Redakcja:
Joanna Rodzewicz [redaktor prowadzący]
Kamila Wiśniewska
Małgorzata Przybyszewska
Agnieszka Budzicz-Marchlewska
Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: (22) 635 60 38
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl
Biuletyn Informacyjny PZN współfinansowany ze środków PFRON.
Polski Związek Niewidomych: Dostępność usług finansowych. Jak zrobić to dobrze?
Instytut Tyflologiczny PZN: Poznajemy Patronów Roku 2024 – Romuald Traugutt
Instytut Tyflologiczny PZN: Inwestycja budowlana w siedzibie PZN w Warszawie
Ośrodek Rehabilitacji i Szkolenia PZN „Homer”: Zaproszenie na szkolenia „Przez rehabilitację ku lepszemu”
Koło PZN w Hajnówce: Aromatyczne warsztaty
Przepisy przedłużające ważność orzeczeń o niepełnosprawności
Dofinansowanie dla organizacji na likwidację barier w obszarze dostępności
Brak dostępności w urzędzie – co z tym zrobić?
Gdzie pacjent z chorobami siatkówki może się leczyć?
Pamiętaj o odwołaniu wizyty u lekarza, jeśli nie zamierzasz z niej skorzystać
Dbaj o formę, skorzystaj ze zdrowej diety
Gdzie chodzi nocą jeż? Spacery przyrodnicze
Oprowadzanie z audiodeskrypcją po Parku Rzeźby w Warszawie
Chcesz nauczyć się karate? Zapisz się na zajęcia
Ogłoszenie: Poszukuję pracy jako asystent osoby niewidomej
Ankieta dotycząca form uczestnictwa w kulturze
Ankieta na temat potrzeb i trudności osób niewidomych
Ankieta „Sytuacja zawodowa i zdrowotna osób z niepełnosprawnością wzrokową”
W ramach akcji „Dostępne Finanse” powstał artykuł na temat zapewnienia dostępności usług bankowych. Można go przeczytać na stronie serwisu HomoDigital.pl. Polski Związek Niewidomych jest jednym z partnerów tej kampanii.
„Zapewnienie dostępności usług bankowych nie jest rzeczą prostą. Na ostateczny efekt składają się setki, a nawet tysiące drobnych usprawnień i rozwiązań na stronach internetowych i w aplikacjach. Nie ma jednego sposobu na zdjęcie wszystkich barier, ale też nie trzeba wymyślać koła na nowo. Co zrobić, by zapewnić dostępność w płatnościach bezgotówkowych? Jakie rozwiązania zastosować, by korzystając z bankowości, móc wykorzystać czytnik ekranu? (…)
– Osoba niewidoma lub z problemami z widzeniem powinna mieć dostęp z klawiatury do wszystkich elementów w serwisie internetowym, co wiąże się z możliwością zapoznania z treścią za pomocą czytnika ekranu. W przypadku osób słabowidzących, tam gdzie to jest możliwe, należy dać możliwość zmiany wielkości czcionki i zmiany kontrastu – mówi Elżbieta Oleksiak z Polskiego Związku Niewidomych.”
To fragment omawianego artykułu. Całość tekstu można znaleźć w serwisie HomoDigital.pl: https://homodigital.pl/czytniki-ekranu-a-dostepnosc-w-platnosciach-bezgotowkowych/.
Celem akcji edukacyjnej „Dostępne Finanse” jest promowanie działań prowadzących do tego, żeby usługi i produkty finansowe były dostępne dla każdego. To przedsięwzięcie jest owocem rozmów i spotkań z Polskim Związkiem Niewidomych.
Organizatorzy akcji: redakcje Subiektywnie o Finansach oraz Homodigital.pl
Partner społeczny: Polski Związek Niewidomych
Partnerzy: system płatności BLIK, BNP Paribas Bank Polska oraz Bank Millennium
Patronatem honorowym inicjatywę objęli: Rzecznik Finansowy, Związek Banków Polskich oraz Polska Izba Ubezpieczeń
Więcej o akcji „Dostępne Finanse” można przeczytać na stronie: https://pzn.org.pl/dostepne-finanse-dla-kazdego-start-akcji-edukacyjnej/, a także pod linkiem: https://pzn.org.pl/dostepne-finanse-dla-kazdego-warsztaty-dla-partnerow-akcji/.
