Skocz do spisu treści

Biuletyn Informacyjny PZN

BIP nr 1 (288), styczeń 2023

Redakcja
Joanna Rodzewicz [redaktor prowadzący]
Kamila Wiśniewska
Dominika Urbanik
Izabela Jania



Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: 226351910, 228312271 wew. 253,
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl

Biuletyn Informacyjny PZN współfinansowany ze środków PFRON.

Uwaga! Jeśli chcesz zamknąć okno a później móc wrócić do ostatnio czytanego artykułu, cofnij się do najbliższego linku "zaznacz" i otwórz go.


Spis treści

Warto znać Braille’a
Polski Związek Niewidomych: Poradnik „Zrób to sam. Rozwijanie samodzielności osób z niepełnosprawnością układu wzrokowego”
Polski Związek Niewidomych: Rekrutacja uzupełniająca osób z niepełnosprawnością narządu wzroku do treningów O&M w ramach projektu „Trening orientacji przestrzennej dla osób niewidomych i słabowidzących (TOPON)”
Tyflogaleria PZN: Spotkanie poświęcone książce „Ślepak” Jadwigi Stańczakowej
Tyflogaleria PZN: Zaproszenie na koncert pastorałek
Tyflogaleria PZN: Towarzystwo Muzyczne i nowe technologie
Ośrodek Leczniczo-Rehabilitacyjny PZN „Klimczok”: Nowy dyrektor
Okręg Opolski PZN: Zapowiedź Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych
Okręg Podkarpacki PZN: Skorzystaj z usług poradnictwa
Płaca minimalna rośnie
Przeczytaj poradnik o dostępności cyfrowej
Sąd przyjazny i dostępny
Nowa terapia dla pacjentów z AMD oraz DME
Pacjenci zostaną przebadani w okobusie
Zaproszenie na Ogólnopolską Pielgrzymkę Osób Niewidomych i Słabowidzących
Nic co ludzkie nie jest nam obce
Muzeum Emigracji bez barier
Co usłyszymy w „Pogwarkach Jarka”?
Dofinansowanie dla osób z niepełnosprawnością
Oferta pracy – masażysta poszukiwany



Warto znać Braille’a

4 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Braille’a. W Europie blisko 30 mln osób żyje z niepełnosprawnością narządu wzroku. Wielu z nich wykorzystuje alfabet brajla w codziennym życiu, a to ułatwia im samodzielne funkcjonowanie.

Światowy Dzień Braille’a upamiętnia urodziny Louisa Braille’a, twórcy tego zapisu. Podstawą alfabetu jest sześciopunkt ułożony w kształcie prostokąta. Dzięki różnej konfiguracji liczby punktów w sześciopunkcie uzyskuje się 63 znaki. Odmiany tego zapisu dostosowane są do wszystkich języków świata.

− Brajl jest dla mnie bardzo ważny, nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez znajomości tego alfabetu. Wprawdzie rzadko czytam go na papierze, bo zajmuje dużo miejsca. Z braku czasu korzystam z audiobooków, których mogę słuchać podczas sprzątania i gotowania. Jednak, jeśli tylko mogę, posługuję się linijką lub notatnikiem brajlowskim. W ten sposób lepiej koncentruję się podczas czytania artykułów w języku obcym, gotowania z przepisu czy nauki. To dla mnie łatwiejsze od czytania poprzez syntezę mowy. Piszę też brajlem na telefonie, bo jest to dla mnie szybsze od pisania na klawiaturze dotykowej – mówi Marta z Centrum Rehabilitacji PZN.

Dzięki wykorzystaniu brajla osoba niewidoma może samodzielnie m.in.: czytać, odczytywać nazwy na etykietach leków, sporządzać własne notatki, zapisać numer telefonu, konta czy też korzystać z brajlowskiego zegarka.
− Warto uczyć się brajla, bo w ten sposób można opanować ortografię. Ten alfabet wciąż jest przydatny i potrzebny. Ponadto coraz częściej pojawia się na opakowaniach różnych produktów. A prościej jest odczytać napis brajlowski z opakowania, niż skanować etykietę lub kod kreskowy za pomocą telefonu – uważa pracowniczka Centrum Rehabilitacji PZN.

Osoby, które są zainteresowane nauką brajla mogą skorzystać z takiej oferty w Ośrodku PZN „Homer”: http://oris.org.pl/index.php/main/index/10.

Dla osób, które już znają brajla, redakcja w Instytucie Tyflologicznym PZN wydaje czasopisma: „Promyczek”, „Pod lupą” i „Pochodnię”. Więcej informacji na stronie: https://pzn.org.pl/pokonamy-bariery/.

Osoby niewidome korzystają też często z oznaczeń w brajlu, które znajdują się w komunikacji miejskiej i informują o tym, gdzie jest wejście, schody, winda itp. Oznaczenia tego typu znajdują się również w obiektach administracji publicznej i samorządowej. Wiele instytucji kulturalnych posiada także materiały edukacyjne w brajlu np. opisy wystaw. Ten alfabet towarzyszy w codziennym życiu milionom osób z dysfunkcją narządu wzroku.

