Redakcja:
Joanna Rodzewicz [redaktor prowadzący]
Kamila Wiśniewska
Małgorzata Przybyszewska
Agnieszka Budzicz-Marchlewska
Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: (22) 635 60 38
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl
Biuletyn Informacyjny PZN współfinansowany ze środków PFRON.
Polski Związek Niewidomych: Organizacja SONS z Czech z wizytą w PZN
Polski Związek Niewidomych: Obrady EBU w Warszawie
Instytut Tyflologiczny PZN: Kolejne warsztaty z cyklu „Dostępne Finanse”
Instytut Tyflologiczny PZN: Jubileusz 90-lecia ośrodka dla dzieci niewidomych i słabowidzących w Łodzi
Centralna Przychodnia Rehabilitacyjno-Lecznicza PZN: Udział w Forum Rynku Zdrowia
Koło PZN w Hajnówce: Przygoda z ceramiką
World Blind Union ma już 40 lat
Europejska karta osoby z niepełnosprawnością – dyrektywa przyjęta
Kto ma obowiązek zapewniać dostępność produktów i usług?
W Kaliszu testują aplikację dla osób niewidomych
Laureaci konkursu „Kraków bez barier” nagrodzeni
Nadchodzi „tsunami” chorób siatkówki
Szpital okulistyczny w Warszawie otwarty po remoncie
Wrocław: Zaproszenie na pokaz filmu „Chłopi” z audiodeskrypcją
Teatr Pinokio w Łodzi zaprasza dzieci
Do PZN przyjechali przedstawiciele SONS − Czeskiego Związku Niewidomych i Słabowidzących. To była okazja do wymiany doświadczeń dotyczących prowadzonej działalności oraz podzielenia się spostrzeżeniami na temat wsparcia osób z dysfunkcją wzroku.
Przedstawiciele SONS przez kilka dni poznawali Polski Związek Niewidomych i zakres prowadzonych tu projektów. Nasze stowarzyszenie przedstawiał gościom prezes ZG PZN Andrzej Brzeziński oraz kierownik Centrum Rehabilitacji Elżbieta Oleksiak. Zarząd SONS poznawał strukturę i jednostki PZN w Polsce.
Goście z Czech odwiedzili siedzibę Instytutu Tyflologicznego w dniu 21 października br. Po kolei zwiedzali: Laboratorium Ciemności, redakcję czasopism PZN, Pracownię Doboru Oświetlenia, Czytelnię Map i Planów. Następnego dnia przedstawiciele czeskiej organizacji zapoznali się z ofertą Centralnej Przychodni Rehabilitacyjno-Leczniczej PZN w Warszawie. Potem odwiedzili Ośrodek Rehabilitacji i Szkolenia „Homer” w Bydgoszczy. Delegacja zapoznała się z działaniami placówki w zakresie rehabilitacji osób niewidomych i słabowidzących. Kolejny dzień spędzili w Ośrodku PZN „Klimczok” w Ustroniu Morskim, gdzie udzielono im informacji na temat prowadzonych tu turnusów rehabilitacyjnych.
Przedstawiciele SONS z zainteresowaniem poznawali naszą organizację. Bardzo pozytywnie ocenili różnorodność i kompleksowość prowadzonych przez PZN działań, a także szeroką ofertę rehabilitacyjną skierowaną do osób z dysfunkcją narządu wzroku.
SONS z siedzibą w Pradze zrzesza tysiące osób z niepełnosprawnością wzroku. Organizacja istnieje od 1996 r. i posiada ponad 60 oddziałów w całych Czechach. Stowarzyszenie prowadzi takie działania jak m.in.: aktywizacja osób z niepełnosprawnością wzroku (grupy samopomocy, kluby), doradztwo techniczne w zakresie doboru pomocy, szkolenia z obsługi urządzeń, doradztwo prawne, wydawanie czasopism w alfabecie Braille’a, czarnodruku, formacie audio i w wersji cyfrowej, realizacja programów rehabilitacyjnych, a także szkolenie psów przewodników.
JR/Centrum Komunikacji PZN
W dniach 26–27 października 2024 r. odbyło się spotkanie grupy roboczej EBU dotyczące współpracy z Unią Europejską. Wydarzenie miało miejsce w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych przy ul. Konwiktorskiej w Warszawie. W dwudniowych obradach wzięło udział 41 osób z 21 krajów. Uczestniczyła w nich także Tytti Matsinen, prezes EBU.
Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia Elżbiety Oleksiak, kierownika Centrum Rehabilitacji PZN, w którym przedstawiła krótki rys historyczny, misję i cele Polskiego Związku Niewidomych oraz Instytutu Tyflologicznego PZN.
Głównym wydarzeniem pierwszej części obrad był panel dyskusyjny pt. „Perspektywy przyszłej polskiej prezydencji w UE – I półrocze 2025 r.” z udziałem Pauliny Malinowskiej-Kowalczyk, doradcy prezydenta ds. osób z niepełnosprawnościami oraz Przemysława Hermana, zastępcy dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego z Ministerstwa Funduszy Rozwoju i Polityki Regionalnej. Nie zabrakło pytań uczestników o to, jak Polska zamierza działać w czasie prezydencji na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz czy rozwiązania dostępnościowe w Polsce są wszędzie takie same, jak np. w Warszawie. Poruszono też kwestie projektu asystencji osobistej, pułapki rentowej czy aktywności osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy.
– Przygotowujemy się do prezydencji Polski w UE w 2025 r. Mamy nadzieję, że przez te pół roku jako EBU nawiążemy jeszcze większy dialog z władzami i zrealizujemy kolejne cele dotyczące dostępności czy mobilności. To dla nas priorytety – zaznaczył Andrzej Brzeziński, prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Niewidomych.
Drugiego dnia kontynuowano obrady, podczas których m.in. wypracowywano główne kierunki działań EBU na 2025 r.
***
Europejska Unia Niewidomych to organizacja non profit założona w 1984 r., która reprezentuje osoby niewidome i słabowidzące w całej Europie. W skład EBU wchodzą obecnie 42 kraje członkowskie, z których każdy jest reprezentowany przez delegację narodową. Polski Związek Niewidomych jest członkiem EBU od wielu lat.
KW/Centrum Komunikacji PZN
Drugie warsztaty z cyklu „Dostępne Finanse” odbyły się 18 października br. w siedzibie Rzecznika Finansowego. Tematem przewodnim było bezpieczeństwo autoryzacji płatności oraz weryfikacja tożsamości osoby logującej się do systemu.
Celem spotkania było przedstawienie zasad i wymogów bezpieczeństwa przy projektowaniu rozwiązań dotyczących autoryzacji operacji finansowych, poznanie potrzeb osób z niepełnosprawnościami w zakresie stosowania różnych rodzajów autoryzacji operacji finansowych oraz zidentyfikowanie obszarów, które wymagają dopracowania lub wypracowania rozwiązań spełniających kryteria dostępności i bezpieczeństwa.
Przedstawiciele Instytutu Tyflologicznego Polskiego Związku Niewidomych – Łukasz Chmielewski i Aneta Wyrozębska − omówili wyzwania, z jakimi osoby niewidome i słabowidzące mierzą się podczas korzystania z systemów autoryzacji płatności oraz weryfikacji tożsamości. W prezentacji pracowników Instytutu nie zabrakło takich tematów jak: autoryzacja mobilna, kody SMS, biometria, dostępność bankomatów i terminali płatniczych, niedostępność kodów KAPTCHA.
Na temat bezpieczeństwa autoryzacji płatności wypowiedzieli się również przedstawiciele Polskiego Związku Głuchych, prezentując tę sprawę z perspektywy osób z niepełnosprawnością słuchu.
Rafał Kanarek z Centrum Rozwoju Kompetencji Cyfrowych z Ministerstwa Cyfryzacji przedstawił temat w świetle obowiązujących przepisów oraz zachęcił uczestników do udziału w bezpłatnych szkoleniach z dostępności cyfrowej, które organizuje urząd.
Poza organizacjami działającymi na rzecz osób z niepełnosprawnościami w warsztatach wzięli również udział przedstawiciele branży finansowej − banki, operatorzy bankomatów, pośrednicy w płatnościach, firmy e-commerce. Zestawienie dwóch perspektyw – osób z niepełnosprawnościami oraz przedstawicieli sektora finansowego – wywołało pozytywny efekt. W trakcie spotkania toczyły się żywe dyskusje, uczestnicy wymieniali się doświadczeniami i pomysłami.
Mamy nadzieję, że refleksje z warsztatów zostaną z uczestnikami nieco dłużej i wpłyną na nowe rozwiązania prowadzące do poprawy dostępności. Wkrótce pojawi się artykuł na portalu https://subiektywnieofinansach.pl/, w którym szczegółowo zostanie opisane powyższe wydarzenie. Zachęcamy do lektury.
