Skocz do spisu treści

Biuletyn Informacyjny PZN

BIP nr 7(294), kwiecień 2023

Redakcja
Joanna Rodzewicz [redaktor prowadzący]
Kamila Wiśniewska
Dominika Urbanik




Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: 226351910, 228312271 wew. 253,
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl

Biuletyn Informacyjny PZN współfinansowany ze środków PFRON.


Spis treści

Tyflogaleria PZN: Zaproszenie na spotkanie na temat dostępności
Instytut Tyflologiczny PZN: Praca szuka człowieka. Poszukujemy redaktora czasopism PZN
Okręg Pomorski PZN: Szkolenia w kierunku samodzielności
Koło PZN w Kielcach: Wielkanocne spotkanie w Kielcach
Koło PZN w Kielcach: Kwietniowe wydarzenia w kole
Koło PZN w Lesznie: Planowane warsztaty i wydarzenia
Koło PZN w Tychach: Wybrano nowy zarząd
Ponad 1000 inwestycji w zakresie dostępności
Nowe szanse dla uczniów
Orzeczenie o niepełnosprawności i stan zagrożenia epidemicznego
Uruchomiono infolinię dotyczącą nowego świadczenia
Dostępna uczelnia, czyli jaka?
Masz 18–30 lat? Podziel się swoimi marzeniami i obawami związanymi z przyszłością
Dobra informacja dla pacjentów
Tylko 4% z 4 milionów Polaków wie, że choruje na nerki
Nagrodzeni w konkursie „Gdynia bez barier”
Nagroda dla tych, którzy czynią dobro
Dni otwarte ośrodka w Krakowie
Poznaj skarby Biblioteki Narodowej



Tyflogaleria PZN: Zaproszenie na spotkanie na temat dostępności

Tyflogaleria Polskiego Związku Niewidomych zaprasza 20 kwietnia br. o godz.16.00 na spotkanie, na którym będą poruszone tematy związane z dostępnością podmiotów publicznych.

Gościem wydarzenia będzie Kamil Gąsowski, przedstawiciel Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W trakcie spotkania będzie można uzyskać odpowiedzi na pytania:

• czym jest dostępność?
• kto jest zobowiązany do jej zapewnienia?
• kim są osoby ze szczególnymi potrzebami?
• jak korzystać z prawa do dostępności?
• jak poinformować podmiot publiczny o braku dostępności?
• jak przygotować wniosek o zapewnienie dostępności?
• jak napisać skargę na brak dostępności?

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Tyflogaleria PZN, Warszawa, ul. Konwiktorska 7; nr tel.: 22 831 22 71 wew. 258, e-mail: tyflogaleria@pzn.org.pl

wróć do spisu treści



Instytut Tyflologiczny PZN: Praca szuka człowieka. Poszukujemy redaktora czasopism PZN

Instytut Tyflologiczny Polskiego Związku Niewidomych poszukuje redaktora czasopism PZN.

Wymagania konieczne:

Mile widziane:
Miejsce pracy:
Warszawa, ul. Konwiktorska 9 (praca stacjonarna).

Oferujemy:
Prosimy o przesłanie CV z dopiskiem „Redaktor PZN” na adres e-mailowy: kwisniewska@pzn.org.pl do 07.05.2023 r. Informujemy, że aplikacje będą rozpatrywane na bieżąco. Oferta powinna zawierać zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji.

Zastrzegamy możliwość kontaktu tylko z wybranymi kandydatami.

Klauzula RODO: https://pzn.org.pl/wp-content/uploads/2020/04/rekrutacja.pdf.

wróć do spisu treści



Okręg Pomorski PZN: Szkolenia w kierunku samodzielności

Okręg Pomorski PZN w dniach 13–22 marca br. przeprowadził dwa szkolenia z zakresu nowych technologii i dostępności w ramach realizowanego projektu „Samodzielność przez naukę” dofinansowanego przez PFRON.

Szkolenia odbyły się w hotelu „Great Polonia Beach&Molo Puck”. 30 osób z dysfunkcją narządu wzroku z okręgu pomorskiego wzięło w nich udział. Uczestnicy mieli możliwość poznania i nauki korzystania z aplikacji ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Zapoznali się też z działaniami rządowego programu Dostępność Plus z uwzględnieniem dostępności architektonicznej, informacyjno-komunikacyjnej i cyfrowej. Po zakończeniu spotkań, uczestnicy wyjechali do domów z nową wiedzą. Ponadto zostali wyposażeni w nowe narzędzia wspierające.

wróć do spisu treści



Koło PZN w Kielcach: Wielkanocne spotkanie w Kielcach

30 marca br. przedstawiciele Instytutu Tyflologicznego Polskiego Związku Niewidomych zostali zaproszeni na spotkanie wielkanocne do Koła PZN w Kielcach. Ten miło spędzony czas w licznym gronie na pewno wielu osobom zapadł w pamięci.

