Skocz do spisu treści

Biuletyn Informacyjny PZN

BIP nr 10(297), maj 2023

Redakcja
Joanna Rodzewicz [redaktor prowadzący]
Kamila Wiśniewska
Dominika Urbanik




Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: 226351910, 228312271 wew. 253,
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl

Biuletyn Informacyjny PZN współfinansowany ze środków PFRON.


Spis treści

Polski Związek Niewidomych: Święto ośrodka w Laskach
Polski Związek Niewidomych: Relaks wśród zieleni – nowy ogród sensoryczny
Tyflogaleria PZN: Pokaz inteligentnych okularów
Okręg Śląski PZN: Rajd, spływ kajakowy i wiele innych aktywności
Okręg Wielkopolski PZN: Skorzystaj z rehabilitacji!
Okręg Wielkopolski PZN: Widzimy dotykiem i zapachem
Koło PZN Kraków Krowodrza: Nowy zarząd
Koło PZN w Rudzie Śląskiej: Wybrano nowe władze
Koło PZN w Tomaszowie Mazowieckim: Nowe władze
Dostęp do informacji na wagę złota
Moc wiedzy na konferencji REHA
Jubileusz 70-lecia Biblioteki dla Niewidomych
Wiedzieć więcej o dostępności cyfrowej
Leczenie chorób plamki w Lublinie
Choroby rzadkie na celowniku
Dostrzegamy! Badamy. W kobiecym interesie
Kontroluj ciśnienie tętnicze!
Zęby pod kontrolą
Skorzystaj ze wsparcia psychologa
Co warto wiedzieć o finansach?
300 nowych tyflografik w Muzeum POLIN
Spektakl−eksperyment dla osób niewidomych
Ankieta dla rodziców i opiekunów



Polski Związek Niewidomych: Święto ośrodka w Laskach

19 maja br., w dniu liturgicznego wspomnienia bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej, odbyło się święto ośrodka w Laskach. Uczestniczyli w nim Andrzej Brzeziński, prezes ZG PZN oraz Izabela Hawryłow, sekretarz generalny.

Wydarzenie rozpoczęła msza św. w kaplicy Matki Bożej Anielskiej w Laskach. Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie absolwentów liceum. Podczas spotkania prezes Andrzej Brzeziński dziękował dyrekcji i siostrom za ich pełną zaangażowania pracę na rzecz dzieci niewidomych i słabowidzących. Życzył również sukcesów uczniom i absolwentom. Wydarzenie było okazją do rozmów, wymiany poglądów i dzielenia się radością.

Na zakończenie pokazano film „Pisklaki” w reż. Lidii Dudy. Na pokazie obecna była reżyserka, która opowiadała o produkcji. To historia trojga niewidomych dzieci, które rozpoczynają naukę w szkole z internatem dla uczniów z dysfunkcją narządu wzroku. Pokazuje ich pierwsze doświadczenia, radości i smutki.

Obecnie w Ośrodku Szkolno−Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej przygotowuje się do samodzielnego życia ponad 250 uczniów z całej Polski. Zespół specjalistów Wczesnego Wspomagania Rozwoju Niewidomego Dziecka udziela profesjonalnej pomocy ponad 40 dzieciom i ich rodzinom.

W Laskach znajdują się następujące placówki: Wczesne Wspomaganie Rozwoju Niewidomego i Słabowidzącego Dziecka, przedszkole, szkoła podstawowa, szkoły ponadpodstawowe: liceum ogólnokształcące, technikum masażu, technikum dla niewidomych, szkoła branżowa I stopnia, szkoła policealna. Mieści się tu również szkoła podstawowa specjalna, szkoła przysposobienia do pracy, a także dział głuchoniewidomych, szkoła muzyczna I stopnia oraz internaty.

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Polski Związek Niewidomych: Relaks wśród zieleni – nowy ogród sensoryczny

Już po raz kolejny pracownicy i wolontariusze firmy farmaceutycznej Alcon zaangażowali się w działania społeczne dla naszej organizacji. Tym razem pomagali stworzyć ogród sensoryczny w Bydgoszczy.

Firma Alcon to największy na świecie producent wyrobów medycznych z dziedziny okulistyki. Już niejednokrotnie jej pracownicy chętnie angażowali się w różne działania wspierające Polski Związek Niewidomych. Tym razem był to ogród sensoryczny na terenie Ośrodka Szkolenia i Rehabilitacji PZN w Bydgoszczy. Pod okiem pani Małgorzaty Twardowskiej z firmy In Gremio zajmującej się profesjonalnie ogrodami i terenami zieleni pracownicy i wolontariusze z Alconu spowodowali, że teren wokół naszego Ośrodka stał się piękny, pachnący, pozwalający na relaks i odpoczynek po trudach rehabilitacji. Bardzo, bardzo dziękujemy. Jesteśmy ogromnie wdzięczni.

Elżbieta Oleksiak
Centrum Rehabilitacji PZN

wróć do spisu treści



Tyflogaleria PZN: Pokaz inteligentnych okularów

16 maja br. w Tyflogalerii PZN w Warszawie przy ul. Konwiktorskiej odbył się pokaz okularów wspierających orientację w poruszaniu się osób niewidomych i słabowidzących. Prezentację prowadził Ernest Syska, prezes zarządu VEO – firmy która stworzyła ten produkt.

Prezentowane okulary wyposażone są w kamery, głośniki oraz dotykowy panel sterujący. Pracują pod kontrolą systemu Android. Specjalna aplikacja przechwytuje obraz z kamer i wysyła do chmury, gdzie następuje jego analiza. Następnie odsyła przetworzone dane w formie komunikatu audio do okularów. Aby urządzenie działało, musi być na stałe połączone z Internetem.
Wersję prezentowaną na pokazie należy traktować jako początek drogi do stworzenia tego typu rozwiązania. Konstruktorzy muszą jeszcze zmierzyć się z następującymi wyzwaniami: udźwiękowienie aplikacji tak, aby użytkownik mógł bezwzrokowo z niej korzystać, zasilanie okularów oraz zaprojektowanie funkcjonalności, w które sprzęt ma być wyposażony. Wymaga to stałych konsultacji i współpracy z użytkownikami niewidomymi i słabowidzącymi.

Koncepcja powinna być w dalszym ciągu rozwijana, ponieważ może rozwiązać m.in. problem swobodnego i bezpiecznego poruszania się osób niewidomych i słabowidzących bez konieczności trzymana telefonu w ręce.

Na obecnym etapie okulary mogą stanowić przykład dobrego pomysłu, który w przyszłości umożliwi skonstruowanie urządzenia ułatwiającego poruszanie się osób z dysfunkcją narządu wzroku w przestrzeni otwartej. Koncepcja okularów została zaprojektowana i zrealizowana w firmie VEO z Gdyni.

