Skocz do spisu treści

Biuletyn Informacyjny PZN

BIP nr 18(305), wrzesień 2023

Redakcja:
Joanna Rodzewicz [redaktor prowadzący]
Kamila Wiśniewska
Małgorzata Przybyszewska


Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: (22) 635 19 10, (22) 831 22 71 wew. 253
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl


Biuletyn Informacyjny PZN współfinansowany ze środków PFRON.


Spis treści

Polski Związek Niewidomych: Zaproszenie na spotkanie z Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych
Instytut Tyflologiczny PZN: Pracownicy PZN testowali aplikację dla osób niewidomych
Okręg Opolski PZN: Śpiew, emocje i dobra energia – Opole 2023
Koło PZN w Hajnówce: Piknik integracyjny z okazji Dnia Białej Laski
Wybory parlamentarne – uprawnienia osób z niepełnosprawnościami
Dostępna kampania wyborcza – jaka powinna być?
Jest już najnowszy poradnik dla osób z niepełnosprawnościami od ZUS-u
Zaproszenie dla osób z chorobami siatkówki na seminarium w Poznaniu
Zaproszenie na koncert z okazji Dnia Białej Laski w Warszawie
Nowy angiograf na Bloku Operacyjnym IPCZD od Fundacji WOŚP
Pacjenci wybrali najbardziej przyjazne szpitale onkologiczne
W Trójmiejskim Parku Krajobrazowym powstała ścieżka dla osób ze szczególnymi potrzebami
Kino bez barier w Poznaniu



Polski Związek Niewidomych: Zaproszenie na spotkanie z Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych

Drodzy Koledzy i Przyjaciele,

ponad trzy lata temu, kiedy obejmowałem funkcję Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, otrzymałem od Was wiele wsparcia. To wsparcie dodało mi sił, których potrzebowałem, by podjąć to ogromne wyzwanie, jakim jest kierowanie polityką społeczną w obszarze osób z niepełnosprawnościami.

Od tego czasu wiele się zmieniło. Po pierwsze: kwoty, jakie ze środków Państwa wydaje się na wsparcie osób z niepełnosprawnościami, sięgnęły – rekordowych – 40 miliardów złotych. Ponadto – przy współpracy z samorządami i organizacjami pozarządowymi – stale rozwijana jest opieka wytchnieniowa i usługi asystenckie.

Jako Prezes Rady Nadzorczej PFRON kieruję ten fundusz na nowe tory. Dokładam starań, aby jego działania obejmowały kolejne ważne obszary życia osób z niepełnosprawnościami. Czego przykładem może być pakiet programów „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”, który został tak przygotowany, aby zwiększyć niezależność i samodzielność osób z niepełnosprawnościami. To jeden ze stałych kierunków we wszystkich moich działaniach.

Obejmując swoją funkcję, złożyłem środowisku osób z niepełnosprawnościami wiele obietnic. Część z nich udało się już spełnić, inne dopiero zostaną zrealizowane. Mając na uwadze podjęte zobowiązania i odpowiedzialność za rozbudzone nadzieje, podejmuję się dalszej pracy dla dobra publicznego – na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Startuję w najbliższych wyborach do sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości, z okręgu Warszawskiego, jako numer trzeci.

Dzięki uprzejmości władz Polskiego Związku Niewidomych, już wkrótce mogę spotkać się ze wszystkimi, którzy chcieliby osobiście zadać mi pytania lub podzielić się refleksjami nad aktualnie prowadzoną polityką społeczną wobec osób z niepełnosprawnościami. Spotkanie odbędzie się 2 października o godzinie 14.00, w siedzibie PZN, przy ulicy Konwiktorskiej 9 w Warszawie. Zapraszam.

