Skocz do spisu treści

Biuletyn Informacyjny PZN

BIP nr 24(311), grudzień 2023

Redakcja:
Joanna Rodzewicz [redaktor prowadzący]
Kamila Wiśniewska
Małgorzata Przybyszewska


Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: (22) 635 19 10, (22) 831 22 71 wew. 253
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl


Biuletyn Informacyjny PZN współfinansowany ze środków PFRON.


Spis treści

Polski Związek Niewidomych: Cudownych Świąt
Polski Związek Niewidomych: PZN szkoli nauczycieli przedszkolnych w Madrycie
Instytut Tyflologiczny PZN: Zapraszamy do Pracowni Doboru Oświetlenia
Instytut Tyflologiczny PZN: Polecamy publikację wydaną w Centrum Rehabilitacji PZN
Ośrodek PZN „Homer” w Bydgoszczy: Spotkanie
Ośrodek PZN „Homer”: Co się zmieniło w „Homerze”? Wywiad z dyrektorem ośrodka
Trwają prace nad ustawą dotyczącą orzeczeń o niepełnosprawności
Przeczytaj informator dla osób z niepełnosprawnością
Co zrobić, aby miasta były coraz bardziej dostępne?
Zobacz sport inaczej – warto się ruszać
TOP 5 najchętniej czytanych artykułów o zdrowiu na naszej stronie!
Potrzebujesz rozmowy. Zadzwoń



Polski Związek Niewidomych: Cudownych Świąt

W te Święta życzymy Wam tego, co najważniejsze:
spokoju – nawet w najtrudniejszych momentach; radości – pomimo wszelkich trudów; miłości – która nie zna żadnych granic i potrafi zdziałać cuda!

Niech magia Świąt Bożego Narodzenia pojawi się w naszych domach i sercach.

Zarząd i pracownicy Polskiego Związku Niewidomych

wróć do spisu treści



Polski Związek Niewidomych: PZN szkoli nauczycieli przedszkolnych w Madrycie

W Madrycie odbyło się szkolenie dla nauczycieli w ramach projektu GREEN4VIP, w którym bierze udział również Polski Związek Niewidomych.

W ramach szkolenia uczestnicy nabywali nowatorską wiedzę na temat sposobów nauczania dzieci o ekologii. Warsztaty odbyły się w twórczej atmosferze współpracy i wymiany doświadczeń. Swój panel tematyczny mieli tam też przedstawiciele z Polski.

W Madrycie w dniach 12 – 15 grudnia br. czternastu nauczycieli i specjalistów z: Polski, Hiszpanii, Grecji i Słowenii szkoliło się z nowatorskiej wiedzy. Przedstawicielkami polskiej grupy były: Anna Lemańczyk, koordynatorka projektu i specjalistka z PZN oraz dwie nauczycielki z przedszkola dla dzieci z dysfunkcją narządu wzroku w Warszawie − Agnieszka Siekan i Weronika Pawlik.

W ramach projektu zostały przygotowane innowacyjne materiały szkoleniowe w zakresie edukacji ekologicznej dla nauczycieli przedszkolnych, z wykorzystaniem metodyki STEAM. Materiały te przeznaczone są do pracy z dziećmi w wieku 3−5 lat, ze szczególnym uwzględnieniem maluchów z dysfunkcją narządu wzroku. W Madrycie opracowania te zostały wykorzystane po raz pierwszy w praktyce. Każdy partner szkolił pozostałych ze swojego modułu.

Temat prowadzony przez specjalistów z Polski to „Dysfunkcja wzroku w edukacji przedszkolnej − metody i narzędzia”. To tematyka skierowana do nauczycieli przedszkolnych. Natomiast materiał skierowany do dzieci to „Oszczędne korzystanie z wody i energii, gleba, zdrowe wybory żywieniowe”. Inne obszary tematyczne, przygotowane przez partnerów to m.in. segregacja śmieci, drugie życie przedmiotów, bioróżnorodność.

