Skocz do spisu treści

Biuletyn Informacyjny PZN

BIP nr 2(313), styczeń 2024

Redakcja:
Joanna Rodzewicz [redaktor prowadzący]
Kamila Wiśniewska
Małgorzata Przybyszewska


Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: (22) 635 19 10, (22) 831 22 71 wew. 253
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl


Biuletyn Informacyjny PZN współfinansowany ze środków PFRON.


Spis treści

Polski Związek Niewidomych: Wolontariat w Belgii dla osób z dysfunkcją narządu wzroku
Okręg Dolnośląski PZN: Ruszyły zgłoszenia do projektu „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej”
Koło PZN w Lesznie: Pokazy filmów, oper i operetek z audiodeskrypcją
Trwają prace nad Europejską Kartą Osób z Niepełnosprawnościami
Zmiany w refundacji białych lasek
Konferencja w Warszawie na temat chorób oczu
Wyborca z niepełnosprawnością w biurze poselskim
Na Mazowszu powstała Wojewódzka Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych
Jakie jest życie seniora w Polsce?
Nie choruj, pamiętaj o szczepieniach
Jak działa Orion – odtwarzacz książek mówionych?
Wybierz się do muzeum lub teatru za złotówkę
Nowy klub dla rodziców i dzieci z niepełnosprawnością wzroku w Krakowie
Z żalem zawiadamiamy



Polski Związek Niewidomych: Wolontariat w Belgii dla osób z dysfunkcją narządu wzroku

Po raz kolejny zapraszamy osoby niewidome i słabowidzące do udziału w wolontariacie w Belgii, w miejscowości Liège. To wspaniała okazja do zdobycia cennych doświadczeń.

Projekt realizowany jest przez Polski Związek Niewidomych oraz organizację VIEWS (Visually Impaired's Educational World Support), z którą Związek z powodzeniem współpracował już przy wielu inicjatywach. Wolontariat odbywać się będzie w ramach Europejskiego Korpusu Społecznego.

Do Liège może wyjechać osoba niewidoma lub słabowidząca w wieku od 18 do 30 lat. Mile widziana jest co najmniej podstawowa znajomość języka francuskiego (poziom A2) oraz duża motywacja do nauczenia się tego języka na poziomie zaawansowanym. Wolontariat można rozpocząć w styczniu/lutym 2024 r. Projekt trwa do czerwca 2024 r.

Oferowane miejsca odbywania wolontariatu
Prace na zasadzie wolontariatu odbywać się będą w jednym z trzech miejsc:


Zakwaterowanie, wyżywienie i koszty przejazdów
Wolontariusze będą zakwaterowani w wynajętym mieszkaniu. Każdy uczestnik otrzyma prywatny pokój. Mieszkanie ulokowane jest w odległości ok. 20 min piechotą od miejsca pracy i ok. 25 min od centrum miasta. Wolontariuszowi będzie wypłacane miesięcznie kieszonkowe oraz środki na wyżywienie oraz przejazdy. Koszty podróży do Belgii oraz ubezpieczenia zdrowotnego również zostaną w pełni pokryte.
Szkolenia podczas działań
Przez pierwsze dwa tygodnie pobytu w Belgii wolontariusze nie będą pracować.
W tym czasie zapewnione są: Podczas całego przedsięwzięcia uczestnicy otrzymają stałe wsparcie od organizacji koordynującej − VIEWS.

Zachęcamy osoby spełniające kryteria do wzięcia udziału w projekcie. Wolontariat za granicą to szansa na zdobycie cennych doświadczeń, które procentują nie tylko w życiu zawodowym, ale i osobistym.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu:
22 887 62 70 lub pod adresem e-mail: alemanczyk@pzn.org.pl.

wróć do spisu treści



Okręg Dolnośląski PZN: Ruszyły zgłoszenia do projektu „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej”

Polski Związek Niewidomych Okręg Dolnośląski rozpoczyna realizacje programu „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej” edycja 2024.

Projekt jest skierowany do osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym lub umiarkowanym, w wieku powyżej 18 lat, zamieszkałych we Wrocławiu.