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Polski Związek Niewidomych: Poradnik „Zrób to sam. Rozwijanie samodzielności osób z niepełnosprawnością układu wzrokowego”

Centrum Rehabilitacji PZN poleca swoją pozycję – program służący rozwijaniu umiejętności z zakresu czynności życia codziennego dla osób z niepełnosprawnością układu wzrokowego.

Australijski program rehabilitacyjny „Zrób to sam. Rozwijanie samodzielności osób z niepełnosprawnością układu wzrokowego” przeznaczony jest do nauczania dzieci, młodzieży i osób dorosłych przez instruktorów czynności życia codziennego, tyflopedagogów, pedagogów specjalnych i innych specjalistów oraz rodziców. Jest to pierwszy tak wyczerpujący program pozwalający na nauczanie codziennych czynności.

Program składa się z 3 części:
W pierwszej znajdują się porady dla użytkowników programu, jak najlepiej przekazywać wiedzę oraz skąd wynikają trudności związane z umiejętnościami uwzględnionymi w programie.
W drugiej – opisano, jak uczyć umiejętności z zakresu zajęć domowych, ubierania się, spożywania posiłków i samoobsługi.
W trzeciej, zawarte są sposoby rozwijania umiejętności wstępnych – doskonalenia sprawności rąk, siły dłoni i ramion, poczucia własnego ciała, kontrolowania jego pozycji oraz znajomości i rozumienia pojęć.

Program zawiera także:
2 filmy: „Do it yourself” („Zrób to sam”) w wersji oryginalnej bez tłumaczenia oraz „Ways to teach – a closer look” („Nauka czynności życia codziennego”) w wersji oryginalnej z tłumaczeniem plansz na język polski. Cena 400 zł.
Jeżeli są Państwo zainteresowani zakupem, zamówienia można składać, wysyłając wiadomość na adres e-mail: gwuls@pzn.org.pl.

Projekt „Zrób to sam Insite BAR – specjalistyczne programy rehabilitacyjne” dofinansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

wróć do spisu treści



Polski Związek Niewidomych: Rekrutacja uzupełniająca osób z niepełnosprawnością narządu wzroku do treningów O&M w ramach projektu „Trening orientacji przestrzennej dla osób niewidomych i słabowidzących (TOPON)”

Zapraszamy chętne osoby z niepełnosprawnością narządu wzroku do udziału w zajęciach „Trening Orientacji Przestrzennej i Mobilności”.

Trening realizowany będzie w ramach projektu „Trening orientacji przestrzennej dla osób niewidomych i słabowidzących (TOPON)”, którego Liderem jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zaś Partnerami:


Forma zajęć
Zajęcia prowadzone będą w formie indywidualnych treningów orientacji przestrzennej i mobilności (O&M) przez instruktorów biorących udział w szkoleniach organizowanych w ramach projektu.

Odbiorcy zajęć
Treningi adresowane są do osób z niepełnosprawnością narządu wzroku: dzieci, nastolatków oraz dorosłych, które potrzebują wsparcia w obszarze samodzielnego i bezpiecznego poruszania się. Przy czym, w przypadku dzieci, z zajęć mogą skorzystać te, które przynajmniej rozpoczęły naukę w szkole podstawowej (od klasy 0).

Realizacja zajęć
Indywidualny trening odbędzie się w oparciu o wypracowany w projekcie Standard nauczania orientacji przestrzennej i mobilności osób z niepełnosprawnością narządu wzroku (wersja wstępna 1.0). Instruktor orientacji przestrzennej i mobilności przeprowadzi zajęcia zgodnie z opracowanym Indywidualnym Programem Nauczania Orientacji Przestrzennej i Mobilności (IPNOM). Termin i miejsce realizacji zajęć ustalane będą w porozumieniu z instruktorem oraz organizatorem treningu.

Zasady rekrutacji, niezbędne dokumenty czy formularze dostępne są na stronie: https://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/rekrutacja-uzupelniajaca-osob-z-niepelnosprawnoscia-wzroku-do-treningow-om-w-ramach-projektu/.

Dokumenty rekrutacyjne należy przesłać do 16 stycznia br.

wróć do spisu treści



Tyflogaleria PZN: Spotkanie poświęcone książce „Ślepak” Jadwigi Stańczakowej

Nowe wydanie „Ślepaka”, które w ubiegłym roku ponownie ukazało się na rynku, przypomina niezwykłą historię Jadwigi Stańczakowej – ociemniałej poetki, pisarki, dziennikarki i przyjaciółki Mirona Białoszewskiego. O pisarce opowie jej wnuczka, krytyczka literacka – Justyna Sobolewska oraz jej córka, eseistka – Anna Sobolewska. Spotkanie odbędzie się 16 stycznia br. o godz. 17.00 w Tyflogalerii PZN w Warszawie. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Zaskakująca. Przejmująca. Autentyczna. Taka jest historia Jadwigi Stańczakowej. „Ślepak” to jej opowieść spisana po utracie wzroku, w której historie z pracy twórczej i spostrzeżenia na temat funkcjonowania w społeczeństwie, przeplatają się ze wspomnieniami z getta i czasu ucieczki stamtąd, młodości czy późniejszych zmagań z depresją. Niezwykła, pełna autoironii relacja z codzienności odkrywanej zmysłami i wyobraźnią, pogrążonej w ciemności, a i tak pełnej kolorów. Autorka napisała o sobie: „Idę przez życie ja ślepak podparty białą laską czucia”.

