się głównie na zajęciach domowych, ale nie tylko. Ćwiczenia rozpoczęły się od obejrzenia filmu, w którym poruszono kwestie np. korzystania z piekarnika, nauki składania ubrań (spodni, bluzek), powlekania pościeli czy zmywania naczyń. Następnie uczestnicy z wykorzystaniem opasek zasłaniających oczy wykonywali różne zadania utrwalające zdobytą wiedzę, m.in. ścieranie kurzu, prasowanie ubrań i segregowanie śmieci. Prowadzące przybliżyły też zagadnienia z zakresu nowych technologii wykorzystywanych w nauczaniu codziennych czynności i adaptacji przestrzeni.

W sobotę, tj. 11 marca uczestnicy przeszli egzaminy teoretyczne, a 12 marca odbyły się praktyki. Instruktorzy mieli okazję sprawdzić zdobytą wiedzę, wykonując zadania z osobami z dysfunkcją narządu wzroku. W niedzielę rozdano wszystkim instruktorom zaświadczenia.

Podczas spotkań uczestnicy wymieniali się między sobą doświadczeniami, wskazówkami, a także poradami. Był to owocny czas oraz szansa zdobycia dużej dawki wiedzy. Warsztaty były prowadzone przez Antoninę Adamowicz-Hummel, Kamilę Miller-Zdanowską, Małgorzatę Białek i Mariolę Łygas.

Przypominamy, że projekt „Zrób to sam – szkolenie instruktorów czynności życia codziennego” dofinansowany jest ze środków PFRON w ramach konkursu „Sięgamy po sukces”.

IJ/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Polski Związek Niewidomych: Nie zapraszajmy konia trojańskiego do domu

– Cukrzyca jest jak koń trojański. Nie zapraszajmy go do domu – tak dr n. o zdr. Beata Stepanow mówiła podczas szkolenia, które odbyło się 10–11.03 br. w Warszawie. Spotkanie miało na celu przybliżenie uczestnikom działania systemu FreeStyle Libre.

Od stycznia br. rozszerzono wskazania refundacyjne dla systemu monitorowania stężenia glukozy Flash (Flash Glucose Monitoring – FGM FreeStyle Libre) zastępującego monitorowanie glikemii za pomocą glukometru, m.in. o osoby niewidome chorujące na cukrzycę posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności ze względu na dysfunkcję narządu wzroku leczone insuliną. Polski Związek Niewidomych aktywnie zabiegał o dofinansowanie sensorów dla tej grupy chorych. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule na stronie: https://pzn.org.pl/zmiany-w-refundacji-wyrobow-medycznych-co-nas-czeka-w-2023-r/.

Szerzymy wiedzę
Z tego powodu firma Abbott, producent systemu, wspólnie z Polskim Związkiem Niewidomych zorganizowała warsztaty dla przedstawicieli jednostek wojewódzkich PZN-u. Po szkoleniu uczestnicy mają szerzyć wiedzę o tym rozwiązaniu wśród członków swojej lokalnej społeczności.

Spotkanie odbyło się w Warszawie. Otworzyli je: Andrzej Brzeziński, prezes ZG PZN oraz Elżbieta Oleksiak, kierownik Centrum Rehabilitacji. Wśród zaproszonych gości pojawili się przedstawiciele firmy Abbott, dr n. o zdr. Beata Stepanow, a także przedstawiciele sklepu internetowego Diabetyk24 oraz Rafał Kanarek, niewidomy ekspert od nowych technologii.

Pomiary czas zacząć!
Pierwszy dzień rozpoczął się od ściągnięcia aplikacji oraz założenia uczestnikom sensorów. Beata Stepanow pokazała, jak założyć urządzenie. Z pomocą uczestników spotkania zademonstrowała, że umieszczenia go na ramieniu może dokonać także osoba niewidoma. Następnie specjalistka opowiedziała o funkcjonalnościach aplikacji i zaprezentowała, jak odczytywać z niej pomiary.

Przedstawiono również treść rozporządzenia ministra zdrowia ws. refundacji systemu FreeStyle Libre. Przypomnijmy: odpłatność u dorosłych pacjentów wynosić będzie 30%. Koszt jednego sensora to 255 zł, odpłatność wyniesie więc 76,50 zł. Niewidomi otrzymają 26 sensorów w roku, 13 sztuk na pół roku.

Gdzie starać się o sensory?
W czasie drugiego dnia szkolenia przedstawiciel sklepu internetowego Diabetyk24 omówił ścieżkę postępowania przy składaniu wniosku. Niestety okazało się, że osoba niewidoma nie byłaby w stanie samodzielnie wypełnić formularza, bo jest od niedostępny. Uczestnicy poprosili o udostepnienie strony internetowej sklepu oraz zadbanie o dostępność formularza. To bardzo istotne, aby osoby z niepełnosprawnością narządu wzroku mogły samodzielnie kupić sensory (instrukcja krok po kroku) w sklepie internetowym. Pojawiła się też propozycja, żeby na stronie sklepu stworzyć zakładkę dla niewidomych użytkowników i tam zamieszczać instrukcje albo filmiki z audiodeskrypcją.

(Nie)dostępna aplikacja
Aplikacja nie jest jeszcze w pełni dostępna dla osób niewidomych. Aktualnie dostarcza informacji głosowych tylko o wyniku poziomu cukru oraz powolnych jego zmianach, jednak bez informacji, w jakim kierunku kształtuje się strzałka trendu. Ponadto zawiera dużo elementów graficznych, które nie są zrozumiałe i czytelne dla kogoś pracującego z czytnikiem ekranu. Należy przeprojektować interfejs, tak aby był przyjazny dla osób niewidomych i słabowidzących. Konieczne jest również nazwanie elementów aplikacji w sposób zrozumiały tj. w języku polskim.