Z wyrazami szacunku
Paweł Wdówik
Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych

wróć do spisu treści



Instytut Tyflologiczny PZN: Pracownicy PZN testowali aplikację dla osób niewidomych

Przedstawiciele firmy Includo, która współpracuje z twórcą NaviLens – aplikacji dla osób niewidomych i słabowidzących, spotkali się 12 września br. z pracownikami Polskiego Związku Niewidomych. Wspólnie omówiliśmy możliwości rozpowszechnienia tego programu na polskim rynku.

Aplikacja NaviLens umożliwia osobom niewidomym i słabowidzącym poruszanie się za pomocą specjalnych kodów QR. Kody te zostały ulepszone pod względem widoczności i czytelności dla użytkownika, w porównaniu z wcześniejszą wersją NaviLens testowaną przez PZN.

Pracownicy PZN wyrazili zainteresowanie aplikacją i podzielili się swoimi pomysłami dotyczącymi jej zastosowania. Stwierdzili, że kody z niej mogłyby być wykorzystywane w galeriach handlowych, muzeach, uczelniach, komunikacji miejskiej i innych miejscach publicznych.
Aplikację można pobrać:


Więcej o aplikacji i jej pierwszych testach w PZN można znaleźć w artykule na stronie: https://pzn.org.pl/pierwsze-testy-za-nami/.

Korzystacie z NaviLens? Jeśli tak, dajcie znać, co o niej myślicie, na przykład na naszym profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/PolskiZwiazekNiewidomychInstytutTyflologiczny.

Łukasz Chmielewski
Centrum Rehabilitacji PZN

wróć do spisu treści



Okręg Opolski PZN: Śpiew, emocje i dobra energia – Opole 2023

Za nami Ogólnopolski Przegląd Piosenki Osób Niewidomych. 15 wokalistów z dysfunkcją narządu wzroku zaprezentowało na scenie swój talent. Występujący pokazali, że w świecie muzyki nie istnieją żadne bariery.

Koncert finałowy Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych odbył 20 września br. w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Wydarzenie zorganizowane było już po raz trzeci, przez Okręg Opolski PZN.

Swoje nagrania do eliminacji przesłało 51 osób, a jury konkursowe wybrało do koncertu finałowego 15 wykonawców. Wystąpili oni na scenie Filharmonii Opolskiej. Wszyscy zakwalifikowani do elimanacji rozwijają się wokalnie, część z tych osób otrzymała wyróżnienia w różnych konkursach muzycznych, niektórzy mają już dorobek artystyczny. Śpiew jest ich pasją, którą z zaangażowaniem rozwijają.

Licznie zgromadzona publiczność gromko oklaskiwała śpiewających. Ze sceny można było wysłuchać aranżacji piosenek: Ewy Demarczyk, Jacka Karczmarskiego, Lionela Richiego i innych artystów, a także własnych kompozycji wykonawców.
Jury – w składzie: Elżbieta Zapendowska, specjalistka od emisji głosu i osobowość telewizyjna, Marek Piekarczyk, lider zespołu TSA i dr hab. Przemysław Neumann, dyrektor Filharmonii Opolskiej – wybrało laureatów konkursu.
Werdykt komisji:

Jury przyznało także trzy wyróżnienia. Otrzymali je: Patrycja Baczyńska-Malinowska, Anna Wereszczyńska oraz Mariusz Wołkowicz.

Pozostali uczestnicy konkursu uzyskali wyróżnienia od innych organizacji i instytucji. Prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Niewidomych, Andrzej Brzeziński oraz Wiceprezes Zarządu Głównego, Dyrektor Okręgu Wielkopolskiego PZN, Magdalena Orzeszko przekazali trzy wyróżnienia dla: Kacpra Kujawskiego − nagrodę pieniężną, dla Patrycji Malinowskiej oraz Patrycji Baczyńskiej-Malinowskiej – weekendowe pobyty w ośrodkach leczniczo-rehabilitacyjnych PZN. Prezes wręczył również dyplom Włodzimierzowi Ożdze, Dyrektorowi Okręgu Opolskiego PZN – za zaangażowanie i pracę związaną z organizacją już III Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych w Opolu. To było wspaniałe wydarzenie!

