Skocz do spisu treści

Biuletyn Informacyjny PZN

BIP nr 2 (289), styczeń 2023

Redakcja
Joanna Rodzewicz [redaktor prowadzący]
Kamila Wiśniewska
Dominika Urbanik
Izabela Jania



Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: 226351910, 228312271 wew. 253,
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl

Biuletyn Informacyjny PZN współfinansowany ze środków PFRON.

Uwaga! Jeśli chcesz zamknąć okno a później móc wrócić do ostatnio czytanego artykułu, cofnij się do najbliższego linku "zaznacz" i otwórz go.


Spis treści

Polski Związek Niewidomych: Powołanie Forum Dialogu
Polski Związek Niewidomych: Udział w Kongresie Niepodległa
Polski Związek Niewidomych: Budżet można planować w Excelu. Kolejne warsztaty w ramach projektu „Kryształy moich finansów”
Polski Związek Niewidomych: Mama. Babcia. Artystka – Jadwiga Stańczakowa
Polski Związek Niewidomych: 1,5% dla organizacji pożytku publicznego
Polski Związek Niewidomych: Pokoje biurowe do wynajęcia
Tyflogaleria PZN: Zaproszenie na koncert pastorałek
Koło PZN w Sieradzu: Zaproszenie na film z audiodeskrypcją
Złóż wniosek o dofinansowanie w systemie SOW
Legitymacja emeryta i rencisty w aplikacji
Wprowadzono ustawę o badaniach klinicznych
Aplikacja pomoże odczytać datę ważności produktu
Rozgrywki tenisa dla niewidomych podczas turnieju Australian Open
Bieszczady – kto nie chciałby ich poznać?
Komfortowa podróż bez barier
Zastosowanie terapii genowej dla pacjenta z AMD
Odnowiony oddział okulistyki w szpitalu bródnowskim
Idź za głosem serca – zadbaj o siebie!
Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego w Warszawie
Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” w Lesznie
Z żalem żegnamy
Prośba o wypełnienie ankiety



Polski Związek Niewidomych: Powołanie Forum Dialogu

Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych powołał na lata 2023–2025 członków Forum Dialogu stanowiącego przestrzeń współpracy PFRON-u z organizacjami pozarządowymi w zakresie wsparcia osób z niepełnosprawnością.

W skład Forum Dialogu I kadencji wchodzą: Krzysztof Michałkiewicz, prezes zarządu PFRON – przewodniczący Forum Dialogu; Dorota Habich, zastępca prezesa zarządu PFRON – zastępca przewodniczącego Forum Dialogu; Kamil Bobek, dyrektor departamentu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi – koordynator Forum Dialogu oraz przedstawiciele wybranych organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Polski Związek Niewidomych w radzie reprezentuje Elżbieta Oleksiak, kierownik Centrum Rehabilitacji PZN. Pełna lista osób powołanych do rady znajduje się na stronie: https://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/powolanie-czlonkow-forum-dialogu/.

Do zadań Forum Dialogu należy: rozwijanie zasad i form współpracy z organizacjami pozarządowymi, wymiana poglądów w obszarze wsparcia osób niepełnosprawnych oraz upowszechnianie dobrych praktyk. Organizacja bierze udział także w konsultowaniu kluczowych propozycji i dokumentów z obszaru współpracy PFRON-u z organizacjami pozarządowymi oraz wypracowywaniu propozycji mechanizmów i działań służących poprawie sytuacji osób z niepełnosprawnościami.

Źródło: PFRON

wróć do spisu treści



Polski Związek Niewidomych: Udział w Kongresie Niepodległa

11 i 12 stycznia br. w Centrum Kongresowym przy Stadionie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbył się Kongres Niepodległa, który stanowił podsumowanie kilkuletnich narodowych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Wieloletni Program Rządowy „Niepodległa” to wyjątkowa inicjatywa, która połączyła tysiące projektów kulturalnych i edukacyjnych w jednym zadaniu – upamiętnieniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudowy polskiej państwowości.

W dniach 11 i 12 stycznia odbyło się podsumowujące posiedzenie Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Komitet został powołany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Działał w latach 2017–2022. Polski Związek Niewidomych reprezentowała była prezes ZG PZN Anna Woźniak-Szymańska, która wzięła udział w ostatnim posiedzeniu jako honorowa prezes PZN-u. Komitet jednogłośnie przyjął sprawozdanie z działań, które inicjował i opiniował.

W ramach programu zrealizowano ponad 1200 projektów lokalnych i regionalnych przez samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe w ramach programów dotacyjnych „Niepodległa” i „Koalicje dla Niepodległej”. Ponad 120 działań zrealizowali lub wspierali wojewodowie, ponad 300 własnych inicjatyw wykonał Instytut Adama Mickiewicza, ponad 210 – dofinansowano przez IAM w ramach programu „Kulturalne Pomosty”, z kolei ponad 160 projektów zrealizowały instytucje kultury podległe lub współprowadzone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na uwagę zasługuje to, że w 14 sierpnia 2020 r. prezydent Andrzej Duda, minister Piotr Gliński i przedstawiciele Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego dokonali uroczystego otwarcia Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w przeddzień 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Jest to muzeum biograficzne, a także nowoczesny kompleks muzealno-edukacyjny w enklawie historycznej, którego sercem jest dom Marszałka wraz z ogrodem. W cenie biletu jest audioprzewodnik. Dni i godziny otwarcia można sprawdzić pod adresem: https://muzeumpilsudski.pl.