Celem akcji edukacyjnej „Dostępne Finanse” jest promowanie działań prowadzących do tego, żeby usługi i produkty finansowe były dostępne dla każdego. To przedsięwzięcie jest owocem rozmów i spotkań z Polskim Związkiem Niewidomych.
Organizatorzy akcji: redakcje Subiektywnie o Finansach oraz Homodigital.pl
Partner społeczny: Polski Związek Niewidomych
Partnerzy: system płatności BLIK, BNP Paribas Bank Polska oraz Bank Millennium
Patronatem honorowym inicjatywę objęli: Rzecznik Finansowy, Związek Banków Polskich oraz Polska Izba Ubezpieczeń
Aneta Wyrozębska
Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN
18 października br. Andrzej Brzeziński, prezes ZG PZN, i Elżbieta Oleksiak, kierownik Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN, uczestniczyli w uroczystości z okazji jubileuszu 90-lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 6 im. mjr. Hieronima Baranowskiego przy ul. Dziewanny 24 w Łodzi, znanego jako „Ośrodek na Dziewanny”. Jubileusz był dniem pełnym wzruszeń, wspomnień i refleksji.
Na obchody jubileuszu przybyło wielu znakomitych gości, m.in.: władze oświatowe, zaprzyjaźnione instytucje, emerytowani pracownicy oraz absolwenci. Ośrodek zajmuje się edukacją i rehabilitacją dzieci, głównie niewidomych i słabowidzących, ale także z innymi niepełnosprawnościami. Opieką obejmuje dzieci od pierwszych miesięcy po urodzeniu, później w przedszkolu, podstawówce, liceum, technikach oraz szkole przysposabiającej do zawodu. Aktualnie z tych form pomocy korzysta 130 dzieci i młodzieży oraz ponad 70 małych dzieci z oferty wczesnego wspomagania.
Kapituła Łódzkiej Szkoły dla Słabowidzących i Niewidomych, złożona z przedstawicieli rady pedagogicznej, rady rodziców i uczniów przyznała statuetki „Przyjaciel Ośrodka”. Po ciekawym i wzruszającym programie artystycznym, po obejrzeniu przedstawienia „Chłopcy z Placu Broni” w wykonaniu uczniów, na gości czekał pyszny tort. Potem rozpoczął się Bal Absolwentów.
Gratulujemy pięknego jubileuszu i życzymy wielu kolejnych wspaniałych lat.
# # #
Uroczystości jubileuszowe poprzedziło spotkanie z dyrektorami innych ośrodków dla dzieci niewidomych i słabowidzących w Polsce, które odbyło się 17 października br. i w którym uczestniczyłam. W czasie spotkania usłyszeliśmy, że jeszcze w tym roku Ośrodek Rozwoju Edukacji ogłosi konkurs na utworzenie w Polsce blisko 200 Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą. Centra te mają wspomagać nauczycieli uczących dzieci z różnymi niepełnosprawnościami w szkołach ogólnodostępnych. Jest to kontynuacja dwóch projektów pozakonkursowych rozpoczętych przez MEN w 2019 r. Zakończyły się one opracowaniem modelu funkcjonowania SCWEW-ów. Pilotażowe wdrożenie modelu miało miejsce w 23 placówkach.
Wspomniałam o tym, gdyż w koncepcji przygotowanej wiele lat temu przez PZN i ośrodki szkolno-wychowawcze dla dzieci niewidomych i słabowidzących, ośrodkom, które miały wspomagać nauczycieli uczących dzieci z problemami wzroku, zostały przydzielone po 2, 3 województwa.
Elżbieta Oleksiak
Kierownik
Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN
W dniach 21–22.10.2024 r. w Warszawie odbyła się 20. jubileuszowa edycja Forum Rynku Zdrowia. Wydarzenie to od lat jest platformą dyskusji między wszystkimi stronami tworzącymi system ochrony zdrowia w Polsce. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Dla zdrowia. Razem”.
W dyskusji udział wzięli reprezentanci Ministerstwa Zdrowia: Izabela Leszczyna – minister zdrowia, Katarzyna Anna Kacperczyk – podsekretarz stanu, Urszula Demkow – podsekretarz stanu, Wojciech Konieczny – sekretarz stanu oraz Filip Nowak – prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. W Forum uczestniczyli także przedstawiciele wszystkich urzędów, które mają wpływ na organizację polityki zdrowotnej w kraju, wybitni przedstawiciele środowiska lekarskiego oraz reprezentanci Przychodni Rehabilitacyjno-Leczniczej PZN.