− Pracowaliśmy w małych grupach, odgrywaliśmy scenki, dyskutowaliśmy, debatowaliśmy. Stosowana była różnorodna metodyka, teoria i ćwiczenia. Uczyliśmy się jedni od drugich. Było twórczo, ciekawie i nowatorsko. Po powrocie do kraju każdy z nas będzie szkolił kolejnych nauczycieli przedszkolnych – powiedziała Anna Lemańczyk, koordynator projektu w PZN. − Chociaż celem jest uwrażliwienie dzieci na problemy ekologiczne, to tak naprawdę w trakcie szkolenia znacznie wzrosła świadomość również samych nauczycieli przedszkolnych – dodała specjalistka.

W grudniu została przeszkolona pierwsza grupa nauczycieli, potem szkolenia będą miały kolejne grupy. A ostatni etap to warsztaty dla dzieci prowadzone w: Polsce, Hiszpanii, Grecji i Słowenii. Będą one w pełni dostępne dla dzieci z dysfunkcją narządu wzroku.

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Instytut Tyflologiczny PZN: Zapraszamy do Pracowni Doboru Oświetlenia

Centrum Rehabilitacji PZN zaprasza do Pracowni Doboru Oświetlenia w Instytucie Tyflologicznym w Warszawie. Osoby słabowidzące mogą tu sprawdzić różnego rodzaju oświetlenie, ocenić, które jest dla nich najbardziej korzystne i zastosować je w domu. To jedno z pierwszych takich miejsc w Polsce.

Pracownia Doboru Oświetlenia została otwarta we wrześniu br. w Instytucie Tyflologicznym PZN przy ul. Konwiktorskiej 9 w Warszawie.
− Nie ma jednego oświetlenia, które jest dobre dla wszystkich osób słabowidzących. Schorzenia są różne, a więc i potrzeby bywają różne. W naszej pracowni zainteresowani mogą sprawdzić różnego rodzaju oświetlenie oraz urządzenia wspomagające, a następnie wybrać te, które są dla nich najbardziej korzystne. Wierzymy, że rozwiązania, które prezentujemy w naszym studio, staną się inspiracją dla wielu osób słabowidzących. Projektując to miejsce, staraliśmy się zastosować urządzenia ekonomiczne i takie, które są łatwo dostępne dla wszystkich – mówi Elżbieta Oleksiak, kierowniczka Centrum Rehabilitacji PZN.

Pracownia podzielona jest na strefy i kąciki tematyczne, w których można testować różne ustawienia parametrów oświetlenia, np. zmieniać natężenie czy barwę światła. Pierwszy pokój to salon: z kanapą, fotelem, telewizorem i biurkiem. W tym pokoju oświetlenie górne włącza się za pomocą pilota i można wybrać moc oraz barwę światła – ciepłą, zimną lub neutralną. Znajduje się tu również biurko z lampką, a także lupy z dodatkową funkcją podświetlenia. Zaaranżowano tu też kącik do czytania.

Drugi pokój to przestrzeń kuchenna ze stolikiem, szafkami oraz blatem z różnego rodzaju lampami. W dalszej części tego pomieszczenia znajduje się szafa na ubrania z podświetlanym wnętrzem, które ułatwia poszukiwania ubrań na półkach i wieszakach. Na stoliku pod ścianą umieszczone są różne rodzaje lampek stołowych oraz tych ułatwiających czytanie, np. zamontowanych na klipsie.

− Nasza pracownia będzie się rozwijać – z czasem pojawią się tu nowe rodzaje oświetlenia oraz inne urządzenia wspomagające – mówi Nina Opejda zajmująca się tym konceptem.

Wszyscy, którzy chcieliby odwiedzić pracownię, proszeni są o wysłanie wiadomości e-mail: nopejda@pzn.org.pl lub zgłoszenie pod numerem telefonu: 22 635 52 84.

Organizatorzy zapraszają do pracowni osoby słabowidzące, a także przedstawicieli placówek działających na rzecz osób z problemami wzroku i uczelnie kształcące tyflopedagogów i instruktorów.

Pracownia Doboru Oświetlenia została zrealizowana w ramach projektu PFRON „Zrób to sam – szkolenie instruktorów czynności życia codziennego” oraz dzięki wsparciu firmy Alcon.