Uwagi do Rozporządzenia MZ
Uczestnicy zgłosili też uwagi pod adresem Ministerstwa Zdrowia. Prosili o dalsze starania o większe dofinansowanie, tak aby pacjent płacił np. 20 lub 10% wartości urządzenia. Istotne byłoby także zwiększenie liczby refundowanych sensorów do 27 ze względu na mogące wystąpić niespodziewane trudności, np. pilną potrzebę wykonania rezonansu czy innych badań, które wymagają zdjęcia sensora i założenia nowego. Zastanawiano się również nad możliwością przepisywania urządzeń na receptę.
Spotkanie zakończyło się przedstawieniem uwag, które zostaną dopracowane i przesłane do firmy Abbott, sklepu internetowego Diabetyk24 oraz Ministerstwa Zdrowia.

Czym jest system FreeStyle Libre?
Jest to urządzenie firmy Abbott, które pozwala mierzyć poziom glukozy za sprawą sensora umieszczonego na tylnej części ramienia. Pozwala to na pomiar poziomu cukru bez konieczności nakłuwania palców, co jest szczególnie istotne w przypadku osób z niepełnosprawnością narządu wzroku. System mierzy stężenie glukozy w płynie śródtkankowym przez całą dobę, jednak aby zachować ciągłość pomiaru, należy zeskanować sensor (za pomocą specjalnego czytnika bądź telefonu) min. co osiem godz.

To były bardzo owocne dwa dni. Uczestnicy dostaną wkrótce materiały edukacyjne, które na pewno okażą się przydatne, żeby móc przekazywać tę wiedzę dalej. Bardzo dziękujemy firmie Abbott i wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania tego spotkania oraz sfinansowania go.

DU/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Polski Związek Niewidomych: Podcast z przedstawicielką PZN-u

Dorota Krać, prezes Okręgu Lubelskiego PZN w podcaście przygotowanym na zlecenie Europejskiej Unii Niewidomych opowiada, jak wygląda życie osób niewidomych i słabowidzących w Polsce.

„Views of life” to cykl podcastów Europejskiej Unii Niewidomych (EBU), w których na temat sytuacji osób z dysfunkcją narządu wzroku wypowiadają się przedstawiciele organizacji członkowskich EBU z różnych państw. To już szósty odcinek tej serii. W wersji angielskiej można go zobaczyć na stronie: https://vimeo.com/803762804.

Dorota Krać, prezes Okręgu Lubelskiego PZN i członek Zarządu Głównego, mówi o tym, czym zajmuje się w organizacji: – Wspomagamy osoby niewidome i słabowidzące w osiąganiu samodzielności. Składają się na nią kwestie związane z: poruszaniem się z białą laską lub psem przewodnikiem, korzystanie z pomocy asystenta, rozwijanie umiejętności społecznych i edukacyjnych, kwestie prawne oraz zagadnienia związane z szeroko pojętą dostępnością.

Porusza też temat edukacji: – Moim zdaniem edukacja jest bardzo istotna dla osób niewidomych i słabowidzących, bo wtedy te osoby są dobrze zorientowane, o co mogą się starać i co mogą zmienić w swoim środowisku. Edukacja jest bardzo ważną kwestią, a umiejętności społeczne są przydatne w osiąganiu swoich celów. Kiedy je mamy, to nie wstydzimy się prosić o pomoc, pytać, aby uzyskać informacje, a także pomagać innym.

Przedstawicielka PZN-u mówiła również o tym, że z jednej strony w Polsce sytuacja osób z dysfunkcją narządu wzroku jest dobra, z drugiej zaś cały czas spotykają się one ze społecznymi barierami. Na przykład, najczęściej mogą one pracować w organizacjach działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami, ponieważ firmy nie są przygotowane do zatrudniania osób z dysfunkcjami na wolnym rynku pracy. Według pracodawców przygotowanie stanowiska pracy to bardzo duży wysiłek. Należy zaznaczyć, że to nie jest ani bardzo drogie, ani bardzo skomplikowane, ale pracodawcy o tym nie wiedzą. Czyli teoretycznie osoby z niepełnosprawnościami mają dostęp do otwartego rynku pracy, ale w praktyce są one traktowane gorzej z powodu barier mentalnych.

− Uważam, że zadaniem na dziś jest promocja akceptacji wobec osób z niepełnosprawnościami. Akceptacja oznacza, że osoby z dysfunkcjami są częścią naszej społeczności, a nie osobami egzystującymi gdzieś obok – na zakończenie rozmowy dodała Dorota Krać.

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Polski Związek Niewidomych: 1,5% dla organizacji pożytku publicznego

1,5% to drobna część podatku dochodowego od osób fizycznych, którą podatnik może przekazać wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego.

W 2023 r. za sprawą nowych przepisów podatnicy mają możliwość przekazania nie 1% podatku na rzecz organizacji, jak miało to miejsce dotychczas, lecz 1,5%. W ten sposób można rozliczać roczne zeznanie PIT za 2022 r.