W bloku „System ochrony zdrowia a pacjenci” omawiano takie tematy jak:
2 października br. w hajnowskim Kole Niewidomych spotkali się uczestnicy warsztatów ceramicznych zorganizowanych przez grupę nieformalną „Aktywni niewidomi” oraz Lokalną Grupę Działania „Puszcza Białowieska”. Wszyscy cierpliwe czekali ponad pięć tygodni, by zobaczyć efekty swoich wcześniejszych prac. Tyle mniej więcej trwa cały proces tworzenia ceramiki z gliny. To, co zostało wykonane, musiało porządnie wyschnąć, zostać poddane szkliwieniu, po czym trafić do pieca, w którym – przy odpowiedniej temperaturze (aż 900 st. Celsjusza) – glina stała się ceramiką.
Okazało się, że nie taki diabeł straszny, gdyż dzięki pani Agnieszce, która udzielała wskazówek, każdy – bez względu na wiek czy zdolności plastyczne – mógł wykonać swoją własną paterę. Dużo radości i satysfakcji sprawiło wszystkim formowanie kształtów, nadawanie kolorów i wzorów. Były to zajęcia, które idealnie relaksowały i integrowały osoby z niepełnosprawnością. A fantazyjnie uformowane i oryginalne patery sprawdzą się nie tylko jako dekoracja do salonu czy kuchni, ale będą też pełnić funkcje użytkowe.
Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Od integracji do edukacji” dofinansowanego ze środków programu „Działaj lokalnie” realizowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności oraz Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska.
Alicja Plis
World Blind Union (WBU, Światowy Związek Niewidomych) świętuje 40 lat promowania praw osób niewidomych i słabowidzących na całym świecie. 26 października br. organizacja uroczyście obchodziła swoje 40-lecie.
Od momentu założenia w 1984 r. WBU działa na rzecz promowania praw człowieka, równych szans i dostępności dla wszystkich. To były cztery dekady zaangażowania na rzecz poprawy życia osób niewidomych i słabowidzących na całym świecie.
Prezes WBU, Martine Abel-Williamson, powiedziała: „Przez ostatnie 40 lat poczyniliśmy niesamowite postępy w promowaniu praw i integracji osób niewidomych i słabowidzących, przełamywaniu barier i budowaniu mostów. Nasza społeczność stała się silniejsza, bardziej zjednoczona i zdeterminowana, aby kształtować przyszłość korzystną dla osób z dysfunkcją wzroku”.
Przez cały okres swojej działalności zasięg WBU rozszerzył się do 190 krajów członkowskich. Dzięki temu związek stał się globalnym głosem ok. 253 mln osób niewidomych i słabowidzących. Przez te wszystkie lata WBU był orędownikiem kluczowych inicjatyw, od Traktatu z Marrakeszu po inkluzywne środowiska miejskie oraz dostępność w edukacji i technologii. I nadal stoi na czele promowania idei dostępności, m.in. dostępnych pojazdów autonomicznych i sztucznej inteligencji przynoszącej korzyści dla każdego użytkownika.
Marc Workman, dyrektor generalny WBU, powiedział: „Obchodząc jubileusz 40-lecia zastanawiamy się, jak daleko zaszliśmy i patrzymy w przyszłość, myśląc o tym, co jeszcze jest możliwe. Przyszłość dostępności leży w innowacjach, a WBU jest na czele tych zmian. Nasza praca nie polega tylko na dostosowywaniu się do teraźniejszości – chodzi o kształtowanie bardziej inkluzywnej i sprawiedliwej przyszłości”.
Organizacja pozostaje zaangażowana w realizację swojej podstawowej misji, jaką jest zapewnienie praw, wolności i godności osób niewidomych i słabowidzących na całym świecie.
Dowiedz się więcej o organizacji na stronie: https://worldblindunion.org/.
Źródło: informacja prasowa
Rada Europejska przyjęła 14 października br. dwie nowe dyrektywy, które ułatwią osobom z niepełnosprawnościami podróżowanie po UE. Ustanawiają one wprowadzenie Europejskiej karty osoby z niepełnosprawnością i Europejskiej karty parkingowej.
