Skocz do spisu treści

Biuletyn Informacyjny PZN

BIP nr 23(334), grudzień 2024

Redakcja:
Joanna Rodzewicz [redaktor prowadzący]
Kamila Wiśniewska
Małgorzata Przybyszewska
Agnieszka Budzicz-Marchlewska


Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: (22) 635 60 38
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl


Biuletyn Informacyjny PZN współfinansowany ze środków PFRON.


Spis treści

Polski Związek Niewidomych: Wystawa, którą można odkrywać zmysłami, a także sercem
Instytut Tyflologiczny PZN: Poznaliśmy czterech patronów roku 2024 – zakończenie projektu
Instytut Tyflologiczny PZN: Z wizytą na wystawie w Zamku Ujazdowskim
Instytut Tyflologiczny PZN: Szkolenie dotyczące aspektów funkcjonowania organizacji pozarządowych
Instytut Tyflologiczny PZN: III Kongres z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami
Instytut Tyflologiczny PZN: Czekamy na święta z muzyką
Okręg Opolski PZN: O alfabecie Braille’a na konferencji w Jeleniej Górze
Okręg Warmińsko-Mazurski PZN: Wręczenie statuetek im. Piotra Łożyńskiego
Koło PZN w Hajnówce: Warsztaty świąteczne
Opieka wytchnieniowa, asystent i wspieranie sportu. To wszystko w 2025 roku
Ustawa o asystencji osobistej. Prace w toku
Likwidacja pułapki rentowej
Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością
Przeciwdziałanie wykorzystywaniu seksualnemu dzieci i młodzieży. Działalność Komisji
Prośba o wypełnienie ankiety na temat uczestnictwa w kulturze
Z żalem żegnamy



Polski Związek Niewidomych: Wystawa, którą można odkrywać zmysłami, a także sercem

Piękne, nagradzane fotografie, ciekawe audiodeskrypcje, różne kształty i faktury oraz nastrojowa muzyka to wszystko czekało na gości wernisażu wystawy „World Unseen” w Warszawie. Partnerem wydarzenia jest Polski Związek Niewidomych.

Na wystawie prezentowane są fotografie wykonane przez znakomitych fotoreporterów, nagradzane w międzynarodowych konkursach i publikowane w najlepszych czasopismach podróżniczych. Fotografie zaprezentowane są w taki sposób, że są dostępne dla wszystkich. Osoby z dysfunkcją wzroku mogą posłuchać audiodeskrypcji i poznać okoliczności powstawania pracy, przeczytać opis zdjęcia w brajlu, a także – dzięki specjalnemu drukowi – poczuć fakturę i kształty przedstawionego na zdjęciu obrazu. Pozostałe osoby mogą podziwiać prezentowane zdjęcia, ale również mają możliwość takiego doświadczenia widzenia świata, jaki jest udziałem osób z niepełnosprawnością. Każde zdjęcie bowiem jest przygotowane również w wersji „zmodyfikowanej” − tak, jak widzi je osoba z danym schorzeniem wzroku.

Wernisaż „World Unseen” odbył się 10 grudnia br. w salach Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na początku gości powitał i głos zabrał Jaap van ’t Ooster, dyrektor zarządzający Canon – firmy, która była organizatorem wystawy. Mówił on o wyjątkowości tego projektu, który pokazuje perspektywę osób z dysfunkcją wzroku. Następnie głos zabrał Andrzej Brzeziński, prezes ZG PZN, który powiedział, że cieszy się, że nasza organizacja współpracuje przy tak ciekawych wydarzeniach: – To dobrze, że nowoczesne technologie sprawiają, że świat staje się bardziej dostępny dla osób niewidomych i słabowidzących.

