Skocz do spisu treści

Biuletyn Informacyjny PZN

BIP nr 23(310), grudzień 2023

Redakcja:
Joanna Rodzewicz [redaktor prowadzący]
Kamila Wiśniewska
Małgorzata Przybyszewska


Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: (22) 635 19 10, (22) 831 22 71 wew. 253
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl


Biuletyn Informacyjny PZN współfinansowany ze środków PFRON.


Spis treści

Polski Związek Niewidomych: Za nami konferencja Europejskiej Unii Niewidomych
Instytut Tyflologiczny PZN: Znamy już „Człowieka bez barier 2023”
Instytut Tyflologiczny PZN: Innowacyjny pomysł na zapis nut
Instytut Tyflologiczny PZN: Propozycja udziału w inspirującym projekcie badawczym
Instytut Tyflologiczny PZN: Wypełnij ankietę na temat szczepień
Tyflogaleria PZN: Zaproszenie na koncert FURIBONDO
Okręg Lubuski PZN: Nowy zarząd
Okręg Podlaski PZN: Nowy zarząd
Ustawa o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami
Dostępność to rzecz niezbędna
„Model dostępnej kultury” dla każdej instytucji
Rynek pracy powinien być bardziej dostępny
Ilu Polaków żyje w biedzie?
O historii – dla osób niewidomych i słabowidzących
Zaproszenie na Dolnośląskie Spotkanie Kolędowe Niewidomych
Kolekcja z tysiąca i jednej nocy
Pilnie potrzebny dyktafon na kasety szpulowe



Polski Związek Niewidomych: Za nami konferencja Europejskiej Unii Niewidomych

Przedstawiciele Polskiego Związku Niewidomych wzięli udział w posiedzeniu Europejskiej Unii Niewidomych (EBU) w Brukseli. Wśród wielu tematów poruszana była m.in. kwestia dostępności bankomatów i banknotów euro.

Konferencja miała miejsce w dniach 17–19 listopada br. w Brukseli. Gospodarzem spotkania była Organizacja Osób Niewidomych i Słabowidzących w Brukseli – Ligue Braille/Brailleliga. Obrady toczyły się stacjonarnie i online. Uczestniczyły w niej osoby z blisko 20 krajów. Polski Związek Niewidomych reprezentował Prezes Zarządu Głównego PZN Andrzej Brzeziński oraz koordynatora ds. współpracy międzynarodowej Anna Powierża.

Uczestnicy konferencji rozmawiali m.in. o: Europejskiej Karcie Niepełnosprawności, Europejskim Centrum Zasobów Dostępności, Wyborach Europejskich w 2024 r, stanowisku EBU w sprawie alfabetu Braille'a, dostępności klubów sportowych dla osób słabowidzących i niewidomych, pojazdach autonomicznych i Traktacie z Marrakeszu.

W trakcie wydarzenia poruszany był temat dostępności bankomatów i waluty euro, ponieważ EBU współpracuje z Europejskim Bankiem Centralnym (EBC) w zakresie dostępności przyszłych banknotów. Na spotkaniu obecna była przedstawicielka EBC, która z uczestnikami czytającymi alfabetem Braille'a przeprowadziła serię testów weryfikujących prawidłowość oznaczeń brajlowskich na banknotach. Przedstawiciele grupy roboczej EBU ds. terminali płatniczych przedstawili raport na omawiany temat.

Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i poglądów, umożliwiło także przeanalizowanie wielu istotnych spraw dotyczących osób niewidomych.

wróć do spisu treści



Instytut Tyflologiczny PZN: Znamy już „Człowieka bez barier 2023”

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nagród osobom z niepełnosprawnościami, których społeczna aktywność, przedsiębiorczość i zaangażowanie w spełnianie własnych marzeń stanowi wzór dla innych. To już 21 edycja konkursu „Człowiek bez barier".

Uroczysta gala miała miejsce 5 grudnia 2023 r. Celem konkursu „Człowiek bez barier" jest promowanie i nagradzanie ludzi, których życie zawodowe i społeczne jest wzorem do naśladowania, osób z niepełnosprawnościami, które działają, pokonując trudności i ograniczenia.