Centrum Komunikacji PZN
Realizując kolejne wydarzenie w ramach projektu „Kultura dla wszystkich – poznajemy wybranych Patronów Roku 2024”, 7 sierpnia 2024 r. w Tyflogalerii wysłuchaliśmy prelekcji o Romualdzie Traugucie i jego roli w Powstaniu Styczniowym. Wygłosiła ją Wiesława Dłubak-Bełdycka. Wszyscy otrzymali tekst w brajlu albo druku powiększonym i tyflografikę portretu Romualda Traugutta – generała i dyktatora Powstania Styczniowego.
Po prelekcji udaliśmy się do Parku Traugutta w Warszawie, na miejsce stracenia Romualda Traugutta oraz czterech członków Rządu Narodowego: Rafała Krajewskiego, Józefa Toczyskiego, Romana Żulińskiego i Jana Jeziorańskiego. Pomnik to krzyż i dwa głazy upamiętniające egzekucję, której dokonano 5 sierpnia 1864 r. Oddając hołd bohaterom Powstania Styczniowego, zapaliliśmy znicz.
Poniżej fragment listu pożegnalnego Traugutta do żony Antoniny, który napisał 27 czerwca 1864 r. z więzienia w X Pawilonie Cytadeli:
„Pamiętaj i nigdy, mój Skarbie najdroższy, nie zapomnij, że cokolwiek Ojciec nasz Niebieski zsyła na nas, z zupełnym poddaniem się i z synowską wdzięcznością przyjąć winniśmy, i że to wszystko nie jest skutkiem ślepego przypadku, ale wolą Bożą zrządzone, jest karą za grzechy nasze, a zarazem i prawdziwym dobrodziejstwem, gdyż wszystko co Stwórca czyni z nami, dla dobra naszego prawdziwego czyni. (…)
Nie zapominajmy, moje Dziecię, że Bóg, chociaż o szczęściu naszym doczesnym pamięta, przede wszystkim ma na celu szczęście nasze wieczne, do którego nas stworzył i przeznaczył… Taką to jedynie pociechę przesyłam Ci, Najdroższa moja, gdyż ta tylko człowiekowi w największym nieszczęściu i strapieniu prawdziwą być może.”
Zadanie publiczne „Kultura dla wszystkich – poznajemy wybranych Patronów Roku 2024” współfinansowane jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w obszarze „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”.
Grażyna Wuls
Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN
Szanowni Państwo,
w lipcu w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych przy ul. Konwiktorskiej 9 w Warszawie rozpoczęła się budowa szybu windowego wraz z montażem dźwigu osobowego. Inwestycja potrwa kilka miesięcy. Prosimy o szczególną ostrożność przy poruszaniu się na piętrach budynku, zwłaszcza w pobliżu klatki schodowej, a także przed wejściem do siedziby PZN.
Przepraszamy za niedogodności i prosimy o wyrozumiałość.
Zarząd Główny Polskiego Związku Niewidomych
Ośrodek Rehabilitacji i Szkolenia PZN w Bydgoszczy zaprasza osoby z dysfunkcją narządu wzroku do udziału w szkoleniach z rehabilitacji podstawowej. Projekt jest współfinansowany ze środków PFRON.
W ramach 13-dniowego turnusu odbędą się zajęcia z: orientacji przestrzennej, samoobsługi i czynności dnia, technik komunikacji, pisma punktowego, dietetyki oraz optometrii. Będzie również prezentacja i dobór pomocy tyflotechnicznych i optycznych, a także poradnictwo prawne i społeczne oraz zajęcia kulturalne. Szkolenie obejmuje pobyt w ośrodku z pełnym wyżywieniem oraz zajęcia z instruktorami. Dla osoby zakwalifikowanej jest ono bezpłatne.