Jan Gawlik

wróć do spisu treści



Okręg Śląski PZN: Rajd, spływ kajakowy i wiele innych aktywności

Okręg Śląski PZN prowadzi rekrutację do projektu „Aktywność ponad granicami – Edycja 3”. Planowane działania obejmują organizację siedmiu imprez o charakterze sportowo−integracyjnym.

Celem projektu jest wzrost aktywności osób z niepełnosprawnością narządu wzroku poprzez popularyzację sportu i rekreacji oraz pomoc w integracji społecznej. A to wszystko dzięki organizowaniu integracyjnych imprez turystyczno−sportowych dla 100 dorosłych (osób niewidomych i słabowidzących) z terenu województwa: śląskiego, dolnośląskiego, kujawsko−pomorskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko−mazurskiego i zachodniopomorskiego.

Projekt skierowany jest do osób dorosłych bez ograniczeń wiekowych, posiadających orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym z powodu dysfunkcji narządu wzroku.
Planowane działania (którym przypisano odpowiednią punktację):


Całkowita odpłatność, określona w formularzu zgłoszeniowym, zostaje wyliczona w oparciu o stawkę 35,00 PLN za 1 punkt danej imprezy. Opiekunowie ponoszą odpłatność w wysokości określonej dla beneficjenta.
Warunki rekrutacji do projektu zostały określone w regulaminie rekrutacji, który znajduje się na stronie: http://pznslask.org.pl/p,126,projekt-aktywnosc-ponad-granicami-2023. Tam też znajduje się formularz zgłoszeniowy i inne dokumenty.

Więcej informacji można zasięgnąć u koordynatora projektu: Bożeny Antończyk, kom. 515 388 947, e-mail: b.antonczyk@pznslask.org.pl

Termin realizacji projektu: od 01.04.2023 r. do 31.03.2024 r. Projekt „Aktywność ponad granicami – Edycja 3” jest współfinansowany ze środków PFRON.

wróć do spisu treści



Okręg Wielkopolski PZN: Skorzystaj z rehabilitacji!

Okręg Wielkopolski zaprasza do udziału w projekcie „Centrum Rehabilitacji Osób Niewidomych i Słabowidzących”. Zainteresowani mogą skorzystać z szerokiego zakresu bezpłatnych zajęć.

Skorzystać z działania mogą dorosłe osoby niewidome i słabowidzące z całej Wielkopolski z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności ze względu na wzrok lub z orzeczeniem równoważnym. Organizatorzy oferują różne formy wsparcia, każdy znajdzie zajęcia odpowiednie dla siebie. Spotkania prowadzą profesjonalni rehabilitanci. Zajęcia indywidualne dopasowane są do potrzeb i możliwości uczestnika.

Dostępne formy wsparcia:


Zgłoszenia do projektu przyjmowane są w biurze okręgu przy al. Niepodległości 29 w Poznaniu w godzinach 7.30 – 15.30, telefonicznie pod nr 61 847 46 17 lub mailowo pod adresem pznowlkp@interia.pl.

Działania realizowane są dzięki dofinansowaniu z PFRON-u.

wróć do spisu treści



Okręg Wielkopolski PZN: Widzimy dotykiem i zapachem

Okręg Wielkopolski PZN realizuje projekt edukacji ekologicznej „Widzimy dotykiem i zapachem”. Osoby lubiące kwiaty i przyrodę mogą się już zgłaszać do udziału w tym przedsięwzięciu.

Inicjatorzy projektu zamierzają zaangażować uczestników w działania proekologiczne, w tym prace związane z upiększaniem ogrodu, który znajduje się przy siedzibie stowarzyszenia. Wspólnie ze specjalistami, osoby z dysfunkcją narządu wzroku, wybiorą rośliny, które pachną, mają ciekawą fakturę liści, intensywne barwy, a może nawet wydają dźwięki. Wspólnie też zagospodarują przestrzeń w ogrodzie i zaadaptują miejsce tak, aby służyło wypoczynkowi i nauce. Dzięki grantowi, teren okręgu w samym sercu Poznania zupełnie się zmieni. Wśród zieleni łatwiej będzie odpocząć po zajęciach rehabilitacyjnych, spotkać się i porozmawiać.
Organizatorzy zaplanowali również warsztaty, które będą prowadzone przez ogrodników i innych specjalistów przyrody.

Okręg zaprasza do udziału w projekcie. Kontakt i szczegóły w biurze pod nr tel. 61 847 46 16 lub 61 847 46 17.

wróć do spisu treści



Koło PZN Kraków Krowodrza: Nowy zarząd

19 maja br. odbyło się walne zebranie koła, na którym w wyniku głosowania wybrano nowy zarząd koła na kadencję 2023−2027. Oto nowy skład:

Koło będzie przeniesione z Klubu Seniora przy ul. Zapolskiej 15 na ul. Olszańską 5 do siedziby Okręgu Małopolskiego PZN.

wróć do spisu treści



Koło PZN w Rudzie Śląskiej: Wybrano nowe władze

W tym tygodniu odbyło się Walne Zebranie Koła. Członkowie rudzkiego koła PZN wybrali władze na kolejną czteroletnią kadencję. Prezesem Zarządu Koła została Monika Michalak, a w skład zarządu weszli:

Władze koła bardzo dziękują za dotychczasowe wsparcie lokalnego samorządu i liczą na dalszą pomoc. Z kolei członków jednostki zachęcają do brania udziału w organizowanych przez koło wydarzeniach.

wróć do spisu treści



Koło PZN w Tomaszowie Mazowieckim: Nowe władze

10 maja br. odbyło się Walne Zebranie Koła. Członkowie tomaszowskiego koła PZN wybrali władze na kolejną czteroletnią kadencję. Prezesem została Lucyna Góra, a w skład zarządu weszli:


Wybrano też komisję rewizyjną w składzie: Władze koła dziękują za dotychczasowe wsparcie lokalnego samorządu i liczą na dalszą pomoc.

wróć do spisu treści



Dostęp do informacji na wagę złota

„Dostęp do informacji na wagę złota – mobilność i szanse z prawdziwego zdarzenia” – pod takim hasłem odbyła się 21. edycja konferencji REHA For the Blind in Poland. W dniu 22 maja br. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie miało miejsce jej oficjalne otwarcie.

Wydarzenie otworzyli współzałożyciele fundacji, Marek Kalbarczyk i Jacek Kwapisz, oraz prezes Malwina Wysocka-Dziuba. – Nie jesteśmy sztampowi, tylko serdeczni i gościnni. Bawcie się, uczcie, dyskutujcie, pokazujcie innym, co potraficie – tymi słowami Marek Kalbarczyk powitał zgromadzonych uczestników.