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Instytut Tyflologiczny PZN: Polecamy publikację wydaną w Centrum Rehabilitacji PZN

Centrum Rehabilitacji poleca nowe wydanie programu „Model INSITE – model wczesnej interwencji przeprowadzanej w domu”, Opracowanie przeznaczone jest do planowania wizyt domowych i diagnozy dzieci z niepełnosprawnością narządu wzroku z dodatkowymi uszkodzeniami.

Program składa się z trzech segregatorów:

Zamówienia można składać pod adresem e-mail: nopejda@pzn.org.pl.
Cena 450 zł.

Projekt „Zrób to sam Insite BAR – specjalistyczne programy rehabilitacyjne” dofinansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

wróć do spisu treści



Ośrodek PZN „Homer” w Bydgoszczy: Spotkanie

Okazją do spotkania w Ośrodku PZN „Homer” w Bydgoszczy było oficjalne uruchomienie i poświecenie windy. Nowy dźwig jest wyposażony w rozwiązania dla osób niewidomych i słabowidzących.

Na zaproszenie ośrodka, w dniu 18 grudnia br., przybyła na wydarzenie minister Paulina Malinowska-Kowalczyk z Kancelarii Prezydenta RP oraz prezes Zarządu Głównego PZN, Andrzej Brzeziński, a także członkowie Zarządu Głównego PZN z Okręgu Kujawsko-Pomorskiego − Ryszard Linka i Anna Kruczkowska.

Andrzej Brzeziński opowiedział o tym, w jaki sposób Polski Związek Niewidomych rehabilituje i pomaga osobom z niepełnosprawnościami oraz z jakimi problemami na co dzień zmaga się organizacja. Dyrektor „Homera”, Krzysztof Wysocki zaprezentował poszczególne pracownie i pomieszczenia przeznaczone do rehabilitacji. Zapoznał też gości z działalnością ośrodka.

Okazją do spotkania i zaprezentowania organizacji było oficjalne uruchomienie windy w ośrodku. Nowy dźwig jest w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Winda wyposażona jest w duże czytelne wyświetlacze poziomów – wewnątrz i na zewnątrz kabiny. Posiada system informacji głosowej, który powiadamia o statusie drzwi oraz piętrach. Każdy z dwóch paneli wyposażony jest w duże przyciski wyboru piętra, wraz z oznaczeniem brajlowskim. Przyciski przywołujące windę, które zamontowane są na zewnątrz, znajdują się nie tylko na futrynie, ale także na bocznej ścianie. Dzięki temu są dostępne dla osób na wózkach, które są częstymi gośćmi w ośrodku. Kabina wyposażona została w interkom − po podniesieniu słuchawki następuje bezpośrednie połączenie z recepcją ośrodka. Cała inwestycja kosztowała blisko 220 940 złotych, z czego 66 282 zł pochodzi ze środków PFRON. Reszta środków to inwestycja własna ośrodka „Homer” i Polskiego Związku Niewidomych. Nowe urządzenie znacznie poprawia komfort pobytu uczestników turnusów rehabilitacyjnych w tym miejscu.

Minister Paulina Malinowska-Kowalczyk przecięła wstęgę do nowej windy, zaś kapelan osób niewidomych diecezji bydgoskiej, ksiądz Piotr Buczkowski, dokonał poświęcenia dźwigu. Potem pracownicy ośrodka oraz zaproszeni goście przystąpili do uroczystego spotkania świątecznego. Po krótkich przemówieniach, ksiądz Buczkowski wygłosił Słowo Boże, a zgromadzeni podzielili się opłatkiem. Minister przekazała życzenia od Prezydenta RP oraz piękną białą bombkę, która została zawieszona na choince w ośrodku „Homer”. Potrawy na stół wigilijny przygotowali pracownicy kuchni, która od czerwca prowadzona jest w tej jednostce.

wróć do spisu treści



Ośrodek PZN „Homer”: Co się zmieniło w „Homerze”? Wywiad z dyrektorem ośrodka

O inwestycjach, które zostały poczynione w ośrodku PZN „Homer” w Bydgoszczy, a także o planach na przyszłość, rozmawiamy z dyrektorem Krzysztofem Wysockim.