Jednym z warunków uczestnictwa w turnusie jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Zapisywać mogą się również osoby nowo ociemniałe oraz te, którym pogorszył się wzrok, a byli już w ośrodku „Homer”.
Osoby zgłaszające się powinny być w dobrej formie, aby mogły uczestniczyć we wszystkich zajęciach. Jeśli występują u nich schorzenia uniemożliwiające podstawową samodzielność, niezbędny jest przyjazd z opiekunem.
Organizator nie refunduje pobytu opiekunów oraz nie zwraca kosztów podróży uczestników. Koszt noclegu opiekuna to 110 zł za dobę. Wyżywienie można wykupić w stołówce ośrodka.
Uczestnicy muszą zabrać na wyjazd aktualne orzeczenie o niepełnosprawności z tytułu niepełnosprawności wzrokowej.
Obecnie w ośrodku trwa przerwa wakacyjna, a kolejne turnusy ruszają już od września.
Formularz zgłoszeniowy znajduje się pod linkiem: https://oris.org.pl/files/arts/karta_zg%C5%82oszenia_2024-2027.pdf. W sprawie dodatkowych pytań można się kontaktować wysyłając wiadomość na adres e-mail: sekretariat@homer.pzn.org.pl.
O tym, że ziemia oferuje nam wiele cennych dobrodziejstw i „śmieje się kwiatami”, jak pisał amerykański poeta Ralph Waldo Emmerson, przekonały się osoby z niepełnosprawnościami, uczestnicząc 25 lipca br. w kreatywnych warsztatach. Zorganizowała je grupa nieformalna „Aktywni niewidomi” wraz z Lokalną Grupą Działania „Puszcza Białowieska”.
Uczestnicy zajęć przenieśli się w pachnący świat mydła. Na stołach zagościły m.in. płatki dzikiej róży, chabru, bzu, tulipana czy piwonii. A wszystko po to, by – pod okiem pani Natalii Gierasimiuk – samodzielnie tworzyć mydełka z naturalnej bazy glicerynowej.
Do dyspozycji były formy o różnych kształtach, barwniki oraz olejki eteryczne, np. miętowy, lawendowy, malinowy, pomarańczowo-cynamonowy czy z drzewa sandałowego. Wraz z upływem czasu, pod ich wpływem, po pomieszczeniu roznosiło się bogactwo zapachów. Uczestnicy zatapiali w formach suszone kwiaty i zioła, tworząc własne kompozycje. Powstały cudne, a przede wszystkim zdrowe dla nas i naszej skóry mydełka, które zarazem pięknie pachną. Była to świetna i wciągająca zabawa. Niektórzy uczestnicy planują zrobić mydełka sami w domowym zaciszu.
Warsztaty mydlarskie zostały dofinansowane z programu „Działaj lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, który jest realizowany przez Akademię Rozwoju i Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska.
Alicja Plis
Nowe przepisy umożliwią zachowanie statusu osoby niepełnosprawnej przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia. Nowelizacja ustawy została podpisana pod koniec lipca br. przez prezydenta.
Nowe przepisy rozwiązują problem z zachowaniem ciągłości w statusie osoby niepełnosprawnej i umożliwiają korzystanie z systemu ulg i świadczeń, które wynikają z posiadanego dotychczas orzeczenia. Jest to szczególnie istotne dla osób z niepełnosprawnością, których orzeczenia tracą ważność z upływem 30 września 2024 r.
Z datą tą wygasa ważność orzeczeń, które zostały wydłużone ustawą z 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności.
Umożliwione zostaje teraz zachowanie ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności do czasu, gdy nowe orzeczenie stanie się ostateczne. Nie będzie to jednak możliwe dłużej niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność.
Warunkiem jest złożenie przez osobę z niepełnosprawnością wniosku o wydanie nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności w okresie ważności dotychczasowego orzeczenia.
Z nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych można się zapoznać na stronie: https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=546.