W wydarzeniu wzięły udział Izabela Hawryłow, Sekretarz Generalny Zarządu Głównego oraz Dominika Urbanik, pracownik Centrum Komunikacji. Wśród licznie zaproszonych gości pojawił się bp Jan Piotrowski, przedstawiciele kieleckiego oddziału PFRON, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i wielu innych.

Świąteczna atmosfera
Po uroczystym otwarciu wydarzenia przez Mariana Rafała Zakrzewskiego, prezesa koła w Kielcach i poświęceniu pokarmów nadeszła pora na część artystyczną. Spotkanie umiliło wystąpienie Mai z pobliskiej szkoły muzycznej, która zagrała na skrzypcach muzykę Bacha w tonacji g-moll. Po dwóch utworach – szybszym i spokojniejszym, bardziej nastrojowym – przyszedł czas na upominki. Prezes koła wręczył każdemu z zaproszonych gości pracę wykonaną przez pracowników Zakładu Aktywności Zawodowej w Końskich. Każdy obdarowany miał również okazję do powiedzenia paru słów i złożenia życzeń wielkanocnych.

Co słychać w kole…
Po oficjalnej części Marian Rafał Zakrzewski opowiedział także o działalności koła, organizowanych przez nie licznych wycieczkach i wydarzeniach. Nie zabrakło też kilku słów na temat wyzwań i problemów, z którymi musi się borykać. Obecnie najbardziej istotną kwestią jest zmiana lokalu. – W kole mamy ponad 400 członków. W tej sali, którą obecnie dysponujemy, wszyscy się nie zmieszczą. Dlatego podczas wydarzeń musimy prowadzić listę zapisów, tak żeby uczestnicy mogli się „wymieniać”. Oznacza to, że jeżeli ktoś był jednego roku np. na spotkaniu wielkanocnym, następnym razem może nie mieć szansy się pojawić, żeby zwolnić miejsce pozostałym. To duży problem, tym bardziej, że nasi członkowie często i chętnie do nas przychodzą – mówił.

… a co w DPS-ie
Przy okazji wizyty w Kielcach warto wspomnieć również o odwiedzinach w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Złotej. Dyrektor DPS-u, Romuald Jantarski powiedział kilka słów o tym, jak funkcjonuje ośrodek, z jakimi trudnościami jego pracownicy stykają się każdego dnia oraz jak sobie z nimi radzą. Nie obyło się bez oprowadzenia po domu. Był to wyjątkowy dzień spędzony w miłej atmosferze.

DU/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Koło PZN w Kielcach: Kwietniowe wydarzenia w kole

Koło PZN w Kielcach przedstawia plan wydarzeń w kwietniu br.

Harmonogram:


Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniach powinny zapisać się osobiście w siedzibie koła lub telefonicznie, dzwoniąc pod nr tel.: 690 895 882 lub 41 343 73 27.

wróć do spisu treści



Koło PZN w Lesznie: Planowane warsztaty i wydarzenia

Zarząd Koła PZN w Lesznie podpisał umowę dotacyjną z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie na rehabilitację podstawową seniorów − zajęcia i warsztaty.

Zarząd koła podpisał również w marcu br. umowę z Muzeum Okręgowym na realizację warsztatów pn. „Zapraszamy do muzeum po prostu” oraz z Centrum Edukacji Niewidzialny Świat na przygotowanie warsztatów i organizację turnieju strzeleckiego z broni laserowej. W marcu podjęte zostały także inne działania projektowe.

28 kwietnia o godz. 12.00 odbędzie się Walne Zebranie Członków Koła w celu wyboru nowego zarządu. Organizatorzy zapraszają wszystkich członków koła.

wróć do spisu treści



Koło PZN w Tychach: Wybrano nowy zarząd

29 marca br. odbyło się Walne Zebranie Koła Polskiego Związku Niewidomych w Tychach. Nowym prezesem koła został Mariusz Partyka. Wybrano również członków zarządu, a zostali nimi: Sabina Bulanda, Michał Hałota, Marcin Suchowski oraz Sylwia Wojcieszek.