W opisie książki napisano: „Widzenie wyobraźnią. Coraz bledszy, niknący świat i tylko światło, które przedostaje się przez codzienną ciemność, przypominając czas, gdy rzeczywistość była jeszcze widzialna. Taki był każdy kolejny dzień Jadwigi Stańczakowej”.

Jadwiga Stańczakowa (1919–1996) od czasów szkolnych zmagała się z chorobą oczu, która doprowadziła do utraty wzroku. Zadebiutowała w 1979 r. tomikiem wierszy „Niewidoma”, wcześniej jej teksty ukazywały się na łamach czasopism. Książkę „Ślepak” wydało Wydawnictwo Znak.

Tyflogaleria PZN, Warszawa, ul. Konwiktorska 7; nr tel.: 22 831 22 71 wew. 258, e-mail: tyflogaleria@pzn.org.pl, pzn.org.pl

wróć do spisu treści



Tyflogaleria PZN: Zaproszenie na koncert pastorałek

Tyflogaleria PZN zaprasza 31 stycznia br. o godz. 17.00 na koncert „Pastorałki z zimą w tle…”

Wystąpią: zespół wokalny Gregorianum i zespół muzyki dawnej Furibondo. Zespół wokalny męski Gregorianum wykona a cappella pastorałki staropolskie, a zespół Furibondo wzbogaci koncert muzyką wokalno-instrumentalną.
Męski zespół Gregorianum powstał w 2005 r. W swoim dorobku ma bardzo bogaty repertuar prezentowany na licznych koncertach w Polsce i za granicą.

Warto przypomnieć, że w Polsce tradycja wspólnego śpiewania kolęd została zapoczątkowana w XVI w. Autorami kolęd byli Andrzej Morsztyn, Franciszek Karpiński i ks. Piotr Skarga.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na to wydarzenie!

Tyflogaleria PZN, Warszawa, ul. Konwiktorska 7; nr tel.: 22 831 22 71 wew. 258, e-mail: tyflogaleria@pzn.org.pl

wróć do spisu treści



Tyflogaleria PZN: Towarzystwo Muzyczne i nowe technologie

We wtorek, 10 stycznia br. w Tyflogalerii Polskiego Związku Niewidomych gościliśmy Towarzystwo Muzyczne im. Edwina Kowalika. Prezenterzy opowiedzieli o programie komputerowym Lambda, który jest narzędziem do nauki matematyki dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku. Organizatorzy przybliżyli również informacje nt. edytora nut brajlowskich.

Program Lambda pozwala nie tylko na wprowadzenie zapisu matematycznego w komputerze, lecz także korzystanie ze specjalnie opracowanych materiałów. Celem tego narzędzia jest wsparcie zarówno nauczycieli, jak i uczniów w procesie kształcenia. Obecnie przygotowywana jest jego polska wersja dzięki udziałowi Towarzystwa Muzycznego w międzynarodowym projekcie DDMATH.

– Bierzemy udział w spolszczeniu programu, ale też jesteśmy na etapie poszerzania wiedzy na jego temat. Jest to bez wątpienia pomocne narzędzie, które usprawni kontakt między uczniem a nauczycielem – zaznaczył dr Stanisław Jakubowski.
Do brajlowskiego zapisu matematyki wykorzystywany jest kod ośmiopunktowy, upraszczający utrwalanie i odczytywanie wzorów matematycznych. Przy tych czynnościach można równocześnie korzystać z mowy syntetycznej.
Uczestnicy wydarzenia dowiedzieli się, w jaki sposób można zapisać wyrażenia arytmetyczne na różnych poziomach, zarówno te proste, jak i bardziej skomplikowane. Zapis równań, ułamków, potęg, logarytmów, funkcji trygonometrycznych w programie Lambda – tego nie zabrakło podczas popołudniowego spotkania.

Jak zauważyli organizatorzy, jest jeszcze wiele pracy nad programem, ale miejmy nadzieję, że dzięki niemu matematyka stanie się przedmiotem bardziej przyjaznym dla niewidomego ucznia.

Więcej informacji o projekcie można przeczytać na stronie: https://ddmath.eu/il-progetto-lambda/#, która jest dostępna w pięciu językach: polskim, włoskim, angielskim, niemieckim i francuskim.
W drugiej części spotkania, wiceprezes towarzystwa, Helena Jakubowska opowiedziała o edytorze nut brajlowskich. – Od ładnych kilku lat piszemy i wydajemy nuty w brajlu. Z edytorem nut brajlowskich zetknęliśmy się przy projekcie „Music4VIP”, w którym nasze towarzystwo brało udział. Od tamtej pory zaczęliśmy się nim interesować – podkreśliła.

Za pomocą programu Braille Music Editor (BME) osoba znająca międzynarodową brajlowską notację muzyczną może przygotować nuty dowolnego utworu w formacie BMML. Ponadto, program BME może wyeksportować nuty do formatu XML.
– Edytor pozwala na samodzielne zapisywanie nut, ale w taki sposób, jak gdyby się pisało notacją brajlowską. Monitor brajlowski jest więc absolutnie nieodzowny. Co więcej, słyszymy to, co zapisujemy, a także, tak jak w Lambdzie, syntezator mowy opisuje, sygnalizuje dany znak, np. staccato – wyjaśniła Helena Jakubowska.

