Skocz do spisu treści

Biuletyn Informacyjny PZN

BIP nr 17(304), wrzesień 2023

Redakcja:
Joanna Rodzewicz [redaktor prowadzący]
Kamila Wiśniewska
Małgorzata Przybyszewska


Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: (22) 635 19 10, (22) 831 22 71 wew. 253
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl


Biuletyn Informacyjny PZN współfinansowany ze środków PFRON.


Spis treści

Polski Związek Niewidomych: Zaproszenie na spotkanie z Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych
Polski Związek Niewidomych: Pracownia Doboru Oświetlenia zaprasza osoby z dysfunkcją narządu wzroku
Polski Związek Niewidomych: Posiedzenie Rady Dostępności w Jeleniej Górze
Okręg Opolski PZN: Profesjonalne jury oceni wokalistów Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych w Opolu
Koło PZN W Hajnówce: Relacja z wycieczki do Warszawy
Koło PZN w Wołominie: Nowy zarząd
Osoby z niepełnosprawnościami mogą mieć takie same prawa w całej UE
Jakie problemy mają osoby niewidome w Danii?
ZUS zaprasza osoby z niepełnosprawnościami na spotkania w całej Polsce
Rusza wypożyczalnia sprzętów dla osób z niepełnosprawnościami
Dostępność w urzędach i instytucjach – w praktyce
Prawo do głosowania korespondencyjnego w wyborach
Dofinansowanie dla przedsiębiorstw na projekty na rzecz dostępności
Powstał Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych
Więcej bezpłatnych leków dla seniorów i dzieci
Dla kogo bezpłatna szczepionka przeciw grypie?
Miej serce dla serca!
Teatr Ateneum zaprasza na spektakle z audiodeskrypcją
Festiwal Kultury Wrażliwej zaprasza osoby z niepełnosprawnościami
Poznaj prace Witkacego – muzeum w Słupsku dostępne dla osób niewidomych i słabowidzących



Polski Związek Niewidomych: Zaproszenie na spotkanie z Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych

Drodzy Koledzy i Przyjaciele,

ponad trzy lata temu, kiedy obejmowałem funkcję Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, otrzymałem od Was wiele wsparcia. To wsparcie dodało mi sił, których potrzebowałem, by podjąć to ogromne wyzwanie, jakim jest kierowanie polityką społeczną w obszarze osób z niepełnosprawnościami.

Od tego czasu wiele się zmieniło. Po pierwsze: kwoty, jakie ze środków Państwa wydaje się na wsparcie osób z niepełnosprawnościami, sięgnęły – rekordowych – 40 miliardów złotych. Ponadto – przy współpracy z samorządami i organizacjami pozarządowymi – stale rozwijana jest opieka wytchnieniowa i usługi asystenckie.

Jako Prezes Rady Nadzorczej PFRON kieruję ten fundusz na nowe tory. Dokładam starań, aby jego działania obejmowały kolejne ważne obszary życia osób z niepełnosprawnościami. Czego przykładem może być pakiet programów „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”, który został tak przygotowany, aby zwiększyć niezależność i samodzielność osób z niepełnosprawnościami. To jeden ze stałych kierunków we wszystkich moich działaniach.

Obejmując swoją funkcję, złożyłem środowisku osób z niepełnosprawnościami wiele obietnic. Część z nich udało się już spełnić, inne dopiero zostaną zrealizowane. Mając na uwadze podjęte zobowiązania i odpowiedzialność za rozbudzone nadzieje, podejmuję się dalszej pracy dla dobra publicznego – na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Startuję w najbliższych wyborach do sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości, z okręgu Warszawskiego, jako numer trzeci.

Dzięki uprzejmości władz Polskiego Związku Niewidomych, już wkrótce mogę spotkać się ze wszystkimi, którzy chcieliby osobiście zadać mi pytania lub podzielić się refleksjami nad aktualnie prowadzoną polityką społeczną wobec osób z niepełnosprawnościami. Spotkanie odbędzie się 2 października o godzinie 14.00, w siedzibie PZN, przy ulicy Konwiktorskiej 9 w Warszawie. Zapraszam.

Z wyrazami szacunku,
Paweł Wdówik
Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych

wróć do spisu treści



Polski Związek Niewidomych: Pracownia Doboru Oświetlenia zaprasza osoby z dysfunkcją narządu wzroku

Centrum Rehabilitacji PZN zaprasza do otwartej niedawno Pracowni Doboru Oświetlenia w Instytucie Tyflologicznym w Warszawie. To jedno z pierwszych takich miejsc w Polsce. Osoby słabowidzące będą mogły tam sprawdzić różnego rodzaju oświetlenie, ocenić, które jest dla nich najbardziej korzystne i zastosować je w domu.

Inspiracją do stworzenia Pracowni Doboru Oświetlenia była wizyta w Instytucie dla Niewidomych i Słabowidzących w Danii. Kierownik Centrum Rehabilitacji PZN, Elżbieta Oleksiak, zwiedziła tam miejsce, gdzie osoby z dysfunkcją narządu wzroku testowały oświetlenie. Uznała, że tego brakuje w Polsce. Kiedy udało się pozyskać środki z PFRON-u, podobna pracownia została utworzona w Instytucie Tyflologicznym PZN przy ul. Konwiktorskiej 9 w Warszawie.

− Nie ma jednego oświetlenia, które jest dobre dla wszystkich osób słabowidzących. Schorzenia są różne, a więc i potrzeby bywają różne. W naszej pracowni zainteresowani mogą sprawdzić różnego rodzaju oświetlenie oraz urządzenia wspomagające, a następnie wybrać te, które są dla nich najbardziej korzystne. Wierzymy, że rozwiązania, które prezentujemy w naszym studio, staną się inspiracją dla wielu osób słabowidzących. Projektując to miejsce, staraliśmy się zastosować urządzenia ekonomiczne i takie, które są łatwo dostępne dla wszystkich – mówi kierowniczka Centrum Rehabilitacji PZN.

Pracownia podzielona jest na strefy i kąciki tematyczne, w których można testować różne ustawienia lamp, zmieniać natężenie czy barwę światła. Pierwszy pokój to salon: z kanapą, fotelem, telewizorem i biurkiem. W tym pokoju oświetlenie górne włącza się za pomocą pilota i można wybrać moc oraz barwę światła – ciepłą, zimną lub neutralną. Na biurku znajdują się lampy do pisania czy innych prac ręcznych, a także lupy z dodatkową funkcją podświetlenia. Zaaranżowano tu też kącik do czytania. W tym pokoju jest również telewizor – także wyposażony w specjalną taśmę świetlną, która jest udogodnieniem dla osób z problemami wzroku.