Aneta Wyrozębska z Centrum Rehabilitacji opowiadała o wkładzie Polskiego Związku Niewidomych w projekt „World Unseen”: – Polski Związek Niewidomych konsultował tę wystawę pod względem dostępności. Robiliśmy transkrypcję opisów w brajlu. Konsultowaliśmy materiały promocyjne. Przeprowadziliśmy warsztaty dla pracowników Canona, aby poszerzyć ich świadomość dotyczącą osób z niepełnosprawnością wzroku. Przygotowaliśmy tekst i rysunki na plansze informacyjne na temat tego, jak pomagać osobom niewidomym i słabowidzącym. Prezentowana wystawa jest próbą przedstawienia fotografii osobom niewidomym i słabowidzącym, dzięki połączeniu druku wypukłego, opisów w brajlu i audiodeskrypcji. Dlatego zachęcam Państwa do odkrywania tej wystawy – dotykiem, słuchem, a także sercem.

Gości powitał również Piotr Kucia, dziekan Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych. Następnie utalentowany artysta Damian Pietrasik zagrał na fortepianie wybrane nastrojowe kompozycje.

Po oficjalnej części wydarzenia, zebrani zapoznawali się z prezentowanymi fotografiami.

– To dla mnie innowacyjna wystawa ze względu na jej kompleksowość. Prezentowane są wypukłe zdjęcia ze specjalną fakturą i konturami. Do tego jest opis w brajlu i znak QR kodu prowadzący do audiodeskrypcji, która jest właściwie słuchowiskiem. Można tak poznać nie tylko szczegóły zdjęcia, ale też historię jego powstania. Jeżeli robione było ono gdzieś w terenie, to na nagraniu słychać plusk wody, dźwięk świerszczy, szum traw. Oddawało to klimat. Jako osoba słabowidząca, dopiero słuchając opisu, mogłam w pełni dowiedzieć się, co prezentuje zdjęcie. Dlatego takie kompleksowe udogodnienia pozwoliły mi zobaczyć, co dokładnie przedstawia fotografia. Z tego typu rozwiązaniem na wystawie spotkałam się po raz pierwszy. Dobrze, że Polski Związek Niewidomych angażuje się w działania z obszaru dostępności. To pokazuje, że jesteśmy potrzebni i że można korzystać z umiejętności i wiedzy naszych specjalistów, by czynić świat bardziej dostępnym – powiedziała Magdalena Orzeszko, wiceprezes Zarządu Głównego PZN i dyrektor Okręgu Wielkopolskiego PZN, która ekspozycję widziała na spotkaniu przed oficjalnym otwarciem.

Na wystawie znajdują się prace znanych na całym świecie fotografów, w tym wielokrotnie nagradzanego południowoafrykańskiego fotoreportera Brenta Stirtona, uznanego brazylijskiego fotoreportera Sebastião Salgado, czy zdobywcy nagrody Pulitzera − Muhammeda Muheisena. Każda z prac ukazuje różnorodne, istotne kwestie społeczne. Wśród poruszanych tematów znajdują się takie jak: zmiany klimatyczne, życie osób z niepełnosprawnościami, kryzysy humanitarne oraz transformacje, jakie zaszły w codziennym życiu.

– Najbardziej podobało mi się zdjęcie z wielorybem – białuchą arktyczną. Gdy patrzyłam na ten obraz jako osoba słabowidząca wydawało mi się, że są tam dwa różne zdjęcia. A okazało się potem, kiedy dotknęłam zdjęcia i wysłuchałam historii, że to jest pokazanie wieloryba w wodzie w jednej części, w drugiej – nad wodą. I pokazana jest relacja tego ssaka z człowiekiem. Takie przedstawienie świata fotografii naprawdę poszerza horyzonty – oceniła Aneta Wyrozębska.

− Wierzymy, że obraz ma niezwykłą moc wywoływania emocji i przekazywania opowieści, które czasem trudno wyrazić słowami. Dzięki tej wystawie sztuka wizualna, choć zazwyczaj postrzegana głównie zmysłem wzroku, staje się dostępna również za pomocą słuchu i dotyku – uważa Marcin Nocoń, Country Director, B2C z firmy Canon.

Wystawę „World Unseen” można oglądać bezpłatnie od 5 do 21 grudnia br. na terenie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39.
Serdecznie zapraszamy!