Jak tłumaczą organizatorzy, edytor nut brajlowskich sprawdza się znakomicie, dlatego towarzystwo tylko w ten sposób wykonuje adaptacje nut na system brajla. – Potem można eksportować je do określonego edytora i drukować w brajlu. Możemy poruszać się po pliku, który stworzyliśmy, odszukać żądany takt. A jeśli mamy jakąś partyturę orkiestrową, możemy się przenosić od pierwszych skrzypiec do drugich, do wiolonczeli. W przypadku muzyki fortepianowej – od prawej do lewej ręki. Możliwa jest swobodna nawigacja i lepszy komfort korzystania z plików – dodaje wiceprezes.

IJ/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Ośrodek Leczniczo-Rehabilitacyjny PZN „Klimczok”: Nowy dyrektor

Z dniem 1.01.2023 r. stanowisko dyrektora Ośrodka Leczniczo-Rehabilitacyjnego PZN „Klimczok” w Ustroniu Morskim objęła pani Edyta Kirkowska-Mrowiec, menedżer z wieloletnim doświadczeniem.
Jednocześnie serdecznie dziękujemy panu Janowi Mierzejewskiemu za 5,5 roku współpracy, życząc pomyślności w kolejnych krokach kariery zawodowej.

wróć do spisu treści



Okręg Opolski PZN: Zapowiedź Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych

Okręg Opolski PZN informuje, że rozpoczyna przygotowania do organizacji III Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych − Opole 2023.

Wspólnie z Filharmonią Opolską i Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego ustalono datę finałowego koncertu. Odbędzie się on 20 września br.

Okręg Opolski PZN dziękuje Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Opolskiego za bezpłatne udostępnienie sali koncertowej filharmonii.

Kolejne informacje na temat tego wydarzenia będą pojawiać się na profilu okręgu na Facebooku: https://www.facebook.com/Polski-Zwi%C4%85zek-Niewidomych-Okr%C4%99g-Opolski-222207817796200/ oraz stronie internetowej: http://pzn.opole.pl/.

wróć do spisu treści



Okręg Podkarpacki PZN: Skorzystaj z usług poradnictwa

Okręg Podkarpacki realizuje obecnie do końca 2023 r. projekt pn.: „Centrum Poradnictwa”. Mieszkańcy Podkarpacia mogą liczyć na wsparcie doradców obywatelskich, którzy będą świadczyć swoje usługi w 12 miastach tego regionu.

W ramach projektu w br. świadczone będzie poradnictwo: obywatelskie, prawne, psychologiczne oraz zawodowe, które swoim zasięgiem obejmie województwo podkarpackie. Doradcy obywatelscy będą udzielać porad w 12 punktach zlokalizowanych w miastach: Jarosław, Lubaczów, Brzozów, Krosno, Strzyżów, Przemyśl, Sanok, Jasło, Lesko, Stalowa Wola, Przeworsk, Tarnobrzeg.
Poradnictwo prawne, psychologiczne czy zawodowe będzie odbywać się zdalnie.

Celem inicjatywy jest świadczenie usług poradniczych dla osób dorosłych potrzebujących pomocy, a zarazem zachęcenie osoby wspieranej do działania i samodzielności.

Projekt jest finansowany ze środków budżetu państwa w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych – Edycja 2022. Dofinansowanie wynosi: 335 124,66 zł.

Dzięki dofinansowaniu możliwy będzie również rozwój instytucjonalny Okręgu Podkarpackiego PZN.
Więcej informacji pod nr tel.: (17) 862 23 28 lub 662 177 551.

wróć do spisu treści



Płaca minimalna rośnie

Od 1 stycznia br. wzrosła płaca minimalna w Polsce. Teraz będzie ona wynosić 3490 zł. To o 480 zł więcej niż w poprzednim roku. Minimalna stawka godzinowa wynosi z kolei 22,80 zł.

W 2022 r. minimalne wynagrodzenie za pracę brutto wynosiło 3010 zł, a minimalna stawka godzinowa – 19,70 zł.
− W związku z inflacją wywołaną napaścią Rosji na Ukrainę i trwającą od blisko roku wojną, zdecydowaliśmy o znacznym wzroście minimalnych wynagrodzeń w 2023 r. Od 1 stycznia br. pensje minimalne wzrosły do 3490 zł. To o 480 zł więcej niż w roku poprzednim. Minimalna stawka godzinowa wzrosła z kolei z początkiem roku do 22,80 zł – powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Kolejna podwyżka płacy minimalnej będzie już 1 lipca br., wówczas wyniesie ona już 3600 zł. Oznacza to wzrost o 590 zł i 19,6% w stosunku do minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w roku ubiegłym. Od 1 lipca br. minimalna stawka godzinowa wzrośnie do 23,50 zł.

Źródło: MRiPS

wróć do spisu treści



Przeczytaj poradnik o dostępności cyfrowej

Poradnik na temat dostępności cyfrowej został przygotowany przez Centrum Rozwoju Kompetencji Cyfrowych KPRM. Na stronie internetowej znajduje się wiele praktycznych informacji i wskazówek pomocnych dla osób, które są odpowiedzialne za zapewnienie dostępności w swoich urzędach i jednostkach samorządowych.