W wydarzeniu uczestniczyli goście spoza koła: Sebastian Biały, Prezes Zarządu Okręgu Śląskiego oraz Jerzy Janas, Członek Zarządu Głównego. Na zebraniu przyjęto i przedyskutowano sprawozdanie ustępującego zarządu oraz wręczono odznaczenia za pracę na rzecz koła.

wróć do spisu treści



Ponad 1000 inwestycji w zakresie dostępności

Temat przewodni konferencji zorganizowanej w kwietniu br. w Toruniu to: popularyzacja dobrych praktyk w zakresie wdrażania dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wydało już ponad 16 mld zł na inwestycje wdrażające dostępność w praktyce.

To była pierwsza z cyklu konferencji „Wdrażanie i monitorowanie dostępności w instytucjach publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami”. Wydarzenie zorganizował Zakład Ubezpieczeń Społecznych we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej.

– Dzięki nowym przepisom ponad 2300 podmiotów wyznaczyło koordynatora ds. dostępności w samorządach i innych instytucjach. Prowadzimy też liczne szkolenia dla różnych grup zawodowych i społecznych. Rozmawiamy o dostępności na wydarzeniach takich jak dzisiejsze – powiedziała podczas spotkania sekretarz stanu Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Wiceminister wspominała również, że dwie ustawy o zapewnianiu dostępności były przełomem w myśleniu i kreowaniu postaw wobec dostępności w Polsce.

− Obecnie pracujemy już nad trzecią ustawą związaną z dostępnością, która przeniesie punkt ciężkości na zapewnianie dostępnych produktów i usług w sektorze prywatnym. Razem będą one stanowić całościowe ramy prawne dla poprawy sytuacji osób, które zmagają się z barierami i wykluczeniem – wytłumaczyła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Wydano już ponad 16 mld zł na inwestycje, aby wdrażać dostępność w praktyce. To środki transportu, dworce, szpitale, szkoły czy zabytki odnawiane i remontowane zgodnie z ideą dostępności. Takich rozwiązań jest już ponad tysiąc.

W kolejnej części konferencji głos zabrał przedstawiciel Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który mówił o działaniach podjętych na rzecz dostępności w tej instytucji.
− Klienci poprzez PUE ZUS mogą składać elektronicznie wnioski przez całą dobę niezależnie od godzin otwarcia urzędu. Osoby z niepełnosprawnością, podobnie jak wszyscy nasi klienci, mogą załatwiać sprawy w ZUS-ie bez wychodzenia z domu podczas e-wizyty. Nasza usługa też jest dostępna w języku migowym. Dodatkowo mogą z niej skorzystać osoby z niepełnosprawnością słuchu, a także niewidzące i niedowidzące. Pomyśleliśmy też o osobach starszych i takich, które wymagają szczególnej opieki. Mogą one skorzystać z e-wizyty w obecności członka rodziny, opiekuna faktycznego lub prawnego. ZUS oferuje także swoim klientom mobilne punkty jako pomoc dla osób z ograniczeniami ruchowymi, urząd zakupił też 250 mobilnych i stacjonarnych pętli indukcyjnych dla osób niesłyszących – wyjaśnił Mariusz Jedynak, wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Źródło: Program Dostępność Plus

wróć do spisu treści



Nowe szanse dla uczniów

Rola Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą (SCWEW) w edukacji dzieci niewidomych i słabowidzących w placówkach ogólnodostępnych była tematem konferencji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji. Każdy uczeń powinien mieć równe szanse i móc wybierać szkołę, która jest dla niego najlepsza.

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez wiceminister Marzenę Machałek 73% dzieci niewidzących kształci się w ośrodkach specjalnych. Natomiast ponad 80% uczniów niedowidzących korzysta z edukacji w szkołach ogólnodostępnych. Do rodziców należy wybór szkoły, do której uczęszcza ich dziecko.

– Rolą edukacji włączającej jest takie dostosowanie edukacji, czy to w szkole, która jest specjalnym ośrodkiem szkolno-wychowawczym, czy w szkole ogólnodostępnej, aby edukacja była dostosowana do dzieci, żeby później w życiu dorosłym miały one szansę na godne i w miarę możliwości samodzielne życie – powiedziała wiceminister Marzena Machałek. Podkreśliła również, że szkoła jest miejscem pokonywania trudności.
Wiceminister zwróciła uwagę na zmieniające się trendy. Wskazała, że rodzice nie chcą wysyłać dzieci do ośrodków odległych od miejsca zamieszkania.

