Skocz do spisu treści

Biuletyn Informacyjny PZN

BIP nr 14(325), lipiec 2024

Redakcja:
Joanna Rodzewicz [redaktor prowadzący]
Kamila Wiśniewska
Małgorzata Przybyszewska
Agnieszka Budzicz-Marchlewska


Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: (22) 635 60 38
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl


Biuletyn Informacyjny PZN współfinansowany ze środków PFRON.


Spis treści

Polski Związek Niewidomych: Czerwcowe obrady Zarządu Głównego PZN
Instytut Tyflologiczny PZN: Poznajemy patronów roku 2024 – wycieczka do Wsoli i Radomia
Instytut Tyflologiczny PZN: Dostępne muzea na trasie wakacyjnych wędrówek
Instytut Tyflologiczny PZN: Inwestycja budowlana w siedzibie PZN w Warszawie
Okręg Opolski PZN: Zaproszenie na konferencję „Kierunek: Dostępne Opole”
Koło PZN w Lesznie: Wakacyjne kino z audiodeskrypcją w Lesznie
5 lat ustawy o zapewnieniu dostępności
Możliwość wypożyczenia urządzeń wspomagających
Masz pytania o dostępność? Zadzwoń na infolinię
Niewidoma lalka Barbie uczy inkluzywności
Centrum Szyfrów Enigma zaprasza osoby z niepełnosprawnościami
Wszystko o tym, co pacjent wiedzieć powinien
Szkolenie z zakresu obsługi smartfona
Rajd rowerowy pacjentów, którzy pokonali raka
Zaproszenie na Jubileusz Łódzkiej Szkoły dla Słabowidzących i Niewidomych



Polski Związek Niewidomych: Czerwcowe obrady Zarządu Głównego PZN

24 czerwca br. w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie odbyło się kolejne posiedzenie Zarządu Głównego.

Podczas spotkania poruszono wiele istotnych kwestii, m.in. poinformowano o tym, że:
– trwają inwestycje realizowane z Funduszu Dostępności. Wszystkie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem;
– nieustannie poszukiwane są nowe formy realizacji projektów i źródeł ich finansowania;
– zwiększono nakłady czasopism w druku powiększonym wydawanych w Instytucie Tyflologicznym PZN. Obecny projekt (współfinansowany ze środków PFRON), w ramach którego ukazują się „Pochodnia”, „Nasze Dzieci”, „Promyczek”, „Pod lupą” oraz „Biuletyn Informacyjny”, będzie trwał do 2027 r. Więcej na temat czasopism można przeczytać tutaj: https://pzn.org.pl/razem-mozemy-wiecej-czasopisma-pzn-u-dla-osob-z-dysfunkcja-narzadu-wzroku-w-ramach-konkursu-1-2023-mozemy-wiecej/;
– Polski Związek Niewidomych walczy o to, aby w Polsce powstały jednolite standardy dotyczące osób niewidomych i słabowidzących tak, żeby w każdym mieści były one podobne. W związku z tym w Radzie Dostępności przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej został powołany zespół roboczy, który ma rozpocząć prace nad tym;
– zatwierdzony przez ZG harmonogram realizacji uchwały programowej XIX KZDEL został wysłany do wszystkich jednostek Związku;
– trwa aktualizacja regulaminów wewnętrznych w PZN.

Na spotkaniu władz PZN sprawozdanie z działalności Głównej Komisji Rewizyjnej przedstawiła Elżbieta Bania, przewodnicząca. Powołano także Zespół ds. DPS-ów PZN, który we współpracy z dyrektorami i kierownikami ma przyjrzeć się działalności placówek i zastanowić się nad pozyskaniem środków umożliwiających ich funkcjonowanie (m.in. przeprowadzenie koniecznych remontów).

Znaczną część posiedzenia Zarządu Głównego poświęcono omówieniu sytuacji w okręgach PZN. Ze szczególną troską pochylono się nad kondycją Okręgu Małopolskiego. Na spotkaniu podjęto uchwałę o powołaniu Zarządu Komisarycznego, którego ostateczny skład zostanie ustalony w trybie obiegowym.