1,5% – tak niewiele, a jednocześnie tak dużo. Dzięki niemu można zmienić życie niejednej osoby, dlatego przekazując ten ułamek podatku na Polski Związek Niewidomych, pośrednio dajecie Państwo wsparcie wszystkim, którzy korzystają z naszej pomocy. Służymy wsparciem osobom niewidomym, tracącym wzrok oraz ich bliskim. Pomagamy w adaptacji do nowych warunków życia. Uwrażliwiamy na potrzeby niewidomych i słabowidzących, prowadząc warsztaty edukacyjne dla osób widzących. Realizujemy różnorodne projekty włączające osoby z dysfunkcją narządu wzroku w życie społeczne i zawodowe.

Przekazując 1,5% z własnego rozliczenia rocznego PIT, podatnik nic nie traci. Przekazuje jedynie kwotę, którą i tak musiałby oddać na rzecz Skarbu Państwa.

1,5% można przekazać na Polski Związek Niewidomych, wpisując w odpowiedniej rubryce zeznania podatkowego za rok 2022 nr KRS 0000042049 oraz wyliczoną kwotę. Te same dane można również umieścić w odpowiednich polach zeznania podatkowego przygotowanego dla każdego płatnika przez Krajową Administrację Skarbową. Dziękujemy!

wróć do spisu treści



Okręg Wielkopolski PZN: Telefon do psychologa

Okręg Wielkopolski PZN zaprasza osoby niewidome i słabowidzące oraz ich bliskich do udziału w projekcie wspierającym. Zainteresowani mogą skorzystać z bezpłatnego wsparcia psychologicznego.

Okręg Wielkopolski PZN realizuje projekt, w którym oferowane jest bezpłatne wsparcie psychologiczne dla osób z dysfunkcją narządu wzroku i nie tylko, z rejonu Wielkopolski. Osoby zainteresowane powinny kontaktować się z biurem okręgu, dzwoniąc pod nr tel. 61 847 46 16 lub 61 847 46 17. Nie trzeba wychodzić z domu. Psycholog zadzwoni do osób potrzebujących.
Projekt trwa do czerwca br.

wróć do spisu treści



Koło PZN Kędzierzyn-Koźle: Plan działań w 2023 r.

Plan działań w br.:
kwiecień – spotkanie wielkanocne (15.04),
maj – wizyta w Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu,
czerwiec – wycieczka do zoo,
lipiec – 7-dniowa wycieczka do Lublina,
sierpień – pożegnanie lata,
wrzesień – III Ogólnopolski Przegląd Piosenki Osób Niewidomych w Filharmonii Opolskiej (20 września).
Wybory zarządu.
Koło PZN jest czynne w poniedziałki i czwartki w godz. 9.00−12.00.

Kontakt:
ul. Grunwaldzka 29/2
47-220 Kędzierzyn-Koźle
nr tel. 539 320 27

wróć do spisu treści



Koło PZN w Sieradzu: „Tańcząc w ciemnościach” z audiodeskrypcją

Zarząd Koła Terenowego PZN w Sieradzu zaprasza członków koła, ich przewodników oraz osoby z dysfunkcją narządu wzroku legitymujące się orzeczeniem 04-O na projekcję filmu z audiodeskrypcją.

17 marca br. o godz. 11.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sieradzu (ul. Polna 36A) będzie można obejrzeć film „Tańcząc w ciemnościach” w reż. Larsa von Triera.

Reżyser zaprasza widza do obejrzenia poruszającej historii. Utrata wzroku kojarzy się zazwyczaj z najgorszym wydarzeniem, które może spotkać człowieka. Tracąca wzrok Selma ciężko pracuje w fabryce, aby uzbierać pieniądze na operację syna. Ma świadomość, że bez operacji, synowi grozi ślepota. To obraz o poświęceniu, miłości matki, która wie i rozumie, jakim tragizmem może być dla syna utrata wzroku.

Widok stojącej przy prasie hydraulicznej Björk z grubymi okularami na nosie, tak zapadł w sercach jury, że uznano ją za najlepszą aktorkę festiwalu. Film zaś został entuzjastycznie przyjęty na festiwalu w Cannes, gdzie spotkały go owacje na stojąco i zdobył Złotą Palmę. Co ciekawe, na konferencji prasowej Björk oznajmiła, że ostatni raz zagrała w filmie.

Pokaz odbędzie się w ramach projektu „Krajowy zasób cyfrowych filmów z polską audiodeskrypcją dla osób niewidomych” realizowanego przez Stowarzyszenie „De Facto” z Płocka. Działanie jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Alicja Nyziak

wróć do spisu treści



Spotkanie grupy roboczej Rady Dostępności w sprawie miejsc parkingowych

Niedawno odbyło się kolejne spotkanie grupy roboczej członków Rady Dostępności przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami. W zespole z ramienia Polskiego Związku Niewidomych uczestniczy Anna Woźniak-Szymańska.

Przedmiotem dyskusji były:


Kluczowe wątki w dyskusji:
1) Weryfikacja ważności i autentyczności kart parkingowych
W kontekście rejestru kart parkingowych upoważniających do korzystania z miejsc postojowych dla osób z niepełnosprawnościami wskazano na delegację do wydania rozporządzenia w tym zakresie wynikającą z art. 8 ust. 7 pkt 2 ustawy prawo o ruchu drogowym. W przepisie tym wskazano, że „minister właściwy ds. zabezpieczenia społecznego, w porozumieniu z ministrem właściwym ds. transportu określi, w drodze rozporządzenia:

Dodatkowo w art. 100f. o ruchu drogowym jest mowa o centralnej ewidencji posiadaczy kart parkingowych: „Tworzy się centralną ewidencję posiadaczy kart parkingowych, o których mowa w art. 8 karta parkingowa osoby niepełnosprawnej, zwaną dalej »ewidencją«. Ewidencję prowadzi minister właściwy ds. informatyzacji w systemie teleinformatycznym. W rozumieniu niniejszej ustawy minister ten jest administratorem danych i informacji zgromadzonych w ewidencji”.
W art. 100k. o ruchu drogowym wskazano dodatkowo, że podmiotami, które mogą mieć dostęp do bazy, są m.in. policja, straż miejska i straż gminna.

