Skocz do spisu treści

Biuletyn Informacyjny PZN

BIP nr 22(309), listopad 2023

Redakcja:
Joanna Rodzewicz [redaktor prowadzący]
Kamila Wiśniewska
Małgorzata Przybyszewska


Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: (22) 635 19 10, (22) 831 22 71 wew. 253
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl


Biuletyn Informacyjny PZN współfinansowany ze środków PFRON.


Spis treści

Polski Związek Niewidomych: Seminarium podsumowujące projekt TOPON
Polski Związek Niewidomych: Życzenia z okazji Dnia Pracownika Socjalnego
Polski Związek Niewidomych: Gala 30-lecia Stowarzyszenia CROSS
Instytut Tyflologiczny PZN: Zaproszenie na zajęcia do Domu Otwartego w Warszawie
Tyflogaleria PZN: Zapraszamy na wydarzenia w grudniu
Okręg Dolnośląski PZN: Nowy zarząd
Okręg Warmińsko-Mazurski PZN: Nowy zarząd
Okręg Warmińsko-Mazurski PZN: Zajęcia edukacyjne i konkurs plastyczny „Oczko”
Wielozmysłowe wycieczki kulturalne dla osób niewidomych i słabowidzących
Kongres Osób z Niepełnosprawnościami: Wspólny głos naszą siłą!
Niewidoma Polka na liście najbardziej wpływowych kobiet BBC
Powstał Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych
Pobierz aktualizację systemu Freestyle Libre
Można już zastrzec swój numer PESEL, chroniąc się przed oszustwem
Przygotujcie szlachetną paczkę dla rodziny
Reaguj na przemoc wobec dzieci
Spotkanie dla osób ze schorzeniami siatkówki i plamki żółtej
Zaproszenie do świata kryminału
Z żalem żegnamy
Z żalem żegnamy
Pilnie potrzebny dyktafon na kasety szpulowe



Polski Związek Niewidomych: Seminarium podsumowujące projekt TOPON

W Katowicach odbyło się Seminarium podsumowujące projekt „Trening orientacji przestrzennej dla osób niewidomych i słabowidzących (TOPON)”. Specjalistki z Polskiego Związku Niewidomych miały swoje wystąpienia w trakcie tego spotkania.

W trakcie seminarium, w dniach 22 i 23 listopada br., podsumowane zostały działania prowadzone w ramach tego międzynarodowego przedsięwzięcia. Projekt TOPON ma nowatorski charakter. Dzięki jego realizacji powstaje standard dotyczący szkolenia i doszkalania kadry trenerskiej z zakresu orientacji przestrzennej oparty na współpracy międzynarodowej oraz standard szkolenia osób z problemami wzroku. Polski Związek Niewidomych jest partnerem tego przedsięwzięcia.
Program konferencji obejmował takie zagadnienia, jak m.in.: wdrażanie standardu kształcenia instruktorów, szkolenie dla instruktorów O&M − trudności, bariery, korzyści, pierwsze kroki w nauczaniu orientacji przestrzennej i mobilności, a także nowoczesne technologie i echolokacja.

Panelistkami seminarium z Polskiego Związku Niewidomych były: Elżbieta Oleksiak (kierownik Centrum Rehabilitacji PZN), Anna Barwicka (tyflopedagog, dyplomowana ortoptystka w Poradni Leczenia Zeza i Niedowidzenia) i Teresa Kłys (dyrektor Centralnej Przychodni Leczniczo-Rehabilitacyjnej PZN). Specjalistki mówiły m.in. o systemie szkolenia i udostępniania psów przewodników oraz białych laskach – ich rodzajach, doborze i refundacji. Elżbieta Oleksiak zaprezentowała również informacje o instruktorach O&M w Polsce na podstawie wyników badań PZN. Uczestnikami seminarium byli także inni pracownicy PZN związani z projektem.

Projekt TOPON jest realizowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Partnerami projektu są: Polski Związek Niewidomych, Akademia Pedagogiki Specjalnej, Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego, Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach oraz Instituttet for Blinde og Svagsynede z Danii. Dzięki zaangażowaniu partnera zagranicznego możliwa była wymiana doświadczeń w zakresie metod szkolenia trenerów, a także programu szkoleń orientacji przestrzennej. Wypracowane dokumenty uwzględniają najnowsze rozwiązania stosowane w Europie.

Projekt TOPON prowadzono od 1.06.2021 do 30.11.2023 r. Więcej o tej inicjatywie można znaleźć na stronie: https://pzn.org.pl/trening-orientacji-przestrzennej-dla-osob-niewidomych-i-slabowidzacych-topon/.

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Polski Związek Niewidomych: Życzenia z okazji Dnia Pracownika Socjalnego

Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego życzymy osobom zatrudnionym w tym sektorze − energii i wytrwałości w niesieniu pomocy. Dziękujemy za Wasze wielkie serca, empatię i umiejętność wspierania wszystkich tych, którzy tego potrzebują.

Pracownicy socjalni są najbliżej potrzebujących. Pomagają im w trudnych sytuacjach. Działają w różnych obszarach takich, jak np.: opieka nad dziećmi, praca z rodzinami, pomoc osobom starszym, z niepełnosprawnością, czy rehabilitacja społeczna. Celem ich pracy jest poprawa jakości życia osób w kryzysie.