Goście, goście…
Nie zabrakło też wielu zaproszonych gości. Wśród nich znaleźli się m.in. Adam Struzik, marszałek woj. mazowieckiego, Anna Wandzel, dyrektor mazowieckiego oddziału PFRON, Artur Świercz, pełnomocnik zarządu woj. mazowieckiego ds. osób niepełnosprawnych czy Przemysław Herman z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Na konferencji pojawili się również przedstawiciele Polskiego Związku Niewidomych: Andrzej Brzeziński, prezes zarządu głównego oraz Elżbieta Oleksiak, kierownik Centrum Rehabilitacji.

Przybyłe osoby miały okazję powiedzieć kilka słów. Adam Struzik oprócz paru zdań na temat wydarzenia złożył na ręce Marka Kalbarczyka list gratulacyjny wyrażający uznanie dla tej inicjatywy. Z kolei Przemysław Herman opowiedział o Programie Dostępność Plus. – O dostępność trzeba walczyć – tymi słowami zakończył swoje wystąpienie.

Idole rozdane!
Jak co roku organizatorzy wręczyli też Idole. Fundacja Szansa dla Niewidomych honoruje tym tytułem osoby i instytucje szczególnie zaangażowane w pomoc niewidomym i słabowidzącym. Pierwsze miejsce w kategorii Idol Światowy zdobyła Milena Rot, a Idola Środowiska uzyskał Adam Jamróz. Jeżeli chodzi o media zwyciężyła Kamila Wilczyńska z TVP3 Gorzów Wielkopolski. Warto jednak wspomnieć, że trzecie miejsce w tej kategorii zajął miesięcznik „Przewodnik” Okręgu Podkarpackiego PZN. Z kolei instytucją otwartą dla osób niewidomych okazało się Kino bez Barier CK „Zamek” w Poznaniu. Nagrodę specjalną otrzymało zaś Koło PZN w Iławie.

Przyszedł także czas na rozdanie Idoli Specjalnych. Wśród osób odznaczonych tym wyróżnieniem znalazł się Andrzej Brzeziński. – Nie byłoby mnie tu, gdyby nie Polski Związek Niewidomych. Cieszę się, że związek może brać udział w tej konferencji, wymieniać się doświadczeniami z innymi uczestnikami i chłonąć wiedzę – w tych słowach prezes ZG PZN podziękował za nagrodę.

Jesteśmy razem
Podczas swojego wystąpienia Marek Kalbarczyk mówił: – Jesteśmy dziś u samego Kopernika, który apeluje: tu ma być pięknie, tu ma być mądrze, tu ma być dobrze dla niewidomych. Ale żeby tak było, sami musimy o siebie zadbać. Muszą nas zobaczyć.
Nawiązywał tymi słowami do manifestacji na Placu Zamkowym w Warszawie, którą również zaplanowano w ramach konferencji REHA. Współzałożyciel podkreślał, jak ważne jest poczucie wspólnoty i bycie razem. – Dzieją się niebywałe rzeczy. Tylko żeby się zadziały, musimy być aktywni. Nie ma fundacji bez inicjatyw.

Poinformował też o zmianie nazwy fundacji. Jej nowe brzmienie to Fundacja Szansa – Jesteśmy Razem.
Konferencja REHA For the Blind była objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Małżonki Prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy. Wydarzenie współfinansowane było ze środków PFRON.

DU/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Moc wiedzy na konferencji REHA

23 maja br. odbył się drugi dzień konferencji REHA. Uczestnicy mogli posłuchać w formie zdalnej wybranych prezentacji prowadzonych na międzynarodowym wydarzeniu International Mobility Conference (IMC 18) oraz zapoznać się z interesującymi zagadnieniami ze świata osób z dysfunkcją narządu wzroku. Nagrania były prezentowane w auli konferencyjnej Uniwersytetu Warszawskiego.

Tegoroczna REHA odbywała się w tym samym czasie, co International Mobility Conference w Warszawie, której współorganizatorem była Fundacja Szansa dla Niewidomych. W wydarzeniu tym uczestniczyło wielu ekspertów z całego świata specjalizujących się w dziedzinie nowoczesnej rehabilitacji osób z dysfunkcją narządu wzroku, mobilności i dostępności.
IMC 18 otworzył Marek Kalbarczyk, założyciel fundacji i organizator spotkania, który opowiedział, jakie elementy są istotne dla samodzielności osób niewidomych.

− W związku z tym, że wzrok przynosi nam 80% informacji o świecie, nie widzieć to znaczy nie wiedzieć. I tu musimy zadać sobie pytanie, co zrobić, aby sobie z tym radzić – mówił ekspert. Wspominał o tym, co umożliwia samodzielność osób niewidomych: nauka orientacji przestrzennej, znajomość alfabetu brajla, komputer i oprogramowanie udźwiękawiające.− Czekamy na sztuczną inteligencję, wtedy niewidomy będzie całkowicie niezależny, bo będzie miał dostęp do wszelkich informacji naprawdę bez ograniczeń – zakończył.

Następnie można było posłuchać prezentacji prowadzonych w ramach kilku paneli dyskusyjnych. W auli UW odbyła się transmisja panelu „Nowe technologie umożlwiające orientację przestrzenną i mobilność”.

Z kolei w panelu „Dostępność do informacji dla osób z dysfunkcją narządu wzroku w obszarze edukacji, kultury oraz przestrzeni miejskiej” tyflospecjaliści z różnych krajów i inni eksperci mówili o swoich działaniach. Emanuela Zaimi z Austrii opowiedziała o międzynarodowym projekcie BeauCoup. Projekt ten miał na celu stworzenie rozwiązania umożliwiającego osobom starszym odkrywanie zasobów kultury. W ramach tej inicjatywy stworzono trzy produkty. Pierwszym z nich jest torba zawierająca dotykową mapę, tablet ze specjalnymi funkcjami ułatwień dostępu, wypukłe płaskorzeźby i repliki wydrukowane w 3D. Zestaw stanowi wsparcie dla osób starszych, aby mogły samodzielnie zwiedzać miasto. Taką torbę przedstawiciele agencji turystycznych mogą wręczać np. turystom, którzy odwiedzą dane miejsce. Drugi produkt to specjalne pudełko, które może być udostępniane np. pensjonariuszom w domu opieki albo uczestnikom zajęć dla seniorów. Znajdują się w nim również ciekawostki na temat wybranego regionu oraz materiały z powiększonym drukiem, makiety dotykowe i interaktywne. Trzecim rozwiązaniem jest specjalny tablet, dzięki któremu można odbyć wizytę w formie online w danym mieście. W przeciwieństwie do tradycyjnych filmów dokumentalnych lub wirtualnych wycieczek po muzeach, tablet z przygotowanym programem umożliwia interaktywną możliwość poznawania otoczenia i interakcję z innymi uczestnikami.
Barbora Bertlová z Czech opowiedziała o stworzonych zestawach informacyjnych dla osób niewidomych i słabowidzących. Taki zestaw dotyczący danego zabytku składa się z: mapy z legendą, modelu 3D obiektu, opisu budowli w czarnodruku i brajlu oraz nagrania z audiodeskrypcją. Założenie jest takie, że w przyszłości będą one dostępne do pobrania na specjalnie stworzonej platformie internetowej.