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Koło PZN w Hajnówce: Piknik integracyjny z okazji Dnia Białej Laski

Koła Terenowe Polskiego Związku Niewidomych w Hajnówce i Bielsku Podlaskim zorganizowały piknik integracyjny w plenerze z okazji zbliżającego się Dnia Białej Laski.

Piknik odbył się 9 września br., na terenie Nadleśnictwa Browsk. Spotkanie rozpoczęło się od spaceru po Parku Edukacji Przyrodniczej w Gruszkach.

Uczestnicy wycieczki zatrzymali się przy pomniku upamiętniającego postać Danuty Śledzikówny „Inki”, sanitariuszki, która w trakcie II wojny światowej walczyła w szeregach Armii Krajowej. Następnie dowiedzieli się kilku ciekawostek na temat pszczół, z bliska poznali jeden z ich domów − ul kłodowy. Zobaczyli też, tworzoną z myślą o pszczołach, kolejną rabatkę roślin miododajnych. Wędrując Szlakiem Żubra, dotarli do wieży widokowej, z pejzażem na dolinę rzeki Narewka i sady z tradycyjnymi odmianami jabłoni.

Pani Julia, edukatorka leśna, która cały czas towarzyszyła uczestnikom pikniku, opowiedziała o zwyczajach z życia małego drapieżnika w „masce Zorro”, czyli gąsiorka, a także o upodobaniach orlika krzykliwego – ptaków, które bytują na tych terenach. Spacerując po tym urokliwym miejscu, wycieczkowicze dotarli do herbarium, gdzie kolekcjonuje się różne gatunki ziół w formie wysuszonej lub uprawia się je w formie żywych roślin. Wszechobecne zioła, a wśród nich: mięta i szałwia (w różnych odmianach), tymianek, rozmaryn, lawenda, melisa, pysznogłówka oraz piękne zapachy napływające z rabat, pobudzały zmysły. Uczestnicy wyprawy stwierdzili, że warto tu kiedyś wrócić, ąby dłużej odpocząć w aromacie ziół, pięknych kwiatów i krzewów. A być może także „zgubić się” w labiryntach grabowych, które za ok. pięć lat, będą spektakularną atrakcją regionu.

Zebrani zatrzymali się też przy słonecznym poromierzu, czyli zegarze słonecznym zbudowanym z wypolerowanego bloku kamiennego, aby sprawdzić jak działa. Atrakcją był też Krąg Mocy, ułożony z głazów i nawiązujący do dawnych wierzeń, a także drewniane rzeźby, które ładnie korelują z otoczeniem, a wśród nich rzeźba Lasowida o czterech twarzach, symbolizującą cykliczność pór roku. W Ośrodku Edukacji Przyrodniczej uczestnicy pikniku oglądali ekspozycję edukacyjną ze świata fauny i flory oraz wystawę 3D z leśnymi zwierzętami.

Do uczestników pikniku dołączyli też członkowie z Koła Terenowego PZN w Wałbrzychu – odległego o ponad 650 kilometrów. Była to dobra okazja do wymiany doświadczeń oraz integracji przy ognisku. Na zakończenie koledzy i koleżanki z Wałbrzycha zostali obdarowani symbolicznymi upominkami ufundowanymi przez Starostwo Powiatowe w Hajnówce, Urząd Miasta w Hajnówce oraz lokalnego producenta herbatek owocowych i przypraw ziołowych – firmę Runo z Hajnówki.

Piknik integracyjny został dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Szczególne podziękowania należą się Pani Julii Melchior z Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach, miłośniczce ptaków, za miłe przyjęcie członków kół.


Alicja Plis

wróć do spisu treści



Wybory parlamentarne – uprawnienia osób z niepełnosprawnościami

Wyborcy z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogą głosować nie tylko w lokalu wyborczym, lecz także korespondencyjnie. Mogą też oddać głos przez pełnomocnika.

Poniżej zamieszczamy uprawnienia osób z niepełnosprawnościami w wyborach parlamentarnych.