Z uwagi na nieobecność podczas spotkania osób odpowiedzialnych za kwestie kart z ramienia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, informacje na ten temat zostaną pozyskane w drodze kontaktów roboczych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

2) Problem parkowania na terenach prywatnych
W kontekście weryfikacji uprawnień do korzystania z miejsca parkingowego, zwrócono także uwagę na brak uprawnień kontrolnych firm prywatnych zarządzających parkingami na terenach prywatnych, np. parkingach przy centrach handlowych. Osoby te mogą sprawdzić, czy karta jest widoczna, ale nie mają możliwości ani weryfikacji jej wiarygodności, ani nakładania kar za bezprawne zajmowanie miejsc parkingowych dla ON. Rozwiązaniem może być wprowadzanie regulaminów prywatnych parkingów. W takich dokumentach byłyby określane warunki korzystania z nich. Decydując się na tę opcję, wyraża się zgodę na warunki parkowania, i wówczas również zarządca prywatny może nałożyć karę, np. za nieopłacenie parkometru lub nieokazanie dokumentu uprawniającego do zajęcia miejsca dla ON. Nie zmienia to faktu, że pracownicy firm prywatnych nie mają możliwości weryfikacji autentyczności samej karty. Kwestia możliwości wprowadzania takich regulaminów będzie dalej badana.
Dodatkową kwestią w kontekście zarządzania parkingami na terenach prywatnych i skutecznej egzekucji kar za nieuprawnione parkowanie jest to, że obiekty handlowe mają zarówno parkingi zewnętrzne, jak i wewnętrzne, czasem są one piętrowe i rozbudowane, często zarządzane przez różne podmioty. A to wymaga dobrej koordynacji i efektywnej współpracy między poszczególnymi podmiotami prywatnymi zaangażowanymi w działanie danego obiektu.

3) Problem terminu ważności karty
Poruszony został też problem terminu ważności karty i procesu odnawiania uprawnień do korzystania z niej z uwagi na powiązanie uprawnienia do posiadania karty z orzeczeniem o niepełnosprawności, które może być także czasowe. Istnieje potrzeba uwzględnienia w ewidencji kart możliwości zaznaczenia, że np. osoba jest w procesie weryfikacji orzeczenia o niepełnosprawności lub karty parkingowej. W tym czasie powinna mieć jeszcze prawo do korzystania z miejsca parkingowego.

4) Kwestia opłat i ich braku za parkowanie
Potrzeba weryfikacji uprawnienia do parkowania przez ON jest szczególnie ważna w miastach, które wprowadziły bezpłatne parkowanie dla ON na wszystkich miejscach parkingowych. Aktualnie karta parkingowa co do zasady zwalnia z opłat za parkowanie tylko w przypadku parkowania na „kopertach”. Niektóre miasta poszły dalej i zwalniają z opłat posiadaczy kart parkingowych dla ON także w całej strefie płatnego parkowania. Jest to jednak każdorazowo podejmowana decyzja władz danego miasta czy gminy. Zauważono, że z tego powodu, w celu uniknięcia opłat za parkowanie, może również wzrastać chęć do używania nieautentycznych kart lub posługiwania się kartami w sposób nieuprawniony.

5) Podnoszenie poziomu świadomości
Potrzebna jest kampania społeczna informująca o potrzebach osób z niepełnosprawnościami, ponieważ świadomość obywateli w tym temacie jest bardzo niska. Skuteczna mogłaby być kampania kierowana głównie do użytkowników dróg, umieszczana np. na bilbordach przy drogach, a także w magazynach i czasopismach motoryzacyjnych – tak aby trafiała bezpośrednio do kierowców.

6) Kursy prawa jazdy
Zasygnalizowano potrzebę ujęcia w treści kursu na prawo jazdy zajęć świadomościowych, z udziałem osób z niepełnosprawnościami. Jedną z opcji uwzględnienia tej tematyki na kursach mogłoby być udostępnienie szkołom jazdy spotu przygotowanego przez p. Beatę Wachowiak-Zwarę, Pełnomocnika ds. ON z Urzędu Miasta Gdyni.
Dobrą praktyką na kursach prawa jazdy może być działanie praktyczne, np. wkładanie i wyjmowanie wózka przez kierującego na miejscu parkingowym.
Działania świadomościowe powinny dotyczyć informowania, że kartę mogą posiadać osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, także niewidocznymi.

7) Inne kwestie
Potrzebne jest także szersze informowanie i zachęcanie do wyznaczania miejsc dla seniorów, ponieważ dla nich są potrzebne miejsca dogodnie zlokalizowane (np. blisko wejścia).
Należy ujednolicić standard wyznaczania miejsc parkingowych na powierzchni biologicznie czynnej np. działce budowlanej.
Przedstawiono również postulat wprowadzania przepisów krajowych, pozwalających na bezpłatne parkowanie dla ON ze względu na niski poziom świadczeń pieniężnych. W tym kontekście pojawiły się różne propozycje, np.:
Wnioski:

wróć do spisu treści



Pierwsza konferencja Forum Dialogu

1 marca br. w Warszawie odbyło się spotkanie inaugurujące pracę Forum Dialogu. Wydarzenie było również transmitowane online. Podczas jego trwania niejednokrotnie wybrzmiewało stwierdzenie, że organizacja takich spotkań jest bardzo potrzebna.