Artykuły umieszczono na stronie: https://www.gov.pl/web/dostepnosc-cyfrowa/podstawy-dostepnosci-cyfrowej. Znajdziemy tu m.in. omówienie wymogów dostępności cyfrowej dla podmiotów publicznych, przeczytamy o czterech podstawowych zasadach dostępności cyfrowej, tzn. postrzegalności, funkcjonalności, zrozumiałości i kompatybilności. Co więcej, z materiałów dowiemy się, kto i jak korzysta z dostępności cyfrowej, jak po stronach poruszają się osoby niewidome, słabowidzące, a także z dysfunkcją narządu słuchu. Znajdziemy również dobre przykłady zastosowania dostępności cyfrowej.
Na stronie: https://www.gov.pl/web/dostepnosc-cyfrowa/podstawy-dostepnosci-cyfrowej umieszczono obszerny dział dotyczący badania i testów dostępności cyfrowej. Dowiemy się, jak znaleźć podstawowe błędy dostępności cyfrowej strony internetowej czy aplikacji mobilnej. Testy zostały podzielone na sześć kategorii: treści tekstowe, obsługa klawiaturą, alternatywa dla grafik i multimediów, łatwa orientacja i obsługa, brak zaskakujących sytuacji. Kolejny dział to zarządzanie dostępnością cyfrową. A tam m.in. jak dbać o dostępność cyfrową w umowach i zamówieniach publicznych oraz jak przygotować deklarację dostępności.

Na innej podstronie znajduje się bardzo przydatny artykuł, z którego można dowiedzieć się, jakie elementy tworzą dostępność cyfrową strony internetowej i aplikacji mobilnej, a także jak zwiększyć dostępność dokumentów tekstowych.
Jest też ciekawy materiał o dostępności cyfrowej i portalach społecznościowych. Warto pamiętać, że treści publikowane w portalach społecznościowych przez podmioty publiczne powinny być dostępne cyfrowo. Opisuje to artykuł 6. ustawy o dostępności cyfrowej.

Wśród artykułów znajduje się też dział „Korzystam z dostępności cyfrowej”. Tam można przeczytać, jak ze stron internetowych i aplikacji mobilnych korzystają osoby z różnymi niepełnosprawnościami.

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Sąd przyjazny i dostępny

W sądach orzeka się o wielu życiowych sprawach: decyduje o życiu rodzinnym, rozpatruje kwestie majątkowe, rozstrzyga o winie i karze. Dlatego instytucje te powinny być dostępne dla wszystkich. Opublikowany właśnie poradnik to pomocne narzędzie w zwiększeniu dostępności tych miejsc.

Fundacja Court Watch Polska prowadziła dwuletni projekt monitoringu dostępności sądów. Wspólnie z partnerem – Fundacją Polska Bez Barier, wolontariuszami i innymi organizacjami sprawdzano, na ile sądy są dostosowane do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami: osób z niepełnosprawnością, seniorów czy rodziców z dziećmi. Powstał raport z badań i poradnik z rekomendacjami, jak działać i co robić, aby sądy były przyjazne dla wszystkich. Poradnik jest dostępny pod linkiem: https://bit.ly/Raport_WDS. Z pewnością to kompendium wiedzy dla dyrektorów sądów i wszystkich osób zainteresowanych.

Na bazie monitoringu przeprowadzonego w 26 sądach przygotowano praktyczny poradnik. Realizatorzy projektu mają nadzieję, że przyczyni się on do zwiększania dostępności i otwartości polskich sądów. W instytucjach, które zostały zmonitorowane, za rok planowane są wizyty kontrolne, aby sprawdzić, czy rekomendacje zostały wdrożone.

Projekt „Wspólnie – Dostępnie – Sprawiedliwie” finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Nowa terapia dla pacjentów z AMD oraz DME

Nowa terapia dla pacjentów ze zwyrodnieniem plamki żółtej i cukrzycowym obrzękiem plamki została właśnie dopuszczona do użytku w Unii Europejskiej. Takie zastrzyki, mogą być podawane pacjentom rzadziej, zwiększając komfort terapii.

W Polsce mamy ok. 3 mln chorych na cukrzycę, z czego ok. 1/3 ma zwyrodnienie plamki, a 300 tys. wymaga leczenia. Natomiast na AMD choruje ok. 1,2–1,9 mln osób, z czego 130–140 tys. stanowią pacjenci z nAMD (zaawansowaną postacią tej choroby).
– Mamy to szczęście, że w tej chwili funkcjonują dwa połączone ze sobą programy lekowe – program leczenia obrzęku plamki związanego z wiekiem i cukrzycowego obrzęku plamki. Są to bardzo dobre programy lekowe – mówi prof. Edward Wylęgała, kierownik Kliniki Okulistyki w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach, prorektor ds. rozwoju i transferu technologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. – Dzięki temu, że mamy te programy, pacjenci mogą być leczeni bezpłatnie i nie ślepną. W przypadku cukrzycowego obrzęku plamki pacjenci mają szansę nie tylko na to, żeby zahamować chorobę, lecz także większość z nich może być całkowicie wyleczonych. To jest wielki sukces medycyny.