Z kolei Albina Mościcka z Polski opowiedziała o mapach dotykowych zabytkowych ogrodów i innowacyjnym podejściu do tego tematu.

Chantelle Smith oraz Jody Morris z Narodowego Instytutu Niewidomych z Irlandii mówiły zaś o realizowanych działaniach w ich kraju na rzecz bezpieczeństwa pieszych, w tym osób z niepełnosprawnością narządu wzroku, w ruchu miejskim w kontekście użytkowania urządzeń elektromobilnych, takich jak: elektryczne hulajnogi, rowery itp. − Chcieliśmy mieć wpływ na tworzone prawo dotyczące elektromobilności w Irlandii. Przedstawić głos osób niewidomych. Skorzystaliśmy z doświadczeń kolegów z Anglii. Stworzyliśmy pewne rekomendacje, praktyki inkluzywne. Współpracujemy przy tworzeniu prawa z decydentami. Organizujemy również warsztaty, w trakcie których edukujemy operatorów hulajnóg i użytkowników, jakie zagrożenia z tego tytułu mogą czyhać na osoby niewidome i słabowidzące – tłumaczyła w trakcie wykładu specjalistka.

Konferencja „REHA For the Blind in Poland” odbywała się w dniach 22–25 maja br. w Warszawie. Wydarzenie stanowiło okazję do wymiany doświadczeń z zakresu nauki, technologii i nowoczesnej rehabilitacji. W jego trakcie odbywały się wykłady, prezentacje dotyczące rozwiązań dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku, a także koncerty i imprezy plenerowe. Dodatkową atrakcją była wystawa technologii wspomagających dla osób niewidomych i słabowidzących.

JR/Centrum Komunikacji PZN


wróć do spisu treści



Jubileusz 70-lecia Biblioteki dla Niewidomych

Uroczystość związana z 70−leciem Biblioteki dla Niewidomych odbyła się 17 maja br. w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych przy ul. Konwiktorskiej w Warszawie. Przypomniano historię placówki oraz wręczono medale pamiątkowe zasłużonym dla działalności biblioteki.

Licznie zebranych gości powitała Justyna Garbarczyk, dyrektor Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego. W swojej przemowie mówiła o bogatych zbiorach biblioteki, jak również o jej historii. Placówka była prowadzona przez 60 lat przez PZN, a w 2013 r. została włączona do Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.

− Priorytetem jest dla nas polepszanie usług informacyjnych, bibliotecznych i bibliograficznych. Planujemy skorzystać z funduszy europejskich. Zamierzamy też stworzyć Centrum Komunikacji dla Osób Niewidomych. Będzie to nowoczesne miejsce dostępne dla osób z dysfunkcją narządu wzroku, funkcjonujące na wielu płaszczyznach – powiedziała Justyna Garbarczyk.
Następnie dyrektor wspólnie z Jolantą Złotowicz, p.o. zastępcy dyrektora Działu Zbiorów dla Niewidomych wręczyła medal pamiątkowy Pawłowi Wdówikowi, pełnomocnikowi rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz Ewie Flaszyńskiej, dyrektor Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Potem Paweł Wdówik przeczytał list od minister Marleny Maląg. Minister w swoim piśmie napisała: „Z okazji jubileuszu składam gratulacje pani dyrektor i pracownikom za głębokie zrozumienie potrzeb niewidomych czytelników”. Paweł Wdówik wręczył tablicę pamiątkową dyrektor Justynie Garbarczyk oraz Jolancie Złotowicz. Potem zabrał głos.

− My, jako rząd, będziemy dokładać wszelkich starań, aby ta instytucja rozrastała się. Mam świadomość, że dzieje się ogromna zmiana, jeśli chodzi o niepełnosprawność. Medycyna się rozwija i w wielu kwestiach niepełnosprawności wzroku można pomóc. Natomiast pozostają osoby z niepełnosprawnościami sprzężonymi i wymagają one nowych rozwiązań. Moim zdaniem istotne jest rozwijanie oferty dla osób, które nie mogą czytać zwykłego druku. Dziękuję dyrektor Justynie Garbarczyk i wszystkim pracownikom za ich zaangażowanie i pracę. To jest wielkie dzieło udostępniania kultury. Dziękuję również Ksaweremu Jasieńskiemu, którego praca związana z nagrywaniem dla osób niewidomych książek z zakresu literatury światowej spowodowała, że nie byliśmy wykluczeni z dostępu do kultury – powiedział Paweł Wdówik.

W kolejnej części spotkania dyrektor Justyna Garbarczyk oraz z-ca dyrektora Jolanta Złotowicz wręczyły medale pamiątkowe. Otrzymali je przedstawiciele m.in. Stowarzyszenia Larix, Stowarzyszenia De Facto, Spółdzielni Nowa Praca Niewidomych, Polskiego Związku Niewidomych, Towarzystwa Muzycznego im. Edwina Kowalika, Fundacji Szansa dla Niewidomych, wydawnictwa P.H.U. Impuls Ryszard Dziewa, PFRON-u, a także posłanka Małgorzata Wypych, Maria Załuska, dyrektor departamentu budżetu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Stanisława Kocoń, Teresa Hernik, Sylwester Peryt, Teresa Dederko. Wyróżnieni zostali też byli i obecni pracownicy biblioteki, w tym Grażyna Wuls kierująca obecnie Tyflogalerią PZN.
W trakcie uroczystości pojawiła się również minister Marlena Maląg, która podziękowała, po raz drugi, za aktywną pracę dyrektor i pracowników placówki.
W kolejnej części – panelu dyskusyjnym – swoimi wspomnieniami związanymi z pracą w Bibliotece dla Niewidomych podzielili się kierujący placówką na przestrzeni lat Sylwester Peryt oraz Teresa Dederko. Na koniec przedstawiciele licznych instytucji składali gratulacje na ręce dyrektor Garbarczyk za wieloletnią działalność biblioteki. Swoje podziękowania złożył również Andrzej Brzeziński, prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Niewidomych oraz Anna Woźniak−Szymańska, prezes honorowa.