– To nie jest tak, że dzieci z niepełnosprawnościami są skazane na bycie i funkcjonowanie daleko od rodziców. Ta zmiana, że ośrodek czy szkoła powinny być blisko ucznia, blisko domu, jest potrzebą wynikającą ze zmiany podejścia do niepełnosprawności – podkreśliła sekretarz stanu.

Zdaniem wiceminister Specjalistyczne Centra Wspierające Edukację Włączającą nie będą zastępować szkół specjalnych, ale uzupełnią pomoc oferowaną dzieciom i młodzieży przez szkoły ogólnodostępne.
– Są środki na 300 dodatkowych SCWEW-ów, aby były w prawie każdym powiecie. Nie chcemy likwidować szkół i ośrodków specjalnych. Mamy też dziesięciokrotnie więcej dzieci ze spektrum autyzmu w szkołach ogólnodostępnych – podsumowała wiceminister.

Źródło: Ministerstwo Edukacji

wróć do spisu treści



Orzeczenie o niepełnosprawności i stan zagrożenia epidemicznego

Stan zagrożenia epidemiologicznego został przedłużony do 30 kwietnia br. na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 marca br. Ma to związek z czasem obowiązywania orzeczeń o niepełnosprawności.

Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (zwanej potocznie ustawą covidową) orzeczenia, które traciły moc w czasie epidemii są ważne jeszcze przez 60 dni od momentu zniesienia stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, jednak z jednym zastrzeżeniem. Gdy osobie z niepełnosprawnością uda się otrzymać nowe orzeczenie, to stare traci swą moc z dniem wydania nowego dokumentu.

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Uruchomiono infolinię dotyczącą nowego świadczenia

Uruchomiono infolinię dotyczącą nowego świadczenia wspierającego dla osób z niepełnosprawnościami. Osoby zainteresowane mogą zasięgnąć informacji pod nr tel.: 22 245 61 00.

− Z myślą o osobach niepełnosprawnych i ich opiekunach uruchomiliśmy infolinię poświęconą nowemu świadczeniu wspierającemu. Osoby zainteresowane mogą otrzymać tu niezbędne informacje nt. samego świadczenia oraz decyzji ustalającej potrzebę wsparcia – powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 17.00.

4 kwietnia br. rząd przyjął projekt ustawy, która wprowadza nowe świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Świadczenie będzie wynosić od 50% do 200% renty socjalnej. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2024 r. Projekt przewiduje również możliwość dorabiania do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna.

O tym rozwiązaniu już pisaliśmy więcej w informacji: https://pzn.org.pl/nowe-swiadczenie-dla-osob-niepelnosprawnych-coraz-blizej/.

Źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

wróć do spisu treści



Dostępna uczelnia, czyli jaka?

Wsparcie asystenta, tłumacza migowego, instruktora orientacji przestrzennej, adaptacja materiałów i wypożyczalnia sprzętu wspomagającego – to wszystko dla studentów z niepełnosprawnościami powinna proponować uczelnia, aby więcej takich osób studiowało w szkołach wyższych i miało dalsze możliwości rozwoju.

Zgodnie z danymi GUS-u w roku akademickim 2021/22 na uczelniach kształciło się 19,9 tys. osób z niepełnosprawnościami, tj. 1,7% ogólnej liczby studentów, a ukończyło je 5,4 tys. osób – 1,8% ogólnej liczby absolwentów. Liczba ta z roku na rok w niewielkim stopniu wzrasta. Kwestia dostępności została unormowana prawnie i coraz częściej zostaje wprowadzana. Uczelnie wyższe również podążają zgodnie z tym trendem i obecnie w większości z nich znajduje się pełnomocnik lub biuro ds. osób z niepełnosprawnościami. Do zwiększenia dostępności przyczynił się również program „Uczelnia dostępna” realizowany ze środków europejskich i ogłoszony przez NCBR. W ramach trzech edycji programu dofinansowanie w wysokości blisko 652 mln zł otrzymało 196 uczelni (wg stanu na koniec 2021 r.). To ponad połowa działających w Polsce szkół wyższych.

Uniwersytet Warszawski był jednym z pionierów w zakresie działań na rzecz dostępności kształcenia. Pierwsze kroki podejmowano tam już w latach 90. Obecnie studenci z niepełnosprawnościami na tej uczelni mogą liczyć na różnorodne wsparcie, m.in. zapewnienie wsparcia asystenta, tutora czy tłumacza Polskiego Języka Migowego. Osoby z dysfunkcjami mają okazję także skorzystać z: usługi przygotowania materiałów dydaktycznych w formach alternatywnych (cyfrowa, brajl, druk powiększony i wydruki 3D) czy najnowszych rozwiązań technologicznych dzięki Wypożyczalni Elektronicznego Sprzętu Przenośnego. Ponadto, studenci mogą też zamówić transport z domu na zajęcia i z powrotem.