Dla pacjentów z chorobami siatkówki pojawiają się nowe, innowacyjne leki, takie jak farycymab – pierwsze dwuswoiste przeciwciało do oczu stosowane w celu przeciwdziałania AMD i DME. W tym roku Komisja Europejska zatwierdziła ten nowy lek do stosowania w Europie. Jest on dostępny w Polsce w prywatnych klinikach okulistycznych, ale nie jest jeszcze objęty refundacją.

– Ten lek ma podwójne działanie: przeciwzapalne, a także hamuje powstawanie nowych naczyń krwionośnych, które niszczą plamkę – mówi prof. Wylęgała.

Co istotne, badania kliniczne wykazały, że preparat zmniejsza też częstotliwość iniekcji doszklistkowych – mediana liczby zastrzyków z farycymabem była o 33% niższa w porównaniu z afliberceptem w ciągu dwóch lat. Dzięki temu przebieg leczenia może być dużo mniej uciążliwy dla pacjentów z nAMD i DME.

– Sam fakt, że zastrzyków będzie mniej, przełoży się na większy komfort pacjentów. Zastrzyk do gałki ocznej nie jest bolesny, ale każdy się go boi. Poza tym rzadziej trzeba będzie przyjeżdżać do lekarza, a to też jest dla pacjentów policzalna korzyść – dodaje ekspert ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Źródło: Newseria
Oprac. JR/Centrum Komunikacji

wróć do spisu treści



Pacjenci zostaną przebadani w okobusie

Z pilotażowym programem dotyczącym zastosowania telemedycyny w wykrywaniu retinopatii cukrzycowej i cukrzycowego obrzęku plamki startuje Uniwersytet Medyczny w Lublinie. W specjalnym busie zostanie przebadanych okulistycznie 5 tys. mieszkańców Lubelszczyzny, którzy chorują na cukrzycę lub mają zdiagnozowany stan przedcukrzycowy.

Celem przedsięwzięcia realizowanego wspólnie z Instytutem Łączności w Warszawie jest opracowanie modelu telemedycznego w okulistyce dotyczącego wykrywalności retinopatii cukrzycowej i cukrzycowego obrzęku plamki (DME). Realizatorzy projektu liczą na to, że opracowany model stanie się jedną z procedur oferowanych przez NFZ.

Planowane jest nawiązanie współpracy z co najmniej 50 ośrodkami podstawowej opieki zdrowotnej, do których zgłaszają się diabetycy z problemami wzroku. Badania zostaną przeprowadzone w pobliżu miejsca zamieszkania pacjentów, w małych miejscowościach. Diagnostyka będzie wykonywana w busie wyposażonym w nowoczesną aparaturę do badania dna oka. Wyniki będą podlegały zdalnej ocenie przez specjalistę z zakresu okulistyki. Każdy pacjent zostanie poinformowany o wynikach badania. W przypadku stwierdzenia zaburzenia wzroku zostanie on skierowany na pogłębione badania okulistyczne do Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej SPSK 1 w Lublinie.

Z doświadczeń lekarzy wynika, że w kraju wykrywa się zbyt mało przypadków cukrzycowego obrzęku plamki (DME). A to potem przekłada się na stan wzroku pacjentów. Procedura pozwoli znacznie wcześniej zauważyć schorzenie wzroku, co ma ogromny wpływ na proces leczenia.

Innowacyjnością projektu jest objęcie badaniami, poza pacjentami z cukrzycą typu 1 lub 2, również tych ze stanem przedcukrzycowym. Osoby te rzadko zgłaszają się do lekarza.

Projektowi patronuje prof. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, a nad całością badań czuwa zespół ekspertów pod kierownictwem prof. Roberta Rejdaka, kierownika Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej SPSK 1 w Lublinie. Konsultantem programu jest prof. Marco Zarbin z New Jersey Medical School, współtwórca systemów telemedycznych w USA.

Źródło: Uniwersytet Medyczny w Lublinie

wróć do spisu treści



Zaproszenie na Ogólnopolską Pielgrzymkę Osób Niewidomych i Słabowidzących

Krajowe Duszpasterstwo Niewidomych zaprasza na Ogólnopolską Pielgrzymkę Osób Niewidomych i Słabowidzących. Wydarzenie odbędzie się 9 września 2023 roku. Uczestnicy będą pielgrzymować do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Początek uroczystości o godz. 9.30. Szczegółowe informacje zostaną podane wkrótce na stronie: https://dn.triuno.pl/.

wróć do spisu treści



Nic co ludzkie nie jest nam obce

„Nic co ludzkie nie jest nam obce” to tytuł nowej kampanii społecznej Fundacji Avalon. Osoby z niepełnosprawnościami mogą pełnić takie same funkcje społeczne i realizować się w życiowych rolach na równych zasadach, co osoby pełnosprawne – taki jest przekaz kampanii.

Inicjatywa powstała z potrzeby zmiany społecznego postrzegania niepełnosprawności oraz osób jej doświadczających w znacznie szerszym ujęciu – pełnienia różnych funkcji społecznych i życiowych. Kampania obejmuje: spoty telewizyjne, radiowe, reklamę na nośnikach zewnętrznych i w Internecie, a także szerokie działania w mediach społecznościowych, public relations oraz współpracę z twórcami internetowymi. Projekt jest współfinansowany ze środków PFRON.

