Skocz do spisu treści

Biuletyn Informacyjny PZN

BIP nr 11(322), czerwiec 2024

Redakcja:
Joanna Rodzewicz [redaktor prowadzący]
Kamila Wiśniewska
Małgorzata Przybyszewska
Agnieszka Budzicz-Marchlewska


Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: (22) 635 60 38
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl


Biuletyn Informacyjny PZN współfinansowany ze środków PFRON.


Spis treści

Polski Związek Niewidomych: Drugie posiedzenie Rady Dostępności II kadencji
Polski Związek Niewidomych: Gala finałowa konkursu „Lider Dostępności”
Polski Związek Niewidomych: Kolejne obrady Zarządu PZN
Polski Związek Niewidomych: Człowiek człowiekowi bliskim. Święto Akademii Pedagogiki Specjalnej
Instytut Tyflologiczny PZN: Po konferencji „Dostępność: Wczoraj i jutro”
Instytut Tyflologiczny PZN: Polski Akt o Dostępności − inauguracja
Instytut Tyflologiczny PZN: Zadzwoń na infolinię, porozmawiaj ze specjalistą z PZN-u
Tyflogaleria PZN: Zapraszamy na koncert zespołu Furibondo
Centralna Przychodnia Rehabilitacyjno-Lecznicza PZN: Szkolenie młodych lekarzy okulistów
Okręg Lubelski PZN: Skorzystaj z indywidualnych sesji coachingowych
Rzecznik Praw Obywatelskich powołał Radę osób z niepełnosprawnościami
Zastrzeż swój PESEL, nie daj się oszukać
Najlepsi w budowaniu włączających miejsc pracy
4,2 mld zł na ochronę zdrowia psychicznego
Ludzie będą żyć dłużej, ale w gorszym zdrowiu
Kobieta w kolejce do lekarza. Alarmujące dane
Zaproszenie na spotkanie integracyjne osób niepełnosprawnych i ich bliskich
Zaproszenie na spektakl w Warszawie
Poszukiwany wolontariusz w Fundacji Katarynka



Polski Związek Niewidomych: Drugie posiedzenie Rady Dostępności II kadencji

Drugie posiedzenie Rady Dostępności II kadencji odbyło się 11 czerwca br. w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej w Warszawie. Miałam przyjemność uczestniczenia w tym posiedzeniu wspólnie z prezesem ZG PZN Andrzejem Brzezińskim, który jest członkiem tej Rady.

Na początku spotkania Monika Sikora, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, wręczyła sześciu osobom powołanie do Rady i poinformowała, że w jej składzie jest już 50 osób, a tym samym lista zostaje zamknięta.

Przemysław Herman, zastępca dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w MFiPR, omówił sprawy bieżące, czyli aktualnie realizowane projekty oraz te planowane, m.in. powołanie Centrum Komunikacji i Centrów Wiedzy o Dostępności, a także dokonanie Standaryzacji Modelu Zatrudnienia Wspomaganego.
Przemysław Herman omówił także proponowane zmiany w Ustawie o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Będą one dotyczyły: doprecyzowania i spójności zapisów, wzmocnienia mechanizmów kontroli, rozszerzenia zakresu niektórych działań, doszczegółowienia wydawanych certyfikatów dostępności dla podmiotów publicznych. Członkowie Rady otrzymają te propozycje i będą mieli możliwość zgłaszania uwag.

Wojciech Korbiel, profesor Politechniki Krakowskiej z Krajowej Izby Architektów RP, omówił propozycje zmian w przepisach prawa pozwalających na rozwój dostępności w zawodzie architekta.

O dostępności w szkolnictwie wyższym mówiła Anna Marciniak, kierownik Sekcji Programów UE w Dziale Dotacji Krajowych i Funduszy UE Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Marta Szyszkowska z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Zuzanna Raszkowska, zastępca dyrektora Spraw Europejskich i Współpracy Międzynarodowej MFiPR, mówiła o ustawie wdrażającej Europejski Akt Dostępności (EAA). Członkowie Rady także ten dokument otrzymają i będą mogli zgłaszać swoje uwagi.

Następnie powołano cztery grupy robocze Rady Dostępności:


Ministerstwo poprosiło, aby w ciągu dwóch tygodni członkowie Rady zgłaszali się do poszczególnych zespołów (istnieje również możliwość dopraszania ekspertów zewnętrznych). Zgłaszający poszczególne grupy mają przygotować harmonogram działań.
Powołanie grupy roboczej ds. dostępności dla osób z niepełnosprawnością wzroku jest dla Polskiego Związku Niewidomych bardzo ważne. Jest nadzieja, że w jakimś stopniu uda się rozwiązać istniejące problemy m.in. dotyczące wykorzystywania brajla w przestrzeni publicznej, dostępności sztucznej inteligencji, standaryzacji różnych rozwiązań wspomagających osoby z problemami wzroku.