Dyrektywa dotycząca Europejskiej karty osoby z niepełnosprawnością i Europejskiej karty parkingowej zapewni równy dostęp do warunków specjalnych lub preferencyjnego traktowania osób z niepełnosprawnościami podczas krótkich pobytów w państwach Unii. Chodzi o niższe opłaty (lub ich brak) za bilety wstępu, pierwszeństwo dostępu do usługi, wsparcie oraz miejsca parkingowe.
Ministrowie przyjęli dyrektywę obejmującą przepisami również obywateli państw trzecich przebywających legalnie w UE. Dzięki temu również oni będą mogli korzystać z kart podczas krótkich pobytów w Europie.
Za wydawanie fizycznych i cyfrowych europejskich kart osoby z niepełnosprawnością będą odpowiadać urzędy krajowe. Karty te będą uznawane w całej Unii. Państwa członkowskie będą mogły wydawać je również w postaci elektronicznej.
Dyrektywy zostaną teraz podpisane przez Radę i Parlament Europejski, a wejdą w życie po publikacji w Dzienniku Urzędowym. Państwa członkowskie będą miały 2,5 roku na dostosowanie ustawodawstwa krajowego i 3,5 roku na rozpoczęcie stosowania nowych przepisów.
W 2022 r. 27% ludności Unii w wieku powyżej 16 lat miało jakąś formę niepełnosprawności. Zgodnie z szacunkami Eurostatu oznacza to łącznie 101 mln osób.
Źródło: Biuro prasowe Rady Unii Europejskiej
Europejski Akt o Dostępności stawia przed państwami członkowskimi konieczność dostosowania powszechnie używanych produktów i usług do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami. Przepisy ustawy wejdą w życie 28 czerwca 2025 r. Od tej daty firmy powinny wprowadzać na rynek produkty, które spełniają wymagania dostępności, oraz oferować i świadczyć dostępne usługi – zgodnie z przepisami tej ustawy.
To pierwsza tak szeroka i dotycząca wielu sektorów regulacja unijna w dziedzinie dostępności. Ustawa określa wspólne dla państw członkowskich UE wymogi dostępności dla najpowszechniejszych produktów i usług wykorzystywanych w życiu codziennym, takich jak: komputery, telefony, bankomaty czy usługi informacji cyfrowej w transporcie pasażerskim.
Jakie produkty muszą być dostępne?
Wymogi ustawy dotyczą produktów i usług uznanych za podstawowe do swobodnego funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami w codziennym życiu.
Produkty, które muszą spełniać te wytyczne to:
Kalisz jest pierwszym miastem w Polsce testującym specjalną mobilną aplikację. Rozwiązanie to pomaga osobom niewidomym i słabowidzącym w: dotarciu do przystanku, sprawdzeniu rozkładu jazdy, odnalezieniu właściwego pojazdu, podróży i bezpiecznym opuszczaniu pojazdu.
System, opracowany przy współpracy ze Szwajcarską Federacją Niewidomych i Słabowidzących, polega na automatycznej wymianie informacji pomiędzy urządzeniem pasażera a kierowcą autobusu. Osoba niewidoma lub słabowidząca może za pomocą aplikacji sprawdzić zdalnie rozkład jazdy i wysłać żądanie wejścia do nadjeżdżającego pojazdu. Może też z góry zaprogramować wybraną trasę i przystanki docelowe. W momencie, gdy autobus wjedzie w zatokę autobusową i kierowca otworzy przednie drzwi, przez głośniki zewnętrzne pojazdu zostaną odczytane numer linii i kierunek, a później wyemitowany sygnał dźwiękowy naprowadzający na drzwi i ułatwiający orientację na przystanku.
Co więcej, kierowca dojeżdżając do przystanku, otrzymuje na kokpit informację, że na najbliższym przystanku jest osoba, która wymaga pomocy podczas wejścia na pokład. Niewidomy, znajdując się w autobusie, dostaje informacje poprzez aplikację o kolejnych przystankach na trasie. W momencie, gdy chce wysiąść, wybiera taką opcję w aplikacji. Na kokpicie kierowcy pojawia się komunikat, że ma się zatrzymać i otworzyć przednie drzwi tak, aby użytkownik mógł bezpiecznie opuścić pojazd.
Po pomyślnym przejściu testów nowe rozwiązanie zostanie wprowadzone w mieście.
