Skocz do spisu treści

Biuletyn Informacyjny PZN

BIP nr 12(323), czerwiec 2024

Redakcja:
Joanna Rodzewicz [redaktor prowadzący]
Kamila Wiśniewska
Małgorzata Przybyszewska
Agnieszka Budzicz-Marchlewska


Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: (22) 635 60 38
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl


Biuletyn Informacyjny PZN współfinansowany ze środków PFRON.


Spis treści

Polski Związek Niewidomych: Doszkalanie instruktorów orientacji przestrzennej i mobilności
Polski Związek Niewidomych: Ks. Andrzej Gałka – od 30 lat duszpasterz osób niewidomych
Instytut Tyflologiczny PZN: Dostępne finanse dla każdego. Warsztaty dla partnerów akcji
Centralna Przychodnia Rehabilitacyjno-Lecznicza PZN: 55. Zjazd Okulistów Polskich w Lublinie z udziałem naszych specjalistów
Okręg Opolski PZN: Wdrażanie dostępności w Urzędzie Miasta w Opolu
Okręg Pomorski PZN: Szkolenia z orientacji przestrzennej i nie tylko
Nowy skład rady nadzorczej PFRON
Jak Unia Europejska wpływa na życie osób z niepełnosprawnościami?
Środki z funduszy europejskich na dostępność
Mazowiecka Lady D. oraz Mazowiecki Gentleman D.
Laser wspomagany AI używany w operacjach jaskry
Opieka dla seniorów z Alzheimerem. Sieć dziennych domów pobytu
„Niebieska skrzyneczka” pomoże uczniom rozwiązać problemy
Udział w badaniach w ramach pracy licencjackiej



Polski Związek Niewidomych: Doszkalanie instruktorów orientacji przestrzennej i mobilności

Polski Związek Niewidomych Instytut Tyflologiczny ogłasza nabór na szkolenie podnoszące kwalifikacje instruktorów orientacji przestrzennej i mobilności. Szkolenie, rozumiane jako doskonalenie zawodowe, adresowane jest do instruktorów orientacji przestrzennej i mobilności. Szkolenie realizowane będzie w ramach projektu „Doszkalanie instruktorów orientacji przestrzennej i mobilności” dofinansowanego przez PFRON w ramach konkursu „Możemy więcej”.

Rekrutacja prowadzona jest na terenie całego kraju poprzez złożenie:


Osoby zakwalifikowane do projektu otrzymają:
− 116 godzin zajęć (10 godzin wykładów, 90 godzin ćwiczeń, 16 godzin praktyk) realizowanych w ciągu 20 dni.
Terminy planowanych zjazdów: Wszystkie zjazdy rozpoczynamy kolacją pierwszego dnia i kończymy obiadem w dniu ostatnim.
− 8 godzin wsparcia indywidualnego możliwych do zrealizowania w czasie trwania projektu: bezpośrednio, drogą e-mailową, telefonicznie.

Program szkolenia obejmie dwa bloki tematyczne: orientacja przestrzenna małych dzieci i orientacja przestrzenna dorosłych. W ramach obu bloków w czasie wykładów i ćwiczeń będą realizowane następujące tematy (z uwzględnieniem potrzeb grupy odbiorców – dorosłych/małych dzieci):
Jednocześnie chcielibyśmy, żeby ww. tematy były bardziej szczegółowo omawiane w porównaniu z realizacją tematów w projekcie TOPON (Trening orientacji przestrzennej osób niewidomych) – pozwala na to liczba godzin przeznaczonych na doszkalanie.
Uwaga!
Istnieje możliwość odbycia ćwiczeń i praktyk wyłącznie z jednego bloku tematycznego w wymiarze 106 godzin. Będzie to rozważone w oparciu o wyniki rekrutacji. O takiej potrzebie należy poinformować w kwestionariuszu zgłoszeniowym.
Po zdanym egzaminie teoretycznym i praktycznym otrzymają Państwo zaświadczenia ukończenia szkolenia.

Kwestionariusz zgłoszeniowy na szkolenie „Doszkalanie instruktorów orientacji przestrzennej i mobilności” oraz wzór zaświadczenia lekarskiego do pobrania pod linkiem: https://pzn.org.pl/doszkalanie-instruktorow-orientacji-przestrzennej-i-mobilnosci/.