Prawo do kompleksowej informacji
Wyborca niepełnosprawny wpisany do rejestru wyborców w danej gminie ma prawo do uzyskiwania informacji o:


Informacje te przekazywane są wyborcy niepełnosprawnemu, na jego wniosek, przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) telefonicznie lub na drukowanych materiałach informacyjnych, w tym w formie elektronicznej. Wniosek powinien zawierać: nazwisko, imię (imiona) i adres stałego zamieszkania wyborcy.

Wybór lokalu wyborczego
Wyborca niepełnosprawny może głosować osobiście w wybranym przez siebie lokalu wyborczym, w tym także w lokalu dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Lecz wcześniej należy złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania, w okręgu wyborczym właściwym ze względu na miejsce stałego zamieszkania. Wniosek składa się w urzędzie gminy najpóźniej do 12 października br.

Nakładka na kartę do głosowania w alfabecie Braille’a
Wyborca niepełnosprawny może głosować przy użyciu nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a. Obwodowa komisja wyborcza wraz z kartą do głosowania wydaje ją wyborcy na jego prośbę. Po oddaniu głosu należy ją zwrócić.

Prawo do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego i transportu powrotnego w gminie
Wyborcy o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz ci, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat, mają prawo do bezpłatnego transportu z miejsca zamieszkania do lokalu wyborczego – jeśli w danej gminie w dniu wyborów nie funkcjonuje gminny przewóz pasażerski.
Transport do lokalu i transport powrotny zapewnia wójt (burmistrz, prezydent miasta) gminy. Wyborcy niepełnosprawnemu, którego stan zdrowia nie pozwala na samodzielną podróż, może towarzyszyć opiekun.
Zamiar skorzystania z prawa do transportu do lokalu powinien zostać zgłoszony przez wyborcę właściwemu wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) najpóźniej w 13. dniu przed dniem wyborów, tj. do dnia 2 października br. Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej.
Wyborcę, który zgłosił zamiar skorzystania z tego prawa, wójt (burmistrz, prezydent miasta) informuje o godzinie transportu najpóźniej w 3. dniu przed dniem głosowania, tj. do dnia 12 października br.

Pomoc innej osoby
Wyborcy niepełnosprawnemu, na jego prośbę, w lokalu wyborczym może pomagać w głosowaniu inna osoba, również niepełnoletnia. Pomoc nie może jednak polegać na sugerowaniu wyborcy sposobu głosowania lub na głosowaniu w zastępstwie wyborcy.

Dopuszczalne jest, aby na życzenie wyborcy niepełnosprawnego, w pomieszczeniu za zasłoną przebywała osoba, która udziela pomocy. Lecz nie może być to: członek komisji, mąż zaufania ani obserwator społeczny.
Na prośbę wyborcy niepełnosprawnego, komisja jest zobowiązana do przekazania ustnie treści obwieszczeń w zakresie informacji o komitetach wyborczych, które biorą udział w wyborach oraz o zarejestrowanych kandydatach i listach.

Głosowanie przez pełnomocnika
Osoby posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz osoby, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat, mają prawo do głosowania za pośrednictwem pełnomocnika. Aby skorzystać z tego prawa, wyborca musi złożyć wniosek w urzędzie gminy (miasta), w której jest zarejestrowany, nie później niż na 9 dni przed dniem wyborów tj. do dnia 6 października br. Akt pełnomocnictwa, sporządzony przed pierwszym głosowaniem, obejmuje również ponowne głosowanie w wyborach wójta (burmistrza, prezydenta miasta), jeśli takie będzie miało miejsce.

Prawo do głosowania korespondencyjnego
Głosować korespondencyjnie mogą wyborcy, którzy:
Głosować korespondencyjnie można tylko w kraju. Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien zostać zgłoszony przez wyborcę komisarzowi wyborczemu najpóźniej w 13. dniu przed dniem wyborów, tj. do dnia 2 października 2023 r. Więcej o tym uprawnieniu przeczytać można na stronie: https://pzn.org.pl/prawo-do-glosowania-korespondencyjnego-w-wyborach/.