W jednostkach Polskiego Związku Niewidomych również pracują pracownicy socjalni. Organizacja posiada Domy Pomocy Społecznej w Chorzowie, Kielcach i Olsztynie, a także trzy Środowiskowe Domy Pomocy Społecznej w Olsztynie. Ma również Zakład Aktywności Zawodowej, a także Warsztaty Terapii Zajęciowej w Słupsku, Toruniu i Włocławku. Dziękujemy pracownikom socjalnym z tych jednostek za energię i serce, które wkładają w codzienną pracę.

Kierownictwo Polskiego Związku Niewidomych

wróć do spisu treści



Polski Związek Niewidomych: Gala 30-lecia Stowarzyszenia CROSS

Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących CROSS działa już 30 lat. Z okazji jubileuszu odbyła się uroczysta gala. Pojawili się na niej przedstawiciele ważnych organizacji i związków sportowych, partnerzy Stowarzyszenia, trenerzy sportowi oraz niewidomi i słabowidzący sportowcy.

Głównym celem Stowarzyszenia CROSS jest propagowanie i rozwijanie kultury fizycznej oraz sportu wśród osób niewidomych i słabowidzących – wśród dorosłych i dzieci. 30 lat działania to naprawdę wyjątkowa okazja do wielkiego świętowania.
Gala z okazji 30-lecia CROSS-u zorganizowana została 27 listopada 2023 r. w hotelu Groman w Sękocinie Starym, pod Warszawą. W uroczystości wzięło udział ponad 160 gości, którzy przyjechali z różnych stron Polski. Wśród nich pojawili się przedstawiciele organizacji oraz związków sportowych: Anna Wandzel Dyrektor Mazowieckiego Oddziału PFRON, Łukasz Szeliga Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Henryk Olszewski Polski Związek Lekkiej atletyki, Damian Reszka Prezes Polskiego Związku Warcabowego, Anna Zalewska z Polskiego Związku Brydża Sportowego, Marcin Szulc Prezes Nordic Walking Poland i Adam Dzitkowski Prezes ZKF Olimp. Polski Związek Niewidomych, w imieniu Prezesa, reprezentowała Małgorzata Przybyszewska.

Dyrektor Biura CROSS Przemysław Warszewski wygłosił referat na temat historii powstania i rozwoju Stowarzyszenia CROSS. Prezes CROSS-u Mirosław Mirynowski poprosił o upamiętnienie minutą ciszy wszystkich zmarłych już osób, które aktywnie działały dla CROSS-u. Uroczyste podziękowania otrzymali również obecni działacze i partnerzy, bez których rozwój Stowarzyszenia CROSS prawdopodobnie nie byłby możliwy. Wśród nich znalazł się także Polski Związek Niewidomych. Wręczone zostały też Odznaki od Ministra Sportu i Turystyki za zasługi dla sportu, statuetki dla zawodników, którzy zdobyli medale w Mistrzostwach Polski oraz statuetki i wyróżnienia dla trenerów za wkład pracy w rozwój sportu osób niewidomych i słabowidzących.

Po uroczystym obiedzie odbyły się prelekcje trenerów dotyczące różnych dyscyplin sportu. Opowiadano o historii, osiągnięciach i planach rozwojowych.

Niespodzianką na gali był wielki tort, który przyjechał na salę w rytm słynnego utworu „We Are the Champions” zespołu Queen. Na spotkaniu unosiła się rodzinna atmosfera i wielka radość ze wspólnych sukcesów.

Obecnie CROSS ma działanie ogólnopolskie, posiada 42 kluby, ponad 4000 członków i organizuje prawie 100 imprez rocznie. Oby tak dalej!

MP/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Instytut Tyflologiczny PZN: Zaproszenie na zajęcia do Domu Otwartego w Warszawie

Polski Związek Niewidomych został zaproszony do współpracy w Domu Otwartym – nowym inkluzywnym domu kultury w Warszawie. Miejsce otwarte jest dla osób pełnosprawnych i z różnymi niesprawnościami.

Ten ciekawy punkt na mapie Warszawy mieści się przy ul. Radzymińskiej 123. To bardzo funkcjonalna przestrzeń, z kilkoma pracowniami, z ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi i technologicznymi. Z Domu Otwartego mogą korzystać dzieci, dorośli i seniorzy, a także osobom z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Dom Otwarty organizuje różne warsztaty: plastyczne, muzyczne, ćwiczenia jogi, taneczne itp. Placówka gotowa jest przygotować zajęcia dla osób z niepełnosprawnością wzroku za symboliczną opłatę – 10-20 zł. Zachęcamy nasz Oddział Wojewódzki w Warszawie i koła w województwie mazowieckim do korzystania z zajęć.

Podczas spotkania ustalono, że do końca 2023 r. Dom Otwarty zaproponuje dla naszych członków z województwa mazowieckiego warsztaty z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Instytut Tyflologiczny PZN jest z kolei gotowy zorganizować dla pracowników Domu Otwartego szkolenie w Laboratorium Ciemności dotyczące potrzeb i możliwości osób z problemami wzroku.

Kontakt: Dom Otwarty, Aleksandra Zaborowska – tel. 516 357 386, e-mail: azaborowska@domotwarty.com.pl.

Elżbieta Oleksiak
Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN

wróć do spisu treści



Tyflogaleria PZN: Zapraszamy na wydarzenia w grudniu

W grudniu zaplanowane są dwa wydarzenia w Tyflogalerii PZN: koncert fortepianowy w wykonaniu prof. Marty Gozdeckiej oraz występ zespołu FURIBONDO z repertuarem muzyki klasycznej. Serdecznie zapraszamy do udziału w tych spotkaniach!

Koncert fortepianowy
5 grudnia br. o godz. 17.00 odbędzie się koncert fortepianowy w wykonaniu prof. Marty Gozdeckiej pt. „Muzyka romantyczna”. W programie utwory F. Liszta, R. Schumanna i F. Chopina.