Kapituła konkursu, pod przewodnictwem prof. Elżbiety Zakrzewskiej-Manterys z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, stanęła przed ogromnym wyzwaniem. Aż z 40 zgłoszonych osób należało wybrać 20 finalistów. Co ciekawe, konkurs będzie teraz międzypokoleniowy, ponieważ – poza finalistą w kategorii „Młody człowiek bez barier" – wybrany został po raz pierwszy „Senior bez barier”. Kategoria ta od przyszłego roku będzie oficjalnie przyjętą nową kategorią konkursu.

„Człowiekiem bez barier” został Przemysław Wieczorek – pedagog, wychowawca, terapeuta, sportowiec bez rąk. Sam o sobie mówi, że jest człowiekiem głębokiej wiary, który wszystkie sukcesy zawdzięcza Bogu. Jego droga do zawodowego spełnienia i sukcesów wiodła przez traumę z dzieciństwa, szpitale psychiatryczne, wyniszczające nawyki, narkotyki i skok pod pociąg. Nie było łatwo, ale przeszedł przemianę. Teraz pomaga innym.

Tytuł „Osobowości internetowej” zdobył Przemysław Świercz – reprezentant Polski w Amp Futbolu przez 12 lat (rodzaj piłki nożnej rozgrywanej przez zawodników po jednostronnej amputacji kończyny dolnej), kapitan drużyny, trener mentalny i sportowy juniorów, biznesowy mówca motywacyjny.

Wśród 20 finalistów konkursu znalazły się dwie osoby z dysfunkcjami narządu wzroku: Alicja Nyziak z Sieradza – działaczka społeczna, autorka tekstów w periodykach środowiskowych, prezes Koła PZN w Sieradzu. Alicja podejmuje wiele działań na rzecz dostępności kultury. Działa również na rzecz osób niewidomych chorych na cukrzycę. W finale znalazł się także Karol Pabich z Gryfina. Karol jest osobą głuchoniewidomą, niezwykłym człowiekiem. Skończył studia magisterskie na kierunku grafika projektowa oraz rozpoczął studia na kierunku scenografia i przestrzeń wirtualna. Prowadzi zajęcia integracyjne, wykłady i warsztaty związane z osobami głuchoniewidomymi. Jest artystą wizualnym. W swoich pracach wykorzystuje m.in. wklęsłodruk, linoryt, rzeźbę, solarigrafię. Za swoje dzieła Karol Pabich otrzymał już wiele nagród w dziedzinie kultury.

Pozostali finaliści to: instruktorka zumby; koordynatorka bazy wolontariatu w powiecie piaseczyńskim; artystka malująca i projektująca ubrania; prawnik aktywny społecznie; aktywistka na rzecz praw człowieka; magister politologii i dziennikarz; aktywistka i pisarka; niesłysząca aktorka; współzałożycielka zespołu Caritas; działacz zaangażowany w działalność pozarządową i samorządową; ekspert dostępności; student psychologii z najwyższym stopniem instruktorskim Harcerza Rzeczpospolitej; sportowiec kapitan i zawodnik reprezentacji Polski i klubu Wisła Kraków w Amp Futbolu; kilkukrotny wicemistrz świata i Europy w parataekwondo, współzałożycielka fundacji oferującej pomoc kobietom znajdującym się w kryzysie; członkini kadry narodowej w parabadmintonie; dziennikarka, blogerka i działaczka społeczna.

Niewidomy artysta Artur Rożek wraz z akompaniatorką uświetnił muzycznie tę niezwykłą uroczystość, śpiewając arie operowe. Było to niezwykle wzruszające i piękne spotkanie. Gratulujemy wszystkim i życzymy dalszych sukcesów.

Projekt współfinansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Fundacji Orlen. Honorowy patronat objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Elżbieta Oleksiak
Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN

wróć do spisu treści



Instytut Tyflologiczny PZN: Innowacyjny pomysł na zapis nut

Pracownicy Centrum Rehabilitacji PZN uczestniczyli w webinarium pt. „Dotyk Muzyki”. W trakcie wydarzenia zaprezentowany został innowacyjny pomysł zapisu nut dla osób niewidomych − odzwierciedlenie zapisu z jakiego korzystają widzący.

Webinarium odbyło się 5 grudnia br. Wzięli w nim udział Elżbieta Oleksiak i Łukasz Chmielewski. Celem spotkania było upowszechnienie innowacji społecznej polegającej na opracowaniu nowej notacji muzycznej − drukowanej w technologii 3D, łatwej w użyciu i zrozumiałej dla szerokiego grona odbiorców. Rozwiązanie to skierowane jest nie tylko do osób z dysfunkcją wzroku, ale też do widzących.