Drugie pomieszczenie to pokój z aneksem kuchennym. W przestrzeni kuchennej znajduje się: stolik z krzesłami – z oświetleniem górnym, szafki kuchenne – wyposażone w podświetlenia wewnątrz nich i blat kuchenny – również z różnego rodzaju lampami, ułatwiającymi przygotowywanie posiłków. W dalszej części tego pomieszczenia znajduje się szafa na ubrania z podświetlanym wnętrzem, które ułatwia poszukiwania ubrań na półkach i wieszakach. Naprzeciw szafy znajduje się toaletka z dużym podświetlanym lustrem oraz lustrem stojącym – wyposażonym w podświetlenie i powiększenie.

− Nasza pracownia będzie się rozwijać – z czasem pojawią się tu nowe rodzaje oświetlenia oraz inne urządzenia wspomagające – mówi Nina Opejda zajmująca się tym konceptem.

Chcesz obejrzeć pracownię? Zapisz się – wyślij wiadomość na adres e-mail: nopejda@pzn.org.pl lub zadzwoń pod numer telefonu: 22-635-52-84.

Organizatorzy zapraszają do pracowni osoby słabowidzące, a także przedstawicieli placówek działających na rzecz osób z problemami wzroku oraz uczelni kształcących tyflopedagogów i instruktorów.

Pracownia Doboru Oświetlenia została zrealizowana w ramach projektu PFRON pn. „Zrób to sam – szkolenie instruktorów czynności życia codziennego” oraz dzięki wsparciu firmy Alcon.

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Polski Związek Niewidomych: Posiedzenie Rady Dostępności w Jeleniej Górze

Na początku września, w Jeleniej Górze odbyło się XI Posiedzenie Rady Dostępności. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami, eksperci z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Polski Związek Niewidomych, który reprezentowała Anna Woźniak-Szymańska, Honorowa Prezes.

Posiedzenie trwało dwa dni, od 7 do 8 września b.r., zorganizował je – na wniosek Rady Dostępności – Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych na czele ze Stanisławem Szubertem, przewodniczącym tego gremium. Na spotkaniu zebrani rozmawiali o postępach we wdrażaniu ustawy o zapewnieniu dostępności i Programu Dostępność Plus, ze szczególnym uwzględnieniem turystyki dla osób z niepełnosprawnościami w Karkonoszach.

– Zorganizowaliśmy posiedzenie Rady Dostępności właśnie tutaj, co pozwoli połączyć merytoryczną dyskusję na temat bieżących kwestii związanych z rozwojem dostępności w Polsce z poznawaniem pięknych – i jednocześnie otwartych dla każdego – okolic Jeleniej Góry. Bardzo nam miło, że wraz z Radą Dostępności, możemy skorzystać z gościnności Dolnego Śląska – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Podczas posiedzenia omówione zostały działania, które mają na celu wdrażanie głównych elementów ustawy o zapewnianiu dostępności. Zreferowanie kluczowych wniosków zawartych w sprawozdaniu z realizacji Programu Dostępność Plus za rok 2022 było przyczynkiem do analizy wyzwań związanych z wdrażaniem programu. W trakcie obrad przedstawiona została propozycja mapy inwestycji Programu Dostępność Plus. Zebrani podsumowali także prace grup roboczych.

Uczestnicy mieli również okazję zapoznać się z praktycznymi rozwiązaniami z zakresu dostępności, które w ostatnich latach zostały wprowadzone na terenie Dolnego Śląska.
– Turystyka to nie tylko forma spędzania wolnego czasu, ale również alternatywna możliwość terapii i rehabilitacji osób ze szczególnymi potrzebami. Świadomość tych i innych korzyści płynących z rozwoju turystyki społecznej jest bardzo widoczna na Dolnym Śląsku – podkreśliła wiceminister.

Kolejnego dnia członkowie Rady zapoznali się z wdrażaniem dostępności w praktyce. Uczestnicy mogli zobaczyć, jak wygląda rozwój turystyki społecznej. Odwiedzili m.in. Schronisko PTTK nad Łomniczką, w którym trwają prace nad przystosowaniem obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, Wodospad Kamieńczyka, wraz z drogą dojazdową, która ma być dostosowana dla osób z różnymi potrzebami oraz Dolnośląskie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej, gdzie znajduje się wypożyczalnia sprzętu dla turystów z niepełnosprawnościami. Obiekt ten jest dostępny dla osób z dysfunkcjami, posiada hotel i hostel, dużą siłownię, infrastrukturę sportową, gdzie można uprawiać sporty letnie i zimowe, np. osoby niewidome i słabowidzące mogą tu uprawiać strzelectwo laserowe.

Na Polanie Jakuszyckiej zebrani obejrzeli także Schronisko Orle, które powstało na bazie budynków, w których niegdyś mieściła się huta szkła Karlstal-Orle. W tym obiekcie znajduje się niewielka wystawa przedmiotów sprzed 1945 roku.

Posiedzenie Rady Dostępności w Jeleniej Górze było także okazją do nagrodzenia tych, którzy z zaangażowaniem działają na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Statuetki – w podziękowaniu za takie działania – otrzymali z rąk prezesa Stanisława Schuberta: Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Przemysław Herman, zastępca dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego MFIPR.

wróć do spisu treści



Okręg Opolski PZN: Profesjonalne jury oceni wokalistów Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych w Opolu

Okręg Opolski PZN przedstawia skład jury koncertu finałowego III Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych – Opole 2023. Wydarzenie odbędzie się 20 września br., w Filharmonii Opolskiej.

Jurorami w czasie koncertu będą:
Elżbieta Zapendowska − krytyk muzyczny, specjalistka od emisji głosu i osobowość telewizyjna. Przez wiele lat związana zawodowo z Wojewódzkim Domem Kultury w Opolu. Udzielała lekcji wykonawcom polskiej sceny muzycznej, takim jak m.in.: Michał Bajor, Edyta Górniak, Łukasz Zagrobelny czy Doda. Uczestniczyła w nagraniach płyt m.in.: Ryszarda Rynkowskiego, Maryli Rodowicz, Kasi Kowalskiej. W 2014 roku została uhonorowana przez Radę Miasta Opola tytułem Ambasadora Stolicy Polskiej Piosenki.