KW/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Instytut Tyflologiczny PZN: Poznajemy patronów roku 2024 – wycieczka do Wsoli i Radomia

Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN realizuje projekt „Kultura dla wszystkich – poznajemy wybranych Patronów Roku 2024”. Celem inicjatywy jest edukacja kulturalna i historyczna, integracja społeczna osób z niepełnosprawnością wzroku oraz ich rodzin. Pierwszymi patronami, których poznaliśmy, byli Witold Gombrowicz i Jacek Malczewski.

Serię spotkań w ramach projektu rozpoczęliśmy 9 lipca br. od dwóch artystów – pisarza Witolda Gombrowicza i malarza Jacka Malczewskiego. Wysłuchaliśmy prelekcji o twórcach i otrzymaliśmy wcześniej przygotowane materiały: tekst w brajlu i tyflografikę z wizerunkiem pisarza.

Odwiedziliśmy Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, mieszczące się w rezydencji pałacowej z 1914 r. Pałac wybudowany został w stylu klasycystycznym z elementami secesji według projektu fińskiego architekta Augusta Furuhjelma. Witold Gombrowicz bywał tu częstym gościem, gdyż w pałacu mieszkał jego brat Jerzy z rodziną. Obejrzeliśmy osobliwe pamiątki po pisarzu: listy, rękopisy, fotografie, dokumenty osobiste, krawaty, fajki, laski, okulary, wieczne pióro, maszynę do pisania, fotele pochodzące z Vence i walizkę. Niektórzy wchodzili do wanny… Tej samej, w której brał kąpiele pisarz.

Z Wsoli pojechaliśmy do Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu. Po wystawie oprowadził nas przewodnik. Dużym zainteresowaniem cieszyły się tyflografiki wybranych obrazów. Pełni wrażeń udaliśmy się do restauracji Różany Gościniec, gdzie zjedliśmy obiad.

Ostatnim punktem wycieczki był spacer do pomnika Witolda Gombrowicza w Radomiu. To piękna rzeźba przedstawiająca pisarza siedzącego przy stoliku z szachownicą, na której ustawione są figury i piony tak, jakby właśnie trwała partia szachów. Przy stoliku jest też wolne miejsce, żeby usiąść i sfotografować się z Gombrowiczem.

W planach są kolejne spotkania przybliżające sylwetki wybranych patronów roku 2024. Będą to: Romuald Traugutt, Halina Konopacka i Kazimierz Wierzyński.

Zadanie publiczne „Kultura dla wszystkich – poznajemy wybranych Patronów Roku 2024” współfinansowane jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w obszarze „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”.

Grażyna Wuls
Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN

wróć do spisu treści



Instytut Tyflologiczny PZN: Dostępne muzea na trasie wakacyjnych wędrówek

Czy w danym muzeum jest makieta, audioprzewodnik, eksponaty do dotykania i trasa dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku – tego się dowiesz, wchodząc na naszą podstronę. Znajduje się tam katalog atrakcji turystycznych posiadających udogodnienia dla osób niewidomych i słabowidzących. Zachęcamy do korzystania z tego rozwiązania – dzięki niemu możesz szybko sprawdzić, jakie miejsca warto odwiedzić w trakcie wakacyjnych wędrówek.

Podstrona https://pzn.org.pl/dostepnosc/ zawiera katalog atrakcji turystycznych dostępnych dla osób z dysfunkcją narządu wzroku. Można tam znaleźć informacje o makietach, tyflografikach, audioprzewodnikach z audiodeskrypcją czy innych usprawnieniach. Obecnie lista dostępnych atrakcji turystycznych zawiera informacje o ponad 100 muzeach ulokowanych w różnych regionach Polski. Link do katalogu: https://pzn.org.pl/dostepnosc/katalog-makiet-tyflografik-i-audiodeskrypcji/.
Cały czas powstają nowe takie miejsca, dlatego jesteśmy otwarci na informacje od naszych czytelników. Jeśli byłeś w ciekawym miejscu (indywidualnie albo na wycieczce z kołem PZN), powiedz o nim innym! Prosimy o przesyłanie informacji na adres e-mail: centrumkomunikacji@pzn.org.pl. W treści wiadomości prosimy wpisać, jakie udogodnienia znajdują się w danym obiekcie i dlaczego to miejsce warto polecić osobom z dysfunkcją narządu wzroku.