Elżbieta Oleksiak
Kierownik
Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN

wróć do spisu treści



Polski Związek Niewidomych: Gala finałowa konkursu „Lider Dostępności”

Uczestniczyliśmy − Andrzej Brzeziński, prezes ZG PZN i Elżbieta Oleksiak, kierownik Centrum Rehabilitacji − w gali finałowej IX edycji Konkursu Architektoniczno-Urbanistycznego „Lider Dostępności”. Wydarzenie miało miejsce 5 czerwca br. w Pałacu Prezydenckim. Odbywało się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

W tym roku wpłynęła, jak poinformowała Ewa Pawłowska, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, rekordowa liczba 83 zgłoszeń. Kapituła Konkursu obradowała pod przewodnictwem ministra Piotra Ćwika, zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta RP, i przyznała 8 nagród oraz 7 wyróżnień. Nagrody wręczali Prezydent RP oraz prezesi Stowarzyszenia Integracja i Towarzystwa Urbanistów Polskich (organizatorzy konkursu). Nagrody zostały przyznane w następujących kategoriach:


W czasie gali uczestnicy zostali poinformowani o wydanym przewodniku „Festiwale bez barier oraz inne wydarzenia plenerowe dostępne dla każdego”. Publikacja powstała w Kancelarii Prezydenta RP przy aktywnym udziale Stowarzyszenia Integracja i Fundacji Kultura bez Barier. Poniżej przedstawiam wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych. Może zechcą Państwo odwiedzić te miejsca i przekonać się osobiście, w jaki sposób są one dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Organizatorzy zapraszają do udziału w 10. konkursie „Lider Dostępności”. Zgłoszenia można przesyłać do 18 marca 2025 r. Warunki uczestnictwa oraz karta zgłoszenia są do pobrania ze strony: integracja.org/lider-dostepnosci.

Elżbieta Oleksiak
Kierownik
Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN

wróć do spisu treści



Polski Związek Niewidomych: Kolejne obrady Zarządu PZN

27.05.2024 r. już po raz drugi obradował Zarząd Główny PZN XIX kadencji. Pierwsze posiedzenie odbyło się 25.04.2024 r., tuż po zakończeniu XIX KZDEL.

Podczas pierwszego spotkania Zarząd przyjął swój regulamin pracy. Chcemy przypomnieć, że od XIX KZDEL nie ma już Prezydium na szczeblu centralnym. W skład Zarządu Głównego PZN wchodzą: prezes, czterech wiceprezesów (wybrani podczas XIX KZDEL) oraz, jako członkowie ZG, prezesi okręgów (wybrani na Okręgowych Zjazdach w 2023 r.). Obecnie skład Zarządu Głównego stanowi 20 osób (ze strukturą PZN można zapoznać się pod linkiem: https://pzn.org.pl/o-nas/wladze-naczelne-zwiazku/).

Regulamin ZG przewiduje sytuacje, w których to prezes PZN niektóre decyzje będzie podejmował w porozumieniu z wiceprezesami (a nie całym ZG). Chodzi tu głównie o dotychczasowe decyzje podejmowane przez Prezydium, a które dotyczą: bieżącego nadzoru nad jednostkami PZN bez osobowości prawnej, przyznawania odznak honorowych, udzielania pożyczek z Funduszu Interwencyjnego. Chodzi więc o sprawy, które wymagają pilnych decyzji.

Na posiedzeniu w maju przyjmowano sprawozdanie z działań merytorycznych i finansowych PZN za 2023 r. oraz zatwierdzano harmonogram realizacji uchwały programowej XIX KZDEL Na to spotkanie zaproszeni zostali także dyrektorzy okręgów niebędący członkami ZG i kierownicy działów Instytutu Tyflologicznego. Harmonogram ten zostanie rozesłany do okręgów i jednostek PZN oraz działów IT tak, aby zgodnie z decyzją delegatów, a następnie ustaleniami Zarządu, pilnie przystąpić do ich realizacji.

Podczas posiedzenia Andrzej Brzeziński, prezes PZN, poinformował o zakończeniu prac dotyczących windy w Ośrodku „Klimczok” w Ustroniu Morskim (inwestycja finansowana ze środków z Funduszu Dostępności). Obecnie placówka przystępuje do etapu dostosowania wejść dla osób z niepełnosprawnościami.

W Ośrodku „Nestor” w Muszynie trwa remont. Wykonywana jest budowa szybu i windy oraz dobudowa pokoi. Na jesień planowana jest nadbudowa piętra, a z końcem roku – mamy nadzieję – udostępnimy już pierwsze nowe pokoje dla gości ośrodka.

W obiekcie PZN w Olsztynie także wymieniono windę (działanie sfinansowano z Funduszu Dostępności). Obecnie trwają odbiory inwestycji.