− Jesteśmy jako społeczeństwo przyzwyczajeni do wizerunku osób z niepełnosprawnościami jako ofiar bądź superbohaterów. Tymczasem oba te obrazy są w dużej mierze krzywdzące. Prawdziwe życie nigdy nie jest tylko czarne lub tylko białe, ale składa się z różnych odcieni − zauważyła Helena Szczuka, kierowniczka Działu Komunikacji i Promocji Fundacji Avalon. − Zależy nam na normalizacji wizerunku tych osób. Chcemy, aby każdy widział w osobie z niepełnosprawnością po prostu człowieka − koleżankę, kochającego partnera, odpowiedzialnego rodzica, ambitną uczennicę czy pracownika – dodała.
Działanie ma za zadanie pokazać, że niepełnosprawność nie musi kojarzyć się z ograniczeniami, a osoby z dysfunkcjami mogą realizować się w każdej sferze życia: społecznej, towarzyskiej, rodzinnej czy zawodowej.

Do projektu zaproszono sześć osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, różnej płci, w różnym wieku, a także w różnych sytuacjach życiowych. Zobaczymy je w zaskakujących, zabawnych, ale i wzruszających momentach z życia. W spotach wideo bohaterowie oraz ich bliscy zmierzą się z codziennymi, często niemożliwymi do przewidzenia sytuacjami. W scenach z ich życia każdy odnajdzie cząstkę własnej codzienności.

− Głównym problemem osób z niepełnosprawnościami często nie jest niepełnosprawność, a ich niewidoczność. Poprzez kampanię chcemy opowiedzieć prawdziwe historie o naszej codzienności, które często wcale nie odbiegają od codzienności każdego człowieka − wyjaśnił Sebastian Luty, prezes Fundacji Avalon.

W kampanii „Nic co ludzkie nie jest nam obce” udział wzięli: Bogumiła Siedlecka-Goślicka, Bartłomiej Goślicki, Anna Koczwara, Amelia Suwała, Szymon Grzech, Urszula Kobiela, Julia Zakrocka, Mateusz Kulpa, Jakub Stanisławczyk, Małgorzata Mikołajczak, Angela Greniuk i Maja Michnacka.

Bogumiła Siedlecka-Goślicka ma wrodzoną łamliwość kości, porusza się na wózku elektrycznym. W kampanii wystąpiła z Bartłomiejem, z którym są parą od 14 lat, a małżeństwem od 7. Na kanale Anioł na Resorach dzieli się swoją codziennością, porusza tematy związane m.in. z dostępnością, inkluzywnością czy prawami osób z niepełnosprawnościami.

Szymon Grzech ma 28 lat i trisomię 21. Mieszka i pracuje w Krakowie. W 2020 r. wziął udział w drugiej edycji Down the Road. W kampanii pokazany jest w swoim naturalnym środowisku pracy − w kawiarni.

Anna Koczwara o niepełnosprawności córki dowiedziała się w trakcie operacji cesarskiego cięcia, z której zbyt wcześnie się wybudziła. Chorująca na artrogrypozę Amelia, chodzi, potrafi sama jeść i robi wiele innych rzeczy, w które nie wierzyli lekarze. Jest uczennicą pierwszej klasy szkoły podstawowej.

Julia Zakrocka, absolwentka grafiki na Uniwersytecie SWPS, chorująca na artrogrypozę, czyli wrodzoną sztywność stawów i poruszająca się na wózku elektrycznym, w spocie gra pracującą zdalnie kobietę.

Jakub Stanisławczyk jest osobą głuchą od urodzenia, pochodzi z wielopokoleniowej głuchej rodziny. Pracuje jako programista, web developer, a także tłumacz języka migowego. Jest członkiem zespołu Unmute, który składa się z pięciorga głuchych artystów. Ich singiel „Głośniej niż decybele” pojawił się w preselekcji do konkursu Eurowizji 2022.

Źródło: Fundacja Avalon

wróć do spisu treści



Muzeum Emigracji bez barier

Muzeum Emigracji w Gdyni stawia na dostępność. Instytucja ma bogatą ofertę edukacyjną skierowaną do osób z niepełnosprawnościami.

Muzeum znajduje się w sercu gdyńskiego portu, pod adresem „Polska 1″, w zabytkowym Dworcu Morskim. Prezentuje w bardzo nowoczesnej formie tematykę emigracji Polaków. Ekspozycję można zwiedzać przy asyście przeszkolonych wolontariuszy − przewodników. O dostępność instytucji dba zespół pracowników i współpracowników wraz z koordynatorką.
Strona internetowa muzeum posiada specjalną zakładkę „Dostępność” z informacjami dla osób z dysfunkcjami. Na stronie znajdują się materiały, takie jak np.: transkrypcja audiospaceru po Dworcu Morskim, audiospacer i wideospacer w PJM, a także opis muzeum w ETR. Dla zwiedzających dostępne są audioprzewodniki po wystawie stałej w kilku językach, również z wykorzystaniem wideoprzewodnika w PJM.

Z oferty edukacyjnej muzeum mogą skorzystać zarówno indywidualni zwiedzający, jak i grupy z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Oferta dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku:


W celu umówienia wizyty w muzeum należy kontaktować się, dzwoniąc pod nr tel. 58 670 41 56 lub wysyłając wiadomość na adres e-mail: m.otrebska@muzeumemigracji.pl.