Koszty: 1000 zł brutto za szkolenie i ewentualne koszty przejazdu.
Miejsce: Szkolenie będzie odbywać się w Warszawie w systemie zjazdowym. Zapewniamy wyżywienie, zakwaterowanie i przerwy kawowe.
Zapisy: Zgłoszenia przyjmujemy do dnia 22.07.2024 r. tylko na przygotowanym w projekcie kwestionariuszu. Wypełniony kwestionariusz prosimy wysłać pod adres e-mail: smankowska@pzn.org.pl.
Prosimy, żeby formularz wypełniła osoba zainteresowana szkoleniem.
W pierwszej kolejności będą kwalifikowane osoby pracujące i współpracujące z jednostkami PZN.

Elżbieta Oleksiak
Kierownik Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN

wróć do spisu treści



Polski Związek Niewidomych: Ks. Andrzej Gałka – od 30 lat duszpasterz osób niewidomych

W niedzielę, 16.06.2024 r., świętowaliśmy jubileusz 30-lecia pracy duszpasterskiej ks. Andrzeja Gałki jako rektora kościoła św. Marcina w Warszawie. Uroczysta msza św. była jednocześnie pożegnaniem z lokalną wspólnotą Kościoła, ponieważ duchowny przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w Domu Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża w Rabce-Zdroju.

Ks. Andrzej od 30 lat związany jest ze środowiskiem osób z niepełnosprawnością narządu wzroku, w tym także z Polskim Związkiem Niewidomych. Niejednokrotnie uczestniczył w spotkaniach świątecznych, ale także towarzyszył podczas Krajowych Zjazdów Delegatów, wspierając swoją modlitwą i mądrym słowem.

Krajowy duszpasterz osób niewidomych to nie jedyna funkcja, którą pełnił ks. Gałka. To przez ten czas także kapelan warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, doktor teologii, historyk Kościoła… a przede wszystkim człowiek o wielkim sercu!
– Mam 38 lat. Ksiądz Andrzej towarzyszył mi duchowo przez 30 lat. Gromadził w kościele moich dziadków, rodziców. Nas – wówczas dzieci – także nigdy nie wyganiał z tych spotkań. Wręcz przeciwnie – zawsze pozwalał nam być blisko. Tak, jak umieliśmy i na tyle, na ile potrafiliśmy w tamtym momencie – wspomina Anna, jedna z parafianek uczestnicząca w uroczystości. − Nasz duszpasterz to niesamowity człowiek! – dodaje.

Czego kapłan nauczył się od niewidomych? Podczas niedzielnego spotkania wspomniał, że przede wszystkim cierpliwości. – Bo nigdy jakoś specjalnie cierpliwy nie byłem – wspomniał, dziękując wszystkim za tyle lat współpracy.

W niedzielnych uroczystościach wzięli udział także Andrzej Brzeziński, prezes ZG PZN oraz Kamila Wiśniewska z Centrum Komunikacji PZN.

W 2023 r. duchowny obchodził 50-lecie kapłaństwa, święcenia prezbiteratu przyjął w 1973 r. z rąk prymasa Stefana Wyszyńskiego. Warto zaznaczyć, że wraz z przejściem na emeryturę ks. Andrzej przestał także pełnić funkcję krajowego duszpasterza osób niewidomych. Funkcję tę przejął ks. Sławomir Opaliński, do tej pory związany z Caritas Archidiecezji Warszawskiej.

KW/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Instytut Tyflologiczny PZN: Dostępne finanse dla każdego. Warsztaty dla partnerów akcji

Polski Związek Niewidomych jest partnerem akcji „Dostępne Finanse”. W ramach tej inicjatywy w czerwcu odbyły się warsztaty dla partnerów akcji – instytucji finansowych. Uczestnicy rozmawiali o tym, jakie potrzeby mają osoby z niepełnosprawnościami oraz jakie rozwiązania można wprowadzić, aby sektor usług finansowych był dla nich przyjazny. Polski Związek Niewidomych był współorganizatorem tego spotkania.

Przedstawiciele instytucji finansowych biorących udział w warsztatach podzielili się informacjami o działaniach w zakresie dostępności usług finansowych dla osób ze szczególnymi potrzebami. Temat jest ważny, gdyż w kwietniu w Polsce została uchwalona Ustawa o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze. Polska ma czas do 28 czerwca 2025 r. na jej wdrożenie. Ustawa ta przenosi do polskiego prawa Europejski Akt o Dostępności (EAA). Zapisy tego aktu prawnego dotyczą również sektora finansowego, który musi rozumieć potrzeby wszystkich klientów, również osób z niepełnosprawnościami.

Zaproszone na warsztaty firmy – partnerzy akcji „Dostępne Finanse” – zaprezentowali rozwiązania już wdrożone w celu poprawy dostępności usług finansowych dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Prezentacje przedstawiali specjaliści z następujących instytucji i firm:


Uczestnicy spotkania wyrazili chęć dalszej współpracy i zaangażowania w realizację działań zwiększających dostępność usług finansowych.