Podstrona została przygotowana w ramach projektu współfinansowanego przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Instytut Tyflologiczny PZN: Inwestycja budowlana w siedzibie PZN w Warszawie

Szanowni Państwo,
25 lipca br. w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych przy ul. Konwiktorskiej 9 w Warszawie rozpoczęła się budowa szybu windowego wraz z montażem dźwigu osobowego. Inwestycja potrwa kilka miesięcy. Prosimy o szczególną ostrożność przy poruszaniu się na piętrach budynku, zwłaszcza w pobliżu klatki schodowej, a także przed wejściem do siedziby PZN.

Serdecznie dziękujemy za zrozumienie. Przepraszamy za niedogodności i prosimy o wyrozumiałość.

Zarząd Główny Polskiego Związku Niewidomych

wróć do spisu treści



Okręg Opolski PZN: Zaproszenie na konferencję „Kierunek: Dostępne Opole”

Serdecznie zapraszam na konferencję pt. „Kierunek: Dostępne Opole”, którą organizuje Biuro ds. Dostępności w ramach XXIII Opolskich Dni Osób z Niepełnosprawnościami. Konferencja odbędzie się 12 września br. w godzinach 12:30–15:30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.

W czasie spotkania będę miał zaszczyt wygłosić wystąpienie pt. „Czym jest pismo punktowe Braille’a i czy jeszcze jest potrzebne?”. Nie ukrywam, że temat świadomie sformułowałem w sposób dość prowokacyjny, liczę bowiem na dyskusję i Państwa opinie w tym zakresie.

Termin: 12.09.2024 r., godz. 12:30–15:30
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, ul. Minorytów 4, 45-017 Opole
Uczestnictwo w konferencji jest bezpłatne. Aby zgłosić swój udział, należy do 5 września br. wypełnić formularz dostępny na stronie: https://tiny.pl/d4bjk.

Program konferencji:


Udogodnienia: pętla indukcyjna w sali konferencyjnej, konferencja tłumaczona na Polski Język Migowy, możliwość wejścia z psem asystującym, toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, punkt informacyjny (sekretariat konferencji).

Jeszcze raz wszystkich bardzo serdecznie zapraszam.

Włodzimierz Ożga
Dyrektor Biura i Wiceprezes Zarządu Okręgu Opolskiego PZN

wróć do spisu treści



Koło PZN w Lesznie: Wakacyjne kino z audiodeskrypcją w Lesznie

Koło PZN w Lesznie wraz z Miejską Biblioteką Publiczną im. Stanisława Grochowiaka zapraszają osoby z dysfunkcją wzroku na seanse filmowe z audiodeskrypcją. Wstęp wolny.

Filmy wyświetlane są w Leszczyńskiej Galerii Książki przy Placu Jana Metziga 25. Organizatorzy zapraszają na pokazy osoby z dysfunkcją wzroku, ich opiekunów i przyjaciół.

Harmonogram seansów:


Szczegóły dotyczące wydarzenia i projekcji filmów znajdują się na stronie: https://www.ngo.leszno.pl/wydarzenia.html.

wróć do spisu treści



5 lat ustawy o zapewnieniu dostępności

19 lipca br. minęło 5 lat od dnia uchwalenia ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Przepisy ustawy zapoczątkowały ważne zmiany. W jej wyniku podmioty publiczne zobowiązane są spełniać co najmniej minimalne wymagania dostępności. Wszystko po to, aby odpowiadać na potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

Ustawa nadała horyzontalny wymiar dostępności, wprowadzając ją do wielu polityk publicznych, a przede wszystkim wskazując, jak ważna jest dostępność dla każdego z nas. To „milowy krok” na drodze do budowania otoczenia przyjaznego dla każdej osoby bez względu na jej ograniczenia. Zmiany zaczęły się od organizacji sposobu funkcjonowania podmiotów publicznych i budowania świadomości na temat znaczenia dostępności.

Co wniosły zapisy ustawy?


Przez 5 lat obowiązywania ustawy w wielu miejscach wdrożono rozwiązania poprawiające dostępność – podjazdy, windy, pętle indukcyjne, dostępne strony internetowe itp. Pozostaje jeszcze wiele do zrobienia, ale właściwy kierunek został nadany.