Chcesz wciąć udział w projekcie? Potrzebujesz dodatkowych informacji? Skontaktuj się z biurem obsługi programu, tel.:71 321-32-02, e-mail: asystent@dolnoslaski.pzn.org.pl.

Okres realizacji projektu: 29.01.2024 – 31.12.2024. Projekt finansowany jest z Funduszu Solidarnościowego oraz ze środków gminy Wrocław.

W Okręgu Dolnośląskim PZN rusza też inny projekt, który daje możliwości skorzystania ze wsparcia asystenta. Jest on skierowany do osób z niepełnosprawnością z całego województwa dolnośląskiego. Osoby zainteresowane udziałem w tym przedsięwzięciu mogą kontaktować się z biurem pod nr tel.: 71 321 32 02 lub e-mailowo: sekretariat@dolnoslaski.pzn.org.pl.

Projekt ten jest realizowany w ramach programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

wróć do spisu treści



Koło PZN w Lesznie: Pokazy filmów, oper i operetek z audiodeskrypcją

Zarząd Koła PZN w Lesznie podpisał porozumienie z stowarzyszeniem De Facto oraz Leszczyńską Galerią Książki na realizację III edycji pokazów filmów, oper i operetek z audiodeskrypcją. Cykl startuje 1 lutego br.

Spotkania będą odbywać się w sali audiowizualnej Leszczyńskiej Galerii Książki, dwa razy w miesiącu − w pierwszy i ostatni czwartek każdego miesiąca o godz. 15:00. Pierwszy pokaz będzie miał miejsce w czwartek, 1 lutego br. o godz.15.00. Wyświetlany będzie film „Skrzypek na dachu”. To musical wszechczasów. Jego premiera miała miejsce w 1964 r. na Broadwayu. Potem produkcja była wielokrotnie nagradzana – twórcy otrzymali 9 Oscarów. To przepiękna opowieść o życiu biednego mleczarza, który chce szczęścia dla swoich pięciu córek. Kobiety pragną prawdziwej miłości bez względu na tradycje, w której zostały wychowane.

Organizatorzy zapraszają osoby z dysfunkcją narządu wzroku i ich przyjaciół do udziału w tym wydarzeniu. Goście będą mogli częstować się ciepłymi napojami (kawa i herbata). Wstęp wolny.

Gdzie?
Sala audiowizualna w Leszczyńskiej Galerii Książki przy pl. Metziga 25 w Lesznie.

Kiedy?
Dwa razy w miesiącu − w pierwszy i ostatni czwartek każdego miesiąca o godz. 15:00.

Projekt jest realizowany przy współpracy z Urzędem Miasta Leszno.

wróć do spisu treści



Trwają prace nad Europejską Kartą Osób z Niepełnosprawnościami

W Parlamencie Europejskim podjęto decyzję w sprawie rozmów z Radą Europy na temat Europejskiej Karty Osób z Niepełnosprawnościami i Karty Parkingowej dla tej grupy odbiorców.

Osoby z niepełnosprawnością często napotykają trudności, podróżując do innych krajów członkowskich, ponieważ ich status niepełnosprawności i prawa nie zawsze są uznawane. Dlatego stworzono projekt dyrektywy dotyczącej Europejskiej Karty Osób z Niepełnosprawnościami oraz Karty Parkingowej dla tej grupy odbiorców. Parlament przyjął w połowie stycznia br. mandat do negocjacji z Radą Europy w sprawie tych rozwiązań.

– Ta ustawa nie tylko ułatwi podróżowanie, ale także sprawi, że zawarte w traktacie zobowiązanie Unii do swobodnego przemieszczania się wszystkich Europejczyków stanie się rzeczywistością. Wierzę, że zarówno Parlament, jak i Rada wykażą dobrą wolę polityczną, aby szybko osiągnąć porozumienie. To jest początek, a nie koniec. Walka o to, aby osoby z niepełnosprawnościami miały takie same prawa, jak każdy inny obywatel UE, ma charakter długoterminowy. Musimy wprowadzić zmiany w prawodawstwie UE, zwłaszcza w dziedzinie ochrony socjalnej – powiedziała Lucia Ďuriš Nicholsonová, przewodnicząca Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych.