W pierwszej części spotkania Krzysztof Michałkiewicz, prezes zarządu PFRON i Dorota Habich, zastępca prezesa zarządu ds. Programowych PFRON wręczyli powołania członkom Forum Dialogu. O zespole osób powołanych do rady pisaliśmy na stronie: https://pzn.org.pl/nowe-osoby-w-forum-dialogu/.

W trakcie wydarzenia podsumowano współpracę PFRON-u z organizacjami pozarządowymi w 2022 r., a także omówiono koncepcje i wyznaczono kierunki prac Forum Dialogu w br.

Kamil Bobek, dyrektor departamentu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi przybliżył współpracę PFRON-u z organizacjami pozarządowymi w zakresie wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Do ich zadań należy: kompleksowe, horyzontalne podejście do wsparcia ON, animowanie zrzeszenia się tych osób, zapewnienie uwzględnienia ich potrzeb w zakresie niezależnego życia, a także włączenie osób z dysfunkcjami w życie społeczne i zawodowe poprzez wzmocnienie potencjału organizacji pozarządowych.

Ponadto przedstawiono kierunki prac Forum Dialogu, do których należą:

– Chcielibyśmy opracować takie podejście, żeby było jak najmniej białych plam w obszarze wsparcia osób z niepełnosprawnościami – powiedział Kamil Bobek.
W drugiej części spotkania uczestnikom przybliżono informacje nt. systemu iPFRON+. Jego pełna nazwa to: „Uniwersalna platforma do projektowania i realizacji programów wsparcia ON wraz ze zintegrowanym modułem analitycznym – System iPFRON+”. Projekt iPFRON+ rozpoczął się 1 marca 2020 r. i potrwa do 31 grudnia br.
Do jego celów należą:
Kompleksowe narzędzie obsługi programów i zadań PFRON umożliwia załatwienie sprawy w 100% online: od uzyskania informacji, wypełniania wniosku, jego podpisania i złożenia, przez dokonanie ewentualnych wyjaśnień i uzupełnień, zawarcie umowy, aż po rozliczenie dofinansowania.

Wydarzenie zakończyło się dyskusją plenarną, podczas której uczestnicy poruszyli takie tematy, jak m.in.: otoczenie opieką psychologiczną osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin, zapewnienie wsparcia w zakresie e-usług dla osób np. po przebytym udarze, standaryzacja i uproszczenie wniosków czy też dostępność dokumentów w PJM.

Był to owocnie spędzony czas, a także okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy organizacjami pozarządowymi, dyskusji, przedstawienia poglądów czy opinii w obszarze wsparcia osób z niepełnosprawnościami.

IJ/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Szkolenie z systemu iPFRON+ dla osób z niepełnosprawnościami

PFRON zaprasza osoby z niepełnosprawnościami do udziału w szkoleniach dotyczących korzystania z systemu iPFRON+, w którym składa się wnioski o wsparcie. Spotkania organizowane są zarówno stacjonarnie, jak i w formie online.

iPFRON+ to nowy system, który umożliwia beneficjentom złożenie wniosku o wsparcie, a także dostęp do spersonalizowanych danych dotyczących udzielanej im pomocy, ocenę jakości otrzymanego wsparcia oraz zgłoszenie akcesu do projektów.
Szkolenia ułatwią sprawne poruszanie się po systemie, a tym samym bezproblemowe składanie wniosków. Kierowane są one do osób z niepełnosprawnościami oraz pracujących na ich rzecz. Szkolenia są bezpłatne, dwudniowe, do wyboru jest opcja stacjonarna bądź online. Spotkania internetowe prowadzone są przez aplikację Microsoft Teams.

W ramach szkoleń stacjonarnych uczestnikom zapewnione jest zakwaterowanie i wyżywienie oraz sprzęt komputerowy. Koszty dojazdu ponoszone są we własnym zakresie. Szkolenia stacjonarne organizowane są w następujących miastach: Kołobrzeg, Poznań, Katowice, Warszawa i Gdańsk. Szczegółowe informacje nt. terminów spotkań i zapisów znajdują się na stronie: https://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/szkolenia-z-ipfron-stacjonarne-i-online-zapraszamy-1/.

Osoby zainteresowane dodatkowymi wskazówkami mogą kontaktować się, wysyłając wiadomość na adres e-mail: szkoleniaipfronplus@pfron.org.pl lub dzwoniąc pod nr tel. 532 727 025.

Strona projektu: https://portal-ipfronplus.pfron.org.pl/.

wróć do spisu treści



Loty bez barier – nowe wytyczne

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewodników Powietrznych (IATA) ogłosiło nowe wytyczne, które mają przyczynić się do poprawy jakości podróży pasażerów z niepełnosprawnościami. Dyrektywy odzwierciedlają i opierają się na najlepszych praktykach branżowych oraz będą na bieżąco weryfikowane i rozszerzane.

IATA już wcześniej podkreślało, że bezpieczny i komfortowy transport jest obszarem do poprawy, a linie lotnicze powinny w tym zakresie współpracować zarówno z organizacjami, jak i grupami osób z dysfunkcjami.
– Linie lotnicze dokładają wszelkich starań, aby pasażerowie z niepełnosprawnościami mogli podróżować z godnością, pewnością siebie i komfortem. Współpracując z przedstawicielami społeczności osób z dysfunkcjami, ustaliliśmy, że pilnie potrzebne są nowe protokoły usprawniające transport środków ułatwiających poruszanie się – podkreślił Nick Careen, starszy wiceprezes IATA, prezes ds. operacji, bezpieczeństwa i ochrony.