Źródło: Program Dostępność Plus

wróć do spisu treści



Możliwość wypożyczenia urządzeń wspomagających

Osoby z niepełnosprawnością mogą skorzystać z wypożyczalni technologii wspomagających. Program ten realizuje PFRON wspólnie z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych. Zainteresowani mogą wypożyczyć m.in. wózki elektryczne i skutery, aparaty słuchowe, powiększalniki, a także oprogramowanie wspierające komunikację.

Technologie wspomagające, zwłaszcza wysoko zaawansowane rozwiązania, mogą zwiększyć szanse osób z niepełnosprawnościami na niezależne życie. W wypożyczalni znajduje się wiele różnorodnych i przydatnych urządzeń.
Szczegółowa lista sprzętu podana jest na stronie https://wypozyczalnia.pfron.org.pl/lista-dostepnego-sprzetu.

Kto może wypożyczyć sprzęt?
Każdy, kto:

Szczegółowe wytyczne na ten temat znajdują się na stronie: https://wypozyczalnia.pfron.org.pl/sprawdz-jak-skorzystac-z-wypozyczalni/.

W jaki sposób można wypożyczyć sprzęt?
Należy złożyć wniosek o wypożyczenie technologii wspomagającej przy użyciu Systemu Obsługi Wsparcia (SOW) w formie dokumentu elektronicznego, opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

Pomoc w wypełnieniu wniosku zapewnia pracownik Centrum Informacyjno-Doradczego dla Osób z Niepełnosprawnością (CIDON). Jednostki te znajdują się w każdym województwie przy Oddziale PFRON. Lista kontaktowa dostępna na stronie: https://cidon.pfron.org.pl/kontakt/.

Czy za wypożyczenie sprzętu jest pobierana opłata?
Warunkiem wypożyczenia technologii wspomagającej jest zawarcie umowy przez wnioskodawcę z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych oraz wpłacenie jednorazowej kaucji zwrotnej w wysokości 2% ceny zakupu danej technologii.

Na jak długo sprzęt może być wypożyczony?
Umowa wypożyczenia zawierana jest z wnioskodawcą na jeden rok albo na krótszy okres wynikający z ważności orzeczenia. Umowa może ulec przedłużeniu na kolejny rok.

Źródło: PFRON

wróć do spisu treści



Masz pytania o dostępność? Zadzwoń na infolinię

Przypominamy, że działa infolinia dotycząca dostępności: + 48 22 581 84 10, numer wewnętrzny: 4, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00.

Na infolinii możesz się dowiedzieć o:


Źródło: PFRON

wróć do spisu treści



Niewidoma lalka Barbie uczy inkluzywności

Na rynku pojawiła się niewidoma lalka Barbie. To pierwsza taka lalka na świecie. Stworzona po to, aby dzieci z dysfunkcją narządu wzroku mogły się z nią identyfikować, a także aby od najmłodszych lat wpajać ideę inkluzywności i otwartości na osoby niewidome i słabowidzące.

Pracując nad stworzeniem zabawki, firma Mattel nawiązała współpracę z Amerykańską Fundacją na rzecz Niewidomych (AFB). W efekcie tych konsultacji stworzono lalkę Barbie z dysfunckją narządu wzroku. Ma ona białą laskę oraz czarne okulary. Na opakowaniu produktu znajduje się napis „Barbie” w alfabecie Braille’a.

Firma Mattel przeprowadziła testy z dziećmi niewidomymi i słabowidzącymi, aby upewnić się, że lalka odpowiada ich potrzebom. Barbie jest ubrana w satynową różową bluzkę i teksturowaną spódnicę z falbanką. Bluzka ma kontrastowe haczyki i pętelki w jaskrawych kolorach służące do zapinania, a także elastyczny pas spódnicy ułatwiający zmianę ubioru. Ubranko wykonano w taki sposób, aby dzieci z dysfunkcją narządu wzroku mogły samodzielnie zmieniać ubrania zabawce.