Celem akcji edukacyjnej „Dostępne Finanse” jest promowanie działań prowadzących do tego, żeby usługi i produkty finansowe były dostępne dla każdego. To przedsięwzięcie jest owocem rozmów i spotkań z Polskim Związkiem Niewidomych.

Organizatorzy akcji: Subiektywnie o Finansach oraz Homodigital.pl
Partner społeczny: Polski Związek Niewidomych
Partnerzy: system płatności BLIK, BNP Paribas Bank Polska oraz Bank Millennium
Patronatem honorowym inicjatywę objęli: Rzecznik Finansowy, Związek Banków Polskich oraz Polska Izba Ubezpieczeń

Więcej o akcji „Dostępne Finanse” można przeczytać na stronie: https://pzn.org.pl/dostepne-finanse-dla-kazdego-start-akcji-edukacyjnej/.

Łukasz Chmielewski/Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN

wróć do spisu treści



Centralna Przychodnia Rehabilitacyjno-Lecznicza PZN: 55. Zjazd Okulistów Polskich w Lublinie z udziałem naszych specjalistów

W dniach 13–15.06.2024 r. w Lublinie odbył się kolejny, 55. Zjazd Okulistów Polskich. Specjaliści z Centralnej Przychodni Rehabilitacyjno-Leczniczej Polskiego Związku Niewidomych wzięli w nim czynny udział jako przedstawiciele wystawcy, prelegenci oraz uczestnicy wykładów.

Korzystając z obecności specjalistów okulistyki w Sesji Varia III, dr Małgorzata Paplińska przedstawiła wykład „Mamy supermoce – czyli na czym polega rehabilitacja wzroku dorosłych osób słabowidzących”. Sala była wypełniona po brzegi, a temat okazał się bardzo ważny. Po wykładzie nasze stoisko, na którym prezentowaliśmy niektóre rozwiązania optyczne, filtry krawędziowe i inne pomoce dla osób słabowidzących, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Ania Barwicka – dyplomowana rehabilitantka wzroku i ortoptystka – odpowiadała na wiele pytań dotyczących rehabilitacji wzroku pacjentów neurologicznych.

Lekarze uzyskali niezbędną wiedzę dotyczącą wystawiania skierowań do ośrodka rehabilitacji osób z dysfunkcją wzroku, a także informacje na temat obecnego poziomu refundacji pomocy optycznych i lasek oraz innych rozwiązań wspierających naszych pacjentów. Teresa Kłys, dyrektor placówki, otrzymała wiele próśb o zorganizowanie szkoleń dla lekarzy okulistów, ponieważ temat rehabilitacji jest bardzo ważny, a mało znany w środowisku okulistycznym.

Źródło: Przychodnia PZN

wróć do spisu treści



Okręg Opolski PZN: Wdrażanie dostępności w Urzędzie Miasta w Opolu

Okręg Opolski PZN będzie prowadził szkolenia pracowników Urzędu Miasta Opole z zakresu zapewnienia dostępności osobom z dysfunkcją narządu wzroku.

Okręg Opolski PZN podpisał 11 czerwca br. z Urzędem Miasta Opole porozumienie o współpracy przy wdrażaniu w tym podmiocie oraz nadzorowanych miejskich jednostkach zapisów ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
W ramach zawartego porozumienia kierownictwo Okręgu zadeklarowało udział w przeprowadzanych przez Urząd szkoleniach z zakresu zapewnienia dostępności osobom z niepełnosprawnością narządu wzroku. Okręg będzie także głosem doradczym w gremiach, które poruszają tematy związane z zapewnieniem dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

Zespół Konsultacyjny ds. Dostępności w Okręgu Opolskim PZN został powołany w październiku 2020 r. Jego zadaniami są ocena i opiniowanie różnych rozwiązań odpowiadających potrzebom osób niewidomych i słabowidzących. Właśnie ten zespół będzie współpracować z urzędem miasta.

Źródło: Okręg Opolski PZN

wróć do spisu treści



Okręg Pomorski PZN: Szkolenia z orientacji przestrzennej i nie tylko

W Okręgu Pomorskim PZN będą prowadzone zajęcia indywidualne z: orientacji przestrzennej, poruszania się z białą laską, czynności dnia codziennego oraz nauki alfabetu Braille’a. Spotkania będą się odbywać w miejscu zamieszkania osób niewidomych. Szkolenia zaplanowano w terminie od 1.04.2024 r. do 31.03.2025 r.