Dyrektywy obejmują zalecenia dotyczące projektów lotnisk w celu spełnienia standardów dostępności, szczegółowe wytyczne w celu zapewnienia zgodności z przepisami dotyczącymi towarów niebezpiecznych (w przypadku urządzeń zasilanych baterią litową), a także instrukcje krok po kroku dotyczące bezpiecznego ładowania sprzętu lub urządzeń ułatwiających poruszanie się na pokładzie.

Wytyczne IATA obejmują m.in.:


Dostępność transportu publicznego stanowi jedno z działań realizowanych w Programie Dostępność Plus. Celem jest poprawa stopnia dostępności taboru pasażerskiego – zakup nowego, w pełni dostępnego lub modernizację użytkowanego. Duże znaczenie mają też przyjęte normy techniczne i organizacyjne regulujące dostępność. Niezbędne jest zatem inicjowanie wszelkich przedsięwzięć i projektów rozwiązujących w sposób systemowy problemy mobilności osób z niepełnosprawnościami.

Źródło: MFiPR

wróć do spisu treści



Polsko, nie ślepnij! – Światowy Tydzień Jaskry

9 marca odbyła się konferencja prasowa w związku ze zbliżającym się Światowym Tygodniem Jaskry, który w br. przypada na 12–18 marca. To już VII edycja akcji Polskiego Towarzystwa Okulistycznego „Polscy Okuliści Kontra Jaskra” pod hasłem „Polsko, nie ślepnij!”.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała jaskrę za chorobę społeczną. Jest ona główną i najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach cywilizacyjnie rozwiniętych. Na świecie cierpi na nią ok. 68 mln osób, a ok. 7 mln jest niewidomych z jej powodu. Z szacunków epidemiologicznych wynika, że w Polsce jest najprawdopodobniej ok. 800 tys. chorych na jaskrę.

W dniach 12–18 marca osoby, które przynajmniej rok nie badały wzroku, będą mogły bez skierowania poddać się bezpłatnym badaniom w tym kierunku. W akcję zaangażowało się 65 gabinetów, czyli 36 miast na terenie całej Polski. Najdogodniejszą dla siebie placówkę można odnaleźć na stronie: https://www.tydzienjaskry.pl/lista-gabinetow. Wśród dostępnych miejsc, które świadczą tę usługę, jest również Centralna Przychodnia Rehabilitacyjno-Lecznicza PZN. Pacjenci proszeni są o wcześniejszą telefoniczną rezerwację wizyt.

– Po raz kolejny wspólnie postaramy się bezpłatnie przebadać pod kątem jaskry jak największą liczbę osób. W zeszłym roku było ich ponad 2 tys. – powiedziała prof. dr hab. n. med. Bożena Romanowska-Dixon, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

W pierwszej (wykładowej) części spotkania poruszono takie tematy, jak: epidemiologia jaskry w Polsce, wytyczne jej leczenia, przestrzeganie zaleceń lekarskich, odpowiednia współpraca lekarza z pacjentem czy przekazywanie wiedzy nt. choroby i stosowania leków. Eksperci w dziedzinie nauk medycznych opowiedzieli o operacjach mikroinwazyjnych, a także współczesnych zabiegach laserowych stosowanych w leczeniu jaskry. W drugiej części udział wzięli zaproszeni goście, a także sami pacjenci. Polski Związek Niewidomych również uczestniczył w tym wydarzeniu.

Specjaliści zgodnie uznali, że zarówno edukacja, wiedza nt. choroby, jak i profilaktyka całego społeczeństwa to najważniejsze aspekty, na które trzeba stale zwracać uwagę.

O poprzedniej edycji i chorobie pisaliśmy na stronie: https://pzn.org.pl/konferencja-polscy-okulisci-kontra-jaskra/.
Więcej informacji o akcji umieszczonych jest tutaj: https://www.tydzienjaskry.pl/.

Z roku na rok rośnie liczba dostępnych miejsc dla pacjentów, którzy chcą przebadać wzrok w kierunku jaskry. W tym roku jest ich 2062. Teraz i ty możesz skorzystać z tej szansy!

IJ/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Pamiętaj o odwołaniu wizyty u lekarza, jeśli nie zamierzasz z niej skorzystać

17 mln wizyt lekarskich w ciągu roku nie jest odwoływanych przez pacjentów. To poważny problem systemu opieki zdrowotnej. Pacjenci z jednej strony skarżą się na długie kolejki do lekarzy specjalistów, a z drugiej strony tak wiele wizyt nie jest odwoływanych. Dlatego, żeby nagłośnić problem, zorganizowano kampanię #ODWOLUJE #NIEBLOKUJE.

Celem kampanii jest uświadomienie pacjentów, jakie ma znaczenie wcześniejsza rezygnacja z wizyty u lekarza w przypadku, gdy nie zamierza się z niej skorzystać. Anulowanie konsultacji z wyprzedzeniem daje możliwość skorzystania z pomocy temu pacjentowi, który aktualnie jej potrzebuje.

Przyczyny nieodwoływania wizyt są różne – od sytuacji losowych, zgłoszenia się na zapas, rezerwowania konsultacji w kilku miejscach, lęku przed badaniem, aż po zapominanie o umówionym terminie. Problem stanowią również pacjenci, którzy korzystają z systemu opieki zdrowotnej, ale nie czują się jego uczestnikiem – nie uważają, że powinni informować placówki o rezygnacji z wizyty.