W Warszawie na ul. Konwiktorskiej sukcesywnie prowadzone są remonty pomieszczeń, tak by dostosować je do obecnych wymogów. Poza tym z końcem maja na tyłach budynku powstały miniogrody sensoryczne. Wszystko we współpracy z firmą Alcon, która sfinansowała to działanie (m.in. zakupiła roślinność), a potem wraz z wolontariuszami zaaranżowała całą przestrzeń.

Co poza tym? Prezes PZN poinformował, że w październiku 2024 r. w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych przy ul. Konwiktorskiej w Warszawie odbędzie się robocze spotkanie przedstawicieli Europejskiej Unii Niewidomych. Oczywiście w wydarzeniu wezmą udział także nasi przedstawiciele.

Podczas posiedzenia Zarządu PZN rozmawiano także o trudnej sytuacji w Okręgu Małopolskim. Poinformowano o Nadzwyczajnym Okręgowym Zjeździe Delegatów Okręgu Łódzkiego, gdzie dokonano wyboru nowego Zarządu Okręgu, ponieważ wybrany w 2023 r. złożył rezygnacje.

Chwilą ciszy uczczono pamięć zmarłej p. Zofii Krzemkowskiej, która przez wiele lat uczyła brajla w bydgoskim Ośrodku „Homer”. Za krzewienie brajla w 2017 r. zdobyła nagrodę „Człowieka Roku” w konkursie im. Włodzimierza Kopydłowskiego. W przeszłości była także przewodniczącą Krajowej Rady Niewidomych Kobiet.

Wiesława Kowalska, Kamila Wiśniewska

wróć do spisu treści



Polski Związek Niewidomych: Człowiek człowiekowi bliskim. Święto Akademii Pedagogiki Specjalnej

Współpraca Polskiego Związku Niewidomych z Akademią Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie ma już swoją historię. Dlatego na uroczystości w uczelni zawsze są zapraszani przedstawiciele naszej organizacji. Święto Akademii Pedagogiki Specjalnej, obchodzone w maju, było bardzo uroczyste, ale też przepełnione energią młodych ludzi, którzy swoją przyszłość wiążą z edukacją, nauczaniem oraz pracą naukową.

Mury uczelni w dniu 22 maja br. rozbrzmiewały gwarem zaproszonych gości, profesorów i studentów. Ja również uczestniczyłam w tym wydarzeniu jako reprezentant Zarządu Głównego PZN. Niezwykle wzruszające było rozpoczęcie uroczystości pieśnią „Gaude Mater Polonia” w wykonaniu chóru studentów. Podczas gali wręczono odznaczenia – medal Marii Grzegorzewskiej dla prof. dr hab. Hanny Markiewicz i wyróżnienie ECCE HOMO dla Krystyny Mrugalskiej. Zasłużonym przekazano również medale katedry UNESCO im. Janusza Korczaka.

Uczelnia od lat kształci na bardzo wysokim poziomie kadry pedagogiczne, w tym tyflopedagogów. Kiedy wręczano promocje habilitacyjne i doktorskie uważnie wsłuchiwałam się w tytuły prac. Były bardzo różnorodne, ciekawe i wymagały dużego wkładu pracy. W żadnym z tematów nie usłyszałam informacji bezpośrednio dotyczącej osób z niepełnosprawnością wzroku. Myślę jednak, że poruszana w pracach tematyka pedagogiki specjalnej i osób z niepełnosprawnościami jest bardzo wartościowa i interesująca.

Wielu mówców przypominało słowa Marii Grzegorzewskiej „Nie ma kaleki, jest człowiek”. Ciekawy wykład wygłosił prof. Błażej Kmieciak pt. „Człowiek człowiekowi bliskim, czyli o wsparciu tych, którzy czują więcej”. Poruszył on bardzo aktualne problemy bliskości, dotyku i relacji. Prelekcja skłaniała do przemyśleń.

Spotkanie zakończył występ studenckiego zespołu i orkiestry, którzy wykonali kilka utworów, w tym propozycję hymnu uczelni. Mogliśmy również obejrzeć film promujący uczelnię. Uroczystość była tłumaczona na polski język migowy.

Wyszłam z gali z postanowieniem, że koniecznie muszę wrócić do lektury „Listów do młodego nauczyciela” Marii Grzegorzewskiej.

Magdalena Orzeszko
Dyrektor Okręgu Wielkopolskiego PZN
Wiceprezes Zarządu Głównego PZN

wróć do spisu treści



Instytut Tyflologiczny PZN: Po konferencji „Dostępność: Wczoraj i jutro”

Pod koniec maja br. odbyła się konferencja „Dostępność: Wczoraj i jutro” zorganizowana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Omawiano na niej m.in. kwestie związane z wdrażaniem Europejskiego Aktu o Dostępności, a także prezentowano rozwiązania w tym zakresie w edukacji i zdrowiu.