Marek Piekarczyk − wokalista, niekwestionowana legenda polskiego rocka, frontman zespołu TSA.
dr hab. Przemysław Neumann − dyrektor Filharmonii Opolskiej, prof. Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Jarosław Wasik − piosenkarz, autor tekstów i kompozytor wykonujący utwory z nurtu piosenki literackiej. Od 2013 r. dyrektor Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu.

Zapowiada się naprawdę ciekawie. Tego wydarzenia nie można przegapić!

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Koło PZN W Hajnówce: Relacja z wycieczki do Warszawy

W rześkiej aurze słonecznego poranka, dnia 12 sierpnia, rozpoczęła się nasza wycieczka do Warszawy. Zapragnęliśmy zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego, Pałac w Wilanowie i Muzeum Życia w PRL.

Spotkaliśmy się pod urzędem miasta o godz. 6.45 – my uczestnicy wyprawy, osoby z dysfunkcją narządu wzroku, z przewodnikami. Oczekiwanie na odjazd pełne było serdecznych powitań, rozmów i żartów. W końcu, wraz z przewodniczką grupy Eugenią i kierowcą Arkiem, ruszyliśmy w drogę. Po drodze mijaliśmy znane i mniej znane miejscowości, o których nasza przewodniczka opowiadała ciekawie i zwięźle. Przedstawiała historię miast i miasteczek na trasie i relacjonowała, co ciekawego dzieje się w tym miejscach obecnie.

Około godz. 10.00 byliśmy już przed pięknie odrestaurowanym budynkiem przedwojennej elektrowni tramwajowej, ulokowanej na ul. Grzybowskiej, gdzie mieści się Muzeum Powstania Warszawskiego. Wyjątkowa architektura obiektu z czerwonej cegły zwraca uwagę, wyraźnie wyróżnia się on na tle wysokich, nowoczesnych, szaro-niebieskich budynków.

Wchodząc do Muzeum Powstania Warszawskiego, już w przedsionku usłyszeliśmy bicie serca w rytmie 63 uderzeń na minutę, które rozbrzmiewa dla upamiętnienia 63 dni trwania powstania – największego, podziemnego oporu zbrojnego przeciwko III Rzeszy. Muzeum jest interaktywne, z ekspozycjami stałymi oraz zmiennymi. Można oglądać zdjęcia, dokumenty, meldunki, listy, filmy dokumentalne z taśm z okresu powstania, które w trudnych okolicznościach wojny i później – w czasie powojennych prześladowań, zostały częściowo uratowane. Słyszeliśmy gwar uliczny, odgłosy trwogi, broni palnej, pożarów, wybuchów... Słuchaliśmy powstańców, którzy opowiadają o trudnych latach wojny i o powstaniu. Obejrzeliśmy wiele eksponatów, np. opaski powstańcze, broń, pojazdy, samolot Liberator (jeden z tych, co leciał aż z Włoch, aby zrzucać powstańcom paczki pomocowe). Przeszliśmy kanałem, który obrazował, jak przemieszczali się powstańcy, lecz kanał ten był suchy, czysty i oświetlony – w rzeczywistości było znacznie gorzej.
Wiele osób, pragnąc lepiej poznać ten fragment polskiej historii, odwiedza to miejsce kilka razy. Na pewno warto zwiedzić je choć raz!

Barokowy pałac Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie był naszym drugim miejscem zwiedzania. Na szczęście pałac nie został zburzony w czasie II wojny. Lecz całkowicie go wówczas ograbiono. Obecnie jest perłą architektoniczno-historyczną Warszawy.

Centralną część pałacu, wybudowano z inicjatywy Jana III Sobieskiego, na wzór Wersalu, jako rezydencję letnią. Pałacowe ogrody – z wieloma kompozycjami kwiatowymi i roślinnymi i jeziorkiem – wielce zachwycają. Odbywają się tu też słynne pokazy Królewski Ogród Światła, które powstają przy wykorzystaniu odpowiednio rozmieszczonych tysięcy małych lampek i iluminacji.

W pałacu zwiedzieliśmy pomieszczenia, w których żyła rodzina królewska – wnętrza z pięknymi plafonami, obrazami, meblami i niezwykłymi przedmiotami codziennego użytku. Pałac bogato zdobiony jest wewnątrz i na zewnątrz. Na zdobieniach pojawiają się motywy z mitologii greckiej i rzymskiej oraz obrazy osiągnięć militarno-politycznych Jana III Sobieskiego – człowieka wszechstronnie wykształconego i oczytanego. Niektóre portrety w formie płaskorzeźb można było nie tylko oglądać, ale i dotykać, np. portret króla z całą rodziną.

Ostatnim punktem w programie było Muzeum Życia w PRL ulokowane przy ul. Pięknej. Tu zwiedzanie miało charakter indywidualny. Poruszaliśmy się między eksponatami umieszczonymi w tematycznych boksach lub pokojach. Każdy w swoim tempie.
Zwiedzaliśmy łazienkę sprzed 40 lat, z pralką Franią i szarym papierem toaletowym; pokój z telewizorem Neptun i stołem przykrytym kraciastą ceratą; dzwoniliśmy za 2 złote z budki telefonicznej; podziwialiśmy fototapetę przedstawiającą sklep bez towaru i siedzieliśmy w żółtym maluchu ... Uświadomiliśmy sobie, że wiele przedmiotów z tamtych czasów wciąż mamy na swoich strychach lub w piwnicach, a niektórych nadal używamy – ja wciąż używam np. radia Kasprzak!

W Muzeum Życia w PRL na chwilę zapomnieliśmy o tym, co jest dziś i wróciliśmy do lat dziecięcych, nastoletnich czy okresu młodości – to była sentymentalna podróż!
Po obiedzie ruszyliśmy w drogę powrotną do Hajnówki. Wycieczka została zrealizowana w ramach zadania „Aktywni niewidomi”, współfinansowanego z budżetu miasta Hajnówka.

Małgorzata Sokołowska

wróć do spisu treści



Koło PZN w Wołominie: Nowy zarząd

W dniu 19 sierpnia br. na walnym zebraniu członkowie koła PZN w Wołominie wybrali nowy zarząd na kadencję 2023−2027 w składzie:

Ponadto przekazujemy miłą informację, że na walnym zebraniu jednogłośnie przyjęto wniosek o nadanie pani Wiesławie Krych tytułu „Honorowego Prezesa Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Wołominie”.