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Instytut Tyflologiczny PZN: Poznaliśmy czterech patronów roku 2024 – zakończenie projektu

W listopadzie zakończyliśmy projekt „Kultura dla wszystkich – poznajemy wybranych Patronów Roku 2024”. Jego celem była edukacja kulturalna i historyczna oraz zwiększenie aktywności osób z dysfunkcją narządu wzroku i integracja społeczna.

Projekt, realizowany w drugim półroczu 2024 r., składał się z cyklu czterech spotkań przybliżających uczestnikom sylwetki wybranych patronów. Byli to: Witold Gombrowicz, Romuald Traugutt, Halina Konopacka i Kazimierz Wierzyński.
Na każdym spotkaniu uczestnicy słuchali prelekcji dotyczącej danej osoby i otrzymywali wcześniej przygotowane materiały: tekst w brajlu i druku powiększonym oraz tyflografikę – portret bohatera. Następnie realizowano różne formy aktywności związane tematycznie z omawianą postacią: wycieczki edukacyjne, spacery, wieczory poezji itp.

Pierwsze spotkanie było poświęcone osobie Witolda Gombrowicza. 9 lipca br. odbyły się wycieczki związane z tą postacią: do Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli i do Radomia, gdzie – oprócz spaceru do Ławeczki Witolda Gombrowicza – uczestnicy zwiedzili również Muzeum Jacka Malczewskiego.

Bohaterem spotkania, które odbyło się 7 sierpnia br. w Tyflogalerii PZN, był Romuald Traugutt. Po prelekcji na temat życia patrona i jego roli w Powstaniu Styczniowym uczestnicy udali się do Parku Traugutta, gdzie znajduje się kamień upamiętniający członków Rządu Narodowego, którzy zostali skazani na śmierć i wyrok wykonano. Jednym z nich był Romuald Traugutt.
10 września br. w Tyflogalerii był dniem Haliny Konopackiej. Lekkoatletki, rekordzistki świata i zdobywczyni pierwszego złotego medalu olimpijskiego dla Polski w rzucie dyskiem podczas igrzysk w Amsterdamie w 1928 r., a ponadto poetki, malarki i rzeźbiarki. W Muzeum Sportu i Turystyki, do którego udali się uczestnicy, można było dotknąć wielu eksponatów, m.in. dysku i medali olimpijskich, a nawet wydobytej z magazynu – specjalnie dla grupy – rzeźby autorstwa Haliny Konopackiej.

Ostatnim omawianym patronem 2024 r. był Kazimierz Wierzyński. 8 października br. odbyła się prelekcja o życiu i twórczości tego przedstawiciela grupy poetyckiej Skamander i jego relacji z Haliną Konopacką. Następnie, w atmosferze niczym z salonu literackiego, którą stworzono w Tyflogalerii PZN, wspólnie czytano wiersze poety w brajlu i druku powiększonym oraz dyskutowano o poezji.
Na zakończenie projektu odbyło się spotkanie podsumowujące. 19 listopada br. w Tyflogalerii PZN w miłej atmosferze i przy słodkim poczęstunku uczestnicy wspominali kolejne spotkania, prelekcje, wspólne wycieczki i spacery. Był również quiz wiedzy, który pokazał, ile pozostało w pamięci osób biorących udział w przedsięwzięciu. Na zadawane pytania o patronów roku 2024 wszyscy odpowiadali bardzo szybko i dobrze się bawili. Uczestnicy nie kryli zadowolenia. Cieszyli się, że mogli uczestniczyć w wydarzeniach zorganizowanych w ramach projektu. Z ust jednej z osób padły słowa: „Czekamy na kolejne wydarzenie tego typu”.
W tym roku zostały zrealizowane wszystkie zaplanowane w ramach przedsięwzięcia wydarzenia.

Zadanie publiczne „Kultura dla wszystkich – poznajemy wybranych Patronów Roku 2024” współfinansowane było ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w obszarze „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”.