Konferencja składała się z trzech paneli tematycznych, podczas których dyskutowano na temat kształtowania dostępności w Polsce – w przeszłości, obecnie i w przyszłości.

Najważniejsze kwestie poruszone podczas konferencji:


W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele instytucji państwowych, m.in.: Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, a także eksperci ds. cyfryzacji. Wzięli w niej udział również pracownicy Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN − Aneta Wyrozębska i Łukasz Chmielewski.

Konferencja stanowiła forum wymiany doświadczeń w zakresie dostępności. Była również okazją do podjęcia dyskusji o wyzwaniach i kierunkach rozwoju w tym obszarze.

Łukasz Chmielewski
Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN

wróć do spisu treści



Instytut Tyflologiczny PZN: Polski Akt o Dostępności − inauguracja

12 czerwca br. w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej odbyła się konferencja dotycząca Ustawy z 26.04.2024 r. o zapewnieniu spełnienia wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze i jej wpływie na realizację projektów współfinansowanych ze środków funduszy polityki spójności. Ustawa ta przenosi do polskiego prawa Europejski Akt o Dostępności (EAA) – w ten sposób mamy Polski Akt o Dostępności.

Jest to początek kolejnego etapu budowania dostępnego, niewykluczającego społeczeństwa. W czasie konferencji mówiono o nowej ustawie, szansach i wyzwaniach z nią związanych, a także o środkach wsparcia, jakie ministerstwo przewiduje w ramach jej realizacji dla beneficjentów funduszy UE.

Przypomnę, że w Polsce mamy już ustawę o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych oraz ustawę o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. To jest kolejna ustawa dostępnościowa, tym razem dla podmiotów gospodarczych i przedsiębiorców. Polska ma czas do 28 czerwca 2025 r. na jej wdrożenie. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło już sporo projektów unijnych na realizacje zadań wynikających z tego aktu prawnego.

Pieniądze na prowadzenie projektów będą pochodzić z dwóch funduszy: Funduszu Europejskiego dla Rozwoju Społecznego oraz Funduszu Technicznego. Środki przeznaczone są dla przedsiębiorców, producentów, dystrybutorów i usługodawców na: pożyczki, prace naukowo-badawcze, wsparcie w zakresie wdrażania projektowania uniwersalnego przestrzeni, produktów i usług, a także na skuteczny nadzór nad wdrażaniem ustawy oraz działania partnerów społecznych w tym zakresie.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie obsługiwać dwa projekty: Dostępność szansą na rozwój w ramach Funduszu Europejskiego dla Rozwoju Społecznego oraz Dostępność Dyrektywa EAA. Projekty będą dotyczyły dostępności w budownictwie i modernizacji, wytwarzania różnych produktów i usług, szkoleń i doradztwa na temat, jak tworzyć rozwiązania dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Ustawa jest zawiła i skomplikowana, ale warto ją przeczytać i uczestniczyć w różnych spotkaniach związanych z jej realizacją, bo dotyczy ona także dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, w tym z dysfunkcją wzroku. PZN jako przedsiębiorca może znaleźć tutaj dla siebie jakieś możliwości pozyskiwania funduszy. Ponadto możemy być także wsparciem dla biznesu w konsultowaniu dostępności różnych produktów i usług.

Elżbieta Oleksiak
Kierownik
Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN

wróć do spisu treści



Instytut Tyflologiczny PZN: Zadzwoń na infolinię, porozmawiaj ze specjalistą z PZN-u

Specjaliści z Polskiego Związku Niewidomych biorą udział w projekcie „Łączy nas pacjent”. Jest to inicjatywa polegająca na wspólnych dyżurach ekspertów Rzecznika Praw Pacjenta i organizacji pozarządowych na infolinii pod numerem: 800 190 590. Projekt potrwa do końca roku.

Celem projektu ,,Łączy nas pacjent” są wspólne działania polegające na udzielaniu wsparcia osobom zgłaszającym się na ogólnopolską bezpłatną infolinię 800 190 590. Projekt zakłada, że pacjenci i ich bliscy, kontaktujący się z Rzecznikiem Praw Pacjenta za pośrednictwem infolinii, będą mogli porozmawiać nie tylko ze specjalistami z biura RPP, ale też dyżurującym ekspertem danej organizacji. W ten sposób uzyskają kompleksową informację w zakresie danego schorzenia.
Dzwoniąc na infolinię 800 190 590 w czasie wspólnych dyżurów ekspertów, można uzyskać informacje z zakresu:


Aktualny harmonogram dyżurów organizacji można sprawdzić, klikając w link: https://www.gov.pl/web/rpp/laczy-nas-pacjent-2024.

Źródło: Biuro RPP

wróć do spisu treści



Tyflogaleria PZN: Zapraszamy na koncert zespołu Furibondo

Tyflogaleria PZN zaprasza osoby niewidome i słabowidzące oraz ich przyjaciół na koncert zespołu Furibondo pt. „Barokowe lato”. W programie utwory m.in. A. Vivaldiego, Ch.W. Glucka, G.F. Händla, J. Haydna.