Według ankiety przeprowadzonej wśród pacjentów Centrum Medycznego CMP, prawie 50% respondentów uznało, że w skali kraju rocznie nie zostaje odwołanych ok. 10 tys. wizyt, przy czym wg danych NFZ-u liczba ta sięga 17 mln.
W przypadku państwowej opieki zdrowotnej problem jest często związany z kwestią zajętej infolinii. Podmioty prywatne dysponują większymi możliwościami, takimi jak: aplikacje, powiadomienia sms czy platformy internetowe. Zdarza się jednak, że niektórzy pacjenci nie potrafią skorzystać z tych rozwiązań. W ramach kampanii zostanie opracowana karta dobrych praktyk, w której specjaliści zaproponują rozwiązania mające ułatwić i przyspieszyć rezygnację z wizyt.

„Edukowanie pacjentów należy przeprowadzać już na etapie wizyty, która poprzedza kolejną. Zarówno lekarze, jak i osoby odpowiedzialne za rejestracje powinny informować o tym, jak się przygotować do badania czy konsultacji oraz jak ją odwołać w sytuacji, gdy nie będziemy mogli się na niej stawić. Ciekawym rozwiązaniem jest stosowane przez niektóre podmioty medyczne kontaktowanie się z osobami, które nie stawiły się na wizytę w celu przypomnienia o obowiązku i odpowiedzialności za zdrowie innych” − to wnioski z debaty ekspertów, która została zorganizowana w ramach kampanii.

Organizatorem kampanii jest Centrum medyczne CMP. Honorowy patronat nad akcją objęło Ministerstwo Zdrowia oraz Narodowy Fundusz Zdrowia.

Źródło: Centrum medyczne CMP

wróć do spisu treści



Kobiety w kolejce do lekarzy

Kobieta na wizytę u endokrynologa czeka 11 miesięcy, na USG tarczycy – pół roku. Na mammografię, cytologię i do ginekologa dostanie się w kilkanaście dni. To wyniki badań Fundacji Watch Health Care „Kobieta w kolejce” przedstawiającej wyniki dotyczące świadczeń dostępnych w ramach umów placówek z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Fundacja Watch Health Care w tym roku, po raz kolejny, przeanalizowała 75 świadczeń zdrowotnych z 13 dziedzin medycyny. Dla każdej z dziedzin losowo wybrano kilkadziesiąt placówek (od 28 w przypadku radioterapii po 67 dla położnictwa i ginekologii), do których dzwonili ankieterzy, by dopytać się o możliwość umówienia wizyty, badania, zabiegu bądź operacji.
Po przeanalizowaniu badań okazało się, że kobiety muszą najdłużej zaczekać na wizytę u:

W nawiasie przedstawione są dane z ubiegłego roku.

Specjaliści, do których czas oczekiwania jest dłuższy niż 3 miesiące, to m.in.:
Najkrócej pacjentki zaczekają na wizytę u:
Najdłuższy czas oczekiwania na badania diagnostyczne:
Najkrócej pacjentki zaczekają na:
Fundacja WHC podkreśla, że w ostatnich latach Ministerstwo Zdrowia znacząco poprawiło dostęp do innowacyjnych leków, jednak pomimo systematycznego wzrostu liczby dostępnych terapii skierowanych do kobiet, grupa ta wciąż boryka się z ograniczeniami w dostępie do innowacyjnego leczenia.

Źródło: Fundacja WHC

wróć do spisu treści



Pomoc w przygotowywaniu PIT-ów

Doradcy ze Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych zaangażowali się w akcję „Doradcy podatkowi niepełnosprawnym”. Udzielają oni bezpłatnych porad i pomagają przygotować roczne zeznania podatkowe.

Akcja rozpocznie się 9 marca i potrwa do 27 kwietnia br., a doradca podatkowy będzie do dyspozycji w każdy czwartek w godz. 9.00–15.00 pod nr tel.: 513 152 218. Śląski Oddział KIDP już po raz czternasty organizuje taką akcję.

Z bezpłatnej pomocy doradców podatkowych mogą skorzystać zarówno podatnicy z niepełnosprawnością, jak i ich bliscy. Porady będą się odnosiły m.in. do możliwości skorzystania z odliczeń wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne oraz sposobów udokumentowania tych wydatków, a także możliwości skorzystania z innych ulg.

Źródło: ŚO KIDP

wróć do spisu treści



E-konsultacje w Grodzkim Urzędzie Pracy w Krakowie

Grodzki Urząd Pracy w Krakowie wprowadził e-konsultacje, czyli spotkania klientów z pracownikami, które organizowane są wirtualnie, tzn. na platformie TEAMS. W trakcie połączenia specjaliści odpowiadają na pytania oraz udzielają zainteresowanym szczegółowych informacji.

Z konsultacji online może skorzystać każdy, kto zarezerwuje wizytę w kalendarzu oraz wyrazi chęć uczestnictwa w takiej formie spotkania. W trakcie e-konsultacji można uzyskać informacje nt.:


Ponadto e-konsultacje to usługa, która pozwala zaoszczędzić czas konieczny na dojazd i wizytę w urzędzie, a także szybko uzyskać potrzebne informacje bez konieczności wychodzenia z domu. Więcej informacji na stronie: https://gupkrakow.praca.gov.pl/-/20436456-e-konsultacje-nowoczesna-wygodna-i-szybka-forma-kontaktu-z-urzedem.

wróć do spisu treści



Jak wygląda świat Biblioteki Narodowej?