Grażyna Wuls
Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN

wróć do spisu treści



Instytut Tyflologiczny PZN: Z wizytą na wystawie w Zamku Ujazdowskim

Pod koniec listopada grupa pracowników Instytutu Tyflologicznego PZN udała się z wizytą do Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie.

Po przyjeździe, w Magazynie Studyjnym Kolekcji oglądaliśmy dwa dzieła Martina Creeda zatytułowane: „Uczucia” oraz „Rzeczy”. Prace te to napisy (wyrazy) wykonane z neonów w białym i żółtym kolorze. Wysłuchaliśmy audiodeskrypcji do nich i obejrzeliśmy tyflografiki.

Kolejnym punktem spotkania były warsztaty lepienia z gliny. Otrzymaliśmy świeżą glinę i naszym zadaniem było wykonać rzeźbę, która wyrazi emocje towarzyszące nam podczas zwiedzania wystawy.

Po warsztatach i dokładnym umyciu naszych „artystycznych” dłoni, obejrzeliśmy prace Andrzeja Dłużniewskiego. Zwiedziliśmy także wystawę Adama Garnka pt. „Świetlistość stali. Maszyny, ekrany, instrumenty”.
Miło wspominamy ten listopadowy dzień.

Grażyna Wuls
Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN

wróć do spisu treści



Instytut Tyflologiczny PZN: Szkolenie dotyczące aspektów funkcjonowania organizacji pozarządowych

Przedstawiciel Centrum Rehabilitacji PZN wziął udział w szkoleniu przeprowadzonym 9 grudnia br. przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej pt.: „Jak działać jawnie, skutecznie i zgodnie z prawem”. Szkolenie było poświęcone najważniejszym aspektom funkcjonowania organizacji pozarządowych. Prowadziła je Katarzyna Sadło, ekspertka z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Na spotkaniu omówione zostały m.in. kwestie prawne, formalne, finansowe i podatkowe, skuteczne pozyskiwanie środków na działalność. Druga część szkolenia dotyczyła osób ze specjalnymi potrzebami, dostępności, ochrony małoletnich i wykorzystywania wizerunku. Na zakończenie organizatorzy przekazali ciekawe materiały szkoleniowe.

Agata Ściga
Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN

wróć do spisu treści



Instytut Tyflologiczny PZN: III Kongres z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami

5 grudnia br. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbył się III Kongres z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. Gospodarzem wydarzenia była Fundacja OPTEA, która od lat wspiera osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności w znalezieniu pracy oraz rozwoju zawodowym.

Spotkanie podzielone było na dwa panele, w czasie których rozmawiano o holistycznym spojrzeniu na sferę aktywności zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami oraz o wyzwaniach i szansach aktywizacji zawodowej. W panelach wzięli udział m.in. przedstawiciele ministerstw, Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, PFRON-u, Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Zakładów Aktywności Zawodowej, Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego i firm zatrudniających osoby z niepełnosprawnością.

W dyskusjach skupiono się m.in. na:


Prezes Fundacji OPTEA, Rafał Kowalczyk, zaprezentował aplikację melON, która służy do rekrutacji osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności na stanowiska dostosowane do ich potrzeb i możliwości.

Agata Ściga
Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN

wróć do spisu treści



Instytut Tyflologiczny PZN: Czekamy na święta z muzyką

Zapraszamy we wtorek 17 grudnia, godz. 17.00 do Tyflogalerii PZN na koncert kameralny „W świątecznym nastroju” w wykonaniu zespołu muzyki dawnej FURIBONDO. Wstęp wolny.

Utwory Jana Sebastiana Bacha, Jerzego Fryderyka Händla i Arcangelo Corellego wykonają:

wróć do spisu treści



Okręg Opolski PZN: O alfabecie Braille’a na konferencji w Jeleniej Górze

29 listopada br. w Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnym Pałac Sobieszów w Jeleniej Górze odbyła się XVI Konferencja Niepełnosprawny – Pełnosprawny, edycja „Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez dwie Powiatowe Społeczne Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Jelenia Góra i Staroście Karkonoskim oraz Państwowy Inspektorat Pracy.

