Zmierz tętno, zadbaj o serce
Jedna na trzy osoby na świecie rozwinie w ciągu życia groźną formę arytmii serca mogącą prowadzić do kalectwa i zgonu – informują kardiolodzy. Kardiolodzy zachęcają, aby wypracować sobie nawyk regularnego mierzenia tętna (pulsu) to może pomóc wcześnie wykryć arytmię i ją leczyć.
1 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pulsu (serca). Datę obchodów wyznaczono na 1 dzień trzeciego miesiąca roku dlatego, żeby symbolicznie przypomnieć, iż u jednej na trzy osoby na świecie rozwinie się w ciągu życia groźna forma arytmii. Arytmia to zaburzenia rytmu serca, zarówno zbyt szybkie (tachykardia), zbyt wolne (bradykardia), jak i nieregularne jego bicie. Jeśli choroba nie zostanie w porę wykryta i nie będzie skutecznie leczona, może spowodować groźne powikłania, takie jak: udar niedokrwienny mózgu, kalectwo i zgon.
„Zaburzenia rytmu serca stanowią coraz poważniejszy problem zdrowia publicznego na całym świecie. Częstość występowania migotania przedsionków (ang. atrial fibrillation, AFib), najczęściej występującej arytmii, na przestrzeni lat znacznie wzrosła: z 33,5 miliona przypadków zdiagnozowanych w 2010 r. do 59 milionów w 2019 roku. To znaczące obciążenie dla pacjentów, ich bliskich i systemów opieki zdrowotnej na całym świecie” – powiedział dr hab. Adam Sokal z Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i przewodniczący Asocjacji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Migotanie przedsionków aż pięciokrotnie zwiększa ryzyko niedokrwiennego udaru mózgu. Niemal 30 proc. udarów niedokrwiennych jest efektem nieleczonego migotania przedsionków. Szczególnie niebezpiecznie jest, kiedy arytmia ta łączy się z innymi czynnikami podwyższonego ryzyka udaru.
Według prof. Macieja Sterlińskiego z Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie wczesne wykrycie migotania przedsionków jest kluczowe dla zapobiegania groźnym powikłaniom tej arytmii, w tym udarowi niedokrwiennemu.
Codziennie mierz swój puls
„Kampania #Dzień Pulsu jest kierowana do wszystkich grup wiekowych. U każdego ma wspierać budowanie nawyku regularnych pomiarów pulsu, u młodszych osób dodatkowo zachęcać do pomiarów tętna rodziców i dziadków” – wyjaśnił prof. Streliński.
Na internetowej stronie Asocjacji Rytmu Serca PTK eksperci podkreślają, że badanie tętna jest łatwe, szybkie i nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu ani wizyty w przychodni. Można je przeprowadzić samemu, ale może też je wykonać inna osoba.
„Przystępując do pomiaru tętna, najlepiej ułożyć trzy palce: drugi, trzeci i czwarty w niewielkim dołku na końcu przedramienia – powyżej kciuka, gdzie przebiega tętnica promieniowa. Siła ucisku powinna być niewielka. Pod palcami wyczuwa się falę tętna – puls. Należy policzyć, ile uderzeń wyczujemy w ciągu 30 sekund. Wartość tę mnożymy przez dwa i uzyskujemy częstość tętna na minutę” – wyjaśnił cytowany na stronie prof. Zbigniew Kalarus, Kierownik Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu. Prawidłowe wartości tętna u osób dorosłych to 70 uderzeń na minutę, u seniorów – 60 uderzeń na minutę. U młodzieży jest to 85 uderzeń na minutę, u dzieci 110 a u niemowląt 130.
Kardiolog podkreślił, że samo stwierdzenie nieprawidłowości w pomiarze tętna nie jest równoznaczne z rozpoznaniem migotania przedsionków. Powinno jednak skłonić pacjenta do wizyty u lekarza, który zleci wykonanie badań, takich jak: EKG i Holter. Na podstawie uzyskanych wyników możliwe będzie rozpoznanie migotania przedsionków.
Ciekawe informacje przygotowane przez lekarzy dla pacjentów na temat zaburzeń rytmu serca i profilaktyki można znaleźć na stronie Asocjacji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego: https://rytmserca.ptkardio.pl/dla_pacjenta.
Można tam przeczytać m.in. ciekawej inicjatywie. Kardiolodzy z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego we współpracy ze specjalistami Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zainaugurowali wspólnie akcję prozdrowotną #kardiowyzwanie. Celem jest zmotywować pacjentów kardiologicznych, ich bliskich i przyjaciół do aktywnego stylu życia. Zadanie do wykonania dla wszystkich to wykonanie 7,5 tysiąca kroków dziennie. Z pewnością będzie to dobre dla serca.
Źródło: PAP MediaRoom/ ARS PTK