Podjęto również decyzje o budowie pomnika Bitwy Warszawskiej na pl. Na Rozdrożu w Warszawie, odbudowie Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla w Warszawie i nazwaniu imieniem Stulecia Bitwy Warszawskiej Mostu Południowego w Warszawie.

Nowy dyrektor Biura „Niepodległa”, Wojciech Kirejczyk wyraził nadzieję, że podczas Kongresu Niepodległa narodzą się istotne dla polskiego społeczeństwa patriotyczne idee na przyszłość. Biuro będzie nadal realizowało swoje działania, a inicjatywy zapoczątkowane w poprzednich latach będą kontynuowane. Anna Woźniak-Szymańska odbyła krótkie spotkanie nt. dalszej współpracy PZN-u z tą instytucją. W lutym br. planowane jest spotkanie z dyrektorem w Tyflogalerii PZN.

wróć do spisu treści



Polski Związek Niewidomych: Budżet można planować w Excelu. Kolejne warsztaty w ramach projektu „Kryształy moich finansów”

W dniach 14–15 stycznia br. grupa niewidomej i słabowidzącej młodzieży po raz kolejny szkoliła się z finansów w ramach projektu „Kryształy moich finansów”, grantu dofinansowanego przez Fundację Empiria i Wiedza w programie „Kierunek Sukces” – I Edycja.

Pierwszego dnia, w sobotę, uczestnicy pod okiem Marty Godzimirskiej-Dybek, specjalistki ds. ekonomii, ale i tyflopedagoga, planowali własne wakacje w kontekście budżetu rocznego. Drugiego dnia poznawali narzędzia informatyczne do planowania budżetu, m.in. arkusz kalkulacyjny Excel, narzędzie Google czy aplikacje mobilne, np. „Pan Paragon” (program umożliwiający bezpieczne przechowywanie paragonów i planowanie list zakupowych). Zajęcia w niedzielę były prowadzone przez Iwonę Mojzych, tyfloinformatyka z kilkunastoletnim doświadczeniem w szkoleniu osób z dysfunkcją narządu wzroku w zakresie technik informatycznych.

W kolejny weekend uczestnicy projektu mieli okazję poznać osoby, które z efektywnym planowaniem budżetu radzą sobie świetnie i mogą stanowić inspirację dla tych, którzy są na początku tej drogi.

Grant realizowany jest ze środków Fundacji Empiria i Wiedza w programie „Kierunek Sukces” – I Edycja.

Więcej o projekcie: https://pzn.org.pl/krysztaly-moich-finansow/.

KW/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Polski Związek Niewidomych: Mama. Babcia. Artystka – Jadwiga Stańczakowa

Ociemniała poetka, pisarka, dziennikarka. Przyjaźniła się z tak znanymi polskimi artystami, jak Miron Białoszewski czy Władysław Broniewski. Redaktor naczelna „Pochodni” w latach 50. Kim była Jadwiga Stańczakowa?

16 styczna br. w Tyflogalerii PZN miało miejsce niesamowite spotkanie. Anna Sobolewska i Justyna Sobolewska, czyli kolejno córka i wnuczka Jadwigi Stańczakowej, przybliżyły postać pisarki i zaprezentowały nową wersję książki „Ślepak”, autobiografię artystki.

– Pierwsze wydanie dzieła ukazało się 40 lat temu i wtedy nie miało takiego odbioru, jakie powinno mieć. Z czasem jednak stało się białym krukiem. Bardzo dużo osób przychodziło do mnie i pytało o wznowienie. Na szczęście się udało i dziś możemy oglądać drugie wydanie „Ślepaka” – opowiadała Justyna Sobolewska.

W cieniu wojny
Następnie kobiety przybliżyły życie Stańczakowej, które od początku nie było usłane różami. Jadwiga, z racji tego, że urodziła się w żydowskiej rodzinie, często spotykała się z antysemityzmem, przez który nie mogła iść na wymarzony kierunek studiów. Jednak, jak zaznaczyła Anna Sobolewska, najtragiczniejszym momentem było porzucenie własnego domu i pójście do getta. Mimo to pisarka nie poddała się i za wszelką cenę chciała wydostać siebie i rodziców. Na szczęście udało im się przeżyć.
Jadwiga w czasie wojny dowiedziała się, że ma zwyrodnienie siatkówki i dlatego powinna dobrze się odżywiać. Ale jak tego dokonać, gdy wokół wszystko było zniszczone i brakowało podstawowych produktów? Moment, w którym traciła wzrok, był dla niej traumatyczny. – Nie należała już do świata widzących, ale nie znała też świata niewidomych – mówi jej wnuczka Justyna. Jak potem dodaje: – Mimo wszystko jest to najsilniejsza kobieta, jaką znałam. A ukształtowały ją właśnie te wszystkie wydarzenia i przeżycia, których doświadczyła.