− Pamiętam, że kiedyś na UW można było liczyć na systemowe wsparcie dla studentów z niepełnosprawnościami, czyli ustalone formy pomocy, z których można było skorzystać. Tak jest zapewne i teraz – mówi Rafał z dysfunkcją narządu wzroku, który studiował na tej uczelni kilkanaście lat temu.

Ważnym obszarem działań Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami (BON) UW skierowanym do grupy osób z dysfunkcjami narządu wzroku jest adaptacja materiałów dydaktycznych. Dział adaptacji na bieżąco przygotowuje pomoce używane w trakcie studiów do postaci dostępnej, indywidualnie dobranej do potrzeb studenta. Najczęściej przygotowywane są one w postaci dostępnych dokumentów tekstowych (pliki edytora Word), może to też być wydruk brajlowski, brajl elektroniczny lub nagranie audio. Nietekstowe materiały zaś mogą być przygotowane w postaci grafiki dotykowej, wydrukowanej na drukarce brajlowskiej, na papierze kapsułkowym lub drukarce 3D. Działania adaptacyjne uzupełnia Akademicka Biblioteka Cyfrowa (ABC). Jest to system biblioteczny, który kataloguje i udostępnia zbiory, głównie akademickie, w formatach dostępnych. BON przygotowuje także adaptacje książek do ABC. W tej kwestii dużym wsparciem są wolontariusze – to oni wykonują prace związane z korektą tekstów.

− Studia na UW wspominam pozytywnie. Pamiętam, że już wtedy były różne formy wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Na początku studiów korzystałem ze szkolenia komputerowego, które wtedy było dla mnie bardzo przydatne, bo potem mogłem używać bez problemu programów, które ułatwiały mi studiowanie. Korzystałem też z wypożyczalni sprzętu, używałem np. laptopa, skanera i notatnika brajlowskiego, który był dużym wsparciem w samodzielnym robieniu notatek. Zarówno w tamtym czasie, jak i obecnie sprzęt ten jest drogi, dlatego pomoc uczelni w nieodpłatnym użyczeniu tej technologii była naprawdę ważna. Przydatna dla mnie była również możliwość adaptacji materiałów. Wtedy dostawałem nagrania, w których osoba czytała daną publikację potrzebną na zajęcia. Korzystałem też na początku studiów ze szkolenia, w trakcie którego instruktor orientacji przestrzennej pokazywał mi trasę z wybranego punktu do budynków, gdzie miałem zajęcia, a także trasę we wnętrzu budynków i po terenie kampusu UW – opowiada Rafał.

Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami cały czas rozszerza proponowane formy wsparcia. Ostatnio realizuje projekt „Uniwersytet dla Wszystkich − level up”, który wykorzystuje nowe technologie.

− Podjęliśmy temat upowszechnienia druku 3D dla wspierania edukacji osób z dysfunkcjami narządu wzroku. Sama technologia druku 3D jest już dość powszechna, ale brakuje rozwiązań skierowanych do osób niewidomych i słabowidzących – tłumaczy Anna Szymańska, kierownik Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami UW.

W ramach projektu opracowywane są konkretne działania. Te sprawdzone i przetestowane są publikowane w serwisie www.cewis.uw.edu.pl. Projekty są dostępne bezpłatnie, do pobrania i wydruku. Technologię druku 3D stosowano już wcześniej na uczelni do opracowywania pomocy dydaktycznych wspierających studentów z dysfunkcjami narządu wzroku. W ramach tej inicjatywy realizowane są dodatkowo inne działania, m.in.: udostępnianie zajęć sportowych dla osób z niepełnosprawnościami (z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb wynikających ze stanu zdrowia danego studenta) we współpracy ze Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Warszawskiego, a także prowadzenie systemu wsparcia tutorskiego oraz grupy wsparcia dla studentów w spektrum autyzmu. Co więcej, specjaliści opracowali podręcznik dla nauczycieli akademickich i kadry zarządzającej pt. „Uczelnia dostępna dla studentów ze spektrum autyzmu” oraz „Uczelnia przyjazna studentom ze specyficznymi trudnościami w uczeniu”.

− Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami stara się nieustannie rozwijać swoją ofertę, wychodząc naprzeciw pojawiającym się potrzebom wśród społeczności akademickiej. W ostatnim czasie opracowujemy założenia i modele wsparcia dla osób neuroróżnorodnych. Podnosimy wiedzę i kompetencje w zakresie wykorzystania technologii wspierających proces studiowania i samodzielnego poruszania się osób z niepełnosprawnościami po kampusach uniwersyteckich. Planujemy też rozwinięcie systemów zarządzania dostępnością cyfrową i architektoniczną na uczelni – na zakończenie wskazuje Anna Szymańska.

Joanna Rodzewicz/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Masz 18–30 lat? Podziel się swoimi marzeniami i obawami związanymi z przyszłością

Międzynarodowe badanie dotyczące oczekiwań, pragnień i obaw młodych osób z dysfunkcją narządu wzroku. Ankiety zbierane są do 1 maja br.

Holenderska organizacja Royal Dutch Visio, we współpracy z ICEVI i WBU, podjęła działania mające na celu dotarcie do młodych niewidomych i słabowidzących, aby dowiedzieć się, jakie są ich życzenia i obawy związane z przyszłością.
Zrealizowano film, w którym pięć młodych osób z dysfunkcją narządu wzroku z Holandii opowiada o swoich marzeniach dotyczących przyszłości (osoby mówią po niderlandzku, napisy są w języku angielskim). Film został opublikowany na stronie internetowej projektu Aspiro, jako źródło informacji dla innych osób z niepełnosprawnością narządu wzroku. Przygotowuje on grunt do dyskusji nt. tego, jak młodzi niewidomi i słabowidzący widzą swoją przyszłość. Wideo zaprezentowano na kongresie Vision 2022. Link do nagrania: https://youtu.be/cL24hlTbOHE.

Inicjatorzy badania uważają, że młodzi niewidomi i słabowidzący na całym świecie mają prawo do edukacji i uczestnictwa w życiu społecznym. Rodzice i inni dorośli podejmują jak najwięcej starań każdego dnia, aby zapewnić młodym osobom z dysfunkcją narządu wzroku możliwość odniesienia sukcesów. Jednak wciąż istnieją przeszkody w edukacji i zatrudnieniu. Celem badania jest uzyskanie informacji, co o tym myśli sama młodzież niewidoma i słabowidząca na całym świecie.
Zachęcamy osoby niewidome i słabowidzące w wieku 18–30 lat do wzięcia udziału w tym badaniu, korzystając z jednego z poniższych linków:


Ankieta jest w pełni dostępna jako formularz Microsoft, a link do cyfrowego kwestionariusza będzie aktywny do 1 maja br.
Po zebraniu i przeanalizowaniu wyników badań zostanie zorganizowane spotkanie online przez inicjatorów tego przedsięwzięcia. O terminie poinformują oni wkrótce.

W razie pytań można przesłać wiadomość na adres: alemanczyk@pzn.org.pl

wróć do spisu treści



Dobra informacja dla pacjentów

Klinika Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie od marca br. dysponuje pełnym zapleczem diagnostyczno-terapeutycznym w zakresie leczenia nowotworów narządu wzroku. Dokonano już kilka pierwszych procedur medycznych z użyciem radioterapii u pacjentów z takimi schorzeniami.

Teraz Klinika Okulistyki WIM w Warszawie jest jednym z trzech ośrodków w Polsce (poza Krakowem i Poznaniem), który dysponuje zapleczem umożliwiającym leczenie pacjentów z nowotworami narządu wzroku zgodnie z najwyższymi światowymi standardami.

Od wielu lat zespół lekarzy Kliniki Okulistyki WIM pod kierownictwem prof. Marka Rękasa zajmował się diagnostyką i leczeniem nowotworów powierzchni oka i powiek niejednokrotnie wymagających złożonych rekonstrukcji. Nie było jednak możliwości leczenia nowotworów narządu wzroku promieniowaniem.

Radioterapia − leczenie promieniami jonizującymi – w wielu przypadkach pozwala skutecznie leczyć złośliwe nowotwory narządu wzroku z zachowaniem gałki ocznej i niejednokrotnie użytecznej ostrości wzroku.

Procedury napromieniania nowotworów narządu wzroku wymagają m.in. uzyskania zgody Państwowej Agencji Atomistyki i przede wszystkim zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu doświadczonych specjalistów w dziedzinie: chirurgii okulistycznej, onkologii klinicznej, radiologii, anestezjologii, radioterapii, a także fizyków medycznych. Po wielu staraniach taki zespół powstał w Klinice Okulistyki WIM.