– Wiemy, że Barbie jest czymś więcej niż zwykłą lalką. Daje możliwość wyrażenia siebie i pomaga zbudować poczucie przynależności – powiedziała Krista Berger, przedstawicielka firmy Mattel.
W sprawie nowego produktu firma zasięgnęła również opinii Królewskiego Narodowego Instytutu ds. Osób Niewidomych (RNIB) w Wielkiej Brytanii.
– Cieszy nas, że dzieci z dysfunkcją narządu wzroku mogą bawić się Barbie, która wygląda podobnie jak one. Jesteśmy zadowoleni ze szczegółów zastosowanych przy projektowaniu lalki – dotykowych ubranek, a także białej laski i czarnych okularów. Takie działanie to pozytywny krok w kierunku inkluzywności – stwierdziła Debbie Miller, dyrektor ds. doradztwa i wsparcia klienta w tej organizacji.

Celem producenta było to, żeby dzięki lalce osoby z dysfunkcją narządu wzroku zostały dostrzeżone w społeczeństwie, rozpoczynając edukację od najmłodszych obywateli.

Pierwsza Barbie pojawiła się w 1959 r. Do 2019 r. firma wyprodukowała 176 typów Barbie, z różnymi budowami ciała, 35 odcieniami skóry i 94 rodzajami fryzur. Były wśród nich również lalki, które miały różne rodzaje niepełnosprawności, m.in.: poruszające się na wózku inwalidzkim, z protezą kończyny, z aparatem słuchowym.

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Centrum Szyfrów Enigma zaprasza osoby z niepełnosprawnościami

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu to ciekawe miejsce z wyjątkowymi zbiorami, a do tego laureat konkursu Lider Dostępności 2023. Twórcy muzeum chcą, aby jego progi przekraczało, jak najwięcej zwiedzających. Dlatego przygotowało bogatą ofertę dla osób z niepełnosprawnościami.

Centrum Szyfrów Enigma (CSE) to placówka z interaktywną ekspozycją multimedialną poświęconą maszynie szyfrującej Enigma i historii złamania jej szyfru. Dokonali tego trzej polscy kryptolodzy: Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki. Rezultat ich prac miał wpływ na losy II wojny światowej. Każdy, kto interesuje się historią powinien to miejsce odwiedzić.
Wystawa składa się z trzech części: kursu szyfrów, wzorowanego na tym, który stał się udziałem polskich naukowców w 1929 r., historii prac nad rozwiązaniem zagadki Enigmy oraz krótkiej historii rewolucji cyfrowej. Wśród eksponatów znajdują się m.in. rekonstrukcja bomby Rejewskiego, cyklometr czy oryginał Enigmy.

Siedziba muzeum ma wiele udogodnień architektonicznych oraz programowych przygotowanych z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, w tym audioprzewodniki w polskim języku migowym oraz z audiodeskrypcją, czy w prostym języku ETR.

Po wejściu do muzeum i skorzystaniu z kas, trzeba zatrzymać przy punkcie informacyjnym. Mieści się on obok bramek wejściowych na ekspozycję. Można w nim odebrać audioprzewodniki z audiodeskrypcją. Znajduje się tam plan tyflograficzny, który przybliża rozkład wszystkich sal. Kolejny plan znajduje się przed wejściem do największej sali ekspozycyjnej i dotyczy właśnie tego pomieszczenia.

Ekspozycja jest wolna od barier architektonicznych. Nie ma tu światła dziennego, oświetlenie jest głównie ledowe. Można swobodnie dotykać wszystkich elementów, z wyjątkiem eksponatów w gablotach. Poszczególne sale są zróżnicowane pod kątem kolorystyki i rodzajów powierzchni. A w jednej z nich – sala z U-bootem – słychać dźwięki imitujące przebywanie w łodzi podwodnej. Teksty wyświetlane na ekranach dotykowych są prezentowane kontrastowo i można je powiększyć. Wybrane filmy mają audiodeskrypcję oraz są tłumaczone na polski język migowy.