Prof. Marta Gozdecka jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie fortepianu prof. Jana Ekiera. Umiejętności pianistyczne doskonaliła także pod kierunkiem prof. Marii Wiłkomirskiej, a następnie jako stypendystka rządu francuskiego u prof. Lucette Descaves w Paryżu. Prof. Marta Gozdecka jest laureatką konkursów krajowych oraz III nagrody Międzynarodowego Konkursu dla Wykonawców Muzyki Współczesnej w Utrechcie (Holandia). Koncertowała w: Austrii, Anglii, Belgii, Bułgarii, Czechach, Niemczech, Szwajcarii, Kanadzie i krajach byłego ZSRR. Dokonała licznych nagrań dla Polskiego Radia oraz rozgłośni radiowych w: Holandii, Szwajcarii, Berlinie, Paryżu, Kolonii i Londynie. Występowała z wieloma recitalami w Polsce, również jako kameralistka oraz w programach poetycko-muzycznych i koncertach poświęconych muzykoterapii.
W 1986 r. otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi, a w 1988 r. odznakę Zasłużony Działacz Kultury. Tytuł prof. sztuk muzycznych otrzymała z rąk Prezydenta RP w maju 1998 r. Za wybitne osiągnięcia pedagogiczne została wyróżniona trzykrotnie nagrodą Rektora AMFC. W marcu 2007 r. otrzymała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Koncert zespołu FURIBONDO

19 grudnia br. o godz. 17.00 odbędzie się „Koncert na koniec jesieni” w wykonaniu zespołu FURIBONDO.
W programie muzyka: A. Vivaldiego, J. S. Bacha, A. Corellego, W. A. Mozarta i O. Respighiego.

Zespół FURIBONDO zagra w składzie:


Wydarzenia odbędą się w Tyflogalerii PZN, przy ul. Konwiktorskiej 7 w Warszawie; nr tel.: 22 831 22 71, e-mail: tyflogaleria@pzn.org.pl.

wróć do spisu treści



Okręg Dolnośląski PZN: Nowy zarząd

W Okręgu Dolnośląskim PZN odbył się Okręgowy Zjazd Delegatów, na którym wybrano nowy zarząd. Prezesem okręgu została ponownie Barbara Lindenau Bryja.

Okręgowy Zjazd Delegatów odbył się 15 listopada br. w siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej we Wrocławiu. Wzięło w nim udział 60 uczestników.

W głosowaniu na nowe władze okręgu uczestniczyło 31 z 33 delegatów z 22 kół terenowych. Wśród zaproszonych gości był Andrzej Brzeziński, Prezes Zarządu Głównego PZN. W trakcie spotkania ocenił on pozytywnie działalność Okręgu Dolnośląskiego PZN, po przedstawieniu sprawozdania z upływającej kadencji Zarządu Okręgu oraz sprawozdania Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Dokumenty te zostały jednomyślnie przyjęte przez delegatów.

Prezesem na nową kadencję została wybrana dotychczasowa Prezes − Barbara Lindenau Bryja, wybrano też dwóch Wiceprezesów: Marzenę Liczmonik i Annę Jaworską (wchodzące w skład prezydium minionej kadencji). Zgodnie z obowiązującym statutem do składu Zarządu Okręgu zostało wybranych trzech członków: Irena Draganik − Prezes Koła Ząbkowice Śląskie, Agnieszka Staniak – członek Zarządu w Kole Jelenia Góra, Zbigniew Tomaszewski – Prezes Koła Wałbrzych.
Natomiast Przewodniczącym Okręgowej Komisji Rewizyjnej został Tadeusz Skrzypek, a w skład Komisji weszli: Ryszard Kosior (dotychczasowy Przewodniczący OKR), Sabina Czyżewicz, Irena Janiszewska (osoby te mają już doświadczenie w pracy Komisji) oraz dotychczasowy Wiceprezes − Zbigniew Skulski. Delegatami na zjazd Zarządu Głównego PZN zostali: Barbara Lindenau Bryja, Anna Jaworska i Krystyna Kwolek.

Podczas uroczystości, za wieloletnią pracę w kołach terenowych, zostali uhonorowani odchodzący prezesi: Maria Tylicka z Koła Góra Śląska i Teresa Woś z Koła Lubin. Podziękowania za pracę na rzecz osób niewidomych i słabowidzących wraz ze skromnymi upominkami dostali przedstawiciele ustępującego Prezydium Zarządu. Zjazd przebiegł sprawnie w miłej atmosferze.
Życzymy nowo wybranym władzom Okręgu Dolnośląskiego PZN wielu sukcesów oraz owocnej pracy na rzecz rozwoju stowarzyszenia.

Anna Jaworska
Wiceprezes Okręgu

wróć do spisu treści



Okręg Warmińsko-Mazurski PZN: Nowy zarząd

W Olsztynie odbył się XXI Zjazd Delegatów Okręgu Warmińsko-Mazurskiego PZN. Wybrano na nim nowy zarząd. Prezesem okręgu została wybrana ponownie Marta Łożyńska.

XXI Zjazd Delegatów Okręgu Warmińsko-Mazurskiego PZN odbył się w sobotę 18 listopada br. w Olsztynie. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru Okręgu. Podczas zjazdu, wybrane zostały nowe władze, które przez najbliższe cztery lata będą działały z zaangażowaniem na rzecz osób niewidomych i słabowidzących.