Źródło: Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy

wróć do spisu treści



Tylko 4% z 4 milionów Polaków wie, że choruje na nerki

Ponad 4 mln Polaków ma chore nerki, ale świadomych tego jest zaledwie 4% z nich. To druga, po nadciśnieniu tętniczym, najczęściej występująca choroba przewlekła. Nieleczona prowadzi do przedwczesnych zgonów. Warto badać pracę swoich nerek i zdiagnozować chorobę we wczesnym stadium.

Właśnie zainaugurowano kampanię „Otwórz Serce na Nerki” pod patronatem Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. Jej ambasadorem jest aktor Piotr Polk, który sam chorował i miał przeszczep nerki.

Nerki chorują po cichu. Na początku ich dysfunkcja nie daje specjalnych objawów. Organizm jest w stanie poradzić sobie ze znacznym ograniczeniem funkcji tego organu. Dlatego wielu nie wie o tym, że choruje na przewlekłą chorobę nerek (PChN). Pacjenta powinno zaniepokoić: ogólne osłabienie, obustronne obrzęki stóp i podudzi, nadciśnienie tętnicze, pienienie się moczu lub zmiana jego barwy na brunatną. Chorobę można wykryć dzięki badaniom diagnostycznym.

Należy wykonać badania krwi i moczu. Na podstawie oznaczenia kreatyniny we krwi zostanie obliczona wielkość filtracji kłębuszkowej, czyli wartość eGFR. Badanie ogólne moczu może wykazać nieprawidłowy osad lub obecność białka w moczu. Badanie w kierunku albuminurii (UACR) pozwala ocenić stopień wydalania albumin z moczem. Stosuje się także inne badania w celu oceny stopnia uszkodzenia nerek. Przynajmniej raz w roku powinno się wykonać badanie kontrolne czynności nerek. Dotyczy to w szczególności osób, które cierpią na: cukrzycę, nadciśnienie, otyłość, choroby serca lub w rodzinie występowały choroby nerek. Niezdrowa dieta również bardzo szkodzi nerkom. Zawiera ona np. fosforany, a nerki nie potrafią ich wydalać z organizmu.

We wczesnym stadium, dzięki lekom i regularnym badaniom monitorującym, rozwój choroby można powstrzymać. Gorsze są rokowania, kiedy chorobę wykryje się w zaawansowanym stadium.
− Rozpoznanie przewlekłej choroby nerek to nie wyrok śmierci – zaznaczyła prof. Magdalena Krajewska, Prezes Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego. I dodała: – Odpowiednia dieta i leki hamują postęp przewlekłej choroby nerek, opóźniają dializy o 6, 10 lat. Na dializach można przeżyć wiele lat. Nerki podlegają – jak każdy narząd – procesowi starzenia. Jeśli ktoś ma 70 lat, jego nerki pracują słabiej i to nic dziwnego. Natomiast stan chorobowy jest wtedy, gdy jest szybka progresja. Nie ma się co bać rozpoznania. Dbajmy o nerki jak o serce.

Więcej informacji o diagnostyce i leczeniu nerek na stronie kampanii: https://otworzsercenanerki.pl/.
Ciekawych podcastów na ten temat można wysłuchać na stronie: https://otworzsercenanerki.pl/strefa-wiedzy/.

Źródło: PAP Media Room/Materiały dot. kampanii społecznej

wróć do spisu treści



Nagrodzeni w konkursie „Gdynia bez barier”

Wybrano laureatów konkursu „Gdynia bez barier”. Wśród nich jest aktor Dawid Ogrodnik. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 22 maja br. w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

„Gdynia bez barier” to konkurs, w którym nagradzane są zarówno inwestycje niwelujące bariery architektoniczne, jak i inicjatywy społeczne, które pozwalają kształtować pozytywny wizerunek osób z niepełnosprawnościami. Medale Prezydenta Miasta Gdyni zostaną wręczone laureatom podczas uroczystej gali, która odbędzie się 22 maja w Teatrze Muzycznym.

Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się:


Źródło: UM w Gdyni

wróć do spisu treści



Nagroda dla tych, którzy czynią dobro

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do udziału w XI edycji Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody”. Można już zgłaszać kandydatów do tego wyróżnienia. Będą to osoby reprezentujące różne pasje, talenty i zawody, wyróżniające się zaangażowaniem i aktywnością społeczną. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 30 kwietnia br.

Nagroda im. Jana Rodowicza „Anody” została ustanowiona w 2011 r. Osoby do niej nominowane, potrafią dostrzec potrzebujących i mają wiarę w to, że każdy, nawet mały krok w stronę dobra może zmienić świat.