W listopadzie br. zamontowano w ośrodku nową windę. Dlaczego zdecydowaliście się Państwo na tę inwestycję?
Krzysztof Wysocki: Nowa duża winda w Ośrodku Homer była pilnym zadaniem – z dwóch powodów. Po pierwsze: do starej windy brakowało już części zamiennych oraz zbliżał się termin poważnego i kosztownego remontu. Po drugie: urządzenie, chociaż dobrze służyło przez wiele lat, w ostatnim czasie powodowało wiele problemów. Goście skarżyli się na drzwi oraz hałas, który winda powodowała. Kilka lat temu w ośrodek uderzył piorun, a przepięcie spowodowało uszkodzenie systemu zapowiadania dźwigu, którego nie można było już naprawić.

Jakie udogodnienia dla osób niewidomych i słabowidzących ma nowa winda?
Krzysztof Wysocki: Jest w pełni dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Wyposażona jest w duże czytelne wyświetlacze poziomów – wewnątrz i na zewnątrz kabiny. Posiada system informacji głosowej, który powiadamia o statusie drzwi oraz piętrach. Każdy z dwóch paneli wyposażony jest w duże przyciski wyboru piętra, wraz z oznaczeniem brajlowskim. Przyciski przywołujące windę, które zamontowane są na zewnątrz, znajdują się nie tylko na futrynie, ale także na bocznej ścianie – dzięki temu są dostępne dla osób na wózkach, które są częstymi gośćmi w ośrodku. Dodatkowo kabina została wyposażona w interkom − po podniesieniu słuchawki następuje bezpośrednie połączenie z recepcją ośrodka.

Skąd pochodzą środki na zakup i montaż urządzenia?
Krzysztof Wysocki: Cała inwestycja kosztowała blisko 220 940 złotych, z czego 66 282 zł pochodzi ze środków PFRON. Reszta środków to inwestycja własna Ośrodka Homer i Polskiego Związku Niewidomych.

Czy uczestnicy turnusów rehabilitacyjnych są zadowoleni z windy?
Krzysztof Wysocki: Oczywiście. Nowa winda to nowa jakość w naszym ośrodku. Dźwig – poza tym, że jest udźwiękowiony – jeździ ciszej i szybciej. Aklimatyzacja gości turnusowych również przebiega szybciej – łatwiej jest im dotrzeć na poszczególne zajęcia czy też na stołówkę. To wszystko znacznie poprawia ich komfort pobytu w Homerze.

Czy w najbliższej przyszłości w ośrodku planowane są kolejne inwestycje? A jeśli tak, to jakie?
Krzysztof Wysocki: Homer od kilku lat przechodzi sukcesywną przemianę. W miarę posiadanych środków finansowych, ale też w sytuacjach awaryjnych, realizujemy nowe inwestycje i remonty. Lista zadań jest długa. Wśród tych, które zaplanowaliśmy w przyszłym roku, jest m.in. dalsza modernizacja systemu przeciwpożarowego. Tu podobnie, jak ze starą windą – zaczyna brakować części zamiennych i może okazać się, że w niedalekiej przyszłości system zostanie unieruchomiony. Na wiosnę chcemy dokończyć i wytyczyć ścieżki sensoryczne w naszym ogrodzie zmysłów, który powstał w tym roku, dzięki wsparciu PZN i sponsora. W planach mamy wyłożenie odcinków ścieżki różnymi materiałami, począwszy od kostki brukowej, poprzez deskę tarasową, a na żwirze kończąc. Przy okazji będziemy również utwardzać miejsca parkingowe kratkami, aby samochody nie grzęzły w błocie.

W tym roku jeszcze finalizujemy wymianę drzwi pokojowych na trzecim piętrze na specjalne drzwi przeciwpożarowe. Przygotowujemy też dodatkowy pokój hotelowy na czwartym piętrze. Wymieniamy poręcze na schodach do kaplicy i montujemy oznaczenia sensoryczne przy schodach. W przyszłym roku chcielibyśmy również popracować nad wymianą oświetlenia, zarówno na korytarzach, jak i w pokojach hotelowych. W ramach większych remontów czeka nas udrożnienie kanalizacji deszczowej oraz naprawa pokrycia dachowego na budynku hotelowym i łącznikach. Po sukcesie wymiany dużej windy, zaczynamy również powoli myśleć nad wymianą małej windy, która teraz nie spełnia wymogów dostępności i jest kłopotliwa w użytkowaniu. Będziemy także planować dalsze prace związane z przyszłością sali gimnastycznej.