Posłowie Parlamentu Europejskiego proponują, aby obie karty były dostępne w formacie fizycznym i cyfrowym, wydawane bezpłatnie. Chcą również, aby zasady i warunki ubiegania się o karty były w dostępnych formatach, w tym w krajowych językach migowych oraz alfabecie Braille’a, a także w języku łatwym do zrozumienia ETR.

Projekt wprowadza terminy wydawania i przedłużania ważności kart – w ciągu 60 dni w przypadku Europejskiej Karty Osób z Niepełnosprawnościami oraz w ciągu 30 dni w przypadku Karty Parkingowej. Parlament wprowadza również możliwość zwrócenia się zainteresowanych o cyfrową wersję Karty Parkingowej, która ma być gotowa w ciągu 15 dni.

Politycy twierdzą również, że państwa członkowskie i Komisja Europejska powinny podnosić świadomość obywateli na temat omawianych rozwiązań. Propagowanie tych informacji może się odbywać poprzez stworzenie specjalnej strony internetowej, która będzie zawierała informacje na temat uzyskiwania, używania i odnawiania kart we wszystkich językach Unii oraz ze specjalnymi udogodnieniami związanymi z dostępnością.

Negocjacje z Radą Europejską rozpoczną się pod koniec stycznia. Państwa członkowskie uzgodniły już swoje stanowisko w tej sprawie.

O karcie pisaliśmy już wcześniej w naszym serwisie: https://pzn.org.pl/karta-wazna-w-krajach-unii-europejskiej/ oraz https://pzn.org.pl/propozycja-europejskiej-karty-osob-z-niepelnosprawnosciami/.

Źródło: Informacja prasowa Parlamentu Europejskiego

wróć do spisu treści



Zmiany w refundacji białych lasek

Od 1 stycznia br. dofinansowanie do białych lasek zostało podwyższone i różni się w zależności od rodzajów tego wyrobu. To dobra wiadomość dla osób niewidomych.

Zgodnie rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2023 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz. U. z 2023 г. 1826) wprowadzono następujące kwoty dofinansowania:


Obecnie można uzyskać i zrealizować kilka zleceń jednocześnie np. na laskę orientacyjną, na laskę sygnalizacyjną oraz na dodatkową końcówkę. Nie można natomiast dostać dwóch dofinansowań na laski orientacyjne (jednolitą i składaną).

Zlecenie na białe laski można zrealizować w Centralnej Przychodni Rehabilitacyjno-Leczniczej, Polskiego Związku Niewidomych przy ul. Karmelickiej 26 w Warszawie. Tel.: 22 635 67 02, 22 635 67 33, 22 349 97 87, e-mail: biuro@przychodniapzn.pl.

Źródło: Przychodnia PZN

wróć do spisu treści



Konferencja w Warszawie na temat chorób oczu

Marszałek Województwa Mazowieckiego zaprasza na konferencję „Profilaktyka i diagnostyka przesiewowa chorób cywilizacyjnych oczu mieszkańców Mazowsza”. Specjaliści poruszą tematykę m.in. leczenia AMD, jaskry i powikłań wzroku w wyniku cukrzycy.

Wydarzenie odbędzie się 16 lutego br. o godz. 9.30 w Auli Schumana na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie przy ul. Wóycickiego 1/3.

Podczas konferencji będzie można skorzystać z przesiewowego badania oczu w kierunku chorób cywilizacyjnych: jaskry, retinopatii cukrzycowej, zaćmy, AMD, oraz wad wzroku, z użyciem najnowocześniejszego systemu sztucznej inteligencji.
Konferencja odbędzie się pod patronatem Marszałka Adama Struzika oraz Rektora UKSW ks. prof. dr. hab. Ryszarda Czekalskiego.
Osoba zainteresowane udziałem w wydarzeniu mogą się rejestrować na stronie: https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=LDhvXPcNZ02K7KEEMQQclTk_yIEAhcRHmhDW2MhA8l9URjRHQkQ0T0tLSk5RTkVZWFk5R1ZXVTRPOC4u.