W czasie konferencji miałem przyjemność wygłosić krótkie wystąpienie na temat „Czym jest alfabet Braille’a i czy jeszcze jest potrzebny?”. Zacząłem od kilku słów o życiu twórcy pisma punktowego, Louisa Braille’a oraz krótko omówiłem podstawowe zasady opracowanego przez niego sposobu zapisu i odczytu znaków dla niewidomych.

Opierając się na własnym doświadczeniu, przedstawiłem także kilka przykładów najczęstszych błędów w zapisach alfabetu Braille’a, jakie można spotkać w przestrzeni publicznej, gdzie pojawia się coraz więcej tabliczek informacyjnych i map tyflograficznych z napisami w piśmie punktowym. W celu wyeliminowania takich błędów zawsze zachęcam do konsultacji ze specjalistami, np. z Polskiego Związku Niewidomych.

Udało się też chwilę podyskutować ze słuchaczami na temat pojawiającego się w środowisku pytania: czy w dzisiejszych czasach, przy rozwoju nowoczesnych technologii, pismo punktowe Braille'a jest jeszcze potrzebne. Razem doszliśmy do wniosku, że dla osób niewidomych przy typowej, codziennej konsumpcji treści odczyt za pomocą mowy syntetycznej będzie bardziej efektywny, wygodniejszy i bardziej dostępny niż alfabet Braille’a. W edukacji oraz do czytania z większym zrozumieniem, w literaturze technicznej i naukowej, nauce języków obcych, muzyce (zapis nutowy) system pisma punktowego Louisa Braille’a nadal jest i jeszcze długo pozostanie niezastąpiony.

Włodzimierz Ożga
Dyrektor Okręgu Opolskiego PZN

wróć do spisu treści



Okręg Warmińsko-Mazurski PZN: Wręczenie statuetek im. Piotra Łożyńskiego

21 listopada br. w siedzibie Okręgu Warmińsko-Mazurskiego PZN odbyło się zebranie zarządu okręgu. Na spotkaniu m.in. uhonorowano liderów kół PZN z terenu województwa.

Wyróżnionym osobom wręczono statuetki im. Piotra Łożyńskiego. Ta nagroda jest symbolem uznania za szczególne osiągnięcia i nieustanną pracę na rzecz osób z dysfunkcją wzroku. W tym roku laureatami zostali: Grażyna Kocisz, prezes Koła PZN w Kętrzynie oraz Jacek Nowakowski, prezes Koła PZN w Działdowie. Nagrodzeni od lat wykazują się empatią i ogromnym zaangażowaniem.

Zgodnie z opinią zarządu przyznanie tej nagrody to nie tylko forma podziękowania. Ma ona również inspirować innych do działania na rzecz tych, którzy potrzebują wsparcia. Gratulujemy laureatom!

wróć do spisu treści



Koło PZN w Hajnówce: Warsztaty świąteczne

29 listopada br. członkowie Polskiego Związku Niewidomych Koła Terenowego w Hajnówce wzięli udział w warsztatach robienia ozdób bożonarodzeniowych w Hajnowskim Domu Kultury. Na miejscu przywitała nas pani Ania Tarasiuk, która przygotowała wszystkim miejsca do pracy. Przy każdym stanowisku stało pudełeczko z ozdobami, a w nim: sztuczne gałązki świerku, doniczki, sztuczny śnieg, kolorowe brokaty, pomponiki, koraliki i wiele innych. Każdy według własnej inwencji twórczej zrobił swój wymarzony stroik oraz ozdobił bombki. Można było wczuć się już w klimat bożonarodzeniowy. W czasie zajęć powstało wiele pięknych ozdób, które z pewnością będą zdobiły mieszkania w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Warsztaty zostały zorganizowane w ramach projektu „Spotkania z tradycją i kulturą” współfinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Hajnówce.