Kaliskie Linie Autobusowe wprowadziły już w swoim taborze szereg udogodnień dla osób z niepełnosprawnością. Na przykład, wewnątrz autobusów znajdują się przyciski stop oraz przyciski dla niepełnosprawnych, sygnalizujące chęć wyjścia z autobusu. Dodatkowo w 50 autobusach przyciski te oznaczone są alfabetem Braille’a.
Źródło: Urząd Miasta Kalisz
JR/Centrum Komunikacji PZN
Wybrano laureatów 17. edycji konkursu „Kraków bez barier” za rok 2023. Przyznano nagrody w trzech kategoriach i ogłoszono zdobywcę tytułu osobowości roku. Osobowością roku i zdobywcą statuetki „Herkulesa” został Adam Stromidło, prezes Polskiego Związku Głuchych, Oddział Małopolski. Przyznano również nagrody w pozostałych kategoriach.
W środę, 16 października br., w Operze Krakowskiej odbyła się gala, podczas której ogłoszono wyniki 17. edycji konkursu „Kraków bez barier”. To przedsięwzięcie promujące osoby, instytucje i firmy, które podejmują działania mające na celu ułatwienie funkcjonowania osobom z niepełnosprawnościami.
– Dostępność jest jak stan umysłu. Zmiana społeczna rozpoczyna się od otwartości, wzrostu świadomości i zrozumienia potrzeb na przykład osób z niepełnosprawnościami. Dostrzeżenie barier jest pierwszym krokiem do ich pokonania. Tym bardziej ważne jest więc konsekwentne realizowanie działań, które nie tylko pozwalają, by otaczająca nas przestrzeń była bardziej dostępna, ale też tak kształtują wydarzenia, projekty czy przedsięwzięcia, by mogły brać w nich udział i korzystać osoby ze specjalnymi potrzebami – podkreśla zastępczyni prezydenta Krakowa Maria Klaman, która wręczyła nagrody laureatom.
Jury konkursu wybiera zwycięzców poszczególnych kategorii oraz osobowość roku, czyli osobę szczególnie zaangażowaną w pomaganie osobom z niepełnosprawnościami. Osobowością roku i zdobywcą statuetki „Herkulesa” został Adam Stromidło, prezes Polskiego Związku Głuchych, Oddział Małopolski. Nagrodzono go za prospołeczną postawę oraz udział w kreowaniu polityki na rzecz poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnościami.
Laureaci konkursu „Kraków bez barier” za 2023 rok
Kategoria „Projekty i wydarzenia społeczne promujące Kraków jako miasto przyjazne osobom z niepełnosprawnościami”:
Starzejące się społeczeństwo, wzrost liczby pacjentów z chorobami wzroku związanymi z wiekiem i długi czas oczekiwania w kolejkach do okulistów to wnioski z dokumentu „Jak widzą Polacy – policy brief” przygotowanego przez ekspertów z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Brak działania oznacza zgodę na taką sytuację.
Lekarze eksperci z Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przygotowali ważny dokument „Jak widzą Polacy – policy brief”. Raport wskazuje najważniejsze wyzwania w opiece okulistycznej z perspektywy zdrowia publicznego. Wyniki zostały omówione w trakcie konferencji zorganizowanej na uczelni w październiku. Wytyczne omówili:
prof. dr hab. n. med. Marek Rękas, konsultant krajowy ds. okulistyki, kierownik Kliniki Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego ‒ PIB oraz dr hab. n. med. i n. o zdr. Filip Raciborski, współautor dokumentu „Jak widzą Polacy – policy brief”, prodziekan ds. zdrowia publicznego na Wydziale Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
„Funkcjonujący w Polsce system leczenia chorób oczu, a w szczególności siatkówki, możemy uznać za bardzo dobry, jeśli rozpatrujemy jego ogólne założenia. Program lekowy B.70 oferuje szeroki dostęp do nowoczesnego leczenia neowaskularnej (wysiękowej) postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem oraz cukrzycowego obrzęku plamki. Czas oczekiwania na leczenie w wypadku osób kwalifikowanych do programu obecnie już nie stanowi problemu. Wyzwaniem natomiast staje się kwestia braku rozwiązań sprzyjających wczesnemu diagnozowaniu pacjentów i włączanie ich do leczenia na jak najwcześniejszym etapie. Problemem jest także niska świadomość społeczeństwa dotycząca m.in. chorób siatkówki i kwestii lekceważenia pierwszych objawów. Aby poprawić sytuację, konieczne staje się wprowadzenie nowych rozwiązań, które usprawniłyby działanie systemu” – napisano w rekomendacjach opracowania „Jak widzą Polacy – policy brief”.