Program konferencji znajduje się na stronie: https://pzn.org.pl/wzrok-pod-kontrola-zaproszenie-na-konferencje/.

wróć do spisu treści



Wyborca z niepełnosprawnością w biurze poselskim

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na kwestię zapewnienia dostępności biur poselskich i senatorskich dla osób z niepełnosprawnościami. Marcin Wiącek skierował pismo w tej sprawie do szefów Kancelarii Sejmu oraz Senatu.

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że realizacja konstytucyjnego prawa do wyboru przedstawicieli do Sejmu i Senatu nie kończy się z chwilą oddania przez wyborcę głosu. Kolejnym krokiem jest umożliwienie obywatelom, w tym osobom ze szczególnymi potrzebami, dostępu do parlamentarzystów. Dlatego w biurach polityków powinna być zapewniona dostępność architektoniczna, informacyjno-komunikacyjna oraz cyfrowa.

Marcin Wiącek w wysłanych pismach prosi szefów Kancelarii Sejmu i Senatu o analizę problemu, ustosunkowanie się do wskazanych kwestii oraz poinformowanie o planowanych działaniach na rzecz poprawy dostępności biur posłów i senatorów.
Ustawa o dostępności wskazuje zakres minimalnych wymagań, które służą zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. W zakresie dostępności architektonicznej ustawa wymienia m.in. zapewnienie przestrzeni komunikacyjnych wolnych od barier poziomych i pionowych, instalację urządzeń lub zastosowanie środków technicznych i rozwiązań architektonicznych, które umożliwiają dostęp do wszystkich pomieszczeń, z wyłączeniem pomieszczeń technicznych. A także zapewnienie informacji na temat rozkładu pomieszczeń w budynku, co najmniej w sposób wizualny i dotykowy lub głosowy.
Jak wynika z informacji przekazywanych RPO, dostosowanie wielu budynków, gdzie siedziby mają biura poselskie i senatorskie, wymagałoby przeprowadzenia kosztownych inwestycji. Konieczne jest zatem zwrócenie uwagi na kwestie dostępności już na etapie poszukiwania odpowiedniego miejsca na lokum posła lub senatora.

Co do dostępności informacyjno-komunikacyjnej ustawa wskazuje konieczność m.in. wprowadzenia obsługi z wykorzystaniem środków wspierających komunikowanie się. Środki te to m.in. wykorzystanie zdalnego dostępu on-line do usługi tłumacza PJM przez strony internetowe i aplikacje czy instalacja urządzeń lub innych środków technicznych do obsługi osób słabosłyszących, zwłaszcza pętli indukcyjnych. To również zapewnienie na stronie internetowej informacji o zakresie działalności w postaci elektronicznego pliku, który zawiera tekst odczytywalny maszynowo, nagrania treści w polskim języku migowym oraz informacji w tekście łatwym do czytania (ETR).

Nie można też pominąć zapewnienia dostępności cyfrowej. Zgodnie z ustawą dostępność cyfrowa strony internetowej i aplikacji polega na zapewnieniu ich funkcjonalności, kompatybilności i zrozumiałości.

Rzecznik zwraca uwagę również na potrzebę działań edukacyjnych wśród parlamentarzystów, które zwiększają świadomość na temat problemów osób z niepełnosprawnościami.

Źródło: BRPO

wróć do spisu treści



Na Mazowszu powstała Wojewódzka Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych

Marszałek Adam Struzik powołał członków Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. To organ, którego zadaniem jest opiniowanie strategicznych dla województwa dokumentów oraz doradzanie, jakie działania są potrzebne.