Anna Kukowska
Sekretarz koła

wróć do spisu treści



Osoby z niepełnosprawnościami mogą mieć takie same prawa w całej UE

Na początku września Komisja Europejska przedstawiła wniosek ustawodawczy dotyczący wprowadzenia Europejskiej Karty Osób z Niepełnosprawnościami. Jeśli ta dyrektywa zostanie wprowadzona osoby z niepełnosprawnościami będą miały takie same prawa we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

W sytuacji, kiedy stopień niepełnosprawności danej osoby nie jest uznawany za granicą, nie ma ona dostępu do specjalnych warunków i preferencyjnego traktowania w innych państwach członkowskich. Aby rozwiązać ten problem, Komisja Europejska proponuje utworzenie Europejskiej Karty Osób z Niepełnosprawnościami.

− Dziś umożliwiamy swobodny przepływ niepełnosprawnym obywatelom UE, zapewniając wzajemne uznawanie ich statusu w Europie. Ułatwi to włączenie i pełne uczestnictwo osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym w różnych krajach Unii. Osoby te będą miały łatwy dostęp do wsparcia przeznaczonego dla osób z niepełnosprawnością we wszystkich państwach członkowskich – powiedziała Helena Dalli, komisarz ds. równości w parlamencie UE na temat przygotowanego wniosku ustawodawczego.

Karta zapewni równy dostęp do specjalnych warunków i preferencyjnego traktowania w usługach publicznych i prywatnych. Założenie jest takie, że karta będzie wydawana przez właściwe organy krajowe, a jej zasady będą stanowić uzupełnienie istniejących przepisów krajowych. Po wprowadzeniu tej dyrektywy do prawa krajowego, państwa członkowskie będą zobowiązane do nałożenie kar finansowych na instytucje i organy, które nie będą przestrzegać uprawnień wynikających z przepisów karty.

Wniosek Komisji zostanie przedstawiony do konsultacji w Parlamencie Europejskim. Propozycja ustawy przewiduje, że po jej przyjęciu państwa członkowskie będą miały 18 miesięcy na włączenie dyrektywy do prawa krajowego.

Źródło: informacja prasowa Komisji Europejskiej

wróć do spisu treści



Jakie problemy mają osoby niewidome w Danii?

Europejska Unia Niewidomych zachęca do obejrzenia nowego odcinka „Views of life”, cyklu wywiadów z przedstawicielami organizacji osób z dysfunkcją narządu wzroku z całej Europy. W nowym podcaście swoimi spostrzeżeniami dzieli się prezes Duńskiej Organizacji Osób Niewidomych.

„Views of life” to wspólny projekt Europejskiej Unii Niewidomych − EBU i ORF CONNECT – firmy która udziela wsparcia technicznego w tym przedsięwzięciu. W ramach inicjatywy redaktor EBU przeprowadza wywiady z różnymi organizacjami należącymi do EBU, chcąc dowiedzieć się więcej o sytuacji osób niewidomych i słabowidzących w całej Europie.
Tym razem dziennikarz Nacho Lopez rozmawia z Askiem Løvbjergiem Abildgaardem, prezesem Dansk Blindesamfund, Duńskiej Organizacji Osób Niewidomych.

Przedstawiciel duńskiego środowiska mówi:
− Zajmujemy się wsparciem osób z dysfunkcją narządu wzroku. Prowadzimy centrum szkoleniowe, gdzie osoba niewidoma lub słabowidząca może zapoznać się różnymi technikami ułatwiającymi codzienne funkcjonowanie. Udzielamy również pomocy w psychospołecznym procesie związanym z utratą wzroku, oferując indywidualne wsparcie dla takich osób.
Ask Løvbjerg Abildgaard opowiada też o problemach osób z niepełnosprawnością w Danii.

− Paradoksalnie zauważamy, że poziom wykształcenia młodych osób niewidomych i słabowidzących spada, mimo ogólnego rozwoju naszego społeczeństwa. To jest jedno z głównych zadań, z którym się mierzymy. Niestety rozwój technologii nie przekłada się na lepszy poziom wykształcenia osób z dysfunkcją narządu wzroku.

Prezes Dansk Blindesamfund zwraca uwagę również na inną kwestię. Dotyczy ona starszych osób, które tracą wzrok. W Danii nie ma klarownego prawa dotyczącego rehabilitacji takich pacjentów. Jednym z ważniejszych zadań stowarzyszenia jest wskazanie władzom, że rehabilitacja osób z niepełnosprawnością wzroku jest zadaniem specjalistycznym. I nie powinna być realizowana na poziomie gminy, ale centralnie. Co więcej, władze centralne powinny wprowadzić te same standardy rehabilitacji osób niewidomych i słabowidzących w całym kraju.

Podcast w języku angielskim można posłuchać na stronie: https://vimeo.com/846608099?share=copy.
W tej serii został również przygotowany podcast z przedstawicielką Polskiego Związku Niewidomych, Prezesem Okręgu Lubelskiego PZN, Dorotą Krać. Więcej o tym na stronie: https://pzn.org.pl/podcast/.

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



ZUS zaprasza osoby z niepełnosprawnościami na spotkania w całej Polsce

W ramach obchodów Dnia Osób z Niepełnosprawnością ZUS organizuje cykl bezpłatnych wydarzeń w całej Polsce. Wydarzenia odbywać się będą przez cały wrzesień. W programie m.in. spotkania z ekspertami ZUS oraz instytucji partnerskich.

ZUS zaprasza na spotkania, w trakcie których osoby z niepełnosprawnością oraz wszyscy zainteresowani będą mogli uzyskać wyczerpujące informacje o ubezpieczeniach społecznych, przysługujących świadczeniach i różnych formach wsparcia. A także skorzystać z porad specjalistów z instytucji partnerskich: Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych (PFRON), Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), czy Biura Rzecznika Praw Pacjenta (BRPP).

Eksperci z PFRON wyjaśnią, jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, a także jak wyjechać na turnus rehabilitacyjny. Udzielą również informacji, jak ubiegać się o dofinansowanie dla osób z niepełnosprawnością.

Pracownicy NFZ będą informować o zasadach wyjazdów na leczenie uzdrowiskowe. Eksperci BRPP udzielą informacji o prawach pacjenta oraz pomocy psychologicznej. Swoim doświadczeniem podzielą się również przedstawiciele lokalnych instytucji, fundacji oraz stowarzyszeń zrzeszających osoby z niepełnosprawnością.

Harmonogram wydarzeń w całej Polsce umieszczono na stronie: https://www.zus.pl/o-zus/o-nas/dzialania-zakladu-ubezpieczen-spolecznych-na-rzecz-osob-z-niepelnosprawnoscia/don.