W jakim terminie będą prowadzone kolejne turnusy z rehabilitacji podstawowej dla osób z niepełnosprawnością wzroku?
Krzysztof Wysocki: Bieżący projekt „Azymut na rehabilitację” realizujemy do końca marca 2023 r. Kolejny turnus rozpoczyna się 7 stycznia 2024 r. Lecz do końca edycji tego projektu mamy już zapełnione miejsca. Kolejną edycję szkoleń rehabilitacyjnych pod nazwą „Przez rehabilitację ku lepszemu” planujemy rozpocząć od początku kwietnia 2024 r. Rehabilitacja będzie uzupełniona o poradnictwo prozdrowotne, w tym dietetykę (co jest szczególnie istotne w przypadku cukrzycy) oraz poradnictwo optometryczne. Tu chcielibyśmy w niedalekiej przyszłości uruchomić sklep z pomocami optycznymi z dofinansowaniem NFZ.

W jakim terminie można się zapisywać na nową edycję turnusów rehabilitacyjnych dla osób z dysfunkcją narządu wzroku?
Krzysztof Wysocki: Obecnie nowy projekt jest w trakcie procedowania i nie jest jeszcze zatwierdzony. Jak tylko podpiszemy umowę na nowy okres finansowania, to będziemy od razu informować. W tej chwili bazujemy na już otrzymanych zgłoszeniach do bieżącego projektu.

Czy w ośrodku „Homer” będą realizowane jeszcze jakieś inne projekty?
Krzysztof Wysocki: W Homerze realizujemy obecnie projekt związany z termomodernizacją budynku, powiązany ze szkoleniami adresowanymi do beneficjentów z województwa kujawsko-pomorskiego. Jest to szkolenie jednodniowe z wybranego przez uczestnika zakresu, np. czynności dnia, orientacji przestrzennej czy technik komunikacji. Szkolimy co roku min. 115 osób. Ponadto gościmy w naszym ośrodku również niepełnosprawnych uchodźców z Ukrainy. Po to, aby zapewnić im dobre warunki pobytu i rehabilitację, realizujemy również projekt finansowany z funduszy PFRON.

Ale to nie wszystko, na koniec roku nie zwalniamy tempa. Za chwilę rozbudowujemy system nawigacji po budynku Your Way. Dzięki współpracy z Fundacją Szansa zostanie tu zainstalowanych 6 beaconów. Będziemy też wymieniać poręcz, która prowadzi do kaplicy oraz instalować znaczniki sensoryczne na schodach. Natomiast w przerwie świątecznej zaplanowaliśmy przegląd techniczny pokoi hotelowych. To wszystko po to, aby komfort uczestników naszych turnusów rehabilitacyjnych i szkoleń był jak największy.

Dziękuję za rozmowę.

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Trwają prace nad ustawą dotyczącą orzeczeń o niepełnosprawności

Sejm uchwalił projekt ustawy ws. orzeczeń o niepełnosprawności. Teraz akt prawny został przekazany do Senatu.

W dniu 19 grudnia br. odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w celu zachowania ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. W posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny uczestniczyła minister rodziny i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wraz z kierownictwem resortu.

Ustawa ma uregulować kwestię dotyczącą przedłużenia ważności orzeczeń, w związku z obecnymi trudnościami, które wynikają z kumulacji liczby prowadzonych spraw przez zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. Sytuacja ta ma związek z upływem zasad, które obowiązywały w czasie pandemii. W istotnym stopniu dotyka osoby, które po terminowym złożeniu wniosku oczekują na wydanie kolejnego orzeczenia.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała rozpoczęcie prac nad rozwiązaniami, które regulują kwestie procedury uzyskiwania orzeczeń o niepełnosprawności. W tym prac nad kwestią regulacji terminu, który umożliwi osobie niepełnosprawnej złożenie wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia. Gdy proponowane przepisy wejdą w życie, ważność orzeczeń przedłuży się do 30 września 2024 r.