– Powołaliśmy członków Wojewódzkiej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, której jednym z zadań jest zgłaszanie sugestii dotyczących środowiska. Zależy nam, aby to środowisko mówiło w swoim imieniu, by wskazywało sugestie, na jakie problemy trzeba zwrócić uwagę i jak je rozwiązywać – powiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Wśród zadań rady jest m.in. inspirowanie przedsięwzięć integrujących zawodowo i społecznie osoby z niepełnosprawnościami. Zadaniem rady jest również opiniowanie projektów wojewódzkich programów działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami, ocenianie realizacji tych programów oraz opiniowanie projektów uchwał i programów przyjmowanych przez sejmik województwa pod kątem ich skutków dla osób z niepełnosprawnościami.

– Mam już całkiem spore doświadczenia życiowe dotyczące osób niewidomych i słabowidzących, bo tym tematem zajmuję się już dobrych kilkanaście lat. A prywatnie w zasadzie osoby niewidome i słabowidzące przewijają się w moim życiu odkąd się urodziłem. Tym doświadczeniem chcę wesprzeć działania rady, a przede wszystkim tych, którzy chcą zmieniać coś, co dotyczy osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza z dysfunkcją wzroku – powiedział wiceprzewodniczący Wojewódzkiej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, Dariusz Linde z Fundacji Szansa – Jesteśmy razem.

Za kontakty z radą i organizację jej posiedzeń odpowiada Biuro Pełnomocnika Zarządu Województwa Mazowieckiego ds. Osób Niepełnosprawnych.

– Nowe otwarcie to nowe spojrzenie i perspektywy, a to pozwoli wnieść inspiracje w działania samorządu województwa dotyczące osób z niepełnosprawnościami. Cenne jest dla nas to, że radę tworzą teraz osoby z tak różnych części województwa. Deklaruję ze swojej strony pełną współpracę – zaznaczył Artur Świercz, pełnomocnik Zarządu Województwa Mazowieckiego ds. Osób z Niepełnosprawnych.

Skład Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych


Źródło: MCPS

wróć do spisu treści



Jakie jest życie seniora w Polsce?

Czy sytuacja życiowa seniorów w naszym kraju jest obecnie lepsza niż w ubiegłych latach? Czy angażują się w życie społeczne i pomagają potrzebującym w ramach wolontariatu? Tego można się dowiedzieć z badania zrealizowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Na koniec 2022 r. liczba osób w wieku 60 lat i więcej wyniosła 9,8 mln. Wskazuje to na kontynuację procesu starzenia się ludności. Udział osób starszych w populacji mieszkańców Polski osiągnął poziom 25,9%.

Prognozy
Według prognozy demograficznej w perspektywie do 2060 r. spodziewany jest stały wzrost liczby ludności w wieku senioralnym. W 2060 r. w Polsce ma mieszkać 11,9 mln osób starszych. W 2022 r. przewidywana przeciętna długość życia mężczyzn to 73,4 roku, natomiast kobiet – 81,1 roku.

Więcej kobiet niż mężczyzn
W 2022 r. najliczniejszą grupę seniorów stanowiły osoby w wieku 65–69 lat. Ich udział w ogólnej liczbie osób starszych wyniósł 25,7%. Wśród seniorów, podobnie jak w całej populacji, przeważają kobiety. Udział kobiet w zbiorowości osób starszych w 2022 r. wyniósł 58,1%. W grupie osób w wieku 60 lat i więcej na 100 mężczyzn przypadało 139 kobiet. Najwyższym odsetkiem osób w wieku 60 lat i więcej charakteryzowało się województwo świętokrzyskie, natomiast najniższym – małopolskie.

Dochody
W 2022 r. w stosunku do roku poprzedniego gospodarstwa domowe osób starszych nominalnie miały zarówno wyższe dochody, jak i wydatki. Osoby w wieku 60 lat i więcej, żyjące w gospodarstwach domowych złożonych wyłącznie z osób w tym wieku, dysponowały przeciętnym miesięcznym dochodem przypadającym na jedną osobę w wysokości 2623 zł, tj. nominalnie o 11,4% wyższym niż rok wcześniej. Przeciętne miesięczne wydatki na jedną osobę w gospodarstwach domowych seniorów ukształtowały się na poziomie 1896 zł (nominalny wzrost o 13,4% w porównaniu z rokiem 2021).