Skład nowego zarządu okręgu:

Prezes:
Marta Łożyńska

Wiceprezesi:
Alicja Bielecka-Rowińska,
Janina Maksymowicz

Członkowie Zarządu:
Dorota Maćko,
Irena Szwedzik,
Barbara Tolak.

Źródło: Facebook Okręgu

wróć do spisu treści



Okręg Warmińsko-Mazurski PZN: Zajęcia edukacyjne i konkurs plastyczny „Oczko”

Okręg Warmińsko-Mazurski PZN po raz drugi organizuje zajęcia edukacyjne pt. „Słabowidzący i niewidomi są wśród nas” oraz konkurs plastyczny „OCZKO”. W ten sposób dzieci będą mogły nauczyć się, jak pomagać osobom z dysfunkcją narządu wzroku.

Celem inicjatywy jest uwrażliwienie i zwiększenie świadomości najmłodszych olsztynian – uczniów klas IV–V na trudności i problemy, z jakimi mierzą się na co dzień, osoby z dysfunkcją narządu wzroku. Projekt prowadzony będzie od listopada br. do marca przyszłego roku. Uroczyste podsumowanie akcji nastąpi pod koniec kwietnia 2024 r.

Warsztaty dla uczniów
Do drugiej edycji zajęć edukacyjnych oraz konkursu plastycznego zgłosiło się 26 klas z 8 szkół podstawowych w Olsztynie – łącznie około 700 uczniów. Pierwsze spotkanie z klasami odbyło się 21 listopada br., wkrótce będą kolejne. Na zajęciach uczniowie będą mogli zapoznać się z urządzeniami, jakie codziennie używają osoby niewidome, poznają też zasady savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością. Co więcej, wcielą się w osoby z niepełnosprawnością wzroku, zakładając opaski na oczy i otrzymując białe laski.

I edycja konkursu plastycznego i zajęć edukacyjnych pt. „Słabowidzący i niewidomi są wśród nas” przeznaczona była dla uczniów klas I–III i trwała od listopada 2022 r. do lutego 2023 r. Inicjatywa wzbudziła ogromne zainteresowanie dyrektorów szkół, nauczycieli, uczniów oraz środowiska lokalnego. Udział wzięło w niej 10 szkół podstawowych (60 klas) − łącznie około 1200 uczniów. Do biura konkursu wpłynęło 300 prac. Uroczysta gala odbyła się 28 kwietnia br. w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Nagrody i wyróżnienia otrzymało 31 dzieci.

Konkurs „Oczko”
W tym roku, tak jak w ubiegłym, uczniowie będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „OCZKO – edycja II”. Dzieci będą miały za zadanie narysować i wymyślić hasło promujące pytanie: „Jak pomóc osobie słabowidzącej i niewidomej w Olsztynie?”. Celem konkursu jest sprawdzenie wiedzy uczniów, jaką nabędą podczas spotkań z pracownikami Polskiego Związku Niewidomych.

Prace plastyczne w konkursie należy przesłać w marcu przyszłego roku do biura Okręgu PZN w Olsztynie. W kwietniu zbierze się komisja, która oceni pracę i wybierze najlepsze. Uroczyste podsumowanie akcji odbędzie się w ostatnim tygodniu kwietnia przyszłego roku.

Inicjatywę ponownie objęli patronatem: Kurator Oświaty Krzysztof Marek Nowacki, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Marcin Kuchciński, Wojewoda Województwa Warmińsko-Mazurskiego Artur Chojecki, Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz oraz Prezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michalkiewicz. Patroni medialni to: www.olsztyn.com.pl, TVP 3 Olsztyn, Radio Olsztyn.

Nie można zapomnieć o sponsorach. Pierwsza edycja zajęć oraz konkursu plastycznego została wsparta przez wiele darczyńców: ROTARY Club Olsztyn Varmia, Stowarzyszenie BAJKA, Miejską Bibliotekę Publiczną, AUCHAN Olsztyn, TOYOTA Olsztyn, Fundację na rzecz Rozwoju Edukacji Dziecięcej FRRED, Biuro Podróży Szarpie Travel, DRAMIŃSKI TECHNOLOGY, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, Komendę Miejską Policji, Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski, Pawła Papkę oraz Janusza Cichonia.

Dzięki ich wsparciu i zaangażowaniu byliśmy w stanie ufundować nagrody dla laureatów. Liczymy, że i w tym roku sponsorzy dopiszą. A my będziemy mogli przygotować niezapomniane przedsięwzięcie dla olsztyńskich uczniów.

Biuro Okręgu Warmińsko-Mazurskiego PZN

wróć do spisu treści



Wielozmysłowe wycieczki kulturalne dla osób niewidomych i słabowidzących

Fundacja Wielozmysły zakończyła piątą edycję „Wielozmysłowych Wycieczek Kulturalnych” – artystycznego projektu skierowanego do osób z niepełnosprawnością wzroku. Zespół fundacji wraz z objazdowym warsztatem sztuki odwiedził Koło PZN Kozienice i Koło PZN Wołomin.

Zespół Fundacji Wielozmysły już od kilku lat prowadzi spotkania z osobami z niepełnosprawnością wzroku, które należą do Polskiego Związku Niewidomych. Tematem tegorocznej edycji było „Przenikanie”. Poprzez różnorodne materiały sensoryczne uczestnicy mieli okazję zapoznać się z wybranymi pracami polskich artystów.

− Zajęcia w kołach PZN składały się z dwóch części. Podczas spotkań poruszaliśmy wątki związane z przenikaniem się sztuki i natury. Korzystaliśmy z materiałów dodatkowych, modeli i prototypów dzieł sztuki. Mogliśmy wysłuchać relacji artystów, a także wierszy na temat bliskiego kontaktu z przyrodą – powiedziała Monika Matusiak z Fundacji Wielozmysły.