Pomysł opiera się na piśmie brajla, ale został zmodyfikowany do czterech punktów. Ma to na celu ułatwienie osobom niewidomym zrozumienie zapisu nutowego dla osób widzących. Liderka innowacji na spotkaniu opowiedziała o procesie wdrażania rozwiązania w życie.

Innowacja stwarza możliwość, by osoby z niepełnosprawnością wzroku i widzące mogły wspólnie − korzystając z tych samych materiałów − uczyć się nut. Rozwija ona również możliwości samodzielnego, twórczego eksperymentowania z muzyką u osób z dysfunkcją wzroku. Umożliwia spotkanie z doświadczonymi w nauczaniu muzyki nauczycielami i profesjonalnymi muzykami. Opracowana innowacja jest odpowiedzią na niwelowanie nierówności społecznych w obszarze edukacji osób niewidomych. Pomysł początkowo był sceptycznie przyjęty, ale w miarę, jak był przedstawiany, rozwiewały się wątpliwości.

Uczestnicy spotkania zwracali uwagę, że w brajlu istnieje już notacja muzyczna, ale jest ona bardziej złożona i trudna do zrozumienia. Innowacyjny zapis nutowy jest prostszy i bardziej przejrzysty, co ułatwia jego opanowanie. O rozwiązaniu można dowiedzieć się więcej, odwiedzając stronę internetową: https://www.zmuzykadoludzi.art.

Łukasz Chmielewski
Centrum Rehabilitacji Instytut Tyflologiczny PZN

wróć do spisu treści



Instytut Tyflologiczny PZN: Propozycja udziału w inspirującym projekcie badawczym

Do Polskiego Związku Niewidomych zwrócił się zespół Stacji Badawczej LunAres z ciekawą propozycją dla osoby niewidomej znającej język angielski w stopniu zaawansowanym. LunAres szuka osoby z niepełnosprawnością wzroku, która weźmie udział w dwutygodniowej symulacji misji kosmicznej. Poniżej zamieszczamy treść wiadomości, którą otrzymaliśmy.

Wiadomość:
„Razem z zespołem Stacji Badawczej LunAres chcielibyśmy zaproponować Państwu współpracę w ramach naszego projektu dotyczącego dostępności kosmosu (ICAres).

LunAres to laboratorium izolacyjne, w którym prowadzone są badania z zakresu medycyny, psychologii oraz testowania rozwiązań technologicznych dla przemysłu kosmicznego podczas tzw. misji analogowych (symulacji misji kosmicznych). Symulacje misji kosmicznych mają istotny wkład w badania nad załogowymi lotami kosmicznymi. Współpracujemy z różnymi uniwersytetami i instytucjami, które często przeprowadzają badania psychologiczne, medyczne lub testują projekty, np. łaziki. Zachęcam do odwiedzenia naszej strony internetowej: https://lunares.space/.

W ramach programu ICAres-2, w którym jeden z członków załogi jest osobą z niepełnosprawnością, skupiamy się na tym, w jaki sposób wiedza i doświadczenie osób niepełnosprawnych na Ziemi może pomóc rozwinąć technologie dla załogowych misji kosmicznych. Założeniem jest przygotowanie procedur lub technologii do stworzenia scenariusza możliwego wypadku, chwilowej niepełnosprawności lub niepełnosprawności spowodowanej innymi warunkami niż ziemskie.

Aktualnie szukamy osoby z niepełnosprawnością wzroku do wzięcia udziału w naszej dwutygodniowej symulacji misji kosmicznej, która odbędzie się w styczniu. Projekt realizowany jest z grantu – ze środków norweskich. Zależy nam na rozwijaniu procedur misji kosmicznych w zakresie dostępności, w tym dla osób niewidomych. Czy byłaby możliwość skontaktowania nas z osobą, która mogłaby być potencjalnym kandydatem? Szukamy osoby, która mówi biegle po angielsku oraz ma ponad 21 lat.”