Szczegółowe informacje o uprawnieniach osób z niepełnosprawnościami znajdują się w dokumencie Państwowej Komisji Wyborczej: https://pkw.gov.pl/uploaded_files/1581956794_1-8-20-informacja-o-uprawnieniach-niepelnosprawnych.pdf.

Wnioski dotyczące pełnomocnictwa i zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego umieszczono tutaj: https://pkw.gov.pl/aktualnosci/informacje/informacja-o-uprawnieniach-wyborcow-niepelnosprawnych-w-wyborach-do-sejmu-rzeczypospolitej-polskiej-.

Źródło: Bezpiecznewybory.pl, NASK

wróć do spisu treści



Dostępna kampania wyborcza – jaka powinna być?

Czy kampania wyborcza będzie dostępna dla wszystkich wyborców, w tym osób z niepełnosprawnościami? Przedstawiamy, co muszą, a co mogą zapewnić organy i komitety wyborcze.

Zgodnie z prawem urzędy muszą zapewnić m.in.: dostępne architektonicznie lokale wyborcze (co najmniej połowa wszystkich lokali wyborczych musi być taka), napisy i audiodeskrypcję w materiale wideo o wyborach, dostępne informacje o wyborach, nakładki do głosowania w brajlu w lokalach wyborczych, głosowanie korespondencyjne, a także możliwość zmiany miejsca głosowania na dostępne architektonicznie.

Jak komitety wyborcze mogą zapewniać dostępność dla osób z niepełnosprawnościami?
Przygotowując spoty z napisami, tłumaczeniem PJM oraz audiodeskrypcją, a także transmisje online z tłumaczeniem PJM i napisami. Zakładając swoją stronę internetową zgodną z wymaganiami dostępności cyfrowej WCAG.

Jak powinna wyglądać dostępna debata telewizyjna?
W materiałach filmowych i w social mediach powinny pojawić się napisy na żywo oraz tłumaczenie na PJM: czytelny tłumacz − minimum 1/12 ekranu 16:9 (wytyczne KRRIT), zalecane: 1/8 ekranu 16:9 (wytyczne UW).

Zestawienie przygotował zespół twórców napisów na żywo i tłumaczy języka migowego „Dostępni.eu”.

Źródło: Dostępni.eu

wróć do spisu treści



Jest już najnowszy poradnik dla osób z niepełnosprawnościami od ZUS-u

Dostępne jest już najnowsze wydanie „Informatora dla osób z niepełnosprawnością”. Publikacja zawiera najważniejsze informacje dotyczące przyznawania rent, przebiegu orzecznictwa lekarskiego oraz uprawnień pracowniczych. Czytelnicy mogą też uzyskać informacje, na jakie wsparcie mogą liczyć z PFRON-u.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował nową edycję poradnika dla osób z niepełnosprawnością. Publikacja powstała przy współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Znajdują się tam praktyczne informacje dotyczące świadczeń, rent, rehabilitacji, a także wsparcia w zakresie zatrudniania osób z niepełnosprawnością. W poradniku znajdują się informacje dotyczące m.in. zasad przyznawania rent, przebiegu orzecznictwa lekarskiego, warunków rehabilitacji leczniczej prowadzonej przez ZUS oraz uprawnień pracowniczych.

Zainteresowani mogą tu też znaleźć wskazówki, na jaką pomoc z PFRON mogą liczyć osoby z niepełnosprawnością oraz ich pracodawcy. Omówione zostały zasady ubiegania się o tego typu wsparcie oraz warunki jego udzielania. Z poradnika można się np. dowiedzieć, jakie jest dofinansowanie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze oraz sprzęt rehabilitacyjny, a także, o jakie wsparcie można się ubiegać w zakresie finansowania szkoleń i staży. Opisane zostały również możliwości dofinansowania rehabilitacji. Autorzy przedstawili także reguły składania wniosków o dofinansowanie przez Internet, przez System Obsługi Wsparcia (SOW).