Pierwsza część zajęć dotyczyła twórczości dwóch artystów. Jednym z nich był Stefan Müller. Uczestnicy skupili się na jego futurystycznym projekcie Terra X. Jest to idea miasta totalnego, znajdującego się ok. 2000 m n.p.m. Przeniesienie tam aktywności ludzkiej stałoby się sposobem na ochronę przyrody na ziemi i dałoby możliwość odrodzenia bioróżnorodności. Osoby niewidome i słabowidzące wspólnie zastanawiali się, czy takie fantastyczne projekty mogłyby się wydarzyć w rzeczywistości.

Drugim artystą, o jakim mówiono na zajęciach, był Jan Sajdak, który w swojej twórczości porusza temat relacji człowieka z naturą. Uczestnicy poznali jego batyskafy – zawieszane w różnych przestrzeniach wiklinowe gniazda, w których ludzie mogą spędzać czas wolny. Osoby z dysfunkcją wzroku miały okazję zapoznać się z wiklinowymi modelami przygotowanymi przez artystę.

− Dzieła te stały się pretekstem do rozmowy o tym, jak współczesna sztuka może pomóc nam nawiązać kontakt z naturą, a także w jaki sposób odpowiada na zagrożenia związane z kryzysami ekologicznymi – wskazała Monika Matusiak.

Kolejnym etapem projektu była wycieczka do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, gdzie zainteresowani poznawali wybrane rzeźby i instalacje artystyczne. Zwieńczeniem projektu było słuchowisko „Jakie drzewo poznałeś?”. Materiał powstał podczas warsztatów. Link do nagrania: https://on.soundcloud.com/1K93F.

Fundacja Dostępnej Kultury Wizualnej – Wielozmysły to inicjatywa włączająca osoby z niepełnosprawnościami w odbiór oraz tworzenie sztuki. Od 2018 r. organizacja dąży do tego, żeby kultura stała się wrażliwsza na różnorodne potrzeby. Obecnie jej działania skierowane są do osób niewidomych i słabowidzących − tworzy dla nich przestrzenie, które dają możliwość samodzielnego poznawania sztuki.

Projekt „Wielozmysłowe Wycieczki Kulturalne – edycja V” był współfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje, edycja 2023.

wróć do spisu treści



Kongres Osób z Niepełnosprawnościami: Wspólny głos naszą siłą!

Jaka jest kondycja ruchu osób z niepełnosprawnościami w Polsce? Kogo w tej reprezentacji brakuje? Czy wszystkie opinie są wysłuchane i czy wszyscy mają równe szanse? Odpowiedzi na te pytania szukano w trakcie Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami.

Wydarzenie miało miejsce 29 listopada 2023 r w Warszawie. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji spotkania było „Wspólny głos naszą siłą!”.

Uczestnicy Kongresu pochylili się nad kwestią reprezentacji osób z niepełnosprawnościami. Pretekstem do rozmów było 20-lecie Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami (PFON), organizatora kongresu.

W trakcie wydarzenia wyróżniono osoby zasłużone dla organizacji. Wśród nich znalazła się Anna Woźniak-Szymańska, Prezes Honorowa PZN i jednocześnie Prezes PFON-u w latach 2008–2012. Wyróżniono również Krzysztofa Kotyniewicza, Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Związku Głuchych, Annę Rozborską, Wiceprezes Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego oraz inne osoby, które przez lata zasiadały w zarządzie organizacji PFON.

Podczas Kongresu zostały też przyznane tytuły Ambasadora i Ambasadorki Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami. Wyróżnienia przyznawane są tym, którzy aktywnie działają na rzecz obrony praw osób z niepełnosprawnościami oraz wdrażania i popularyzowania Konwencji ONZ w Polsce. Nagrody wręczył Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Uhonorowani zostali: Małgorzata Szumowska, Prezes Fundacji Centrum Edukacji Niewidzialna, Dyrektorka „Niewidzialnej Wystawy”, Przemysław Herman Zastępca Dyrektora Departamentu EFS w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, autor Ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, Łukasz Orylski, członek organizacji European Network on Independent Living (ENIL), od lat działający na rzecz wprowadzenia asystencji osobistej w Polsce, Rafał Średziński, Prezes Stowarzyszenia „My dla Innych”, który wspiera osoby z niepełnosprawnością intelektualną i w kryzysie psychicznym, Zbigniew Worony, współtwórca Fundacji Inne Spojrzenie, który prowadzi mieszkanie wspomagane w Warszawie dla osób w spektrum autyzmu.
Uczestnicy Kongresu dyskutowali na temat sytuacji poszczególnych grup osób z niepełnosprawnościami. Rzecznik Marcin Wiącek odniósł się do hasła i tematyki wydarzenia, wskazując, że samorzecznicy, czyli osoby, które mówią we własnym imieniu o swoich prawach i potrzebach, powinni być traktowani jako partnerzy procesu tworzenia prawa, tak aby proponowane zmiany uwzględniały ich potrzeby.

– W nowych okolicznościach politycznych będę kontynuował wspieranie państwa głosu, po to, aby żadna decyzja dotyczącą praw osób z niepełnosprawnościami nie była podejmowana bez państwa udziału – zapewnił rzecznik.

− Postulaty zgłaszane przez organizacje osób z niepełnosprawnościami powinny być jak najczęściej uwzględniane. Moim zadaniem jest wzmocnienie państwa głosu i wspieranie w dążeniu do jak najpełniejszego wdrożenia przedstawianych postulatów – dodał.