Jesteś zainteresowany? Napisz na: info@lunares.space.

wróć do spisu treści



Instytut Tyflologiczny PZN: Wypełnij ankietę na temat szczepień

Rada Organizacji Pacjentów przy Ministerstwie Zdrowia zwraca się z prośbą o wypełnienie ankiety poświęconej tematowi szczepień osób dorosłych. Polski Związek Niewidomych również należy do tego grona. Dlatego nasza organizacja zachęca do wypełnienia ankiety.

Zebrane wyniki posłużą identyfikacji barier, obaw i potrzeb w zakresie szczepień. Będą stanowić materiał do dalszej pracy grupy ds. szczepień. Ankieta jest skierowana szczególnie do osób przewlekle chorych.

Badanie Fundacji My Pacjenci realizowane jest we współpracy ze stowarzyszeniami zrzeszonymi w Radzie Organizacji Pacjentów.
Link do ankiety: https://szczepieniadoroslych.webankieta.pl/.

Realizatorzy badania z góry dziękują respondentom za poświęcony czas na wypełnienie ankiety.

Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN

wróć do spisu treści



Tyflogaleria PZN: Zaproszenie na koncert FURIBONDO

W grudniu zapraszamy do Tyflogalerii PZN na występ zespołu FURIBONDO, w trakcie którego muzycy zagrają utwory muzyki klasycznej. Spotkanie wprowadzi was w świąteczną atmosferę i napełni dobrą, pozytywną energią.

19 grudnia br. o godz. 17.00 odbędzie się „Koncert na koniec jesieni” w wykonaniu zespołu FURIBONDO.
W programie muzyka: A. Vivaldiego, J. S. Bacha, A. Corellego, W. A. Mozarta, O. Respighiego.

Zagra zespół FURIBONDO w składzie:


Serdecznie zapraszamy na koncert. Wstęp wolny.
Tyflogaleria PZN, Warszawa, ul. Konwiktorska 7; nr tel.: 22 831 22 71, e-mail: tyflogaleria@pzn.org.pl

wróć do spisu treści



Okręg Lubuski PZN: Nowy zarząd

W Zielonej Górze odbył się Zjazd Delegatów Okręgu Lubuskiego PZN. Prezesem ponownie została Elżbieta Czerwonka.
Zjazd odbył się 29 listopada br. w siedzibie Koła PZN w Zielonej Górze. Obrady przebiegały w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze.

Uczestnicy spotkania w wyniku głosowania wybrali Elżbietę Czerwonkę z Gorzowa Wielkopolskiego na kolejną kadencję prezesa. Wiceprezesami zostali: Ewa Rybarczyk z Nowej Soli oraz Paweł Tatur z Gorzowa Wielkopolskiego. Na członków zarządu wybrano: Danutę Mielimączkę z Gorzowa Wielkopolskiego oraz Dariusza Wojciechowskiego z Zielonej Góry.

Nowym władzom życzymy pomyślności w realizowaniu celów statutowych Polskiego Związku Niewidomych, skuteczności i wizji na dalszy rozwój.

Koło PZN w Zielonej Górze

Źródło: Facebook Koła PZN w Zielonej Górze

wróć do spisu treści



Okręg Podlaski PZN: Nowy zarząd

1 grudnia br. w siedzibie Okręgu Podlaskiego Polskiego Związku Niewidomych odbył się XXIII Okręgowy Zjazd Delegatów. Na spotkaniu wybrane zostały nowe władze Okręgu.

Skład nowego zarządu:

Gratulujemy wybranym i życzymy owocnej pracy na rzeczy środowiska osób z dysfunkcją narządu wzroku.

Źródło: Facebook Okręgu Podlaskiego PZN

wróć do spisu treści



Ustawa o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami

W Kancelarii Prezydenta RP rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu Ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami. Jak uważają inicjatorzy, rozwiązanie zagwarantuje ciągłość usługi asystencji.

Kancelaria Prezydenta RP wspólnie z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej opracowała projekt Ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami. Asystent osobisty ma za zadanie pomóc osobie z niepełnosprawnością w wykonywaniu codziennych czynności i podejmowaniu różnych aktywności społecznych, np. w wyjściu z domu, powrocie lub dojazdach na rehabilitację. Punktem wyjścia do prac nad projektem była koncepcja asystencji osobistej przygotowana w ramach prac Narodowej Rady Rozwoju.