Wersja elektroniczna „Informatora dla osób z niepełnosprawnością 2023” jest dostępna na stronie: https://www.zus.pl/documents/10182/167496/Informator+dla+os%C3%B3b+z+niepe%C5%82nosprawno%C5%9Bci%C4%85.pdf/725e5516-78fe-47ea-8123-0347406082a8?t=1693382521041.

Źródło: PFRON

wróć do spisu treści



Zaproszenie dla osób z chorobami siatkówki na seminarium w Poznaniu

Stowarzyszenie Retina AMD Polska zaprasza pacjentów z chorobami siatkówki do udziału w seminarium pt. „Choroby siatkówki – zachowaj wzrok”. Wydarzenie odbędzie się 4 października br. w godzinach 11.00−14.00 w sali konferencyjnej Starostwa Poznańskiego, ul. Słowackiego 8, w Poznaniu.

Podczas seminarium eksperci przekażą wiedzę o:


Przy okazji seminarium, od godziny 10:00, osoby które nie mają zdiagnozowanej choroby siatkówki oraz nie były w ostatnim czasie na konsultacji u okulisty, będą miały możliwość skorzystania z badania dna oka z wykorzystaniem analizy sztucznej inteligencji Illume.

Zgłoszenia udziału w seminarium oraz w badaniu dna oka należy wysłać na adres: retinaamd@retinaamd.org.pl, w tytule wpisując odpowiednio SEMINARIUM lub BADANIE. Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Seminarium otrzymało Patronat Honorowy Starosty Poznańskiego, Jana Grabkowskiego.
***
Spotkanie organizowane jest w ramach kampanii społecznej na rzecz chorób siatkówki „Zachowaj wzrok”, której celem jest szeroka edukacja na temat chorób siatkówki, takich jak zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) i cukrzycowy obrzęk plamki (DME).

wróć do spisu treści



Zaproszenie na koncert z okazji Dnia Białej Laski w Warszawie

Fundacja „Praca dla Niewidomych" zaprasza osoby niewidome i słabowidzące na koncert z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Białej Laski. Wydarzenie odbędzie się w czwartek 12 października br. w godz. 16.00‒19.00 w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

W trakcie koncertu będzie można posłuchać polskich przebojów z minionych lat.
Po występie uczestnicy zaproszeni są na poczęstunek przygotowany przez Rolniczy Zakład Aktywności Zawodowej w
Stanisławowie.

Organizatorzy zapraszają do udziału w spotkaniu wszystkie osoby z ważnym orzeczeniem o niepełnosprawności, wraz z opiekunami, zamieszkałe na terenie powiatu: warszawskiego, warszawskiego-zachodniego, wołomińskiego, otwockiego, płockiego, sierpeckiego i kozienickiego. Wydarzenie jest darmowe.

Zgłoszenia można wysyłać na adres e-mail: fpdn@fpdn.org.pl lub pod nr tel.: 22 826-88-66 w godz.: 10.00‒16.00. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Miejsce spotkania: Biblioteka Narodowa w Warszawie, al. Niepodległości 213 (wejście od Pól Mokotowskich).

wróć do spisu treści



Nowy angiograf na Bloku Operacyjnym IPCZD od Fundacji WOŚP

Na Bloku Operacyjnym w Instytucie ,,Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” odbyło się uroczyste otwarcie nowego angiografu dwupłaszczyznowego. Sprzęt za prawie 8,7 miliona złotych został zakupiony przez WOŚP w kwietniu tego roku.  