Dziewiąta edycja Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami poświęcona była kondycji ruchu osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Uczestnicy rozmawiali o zmianach, które zaszły w ciągu ostatnich dwóch dekad, a także o tym, co wspólnie udało się osiągnąć.

Trzy sesje równoległe dotyczyły aktualnych dylematów reprezentacji oraz sytuacji poszczególnych grup osób m.in. samorzeczników z autyzmem, self-adwokatów z niepełnosprawnością intelektualną, doradców ds. zdrowienia z niepełnosprawnością psychospołeczną, osób z mózgowym porażeniem dziecięcym oraz osób z niepełnosprawnościami znajdujących się poza systemem (m.in. w pieczy zastępczej, z doświadczeniem bezdomności, migrantów).

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Niewidoma Polka na liście najbardziej wpływowych kobiet BBC

BBC opublikowało listę 100 inspirujących i wpływowych kobiet z całego świata w 2023 r. Wśród wyróżnionych kobiet jest Izabela Dłużyk, która zajmuje się rejestracją i nagrywaniem dźwięków przyrody.

Na liście inspirujących kobiet BBC w tym roku znajdują się m.in. takie osobistości, jak: prawniczka i pierwsza dama USA ‒ Michelle Obama, prawniczka zajmująca się prawami człowieka ‒ Amal Clooney, zdobywczyni Złotej Piłki ‒ Aitana Bonmatí, ekspert ds. sztucznej inteligencji ‒ Timnit Gebru oraz pisarka Oksana Zabużko. Są tam również pionierki klimatyczne, czyli kobiety, które podejmowały działania pozwalające stawić czoło zmianom klimatycznym.

Z Polski zauważono inspirujące działania niewidomej Izabeli Dłużyk. Nagrywa ona dźwięki ptaków i inne odgłosy przyrody w Białowieży, jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych obszarów leśnych w Europie. Dokumentalistka dźwięków jest niezwykła dlatego, że jest młodą kobietą w zawodzie zdominowanym przez mężczyzn. Co więcej, jest osobą niewidomą i nie jest to barierą w realizacji jej pasji. Udowadniania przez to innym ludziom, że jeśli ktoś ma marzenia i chce je realizować, to ograniczenia nie istnieją.

Izabela Dłużyk, odkąd w wieku 12 lat dostała od rodziny magnetofon, wykształciła w sobie szczególną wrażliwość na śpiew ptaków. Potrafi identyfikować gatunki jedynie na podstawie dźwięku. Wierzy, że to ogromny przywilej dzielić się z innymi całym pięknem natury.

Wyróżnione przez BBC kobiety były bohaterkami materiałów telewizyjnych, radiowych i internetowych tego brytyjskiego koncernu medialnego. Izabela Dłużyk opowiadała o swojej pasji w podcaście BBC Radio 4.

Źródło: BBC

wróć do spisu treści



Powstał Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych

Funduszu Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych to zbiór przepisów, które ułatwiają dochodzenie roszczeń związanych z leczeniem. Uzyskanie świadczenia będzie teraz prostsze i będzie mogła skorzystać z niego dużo większa grupa osób niż wcześniej.

Nowe przepisy, które tworzą Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych, weszły w życie 6 września 2023 r. To szybka, pozasądowa, ścieżka uzyskania świadczenia kompensacyjnego z tytułu uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, zakażenia biologicznym czynnikiem chorobotwórczym lub śmierci pacjenta.

Na jakich warunkach przyznawana jest rekompensata?
Fundusz obejmuje zdarzenia, do których doszło w szpitalu w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Postępowanie prowadzone jest na wniosek pacjenta (a w razie jego śmierci – członka najbliższej rodziny). Uzyskanie świadczenia nie wymaga udowodnienia winy podmiotu leczniczego. Warunkiem jest stwierdzenie, że zdarzenia można było uniknąć, gdyby świadczenie zdrowotne zostało pacjentowi udzielone zgodnie z aktualną wiedzą medyczną albo gdyby zastosowano inną dostępną metodę diagnostyczną lub leczniczą.

Pacjenci, którzy w wyniku zdarzenia medycznego doznali poważnych następstw zdrowotnych, uzyskają też zaświadczenie uprawniające do korzystania poza kolejnością ze świadczeń zdrowotnych. Fundusz obejmuje zdarzenia, do których doszło począwszy od 6 września 2023 r. Wniosek można złożyć także wtedy, gdy zdarzenie miało miejsce wcześniej, ale wnioskodawca dowiedział się o nim już po wejściu ustawy w życie.

Wniosek o przyznanie świadczenia można złożyć w ciągu roku od uzyskania informacji o zakażeniu, uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia albo śmierci pacjenta (jednak nie później niż w ciągu 3 lat od samego zdarzenie). Wydając decyzję, Rzecznik opiera się na opinii medycznej sporządzonej przez działający przy nim Zespół ds. Świadczeń, składający się z doświadczonych lekarzy posiadających odpowiednią wiedzę i praktykę.

Samo wypełnienie wniosku jest bardzo proste. Można to zrobić, korzystając z udostępnionego wzoru na stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta.

Ile wynosi świadczenie z FKZM?
Maksymalna kwota świadczenia to 200 000 zł. W przypadku śmierci pacjenta świadczenie wynosi do 100 000 zł dla każdej z uprawnionych osób. Z wnioskiem mogą w takim przypadku wystąpić dzieci pacjenta, jego rodzice oraz małżonek (niepozostający w separacji) lub partner (konkubent). Wysokość świadczenia jest wyliczana w oparciu o szczegółowe wytyczne określane w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Przyjęcie rekompensaty będzie równoznaczne ze zrzeczeniem się roszczeń wobec szpitala i rezygnację ze ścieżki sądowej.