Jak zapewniają inicjatorzy, projekt jest odpowiedzią na oczekiwania środowisk osób z niepełnosprawnościami. Rozwiązanie zagwarantuje ciągłość usługi asystencji oraz dostęp do niej − stanowi to jeden z najważniejszych postulatów środowisk osób z niepełnosprawnościami.

Uwagi do przedstawionych rozwiązań legislacyjnych można przesyłać do 22 grudnia br. do Kancelarii Prezydenta RP na adres e-mail: asystencja@prezydent.pl.

Link do projektu ustawy i uzasadnienia:
https://www.prezydent.pl/storage/file/core_files/2023/11/29/2115b18169399c5d87b2e849a1d178ee/Projekt%20ustawy%20o%20asystencji%20osobistej%20os%C3%B3b%20z%20niepe%C5%82nosprawno%C5%9Bciami.pdf,
https://www.prezydent.pl/storage/file/core_files/2023/11/29/d9f8261ea22f607d5fb03b5550a67004/Uzasadnienie%20do%20projektu%20ustawy%20o%20asystencji%20osobistej%20os%C3%B3b%20z%20niepe%C5%82nosprawno%C5%9Bciami.pdf.

Źródło: www.prezydent.pl

wróć do spisu treści



Dostępność to rzecz niezbędna

Dostępność jest prawem, nie przywilejem – mówiono na konferencji zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością. Specjaliści rozmawiali m.in. o dostępności w edukacji, kulturze, sporcie i turystyce.

Konferencja „Dostępność, podmiotowość, samodzielność” odbyła się 5 grudnia br. w Lublinie. Organizatorami byli: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski.

O dostępności w edukacji mówiła dr Kamila Miler-Zdanowska, dyrektor Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Laskach. Dostępność w edukacji to równy dostęp do oferty edukacyjnej dla wszystkich uczniów.
– Tworząc dostępną ofertę edukacyjną, należy pamiętać o kilku elementach. Potrzebna jest odpowiednia kadra, budynek, pomoce dydaktyczne, metody nauczania, oddziaływanie rewalidacyjne i rehabilitacyjne – mówiła ekspertka.

W ośrodku jest zindywidualizowane nauczanie, klasy liczą 4 – 5 uczniów, dlatego nauczyciel ma czas dla każdego dziecka. Należy pamiętać, że uczniowie z niepełnosprawnością wzroku to grupa bardzo zróżnicowana ze względu na poziom możliwości wzrokowych. Dlatego dla każdego potrzebny jest inny rodzaj wsparcia.
− W ośrodku w Laskach mamy wykwalifikowaną kadrę tyflopedagogów, którzy mają praktyczną wiedzę, jak prowadzić uczniów niewidomych i słabowidzących. Co więcej, każdy pracownik, nawet z administracji, jest szkolony w zakresie pomocy osobom z niepełnosprawnością wzroku – mówiła Kamila Miler-Zdanowska.

Pomoce dydaktyczne używane w szkole w Laskach to m.in.: maszyny brajlowskie, drukarki 3D, drukarki brajlowskie, powiększalniki i lupy oraz różnego rodzaju makiety.

Oprócz standardowych lekcji są zajęcia rewalidacyjne i rehabilitacyjne, np. zajęcia z integracji sensorycznej i orientacji przestrzennej czy nauka czynności dnia codziennego. Co więcej, uczniowie mogą korzystać z dogoterapii i hipoterapii, a także rozwijać swoje zainteresowania w różnych dziedzinach.
− Do zapewnienia dostępności w szkole jest potrzebne dostosowane otoczenie, odpowiednia baza dydaktyczna i nakłady finansowe – zakończyła swoją prelekcję Kamila Miler-Zdanowska.

O dostępności w kulturze na przykładzie doświadczeń Narodowego Centrum Kultury opowiadał Michał Rydzewski, zastępca dyrektora ds. profesjonalizacji i wsparcia sektora kultury. Obecnie NCK prowadzi projekt wspólnie z PFRON-em „Projektowanie uniwersalne w kulturze”. Wcześniej instytut zorganizował cykl szkoleń w zakresie dostępności dla przedstawicieli domów kultury w Polsce, a także cykl warsztatów dla koordynatorów dostępności w instytucjach kultury. W planach jest stworzenie Centrum Kompetencji – miejsca, z którego będzie można korzystać, organizując jakieś wydarzenie. Będzie można tam zamówić usługę m.in. tłumaczenia na PJM, czy wypożyczyć sprzęt do audiodeskrypcji itp.