Osoby zainteresowane powinny kontaktować się z biurem Okręgu: ul. Jesionowa 10 w Gdańsku, tel.: 58 341 26 83.
Placówka jest czynna w: poniedziałek, środę, czwartek, piątek w godz. 8.00–15.00, a we wtorek w godz. 8.00–18.00.

Projekt jest dofinansowany ze środków PFRON.

wróć do spisu treści



Nowy skład rady nadzorczej PFRON

Nowy skład rady nadzorczej PFRON na lata 2024–2026 został powołany przez minister Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk w czerwcu br.

Do zadań rady nadzorczej należy m.in.: zatwierdzanie planów działalności i projektu planu finansowego funduszu, opiniowanie kryteriów wyboru przedsięwzięć finansowanych ze środków PFRON, dokonywanie kontroli i oceny działalności zarządu oraz zatwierdzanie rocznych sprawozdań Funduszu.

Skład rady nadzorczej PFRON:


Natomiast zarząd funduszu wybrany wcześniej tworzą: Dorota Habich – Zastępca Prezesa Zarządu ds. Programowych oraz Tomasz Maruszewski – Zastępca Prezesa Zarządu ds. Finansowych.

Źródło: PFRON

wróć do spisu treści



Jak Unia Europejska wpływa na życie osób z niepełnosprawnościami?

Chcesz dowiedzieć się, co Unia Europejska może zrobić, aby mieć wpływ na życie osób z niepełnosprawnościami? Chcesz poznać jej instytucje i dowiedzieć się, z jakich środków można korzystać? Podcast „Osoba z unijnością” pozwoli znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Cykl podcastów jest prowadzony przez Podlaski Sejmik Osób z Niepełnosprawnościami. Konwencja, inkluzja, deinstytucjonalizacja – rozmówcy będą tłumaczyć wszystkie trudne słowa, tak aby osoby z niepełnosprawnościami i organizacje wiedziały więcej o działaniach i projektach finansowanych z Funduszy Europejskich.

Obecnie wyemitowano pierwszy odcinek z tej serii, w którym redaktor Tomasz Przybyszewski rozmawia z dr Anną Drabarz, przewodniczącą Podlaskiego Sejmiku Osób z Niepełnosprawnościami, członkinią Zarządu Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami.

Ekspertka w trakcie nagrania mówiła o tym, że Unia Europejska ma ograniczoną rolę w tworzeniu polityki na rzecz osób z niepełnosprawnościami, jest to bowiem domena państw członkowskich. Jednak standardy wyznacza Unia.
− Unia Europejska może dawać pewne kierunki, wskazywać ogólne ramy tego, jakie są cele i wartości, którymi mają się państwa członkowskie kierować w momencie, kiedy tworzą rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Z drugiej strony, może ona też wspierać finansowo niektóre rozwiązania – tłumaczyła Anna Drabarz.

Ekspertka wspomniała również, że Unia Europejska od 2010 r. jest stroną Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami.
− Unia Europejska ma bardzo duży wpływ pośredni (…), bo nawet sobie nie zdajemy sprawy, jak wiele małych zmian, które ułatwiają życie osobom z niepełnosprawnościami, dzieje się dzięki Unii Europejskiej. – Tu ekspertka mówi o Europejskim Akcie Dostępności, o regulacjach, które dotyczą dostępności stron internetowych i aplikacji.

Anna Drabarz mówiła również o ustawie, która zapewnia dostępność produktów i usług. Jej zapisy wejdą w życie od czerwca 2025 r.
− To bardzo duże wyzwanie dla przedsiębiorców i usługodawców. I właśnie dzięki funduszom Unii będzie możliwość przygotowania naszego rynku do tego. Już wiemy, że na pewno będzie wsparcie szkoleniowe dla producentów chociażby sprzętu komputerowego, czy obsługującego usługi transportowe lub bankowe. Więc, po pierwsze, szkolenie przedsiębiorców, po drugie, szkolenie urzędników, inspektorów, którzy później będą weryfikować dostępność – opowiadała specjalistka.

Anna Drabarz wskazywała również, że Polska od długiego czasu jest największym beneficjentem funduszy Wspólnoty. A jednostki, które korzystają z tych środków, muszą zapewnić określone standardy dostępności.
− Co oznacza, że tak naprawdę wszędzie, gdzie mamy oznakowanie, że coś sfinansowano z funduszy Unii Europejskiej, to te działania, miejsca i usługi muszą spełnić standard dostępności. W Polsce mamy bardzo dobrze opracowany standard dostępności dla funduszy Unii Europejskiej, więc wydaje się, że mamy dużą jasność, jak te projekty powinny wyglądać – wskazywała specjalistka.