− Pani dyrektor bardzo dziękuję, że przez 10 lat pracowaliście z takim zaangażowaniem w kierunku rozwoju biblioteki. Bo my, osoby niewidome, bez książek nie wyobrażamy sobie życia. Biblioteka jest dla nas skarbem wypełnionym słowami w brajlu i na nośnikach elektronicznych. Mam nadzieję, że już nigdy nie dotknie nas kryzys lat 90. i początku XXI w. Chciałam też wyrazić swój wielki szacunek dla pierwszego dyrektora, pana Dobrosława Spychalskiego, który był szefem biblioteki przez 30 lat. Dzisiaj, pani dyrektor i pracownikom życzę, aby praca była dla państwa wielką radością i przyniosła wam wiele satysfakcji. Jesteście nam ogromnie potrzebni – powiedziała na zakończenie wydarzenia Anna Woźniak−Szymańska.

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Wiedzieć więcej o dostępności cyfrowej

18 maja br., z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Dostępności, PFRON zorganizował konferencję on-line dotyczącą zagadnień dostępności cyfrowej. Uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. o tym, jak prowadzić profile w social mediach, aby były one dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

Obecni na wydarzeniu mogli znaleźć odpowiedzi na pytania, jak dobrze opisać dostępność czy jak technologie asystujące pomagają w osiągnięciu większej niezależności. Uzyskali również informacje o zmianach w standardzie WCAG 2.2 i o tym, jak zapewnić dostępność w mediach społecznościowych.

Marek Kowalski przedstawił najważniejsze fakty o deklaracji dostępności, która powinna być umieszczona na stronie internetowej. Dokument ten jest materiałem, w którym osoba ze szczególnymi potrzebami szuka informacji o udogodnieniach lub barierach w podmiocie publicznym.

Ekspert tłumaczył, jak przygotować taką deklarację, aby publikowane tam informacje były jak najbardziej użyteczne. Zwrócił również uwagę na błędy w umieszczonych już dokumentach.

Deklaracja dostępności zawiera informacje zarówno o rozwiązaniach na rzecz dostępności w danej instytucji, jak i o problemach. W przypadku braku takiego dokumentu nakładana jest kara do 5000 zł. Powinien on być przygotowany dla każdej wersji językowej strony. Deklarację aktualizuje się każdego roku do 31 marca. Generator, umieszczony na kilku stronach internetowych, pomaga uniknąć błędów w przygotowaniu tego tekstu.

Z kolei Hubert Makuła oraz Paweł Starościak pokazali film prezentujący działanie różnych technologii, które osobom z niepełnosprawnościami otwierają dostęp do informacji. Następnie jeden ze specjalistów opowiedział o tworzeniu się nowych wytycznych dostępności WCAG 2.2. Plany są takie, że dokument ma zostać ukończony w trzecim kwartale 2023 r.
Na zakończenie Rafał Socha z Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego przedstawił, jak tworzyć opisy alternatywne do grafik umieszczanych na Facebooku, Twitterze, Instragramie oraz LinkedInie.

Zainteresowani mogą zapoznać się z transmisją konferencji na stronie: https://www.facebook.com/fundusz.pfron/videos/634926291455163.

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Leczenie chorób plamki w Lublinie

Trwa końcowy etap prac modernizacyjnych budynku Kliniki Okulistyki SPSK nr 1 w Lublinie. Po ich zakończeniu zostanie otwarte tam Europejskie Centrum Innowacyjnej Terapii Chorób Plamki.

Nad organizacją pracy i procedur okulistycznych związanych z utworzeniem Europejskiego Centrum Innowacji Terapii Chorób Plamki Żółtej w przestrzeni SPSK nr 1 w Lublinie czuwa prof. Robert Rejdak, Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Cyfryzacji i Promocji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej.

W centrum pacjenci będą mogli liczyć na telemedyczną diagnostykę schorzeń siatkówki oka, cukrzycowego obrzęku plamki, retinopatii wcześniaczej, traumatologii, a także badania genetyczne i rozwój terapii genowych. Europejskie Centrum Innowacyjnej Terapii Chorób Plamki to będzie jedyny tego typu ośrodek w Polsce i jeden z niewielu w Europie.
Dzięki otrzymanej dotacji, w kwocie 32 mln zł z Ministerstwa Zdrowia, można przeprowadzić generalny remont oraz zakupić odpowiedni, innowacyjny sprzęt. Posłuży on do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych, terapeutycznych i diagnostycznych z zakresu leczenia chorób plamki.

Źródło: Uniwersytet Medyczny w Lublinie

wróć do spisu treści



Choroby rzadkie na celowniku

Centrum Diagnostyczno−Terapeutyczne Chorób Rzadkich im. Bartłomieja Skrzyńskiego specjalizuje się w diagnozie chorób rzadkich i ultrarzadkich. O tym, jakie wsparcie może uzyskać pacjent w tym ośrodku oraz o Fundacji „Potrafię Pomóc” porozmawiamy z Anną Tuz, rzecznikiem prasowym organizacji.

Joanna Rodzewicz: Fundacja ma wiele aktywności, ale co jest sercem organizacji?

Anna Tuz: Pierwszym celem fundacji było stworzenie ośrodka dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami, niepełnosprawnościami sprzężonymi, chorobami rzadkimi. Ten cel udało się spełnić w 2013 i 2014 r., kiedy kolejno powstały: Ośrodek Rehabilitacyjno−Edukacyjny dla Wyjątkowych Dzieci i Terapeutyczny Punkt Przedszkolny dla Wyjątkowych Dzieci. Jednak po osiągnięciu tego celu nie zatrzymaliśmy się. W kolejnych latach powstały m.in.: Mieszkanie Opieki Wytchnieniowej, Centrum Diagnostyczno−Terapeutyczne Chorób Rzadkich im. Bartłomieja Skrzyńskiego, Wrocławska Szkoła Rodzenia dla Osób z Niepełnosprawnością czy Instytut Dostępności.

Równocześnie działaliśmy na wielu płaszczyznach i realizowaliśmy szereg projektów na rzecz poprawy życia rodzin, w których pojawiła się niepełnosprawność lub są zagrożone niepełnosprawnością albo borykają się z chorobą rzadką. Do tego dochodzą działania edukacyjne: konferencje medyczno−terapeutyczne czy kampanie społeczne dotyczące chorób rzadkich, likwidacji barier i niepełnosprawności.

Jaką pomoc pacjent może dostać w Centrum Diagnostyczno−Terapeutycznym Chorób Rzadkich?