Koncert zespołu Furibondo pt. „Barokowe lato” odbędzie się 18 czerwca br. o godz.17.00.

Zespół wystąpi w składzie:


Wstęp wolny.

Tyflogaleria PZN, Warszawa, ul. Konwiktorska 7; tel.: 22 831–22–71 w. 258, e-mail: tyflogaleria@pzn.org.pl, pzn.org.pl

wróć do spisu treści



Centralna Przychodnia Rehabilitacyjno-Lecznicza PZN: Szkolenie młodych lekarzy okulistów

Centralna Przychodnia Rehabilitacyjno-Lecznicza PZN w Warszawie szkoli lekarzy w trakcie specjalizacji z zakresu okulistyki. Odbył się tu kurs „Rehabilitacja osób z dysfunkcją narządu wzroku”. Kierownictwo naukowe nad szkoleniem objął prof. dr hab. n. med. Marek Rękas, konsultant krajowy ds. okulistyki.

Szkolenie od tego roku znalazło się na liście obowiązkowych kursów specjalizacyjnych organizowanych przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego dla lekarzy w trakcie specjalizacji z zakresu okulistyki. To bardzo cieszy specjalistów z Przychodni PZN, którzy od wielu lat zabiegali o to, aby rehabilitacja pacjentów tracących wzrok była jednym z etapów procesu leczenia okulistycznego.

W dniu 7 czerwca br. zespół specjalistów rehabilitacji z Przychodni PZN w Warszawie przeprowadził drugą edycję kursu. W pierwszym bloku szkolenia dr Małgorzata Paplińska przedstawiła prezentację „Przyczyny słabowzroczności, następstwa funkcjonalne schorzeń i uszkodzeń układu wzrokowego oraz funkcjonalna ocena widzenia słabowidzących pacjentów w różnym wieku”. Następnie Grażyna Machura omówiła metody rehabilitacji osób słabowidzących oraz dobór pomocy optycznych, nieoptycznych i elektronicznych.

W kolejnej części Anna Barwicka zaprezentowała dostępne formy wsparcia dla osób tracących wzrok. Ostatnim tematem była komunikacja z pacjentem przedstawiona przez psycholog Annę Wituszyńską.

Tytuł kursu nosi nazwę świadczenia gwarantowanego refundowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Kiedy lekarz okulista wystawi skierowanie na taką rehabilitację z kodem poradni 2300, to rehabilitanci z Przychodni PZN kompleksowo zaopiekują się pacjentem.

Źródło: CPR-L PZN

wróć do spisu treści



Okręg Lubelski PZN: Skorzystaj z indywidualnych sesji coachingowych

Okręg Lubelski PZN zaprasza osoby niewidome i słabowidzące do skorzystania z indywidualnych sesji coachingowych, a także poradnictwa prawnego. Dzięki tym zajęciom uczestnicy zwiększą swoją świadomość prawną, nabiorą samodzielności w rozwiązywaniu problemów, podniosą swoje kompetencje społeczne i zawodowe.

Projekt jest skierowany do mieszkańców powiatów: miasto Lublin, miasto Chełm, chełmskiego, miasto Zamość, zamojskiego.
Uczestnicy projektu mają zaoferowane indywidualne sesje prawne i coachingowe (średnio 7 godzin wsparcia dla każdego uczestnika). Spotkania będą się odbywać w: Lublinie, Zamościu oraz kołach terenowych PZN w wymienionych powiatach.

Zgłoszenia: tel. 81 441 53 25, e-mail: sekretariat@pznlublin.org.pl

wróć do spisu treści



Rzecznik Praw Obywatelskich powołał Radę osób z niepełnosprawnościami

Rzecznik Praw Obywatelskich powołał nowe ciało doradcze. Jego zadaniem jest wspieranie Rzecznika w monitorowaniu wdrażania Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsze spotkanie Rady osób z niepełnosprawnościami odbyło się 5 czerwca br. Radę tworzą 33 osoby, w tym 31 osób z różnymi niepełnosprawnościami z całej Polski. Jest to Rada samorzeczników, nie organizacji pozarządowych. Przewodniczącym jest Bartosz Radomski, wiceprzewodniczącymi są: Ewa Furgał, Maciej Kowalski i Olga Białokozłowicz.

Głównym celem tego ciała doradczego jest włączenie osób z niepełnosprawnościami w monitorowanie przez Rzecznika wdrażania Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami. Rada pełni też funkcję opiniodawczo-doradczą w zakresie praw osób z niepełnosprawnościami.

W trakcie spotkania Rzecznik mówił, że jednym z podstawowych obowiązków władzy wynikających z Konwencji OZN jest pełne włączenie osób z niepełnosprawnościami i organizacji reprezentujących ich prawa w procesy decyzyjne podejmowane na każdym szczeblu władzy publicznej.