Elżbieta Tomaszuk

wróć do spisu treści



Opieka wytchnieniowa, asystent i wspieranie sportu. To wszystko w 2025 roku

Ogłoszono Roczny Plan Działania na Rzecz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych ze środków Funduszu Solidarnościowego. W 2025 r. planuje się realizację pięciu programów resortowych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej mających na celu wsparcie osób z niepełnosprawnościami.

Realizowane z Funduszu Solidarnościowego działania zaplanowane w edycji 2025 to:


W 2025 r. planuje się także realizację programu rządowego przygotowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, którego celem jest promocja sportu osób z niepełnosprawnościami. Dofinansowanie działań promocyjnych z Funduszu Solidarnościowego ma umożliwić wykorzystanie większości środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej na wsparcie projektów bezpośrednio skierowanych do zawodników z niepełnosprawnościami.

Źródło: MRPiPS

wróć do spisu treści



Ustawa o asystencji osobistej. Prace w toku

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało w listopadzie, że do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt ustawy o asystencji osobistej.

Ustawa o asystencji osobistej, która powstała z inicjatywy pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, zakłada większy wymiar godzin asystencji niż gwarantują to obecne rozwiązania, a także możliwość ustalenia prawa do wsparcia na kilka lat. Dotychczasowe rozwiązania, jak twierdzi środowisko osób z niepełnosprawnościami, realizowane w ramach programów rocznych nie były wystarczające. Zakłada się, że ustawa wpłynie na życie ok. 100 tys. osób z niepełnosprawnościami oraz ok. 500 tys. ich bliskich.

Jak czytamy na stronie ministerstwa: „Brak systemowego wsparcia w postaci asystencji osobistej znacząco obciąża rodziny i opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Sprawia, że wspieranie osób z niepełnosprawnościami w życiu codziennym staje się główną, a często jedyną rolą społeczną, którą podejmują opiekunowie. Wprowadzenie ustawy odciąży te osoby, a samym zainteresowanym da szansę na bardziej niezależne życie.

Dlaczego to tak ważne? Możliwość wsparcia asystenta pozwala na zwiększenie aktywności osób z niepełnosprawnościami w życiu społeczności lokalnej, w tym kulturalnej, sportowej czy utrzymywanie kontaktów społecznych. Asystencja osobista to dla wielu osób z niepełnosprawnościami podstawa tego, aby mogły pracować lub angażować się w aktywność społeczną. Daje ona również możliwość niezależnego życia rodzinom i bliskim osób z niepełnosprawnościami”.

Źródło: MRPiPS

wróć do spisu treści



Likwidacja pułapki rentowej

Likwidacja pułapki rentowej to postulat powtarzany od lat. Nieprzejrzysty mechanizm zmniejszania i zawieszania rent skutecznie blokuje aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnościami. Mimo rekordowo niskiego bezrobocia… Czas to zmienić!

Ogłaszamy sojusz na rzecz likwidacji pułapki rentowej. Przystąpili już do niego:


Łączymy siły, aby skutecznie przekonać polityków do likwidacji pułapki rentowej.
Zapraszamy do współpracy kolejne organizacje. Wspólnie możemy więcej!

Fundacja Blind&Proud

wróć do spisu treści



Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością

Wszystko zaczęło się w 1992 r. Wtedy to Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło 3 grudnia Międzynarodowym Dniem Osób z Niepełnosprawnością. Jego głównym celem jest promowanie praw i godności osób z niepełnosprawnościami, a także uświadamianie społeczeństwa, z jakimi trudnościami na co dzień zmagają się osoby z niepełnosprawnością.

Z tej okazji Światowa Unia Niewidomych (WBU) przygotowała oświadczenie. Temat na ten rok to „Wzmacnianie przywództwa osób niepełnosprawnych na rzecz inkluzywnej i zrównoważonej przyszłości”. Hasło to jest przypomnieniem, że prawdziwy postęp jest możliwy tylko wtedy, gdy osoby z niepełnosprawnością mają głos i mogą decydować o sobie.