Kadrę centrum tworzy ok. 90 lekarzy, terapeutów i psychologów, którzy mają wiedzę i doświadczenie z diagnozowaniem i wyznaczaniem ścieżki leczniczo−terapeutycznej dla osób z chorobami rzadkimi, dlatego tacy pacjenci znajdą tu wsparcie. Jednak pomoc skierowana jest nie tylko do nich.

W placówce wsparcie znajdą także m.in. osoby z orzeczonymi niepełnosprawnościami i ich rodziny czy takie bez orzeczenia, ale potrzebujące czasowego lub stałego wsparcia w codziennym funkcjonowaniu ze względu na wypadek, trudności w uczeniu się, zaburzenia integracji sensorycznej, koncentracji lub pamięci.

W ramach centrum działa gabinet ginekologiczno−położniczy dostosowany do potrzeb pacjentek z niepełnosprawnościami, Wrocławska Szkoła Rodzenia dla Kobiet z Niepełnosprawnością i Instytut Dostępności. Placówka mieści się przy ul. Horbaczewskiego 24 we Wrocławiu.

Czy jest to jedyne miejsce w Polsce pomagające pacjentom z chorobami rzadkimi?

W naszym kraju przy szpitalach uniwersyteckich działają ośrodki kliniczne z poradniami genetycznymi, które diagnozują choroby rzadkie. Nasze centrum wyróżnia się tym, że działamy kompleksowo: szybka diagnoza, a po niej wyznaczenie ścieżki leczniczo−terapeutycznej. Koncentracja w jednym miejscu diagnostyki, leczenia, terapii, a także edukacji i opieki wytchnieniowej.

Ilu osobom fundacja pomogła?

W ciągu 15 lat nasze działania były bardzo różnorodne i trafiały do różnych grup. To zarówno wsparcie osób z niepełnosprawnościami, chorobami rzadkimi, przewlekłymi i ich rodzin, jak i działania edukacyjne – konferencje, warsztaty, szkolenia kadry medycznej, terapeutycznej, opiekuńczej.

W tej chwili fundacja ma pod swoją opieką ok. 800 podopiecznych. Kadra naszego Centrum Chorób Rzadkich przeprowadziła już ok. 40 tys. konsultacji, badań i terapii. Zorganizowaliśmy 75 projektów ze środków publicznych i prywatnych oraz 14 naukowych konferencji medyczno−terapeutycznych. Możliwe, że grupa, którą w czasie tych 15 lat fundacja objęła różnymi formami wsparcia, może liczyć nawet kilkadziesiąt tysięcy osób.

Skąd pomysł na stworzenie Instytutu Dostępności?

Stworzenie takiego miejsca poświęconego dostępności wyniknęło z rozmów kadry fundacji z osobami ze szczególnymi potrzebami. To w ich trakcie pojawiła się myśl o potrzebie kompleksowego promowania dostępności i ta myśl przerodziła się w Instytut Dostępności w takim kształcie, w jakim funkcjonuje dzisiaj.
Jest to unikatowe w skali kraju miejsce, które koncentruje się na szeroko pojętej dostępności, przełamywaniu barier i edukacji. Nasi specjaliści pracują zarówno bezpośrednio z osobami ze szczególnymi potrzebami, np. dobierając sprzęty rehabilitacyjne czy użytku codziennego, jak i z instytucjami, firmami, placówkami oświatowymi – szkoląc, przeprowadzając warsztaty czy wskazując, jak dostosować przestrzeń dla takich osób.

Czy oferowane usługi są bezpłatne?

Na nasze działania staramy się pozyskiwać granty zarówno z funduszy publicznych, jak i prywatnych. Jeśli działanie, z którego chce skorzystać dana osoba, jest objęte grantem, i spełnia ona warunki, z jakimi wiąże się udział w określonym projekcie oraz limit uczestników nie został wyczerpany – to tak, udzielone wsparcie jest bezpłatne. Jeśli jednak finansowanie w ramach grantu nie jest możliwe, wtedy wsparcie udzielane jest w ramach odpłatnej działalności pożytku publicznego.

Na jaką pomoc fundacji mogą liczyć osoby niewidome i słabowidzące?

Osoby z niepełnosprawnością narządu wzroku mogą brać udział w prowadzonych przez nas projektach. Obecnie to: opieka wytchnieniowa, szkoła rodzenia i warsztaty o rodzicielstwie, projekty asystentury, wsparcie terapeutyczne, a także działania skierowane do uchodźców z Ukrainy z niepełnosprawnościami, chorobami rzadkimi, przewlekłymi lub zagrożonych niepełnosprawnością. Nasi specjaliści mają doświadczenie i są przygotowani do pracy z osobami niewidomymi i słabowidzącymi. Staramy się być dostępni architektonicznie, informacyjno-komunikacyjnie oraz cyfrowo.

Co więcej, w Instytucie Dostępności znajduje się mieszkanie treningowe, dostosowane do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami. Jest tam możliwość korzystania z nowoczesnej technologii wspierającej funkcjonowanie osób ze szczególnymi potrzebami. W przypadku osób niewidomych i słabowidzących to np.: czytak kolorów, dostosowane klawiatury komputerowe czy kuchenki.

Dziękuję za rozmowę.

Joanna Rodzewicz

wróć do spisu treści



Dostrzegamy! Badamy. W kobiecym interesie

Już po raz piąty Gedeon Richter organizuje kampanię społeczno-edukacyjną „W kobiecym interesie”. W tym roku odbywa się ona pod hasłem „Dostrzegamy! Badamy”. Polski Związek Niewidomych po raz kolejny objął patronatem tę inicjatywę.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce jest ok. 5,5 mln kobiet w wieku senioralnym, a z uwagi na starzejące się społeczeństwo do 2050 r. będą one stanowiły 22,2% ogółu ludności kraju.

Niezależnie od wieku
Z tego powodu Gedeon Richter w tym roku szczególną uwagą obdarza kobiety po 59 r.ż., w tym te z niepełnosprawnościami. Stają się one „niewidzialne” na wielu płaszczyznach i sukcesywnie wycofują się z istotnych obszarów swojego życia, m.in. znikając z gabinetów ginekologicznych. Organizatorom zależy na pokazaniu, że potrzeba dbania o zdrowie nie powinna znikać wraz z wiekiem. Co więcej, zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników wskazują m.in. na zasadność wykonywania wymazu cytologicznego minimum co 3 lata, a testu na HPV raz na 5 lat.