Instytucja zapewnia również wsparcie asystenta. To osoba z Zespołu Obsługi Klienta, która towarzyszy podczas wizyty w Centrum i udziela informacji o tym, jak wygląda przestrzeń i co się w niej dzieje.
Jeżeli chcecie się przygotować wcześniej do wizyty w tym miejscu, warto skorzystać ze strony internetowej: https://csenigma.pl/centrum-szyfrow/dostepnosc/. Są tu pliki do odsłuchania i przeczytania – także w prostym języku ETR oraz instrukcje korzystania z niektórych rozwiązań (system TOTUpoint), bądź linki do nich przekierowujące. Niektóre materiały można ściągnąć, np. mapę dostępności ekspozycji, czy przewodniki: https://csenigma.pl/wp-content/uploads/2023/12/krok-po-kroku_22_09.pdf.

W zakładce Audiodeskrypcja do odsłuchania jest dostępnych 13 audiodeskrypcji. Każda z dołączonym plikiem tekstowym. Są to audiodeskrypcje dotyczące wyglądu pomieszczeń zarówno w strefie organizacyjnej wycieczki (6 plików), czyli np. opisy: wejścia do budynku, strefy wejściowej, Visitor Center czy szatni, jak i samego zwiedzania (7 plików): opisy kolejnych sal i elementów wyposażenia.

Jury konkursu „Lider dostępności” swój wybór w 2023 r. uzasadniło w następujący sposób „twórcy Centrum Szyfrów Enigma (…) wykazali się otwartością i kreatywnością, zadbali o potrzeby osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności: ruchowej, słuchu, wzroku, intelektualnej, a także potrzeby seniorów i dzieci, dzięki czemu wizyta w Centrum staje się dla każdego gościa atrakcyjnym i wartościowym doświadczeniem”. I nie można się z tym nie zgodzić…

ABM/Centrum Komunikacji PZN

Źródło: Centrum Szyfrów Enigma

wróć do spisu treści



Wszystko o tym, co pacjent wiedzieć powinien

Rzecznik Praw Pacjenta wydał „Nawigator pacjenta”. Publikacja w czytelny sposób wyjaśnia zawiłości systemu i dostarcza wiedzy o prawach pacjenta oraz możliwościach uzyskania pomocy w procesie leczenia na różnych jego etapach.

Nawigator opracowała grupa lekarzy rodzinnych pracujących w POZ oraz eksperci Rzecznika Praw Pacjenta. Dzięki tej publikacji pacjent będzie bardziej świadomy praw i możliwości, jakie daje system ochrony zdrowia.

− Chcemy, by nawigator stał się pomocnym narzędziem, dzięki któremu pacjenci szybciej otrzymają informację, jak funkcjonuje sektor ochrony zdrowia. Mam nadzieję, że pacjenci wyposażeni w odpowiedni zasób informacji będą czuć się bardziej komfortowo, korzystając z usług medycznych. To publikacja przydatna również dla pracowników ochrony zdrowia, gdyż stanowi materiał uzupełniający wiedzę oraz wiarygodne źródło aktualnych informacji – powiedział Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

Nawigator jest podzielony na rozdziały tematyczne ułatwiające szybkie dotarcie do interesującego zagadnienia. To m.in.: podstawowa opieka zdrowotna, teleporady, opieka koordynowana, poradnie specjalistyczne, leczenie szpitalne, badania profilaktyczne.

Publikacja wskazuje również, w jakich sytuacjach udać się na SOR, a kiedy wezwać na pomoc zespół ratownictwa medycznego. Nawigator wyjaśnia także zasady refundacji leków oraz wyrobów medycznych.

Informator jest dostępny do pobrania na stronie: https://www.gov.pl/web/rpp/nawigator-pacjenta-praktyczny-poradnik-jak-poruszac-sie-po-systemie-ochrony-zdrowia.

Źródło: Rzecznik Praw Pacjenta

wróć do spisu treści



Szkolenie z zakresu obsługi smartfona

Trwa nabór chętnych osób z dysfunkcją narządu wzroku na szkolenie z obsługi smartfona. Po jego ukończeniu uczestnicy będą w stanie w pełni samodzielnie z korzystać z tego urządzenia.

Szkolenia mają na celu zwiększenie samodzielności osób niewidomych i słabowidzących poprzez podniesienie umiejętności w komunikowaniu się i dostępie do informacji.

Projekt odbędzie się w formie trzech cykli szkoleniowych (edycji) do wyboru. Każdy cykl składa się z czterech zjazdów (terminy rozłożone od września 2024 r. do marca 2025 r.), które będą się odbywały w dwóch lokalizacjach.