− Zawsze podkreślamy, w każdym naszym wystąpieniu, że osobom z niepełnosprawnościami nie można mówić, jak mają żyć, podejmować za nich decyzji. Należy ich zapytać, jak chcą żyć i korzystać z dóbr współczesnego świata, jak chcą rozwijać aspiracje, czy realizować swoje marzenia – tłumaczył Marcin Wiącek, RPO.

Rzecznik mówił również, że w jego biurze pracują komisje ekspertów opiniujące projekt każdego aktu prawnego, który choćby pośrednio dotyczy praw osób z niepełnosprawnościami.

JR/Centrum Komunikacji PZN
Źródło: BRPO

wróć do spisu treści



Zastrzeż swój PESEL, nie daj się oszukać

Od 1 czerwca br. instytucje finansowe w Polsce mają obowiązek sprawdzić numer PESEL klienta przed udzieleniem mu pożyczki lub podpisaniem z nim umowy kredytowej. To oznacza, że jeśli ktoś zastrzeże swój PESEL, przestępcy nie będę mogli go wykorzystać do zaciągnięcia kredytu.

Oszustwa związane z wyłudzeniem danych są coraz częstsze. Dane mówią, że dochodzi do nich średnio co 40 minut. Aby uchronić się przed skutkami kradzieży tożsamości należy zastrzec PESEL. To czy numer PESEL jest zastrzeżony będą sprawdzać banki, notariusze i operatorzy telekomunikacyjni. Czynność tą można wykonać bezpłatnie w urzędzie gminy lub w serwisie mObywatel (pod adresem: https://www.gov.pl/web/gov/zastrzez-swoj-numer-pesel-lub-cofnij-zastrzezenie) albo w aplikacji mObywatel 2.0.

– Zachęcamy każdego do zastrzeżenia swojego numeru PESEL, dzięki temu można uniknąć ryzyka i odpowiedzialności w przypadku, gdy przestępca posłuży się tożsamością obywatela i zaciągnie na jego dane kredyt lub pożyczkę. To zastrzeżenie można w każdej chwili cofnąć – tłumaczy minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
W usłudze Zastrzeż PESEL można sprawdzić zarówno historię zastrzeżeń oraz to, jakie podmioty i instytucje sprawdzały ten status.

Więcej na ten temat pod adresem: https://info.mobywatel.gov.pl/uslugi/zastrzez-pesel.

Źródło: PAP Media Room

wróć do spisu treści



Najlepsi w budowaniu włączających miejsc pracy

Opublikowano wyniki IV edycji Diversity IN Check. Jest to badanie umożliwiające weryfikację pracodawców w zakresie zarządzania różnorodnością i budowania inkluzywnych, włączających organizacji. Lista pracodawców najbardziej zaawansowanych w tym zakresie liczy w tym roku 54 firmy.

Badanie opiera się na międzynarodowych standardach i wytycznych. Przeprowadzone było ono przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Pytania w kwestionariuszu Diversity IN Check podzielone są na pięć obszarów tematycznych: podstawy zarządzania, programy i działania, budowanie zaangażowania, wskaźniki rezultatów, produkty i usługi. Efektem badania jest lista pracodawców najbardziej zaawansowanych w zakresie inkluzji i zarządzania różnorodnością w Polsce. W tym roku zakwalifikowały się na nią 54 organizacje z 77 zgłoszonych. Wyróżnieni zostali pracodawcy, którzy zdobyli ponad 80% punktów możliwych do uzyskania.

W tym roku Rada Ekspertów badania Diversity IN Check zdecydowała o przyznaniu wyróżnień dwóm organizacjom, które uczestniczyły w programie od pierwszej edycji i osiągnęły w tym czasie największy postęp w budowaniu włączających miejsc pracy. Są to: Jeronimo Martins Polska i Polpharma Zakłady Farmaceutyczne S.A.

Lista firm wyróżnionych znajduje się na stronie: https://odpowiedzialnybiznes.pl/karta-roznorodnosci/aktualnosci-karta/pracodawcy-zorientowani-na-roznorodnosc-oglaszamy-wyniki-iv-edycji-badania-diversity-in-check/.

Źródło: Forum Odpowiedzialnego Biznesu

wróć do spisu treści



4,2 mld zł na ochronę zdrowia psychicznego

Ministerstwo Zdrowia przeznaczy 4,2 mld zł na leczenie w obszarze zdrowia psychicznego. Te pieniądze pochodzą ze środków unijnych (1,2 mld zł) oraz środków budżetowych z Funduszu Medycznego (3 mld zł).

Celem inwestycji jest zwiększenie dostępności świadczeń w zakresie ochrony zdrowia psychicznego. Wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk powiedziała na konferencji: „Zamierzamy zainwestować ogromne środki w infrastrukturę, doposażenie i modernizację podmiotów leczniczych na wszystkich poziomach referencyjnych. Ich wydatkowanie poprzedziły wielomiesięczne konsultacje ze środowiskiem psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów”.