Partnerami akcji są: PFRON, NFZ, RPP oraz Fundacja Integracja.

wróć do spisu treści



Rusza wypożyczalnia sprzętów dla osób z niepełnosprawnościami

Otwarto wypożyczalnię technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnościami. Wniosek będzie można złożyć na stronie internetowej PFRON. Wypożyczenie sprzętu będzie bezpłatne za kaucją.

− To szansa dla osób z niepełnosprawnością na bardziej samodzielne życie – powiedział wiceminister Paweł Wdówik. Dodał, że takie rozwiązanie jest znane w wielu państwach europejskich.

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych będzie dokonywała zakupów do tego programu, wysyłała sprzęt i go serwisowała. Natomiast Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będzie przyjmować i weryfikować zgłoszenia oraz koordynować działania.

W wypożyczalni jest ponad 14 tys. jednostek sprzętu. Składają się na nie m.in. wózki i skutery dla osób niepełnosprawnych ruchowo, notatniki brajlowskie, powiększalniki czy wysoko zaawansowane technologicznie aparaty słuchowe, a także technologia AAC dla osób, które nie mogą się komunikować w standardowy sposób. W odpowiednim doborze sprzętu lub oprogramowania wypożyczającym pomogą specjaliści.

Za wypożyczenie sprzętu osoby z niepełnosprawnością zapłacą kaucję w wysokości 2 proc. wartości urządzenia. Kaucja będzie zwrotna, ma jedynie zachęcić użytkowników do dbałości o wypożyczone mienie.

Osoba z niepełnosprawnością, a w przypadku dzieci i osób ubezwłasnowolnionych ich opiekun, będą mogli złożyć wniosek o wypożyczenie technologii wspomagającej do PFRON. Formularz aplikacyjny będzie dostępny w Systemie Obsługi Wsparcia.

Źródło: MRiPS

wróć do spisu treści



Dostępność w urzędach i instytucjach – w praktyce

Za nami kolejna konferencja zorganizowana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Specjaliści zaprezentowali narzędzie do tworzenia planów wdrażania dostępności w instytucjach. Rozwiązanie to może być bardzo przydatne dla koordynatorów dostępności.

Konferencja odbyła się 11 września br., pod nazwą: „Realizacja ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami”. Zebranych gości powitał Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Krzysztof Michalkiewicz, Prezes Zarządu PFRON. Następnie rozpoczął się panel dyskusyjny ,,Zapewnianie dostępności w praktyce”. W jego trakcie przedstawiciele różnych środowisk mówili o tym, w jaki sposób dążą do poprawy dostępności w swoich jednostkach.

– Proces wprowadzania dostępności na uczelni powinien być wielowymiarowy. Procedury i zarządzenia to ważne narzędzia, które ułatwią ten proces w tak dużej instytucji, jaką jest Uniwersytet Warszawski. We wszystkich działaniach staramy się zapewnić dostępność naszej oferty dydaktycznej dla studentów – tłumaczyła Anna Szymańska, kierownik Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie w tej szkole wyższej uczy się blisko 1140 studentów z niepełnosprawnościami.

Kolejnym punktem programu był panel o tym, jak dobrze zaprojektować poprawę dostępności. Eksperci Jacek Zadrożny oraz Agata Gawska zaprezentowali narzędzie informatyczne do tworzenia planów zapewnienia dostępności. Przygotowany taki dokument ułatwia stworzenie realnego planu wdrażania dostępności w danej instytucji oraz prezentuje obciążenie zadaniami koordynatora. Co więcej, określa budżet na zrealizowanie tego planu oraz zespół osób zaangażowanych w jego wdrażanie. Planner prowadzi krok po kroku, jakie działania należy podjąć w tym procesie. W przyszłości twórcy rozwiązania planują przygotować narzędzie do przeprowadzania audytu. Generator znajduje się na stronie: https://deklaracja-dostepnosci.info/planer.

W ostatniej części spotkania uczestnicy mogli wysłuchać dyskusji, której tematem przewodnim było: ,,Prawo do dostępności w praktyce”. Specjaliści poruszyli temat rzecznictwa NGO w dążeniu do poprawy dostępności.

– Trudno jest wprowadzać udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością bez zrozumienia potrzeb tej grupy. Dlatego tak ważne są szkolenia dla pracowników danej placówki czy instytucji – dzieliła się swoją opinią Magdalena Banach, dyrektor SPZOZ Warszawa-Ursynów.

Izabela Sopalska-Rybak, prezes Fundacji Kulawa Warszawa mówiła o tym, że osoby z niepełnosprawnościami i organizacje pozarządowe powinny szerzyć wiedzę o dostępności. A dodatkowo organizacje powinny wspierać osoby z niepełnosprawnościami, które chcą składać do PFRON-u skargi na brak dostępności.

Krzysztof Kurowski, przewodniczący PFON wspominał o tym, że ustawa o dostępności jest pierwszym krokiem w kierunku zapewnienia odpowiednich praw osobom z niepełnosprawnościami, ale potrzebne są jeszcze dodatkowe działania, takie jak prace na rzecz wdrażania dostępności w sektorze prywatnym.

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Prawo do głosowania korespondencyjnego w wyborach

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października 2023 r. Zamiar głosowania korespondencyjnego trzeba zgłosić komisarzowi wyborczemu do 2 października. Jest to jedno z uprawnień wyborców z niepełnosprawnościami.

Głosować korespondencyjnie mogą wyborcy, którzy posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w tym także wyborcy z orzeczeniem organu rentowego o:


Głosować korespondencyjnie mogą również:
Głosować korespondencyjnie można tylko w kraju.

Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien zostać zgłoszony przez wyborcę komisarzowi wyborczemu najpóźniej na 13 dni przed wyznaczonym terminem wyborów. Wyborca podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych może zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego najpóźniej na pięć dni przed terminem wyborów. Natomiast wyborca, który zacznie podlegać obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych po tym terminie, może zgłosić ten zamiar najpóźniej na dwa dni przed terminem wyborów.
Głosować korespondencyjne nie mogą wyborcy umieszczeni w spisach wyborców w: obwodach głosowania utworzonych w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych, aresztach śledczych i domach studenckich, a także wyborcy, którzy udzielili pełnomocnictwa do głosowania.