Mobilny Gabinet przystosowany do potrzeb każdej kobiety
Mobilny Gabinet Ginekologiczny jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Będzie można w nim bezpłatnie wykonać badanie ginekologiczne. Usługa dotyczy m.in. badania fizykalnego, cytologicznego, USG, a także wykonania testu na obecność wirusa HPV. W tym roku pojazd odwiedzi osiem miast w trzech województwach: łódzkim, lubuskim i zachodniopomorskim. Poniżej harmonogram trasy gabinetu:


O jakość i komfort każdego badania będzie dbał nie tylko lekarz specjalista, lecz także przeszkolony personel medyczny. Dodatkowo wyposażenie gabinetu będzie obejmowało, poza zapewnioną odpowiednią przestrzenią manewrową, następujące udogodnienia:
Jak zapisać się na badania?
Na badania mogą zapisać się wszystkie kobiety, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet 59+, bez względu na miejsce zamieszkania, narodowość czy stopień niepełnosprawności. Wymogiem jest posiadanie ze sobą dowodu osobistego lub paszportu.

Zapisy będą odbywały się dwutorowo:
A o spotkaniu inaugurującym kampanię można przeczytać tutaj: https://pzn.org.pl/dostrzegamy-badamy-i-zapobiegamy-w-kobiecym-interesie/.

Źródło: portal „Zdrowa Ona”

wróć do spisu treści



Kontroluj ciśnienie tętnicze!

Maj to miesiąc, w którym mówi się o ciśnieniu tętniczym. W ramach prowadzonej obecnie akcji edukacyjnej przygotowano podcast z lekarzami ekspertami „Po ludzku o nadciśnieniu tętniczym”, który można wysłuchać na YouTubie.

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 r. w Polsce zdiagnozowanych było niemal 10 mln pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Analiza trendu wskazuje, że ta liczba ciągle wzrasta. Nadciśnienie tętnicze jest głównym czynnikiem ryzyka chorób serca i udaru mózgu. Inne powikłania mogą obejmować niewydolność serca, chorobę naczyń obwodowych, zaburzenia czynności nerek czy zmiany naczyniowe w siatkówce prowadzące do zaburzeń widzenia. W roku 2018 odnotowano najwyższą, jak dotąd, liczbę zgonów z tego powodu, która wyniosła 7 937.

Nadciśnienie jest nazywane „cichym zabójcą”, ponieważ często pomimo braku objawów prowadzi do poważnych chorób układu krążenia. Pomiar ciśnienia krwi to jedyny sposób, aby ustalić, czy jest ono zbyt wysokie. Regularne kontrolowanie go umożliwia wczesne wykrycie podwyższonego ciśnienia i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

− Przyjęło się uważać, że nadciśnienie tętnicze dotyczy osób starszych, tymczasem kłopoty z ciśnieniem zdarzają się coraz częściej już w młodszym wieku. Problem polega na tym, że przez wiele lat podwyższone ciśnienie może nie dawać odczuwalnych objawów, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. W tym przypadku wystarczy prosty pomiar ciśnienia tętniczego wykonywany w warunkach domowych. Każdy, nawet zupełnie zdrowy dorosły, powinien mierzyć sobie ciśnienie przynajmniej raz w roku – podkreśla dr n. med. Anna Szyndler z Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

− Rozpoznanie nadciśnienia tętniczego i podjęcie terapii wymaga od pacjenta zmian w zakresie stylu życia, modyfikacji nawyków żywieniowych i zwiększenia aktywności fizycznej. Zwykle jednak poza działaniami niefarmakologicznymi zachodzi konieczność włączenia farmakoterapii – dodaje dr n. med. Anna Szyndler.

W ramach tegorocznej odsłony kampanii firmy Servier przygotowano podcast dla pacjentów „Po ludzku o nadciśnieniu tętniczym. Rozpoznanie i leczenie.” Jego gośćmi są dr Anna Szyndler oraz prof. Robert Gil, Prezes Elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej Państwowego Instytutu Medycznego w Warszawie.
Eksperci w przystępny sposób przybliżają słuchaczom problematykę nadciśnienia tętniczego – mówią o czynnikach ryzyka, wyczulają, na jakie objawy należy zwrócić uwagę i jak rozpoznać schorzenie. Instruują, jak prawidłowo i często mierzyć ciśnienie, a także przestrzegają przed powikłaniami niezdiagnozowanego i nieleczonego nadciśnienia. Podcastu można wysłuchać na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=kohQqjPXzqM.

Źródło: Instytut Praw Pacjenta/Servier

wróć do spisu treści



Zęby pod kontrolą

Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne UM we Wrocławiu zaprasza osoby z niepełnosprawnościami na konsultacje. Po wykonanym przeglądzie każdy pacjent otrzyma kompleksowy plan leczenia zawierający opcję szybkiego, bezpłatnego leczenia w znieczuleniu ogólnym, jak również pozabiegowej opieki protetycznej i ortodontycznej.

Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne UM we Wrocławiu we współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich oraz PTS zaprasza wszystkie osoby z niepełnosprawnościami na konsultacje, w ramach których zostanie oceniony stan jamy ustnej pacjenta.

Badanie to jest częścią akcji profilaktyczno−leczniczej, której celem jest zwiększenie dostępu do świadczeń stomatologicznych dla osób z niepełnosprawnościami. Plan leczenia, który otrzyma każdy pacjent, będzie zawierał opcję szybkiego, bezpłatnego leczenia w znieczuleniu ogólnym oraz pozabiegowej opieki protetycznej i ortodontycznej.

Jest to szczególnie ważne u osób niewspółpracujących z lekarzem, które nierzadko nie są w stanie sygnalizować występujących dolegliwości bólowych czy innych potrzeb w zakresie zdrowia jamy ustnej.

UCS przypomina, że do bezpłatnych świadczeń stomatologicznych w znieczuleniu ogólnym są uprawnione wszystkie osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym, jak również dzieci poniżej 18. r.ż. z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu lekkim. W przypadku pacjentów nieposiadających orzeczenia o niepełnosprawności (np. z dentofobią i dzieci, które uporczywie odmawiają współpracy ze stomatologiem) istnieje możliwość odpłatnego wykonania zabiegu w narkozie.

Informacje o możliwości podjęcia leczenia w znieczuleniu ogólnym można uzyskać, dzwoniąc do Poradni Stomatologii UCS UMW pod numer: +48 530 411 883.

Źródło: UCS

wróć do spisu treści



Skorzystaj ze wsparcia psychologa

Fundacja Strefa Innowacji zaprasza osoby z niepełnosprawnością i ich bliskich do skorzystania z bezpłatnych porad psychologa w formie online. Zainteresowani mogą już zgłaszać się do projektu.

Celem inicjatywy „Moje zdrowie psychiczne – moje życie” jest udzielenie profesjonalnego wsparcia psychologicznego osobom z niepełnosprawnościami oraz ich bliskim (np. rodzicom, dzieciom, rodzeństwu, wnukom, opiekunom). Do udziału w przedsięwzięciu mogą zgłaszać się osoby z całej Polski. Każdy uczestnik skorzysta z 15 godz. indywidualnych porad psychologicznych. Konsultacje będą odbywać się w sposób zdalny.