Urządzenie to pozwala m.in. na prowadzenie miejscowej chemioterapii dotętniczej. IPCZD jest pierwszą i jedyną placówką w Polsce, która stosuje tę metodę w leczeniu siatkówczaka. 
– Jesteśmy dumni, że po raz kolejny możemy pokazać, jak odpowiedzialnie i precyzyjnie wydajemy pieniądze zebrane podczas Finału. Kolejne urządzenie medyczne, jakie przekazujemy, to angiograf dwupłaszczyznowy za 8,7 miliona złotych. Bądźmy dumni, że takie rzeczy dzieją się w Polsce – powiedział Jerzy Owsiak, Prezes Zarządu Fundacji WOŚP.

Zakupione urządzenie to najnowocześniejszy dwupłaszczyznowy angiograf, pozwala on na wykonywanie badań naczyniowych i zabiegów w obszarze radiologii interwencyjnej (m.in. chemioterapii dotętniczej w leczeniu siatkówczaków oraz embolizacji innych nowotworów np. wątroby), a także kardiochirurgii i kardiologii dziecięcej (w tym leczenia wrodzonych wad serca, elektrofizjologii).

– Leczenie nowotworów, szczególnie u dzieci, jest ogromnym wyzwaniem. Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” jest pierwszym, i na razie jedynym, ośrodkiem w Polsce, który stosuje miejscową chemioterapię dotętniczą w leczeniu siatkówczaka. To najnowsza i wysoce skuteczna metoda leczenia siatkówczaka, dostępna w niewielu ośrodkach na świecie. Dziękujemy Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która od wielu lat wspiera rozwój najnowocześniejszych metod leczenia, wyposażając szpitale w nowoczesny sprzęt – powiedział dr n. med. Marek Migdał, Dyrektor IPCZD.

Zabiegi, przy zastosowaniu nowego sprzętu, zostaną przeprowadzone na Bloku Operacyjnym Centrum Zdrowia Dziecka już w tym miesiącu. Urządzenie za prawie 8,7 miliona złotych zakupione zostało w kwietniu tego roku, ze środków z 30. Finału WOŚP. W sumie dla Instytutu Fundacja WOŚP przekazała już 1472 urządzenia o wartości ponad 109 milionów złotych.  

Źródło: CZD

wróć do spisu treści



Pacjenci wybrali najbardziej przyjazne szpitale onkologiczne

Informacje o ośrodkach, które leczą chorych na nowotwory zamieszczone są na portalu Onkomapa.pl, który prowadzi Fundacja Alivia. Fundacja zorganizowała konkurs, w którym na podstawie ocen pacjentów wybrane zostały najbardziej przyjazne szpitale onkologiczne oraz specjaliści.

W szranki stanęło blisko kilka tysięcy lekarzy i 120 ośrodków onkologicznych. Placówki i medycy byli oceniani wg określonych kryteriów. W kategorii lekarzy pod uwagę były brane wskaźniki, takie jak: uprzejmość, otwartość lekarza na zadawane pytania czy sposób komunikacji. A w kategorii ośrodków onkologicznych chorzy mogli ocenić m.in. organizację leczenia w szpitalu i przestrzeganie praw pacjenta.

Pacjenci najwyżej ocenili Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Drugie miejsce w rankingu zajęło Radomskie Centrum Onkologii im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 76′. Na podium znalazło się też Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Tytuł Lekarza Dziesięciolecia przyjaznego pacjentom onkologicznym w Polsce otrzymali: lek. Kamil Kuć (Wojewódzki Szpital im. św. Ojca Pio w Przemyślu), dr n. med. Rafał Wiśniowski (Beskidzkie Centrum Onkologii w Bielsku-Białej) oraz dr n. med. Robert Chmielewski (Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie).

Jak wskazuje Fundacja Alivia, w Polsce nie istnieje publiczna i rzetelna baza ośrodków oraz specjalistów, którzy zajmują się leczeniem raka. Chorzy zmuszeni są do szukania na własną rękę informacji na temat jakości opieki leczenia. Dlatego Alivia już od 10 lat prowadzi ogólnodostępny portal https://onkomapa.pl/, na którym pacjenci i ich bliscy mogą wyrazić opinię na temat szpitali.