W artystycznym gronie
W latach 50. Stańczakowa przeprowadziła się do Warszawy i tam wstąpiła do Polskiego Związku Niewidomych. Gdy Stanisław Madej, ówczesny prezes, przedstawił ją jako „niewidomą koleżankę”, przeżyła szok. Ale zaakceptowała to i swoją niepełnosprawność. Zaczęła uczyć się brajla, choć doskonale posługiwała się także zwykłą maszyną do pisania. To właśnie na niej – już jako osoba pozbawiona wzroku – przepisywała wiersze swojego długoletniego przyjaciela – Mirona Białoszewskiego. To on zaproponował taki tytuł jej autobiografii.
– „Ślepak” to tytuł mocny, kontrowersyjny. Przecież słowo to jest nacechowane bardzo negatywnie. Ale taki miał być – zauważa Justyna Sobolewska. Jadwiga Stańczakowa była niemal prekursorką pisania o niepełnosprawności, ale też i o depresji, z którą borykała się wiele lat, praktycznie do końca życia.

W swojej książce pisarka próbowała opisać różnorodność widzenia świata, postrzeganie go i doświadczanie pozostałymi – oprócz wzroku – zmysłami. Jej język jest bardzo plastyczny, zdania krótkie, a całość ujęta w miniaturowe formy. Opowiada o smutnych, traumatycznych wydarzeniach, ale dzięki krótkim rozdziałom i specyficznemu budowaniu narracji zawsze stara się znaleźć w nich jasną stronę. Nawet prozaiczne, codzienne czynności albo problemy, jak np. zgubienie drogi i pomylenie autobusów traktowała jako przygodę – taki obraz artystki wyłania się ze „Ślepaka”.

Spotkanie zostało ubarwione fragmentami książki przeczytanymi przez córkę i wnuczkę Stańczakowej oraz ich anegdotami z jej udziałem. Dziękujemy za tak ciekawe wydarzenie oraz zachęcamy do zapoznania się z twórczością pisarki.

DU/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Polski Związek Niewidomych: 1,5% dla organizacji pożytku publicznego

1,5% to drobna część podatku dochodowego od osób fizycznych, którą podatnik może przekazać wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego.

W 2023 r. za sprawą nowych przepisów podatnicy mają możliwość przekazania nie 1% podatku na rzecz organizacji, jak miało to miejsce dotychczas, lecz 1,5%. W ten sposób można rozliczać roczne zeznanie PIT za 2022 r.

1,5% – tak niewiele, a jednocześnie tak dużo. Dzięki niemu można zmienić życie niejednej osoby, dlatego przekazując ten ułamek podatku na Polski Związek Niewidomych, pośrednio dajecie Państwo wsparcie wszystkim, którzy korzystają z naszej pomocy. Służymy wsparciem osobom niewidomym, tracącym wzrok oraz ich bliskim. Pomagamy w adaptacji do nowych warunków życia. Uwrażliwiamy na potrzeby niewidomych i słabowidzących, prowadząc warsztaty edukacyjne dla osób widzących. Realizujemy różnorodne projekty włączające osoby z dysfunkcją narządu wzroku w życie społeczne i zawodowe.
Przekazując 1,5% z własnego rozliczenia rocznego PIT, podatnik nic nie traci. Przekazuje jedynie kwotę, którą i tak musiałby oddać na rzecz Skarbu Państwa.

1,5% można przekazać na Polski Związek Niewidomych, wpisując w odpowiedniej rubryce zeznania podatkowego za rok 2022 nr KRS 0000042049 oraz wyliczoną kwotę. Te same dane można również umieścić w odpowiednich polach zeznania podatkowego przygotowanego dla każdego płatnika przez Krajową Administrację Skarbową. Dziękujemy!

wróć do spisu treści



Polski Związek Niewidomych: Pokoje biurowe do wynajęcia

Polski Związek Niewidomych posiada do wynajęcia pokoje biurowe w budynku przy ul. Jasnej 22 w Warszawie. Poniżej zamieszczamy szczegółowe informacje.

Dostępne są następujące konfiguracje pokoi:


Cena wynajmu 1 m kw. wynosi 60 zł netto plus koszty eksploatacyjne 20 zł netto.
Lokale znajdują się na pierwszym piętrze budynku pięciokondygnacyjnego z 1952 r., posiadają okablowanie elektryczne, komputerowe i telefoniczne. Dostęp do budynku – całodobowy.

Zalety to doskonała lokalizacja, a także łatwy dojazd. Ponadto w pobliżu znajduje się stacja metra. Więcej szczegółów można uzyskać, pisząc na adres e-mail: administracja@pzn.org.pl lub dzwoniąc pod nr tel.: 22 635 76 15.

wróć do spisu treści



Tyflogaleria PZN: Zaproszenie na koncert pastorałek

Tyflogaleria PZN zaprasza 31 stycznia br. o godz. 17.00 na koncert „Pastorałki z zimą w tle…”

Wystąpią: zespół wokalny Gregorianum i zespół muzyki dawnej Furibondo. Zespół wokalny męski Gregorianum wykona a cappella pastorałki staropolskie, a zespół Furibondo wzbogaci koncert muzyką wokalno-instrumentalną.
Męski zespół Gregorianum powstał w 2005 r. W swoim dorobku ma bardzo bogaty repertuar prezentowany na licznych koncertach w Polsce i za granicą.