Sejm jednogłośnie uchwalił projekt ustawy i przekazał ją do Senatu.

Źródło: MRPiPS

wróć do spisu treści



Przeczytaj informator dla osób z niepełnosprawnością

Z „Informatora dla osób z niepełnosprawnością” można uzyskać informacje na temat: przyznawania rent, przebiegu orzecznictwa lekarskiego oraz uprawnień pracowniczych. Czytelnicy mogą też dowiedzieć się, na jakie wsparcie mogą liczyć z PFRON-u.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował nową edycję poradnika dla osób z niepełnosprawnością. Znajdują się tam praktyczne informacje dotyczące świadczeń, rent, rehabilitacji, a także wsparcia w zakresie zatrudniania osób z niepełnosprawnością. W poradniku zamieszczono informacje dotyczące m.in. zasad przyznawania rent, przebiegu orzecznictwa lekarskiego, warunków rehabilitacji leczniczej prowadzonej przez ZUS oraz uprawnień pracowniczych.

Zainteresowani mogą tu też znaleźć wskazówki, na jaką pomoc z organizacji PFRON mogą liczyć osoby z niepełnosprawnością oraz ich pracodawcy. Omówione zostały zasady ubiegania się o tego typu wsparcie. Z poradnika można dowiedzieć się, jakie jest dofinansowanie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze oraz sprzęt rehabilitacyjny. Opisano również dofinansowanie rehabilitacji. Autorzy przedstawili też reguły składania wniosków o dofinansowanie przez Internet, przez System Obsługi Wsparcia (SOW).

Publikacja powstała przy współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Wersja elektroniczna „Informatora dla osób z niepełnosprawnością 2023” dostępna jest na stronie: https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia.

Źródło: PFRON

wróć do spisu treści



Co zrobić, aby miasta były coraz bardziej dostępne?

Miasta powinny być dostępne dla wszystkich mieszkańców. Coraz więcej miast wprowadza standardy dostępności, po to, aby miejska infrastruktura i usługi były przyjazne dla osób ze szczególnymi potrzebami. Wkrótce ogłoszony zostanie nabór do kolejnego projektu finansującego działania związane z dostępnością.

Standardy dostępności to konkretne wskazówki i procedury włączone w proces zarządzania miastem. Wprowadziły je już takie miasta jak: Warszawa, Gdynia, Poznań, Wrocław, Łódź, Kraków, Gdańsk, Sopot oraz Kielce. 29 miast właśnie pracuje nad włączeniem dostępności do swoich strategii. Są takie ośrodki, jak m.in.: Tarnów, Łomża, Starachowice, Ostrowiec Świętokrzyski, Nisko, Złotów, Konin, Ostrów Wielkopolski, Przemyśl, Hrubieszów, Stalowa Wola, Jasło, Krosno, Kędzierzyn Koźle, Włocławek, Jarocin, Żywiec i Jelenia Góra. Miasta te mają środki na to działanie z programu „Rozwój lokalny” finansowanego z funduszy norweskich i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014–2021 (EOG). Na koniec II kw. 2024 r. miasta te mają zakończyć ten proces.

Kolejnym programem, z którego możliwe jest opłacenie opracowania miejskich standardów dostępności, jest projekt „Dostępny samorząd 2.0” współfinasowany z Funduszy Europejskich na rzecz Rozwoju Społecznego. Na ten cel przeznaczono ok. 5,1 mln zł. Projekt będzie miał charakter wielkoskalowy – wspartych zostanie co najmniej 240 jednostek samorządu lokalnego. Pierwszy nabór do projektu planowany jest w I i II kw. 2024 r.

Źródło: Program Dostępność Plus

wróć do spisu treści



Zobacz sport inaczej – warto się ruszać

Osoby niewidome i słabowidzące są dwa razy bardziej narażone na brak aktywności fizycznej niż inni. Chcąc to zmienić, dwie organizacje brytyjskie przygotowały kampanię społeczną „See sport differently”, która promuje aktywność sportową wśród tej grupy.