Zgłoszenie, może być dokonane: Takie zgłoszenie powinno zawierać nazwisko i imię (imiona), numer PESEL wyborcy, oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie, oraz adres, na który ma być wysłany pakiet wyborczy. Wyborca dołącza kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności. Wyborca niepełnosprawny może zażądać w zgłoszeniu dołączenia do pakietu wyborczego nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a. Może on też zamieścić lub podać adres poczty elektronicznej lub numer telefonu komórkowego oraz informację o wyrażeniu zgody na przekazanie danych.

Wyborca, który głosuje korespondencyjnie, będzie ujęty w spisie wyborców w obwodzie głosowania właściwym dla jego stałego miejsca zamieszkania.

Wyborca – nie później niż na sześć dni przed terminem wyborów – otrzyma pakiet wyborczy, który zostanie doręczony przez przedstawiciela Poczty Polskiej wyłącznie do rąk własnych wyborcy, po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość i pisemnym pokwitowaniu odbioru. W skład takiego pakietu wchodzą: koperta zwrotna, karta do głosowania, koperta na kartę do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania, instrukcja głosowania i ewentualnie nakładka na kartę do głosowania sporządzona w alfabecie Braille’a (jeżeli wyborca zażądał jej przesłania).

Po oddaniu głosu kartę do głosowania należy umieścić w kopercie z napisem „Koperta na kartę do głosowania” i kopertę zakleić. Jeśli koperta nie zostanie zaklejona, karta do głosowania nie będzie uwzględniona przy ustalaniu wyników. Zaklejoną kopertę na kartę do głosowania należy włożyć do koperty zwrotnej zaadresowanej do obwodowej komisji wyborczej. Następnie należy wypełnić oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu, na którym należy: wpisać miejscowość i datę jego sporządzenia oraz własnoręcznie się podpisać.

Kopertę zwrotną – która zawiera zaklejoną kopertę z kartą do głosowania oraz podpisane oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu – należy zakleić i przekazać przedstawicielowi Poczty Polskiej.

Odbiór następuje za pokwitowaniem najpóźniej: Istnieje również możliwość osobistego dostarczenia koperty zwrotnej do obwodowej komisji wyborczej.
Wyborca, który w dniu głosowania podlega obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, przekazuje – najpóźniej w dniu wyborów – przedstawicielowi Poczty Polskiej zamkniętą kopertę zwrotną.

Szczegółowa informacja na temat uprawnień wyborców z niepełnosprawnościami znajduje się pod tym linkiem: https://pkw.gov.pl/uploaded_files/1691650279_zpow501172023-informacja-o-uprawnieniach-przyslugujacych-wyborcom-niepelnosprawnym-2.pdf.
Dodatkowe informacje na temat głosowania korespondencyjnego można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/zglos-zamiar-glosowania-korespondencyjnego3.

Źródło: Państwowa Komisja Wyborcza


wróć do spisu treści



Dofinansowanie dla przedsiębiorstw na projekty na rzecz dostępności

Trwa nabór wniosków o dofinansowanie innowacyjnych projektów w konkursie „Ścieżka SMART na rzecz dostępności”. Budżet tego przedsięwzięcia to 445 mln zł. Konkurs adresowany jest do dużych przedsiębiorstw prowadzących projekty, których celem jest wprowadzenie udogodnień dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Konkurs jest przedsięwzięciem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Środki pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.

− W konkursie szukamy projektów, które przełamią bariery i pozwolą osobom ze szczególnymi potrzebami funkcjonować na równi z resztą społeczeństwa – wyjaśnił dr Jacek Orzeł, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Konkurs został tak pomyślany, aby jego efekty przyczyniły się zarówno do rozwoju społecznego, jak i gospodarczego – tłumaczy.
Przedmiotem zgłaszanych w konkursie „Ścieżka SMART na rzecz dostępności” inicjatyw musi być rozwiązanie problemu osób ze szczególnymi potrzebami, który istotnie przyczynia się do zwiększenia dostępności, rozumianego jako zniesienie co najmniej jednej lub więcej barier, występujących np. w przestrzeni fizycznej, rzeczywistości cyfrowej, systemach informacyjno-komunikacyjnych, produktach, usługach lub procesach. Każdy projekt musi być zgodny z zakresem tematycznym konkursu oraz wpisywać się w co najmniej jedną Krajową Inteligentną Specjalizację (KIS).

Konkurs skierowany jest do dużych przedsiębiorstw, które planują realizację kompleksowych projektów z zakresu m.in.: prac badawczo-rozwojowych (B+R), wdrożeń innowacji, rozwoju infrastruktury B+R, internacjonalizacji, rozwoju kompetencji pracowników i osób zarządzających przedsiębiorstwem, cyfryzacji. Wnioski przyjmowane będą do 30 października br.

Więcej informacji na temat naboru „Ścieżka SMART na rzecz dostępności” oraz dokumentacja konkursowa znajduje się na stronie NCBR: https://www.gov.pl/web/ncbr/sciezka-smart-nabor-feng0101-ip01-00323.

Źródło informacji: NCBR

wróć do spisu treści



Powstał Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych już funkcjonuje. Powstał, aby osoby, które podczas pobytu w szpitalu doznały uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub uległy zakażeniu szpitalnemu, mogły szybciej uzyskać rekompensatę. Instytucja działa przy Rzeczniku Praw Pacjenta.

Uzyskanie świadczenia nie wymaga udowodnienia winy placówki medycznej. Podstawowym warunkiem jest stwierdzenie, że doszło do zdarzenia, którego z wysokim prawdopodobieństwem można było uniknąć. To znaczy, gdyby świadczenie zdrowotne zostało pacjentowi udzielone zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, albo gdyby zastosowano inną dostępną metodę diagnostyczną lub leczniczą.

‒ Powstanie Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych to krok, na który pacjenci czekali, to znacząco ułatwi dochodzenie roszczeń związanych z leczeniem. Fundusz zapewni wsparcie finansowe znacznie szerszej grupie osób, niż było to możliwe wcześniej, a wszystko to będzie odbywać się w sposób prosty i przyjazny – wyjaśnia Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

Maksymalna kwota rekompensaty dla pacjenta wynosi 200 tys. złotych. W razie śmierci pacjenta świadczenie wynosi do 100 tys. złotych dla każdej uprawnionej osoby. Z wnioskami o przyznanie świadczenia mogą w takim przypadku wystąpić dzieci pacjenta, jego rodzice oraz małżonek lub partner (konkubent).