Kto może skorzystać ze wsparcia psychologa:


Formularz zgłoszeniowy oraz inne dokumenty projektowe znajdują się na stronie: https://strefai.org.pl/moje-zdrowie-psychiczne-moje-zycie/.

Dokumenty wraz ze skanem orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub innego dokumentu równoważnego należy przesłać na adres e-mail: psycholog@strefai.org.pl.

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod nr 697 537 888 lub mailowy pod adresem: psycholog@strefai.org.pl.

Projekt „Moje zdrowie psychiczne – moje życie” dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób najbliższych został sfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

wróć do spisu treści



Co warto wiedzieć o finansach?

W serwisie https://subiektywnieofinansach.pl/ dziennikarze starają się jasno wyjaśnić zawiłe kwestie finansowe. Podejmują tematy z zakresu finansów osobistych, bankowości, ubezpieczeń.

Zagadnienia podzielone są na działy: W twojej sprawie, Porady i domowe finanse, Gospodarka i rynki, Oszczędzanie i inwestowanie. Przygotowali również podcasty, które są do wysłuchania na stronie: https://subiektywnieofinansach.pl/podcasty/sds/.

Redakcja:
• co środę publikuje podcast Finansowe Sensacje Tygodnia, w którym omawia najważniejsze wydarzenia tygodnia i to, w jaki sposób wpływają one na portfele zwykłych osób;
• w piątki i soboty publikuje odcinki serii Subiektywnie o Finansach do Słuchania, czyli artykułów z portalu, czytanych przez samych autorów. Dotychczas nagrano ponad 30 udźwiękowionych analiz i felietonów;
• w poniedziałki i czwartki wysyła newsletter Subiektywnie o Świ(e)cie, który jest przeglądem sytuacji międzynarodowej – są to wyselekcjonowane zdarzenia, których znaczenie dla osobistych finansów dziennikarze wyjaśniają.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z tymi artykułami, jeśli chcecie poszerzyć swoją wiedzę z tego zakresu.

A jeśli macie Państwo jakieś zagadnienia dotyczące osób z dysfunkcją narządu wzroku i finansów, problemy z zakresu ekonomicznego, które dziennikarze z tego serwisu internetowego mogliby podjąć, prosimy o przesyłanie wiadomości na adres e-mail: eoleksiak@pzn.org.pl. Prosimy również o przesyłanie opinii, czy serwis ten jest dostępny dla osób z dysfunkcją narządu wzroku.

wróć do spisu treści



300 nowych tyflografik w Muzeum POLIN

W muzeum przygotowano prawie 300 nowych tyflografik, które pomogą osobom z niepełnosprawnością narządu wzroku lepiej poznać wystawę stałą. POLIN zaprasza grupy osób niewidomych i słabowidzących na spacer z przewodnikiem.

Muzeum POLIN stara się zapewnić dostępność całej przestrzeni dla osób z niepełnosprawnościami. Instytucja pracuje nad tym, aby ułatwiać dostęp zarówno do wystawy, jak i wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych. Wciąż tworzone są nowe narzędzia i wprowadzane kolejne udogodnienia. W muzeum przygotowano prawie 300 nowych tyflografik, które pomogą osobom z niepełnosprawnością narządu wzroku lepiej poznać wystawę stałą. Instytucja zaprasza grupy osób niewidomych i słabowidzących na spacer z przewodnikiem, żeby poznać eksponaty. Podczas zwiedzania zostaną wykorzystane nowe tyflografiki. Przewodnik zapewni również audiodeskrypcję na żywo. Maksymalna liczebność grupy to 20 osób (łącznie z asystentami).

Informacje potrzebne do zrobienia rezerwacji:


Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel. +48 22 471 03 01 wew. 4. Rezerwacje prosimy wysyłać na adres: grupy@polin.pl.

Muzeum POLIN realizuje przedsięwzięcie grantowe „Wystawa dla wszystkich – zwiększenie dostępności wystawy stałej Muzeum POLIN dla osób ze szczególnymi potrzebami” finansowane w ramach projektu PFRON „Kultura bez barier”.

wróć do spisu treści



Spektakl−eksperyment dla osób niewidomych

Fundacja Analog zaprasza na spektakl „Instrukcja obsługi”, który został przygotowany specjalnie dla osób niewidomych i słabowidzących. Seanse odbędą się w dniu 14 czerwca br. Bezpłatne wejściówki można pobrać ze strony: https://biletyna.pl/spektakl/Analog-Collective-Instrukcja-obslugi.

Opis spektaklu:
„Instrukcja obsługi” to sensoryczny spektakl−eksperyment z muzyką na żywo dla osób niewidomych i widzących, zrealizowany na podstawie spotkań i warsztatów z osobami z niepełnosprawnością narządu wzroku. Chcemy, aby wszyscy uczestnicy odbierali go na równych prawach, dlatego osoby widzące będą proszone o zakrycie oczu specjalnie przygotowanymi okularami.
W trakcie spektaklu będzie można usłyszeć fragmenty wypowiedzi uczestników warsztatów przeprowadzonych w Ośrodku Szkolno − Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach. Spektakl dla widzów w wieku od 12 lat.
Więcej o kolektywie twórczym na profilu: https://www.facebook.com/profile.php?id=100057180950699

wróć do spisu treści



Ankieta dla rodziców i opiekunów

Teatr Guliwer od 2022 r. realizuje projekt „RówniRóżni.doc” finansowany ze środków PFRON. Istotą działania jest spotkanie i współpraca profesjonalistów teatru oraz osób ze szczególnymi potrzebami w wieku 9−14 lat, w której efekcie powstały dwa spektakle dokumentalne adresowane do młodego widza. Inicjatywa ma sprzyjać niwelowaniu barier w obszarach widzenia, rozumienia i czucia, także przez poprawienie komunikacji w budynku czy przeszkolenie kadr. Aby jednak zniesienie barier stało się możliwe, inicjatorzy projektu chcieliby dowiedzieć się, czy chodzenie do teatru jest dla Państwa i Waszych niewidomych lub słabowidzących dzieci/podopiecznych ważne oraz co ew. stanowi przeszkodzę. Inicjatorzy działania proszą o wypełnienie ankiety, aby na podstawie odpowiedzi stworzyć miejsce przyjazne osobom niewidomym i słabowidzącym. Badanie jest anonimowe.

Link do ankiety: https://forms.gle/7RszToiiKXRycGrt9.

wróć do spisu treści

Wersja offline wygenerowana automatycznie.
Copyright © 2023 Biuletyn Informacyjny PZN. Wszelkie prawa zastrzeżone.