Źródło: KPRM
Ruszył nabór wniosków w ramach programu „Dostępna przestrzeń publiczna”. Dofinasowanie może być przeznaczone na likwidację barier architektonicznych lub informacyjno-komunikacyjnych w placówkach służących rehabilitacji społecznej lub zawodowej, które są prowadzone przez organizacje pozarządowe.
Program prowadzony przez PFRON skierowany jest do organizacji pozarządowych w rozumieniu art. 3 ust. 2 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, które:
Zgodnie z ustawą o dostępności z dnia 19 lipca 2019 r., urzędy i instytucje państwowe powinny być dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami. Jeśli tak nie jest, zainteresowani mogą złożyć: informację o braku dostępności, wniosek o zapewnienie dostępności lub skargę na brak dostępności. Warto o tym wiedzieć, aby być pewnym swoich praw.
Dostępność to brak barier, które utrudniają lub uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami udział w różnych sferach życia na równi z innymi. Osoby ze szczególnymi potrzebami to m.in. seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami, kobiety w ciąży.
Kto musi zapewnić dostępność? Wszystkie instytucje publiczne.
Jak zgłosić brak dostępności? Można zrobić to na trzy sposoby. Szczegóły poniżej:
1. Informacja o braku dostępności podmiotu publicznego
Informacja powinna zawierać: imię i nazwisko zgłaszającego, datę, miejscowość, a także nazwę i adres instytucji, do której składa się skargę. Informację o braku dostępności może złożyć każdy, nie tylko osoba ze szczególnymi potrzebami. Autor powinien w krótkich, konkretnych słowach napisać, na czym polega brak dostępności, a na końcu dokumentu podpisać się.
Taki dokument należy wysłać do konkretnej instytucji, gdzie istnieją bariery. Można go wysłać pocztą tradycyjną lub przez platformę e-PUAP albo portal gov.pl. Po otrzymaniu pisma, dana instytucja powinna zapewnić dostępność, o której napisano w dokumencie.
2. Wniosek o zapewnienie dostępności
Pismo takie może złożyć tylko osoba ze szczególnymi potrzebami, która chce skorzystać z usług danego urzędu, a nie może tego zrobić, lub przedstawiciel takiej osoby. We wniosku trzeba podać dane adresowe urzędu oraz swoje. We wniosku należy wskazać, w jakim celu oczekuje się zapewnienia dostępności, np. poruszam się na wózku inwalidzkim i nie mogę dostać się do urzędu, gdyż są tam schody i brakuje podjazdu do budynku. Na koniec należy się podpisać i podać datę. Wniosek składa się do instytucji, z której usług nie można skorzystać z powodu barier.
Jeśli ktoś ma problem z wypełnieniem wniosku, może zadzwonić na infolinię PFRON tel.: 22 581 84 10 lub udać się do najbliższego oddziału PFRON.
Podmiot ma 14 dni na usunięcie bariery. Jeżeli zrobienie tego w tym czasie nie będzie możliwe, okres ten można wydłużyć do dwóch miesięcy. Jeśli zrobienie tego w ogóle jest niemożliwe, urząd musi zapewnić dostęp alternatywny, np. poprzez wsparcie przez pracownika albo pomoc techniczną, np. przy użyciu nowych technologii.
3. Skarga na brak dostępności
Jeśli podmiot nie usunął danej przeszkody, to można złożyć skargę na brak dostępności do Prezesa Zarządu PFRON. Trzeba to zrobić w ciągu 30 dni od daty, kiedy minęło 14 dni na zapewnienie dostępności, lub upływa termin na zapewnienie dostępności wyznaczony przez podmiot publiczny lub od otrzymania odmowy zapewnienia dostępności. Skargę można złożyć tylko wtedy, gdy wcześniej zainteresowany złożył wniosek o zapewnienie dostępności.
Skarga powinna zawierać: dane kontaktowe wnioskodawcy (imię i nazwisko, adres, ewentualnie numer telefonu i adres e-mail), opis bariery utrudniającej lub uniemożliwiającej dostępność w zakresie architektonicznym lub informacyjno-komunikacyjnym, sposób kontaktu ze skarżącym.