Udział w życiu społecznym
Jedną z ważnych form aktywności osób starszych w Polsce jest uczestnictwo w zajęciach prowadzonych przez uniwersytety trzeciego wieku. W badaniu GUS w roku akademickim 2021/2022 udział wzięły 552 uniwersytety trzeciego wieku, a liczba ich słuchaczy wyniosła 86,6 tys. W tym samym roku z oferty bibliotek publicznych skorzystało 888,8 tys. osób powyżej 60 roku życia, tj. o 7,6% więcej niż rok wcześniej. Znacznie więcej seniorów niż w roku poprzednim korzystało również z oferty kulturalnej centrów kultury, domów i ośrodków kultury oraz klubów. W 2022 r. w jednostkach tych 151,1 tys. osób w wieku powyżej 60 lat było członkami różnych kół, klubów i sekcji, a 50,4 tys. aktywnie udzielało się w grupach artystycznych.
Badanie wykazało również, że osoby starsze aktywnie angażują się w wolontariat. Osoby w wieku 60–89 lat stanowiły łącznie nieco ponad jedną czwartą wszystkich wolontariuszy działających w Polsce.

Seniorzy i cyfrowy świat
Seniorzy coraz częściej posługują się urządzaniami cyfrowymi. W 2022 r. z internetu korzystała ponad połowa osób w wieku 60–74 lat (61,1%). Regularnie (co najmniej raz w tygodniu) używało go 58,8% osób w wieku 60–74 lat.
Przedstawione dane pochodzą z badania „Sytuacja osób starszych w Polsce w 2022 roku” zrealizowanego przez Główny Urząd Statystyczny. Raport opublikowany został pod koniec ubiegłego roku.

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Nie choruj, pamiętaj o szczepieniach

Przeciw COVID-19 oraz pneumokokom można zaszczepić się w poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej i aptekach, które mają umowę z NFZ. Szczepienie przeciwko COVID-19 jest bezpłatne, a szczepionka przeciw pneumokokom odpłatna.

Szczepionka przeciw COVID-19 jest dostępna bez recepty, ale ze skierowaniem. Zainteresowany otrzymuje je automatycznie, zapisane jest ono na platformie Internetowe Konto Pacjenta. Osoba dorosła może wykonać szczepienia ochronne w aptece, która podpisała umowę z NFZ albo w placówce Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Szczepienia dzieci i młodzieży do 18 r.ż. są możliwe tylko w placówce POZ. Wykonanie szczepień ochronnych jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Szczepionka jest bezpłatna, dostarcza ją Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

Lista aptek wykonujących tę usługę dostępna jest na stronie: https://www.nfz.gov.pl/szczepienia-w-aptekach.

Aktualnie stosowane szczepionki przeciw COVID-19 to:

Punkty szczepień przeciw COVID-19 w całej Polsce można znaleźć na stronie: https://pacjent.gov.pl/artykul/punkty-szczepien-przeciw-covid-19.

Szczepienie przeciw pneumokokom
Pneumokoki to bakterie Streptococcus pneumoniae. Drobnoustroje najczęściej osiedlają się w gardle lub nosie, nie wywołują objawów o osób zdrowych. Nosiciele mogą stanowić źródło zakażenia dla innych osób wrażliwych. Bakterie te to jeden z najczęstszych i najbardziej niebezpiecznych patogenów bakteryjnych człowieka. Wyróżnia się pneumokokowe zakażenia nieinwazyjne np. zapalenie płuc, zatok, ucha środkowego oraz inwazyjne, które skutkują poważnymi powikłaniami lub nawet śmiercią np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub posocznica. Zakażenie przenosi się drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z chorym lub nosicielem. Szczepienie jest najlepszą formą zapobiegania tej chorobie.