Źródło: Fundacja Alivia

wróć do spisu treści



W Trójmiejskim Parku Krajobrazowym powstała ścieżka dla osób ze szczególnymi potrzebami

W Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, 14 września br., odbyło się otwarcie ścieżki edukacyjnej. To przykład dostępności przyrody dla osób ze szczególnymi potrzebami. Ścieżka powstała dzięki zaangażowaniu wielu organizacji.

Na uroczystości otwarcia ścieżki pojawili się przedstawiciele Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Urzędu Marszałkowskiego, dzięki którym projekt mógł zostać zrealizowany. Zebrani testowali ścieżkę. Obejrzeli także występy zespołów Europejskiego Centrum Edukacji Kulturalnej Osób z Niepełnosprawnościami: ECEKON Open Sound oraz ECEKON Karno. Stowarzyszenie Aktywnych na Pomoc złożyło uroczyste podziękowania za stworzenie ścieżki – osoby niewidome i niedowidzące przygotowały ceramiczne miseczki i przekazały je jako wyraz wdzięczności wszystkim, którzy uczestniczyli w projekcie.

Ścieżka położona jest w lesie, przy siedzibie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w Zajęczej Dolinie. Ma ok. 1 km długości. Na ścieżce, z myślą osobach z niepełnosprawnościami, zastosowane zostały innowacyjne rozwiązania techniczne. Na trasie znajduje się 11 punktów dydaktycznych z tablicami edukacyjnymi i elementami dotykowymi – w tym płaskorzeźby ptaków, płazów czy liści drzew – dla osób niewidomych i słabowidzących. W ten sposób można poznać główne walory parku, w tym rzeźbę terenu, roślinność i zwierzęta, historię miejsca oraz dowiedzieć się, jak wykorzystuje ten obszar człowiek. Na tablicach edukacyjnych znajduje się też kod QR, który prowadzi do specjalnej aplikacji. Ścieżka ma utwardzoną nawierzchnię, więc mogą korzystać z niej osoby poruszające się na wózkach.

Ścieżka w Zajęczej Dolinie to wspaniałe przedsięwzięcie. Dzięki takim projektom z piękna natury i jej kojących właściwości mogą korzystać wszyscy. Oby coraz więcej było takich inicjatyw!

MP/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Kino bez barier w Poznaniu

W Kinie Pałacowym w CK Zamek w Poznaniu, w każdy wtorek i czwartek, odbywają się pokazy filmowe – bez barier.
We wtorki o godz. 11.00 można przybyć do poznańskiego kina na seanse z audiodeskrypcją i napisami w języku polskim. A w czwartki o godz. 18.00 obejrzeć filmy z audiodeskrypcją, napisami w języku polskim i tłumaczeniem na PJM (polski język migowy).

Filmy są transmitowane w Sali nr 2 Kina Pałacowego, które znajduje się w Centrum Kultury ZAMEK, przy ul. św. Marcin w Poznaniu. Koszt biletów to 5 zł. Można je kupić na stronie: kinopalacowe.pl lub w kasie CK ZAMEK. Aktualny repertuar znajduje się na stronie Kina bez barier – Centrum Kultury Zamek w Poznaniu: https://kinopalacowe.pl/podstrony/8487-kino-bez-barier/.

W październiku br. będzie można obejrzeć film „Filip” w reżyserii Michała Kwiecińskiego, którego scenariusz powstał na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda. Jak uważa reżyser, twórca wielu produkcji o tematyce wojennej, ten film opowiada o człowieku, jednostce, a nie o sprawie. Obraz został wyróżniony nagrodą „Srebrne Lwy” na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Rezerwacje biletów przyjmuje kasa CK ZAMEK, pod nr tel.: +48 61 64 65 260. Kasa jest czynna codziennie w godz. 10.00–21.00.

wróć do spisu treści

Wersja offline wygenerowana automatycznie.
Copyright © 2023 Biuletyn Informacyjny PZN. Wszelkie prawa zastrzeżone.