Podcastu można wysłuchać na stronie: https://www.youtube.com/@podlaskisejmikozn.
Transkrypcja dostępna jest na stronie: https://podlaskisejmikon.pl/2024/06/07/podcast-odcinek-1-jak-unia-europejska-wplywa-na-zycie-osob-z-niepelnosprawnosciami/.

Cykl podcastów jest realizowany w ramach projektu „Działania informujące i promujące Fundusze Europejskie wśród organizacji pozarządowych” współfinansowanego ze środków Pomocy Technicznej dla Funduszy Europejskich na lata 2021–2027.

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Środki z funduszy europejskich na dostępność

Na spotkaniu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej podjęto decyzję na temat nowych inwestycji i działań z obszaru dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. Na realizację nowych inicjatyw przeznaczono 434 mln zł z funduszy europejskich.

A oto niektóre przedsięwzięcia, które będą realizowane z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego 2021–2027:


Źródło: Program Dostępność Plus

wróć do spisu treści



Mazowiecka Lady D. oraz Mazowiecki Gentleman D.

Pięć kobiet otrzymało tytuł „Mazowieckiej Lady D.”, a sześciu mężczyzn – „Mazowieckiego Gentlemana D.”. Wyróżnieni w konkursie inspirują do pokonywania barier zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej już po raz piąty zorganizowało konkurs o tytuł „Mazowieckiej Lady D. im. Krystyny Bochenek”. W tym roku do obu konkursów zgłosiło się 31 osób. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 13 czerwca br. w ogrodach pałacu Polskiej Akademii Nauk w Jabłonnie.

– Aktywne osoby z niepełnosprawnościami zazwyczaj nie chcą być postrzegane przez pryzmat swojej niepełnosprawności. Dla wyłonionych laureatów, jak i osób nominowanych do tytułów Lady D. i Gentleman D., ważne jest to, co osiągają w życiu osobistym lub w pracy. Wszyscy uczestnicy konkursu pokazują swoim życiem, jak doskonale można funkcjonować w świecie, mimo że nie zawsze jest on dostosowany – powiedziała Anna Katarzyna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

– W tym roku po raz trzeci szukaliśmy nietuzinkowych osób wśród mężczyzn z niepełnosprawnościami. Zarówno kandydaci, jak i laureaci przełamują swoje słabości i często udowadniają, że niemożliwe nie istnieje – zaznaczył Aleksander Kornatowski, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Laureatki konkursu „Mazowiecka Lady D.”
Mariola Niecikowska (Łomianki) została nagrodzona w kategorii „Życie Społeczne”. Laureatka od lat poświęca swój czas na organizowanie obozów i warsztatów dla osób z niepełnosprawnościami. Mimo własnej niepełnosprawności nieustannie działa na rzecz integracji i wsparcia osób z różnymi dysfunkcjami. Zbierając fundusze od sponsorów, zabiegając o dotacje i korzystając z funduszy osiedlowych, organizuje warsztaty i obozy.

Laureatką w kategorii „Kultura i Sztuka” została Agnieszka Truszkowska (Warszawa) – psycholożka, założycielka Stowarzyszenia TAOW, organizatorka bezpłatnych wernisaży, które aranżuje zgodnie z zasadami dostępności. Zajmuje się również poradnictwem dla członków i ich rodzin, integracją międzykulturową, lobbowaniem w imieniu praw osób z niepełnosprawnościami.

W kategorii „Sport” nagrodę otrzymała Karolina Strawińska (Warszawa). Od 2015 r. spełnia się jako współzałożycielka Fundacji „Mam tę moc”, której celem jest profilaktyka, podnoszenie sprawności fizycznej oraz rehabilitacja osób z niepełnosprawnościami i chorych. Pani Karolina była związana przez wiele lat z lekkoatletyką, a w szczególności z rzutem dyskiem oraz pchnięciem kulą. Na początku 2022 r. postawiła przed sobą następne wyzwanie i zaczęła trenować nową dyscyplinę – szermierkę na wózkach. Szybko osiągnęła wysoki poziom i już w 2023 r. wraz z kobiecą drużyną szablową wywalczyła brązowy medal na Mistrzostwach Świata.

Nagrodę w kategorii „Życie Zawodowe” otrzymała Marta Jackowska (Murowaniec). Laureatka realnie jest zaangażowana w działalność na rzecz swojej społeczności. Aktywnie angażuje się w codzienne życie warsztatu terapii zajęciowej (WTZ), wspiera swoich kolegów i koleżanki, chętnie bierze udział w dodatkowych projektach.