Warto przypomnieć, że w Polsce tradycja wspólnego śpiewania kolęd została zapoczątkowana w XVI w. Autorami kolęd byli Andrzej Morsztyn, Franciszek Karpiński i ks. Piotr Skarga.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na to wydarzenie!

Tyflogaleria PZN, Warszawa, ul. Konwiktorska 7; nr tel.: 22 831 22 71 wew. 258, e-mail: tyflogaleria@pzn.org.pl

wróć do spisu treści



Koło PZN w Sieradzu: Zaproszenie na film z audiodeskrypcją

Zarząd Koła Terenowego PZN w Sieradzu zaprasza członków koła, ich przewodników oraz osoby z dysfunkcją narządu wzroku legitymujące się orzeczeniem 04O na projekcję filmu z audiodeskrypcją. Wyświetlany będzie film „Bo we mnie jest seks” w reż. Katarzyny Klimkiewicz.

Jaka była Kalina Jędrusik (grana przez Marię Dębską)? Czy faktycznie była największą skandalistką PRL-u? Żyła, jak na tamte czasy, oryginalnie. Liczne skandale, życie w miłosnym trójkącie z mężem Stanisławem Dygatem (Leszek Lichota) i Luckiem (Krzysztof Zalewski), kontrowersyjne wypowiedzi i epatujące seksapilem stroje sprawiały, że jedni uwielbiali Kalinę, a innych irytowała, drażniła. A może po prostu była nietuzinkowa. Film Katarzyny Klimkiewicz nie odpowie na te pytania, ale pozwoli trochę lepiej poznać bohaterkę.

Kiedy: 3 lutego br., godz. 11.30
Gdzie: Miejska Biblioteka Publiczna w Sieradzu, ul. Polna 36 A

Pokaz odbędzie się w ramach projektu „Krajowy zasób cyfrowych filmów z polską audiodeskrypcją dla osób niewidomych” realizowanego przez Stowarzyszenie „De Facto” z Płocka. Dofinansowanie pochodzi ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Alicja Nyziak

wróć do spisu treści



Złóż wniosek o dofinansowanie w systemie SOW

Od stycznia br. możliwe jest składanie wniosków online w systemie SOW o dofinansowanie: uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych, zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych oraz wniosków na likwidację barier technicznych, architektonicznych i w komunikowaniu się.

System Obsługi Wsparcia (SOW) to platforma internetowa przygotowana przez PFRON. Dzięki niej osoby z niepełnosprawnościami mogą składać elektronicznie wnioski o wsparcie finansowe. W Polsce wszystkie powiaty korzystają z SOW-u. Takie rozwiązanie umożliwia składanie wniosków o środki PFRON bez wychodzenia z domu, 24 godz. na dobę.
Osoby, które jeszcze nie korzystały z SOW-u, w sprawie wszelkich pytań mogą kontaktować się z infolinią, dzwoniąc pod nr tel.: 800 889 777 od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–17.00.

Źródło: PFRON

wróć do spisu treści



Legitymacja emeryta i rencisty w aplikacji

Od stycznia br. każdy emeryt i rencista będzie mógł korzystać z elektronicznej wersji swojej legitymacji. Będzie ona dostępna w telefonie dzięki bezpłatnej aplikacji mObywatel.

Osobom, które nabędą uprawnienia do emerytury lub renty od stycznia br., ZUS wyda legitymacje w formie elektronicznej. Emeryci lub renciści, którzy zechcą dodatkowo otrzymać dokument w formie karty plastikowej, będą mieli taką możliwość. Wystarczy, że złożą odpowiedni wniosek do ZUS-u.

ZUS wystawi elektroniczną wersję legitymacji również wtedy, gdy emeryt-rencista posiada już plastikową kartę identyfikacyjną. Tradycyjny dokument pozostaje aktualny zgodnie z terminem jego ważności. Posiadacz obu wersji może używać ich zamiennie, zgodnie ze swoimi osobistymi preferencjami.

Więcej informacji o mLegitymacji i link, gdzie można ją pobrać, znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/mobywatel-w-aplikacji/legitymacja-emeryta-rencisty.

Źródło: ZUS

wróć do spisu treści



Wprowadzono ustawę o badaniach klinicznych

W styczniu br. została uchwalona przez sejm ustawa o badaniach klinicznych. Jednym z jej głównych przesłań jest ochrona uczestników badań.

Za wydawanie pozwoleń na prowadzenie badań klinicznych będzie odpowiedzialny prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Określony zostanie system oceny etycznej badań klinicznych produktów leczniczych oraz sposób jej przeprowadzania.

Zgodnie z ustawą, podmiot przeprowadzający eksperyment medyczny nie będzie mógł pobierać od jego uczestnika opłat za udział w eksperymencie.

Pacjent, który będzie mieć roszczenie w związku z udziałem w badaniach klinicznych, będzie mógł złożyć wniosek do Rzecznika Praw Pacjenta. Zgromadzi on wtedy niezbędną dokumentację (dotyczącą badania klinicznego, dokumentację medyczną uczestnika, informacje i wyjaśnienia od sponsora i badacza), a następnie pozyska opinię medyczną, którą sporządzi zespół ekspertów. Opinia wskaże, czy uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia nie wynikały np. z naturalnego przebiegu choroby. Pacjent będzie też mógł dochodzić swoich praw w postępowaniu sądowym.