Według danych GUS, w 2019 r. trudności z widzeniem zgłaszało 20,1% mieszkańców Polski w wieku 15 lat i więcej. Problemy ze wzrokiem wymieniała co czwarta osoba powyżej 50. roku życia (25%) oraz częściej niż co druga osoba powyżej 80. roku życia (55,7%). Jak podano w raporcie wśród dorosłych mieszkańców Polski powyżej 60. roku życia niewidomi stanowią ok. 0,1% osób.
„Sztuczna inteligencja otwiera wiele nowych możliwość w diagnostyce chorób siatkówki. Jednakże tego typu rozwiązania wymagają użycia dedykowanego oprogramowania oraz wprowadzenia danych w formie cyfrowej (np. obrazy OCT). (…) Obecnie obserwujemy bardzo duży postęp w zakresie technologii IT oraz sztucznej inteligencji. Część z dostępnych już rozwiązań mogłaby być stosowana z powodzeniem na poziomie POZ, ale barierą jest ich koszt. Jednakże wraz z upowszechnieniem się tego rodzaju rozwiązań oraz postępem w zakresie cyfryzacji systemu ochrony zdrowia, można się spodziewać, że część z nich będzie mogła być z powodzeniem implementowana w ramach praktyki lekarza rodzinnego” – napisano w publikacji.
Stan leczenia chorób wzroku w Polsce skomentował konsultant krajowy ds. okulistyki prof. Marek Rękas. „W Polsce od kilku lat funkcjonuje dobry program lekowy leczenia chorób siatkówki. Umożliwia on leczenie pacjentów w oparciu o najnowsze standardy, zarówno w zakresie zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem, jak i w przypadku cukrzycowego obrzęku plamki. W chwili obecnej jest to program obejmujący największą grupę chorych wśród wszystkich programów lekowych finansowanych ze środków publicznych. Dostępność do leczenia ograniczana jest jednak przez brak regulacji w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i w związku z tym utrzymujące się długie kolejki do leczenia w ramach gabinetów okulistycznych. Taka sytuacja również wpływa na późne rozpoznawanie i wydłużanie się drogi pacjenta do leczenia w ramach programu lekowego. Należy również wprowadzić do programu nowe jednostki chorobowe np. leczenie zakrzepu żyły środkowej siatkówki czy chorób rzadkich, takich jak choroba Lebera. Zmiany w tym zakresie znacznie poprawią poziom leczenia chorób siatkówki w Polsce”.
JR/Centrum Komunikacji PZN
Samodzielny Publiczny Kliniczny Szpital Okulistyczny WUM po trzech latach remontu powrócił do swojej dawnej siedziby przy ulicy Sierakowskiego w Warszawie. W placówce znajdują się nowoczesne sale i blok operacyjny z nowym wyposażeniem.
Trzy nowoczesne sale operacyjne, zaawansowane urządzenia do diagnostyki oraz zespół wykwalifikowanych specjalistów to wszystko czeka na pacjentów w szpitalu. Ośrodek jest również bazą dydaktyczną Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jednostka oferuje nowatorskie metody leczenia, np. tzw. MIMS, zabiegi przeciwjaskrowe nowego typu, wykonywane bez naruszania ciągłości spojówki.
– Modernizacja placówki była niezbędna, aby sprostać rosnącym potrzebom pacjentów oraz dynamicznemu rozwojowi okulistyki – powiedział prof. Jacek P. Szaflik, dyrektor szpitala. – Dzięki nowym rozwiązaniom nasz szpital jest w stanie zapewnić jeszcze wyższy standard opieki oraz nowoczesne metody leczenia wielu złożonych przypadków chorób oczu. Budynek po rozbudowie zwiększył swoją powierzchnię o 25 proc., co bezpośrednio przekłada się na komfort pacjentów w całym procesie leczenia.
Głównym kierunkiem zainteresowań Katedry i Kliniki Okulistyki Wydziału Lekarskiego WUM są zagadnienia związane z diagnostyką i leczeniem schorzeń rogówki oraz jaskry.
Szpital realizuje leczenie w ramach programów lekowych: leczenie pacjentów z chorobami siatkówki i leczenie chorych na zapalenie błony naczyniowej oka (ZBN). Placówka przyjmuje pacjentów od wakacji.