Nagrodę w kategorii „Przyjaciółka Osób z Niepełnosprawnościami” otrzymała Bożena Okuń (Pruszków). Jej kariera w banku rozwijała się w najlepsze, gdy usłyszała diagnozę autyzmu u swoich dwóch synów. Na siedem lat porzuciła pracę, by zająć się terapią dzieci. Od 2011 r. zaangażowała się w pracę Fundacji „Toto Animo”, która działa na rzecz osób z autyzmem i ich rodzin w powiecie pruszkowskim i okolicach. Współtworzyła Fundację „Kraina OZA” działającą na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz lokalnej społeczności. Utworzyła klub dla osób z autyzmem „Ku samodzielności”, przekształcony w klub pod nazwą „Błękitny Domek”.

Nie było zgłoszeń w kategorii „Dobry Start”, dlatego wyróżnienia przyznano w pięciu kategoriach.

Laureaci konkursu „Mazowiecki Gentleman D.”

W kategorii „Życie Społeczne” tytuł otrzymał Jan Żuchowski (Kozienice), który w wieku 7 lat w wyniku wypadku komunikacyjnego stracił lewą nogę. Od najmłodszych lat zmagał się z bólem i trudnościami, które napotykał ze względu na swoją niepełnosprawność. Mimo tego z zaangażowaniem działał społecznie w ZHP i PTTK, był inicjatorem i organizatorem młodzieżowych rajdów górskich w Karkonoszach i Górach Stołowych dla osób z niepełnosprawnościami. We wrześniu 2018 r. wspólnie z żoną założył Stowarzyszenie Osób z Dysfunkcją Wzroku i Ich Rodzin. Realizuje wiele programów na rzecz poprawy jakości życia i edukacji niewidomych, słabowidzących z terenu Polski i Ukrainy.

Emil Rokicki (Warszawa) został laureatem w kategorii „Sport”. Jest osobą bardzo ambitną, uparcie dążącą do celu. Jako zawodnik Reprezentacji Polski Rugby na Wózkach brał udział m.in. w międzynarodowym turnieju Rugby na Wózkach w Hiszpanii (luty 2024), gdzie wraz z drużyną zajął 2. miejsce, a w Mistrzostwach Europy Dywizji A we Francji (luty 2022), uzyskując 8. miejsce. Obecnie przygotowuje się do Mistrzostw Europy Dywizji B, które odbędą się w Finlandii (październik 2024). Jako zawodnik drużyny Rugby na Wózkach Four Kings Warszawa bierze udział w turniejach Międzynarodowych Mistrzostw Polski.

W kategorii „Kultura i Sztuka” nagrodzony został Marek Krauss (Legionowo). Urodził się z porażeniem mózgowym. W malarstwie stworzył własny, łatwo rozpoznawalny styl o charakterystycznej kresce i śmiałych zestawieniach barwnych. Namalował blisko 3000 obrazów zaprezentowanych na ponad 80 wystawach. Jest pierwszym polskim artystą, którego obraz „Portret Właściciela Drukarni” został wydrukowany na kurierskim znaczku pocztowym w Islandii.

Oleg Nowak (Warszawa) został zwycięzcą w kategorii „Życie Zawodowe”. To lekarz flebolog i – jak określa – prawie specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej. W 2011 r. jako pierwsza osoba poruszająca się na wózku rozpoczął studia na kierunku lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Tytuł lekarza uzyskał w 2017 r., a następnie – po ukończeniu stażu podyplomowego – rozpoczął specjalizację z radiologii i diagnostyki obrazowej. Jako flebolog pracujący w Doppler Instytut – Warszawski Instytut Naczyniowy specjalizuje się w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej. Od 2022 r. jest Pełnomocnikiem Naczelnej Rady Lekarskiej ds. lekarzy z niepełnosprawnościami.

Jerzy Jastrzębski (Legionowo) został laureatem w kategorii „Przyjaciel Osób z Niepełnosprawnościami”. To nauczyciel i pedagog specjalny, działacz na rzecz osób z niepełnosprawnościami i prezes Fundacji „Promień Słońca”. Marzy o tym, aby zapewnić osobom z niepełnosprawnością intelektualną najlepszą edukację, pracę i mieszkania chronione.

W kategorii „Dobry Start” laureatem został Tomasz Jaszczur (Warszawa) – pracownik Fundacji Leny Grochowskiej. Człowiek z talentem i pasją muzyczną. Odważnie i aktywnie podejmuje się uczestnictwa w projektach lokalnych całkiem charytatywnie, inspirując innych i obalając stereotypy o osobach w spektrum autyzmu. Uczestnik programu „Autentyczni TVN”, indywidualny artysta w spektrum autyzmu.

Konkurs odbył się pod patronatem marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika.