O przyrodzie dostępnej dla wszystkich opowiadał Krzysztof Wojciechowski z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. Mówił o tym, że z grantów na wprowadzanie dostępności skorzystało jedynie 10% parków narodowych i krajobrazowych. Jednym z nich był Żywiecki Park Krajobrazowy.

− W ramach projektu dostosowano tam małą infrastrukturę do potrzeb osób z niepełnosprawnością, przygotowano ścieżkę sensoryczną oraz ogród, zorganizowano również warsztaty edukacyjne dla uczniów specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, a także konkursy dla osób z niepełnosprawnościami – wskazywał prelegent.

Na konferencji specjaliści rozmawiali również o dostępności w sporcie i turystyce, a także o dostosowaniach architektonicznych. Wydarzenie stanowiło forum wymiany doświadczeń i inspiracji dla wszystkich osób zajmujących się tematem dostępności.

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



„Model dostępnej kultury” dla każdej instytucji

Po trzech latach zakończył się projekt „Kultura bez barier”, w ramach którego stworzony został „Model dostępnej kultury”. Program ma służyć temu, aby oferta instytucji kultury była dostępna dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnościami. Gotowa wersja publikacji została właśnie udostępniona.

Projekt realizowany był przez: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Fundację Kultury bez Barier oraz niemieckie Kompetenzzentrum für Kulturelle Bildung im Alter und inklusive Kultur. „Model dostępnej kultury” był testowany przez 164 instytucje z całej Polski.

Opracowanie to jest zbiorem zasad i wskazówek, które pozwalają na zaplanowanie i uruchomienie procesu udostępniania zasobów kultury osobom ze szczególnymi potrzebami. Zostały uwzględnione w nim osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Program wskazuje również, jak elementy dostępności można włączyć do codziennej praktyki działań.
„Model dostępnej kultury” – podstawowe zasady:


Z publikacją można zapoznać się na stronie: https://kultura-bez-barier.pfron.org.pl/fileadmin/Projekty_UE/kultura-bez-barier/2023-11-27_Model/Model_Doste__pnej_Kultury_2023.pdf?utm_campaign=pfron&utm_source=df&utm_medium=download.

Źródło: MKiDZN

wróć do spisu treści



Rynek pracy powinien być bardziej dostępny

Firmy budujące zespoły w skład, których wchodzą osoby z niepełnosprawnościami, potrafią efektywniej odpowiadać na wyzwania rynku pracy. Dzięki otwarciu na różnorodność przyciągają talenty i zauważają nowe perspektywy rozwoju.

− W zeszłym roku można było zauważyć większą niż w poprzednich latach aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy w Polsce. Jak podają dane BAEL, był to poziom 567 tys. Ten rok zakończymy z podobnym wskaźnikiem, wciąż jednak pozostaje pewien niedosyt – tłumaczy Łukasz Kubiak, ekspert rynku pracy z agencji Manpower.

Wśród najczęściej wymienianych barier dla osób z niepełnosprawnościami na drodze do sukcesu zawodowego, są m.in.: brak aktualnej wiedzy pracodawców o możliwościach zatrudnienia ich, a także problem z odpowiednim dopasowaniem stanowiska pracy. Z drugiej strony pojawiają się obawy pracodawców o częstą nieobecność takich pracowników ze względu na stan ich zdrowia.

– Rozpatrując polski rynek pracy pod kątem otwartości na osoby z niepełnosprawnościami na przestrzeni ostatnich kilku lat, widać progres. Zauważalny jest wzrost świadomości społecznej w kwestii równości i inkluzji, co przekłada się na bardziej przyjazne środowisko pracy. Choć osoby z niepełnosprawnościami mogłoby zatrudnić więcej firm. Szczególnie, jeśli myślimy o pracy kreatywnej, zdalnej, w branży: sprzedaży, marketingu, IT czy logistyki − mówi Łukasz Kubiak.

Ekspert Manpower podkreśla, że pracodawcy powinni zwrócić uwagę nie tylko na organizację biura, ale także na proces rekrutacyjny. Rekrutacja powinna być dostosowana do potrzeb kandydatów. Na przykład dla osób neuroatypowych szczególnie ważna jest aklimatyzacja. A więc pierwsze spotkanie powinno być wprowadzającym przekazaniem najważniejszych treści, a nie przepytywaniem kandydata. Zdarzają się kandydaci niemówiący, wtedy należy przygotować się na rekrutację „pisaną”.