Źródło: WUM
Wrocławski Dom Literatury zaprasza na wydarzenie z cyklu „Bliżej kultury”. Jest to cykl, w ramach którego będą pokazywane i omawiane tytuły, tematy i zjawiska, jakie miały miejsce na styku filmu i literatury. Pierwsze spotkanie, 27 listopada br., w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu będzie dotyczyło filmu „Chłopi”.
Film „Chłopi”, który swoją premierę miał w 2023 r., to najnowsza adaptacja nagrodzonej literacką Nagrodą Nobla powieści Władysława Reymonta. Reżyserii podjęli się DK Welchman i Hugh Welchman (twórcy „Twojego Vincenta”). Produkcja została wykonana w technice animacji malarskiej. Polegało to na tym, że najpierw nakręcono film z aktorami. W obsadzie znaleźli się m.in. Mirosław Baka w roli Boryny, Kamila Urzędowska jako Jagna, Robert Gulaczyk jako Antek Boryna, Ewa Kasprzyk, Andrzej Konopka, Sonia Bohosiewicz, Małgorzata Kożuchowska. Kolejnym etapem było malowanie i animacja kadrów. Zajęło to dużo czasu i wymagało zaangażowania wielu osób: malarzy i animatorów w studiach mieszczących się w Polsce, Serbii i Ukrainie. Z poszczególnych kadrów malowano olejne obrazy na płótnie, które stały się kluczowymi klatkami w filmie, a następnie animatorzy uzupełniali ujęcia namalowane przez malarzy, by całość filmu była jednolita. Muzykę stworzył Łukasz L.U.C. Rostkowski.
Po seansie odbędzie się rozmowa, w której wezmą udział: Łukasz Kozak – badacz historii kultury oraz Kacper Pobłocki – antropolog, pisarz i wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Spotkanie poprowadzi Antonina Tosiek – autorka cyklu o pamiętnikach chłopskich w „Czasie Kultury”.
Wydarzenie rozpocznie się od seansu przygotowanego z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. Będzie audiodeskrypcja, pętla indukcyjna i napisy, a późniejsza dyskusja będzie tłumaczona na PJM.
Organizator wydarzenia: Wrocławski Dom Literatury
Partnerzy: Fundacja Katarynka, Kino Nowe Horyzonty, Fundacja Olgi Tokarczuk
Termin: 27 listopada 2024 r. (środa), godz. 17.00–20.00
Miejsce: Kino Nowe Horyzonty, Kazimierza Wielkiego 19a-21, Wrocław
Bilety: wstęp wolny
Rezerwacja biletów i odbiorników, zgłaszanie zapotrzebowania na asystentów, którzy pomogą w dotarciu na miejsce wydarzenia oraz innych specjalnych potrzeb pod adresem: info@literatura.wroclaw.pl.
Dostępność kina: https://www.kinonh.pl/art.s?id=2507.
Teatr Pinokio w Łodzi zaprasza na spektakl „Brzydkie kaczątko” na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena. Jest to przeniesienie na scenę popularnej historii przygotowanej w konwencji teatru formy – lalek i masek. Spektakl prezentowany jest z audiodeskrypcją oraz tłumaczeniem PJM.
Przedstawienie „Brzydkie kaczątko” w reżyserii Bartosza Kurowskiego kierowane jest do dzieci od czwartego roku życia. Baśń przybliża dzieciom wartości, takie jak tolerancja i akceptacja, a także prawo do szacunku oraz poszukiwania własnej drogi i miejsca dla siebie. Spektakl odbędzie się 17.11.2024 r. (godz. 12.00 i 16.00) oraz 21.11.2024 r. (godz. 11.30).
Produkcja została zrealizowana w ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Kultura Wrażliwa”. Do grona aktorów grających w przedstawieniu zaproszono osoby z alternatywną motoryką, osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz neuroróżnorodne. Razem z aktorami Teatru Pinokio wprowadzili nową jakość do sztuk performatywnych, otwierając widzów na nowe sposoby odbierania i pojmowania teatru.
Zakup biletów online na stronie: https://www.bilety24.pl/obiekt/teatr-pinokio-w-lodzi-845.html.
Cały repertuar teatru dostępny na stronie: https://www.teatrpinokio.pl/#repertuar.
Miejsce:
Teatr Pinokio w Łodzi
ul. Sienkiewicza 75/77, Łódź
Terminy:
Wersja offline wygenerowana automatycznie.
Copyright © 2023 Biuletyn Informacyjny PZN. Wszelkie prawa zastrzeżone.