Nowy pozasądowy tryb, który przewiduje wypłatę świadczeń przez Rzecznika to duże ułatwienie w uzyskaniu przez pacjentów wsparcia finansowego i właściwego leczenia.

Informacje o Funduszu dostępne są pod linkiem:
https://www.gov.pl/web/rpp/fundusz-kompensacyjny-zdarzen-medycznych.

Źródło: Biuro Rzecznika Praw Pacjenta

wróć do spisu treści



Pobierz aktualizację systemu Freestyle Libre

Jesteś osobą niewidomą chorą na cukrzycę? Korzystasz z systemu FreeStyle Libre do monitorowania poziomu glukozy we krwi? Teraz możesz zaktualizować swoją aplikację. Najnowsza wersja ma więcej przydatnych funkcji.

Niedawno na spotkaniu organizowanym przez PZN osoby niewidome mogły zapoznać się z nowoczesnym system do monitorowania cukrzycy – FreeStyle Libre 2. Dzięki niemu można sprawdzać poziom glukozy we krwi bez konieczności nakłuwania palców – wygodnie, bezboleśnie, dyskretnie. Od 10 października w Polsce dostępna jest nowa ulepszona wersja aplikacji – FreeStyle LibreLink. Warto z niej skorzystać.

Co oferuje FreeStyle LibreLink?


Skorzystaj z nowych funkcji aplikacji FreeStyle LibreLink. To tylko trzy proste kroki:
Video promujące system FreeStyle Libre 2: https://youtu.be/pnSWGzOBIXI.

Videoinstrukcja:

wróć do spisu treści



Można już zastrzec swój numer PESEL, chroniąc się przed oszustwem

Można już zastrzec swój numer PESEL chroniąc się przed konsekwencjami kradzieży tożsamości. To pierwszy etap systemu, który w pełni będzie działał w połowie przyszłego roku. Wtedy to banki będą miały obowiązek sprawdzania w rejestrze, czy dany numer PESEL nie jest zastrzeżony.

− Od 17 listopada instytucje finansowe, notariusze i sądy będą mogły rozpocząć proces integracji z systemem. Czas na wdrożenie nowego rozwiązania mają do 1 czerwca 2024 r. Wtedy to ustawa będzie obowiązywała w pełni, to znaczy obywatele, którzy będą mieli zastrzeżony PESEL, a padną ofiarą oszustów i na skradzione dane ktoś wyłudzi kredyt − nie będą musieli takiego kredytu spłacać – wyjaśnił Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji.

Od 1 czerwca 2024 r. wszystkie instytucje finansowe będą miały obowiązek sprawdzania tego rejestru przed udzieleniem pożyczki, czy podpisaniem aktu notarialnego sprzedaży, np. nieruchomości.

Obecnie to ofiara przestępstwa kradzieży tożsamości musi udowodnić, że to nie ona zaciągnęła zobowiązanie prawne lub finansowe. Nowe przepisy zdejmą ten obowiązek z pokrzywdzonych. W przypadku zaciągnięcia zobowiązania, kiedy PESEL danej osoby jest zastrzeżony, instytucja finansowa nie będzie miała możliwości domagania się zaspokojenia roszczeń.

− Zachęcam do tego, żeby wpisać swój PESEL do rejestru już teraz – takie zastrzeżenie można cofnąć w każdej chwili. Obecnie możemy zrobić to szybko i wygodnie przez stronę gov.pl, a już wkrótce będzie także możliwość zastrzeżenia numeru PESEL w aplikacji mObywatel. Przypominam również, że skutki prawne ustawy będą dotyczyły zdarzeń, które wystąpią po 1 czerwca 2024 r., więc obecnie mówimy o pierwszym etapie wdrażania nowych przepisów – tłumaczy minister.

Jak zastrzec numer PESEL?
Numer PESEL można zastrzec na dwa sposoby:


Kto będzie zobowiązany do weryfikacji zastrzeżenia?
Przykładowe czynności wymagające weryfikacji zastrzeżenia:
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

wróć do spisu treści



Przygotujcie szlachetną paczkę dla rodziny

Niewielkim wysiłkiem można odmienić życie najbardziej potrzebujących. Wystarczy wejść na szlachetnapaczka.pl, wybrać rodzinę i wspólnie ze znajomymi przygotować paczkę.

Szlachetna Paczka udostępniła właśnie internetową Bazę Rodzin, które czekają na pomoc. Przez trudną sytuację ekonomiczną wiele osób stać teraz na jeszcze mniej. Warto zatem okazać serce i przygotować prezent od siebie i bliskich.

– Zmieniamy świat na dobre. Świat jednej rodziny, czasem jednej osoby. Ktoś, kto do tej pory myślał, że jest sam, zaczyna myśleć inaczej. Już wie, że może poprosić o pomoc. Dostaje ją. Wtedy czasem zmienia się całe życie – budowa studni, remont dachu w domu pana Adama, stała praca pani Anny, czasem zmieniają się drobne rzeczy – już nie jest zimno u pana Rafała, a Zuzia ma nową kurtkę – mówi Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia WIOSNA, które organizuje tę akcję już od lat.