Źródło: MCPS

wróć do spisu treści



Laser wspomagany AI używany w operacjach jaskry

Pierwszy w Polsce laser wspomagany sztuczną inteligencją został niedawno zakupiony do Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach. Używany jest w zabiegach u pacjentów z jaskrą. Cała procedura trwa 2 sekundy.

Z wykorzystaniem lasera w OSK w Katowicach zrealizowano już ok. 100 zabiegów u osób chorych na jaskrę. Najstarsza pacjentka miała 102 lata. W czerwcu na konferencji prasowej lekarze z Oddziału Klinicznego Okulistyki z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej mówili o wykorzystaniu tego innowacyjnego urządzenia w operacjach u pacjentów z chorobami wzroku. Klinika jest drugim w Europie ośrodkiem, w którym stosuje się ten laser. Urządzenie zostało zakupione z budżetu województwa śląskiego.

− Urządzenie Eagle wykorzystuje algorytm przetwarzania obrazu AI, który dokładnie lokalizuje strefę zabiegu. Opatentowany lokalizator monitorujący pozycję oka kompensuje wszelkie ruchy gałki ocznej, co zwiększa precyzję leczenia. Nowa technologia rozszerza dostęp dla pacjentów do wczesnej terapii laserowej, bo umożliwia większej liczbie specjalistów opieki okulistycznej przeprowadzanie zabiegu. Nowa technologia nie tylko zwiększa skuteczność leczenia, ale także czyni je bardziej przystępnym i łatwiejszym do wykonania. Dzięki laserowi Eagle przyszłość leczenia jaskry wygląda jaśniej niż kiedykolwiek wcześniej – mówił prof. zw. dr n. med. Edward Wylęgała, kierownik Oddziału Klinicznego Okulistyki w Okręgowym Szpitalu Kolejowym.

− Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań to podstawa tworzonego w naszym szpitalu Europejskiego Centrum Okulistyki. Udało się połączyć w pracy wybitnych lekarzy oraz wspaniały personel medyczny i administracyjny − tłumaczył Adam Trzebinczyk, dyrektor szpitala.

Z przeprowadzonej przez urząd analizy wynika, że województwo śląskie notuje stały wzrost liczby osób w wieku poprodukcyjnym, które są̨ szczególnie narażone na zachorowania na cukrzycę, jaskrę czy choroby układu krążenia. Jaskrę uważa się za chorobę cywilizacyjną. Może prowadzić do utraty wzroku. W Polsce na jaskrę cierpi ponad 800 tys. osób. Pół miliona chorych nawet nie wie, że ma to schorzenie.

Źródło: Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach

wróć do spisu treści



Opieka dla seniorów z Alzheimerem. Sieć dziennych domów pobytu

Aż 600 tys. osób w Polsce zmaga się z chorobami otępiennymi, w tym chorobą Alzheimera. Niebawem może być ich nawet dwukrotnie więcej. Dlatego samorząd Mazowsza uruchomił pierwszą w Polsce sieć dziennych domów pobytu dla takich osób. Obok powstają domy opieki medycznej.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2030 r. na świecie będzie 65 mln chorych na Alzheimera, a w 2050 r. – aż 115 mln. W Polsce żyje ok. 600 tys. osób z chorobami otępiennymi, dotykają one przede wszystkim ludzi starszych. Nie znaleziono jeszcze lekarstwa, dzięki któremu możliwe byłoby wyleczenie z tej choroby. Jednak można opóźnić jej rozwój. Kluczem do tego jest wczesne wykrycie i rozpoczęcie działań, które złagodzą objawy. Odpowiedzią samorządu Mazowsza na ten problem jest uruchomienie sieci dziennych domów pobytu i domów opieki medycznej.

Pierwsze placówki w ramach sieci dziennych domów pobytu zaczęły powstawać w 2020 r. Samorząd województwa mazowieckiego pokrywa większość kosztów funkcjonowania tych placówek. Dzięki temu opłata za pobyt w nich oscyluje w granicach 550–800 zł miesięcznie. W tym roku do sieci dołączyły trzy nowe placówki (łącznie jest ich 15).

Placówki działają od poniedziałku do piątku, przez osiem godzin dziennie. Podopieczni mogą liczyć m.in. na terapię zajęciową, treningi umiejętności społecznych, treningi umiejętności codziennych, rehabilitację, terapię ruchem – gimnastykę korekcyjno-kompensacyjną, muzykoterapię, a także pomoc logopedy, dietetyka czy psychologa. Są też organizowane zajęcia kulinarne, komputerowe, masaże relaksacyjne czy występy artystyczne.