Pełne uczestnictwo w życiu społecznym osób niewidomych i słabowidzących utrudniają takie bariery jak: niedostępna technologia, nierówne szanse i wykluczające polityki. Podjęcie tych wyzwań jest niezbędne do zbudowania świata, w którym każdy może się rozwijać.

„Widzieliśmy niesamowite przykłady przywództwa osób niepełnosprawnych, ale wciąż jest wiele do zrobienia, aby przełamać systemowe bariery” – powiedział Marc Workman, dyrektor generalny World Blind Union.
WBU zobowiązuje się do orędowania za:


Źródło: informacja prasowa

Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Przeciwdziałanie wykorzystywaniu seksualnemu dzieci i młodzieży. Działalność Komisji

Państwowa Komisja ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 (PKDP) rozpoczęła działalność 24 listopada 2020 r. na podstawie przepisów ustawy z 30 sierpnia 2019 r. o Państwowej Komisji ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 (Dz.U. z 2019 r. poz. 1820). Komisja została powołana jako niezależny organ mający na celu: wyjaśnianie przypadków przestępstw seksualnych wobec małoletnich, analizowanie systemowych zaniedbań w ich wykrywaniu i ściganiu oraz przeciwdziałanie ukrywaniu takich czynów.

Działalność PKDP opiera się na współpracy z organami ścigania, instytucjami państwowymi oraz organizacjami społecznymi, przy jednoczesnym zapewnieniu osobom pokrzywdzonym wsparcia i ochrony. Komisja działa w oparciu o zasady bezstronności, rzetelności oraz poufności, mając na celu ochronę dzieci i młodzieży przed przemocą seksualną, zapewniając wsparcie pokrzywdzonym i ich rodzinom oraz rzetelne wyjaśnianie spraw związanych z przestępstwami pedofilskimi, przeciwdziałanie ich ukrywaniu oraz promowanie edukacji w zakresie bezpieczeństwa dzieci. Komisja oferuje możliwość zgłaszania przypadków nadużyć, gwarantując pełną dyskrecję i profesjonalną pomoc. Praca Komisji skupia się również na wprowadzeniu systemowych rozwiązań, które zwiększą skuteczność walki z tym poważnym problemem społecznym.

Departament Edukacji i Prewencji PKDP koncentruje się na przeciwdziałaniu przestępstwom seksualnym wobec dzieci poprzez edukację, budowanie świadomości społecznej oraz promowanie skutecznych narzędzi ochrony najmłodszych. Tworząc i dystrybuując materiały edukacyjne, buduje świadomość społeczną i pomaga chronić dzieci przed przemocą seksualną, wspiera edukację opartą na wiedzy i empatii. Szeroka gama materiałów edukacyjnych ma na celu podnoszenie świadomości na temat przemocy seksualnej wobec dzieci i promowanie działań profilaktycznych.

Wśród opracowanych materiałów są m.in. poradniki dla rodziców i opiekunów o tym, jak rozmawiać z dziećmi o bezpieczeństwie, rozpoznawać sygnały ostrzegawcze, reagować na sytuacje kryzysowe. Broszury, ulotki czy tematyczne plakaty zawierają praktyczne wskazówki i przykłady codziennych sytuacji, które mogą być potencjalnym zagrożeniem. Opracowania skierowane do nauczycieli i pedagogów w postaci scenariuszy zajęć edukacyjnych dla różnych grup wiekowych skoncentrowane są na budowaniu zaufania i świadomości u dzieci. To narzędzia zawierające wskazówki do identyfikowania symptomów przemocy oraz procedury postępowania w przypadku jej podejrzenia.

PKDP współpracuje z placówkami oświatowymi i organizacjami społecznymi w celu wdrażania programów profilaktycznych oraz wspólnego budowania systemu ochrony dzieci m.in. poprzez udział w organizowanych konkursach (np. https://pkdp.gov.pl/baza-wiedzy/konkurs-dbam-o-siebie-w-sieci/). W ramach profilaktyki WSD dzieci i młodzieży zorganizowano konkursy m.in. na plakat, filmy i animacje edukacyjne. Krótkie filmy skierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych, poruszają temat ochrony dzieci przed przemocą, przygotowane są w przystępnym języku, dostosowanym do różnych grup wiekowych. Wśród materiałów edukacyjnych są również broszury i infografiki.