Całkowity koszt udziału w projekcie wynosi 400 zł.

W projekcie mogą wziąć udział osoby pełnoletnie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z tytułu utraty wzroku.

Szczegóły dotyczące szkolenia, terminy oraz zgłoszenia (wyłącznie na elektronicznym formularzu) dostępne są na stronie: https://olimp.sdk24.pl.
W przypadku pytań zainteresowani mogą kontaktować się pod numerem telefonu 602 699 270 lub wysyłając wiadomość na adres e-mail:adamus013@gmail.com.
Organizatorem szkolenia jest: Fundacja Związku Kultury Fizycznej „Olimp”.

Projekt jest współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Konkursu nr 1/2023 pn. „Możemy więcej”.

W każdym cyklu projektu „Pomocna dłoń 2024” weźmie udział 20 osób z dysfunkcją narządu wzroku. W całym projekcie – 60 beneficjentów. Po ukończeniu projektu uczestnicy będą w stanie w pełni samodzielnie korzystać ze smartfona. Udział w przedsięwzięciu zakończy się egzaminem, a po jego zdaniu, uzyskaniem zaświadczenia o ukończeniu szkolenia.
Działanie będzie realizowane w okresie od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

wróć do spisu treści



Rajd rowerowy pacjentów, którzy pokonali raka

Rajd rowerowy OnkoTour to wydarzenie, które ma na celu wsparcie osób zmagających się z chorobą nowotworową. Podczas całego rajdu promowana będzie edukacja, profilaktyka oraz prawa pacjenta. W tym roku rowerzyści przejadą trasą wzdłuż wybrzeża.

Rajd OnkoTour 2024 odbędzie się w dniach 2−9 sierpnia br., a jego uczestnicy przemierzą dystans ponad 450 km na trasie od Świnoujścia do Elbląga. Grupę rowerzystów stanowią osoby, które wygrały walkę z chorobą onkologiczną, wspierający ich pracownicy medyczni oraz urzędnicy z Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

Podczas trasy zaplanowane są wizyty na oddziałach onkologicznych, rozmowy z pracownikami placówek medycznych, mieszkańcami i władzami lokalnymi. Uczestnicy rajdu podzielą się swoimi doświadczeniami z pacjentami będącymi w trakcie terapii onkologicznej.

W ramach rajdu na trasie przejazdu zorganizowane będą trzy pikniki zdrowia: w Szczecinie (2 sierpnia), Gdyni (8 sierpnia) i Elblągu (9 sierpnia). W czasie ich trwania prowadzona będzie edukacja o potrzebie stosowania profilaktyki zdrowotnej oraz o prawach pacjenta. Bezpłatne badania diagnostyczne, konsultacje lekarskie oraz warsztaty z zachowań prozdrowotnych to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych dla uczestników.

Projekt OnkoTour organizowany jest wspólnie z Fundacją „Pokonaj Raka”.

Źródło: BRPP

wróć do spisu treści



Zaproszenie na Jubileusz Łódzkiej Szkoły dla Słabowidzących i Niewidomych

Łódzka Szkoła dla Słabowidzących i Niewidomych zaprasza absolwentów oraz byłych i obecnych pracowników na uroczystości z okazji 90-lecia placówki.

Jubileusz 90-lecia placówki odbędzie się 18 października br. o godz. 15.30 na terenie szkoły, o godz. 18.00 organizatorzy zapraszają gości na bal do Restauracji Prząśniczka. Wstęp na bal kosztuje 220 zł od osoby (menu: 2 dania ciepłe, zakąski, ciasto, zimne napoje, kawa, herbata).

Zainteresowani powinni się rejestrować, wypełniając formularz pod linkiem: https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=j6Kv4zVAOEuNVEofbTZGI6g_xAPfpNFDu4ag3fD85y5UN0xWNEowUjBFN0FNTE44UURQWVRNQzNIMC4u.

Łódzka Szkoła dla Słabowidzących i Niewidomych
ul. Dziewanny 24
91-866 Łódź

wróć do spisu treści

Wersja offline wygenerowana automatycznie.
Copyright © 2023 Biuletyn Informacyjny PZN. Wszelkie prawa zastrzeżone.