Rzecznik Praw Pacjenta będzie dysponentem funduszu przeznaczonego na wypłatę odszkodowań dla pacjentów. Fundusz ten zasilą wpłaty od sponsorów badań klinicznych.

Nowe przepisy wejdą w życie po 30 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło: Rzecznik Praw Pacjenta

wróć do spisu treści



Aplikacja pomoże odczytać datę ważności produktu

Powstała aplikacja, która ułatwia zlokalizowanie dat ważności na produktach spożywczych, konwertuje je do formatu tekstowego i umożliwia eksport do innych plików. Jest ona w pełni kompatybilna z VoiceOverem. Rozwiązanie to zostało stworzone z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących.

W aplikacji znajduje się samouczek, który uczy użytkownika korzystania z niej. Do stosowania tego rozwiązania pomocne będzie też nauczenie się techniki kierowania kamery telefonu na datę ważności produktów. Sygnały dźwiękowe pomagają nakierować ją na datę danego produktu. W zakładce aplikacji znajduje się opcja „Gdzie szukać daty”. Zawarte są tam wskazówki, gdzie na produkcie szukać takich danych.

Aplikacja została przetestowana przez osoby niewidome. Przygotowano w niej również udogodnienia dla osób słabowidzących − tryb ciemny i możliwość powiększania czcionki.

Aplikacja jest płatna i dostępna w sklepie App Store: https://apps.apple.com/us/app/zuzanka/id6444279925.
Wkrótce rozwiązanie może być dostępne w sklepie Google Play na telefony z systemem Android.

wróć do spisu treści



Rozgrywki tenisa dla niewidomych podczas turnieju Australian Open

23 stycznia br. odbyły się pierwsze rozgrywki blind tenisa na prestiżowym turnieju Australian Open. Rywalizowało ze sobą ośmiu zawodników z niepełnosprawnością narządu wzroku.

Tenis, w który grają osoby niewidome, nazywany jest soundball (pol. „kula z dźwiękiem”). Ta gra sportowa jest podobna do tradycyjnego tenisa, wymaga szybkich ruchów, koncentracji i dobrego wyczucia kortu. Różni się jednak piłeczką, jakiej używają zawodnicy, ponieważ wydaje ona dźwięk. W ten sposób niewidomi gracze mogą zorientować się, gdzie leci. Co więcej, korty są mniejsze, a dodatkowo umieszczane są na nich linie wyznaczające granice. Osoby niewidome mogą wykonać do trzech odbić, a słabowidzące do dwóch.

O promocję tenisa dla niewidomych na tym prestiżowym wydarzeniu zabiegała organizacja Blind Sports Australia. Zrzesza ona osoby niewidome i słabowidzące, które grają w tenisa. Koordynuje także rozgrywki dla sportowców z niepełnosprawnościami. Przedstawiciele tego stowarzyszenia liczą na to, że mecze soundballa mogą być organizowane również w trakcie innych turniejów tenisa na całym świecie. Ponadto podobne inicjatywy mogą podchwycić organizatorzy zawodów z innych dyscyplin.
W trakcie turnieju Australian Open został też zorganizowany All Abilities Day, czyli wydarzenie promujące tenis osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Źródło: Blind Sports Australia

wróć do spisu treści



Bieszczady – kto nie chciałby ich poznać?

Rzeszowski oddział Fundacji Szansa dla Niewidomych przygotował publikację pn. „Kraina bieszczadzkich jezior pod palcami. Publikacja turystyczna dla osób niewidomych i słabowidzących”. Osoby zainteresowane zapoznaniem się z pozycją, mogą ją wypożyczyć w wybranych bibliotekach w woj. podkarpackim.

Publikacja prezentuje bieszczadzkie jeziora – Solińskie i Myczkowieckie, a także ich najbliższe okolice. Przewodnik zawiera informacje o dawnych mieszkańcach tych terenów, ginących zawodach, a nawet regionalnych przysmakach. Czytelnicy zgłębią tajemnice zabytkowych świątyń, zamków oraz niezwykłych budowli. Ponadto odkryją perły architektury drewnianej oraz najnowsze atrakcje. Wszystko to jest podane w nowoczesnej formie druku transparentnego, czyli połączenia powiększonego czarnodruku i brajla. Uzupełnieniem tekstu są zdjęcia opisywanych miejsc. Przewodnik zawiera kilka tyflografik, które pozwolą osobom niewidomym i słabowidzącym zapoznać się za pomocą dotyku z zabytkowymi budynkami czy obrazami. Całość uzupełnia mapa przedstawiająca opisywane obiekty, po której można podróżować palcami.

Książkę można wypożyczyć w następujących instytucjach:


Zadanie „Turysta z niepełnosprawnością wzroku w krainie bieszczadzkich jezior” zostało zrealizowane ze środków Województwa Podkarpackiego – Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie i środków własnych Fundacji Szansa dla Niewidomych.

Źródło: Fundacja Szansa dla Niewidomych

wróć do spisu treści



Komfortowa podróż bez barier

Spółka PKP Intercity odebrała w styczniu ostatnie z 81 nowoczesnych wagonów. Wśród nich znalazło się 10 wagonów przedziałowych drugiej klasy przystosowanych do przewozu osób z niepełnosprawnościami.