Jeśli wnioskujący oczekuje konkretnego rozwiązania problemu z dostępnością, powinien zaznaczyć to we wniosku. Jeżeli osoba skarżąca załączy do skargi wcześniej złożony wniosek o zapewnienie dostępności, wystarczy, że w skardze wskaże dodatkowo tylko swoje dane kontaktowe. Skarga powinna zostać rozpatrzona możliwie jak najszybciej, w trudnych sprawach do dwóch miesięcy.
Skargę można wysłać pocztą, przez platformę e-PUAP lub portal gov.pl bądź zanieść do najbliższego oddziału PFRON.
Po rozpatrzeniu skargi, Prezes Zarządu PFRON wydaje decyzję, która: nakazuje podmiotowi publicznemu zapewnić dostępność w terminie nie krótszym niż 30 dni, a w sprawach szczególnie skomplikowanych − nie krótszym niż 60 dni, od dnia doręczenia decyzji, albo zwalnia podmiot z zapewnienia dostępności.
Prezes Zarządu PFRON może też zakończyć postępowanie bez wydania decyzji, gdy na przykład nie było podstaw do wniesienia skargi, albo umorzyć postępowanie. Od tej decyzji nie ma odwołania. Można jedynie napisać skargę na decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Pismo składa się w PFRON, w terminie 30 dni od dnia wydania decyzji.
Wszystkie potrzebne formularze znajdują się na stronie: https://dostepnosc.pfron.org.pl/. Szczegółowe informacje na temat postępowania skargowego można uzyskać pod numerem infolinii PFRON: 22 581 84 10.
Źródło: Materiały edukacyjne PFRON
Centrum Komunikacji PZN
Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) oraz cukrzycowy obrzęk plamki (DME) są uważane za najczęstsze choroby siatkówki. Opublikowano listę ośrodków okulistycznych w Polsce, gdzie pacjenci z tymi schorzeniami mogą się leczyć.
W ramach kampanii „Zachowaj wzrok” opublikowano listę miejsc w Polsce, gdzie pacjenci z chorobami siatkówki mogą szukać pomocy. Lista znajduje się na stronie: https://zachowajwzrok.pl/osrodki-okulistyczne.
AMD to poważna choroba oczu pojawiająca się z wiekiem. Może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Polega na zwyrodnieniu plamki żółtej, poprzez degenerację komórek nerwowych odpowiedzialnych za centralne widzenie. AMD występuje w dwóch postaciach: suchej i mokrej (wysiękowej).
DME zagrożone są osoby chorujące na cukrzycę. Schorzenie powoduje nagromadzenie płynu w plamce, a przyczyną jest przenikanie płynu z uszkodzonych przez cukrzycę drobnych naczyń siatkówki i naczyniówki.
Szacuje się, że 20 mln osób na świecie choruje na wysiękową postać AMD (nAMD). W roku 2040 będzie ich w sumie 29 mln. Na świecie ok. 48 mln osób choruje na DME.
Kampania „Zachowaj wzrok” to wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Retina AMD oraz Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Ideą kampanii jest edukacja na temat chorób siatkówki. Więcej informacji o przedsięwzięciu i schorzeniach wzroku można przeczytać na stronie: https://zachowajwzrok.pl/.
Centrum Komunikacji PZN
17 milionów wizyt lekarskich w ciągu roku nie jest odwoływanych przez pacjentów. To poważny problem systemu opieki zdrowotnej. Pacjenci skarżą się na długie kolejki do lekarzy specjalistów, a – z drugiej strony – tak wiele wizyt nie jest odwoływanych.
Celem kampanii „Odwołuję, nie blokuję” jest uświadomienie pacjentów, jakie znaczenie ma wcześniejsza rezygnacja z wizyty u lekarza w przypadku, jeśli nie zamierza się z niej skorzystać. Anulowanie konsultacji z wyprzedzeniem daje zasób do wykorzystania dla innego człowieka, który może takiej porady bardzo potrzebować.