Szczepienie przeciw pneumokokom jest bezpłatne dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 miesięcy do 18 r.ż. Osoby w wieku 18−65 lat zapłacą za szczepionkę całą kwotę − 280 zł, albo zgodnie ze wskazaniami refundacyjnymi – 140 zł. Szczepienie zostanie bezpłatnie wykonane w poradni POZ, a w aptece według cennika apteki. Seniorzy powyżej 65 r.ż. za szczepionkę zapłacą zgodnie ze wskazaniami refundacyjnymi. Natomiast szczepienie będzie dla nich bezpłatne zarówno w placówce POZ, jaki i aptece. Pacjent zakupi szczepionkę w aptece na podstawie recepty wystawionej przez lekarza. Dostępna w Polsce szczepionka przeciw pneumokokom to Prevenar 13.

Źródło: NFZ
JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Jak działa Orion – odtwarzacz książek mówionych?

Bez problemu zmieścicie go w kieszeni. Ma tylko kilkanaście klawiszy. Dzięki niemu posłuchacie książek w różnych formatach, odtworzycie ulubioną piosenkę czy przeczytacie gazetę.

Pamiętacie czasy, kiedy mozolnie (strona po stronie) trzeba było skanować książkę, żeby przygotować się do lekcji, ćwiczeń na studiach czy do egzaminu? Dzięki Orionowi ECE skaner powoli odchodzi do lamusa. To małe, bardzo poręczne urządzenie pozwala nam odtwarzać książki w wielu różnych formatach m.in. MOBI EPUB czy PDF.

Jak to działa?
Wystarczy, że ściągnięcie z internetu książkę i połączycie Oriona z komputerem za pomocą kabelka USB. Książkę wrzucacie do pamięci wewnętrznej, żeby można ją było przeczytać za pomocą któregoś z pięciu polskich głosów. Do wyboru macie trzy głosy kobiece: Ewa, Maja i Agnieszka oraz dwa męskie: Jan i Jacek. Na Orionie można także czytać teksty obcojęzyczne oraz – na takiej samej zasadzie jak książki umieszczone w plikach EPUB lub MOBI – internetowe wydania gazet.

Czytanie to nie wszystko
Orion znakomicie sprawdza się także jako dyktafon. Możecie wybrać jeden z 12 poziomów głośności nagrywania i zarejestrować rozmowę, wykład, a nawet audycję z radia internetowego. Nagranie jesteście w stanie zapisać albo w pamięci wewnętrznej urządzenia albo na karcie. W Orionie istnieje także możliwość podłączenia pendrive’a i przerzucenia nań wybranego pliku.

Kilka dodatkowych funkcji
Stworzony przez ECE odtwarzacz może wam także posłużyć jako budzik. Macie możliwość ustawienia alarmu i określenia godziny, o której Orion się włączy lub wyłączy. Wśród innych dostępnych funkcji warto wymienić: kalkulator, kompas, możliwość stworzenia notatki głosowej i oczywiście dwa rodzaje radia. Jeśli chcecie korzystać z klasycznego FM, musicie podłączyć słuchawki, które posłużą jako antena. Jest jednak także możliwość odtworzenia radia z internetu, ponieważ Orion łączy się z Wi-Fi.

Odtwarzacz ma także dość wytrzymałą baterię. Wytrzymuje około 10 godz., jeśli pracujemy na niej bez przerwy. Opisywany odtwarzacz książek mówionych nie jest jedynym tego typu sprzętem dostępnym na polskim rynku.

FZ/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Wybierz się do muzeum lub teatru za złotówkę

Bilet do muzeum lub teatru tylko za 1 zł – na to w kolejnym roku mogą liczyć osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie. Program działa na Mazowszu. Będzie trwał do końca br.

Akcję „Wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu” przygotowało Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Z biletów w wyjątkowej cenie można korzystać już od połowy zeszłego roku. Program potrwa do końca 2024 r. Z budżetu województwa przeznaczono na ten cel 3 mln zł.

– Nasze instytucje kultury są otwarte na wszystkich. Ten program przełamuje barierę finansową, motywuje do wyjścia z domu, do czerpania z kultury. Ale też pozwala instytucjom, które bardzo starają się dbać o dostępność swojej oferty, na uczenie się, jak ją zwiększać z myślą o osobach ze szczególnymi potrzebami – powiedziała Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa.
Osoby z niepełnosprawnościami mogą wybierać spośród 28 instytucji kultury na Mazowszu. Wśród nich są instytucje teatralne i widowiskowe (np. Teatr Polski w Warszawie, Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze w Otrębusach), skanseny (Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu), a także muzea (np. Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum Mazowieckie w Płocku czy Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie).