Na wsparcie mogą liczyć również członkowie rodzin. Osobom sprawującym opiekę nad chorymi zapewnione jest m.in. poradnictwo psychologiczne, edukacja na temat metod radzenia sobie ze stresem, opieka wytchnieniowa. Szczegółowe informacje dotyczące dziennych domów pobytu można znaleźć na stronie: https://mcps.com.pl/kategoria/alzheimer-dzienne-domy-pobytu/.

Domy opieki medycznej – program pilotażowy
Dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego powstaje w ramach pilotażu sieć domów opieki medycznej (DOM) dla osób z chorobami otępiennymi. W 2023 r. rozpoczęło działalność 14 DOM-ów, a ze świadczeń skorzystało 416 uczestników i 136 opiekunów. W 2024 r. dołączyło kolejnych siedem placówek. W programie mogą wziąć udział osoby z diagnozą zespołu otępiennego w fazie łagodnej i średniozaawansowanej oraz wymagające opieki dziennej.

Ośrodki działają przez cały rok we wszystkie dni robocze, co najmniej dziewięć godzin dziennie. Uczestnicy mają zapewnione: konsultacje psychologiczne, zajęcia terapeutyczne, treningi funkcji poznawczych i umiejętności codziennych, terapię zajęciową i reminiscencyjną, arteterapię, biblioterapię, a także zajęcia logopedyczne czy edukacji zdrowotnej. Świadczenia udzielane są nieodpłatnie.

Szczegółowe informacje o domach opieki medycznej są dostępne pod linkiem: https://zdrowemazowsze.mazovia.pl/dzialania-z-zakresu-zdrowia-publicznego/program-wsparcia-domow-opieki-medycznej.

Centrum Komunikacji PZN

Źródło: Urząd Województwa Mazowieckiego

wróć do spisu treści



„Niebieska skrzyneczka” pomoże uczniom rozwiązać problemy

„Niebieska skrzyneczka zdrowia psychicznego” to akcja, której celem jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni w szkołach. Uczniowie będą mogli anonimowo opisać swoje problemy, poinformować o trudnych sytuacjach, których doświadczają, a także poprosić o pomoc. Taki list mogą wrzucić do „Niebieskiej skrzyneczki”, a dorośli zareagują na przekazaną w ten sposób wiadomość.

Inicjatywa prowadzona w województwie mazowieckim ma umożliwić szybkie reagowanie na potrzeby uczniów i udzielenie im wsparcia psychologicznego. Jak zaznacza Marcelina Maciąg, przewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego i pomysłodawczyni projektu, inicjatywa jest odpowiedzią na alarmujące statystyki dotyczące zdrowia psychicznego młodych osób.

– Obserwując rosnącą liczbę prób samobójczych oraz problemy dzieci i młodzieży, czujemy się zobowiązani do działania. Wierzymy, że empatia, współpraca i wsparcie są kluczowe, dlatego apelujemy do społeczności szkolnych o zaangażowanie w projekt – tłumaczyła Marcelina Maciąg.

Realizacja projektu ma wpłynąć na poprawę dostępu do wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży w województwie mazowieckim.

Znajdujące się w szkołach skrzyneczki posłużą uczniom jako anonimowy kanał do zgłaszania zarówno własnych problemów, jak i tych zauważonych u rówieśników. Uczniowie będą mogli zostawić w skrzyneczce wiadomości, które będą odbierane przez opiekunów projektu, np. psychologów szkolnych. Podejmą oni odpowiednie kroki, aby jak najszybciej zapewnić osobom potrzebującym dostęp do profesjonalnej pomocy.

JR/Centrum Komunikacji PZN

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

wróć do spisu treści



Udział w badaniach w ramach pracy licencjackiej

Student drugiego roku Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie przygotowuje pracę licencjacką na temat „Wady postawy u osób niewidomych”. W związku z tym chciałby prosić osoby niewidome o pomoc i zaprosić je do wzięcia udziału w prowadzonych przez niego badaniach. Będą one polegały na wykonaniu skanowania ciała urządzeniem DIERS, które przeanalizuje postawę ciała. Potrzebnych jest 30 chętnych. Badania odbędą się na AWF-ie w dwóch turach − na początku lipca i września tego roku.

W zamian za udział w badaniu, uczestnicy otrzymają darmową analizę postawy ciała i bezpłatny trening personalny ze studentem, który pracuje również jako trener personalny w klubie sportowym.
Kontakt: tel. 695 156 690

wróć do spisu treści

Wersja offline wygenerowana automatycznie.
Copyright © 2023 Biuletyn Informacyjny PZN. Wszelkie prawa zastrzeżone.