Fundusz Kompensacyjny obejmuje zdarzenia, które miały miejsce po wejściu w życie ustawy. Wniosek do rzecznika można złożyć w ciągu roku od uzyskania informacji o zdarzeniu, jednak nie później niż w ciągu trzech lat od daty zdarzenia. Wypełnienie wniosku jest proste i można to zrobić, korzystając ze przygotowanego wzoru.

Rzecznik będzie informował szpitale o każdym stwierdzonym zdarzeniu medycznym. Obowiązkiem placówki będzie dokładna analiza przyczyn zdarzenia oraz wdrożenie działań, które będą zapobiegały podobnym przypadkom w przyszłości.

Osoby zainteresowane uzyskaniem świadczenia znajdą na stronie rzecznika wzór wniosku oraz wiele informacji, które ułatwią skorzystanie ze wsparcia: https://www.gov.pl/web/rpp/fundusz-kompensacyjny-zdarzen-medycznych.

Źródło: RPP

wróć do spisu treści



Więcej bezpłatnych leków dla seniorów i dzieci

Wczoraj ukazało się obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków. Wykaz zawiera ponad 2 800 bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży do 18 lat, a dla seniorów powyżej 65 lat prawie 3 800 medykamentów.
Z tego programu będzie mogło skorzystać niemal 16 mln osób. Lista refundowanych leków została powiększona, jak twierdzi Ministerstwo Zdrowia, dzięki zwiększeniu nakładów na ochronę zdrowia.

− Zaproponowane leki, które pojawiły się na opublikowanej liście bezpłatnych leków, to odpowiedź na najczęstsze choroby młodszych i starszych pacjentów. Dotyczy to chorób cywilizacyjnych, czyli: cukrzycy, nadciśnienia, problemów kardiologicznych czy tych związanych z układem oddechowym. Na liście znajdą się też niektóre antybiotyki, szczepionki, leki przeciwbólowe, przeciwreumatyczne, przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne – powiedziała minister Katarzyna Sójka w nagraniu telewizyjnym.

Wykaz bezpłatnych leków dla osób, które ukończyły 65 lat, a także dzieci i młodzieży do 18 lat udostępniony jest na stronie: https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-30-sierpnia-2023-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-wrzesnia-2023-r?fbclid=IwAR3OfuEeQbE_x6hpnrYayEfKMWcs5DHuijTG5F5qC04Ll1VjsV0d4hJzQeE.

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Dla kogo bezpłatna szczepionka przeciw grypie?

Sezon grypowy już się zbliża. Od września br. Zmienione zostały zasady refundacji szczepionek przeciw grypie. Teraz są one korzystniejsze dla pacjentów niż wytyczne, które obowiązywały wcześniej. Szczepionki przeciw grypie są bezpłatne dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia, osób starszych – w wieku 65 lat i więcej oraz dla kobiet w ciąży. Dorośli na zakup szczepionki otrzymują refundację w wysokości 50%.

Optymalny czas, który wybieramy na szczepienie przeciw grypie powinien wyprzedzać szczyt zachorowań. W Polsce sezon grypy trwa od października do maja, a szczyt zachorowań od stycznia do marca, jednak w poszczególnych sezonach ten czas może się nieznacznie różnić. Wybierając miesiąc szczepienia, należy brać pod uwagę czas potrzebny na wykształcenie odporności, czyli ok. 2–3 tygodnie. Po podaniu szczepionki odporność utrzymuje się 6–12 miesięcy. Szczepienie nie chroni w 100% przed zachorowaniem, ale dzięki niemu, w przypadku wystąpienia choroby, przebieg będzie łagodniejszy.

Zgodnie z najnowszymi zasadami refundacji bezpłatne szczepionki przeciw grypie przeznaczone są dla: dzieci do lat 18, seniorów od 65 roku życia i kobiet w ciąży. Osoby dorosłe w wieku do 64 roku życia mają refundację w wysokości 50% na zakup szczepionki. Aby skorzystać z tych uprawnień wymagana jest recepta na szczepionkę od lekarza. Receptę na szczepionkę bez refundacji (pełnopłatną) może wystawić również farmaceuta.

Wirus grypy szybko się zmienia, dlatego co roku szczepionka ma nieco inny skład. Jest on opracowywany w oparciu o nowe szczepy wirusa, które wywołują grypę w danym sezonie. Dlatego szczepić się należy co roku.
Zachorować na grypę może każdy, ale szczególnie ciężko przechodzą grypę:


Źródło: szczepienia.pzh.gov.pl

wróć do spisu treści



Miej serce dla serca!

Centralne Obchody Światowego Dnia Serca odbędą się w niedzielę 1 października br. w Poznaniu. O profilaktyce warto mówić, bowiem z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera w Polsce dwukrotnie więcej ludzi niż w pozostałych krajach Unii. Dokonując niewielkich zmian w stylu życia, można zapobiec nawet 80% przedwczesnych zgonów. Warto zatem wziąć sobie do serca wskazówki kardiologów.

Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne określa Polskę mianem kraju o wysokim ryzyku sercowo-naczyniowym. Każdego roku niemal 75 tys. osób w Polsce doświadcza udaru mózgu, a 80 tys. – zawału serca. Z powodu tych chorób umiera u nas prawie dwukrotnie więcej ludzi niż w pozostałych krajach Unii.

− Podczas pandemii zauważyliśmy wzrost zgonów z powodu chorób układu krążenia o prawie 17% − podkreśla prof. Przemysław Mitkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego − W Polsce ponadto, w ciągu ostatnich dwóch lat, odnotowano zmniejszenie długości życia o dwa lata. A za znaczną część tego spadku odpowiadają właśnie choroby układu krążenia. Ogółem choroby układu krążenia odpowiadają za około 37 proc. wszystkich zgonów w Polsce.

Najczęściej występującym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia są zaburzenia lipidowe. Rok 2023 został ogłoszony przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne − Rokiem Walki z Hipercholesterolemią. Problem dotyczy nawet 21 milionów osób w Polsce, ponad 60% dorosłych, a w wieku powyżej 65 roku życia, nawet 70% osób. Co więcej, w społeczeństwie jest bardzo niska świadomość tego ryzyka. Tylko 2 osoby na 10 wiedzą, jaki jest ich poziom cholesterolu całkowitego i/lub cholesterolu LDL.