Dostępność, koszty i transport – to kluczowe bariery przy aktywności sportowej dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku. Dwie brytyjskie organizacje działające na rzecz osób niewidomych − Royal National Institute of Blind People oraz British Blind Sport dostrzegły ten problem. Aby temu zaradzić zorganizowały kampanię społeczną „See sport differently” („Zobacz sport inaczej”) promującą aktywność sportową wśród tej grupy.

Osoby niewidome i słabowidzące mogą uprawiać wiele dyscyplin sportowych – od piłki nożnej i krykieta po bieganie. Ale sport to nie tylko gry zespołowe i rywalizacja, lecz także dobre samopoczucie i większa pewność siebie. Istnieje wiele sposobów, aby być aktywnym fizycznie. Można ćwiczyć w domu, iść do klubu sportowego, wziąć udział w zajęciach integracyjnych albo trenować dyscypliny przygotowane specjalnie dla osób niewidomych i słabowidzących. Każdy może wybrać to, co najbardziej mu odpowiada.

W ramach kampanii społecznej „See sport differently” przygotowana została strona internetowa, na której udostępniono:


Na stronie można również uzyskać wiedzę o rodzajach sportów przygotowanych specjalnie dla osób z dysfunkcją narządu wzroku oraz klubach, w których można te dyscypliny trenować. Dodatkowo witryna zawiera historie osób niewidomych i słabowidzących, które dzielą się swoimi sportowymi doświadczeniami. Wszystkie informacje umieszczono pod linkiem: https://www.rnib.org.uk/our-campaigns/see-sport-differently/.

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



TOP 5 najchętniej czytanych artykułów o zdrowiu na naszej stronie!

Koniec roku to czas podsumowań, dlatego prezentujemy pięć informacji dotyczących tematów zdrowotnych, które w naszym serwisie pzn.org.pl cieszyły się największą popularnością wśród czytelników.

Warto przypomnieć sobie te tematy, bo zawarte w nich wskazówki nadal są przydatne.

Dla kogo bezpłatna szczepionka przeciw grypie?

Od września br. zmieniono zasady refundacji szczepionek przeciw grypie. Wytyczne są korzystniejsze dla pacjentów od tych, które obowiązywały wcześniej. Szczepionki przeciw grypie są bezpłatne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 lat, dorosłych w wieku 65 lat i więcej oraz kobiet w ciąży. Dorośli mają refundację 50% na zakup szczepionki. Całość pod linkiem: https://pzn.org.pl/dla-kogo-bezplatna-szczepionka-przeciw-grypie/.

Jaka dieta jest dobra dla chorych na jaskrę?

Zespół badaczy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zaobserwował, że prawidłowe odżywianie może znacząco wpłynąć na stan oczu oraz zapobiegać rozwojowi jaskry. Jakie składniki diety są dobre dla oczu? Naukowcy opublikowali artykuł na ten temat w marcu br. w czasopiśmie naukowym „Nutrients”. Szczegółowo przeanalizowali wyniki badań nad wpływem składników odżywczych na ciśnienie wewnątrzgałkowe. Raport powstał przy współpracy Kliniki Okulistyki i Zakładu Bromatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Osoby cierpiące na jaskrę powinny unikać spożywania produktów, które przyczyniają się do rozwoju zespołu metabolicznego, otyłości, zaburzeń ciśnienia krwi i cukrzycy. Z artykułu wynika, że dieta, która pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie i poziom cukru we krwi, pomaga zmniejszyć ryzyko jaskry. Odpowiedni plan żywieniowy może uzupełniać konwencjonalne leczenie jaskry, jednak nie może go zastąpić. Artykuł znajduje się na stronie: https://pzn.org.pl/jaka-dieta-jest-dobra-dla-pacjenta-z-jaskra/.

Na czym polega rehabilitacja osób z dysfunkcją narządu wzroku?