– Pracodawcy powinni sami przekonać się, jaki potencjał tkwi w osobach z niepełnosprawnościami. Firmy, które budują różnorodne zespoły, potrafią efektywniej odpowiadać na potrzeby i wyzwania rynku pracy. Dzięki otwarciu na różnorodność przyciągają nowe talenty, zauważają wiele perspektyw, widoczna jest też mniejsza rotacja pracowników – podkreśla Łukasz Kubiak.

Źródło: Agencja HR Manpower

wróć do spisu treści



Ilu Polaków żyje w biedzie?

Szlachetna Paczka opublikowała „Raport o biedzie 2023”. Wskazano w nim, że 1,8 mln Polaków nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb. Z danych wynika też, że bieda powiązana jest z chorobą i często z niepełnosprawnością.

Z raportu przygotowanego na zlecenie Szlachetnej Paczki wynika, że w związku z inflacją i wzrostem cen 4 na 5 Polaków kupuje mniej lub zdecydowanie taniej. W skrajnym ubóstwie wciąż żyje blisko 400 tys. dzieci i 300 tys. seniorów. W ciągu roku przybyło ich ponad 40 tys.

Życie w skrajnej biedzie to konieczność przeżycia za 753,92 zł miesięcznie dla gospodarstw jednoosobowych i 670,15 zł na członka rodziny w gospodarstwie wieloosobowym. Dzienny budżet w takich domach to niewiele ponad 20 zł. Rodziny włączone do Szlachetnej Paczki w 2022 r. dysponowały średnio kwotą 436 zł na osobę, czyli 14 zł na dzień.

„Bieda ma twarze konkretnych ludzi i rodzin, które w zderzeniu z kryzysem ekonomicznym, wypadły na boczny tor życia. Codziennie dokonują wyborów tak trudnych, że trudno słuchać ich opowieści. Ale właśnie bycie wysłuchanym i zauważonym to być może dla nich jedyna szansa na życie” – napisała we wstępie do raportu Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia WIOSNA.

Sytuacja finansowa wielu Polaków pogorszyła się
Wydarzenia minionych trzech lat znacząco pogorszyły sytuację ekonomiczną wielu osób. Z badania wynika, że 3% Polaków nie stać na podstawowe zakupy. Mięsa, ryb i owoców nie kupuje 5% respondentów. Wykupienie leków na receptę nie jest możliwe dla 8% Polaków. 7% badanych nie stać na bieżące opłaty za media, a 8% ma problemy z regulowaniem czynszu.
41% gospodarstw domowych w Polsce nie jest w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb biologicznych i społecznych. Wskaźnik ten wzrasta do 48% w przypadku, gdy jeden z członków rodziny jest osobą z niepełnosprawnością.
Wśród 81% rodzin włączonych do Szlachetnej Paczki przynajmniej jedna osoba jest chora lub ma niepełnosprawność. Blisko 10 tys. z nich nie jest w stanie pokrywać kosztów leczenia i rehabilitacji.

Ze szczegółowymi danymi można zapoznać się na stronie: raportobiedzie.pl.

Źródło: Szlachetna Paczka

wróć do spisu treści



O historii – dla osób niewidomych i słabowidzących

Dla osób zainteresowanych dawnymi dziejami powstał nowy portal o historii. Serwis został przystosowany do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących, zgodnie ze standardami dostępności. Odbiorca, oprócz możliwości czytania, może słuchać artykułów.

Nowa strona o historii znajduje się pod adresem: historianaprawde.pl. To, co ją wyróżnia, to pełne – jak twierdzą jej twórcy – przystosowanie do potrzeb osób słabowidzących i niewidomych. Nie tylko poprzez przygotowanie strony zgodnie z wytycznymi WCAG 2.1, lecz także dzięki możliwości odsłuchiwania artykułów. Oprócz tekstów historycznych można zapoznać się tam z podcastami historycznymi oraz obejrzeć filmy dokumentalne. Serwis podzielony jest na działy: starożytność, średniowiecze, nowożytność, XIX w., I wojna światowa, między wojnami, II Rzeczpospolita, II wojna światowa, dzieje najnowsze. Internauta możne tam wybrać: artykuły, recenzje, reportaże i podcasty.