10 wagonów z Fabryki Pojazdów Szynowych H. Cegielski zostało wyróżnionych certyfikatem „Transport bez barier” przyznanym przez Fundację Integracja. Są one przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, seniorów czy rodziców podróżujących z dziećmi.

Pojazdy pozwolą na szybsze pokonywanie tras dzięki dostosowaniu do prędkości 200 km/h. Znajdą się one w składach InterCity (IC) oraz Express InterCity (EIC) kursujących na trasach m.in.: Warszawa – Kraków – Zakopane, Warszawa – Wrocław – Warszawa, Gdynia – Berlin – Gdynia, Kraków – Berlin – Kraków, Wrocław – Gdynia.

PKP Intercity podpisało też w ubiegłym roku umowę na modernizację 90 wagonów. W unowocześnionych wagonach pasażerowie skorzystają m.in. z wygodnych foteli, klimatyzacji, systemu informacji pasażerskiej oraz automatycznych drzwi. Co ważne, w pojazdach będą dostępne oznaczenia w alfabecie Braille’a. Wagony zostaną dostosowane do prędkości 160 km/h. Po modernizacji będą kursować jako wagony przedziałowe drugiej klasy w pociągach InterCity.

Od ubiegłego roku w barwach przewoźnika jeździ też 60 wagonów COMBO, które również zostały wyróżnione certyfikatem „Transport bez barier”.

Osoby z niepełnosprawnościami planujące podróż mogą skorzystać z infolinii: 42 205 45 31. Dzwoniąc pod ten numer, podróżni mogą zgłosić przejazd osoby z niepełnosprawnością, wypełnić (z pomocą konsultanta) formularz zgłoszeniowy, otrzymać kompleksową informację, a także uzyskać pomoc w przypadku utrudnień w podróży.

Źródło: PKP Intercity

wróć do spisu treści



Zastosowanie terapii genowej dla pacjenta z AMD

W Klinice Okulistycznej Oftalmika w Bydgoszczy w styczniu br. przeprowadzono pierwszy w Polsce zabieg chirurgiczny z wykorzystaniem nowatorskiej terapii genowej GT005 w ramach badania klinicznego II fazy. Terapię zastosowano w leczeniu zaniku geograficznego, który jest zaawansowaną odmianą AMD. Był to drugi zabieg okulistyczny w Polsce wykorzystujący terapię genową.

Operacja została przeprowadzona przez prof. dr. hab. n. med. Jakuba Kałużnego. Polegała na wstrzyknięciu w tylną część oka pod siatkówkę jednorazowej dawki specjalnego preparatu. Badania wykazały, że geny odgrywają ważną rolę w zachorowaniu na AMD.

Nowatorska terapia genowa GT005 powstała po to, aby pomóc oku w produkcji większej ilości naturalnego „regulatora” białka, zwanego czynnikiem I dopełniacza (CFI). Terapia zakłada, że podniesienie poziomu CFI w oku może zmniejszyć stan zapalny, spowalniając w ten sposób postęp GA, a to pozwoli zahamować rozwój choroby i zmniejszyć ryzyko utraty wzroku. Jeśli wyniki badania fazy II potwierdzą skuteczność i bezpieczeństwo stosowanego leku, rozpoczną się badania fazy III, których wynik zadecyduje o wprowadzeniu leku na rynek.

Późne AMD występuje w dwóch postaciach: suchej i wysiękowej. Postać późna sucha ma formę zaniku geograficznego (GA), w którym dochodzi do zaniku komórek nabłonka barwnikowego siatkówki i fotoreceptorów, najczęściej w centralnej części plamki. To z kolei powoduje utratę widzenia centralnego. W GA stan plamki stale się pogarsza, powodując utratę widzenia.

Źródło: Klinika Okulistyczna Oftalmika

wróć do spisu treści



Odnowiony oddział okulistyki w szpitalu bródnowskim

Oddziały okulistyki i ortopedii w Szpitalu Bródnowskim w Warszawie zostały zmodernizowane. Adaptacja obu jednostek kosztowała blisko 35 mln zł. Teraz pacjenci będą mogli skorzystać z nowoczesnego sprzętu i wielu procedur medycznych.

Blisko 13 mln zł pochłonęła adaptacja oddziału okulistyki. Inwestycja była prowadzona w latach 2021–2022. Oddział został wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia. Na bloku operacyjnym można wykonywać teraz większość procedur okulistycznych. W jego sąsiedztwie zlokalizowano ośmiomiejscową salę dla pacjentów operowanych w trybie jednodniowym. Przygotowano również trzy dwuosobowe sale z węzłami sanitarnymi dla pacjentów wymagających dłuższej hospitalizacji. Osobno została wydzielona część oddziału, w której znajdują się pomieszczenia diagnostyczne z wysoko specjalistycznym sprzętem, w tym OCT z angiografem, USG, analizatorem rogówkowym, biometrem optycznym, autorefraktometrem i laserami okulistycznymi.
Istotne także dla optymalizacji zadań zespołu było przeniesienie przestrzeni chirurgii z ogólnego bloku operacyjnego do profesjonalnie przygotowanej przestrzeni operacyjnej znajdującej się w strukturze oddziału.