Interaktywne zasoby (m.in. komiksy, webinaria, gry edukacyjne, poradniki oraz filmy informacyjne) wspierające naukę bezpiecznych zachowań i ochronę dzieci przed krzywdzeniem dostępne są bezpłatnie: https://pkdp.gov.pl/baza-wiedzy/materialy-informacyjne/. W formie drukowanej pracownicy DEP PKDP przekazują je na piknikach profilaktycznych, konferencjach, debatach i innych wydarzeniach organizowanych przez PKDP oraz w placówkach współpracujących. Materiały przekazywane są także na zamówienie dla szkół, przedszkoli, organizacji społecznych i instytucji działających na rzecz dzieci.
PKDP prowadzi również warsztaty i szkolenia dla nauczycieli, rodziców, opiekunów mające na celu rozpoznawanie zagrożeń oraz skuteczne reagowanie na podejrzenie nadużyć. Organizowane są też kampanie społeczne, które podnoszą świadomość na temat problematyki przemocy seksualnej wobec dzieci i promują postawy odpowiedzialności społecznej. Akcje zachęcają do rozmów na temat bezpieczeństwa oraz przełamywania tabu wokół tematu przemocy seksualnej wobec dzieci. Poprzez filmy, spoty radiowe i materiały edukacyjne pokazują, że każde dziecko zasługuje na ochronę i wsparcie. Aktualnie realizowana kampania „Nigdy byś się nie spodziewał” to inicjatywa mająca na celu uświadomienie społeczeństwu, że sprawcami przemocy seksualnej wobec dzieci często są osoby z najbliższego otoczenia – osoby, którym dziecko ufa. Więcej informacji o kampaniach znajduje się na stronie PKDP https://pkdp.gov.pl/akcje-i-kampanie/.

Celem działań profilaktycznych PKDP jest stworzenie bezpiecznego środowiska, w którym każde dziecko będzie chronione przed przemocą. Więcej informacji można znaleźć na stronie pkdp.gov.pl.

Działajmy razem na rzecz bezpieczeństwa i godności dzieci.

Opracowanie
dr n. społ. Ewa Małachowska
główny specjalista DEP PKDP

wróć do spisu treści



Prośba o wypełnienie ankiety na temat uczestnictwa w kulturze

Specjalistka z Katedry Pedagogiki Specjalnej UKSW w Warszawie zwraca się z prośbą do osób niewidomych o wypełnienie ankiety. Formularz dotyczy doświadczeń związanych z różnymi formami uczestnictwa w kulturze. Dane pozyskane w sondażu będą wykorzystane do celów naukowo-wdrożeniowych (opracowanie rekomendacji), a wyniki zostaną zanonimizowane i opracowane wyłącznie w formie zbiorczej.

Link do ankiety: https://forms.gle/QYfaYjFjA9ycfdYq7.

wróć do spisu treści



Z żalem żegnamy

Ze smutkiem informujemy, że 29 listopada 2024 r. zmarła Krystyna Mrugalska, działaczka społeczna i pedagog, założycielka i Prezes Honorowa Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Przyczyniła się do powstania w Polsce systemu wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin. Przez 60 lat działalności inspirowała, wspierała i wskazywała kierunki działań.
Polski Związek Niewidomych składa rodzinie i bliskim szczere kondolencje.

***
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 16 grudnia 2024 r. Msza Święta rozpocznie się o godz. 10.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, ul. Prymasa Augusta Hlonda 1. Dalsza część uroczystości – złożenie urny z prochami do grobu rodzinnego – odbędzie się od godz. 13.00 na Cmentarzu Wolskim w Warszawie, ul. Wolska 180/182.

wróć do spisu treści

Wersja offline wygenerowana automatycznie.
Copyright © 2023 Biuletyn Informacyjny PZN. Wszelkie prawa zastrzeżone.