Beneficjentami środków z Funduszu Medycznego mogą być: szpitale wojewódzkie, szpitale powiatowe, instytuty, fundacje, stowarzyszenia, poradnie, niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej, samodzielne publiczne Zakłady Opieki Zdrowotnej oraz centra medyczne. Nabór trwa do 31 sierpnia 2024 r., a okres realizacji nie może przekroczyć II kw. 2029 r. Wszystkie projekty unijne zostaną uruchomione po wakacjach i środki zostaną zakontraktowane jeszcze w tym roku. 1,2 mld zł to środki, które będzie można wydawać w czasie całej perspektywy unijnej.

− Zmieniamy system leczenia zaburzeń psychicznych na nowoczesny. Polscy eksperci we współpracy z Ministerstwem Zdrowia opracowali model skoordynowanej opieki środowiskowej oparty na Centrach Zdrowia Psychicznego, w których dostępny jest cały zakres świadczeń psychiatrycznych. Pacjent uzyskuje kompleksową pomoc w swoim powiecie lub dzielnicy − podsumował prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii.

Środki unijne zostaną przeznaczone na:


Źródło: Ministerstwo Zdrowia

wróć do spisu treści



Ludzie będą żyć dłużej, ale w gorszym zdrowiu

W latach 2022–2050 średnia długość życia ludzi na świecie wzrośnie o 4,9 roku w przypadku mężczyzn i o 4,2 roku w przypadku kobiet. Takie są wyniki badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym „The Lancet”. Ludzie będą żyć dłużej, ale większą liczbę lat spędzą w złym stanie zdrowia.

Autorzy publikacji prognozują, że wzrost będzie największy w krajach, w których obecnie średnia długość życia jest niższa. Trend będzie w dużej mierze napędzany poprzez środki, podejmowane w zakresie zdrowia publicznego, skierowane na zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym, COVID-19 oraz innym chorobom zakaźnym, problemom okołoporodowym matek i noworodków.

Badanie przeprowadzone w 204 krajach i regionach wskazuje też, że w kolejnym pokoleniu dojdzie do jeszcze silniejszego przesunięcia obciążenia zdrowotnego z chorób zakaźnych na niezakaźne, m.in. choroby układu krążenia, nowotwory, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i cukrzycę, oraz do wzrostu narażenia na czynniki ryzyka, takie jak: otyłość, wysokie ciśnienie krwi, nieoptymalna dieta i palenie tytoniu.

Specjaliści prognozują, że coraz więcej osób będzie żyło dłużej, ale przy większej liczbie lat spędzonych w złym stanie zdrowia. Ich zdaniem globalna średnia długość życia wzrośnie z 73,6 lat w 2022 r. do 78,1 lat w 2050 r. (czyli o 4,5 roku). Jednak globalna oczekiwana długość życia w dobrym zdrowiu wzrośnie w tym okresie jedynie o 2,6 roku: z 64,8 lat w 2022 r. do 67,4 lat w 2050 r.

Dr Chris Murray z Uniwersytetu Waszyngtońskiego, jeden z autorów badania, powiedział, że największą szansą na to, aby spowolnić globalne obciążenie chorobami, są interwencje polityczne mające na celu zapobieganie behawioralnym i metabolicznym czynnikom ryzyka oraz ich łagodzenie.

„Przed nami stoi ogromna szansa, aby wpłynąć na przyszłość zdrowia na świecie poprzez wyprzedzenie rosnących czynników ryzyka metabolicznego i dietetycznego, szczególnie tych związanych ze stylem życia, są nimi np. wysoki poziom cukru we krwi, wysoki wskaźnik masy ciała i wysokie ciśnienie krwi” − podsumowuje dr Murray.

Źródło: naukawpolsce.pl/ Katarzyna Czechowicz

wróć do spisu treści



Kobieta w kolejce do lekarza. Alarmujące dane

Wyniki badania „Kobieta w kolejce 2024 − jak długie są kolejki do lekarzy, w których czekają pacjentki?” zaprezentowano na konferencji w Warszawie. Kolejki do lekarzy specjalistów z roku na rok zwiększają się, przez co pacjentki muszą się liczyć z gorszymi efektami leczenia albo korzystać z usług płatnej opieki medycznej.

Badanie przeprowadziła Fundacja Watch Health Care. Organizacja już od kilku lat, prowadzi co roku takie badania. Ankieterzy skontaktowali się z blisko 450 placówkami medycznymi posiadającymi kontrakt z NFZ. Badacze przeanalizowali 80 świadczeń z 14 dziedzin medycyny.