– W ramach znajdującej się na oddziale sali zabiegowej będą wykonywane zabiegi na aparacie ochronnym oka i iniekcje doszklistkowe w programach lekowych – wyjaśniła Teresa Maria Bogiel, prezes zarządu Szpitala Bródnowskiego.

W placówce zmodernizowano również oddział ortopedyczny. Przyjmuje on jedną czwartą pacjentów urazowych w Warszawie. Na potrzeby zespołu oddziałów chirurgii urazowo-ortopedycznej i rehabilitacji powstała sala operacyjna ze specjalistycznym wyposażeniem. Wyodrębniono i zwiększono trzy podstawowe strefy funkcjonalne: blok operacyjny, część łóżkową i część zabiegowo-diagnostyczną. Zakupiono też nowoczesny sprzęt medyczny.

Adaptacja obu oddziałów kosztowała ok. 35 mln zł. Środki na ten cel przekazał samorząd Mazowsza.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

wróć do spisu treści



Idź za głosem serca – zadbaj o siebie!

Niewydolność serca jest ciężką chorobą, nieraz rokującą gorzej niż choroby nowotworowe. Niestety pierwsze jej objawy – zmęczenie, duszności czy obrzęki – bardzo często są przez Polaków ignorowane. Dlatego tak ważna jest edukacja społeczeństwa w tym zakresie.

19 stycznia br. ruszyła kampania „Za głosem serca”. Tego dnia odbyła się również konferencja prasowa inaugurująca inicjatywę. Przewlekłe choroby serca można nazwać cichym zabójcą. Nie dość, że często niedostrzegane, to – co gorsza – ignorowane i bagatelizowane, prowadzą do nieodwracalnych skutków, a także śmierci. Niemal każdy z nas zna kogoś, kogo dotyka niewydolność serca. Chorych w Polsce jest 1 mln 240 tys. mieszkańców, czyli prawie tyle osób, ile zamieszkuje stolicę Czech – Pragę. W naszym kraju mamy największy na tle innych europejskich krajów wskaźnik pacjentów z chorobą serca. Co powoduje ten stan? Co możemy zrobić, żeby poprawić tę sytuację?

Społeczny problem
Jak zauważyła dr hab. n. med. Marta Kałużna-Oleksy z I Kliniki Kardiologii UM w Poznaniu niewydolność serca to największy problem kardiologiczny Polaków. Mamy też bardzo duży wskaźnik hospitalizacji, co stanowi duży problem. Każdy kolejny pobyt w szpitalu po zaostrzeniu objawów choroby serca skraca życie pacjentów.

Specjalistka zaznaczyła, że niewydolność serca to stan kliniczny, a nie jedna choroba i może przybierać różne formy: – Niewydolność serca to postępująca choroba, w której serce nie pracuje prawidłowo i nie jest w stanie przepompować ilości krwi wystarczającej do zaspokojenia potrzeb organizmu. Prowadzi do niej każda choroba kardiologiczna. Oznacza to, że może rozwinąć się po zawale, u pacjenta z chorobą wieńcową, nadciśnieniem czy po zapaleniu mięśnia sercowego. Ale nie tylko, ponieważ również cukrzyca czy problemy z tarczycą mogą prowadzić do niewydolności.

Z czym do lekarza?
Co powinno zwrócić naszą uwagę? Przede wszystkim duszności, nadmierne zmęczenie, gorsza tolerancja wysiłku. A ponadto powinniśmy pozostawać czujni i obserwować, czy nie pojawiają się obrzęki. Szczególnie alarmujące są te symetryczne wokół kostek czy ud. Każdy z tych objawów powinien skłonić nas do wizyty u lekarza. Aby określić typ niewydolności, konieczne jest badanie ECHO-kardiograficzne.
Ekspertka podkreśliła także, jak ważna jest wczesna diagnoza. Tylko ona sprawi, że pacjent może żyć dłużej i lepiej.
Wsparcie w chorobie
Chorzy, którzy usłyszą diagnozę, mogą przeżyć szok. Dlatego istotne jest, aby zostali objęci kompleksową opieką nie tylko lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i kardiologa, lecz także psychologa. Jak zaznaczyła Aleksandra Tomaszek, psycholog i psychotraumatolog z Narodowego Instytutu Kardiologii w Aninie: – Pacjentom trzeba dać czas na akceptację stanu, w jakim się znaleźli. Nie można dopuścić do tego, by strach sparaliżował chorego, ale poziom lęku nie może być też zbyt niski, aby nie ignorował swojego stanu. Bardzo ważne jest także, aby pacjenci przychodzili na pierwsze wizyty z kimś bliskim, kto da im wsparcie, ale też wysłucha diagnozy w momencie, w którym chory nie jest w stanie przez zbyt wysoki poziom lęku. Ponadto, to właśnie rodzina, przyjaciele są w stanie zauważyć pierwsze symptomy, których sam chory może jeszcze nie dostrzegać albo je ignorować.

Edukacja przede wszystkim
Z kolei dr Dominik Olejniczak, ekspert z Zakładu Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreślił, jak ważna jest edukacja społeczeństwa w tym zakresie. – Trudno jest zbudować przystępny przekaz dla każdego – jest to szeroka grupa chorych, ponieważ na niewydolność serca mogą cierpieć i ludzie młodzi, i starsi. Staramy się też uciekać od wiedzy encyklopedycznej, a przekazywać wiedzę funkcjonalną – dodaje.

Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć na stronie: https://zaglosemserca.com/. Ponadto powstał poradnik dla pacjenta, który przybliża temat niewydolności serca. Jest on dostępny tutaj: https://zaglosemserca.com/wp-content/uploads/2022/11/poradnik_pacjenta.pdf.

DU/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego w Warszawie

Łóżka rehabilitacyjne, pionizatory, laski czy trójnogi znajdują się w ofercie niedawno otwartej, warszawskiej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. Pomoce są bezpłatnie udostępniane mieszkańcom Warszawy.

W ofercie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego jest m.in.: kilkanaście elektrycznych łóżek rehabilitacyjnych, podnośniki kąpielowo-transportowe, pionizatory elektryczne, różnego typu wózki dla osób z niepełnosprawnościami, balkoniki, koncentratory tlenu i rowery rehabilitacyjne.

− Osoby potrzebujące sprzętu rehabilitacyjnego i spełniające określone kryteria mogą go wypożyczyć na pół roku, w wyjątkowych sytuacjach możliwe jest wydłużenie terminu do roku – mówi Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Z tych usług mogą skorzystać mieszkańcy Warszawy, którzy złożą wniosek oraz posiadają zaświadczenie od lekarza, wskazujące na konieczność korzystania z określonego typu sprzętu.

Dodatkowo wnioskodawca musi spełniać jedno z poniższych kryteriów:


Osoby zainteresowane tymi usługami powinny wypełnić wniosek oraz przedstawić zaświadczenie lekarskie. Dokumenty można składać osobiście w siedzibie Centrum Usług Społecznych „Społeczna Warszawa”, wysłać pocztą na adres CUS: ul. Skaryszewska 3, 03-802 Warszawa lub przez EPUAP na adres: /CUSWarszawa/SkrytkaESP.

Więcej informacji na temat wypożyczalni można otrzymać, dzwoniąc pod nr tel.: 22 277 49 70 lub wchodząc na stronę: https://wsparcie.um.warszawa.pl/-/cus-warszawska-wypozyczalnia-sprzetu-rehabilitacyjnego.

Sprzęt rehabilitacyjny i medyczny do utworzenia ogólnowarszawskiej wypożyczalni został kupiony w ramach projektu pn. „Opiekuńcza Warszawa” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020.

wróć do spisu treści



Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” w Lesznie

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lesznie pozyskał środki na realizację programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. Chętni mogą już przekazywać swoje zgłoszenia.

Zadaniem inicjatywy jest poprawa jakości życia osób z niepełnosprawnością, w szczególności poprzez umożliwienie im niezależnego życia oraz zapewnienia pomocy adekwatnej do potrzeb. Asystent pomoże osobie z niepełnosprawnością np. w dotarciu na wydarzenia społeczne, kulturalne lub sportowe. Może również okazać wsparcie uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w innych wymiarach życia i funkcjonowania społecznego.

Adresatami programu są dzieci do 16 r.ż. z orzeczeniem o niepełnosprawności, łącznie ze wskazaniami, tj. koniecznością stałej lub długotrwałej opieki albo pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Z działania mogą również skorzystać osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym.
Uczestnicy nie ponoszą opłat za usługę przyznaną w ramach inicjatywy.

Osoby chętne do skorzystania z tej oferty mogą zgłosić się osobiście do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lesznie (ul. Korczaka 5) lub skontaktować się telefonicznie pod nr tel.: 65 525 38 63.

Źródło: MOPR

wróć do spisu treści



Z żalem żegnamy

Z przykrością informujemy, że 21 stycznia br. zmarł senator Marek Plura. Polityk ze Śląska miał 52 lata. Aktywnie działał na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz swojej małej śląskiej ojczyzny.

Piastował mandat senatora X kadencji z okręgu katowickiego. Sprawował mandat posła na Sejm VI i VII kadencji oraz posła do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji. Polityk od dziecka cierpiał na postępujący zanik mięśni. Poruszał się na wózku elektrycznym. Zarażał optymizmem, pracowitością i oddaniem, był wzorem, jak pięknie żyć mimo przeciwności losu.
W izbie wyższej był wiceprzewodniczącym Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, członkiem Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej oraz Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu.

Uroczystość pogrzebowa odbyła się we wtorek, 24 stycznia, w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Z ogromnym smutkiem żegnamy tak wspaniałego człowieka. Cześć jego pamięci.

wróć do spisu treści



Prośba o wypełnienie ankiety

Adiunkt na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zwraca się z prośbą do byłych i obecnych studentów z dysfunkcją narządu wzroku o wypełnienie ankiety. Specjalistka prowadzi badania nad dostępnością kształcenia na poziomie wyższym dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku. Dlatego istotne jest dla niej poznanie opinii studentów w zakresie dostosowania przestrzeni akademickiej do ich potrzeb.

Link do ankiety: https://forms.gle/ipgFKiqASWweW7LN7.

wróć do spisu treści

Wersja offline wygenerowana automatycznie.
Copyright © 2022 Biuletyn Informacyjny PZN. Wszelkie prawa zastrzeżone.