Obchody Dnia Serca na terenie Międzynarodowych Targów w Poznaniu będą miały formę pikniku edukacyjno-zdrowotnego dla dzieci i dorosłych. Organizatorem wydarzenia jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Dziennikarze będą rozmawiać z zaproszonymi gośćmi o: nadciśnieniu tętniczym, udarach, nadwadze, otyłości, zdrowej diecie. Ze swoim programem wystąpi kabaret Paranienormalni. Na zakończenie pikniku odbędzie się koncert Kamila Bednarka. Natomiast wokół sceny zorganizowane zostaną strefy: bezpłatnych badań, aktywności fizycznej, zdrowej diety i animacji dla dzieci. Mieszkańcy Poznania od godz. 10.00 będą mogli skorzystać z konsultacji kardiologicznych oraz bezpłatnych badań i porad zdrowotnych.
JR/Centrum Komunikacji PZN

Źródło: PTK

wróć do spisu treści



Teatr Ateneum zaprasza na spektakle z audiodeskrypcją

Teatr Ateneum przygotował ofertę dla osób z dysfunkcją narządu wzroku oraz słuchu. Od września do grudnia br. odbędzie się pięć pokazów z audiodeskrypcją i napisami, wśród nich m.in. „Merlin Mongoł” oraz ,„Alicja w krainie snów” ze znakomitą obsadą aktorską.

Teatr Ateneum podejmuje działania na rzecz dostosowania swojej oferty również dla osób z niepełnosprawnościami. W ubiegłym roku zrealizowano tu 17 pokazów z napisami i audiodeskrypcją. Do tego wprowadzono udogodnienia dla osób z dysfunkcją narządu wzroku i słuchu. Zamontowano oznaczenia dla osób niewidomych oraz pętlę indukcyjną. Przygotowano ścieżki dotykowe, które prowadzą do: kasy, szatni, toalet i widowni, a także plan tyflograficzny. Zmodernizowano stronę internetową teatru pod kątem dostępności cyfrowej. Co więcej, od września do grudnia br. zaplanowano pięć spektakli z audiodeskrypcją i napisami – ze znakomitą obsadą aktorską.

Pokazy z audiodeskrypcją i napisami:


Więcej o spektaklach można przeczytać pod tym linkiem: https://teatrateneum.pl/?page_id=27116.
Bilety można kupić w kasach teatru oraz online na stronie: https://teatrateneum.pl/?post_type=events.
Biuro Obsługi Widzów: tel. 22 50 28 150.

Teatr Ateneum
Siedziba główna
ul. Jaracza 2
00-378 Warszawa

Scena 20
ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 35
00-378 Warszawa

wróć do spisu treści



Festiwal Kultury Wrażliwej zaprasza osoby z niepełnosprawnościami

Festiwal Kultury Wrażliwej rozpocznie się 24 września br. Dwadzieścia trzy małopolskie instytucje kultury przez dziesięć dni będą prezentować ofertę dostępną dla odbiorców z niepełnosprawnościami. W trakcie festiwalu będzie można obejrzeć w pełni dostępne wystawy i spektakle, a także wziąć udział w pokazach filmowych, koncertach i warsztatach. Rejestracja na wydarzenia ruszy 11 września br.

Otwarcie Festiwalu odbędzie się 24 września br., o godzinie 17.00, w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie. Zostanie wtedy pokazany spektakl „Lekcja anatomii” nawiązujący do obrazu Rembrandta. Spektakl będzie dostępny dla osób z różnorodnymi potrzebami, tj. tłumaczony na polski język migowy, z audiodeskrypcją, w prostym języku. Wydarzenie jest bezpłatne.

Wiele atrakcji przewidziano również w muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Tam będzie można skorzystać z: oprowadzania tłumaczonego na język migowy, zwiedzania dla osób niewidomych i słabowidzących, cichych godzin zwiedzania i warsztatów bez barier. Więcej o wydarzeniach na stronie: https://domjp2.pl/aktualnosc/festiwal-kultury-wrazliwej.
Festiwal zakończy się 24 października br. w Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej. Muzeum zaprasza do udziału w zajęciach pokazowo-warsztatowych „Wykopki na Orawie”. Organizatorzy chcą, by na Orawie wszyscy czuli się jak w domu, zwłaszcza, że uczestników czeka wspólna praca. Najpierw przygotują wóz na wykopki, spakują potrzebne w polu kosze, worki, motyki oraz jedzenie i picie, potem wszyscy wspólnie pojadą na pole, gdzie czeka ich kopanie i ładowanie ziemniaków. Ale bez obaw, po pracy organizatorzy zapraszają na coś dla ciała i dla ducha − wspólne zabawy, spotkania z kulturą i sztuką, tańce, konkursy i poczęstunek.

Program wydarzeń i zapisy od 11 września br. na stronie: https://kulturawrazliwa.pl/wydarzenie/festiwal-kultury-wrazliwej/.

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Poznaj prace Witkacego – muzeum w Słupsku dostępne dla osób niewidomych i słabowidzących

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza osoby z dysfunkcją narządu wzroku do zwiedzania Białego Spichlerza. Znajduje się tam bogata kolekcja prac Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego. Osoby niewidome i słabowidzące mogą tam korzystać z audioprzewodników z audiodeskrypcją, tyflografik, a także dotykać wybranych eksponatów.

Na wystawie w Białym Spichlerzu pokazane są prace ze wszystkich okresów twórczości Witkacego. Znajduje się tam ponad 135 prac malarskich, rysunkowych i graficznych oraz rękopisy, maszynopisy, korespondencja i książki. Wystawa podzielona jest na dwie części. Część pierwsza pokazuje ewolucję twórczości Witkacego, jej działy to m.in.: Zakopane, Pierwsze podróże i doświadczenia, Firma portretowa „S. I. Witkiewicz”. Część druga prezentuje prywatne kolekcje dzieł Witkacego.
Dostępny w muzeum audioprzewodnik ma wgrane kilka ścieżek zwiedzania, jedna z nich zawiera audiodeskrypcje prezentowanych dzieł. Audioprzewodnik można wypożyczyć w kasie bezpłatnie.

Co więcej, zwiedzające osoby niewidome mogą dotknąć wybranych, wskazanych przez obsługę, eksponatów. Dostępne są dla nich również tyflografiki.

Godziny otwarcia muzeum i ceny biletów można sprawdzić na stronie: https://muzeum.slupsk.pl/dla-zwiedzajacych/godziny-otwarcia/.
Opis prezentowanych zbiorów znajduje się tutaj: https://muzeum.slupsk.pl/dla-zwiedzajacych/wystawy-stale/.

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści

Wersja offline wygenerowana automatycznie.
Copyright © 2023 Biuletyn Informacyjny PZN. Wszelkie prawa zastrzeżone.