W stosunku do ubiegłego roku najbardziej wydłużyły się kolejki do następujących specjalistów:


Ekspert Krzysztof Łanda w trakcie konferencji zauważył, że opublikowane badania pokazują, że kobiety żyją dłużej, ale jednocześnie w gorszym zdrowiu. Podkreślił też, że fakt znaczącego wydłużenia się czasu oczekiwania na wizytę oznacza opóźnienie diagnostyki, co z kolei decyduje o możliwości skutecznego leczenia. Dodał, że system ochrony zdrowia powinien skupić się na profilaktyce i wczesnych interwencjach, bo tylko to, przy ograniczonych środkach, pozwoli poprawić zdrowie Polek.

− Cały czas diagnozujemy pacjentów zbyt późno, wciąż wykonujemy zbyt mało badań molekularnych. Niektóre z nich można zrobić tylko przy okazji hospitalizacji, a to są dodatkowe koszty dla systemu – dodał ekspert.

Średni czas oczekiwania kobiet na wizytę u lekarza specjalisty:
Średni czas oczekiwania kobiet na świadczenia:
JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Zaproszenie na spotkanie integracyjne osób niepełnosprawnych i ich bliskich

Archidiecezja Wrocławska zaprasza na spotkanie integracyjne osób niepełnosprawnych i ich rodzin oraz przyjaciół. Wydarzenie odbędzie się w Henrykowie niedaleko Wrocławia.

Spotkanie odbędzie się 24 sierpnia br. Organizatorzy zapraszają osoby z niepełnosprawnościami, ich rodziny i opiekunów. Zapraszają także grupy z parafii, domów i ośrodków pomocy społecznej, warsztatów terapii zajęciowej, szkół specjalnych.

Plan spotkania:


Osoby chętne do zaprezentowania swoich prac plastycznych, wystąpienia z pokazem tańca, śpiewem lub innymi talentami proszone są o zgłoszenie do organizatorów.

Zgłoszenia należy przesyłać do 20 sierpnia br. na adres e-mail: pon.archidiecezja.wroc@gmail.com albo zadzwonić pod numer: 697 542 405.

wróć do spisu treści



Zaproszenie na spektakl w Warszawie

Teatr Powszechny w Warszawie zaprasza osoby niewidome i słabowidzące na spektakl „Orlando. Biografie” w reżyserii Agnieszki Błońskiej. Występ będzie z audiodeskrypcją. Wcześniej uczestnicy będą mogli wziąć udział w wycieczce po teatrze – touch tour.

Wydarzenie odbędzie się 2 lipca br. o godzinie 19:00. Spektakl poprzedzać będzie touch tour, który rozpocznie się na godzinę przed spektaklem, czyli o godzinie 18:00. Touch tour to krótka wycieczka w scenografii spektaklu, w trakcie której można zapoznać się z topografią sceny, dotknąć rekwizytów oraz posłuchać wprowadzenia do sztuki.

Bilety na spektakl wraz z touch tourem i audiodeskrypcją są dostępne w cenie 40 zł. Dla przewodników cena biletu również wynosi 40 zł.

Zainteresowani wydarzeniem powinni rezerwować bilety, kontaktując się z koordynatorką dostępności Natalią Cierniak, tel.: 798 033 800 lub drogą e-mailową: n.cierniak@powszechny.com. Można nagrywać wiadomości głosowe.

„Jedna płeć jest od drugiej różna, lecz w istocie mieszają się ze sobą. W każdej ludzkiej istocie zachodzi chwiejność między jedną płcią a drugą i często tylko strój pozwala zachować pozór męski bądź niewieści, a pod spodem kryje się coś wręcz przeciwnego niż na wierzchu.” (Virginia Woolf, „Orlando”)

Więcej o wydarzeniu pod linkiem: https://www.powszechny.com/pl/spektakle/orlando-biografie.

wróć do spisu treści



Poszukiwany wolontariusz w Fundacji Katarynka

Fundacja Katarynka poszukuje wolontariusza − człowieka orkiestry, który chciałby pracować z osobami z niepełnosprawnościami. Od kandydata oczekuje się przede wszystkim motywacji do zdobywania doświadczenia w tworzeniu dostępnej kultury. Wolontariusz będzie się mógł nauczyć sprawnej organizacji dostępnych wydarzeń.

Fundacja Katarynka zaprasza zainteresowanych do przesyłania zgłoszeń. Pożądanymi przez organizację cechami są: samodzielność, rzetelność i wrażliwość.
Zadania:


Świadczenia i korzyści: Czas trwania: do ustalenia.

Osoba do kontaktu:
Alicja Regiewicz, e-mail: alicja@fundacjakatarynka.pl, tel.: 797 122 452.
Dodatkowe informacje: https://fundacjakatarynka.pl/

wróć do spisu treści

Wersja offline wygenerowana automatycznie.
Copyright © 2023 Biuletyn Informacyjny PZN. Wszelkie prawa zastrzeżone.