Biblioteka Narodowa w Warszawie zaprasza osoby niewidome i słabowidzące na oprowadzanie po tej instytucji kultury. Wydarzenie organizowane jest w dwóch terminach: 23 marca br. (czwartek) o godz. 10.00 oraz 28 marca (wtorek) o godz. 13.00. Instytucja zaprasza również do udziału w seminarium naukowym w formie online.

Osoby zainteresowane zwiedzaniem Biblioteki Narodowej powinny przesłać zgłoszenia na adres e-mail: a.glowacka@bn.org.pl. Liczba uczestników jest ograniczona do 30 osób. Czas zwiedzania to 90 min.

Zaproszenie do udziału w seminarium
Biblioteka Narodowa zaprasza osoby niewidome i słabowidzące oraz głuche i słabosłyszące również do udziału w otwartym seminarium „Tożsamość Rusi Kijowskiej: spór o przeszłość − spór o teraźniejszość”. Przedstawione zostaną stanowiska historyków rosyjskich, ukraińskich i polskich XIX–XX w. Wydarzenie odbędzie się 28 marca br. w formie online z tłumaczeniem na PJM. Prezentacja będzie adaptowana do potrzeb osób z ograniczeniami widzenia. Referat wygłosi dr hab. Katarzyna Błachowska z Uniwersytetu Warszawskiego. Zgłoszenia należy przesyłać na adres e-mail: m.zejmis@bn.org.pl.

Czytelnia z udogodnieniami dla osób z dysfunkcją narządu wzroku
Organizatorzy zachęcają również do odwiedzin zmodernizowanych sal Czytelni Biblioteki Narodowej. Znajdują się tam stanowiska komputerowe wyposażone w programy asystujące, skanery, a także stacjonarne i przenośne powiększalniki. Czytelnicy mogą też korzystać z urządzenia lektorskiego.

Projekt „Dostęp do Skarbów Biblioteki Narodowej” jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa w ramach projektu „Kultura bez barier" realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020.

wróć do spisu treści



Zaproszenie na wystawę „Stare drzewo – nowe życie II”

Ursynowskie Centrum Kultury Alternatywy zaprasza osoby niewidome i słabowidzące na wystawę rzeźb Jana Bienkowskiego. Z drewna i korzeni zostały stworzone prace, które inspirują i oddają hołd naturze. Wystawa jest przystosowana do osób niewidomych i słabowidzących – eksponaty można dotykać. Wstęp wolny.

Prezentowane prace właściwie nie powinny nigdy powstać. Drewno, któremu artysta nadał drugie życie, było porzucone i skazane na zapomnienie. Korzenie obalonych drzew zbyt pokręcone, żeby nadawały się na opał, nadpróchniałe kawałki drzew naznaczone piętnem wyroków natury nie miały szans na opowiedzenie swojej historii. Na szczęście znalazł je ktoś, kto potrafił dostrzec i wydobyć ich piękno.

W czasach, kiedy artyści mogą użyć dowolnego materiału, by urzeczywistnić swoją wizję, Bienkowski nie boi się zaufać naturze. Wierzy, że pasja, którą wkłada w swoją sztukę jest inspirowana duchem każdego indywidualnego drzewa. Ekologia i wrażliwość na naturę jest bardzo istotna dla artysty, który używa niemal wyłącznie surowca z powalonych drzew i karp znalezionych w lokalnym lesie.

Na wystawie możemy obejrzeć zarówno prace figuratywne, jak i bardzo sugestywną „Intymność” i pełen ekspresji „Tors”. Związek z naturą podkreśla olbrzymia dbałość artysty o surowiec, z którym pracuje. W pracy „Plusk” twórca pozwolił korzeniowi wierzby stać się niezwykle dynamiczną falą, przywodzącą na myśl japońskie drzeworyty. Z kolei w „Wirze” słoje znakomicie oddają faliste wirowanie wody.

Nowe rzeźby, jak „Wirus”, „Bakteria” i „Murmuracja”, są już mniej figuratywne i przechodzą w formy abstrakcyjne, ciągle jednak trzymają się koncepcji określonej w tytule. Sam artysta podkreśla, że w tych pracach „pustka jest częścią rzeźby”.
Jan Bienkowski to artysta urodzony, wykształcony i żyjący w Londynie. Rzeźbiarz ma swoją pracownię w Starym Orzechowie na północnym brzegu Narwi, gdzie ma dostęp do rozmaitych rodzajów drewna z pomiechowskich lasów.
Wystawa jest przystosowana dla osób niewidomych i słabowidzących – eksponaty można dotykać. Podpisy są dostępne w alfabecie Braille’a.

Ekspozycja dostępna będzie do 5 kwietnia br. Wstęp wolny.

Adres: ul. Indiry Gandhi 9, 02-776 Warszawa
Czynne: poniedziałek–niedziela, godz. 9.00–20.00.

Źródło: Ursynowskie Centrum Kultury Alternatywy

wróć do spisu treści



Udział osób niewidomych i słabowidzących w kulturze – wypełnij ankietę!

Studentka II roku studiów magisterskich (kierunek surdopedagogika) z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie prowadzi badania do pracy magisterskiej. Temat pracy to: udział w kulturze osób niewidomych i słabowidzących. Studentka zwraca się z prośbą o wypełnienie anonimowej ankiety do osób z dysfunkcją narządu wzroku. Każdy głos jest ważny.

Link do ankiety: https://forms.gle/UxrpZW23iWkiLnqM8.

wróć do spisu treści

Wersja offline wygenerowana automatycznie.
Copyright © 2022 Biuletyn Informacyjny PZN. Wszelkie prawa zastrzeżone.