Ich postawa pokazuje, że wartości wpisane w etos pokolenia Powstańców Warszawskich, tj.: odwaga, honor, odpowiedzialność, opieka nad słabszymi, ale też empatia czy koleżeństwo, są aktualne do dzisiaj. Nagroda daje możliwość docenienia spontanicznych akcji i inicjatyw oraz nietuzinkowych osobowości w naszym otoczeniu.

Wyróżnienie nosi imię Jana Rodowicza „Anody” – Powstańca Warszawskiego, żołnierza Szarych Szeregów i Armii Krajowej. „Anoda” zmarł w styczniu 1949 r. po aresztowaniu przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Osoby, które go znały, opowiadały o jego wielkiej życzliwości i otwartości na drugiego człowieka.

W poprzednich edycjach kapituła doceniła m.in.: studenta, który będąc na wakacjach, ocalił życie czterech osób; mieszkańców wsi Chałupki za pomoc rannym i poszkodowanym w katastrofie dwóch pociągów pod Szczekocinami; jedenastolatka z Poznania, który dzięki sprawnie przeprowadzonej reanimacji uratował swojego wujka; założyciela fundacji odbudowującej domy i miejsca pracy dla irackich ofiar ISIS czy lekarza, który stworzył pierwsze na Podlasiu hospicjum domowe.

Kandydatów do Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody” można zgłaszać do końca kwietnia br., wypełniając formularz online na stronie: https://www.1944.pl/artykul/dobro-jest-blizej-niz-myslisz.-xi-edycja-nag,5361.html lub tradycyjnie, przesyłając zgłoszenie drogą pocztową na adres Muzeum Powstania Warszawskiego: ul. Grzybowska 79, 00-844 Warszawa.

Regulamin konkursu znajduje się na stronie: https://www.1944.pl/artykul/dobro-jest-blizej-niz-myslisz.-xi-edycja-nag,5361.html.

wróć do spisu treści



Dni otwarte ośrodka w Krakowie

Dyrekcja Zespołu Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie zaprasza dzieci i młodzież z niepełnosprawnością narządu wzroku wraz z rodzicami na Dni Otwarte w dniach 22 kwietnia i 3 czerwca br.

Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących to największa w województwie małopolskim placówka kształcąca osoby niewidome i słabowidzące. Oferta edukacyjna kierowana jest zarówno do małych dzieci, jak i młodzieży. Uczestnicy będą mogli uzyskać wiedzę na temat szkół i profili kształcenia, rodzajów zajęć rewalidacyjnych, internatu oraz Szkoły Muzycznej. Organizatorzy zapraszają na konsultacje ze specjalistami i spotkanie z dyrekcją.
Szczegółowe informacje i zapisy pod numerem telefonu: 48 12 267 44 20.

Kontakt:
Zespół Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie
ul. Tyniecka 6
30-319 Kraków
e-mail: centrum@blind.krakow.pl

wróć do spisu treści



Poznaj skarby Biblioteki Narodowej

Biblioteka Narodowa w Warszawie zaprasza osoby głuche oraz niewidome na oprowadzanie po tym miejscu. Wydarzenia odbędą się w dn. 18 i 20 kwietnia br. Obowiązują zapisy. Wstęp wolny.

Spotkania zostaną dostosowane do potrzeb osób niewidomych oraz głuchych (zapewnione będzie tłumaczenie na PJM). Dostępne terminy: 18 i 20 kwietnia br., godz. 10.00. Zainteresowane osoby mogą przesyłać swoje zgłoszenia na adres e-mail: a.glowacka@bn.org.pl.

Orientację przestrzenną dla osób niewidomych wspiera w obiekcie system znaczników elektronicznych. Na stronie internetowej można pobierać wskazówki dojazdu i dojścia z przystanków do budynków Biblioteki Narodowej na Polu Mokotowskim w Warszawie. Umieszczono je na stronie: https://bn.org.pl/projekty/dostep-do-skarbow-biblioteki-narodowej/dojazd-i-dojscie-do-biblioteki-narodowej.

W czytelniach Biblioteki Narodowej dostępne są stanowiska komputerowe wyposażone w programy asystujące, skanery, a także stacjonarne i przenośne powiększalniki. Czytelnicy mogą również korzystać z urządzenia lektorskiego.

Projekt „Dostęp do Skarbów Biblioteki Narodowej” jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa w ramach projektu „Kultura bez barier”.

wróć do spisu treści

Wersja offline wygenerowana automatycznie.
Copyright © 2023 Biuletyn Informacyjny PZN. Wszelkie prawa zastrzeżone.