Przyczyny nieodwoływania wizyt są różne – od sytuacji losowych, zapisywania się na zapas, rezerwowania konsultacji w kilku miejscach, lęku przed badaniem, aż po zapominanie o umówionym terminie. Problem stanowią również pacjenci, którzy korzystają z systemu opieki zdrowotnej, ale nie czują się jego uczestnikiem – nie uważają, że powinni informować placówki o rezygnacji z wizyty.
Według ankiety przeprowadzonej wśród pacjentów Centrum Medycznego CMP, prawie 50% respondentów uważało, że w skali kraju rocznie nie zostaje odwołanych ok. 10 tys. wizyt, przy czym według danych NFZ liczba ta sięga 17 mln.
W przypadku państwowej opieki zdrowotnej problem często związany jest z kwestią zajętej infolinii. Podmioty prywatne dysponują większymi możliwościami, takimi jak: aplikacje, powiadomienia SMS czy platformy internetowe. Zdarza się jednak, że niektórzy pacjenci nie potrafią skorzystać z tych rozwiązań.
„Edukowanie pacjentów należy przeprowadzać już na etapie wizyty, która poprzedza kolejną. Zarówno lekarze, jak i osoby odpowiedzialne za rejestracje powinny informować o tym, jak się przygotować do badania czy konsultacji oraz jak ją odwołać w sytuacji, gdy nie będziemy mogli się na niej stawić. Ciekawym rozwiązaniem jest, stosowane przez niektóre podmioty medyczne, kontaktowanie się z osobami, które nie stawiły się na wizytę w celu przypomnienia o obowiązku i odpowiedzialności za zdrowie innych” − to wnioski z debaty ekspertów, która została zorganizowana w ramach kampanii.
Organizatorem kampanii jest Centrum Medyczne CMP. Honorowy patronat nad akcją objęło Ministerstwo Zdrowia oraz Narodowy Fundusz Zdrowia.
Źródło: Centrum Medyczne CMP
W portalu Diety NFZ promowane są zdrowe nawyki żywieniowe, a specjaliści wspierają osoby z chorobami przewlekłymi w wyborze odpowiedniego menu. Z portalu korzysta już ponad pół miliona użytkowników.
− Dużą zaletą portalu jest możliwość bezpłatnego pobierania planów żywieniowych wraz z listą niezbędnych zakupów wg indywidualnych preferencji i potrzeb zdrowotnych. Portal przeznaczony jest dla osób zdrowych, które chcą wypracować odpowiednie nawyki żywieniowe, dodatkowo jest wsparciem dla osób chorujących przewlekle (dostępne są plany żywienia m.in. dla osób z nadciśnieniem czy cukrzycą) – podkreślił dr Paweł Koczkodaj, zastępca kierownika Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów w Narodowym Instytucie Onkologii.
W portalu https://diety.nfz.gov.pl/ znajdziesz:
Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza na bezpłatne edukacyjne spacery przyrodnicze dla grup zorganizowanych. Uczestnikami mogą być mieszkańcy Warszawy w każdym wieku, także z niepełnosprawnościami. Zainteresowani powinni wysyłać zgłoszenie z podaniem swojego numeru telefonu na adres e-mail: edukacja.stop@gmail.com.
Na spacerach edukatorzy opowiadają o warszawskiej przyrodzie. Uczestnicy wędrują nad Wisłę na teren obszaru Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły oraz do Parku Skaryszewskiego. Chętne osoby dowiadują się, jak obserwować i chronić lokalną przyrodę, jak prawidłowo dokarmiać ptaki, jak podczas prac ogrodniczych chronić jeże i inne stworzenia mieszkające w mieście. Edukatorzy wyszukują ślady zwierząt, pokazują szczególnie cenne dla nich miejsca bytowania, żerowania i odpoczynku.
Spacer trwa ok. 1,5 godz. Organizatorzy dostosowują czas i formę prowadzenia zajęć do grupy, możliwości uczestników, ich wieku, sprawności itd.