Więcej informacji na temat oferty edukacyjnej muzeum można znaleźć na stronie: https://polska1.pl/wizyta/informacje-dla-osob-z-niepelnosprawnosciami/.

Źródło: Program Dostępność Plus

wróć do spisu treści



Co usłyszymy w „Pogwarkach Jarka”?

Fundacja Mir razem z dziennikarzem i satyrykiem, Jarosławem Zajączkowskim serwują chętnym słuchaczom dawkę humoru na najwyższym poziomie. „Pogwarki Jarka” to cykl satyr, z którymi każdy może się zapoznać.

Autor bezpłatnie udostępnia fundacji swoją twórczość. Od marca ubiegłego roku trzy razy w tygodniu ukazują się nowe odcinki audycji.
– Moje pierwsze pogwarki powstały całkowicie spontanicznie, nie były planowane i nigdy nie miałem zamiaru pisać felietonów, jeśli tak można nazwać to co wychodzi, no właśnie – skąd? Tradycyjnie powinno się powiedzieć że spod pióra, ale pióra nie mam, spod klawiatury?, sprawdzałem – nic tam nie ma. Skądś się biorą i nie wnikajmy skąd – wyjaśnił artysta.
Dlaczego kogut pieje i o której godzinie, jak telefony zdominowały nasze życie, do czego faktycznie posłuży chip medyczny, a także czy potrafimy śmiać się z własnych słabości? Na te i wiele innych jeszcze pytań odpowiada Jarek „Pogwarek” Zajączkowski.
Jak tłumaczą członkowie fundacji: – Każdemu z nas jest miło, gdy ktoś obdarzy nas życzliwym uśmiechem. Ostatnio jednak coraz mniej tych uśmiechów. Czas pandemii, izolacji, pracy zdalnej, wzrost cen i wojna w Ukrainie sprawiły, że życzliwych uśmiechów mieliśmy wyjątkowo mało. Sami również coraz rzadziej się uśmiechamy. Dlatego też przybywamy z pomocą (…).

Odrobina sarkazmu, szczypta złośliwości, dużo dystansu i bardzo dużo ciepłego podejścia do świata. Taki obraz wyłania się z „Pogwarek Jarka”. Sprawdźcie sami: https://mir.org.pl/kategoria/zaraz-sie-kultura/.

IJ/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Dofinansowanie dla osób z niepełnosprawnością

Osoby z niepełnosprawnością mogą już składać wnioski o dofinansowanie pobytu na turnusie rehabilitacyjnym, likwidacji barier technicznych, architektonicznych i w komunikowaniu się, zakupu przedmiotów ortopedycznych oraz środków pomocniczych, a także sprzętu rehabilitacyjnego.

Aby uzyskać wsparcie, należy mieć ważne orzeczenie o niepełnosprawności i złożyć wniosek wraz z wymaganymi załącznikami. Dokumenty są przyjmowane od 1 stycznia br. do końca roku. Gotowe formularze można pobrać ze strony https://mopr.poznan.pl/ są też dostępne w siedzibie ośrodka.

Osoby, które nie mają możliwości pobrania wniosku online, mogą zamówić bezpłatną wysyłkę odpowiedniego druku na wskazany adres. Zamówienia należy składać telefonicznie, dzwoniąc pod jeden z wymienionych numerów:



Aby zapewnić sprawne przyjmowanie wniosków o dofinansowanie od osób z niepełnosprawnościami, MOPR umożliwia kilka sposobów ich dostarczenia:

wróć do spisu treści



Oferta pracy – masażysta poszukiwany

Gabinet Masażu Venezia poszukuje pracownika na stanowisko: masażysty/masażystki. Oferta skierowana jest do osób niewidomych i słabowidzących.

Rodzaj umowy: umowa o pracę (3/4 etatu)
Wynagrodzenie: uzależnione od doświadczenia i umiejętności
Wymagane wykształcenie: technik masażysta lub wyższe kierunkowe
Miejsce pracy: Osiedle Na Wzgórzach 17A/39, Kraków

Zakres obowiązków:

Mile widziane osoby niewidome i słabowidzące.

Godziny pracy: dla osób z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności.
Osobom niewidomym lub niedowidzącym w razie potrzeby zapewniona jest pomoc na stanowisku pracy.
Praca na 2 zmiany: poniedziałek/środa, piątek – godz. 10.00–15.00, wtorek i czwartek – godz. 15.00–20.00.
Mile widziane: doświadczenie w zawodzie
Informacje dodatkowe: gabinet dostosowany jest do pracy dla osób niewidomych

Pracodawca oferuje:
Osoby zainteresowane podjęciem współpracy prosimy o wysłanie informacji o stopniu niepełnosprawności (orzeczenia) i CV ze zdjęciem na adres e-mail: gabinet@masazvenezia.pl.

Gabinet masażu Venezia
Osiedle Na Wzgórzach 17A/39, 31-723 Kraków
Więcej informacji na stronie: masazvenezia.pl.

wróć do spisu treści

Wersja offline wygenerowana automatycznie.
Copyright © 2022 Biuletyn Informacyjny PZN. Wszelkie prawa zastrzeżone.