– Do tej pory z programu skorzystało ponad 1200 osób, w tym ponad 800 osób z niepełnosprawnościami oraz 400 opiekunów. Z naszej analizy wynika, że akcja cieszy się wielkim powodzeniem i mamy nadzieję, że jej kolejna edycja okaże się równie udana – wyjaśnił Mariusz Budziszewski, zastępca dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.
Zainteresowani mogą skorzystać z programu, okazując ważną legitymację osoby niepełnosprawnej (również, gdy zakup biletu odbywał się przez internet). Weryfikuje ją pracownik instytucji kultury.

Bilet można kupić w kasie lub za pośrednictwem strony internetowej teatru czy muzeum, do którego się wybieramy. Jednak przed zakupem wejściówki przez internet, trzeba skontaktować się z wybraną instytucją telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, żeby potwierdzić ofertę.

Szczegółowe informacje na temat programu znajdują się na stronie: https://mcps.com.pl/niepelnosprawni/wsparcie-osob-z-niepelnosprawnosciami-na-mazowszu/.

Źródło: MCPS

wróć do spisu treści



Nowy klub dla rodziców i dzieci z niepełnosprawnością wzroku w Krakowie

W stolicy Małopolski pojawiło się nowe miejsce dla rodziców i dzieci z niepełnosprawnością wzroku. Rodzice mogą tam liczyć na wsparcie psychologiczno-pedagogiczne, nawiązać nowe znajomości i wymienić się doświadczeniami.

Z oferty klubu mogą korzystać także osoby z niepełnosprawnością złożoną. Jedynym ograniczeniem jest wiek dzieci i młodzieży – od 3 do 24 lat.

Zajęcia taneczne, plastyczne, ogólnorozwojowe, sensoryczne, sesje muzykoterapii, nauka języka czy lekcje gotowania – to tylko niektóre z propozycji klubu. Warsztaty prowadzone są przez doświadczonych tyflopedagogów. Oferta klubu jest bezpłatna.
Miejsce działa od października. Powstało w ramach projektu realizowanego przez miasto Kraków we współpracy ze Stowarzyszeniem Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących „Nadzieja”. Zajęcia odbywać się będą do końca 2025 r.

Klub otwarty jest od pon. do pt. w godz. 15–20, pod adresem: ul. Bałuckiego 9 lokal 1 30-318 Kraków. Lokal znajduje się obok punktu optyka i zegarmistrza. Wejście do klubu jest bezpośrednio z ulicy. Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel.: 12 651 49 18.

FZ/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Z żalem zawiadamiamy

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 20 stycznia br. wieku 67 lat zmarła Hanna Wysocka.
Była ona wieloletnim pracownikiem Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie. Zajmowała się upowszechnianiem wiedzy o prawidłowym żywieniu człowieka. Była organizatorką comiesięcznych prelekcji Wszechnicy Żywieniowej.

Hanna Wysocka współpracowała z Polskim Związkiem Niewidomych. Była inicjatorką Rady Ociemniałych Diabetyków. Rada zajmowała się edukacją osób niewidomych i słabowidzących chorych na cukrzycę. Była ona również, począwszy od 2000 r., przez kilka lat, w kolegium redakcyjnym wydawnictw PZN, przygotowywała też artykuły popularnonaukowe zamieszczane na łamach czasopisma „Pochodnia”.

Ceremonia pogrzebowa odbyła się 27 stycznia br. w Kościele Św. Piotra Apostoła w Ciechanowie. Złożenie urny do grobu nastąpiło na cmentarzu komunalnym.

Kierownictwo Polskiego Związku Niewidomych składa wyrazy najgłębszego współczucia rodzinie, bliskim i przyjaciołom.

wróć do spisu treści

Wersja offline wygenerowana automatycznie.
Copyright © 2023 Biuletyn Informacyjny PZN. Wszelkie prawa zastrzeżone.