Portal stworzyła Fundacja Historyczna im. Mariana Rejewskiego, której celem jest promowanie historii Polski oraz budowanie postaw patriotycznych. Projekt przygotowano dzięki dofinansowaniu z Narodowego Instytutu Wolności w ramach projektu PROO.

Źródło: PAP Mediaroom

wróć do spisu treści



Zaproszenie na Dolnośląskie Spotkanie Kolędowe Niewidomych

Duszpasterstwo Głuchoniemych i Niewidomych we Wrocławiu oraz Fundacja FONIS zaprasza w styczniu na Dolnośląskie Spotkanie Kolędowe Niewidomych. Uczestnicy będą mogli poczuć świąteczną aurę i wspólnie podzielić się swoimi radościami.

Wydarzenie odbędzie się w piątek, 12 stycznia 2024 r. Spotkanie rozpocznie się uroczystą mszą św. w Katedrze św. Jana Chrzciciela o godz. 10.00. Następnie uczestnicy przejdą do auli Papieskiego Wydziału Teologicznego, gdzie odbędzie się część artystyczna oraz serwowany będzie poczęstunek. Spotkanie zakończy się ok. godz. 13.00.

Osoby, które chcą uczestniczyć w wydarzeniu, powinny zgłosić swój udział do dnia 5 stycznia 2024 r. Zapisy przyjmowane są telefonicznie: 690 502 670 lub mailowo: kontakt@fonis.pl.

Koszt uczestnictwa wynosi 12 zł. Opłatę można uiścić na miejscu.

wróć do spisu treści



Kolekcja z tysiąca i jednej nocy

Zespół Muzeum Azji i Pacyfiku stale pracuje nad poprawą dostępności oferty dla osób z niepełnosprawnościami. Zwiedzający mogą tam skorzystać z tyflografik, audiodeskrypcji i innych udogodnień. Wejście na wystawy dla osoby z niepełnosprawnością i osoby asystującej jest bezpłatne.

W prezentowanej kolekcji stałej znajdują się obiekty z krajów arabskich, przykłady tkanin i malarstwa z Iranu, kolekcja ubiorów, biżuterii i rękodzieła z Azji Centralnej oraz przedmioty związane z życiem i wyznaniami koczowniczych ludów Mongolii. Najliczniejszą kolekcję muzealiów stanowią obiekty z wysp Indonezji, w skład której wchodzą m.in.: maski, lalki teatralne, stroje i tradycyjna broń biała. Ekspozycja umożliwia bezpośredni kontakt z ponad 1000 niepowtarzalnymi obiektami. Przed przyjściem do tego miejsca można wysłuchać audioprzewodnika umieszczonego na stronie: https://www.muzeumazji.pl/wystawy/wystawa-stala/. Dodatkowo organizowane są tam również wystawy czasowe.

Osoby z niepełnosprawnościami mogą w trakcie wizyty w muzeum skorzystać z:


Wejście na wystawy dla osoby z niepełnosprawnością i jednej osoby asystującej jest bezpłatne. Bilety na różnego rodzaju wydarzenia organizowane w tej instytucji kosztują 1 zł dla osób z niepełnosprawnościami. Tak będzie do końca tego roku, dzięki programowi „Wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu”. Więcej informacji o programie na stronie: https://www.muzeumazji.pl/aktualnosci/wsparcie-osob-z-niepelnosprawnosciami-na-mazowszu//.

Szczegółowe informacje na temat dostępności muzeum znajdują się tu: https://muzeumdostepne.muzeumazji.pl/.

wróć do spisu treści



Pilnie potrzebny dyktafon na kasety szpulowe

Osoba niewidoma, seniorka, pilnie kupi dyktafon na kasety szpulowe. Dyktafon potrzebny jest do zapisywania ważnych informacji i numerów telefonów. Potrzebująca nie posługuję się alfabetem Braille’a ani nowoczesną technologią.
Jeśli możesz pomóc, skontaktuj się z naszą redakcją: 22 635 19 10.

wróć do spisu treści

Wersja offline wygenerowana automatycznie.
Copyright © 2023 Biuletyn Informacyjny PZN. Wszelkie prawa zastrzeżone.