Lokalizacje spacerów:
Organizatorzy zabierają grupy na spacery wzdłuż Wisły (głównie szeroka, utwardzona ścieżka w nadwiślańskim łęgu między mostem Poniatowskiego a Łazienkowskim – prawy brzeg), do Parku Skaryszewskiego oraz w inne zielone miejsca.
Więcej informacji na stronie: stop.eko.org.pl. Spacery są finansowane ze środków m.st. Warszawa.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza osoby z dysfunkcją narządu wzroku na bezpłatne oprowadzanie po Parku Rzeźby na Bródnie w Warszawie. Spotkanie jest organizowane w ramach cyklu „Czego nie widać w sztuce?”.
Park Rzeźby na Bródnie to interesujące miejsce na mapie stolicy. Jest to park nieoczywisty. Znajdziemy tu nie tylko wspaniałą zieleń i miejsce na odpoczynek, ale też sztukę. Podczas spotkania organizowanego przez muzeum uczestnicy poszukają ukrytych wśród alejek dzieł sztuki. Zastanowią się też nad ich rolą w przestrzeni publicznej.
Dostępność wydarzenia:
Trwa nabór do dwóch sekcji parakarate w Warszawie. Zgłaszać mogą się dzieci oraz dorośli z orzeczeniem o niepełnosprawności. Zajęcia są bezpłatne.
Osoby zainteresowane udziałem w zajęciach, powinny kontaktować się pod numerem tel.: 695 578 601 lub wysłać wiadomość na adres: rehab.jarogos@gmail.com.
Podejmę się pracy jako opiekun/pomoc/asystent osoby niewidomej w Warszawie albo Białymstoku. Osoby zainteresowaną proszę o kontakt pod numerem telefonu: 573 601 282.
Specjalistka z Katedry Pedagogiki Specjalnej UKSW w Warszawie zwraca się z prośbą do osób z dysfunkcją narządu wzroku o wypełnienie ankiety. Formularz dotyczy doświadczeń związanych z różnymi formami uczestnictwa w kulturze. Dane pozyskane w sondażu będą wykorzystane do celów naukowo-wdrożeniowych (opracowanie rekomendacji), a wyniki zostaną zanonimizowane i opracowane wyłącznie w formie zbiorczej.
Link do ankiety: https://forms.gle/QYfaYjFjA9ycfdYq7
Członkowie Koła Naukowego „Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej” na Wojskowej Akademii Technicznej proszą osoby z dysfunkcją wzroku o wypełnienie ankiety. Studenci realizują projekt pt.: „Sześciopunkt do zastosowań ogólnych”.
Celem przedsięwzięcia jest opracowanie innowacyjnego tabletu dla osób niewidomych, który wykorzystuje alfabet Braille’a. Naukowcy chcą zredukować koszty i rozmiar w stosunku do urządzeń dostępnych obecnie na rynku, a co za tym idzie, ułatwić codzienne życie osób niewidomych.
Studenci przygotowali ankietę, która pomoże im zrozumieć, jakie są najważniejsze potrzeby i wyzwania osób niewidomych w przestrzeni publicznej i edukacji. Pytania dotyczą przede wszystkim tego:
Zespół naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Uniwersytetu Opolskiego zaprasza do wypełnienia ankiety. Ma ona dostarczyć informacji, które pozwolą planować działania na rzecz poprawy stanu zdrowia i funkcjonowania zawodowego osób słabowidzących i niewidomych.
O udział w ankiecie proszone są osoby aktywne zawodowo w wieku 18 lat i więcej, które posiadają orzeczenie z tytułu niepełnosprawności wzrokowej. Ankieta jest anonimowa. W każdym momencie można się z niej wycofać. Wypełnienie zajmie ok. 15–20 min.
Link do informacji o badaniu i ankiety: https://forms.office.com/e/1QWuN6N1vr
Wersja offline wygenerowana automatycznie.
Copyright © 2023 Biuletyn Informacyjny PZN. Wszelkie prawa zastrzeżone.