Centralna Przychodnia Rehabilitacyjno-Lecznicza PZN prowadzi rehabilitację osób z dysfunkcją narządu wzroku. To świadczenie refundowane jest z NFZ. Jak je uzyskać i kto właściwie może z niego skorzystać?
Rehabilitacja jest uzupełnieniem leczenia okulistycznego. Przynosi wymierne korzyści pacjentowi w postaci lepszego funkcjonowania, nawet jeśli z medycznego punktu widzenia proces leczenia (zabiegowy i/lub farmakologiczny) nie przynosi poprawy. Celem rehabilitacji jest wykorzystanie, w jak największym stopniu, resztek widzenia, które jeszcze posiada pacjent. Więcej na stronie: https://pzn.org.pl/czym-jest-rehabilitacja-osob-z-dysfunkcja-narzadu-wzroku/.

Leczenie jaskry wymaga potraktowanie każdego przypadku indywidualnie

Jaskra to choroba, która niszczy nerw wzrokowy. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.
– Czy łatwo postawić diagnozę jaskry?
– Czasami mija rok do postawienia diagnozy, czasami to następuje od razu, po wykonaniu określonych badań. Jeśli pacjent ma nadciśnienie oczne, które nie jest jaskrą, to trzeba pacjenta obserwować, bo w którymś momencie, gdy dojdzie do zaburzeń ciśnienia krwi, u pacjenta z dużym prawdopodobieństwem pojawi się jaskra. Jaskra nie jest taką jednoznaczną chorobą. Leczenie wymaga pewnej refleksji i potraktowania każdego przypadku bardzo indywidualnie. Za każdym razem jest to zagadka do rozwikłania – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek. Cała rozmowa na ten temat znajduje się pod linkiem: https://pzn.org.pl/leczenie-jaskry-wymaga-potraktowanie-kazdego-przypadku-indywidualnie/.

Zaszczep się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby

Wirusowe Zapalenie Wątroby (WZW) to choroba, która często nie daje objawów. Wiele osób może nie wiedzieć, że na nią choruje. WZW typu C przebiega bezobjawowo u około 80% pacjentów. Warto zatem stosować profilaktykę i szczepić się przeciwko temu wirusowi.
WZW to choroba wywołana przez wirusy prowadzące do zmian martwiczo-zapalnych w wątrobie. Najczęściej wywołana jest wirusami typu: A (HAV), B (HBV), C (HCV). Szacuje się, że 130–150 mln osób na świecie jest zakażonych HCV. U 78-85% osób zakażonych HCV dochodzi do przewlekłej infekcji, z tego u ok. 20% pacjentów rozwija się marskość wątroby, a następnie rak wątrobowokomórkowy. Warto dodać, że 90% Polaków nigdy nie wykonało badań diagnostycznych w kierunku WZW.
WZW typu B, dawniej nazywane żółtaczką wszczepienną, jest jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych człowieka. Może przebiegać w postaci przewlekłej lub ostrej. Objawem ostrego zakażenia HBV jest zażółcenie skóry i białkówek oczu, osłabienie, ciemny kolor moczu, zaburzenia przewodu pokarmowego oraz brak apetytu. Objawy te pojawiają się do 6 mies. od zakażenia. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie: https://pzn.org.pl/zaszczep-sie-przeciwko-wirusowemu-zapaleniu-watroby/.

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Potrzebujesz rozmowy. Zadzwoń

Telefon Pogadania to inicjatywa, która powstała, aby łączyć osoby, które czują się samotne i wykluczone z wolontariuszami gotowymi ich wysłuchać.

Osoby, które chcą porozmawiać, mogą skontaktować się pod numerem: 22 255 22 50 (koszt połączenia wg. stawek operatorów) lub 800 012 005 (bezpłatnie). Wolontariusze pełnią dyżury codziennie (także w niedziele i święta) między godz. 11.00 a 20.00.
Każdy, kto czuje taką potrzebę, może zadzwonić i opowiedzieć, o tym, co jest dla niego ważne, co go trapi lub sprawia mu radość. Obecnie częstym zjawiskiem jest „samotność w tłumie”, tymczasem już jedna rozmowa dziennie łagodzi skutki poczucia izolacji i smutku.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://telefonpogadania.pl.

wróć do spisu treści

Wersja offline wygenerowana automatycznie.
Copyright © 2023 Biuletyn Informacyjny PZN. Wszelkie prawa zastrzeżone.