Szlachetna Paczka pozwala pomagać efektywnie i na dużą skalę, przy niedużym nakładzie środków poszczególnych osób. W zeszłym roku wsparcie dla jednej rodziny przygotowywało średnio 31 darczyńców, a może jeszcze więcej. Kompletowanie paczek rozkłada się na wiele osób, a efekt to coś więcej niż wsparcie materialne. Paczkę – która daje nadzieję i przywraca godność – można przygotować z rodziną, znajomymi, ale też w szkole czy w pracy. Więcej o tym, jak to zrobić można znaleźć na stronie: szlachetnapaczka.pl.

Można pomóc takim osobom, jak np. pani Daria, która sama wychowuje 7-letniego syna. Kobieta boi się o przyszłość. Od lat choruje. Ostatnio jej stan zdrowia się pogorszył. Ma raka macicy i epilepsję. Dba o synka jak może, nawet kosztem swojego zdrowia – gdy brakuje pieniędzy, kobieta nie wykupuje leków dla siebie, by starczyło na leki dla Pawełka. Po odliczeniu wszystkich kosztów na mieszkanie i leczenie, zostaje im 636 zł na osobę. Matki nie stać na materac – z tego, na którym śpią, wychodzą sprężyny.

Źródło: Stowarzyszenie WIOSNA

wróć do spisu treści



Reaguj na przemoc wobec dzieci

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę w ramach kampanii społecznej przygotowała mini serial „Nieobojętni”. Przedstawia w nim, dlaczego należy reagować na przemoc wobec dzieci.

Miniserial „Nieobojętni” to poruszająca opowieść o tym, jak ważne jest, by nie pozostawiać dzieci samych w obliczu przemocy. Bohaterowie historii znajdują się w trudnych sytuacjach, które wymagają natychmiastowej interwencji.

– Serial składa się z trzech odcinków, a każdy z nich stawia pytania o to, jak postępują ludzie, gdy są świadkami przemocy wobec dziecka. Akcja ma na celu nie tylko poruszyć widzów emocjonalnie, ale przede wszystkim zachęcać do podejmowania działań w sytuacjach, w których dzieci są krzywdzone – mówi Łukasz Wojtasik, pomysłodawca kampanii, ekspert FDDS.

W „Nieobojętnych” jedną z głównych ról gra aktor Jakub Gierszał, jednocześnie ambasador kampanii społecznej.
– Proces angażowania się w pomoc – np. poprzez telefoniczne zgłoszenie przemocy do odpowiednich służb, interakcję z osobą, która stosuje przemoc albo z dzieckiem, które potrzebuje pomocy − wzbudza wiele emocji i może dla wielu osób może być trudny. Ale warto wyjść ze swojej strefy komfortu, wziąć na siebie kawałeczek tej odpowiedzialności, bo każdy mały krok powoduje, że jesteśmy zdolni wykonać też następny – wskazuje aktor.

Serial można obejrzeć na stronie reaguj.fdds.pl lub na kanale YouTube Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Wkrótce też zostanie umieszczony na stronie kampanii kurs e-learningowy na temat reagowania na przemoc wobec dzieci.
Według najnowszego badania fundacji jedno na troje dzieci (32%) doświadczyło przemocy fizycznej lub (i) psychicznej ze strony bliskich dorosłych. 26% dzieci doświadczyło wykorzystywania seksualnego bez kontaktu fizycznego, a 8% z kontaktem. Te dzieci często cierpią w samotności, bez nadziei na pomoc. Przemoc wobec nich pozostaje niezauważona. Dlatego warto reagować w takich sytuacjach.

Źródło: FDDS

wróć do spisu treści



Spotkanie dla osób ze schorzeniami siatkówki i plamki żółtej

W Warszawie odbędzie się spotkanie edukacyjno-integracyjne dla osób ze schorzeniami siatkówki i plamki żółtej. Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie Retina AMD Polska.

Kiedy?
9 grudnia br. w godz. 11.00–13.00.

Gdzie?
W Polskim Związku Niewidomych przy ul. Konwiktorskiej 7 w Warszawie, w sali tyflologicznej.

Zapisz się!
Jeśli chcesz wziąć udział, wyślij zgłoszenie na adres e-mail: retinaamd@retinaamd.org.pl. W tytule wpisz „Spotkanie – 9 grudnia”.

wróć do spisu treści



Zaproszenie do świata kryminału

Fundacja Katarynka zaprasza na czytanie sensoryczne powieści „Ziarno prawdy” Zygmunta Miłoszewskiego. Słuchając kryminalnego słuchowiska, uczestnicy przeniosą się do małego miasteczka, gdzie wśród zagadek i kłamstw prokurator próbuje odnaleźć sprawcę przestępstwa.

Spotkanie odbędzie się 4 grudnia br. o godz.18.00 we Wrocławskim Domu Kultury.
„Ziarno prawdy” to drugi tom trylogii kryminalnej jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy. Prokurator Teodor Szacki w czasie zesłania do Sandomierza odkrywa, że gorszy od zbrodni jest tylko jej brak. Wykończony nudą, z trudem tuszuje ekscytację, kiedy tuż po Wielkanocy pod murami starej synagogi zostają znalezione zwłoki powszechnie szanowanej działaczki społecznej. Cykl Zygmunta Miłoszewskiego stał się międzynarodowym bestsellerem, a jego sprzedaż wyniosła ponad milion egzemplarzy

Zygmunt Miłoszewski debiutował w 2004 roku na łamach „Polityki” opowiadaniem „Historia portfela” nadesłanym na konkurs ogłoszony przez Jerzego Pilcha. Jego pierwsza książka, powieść grozy „Domofon” ukazała się w 2005 roku. W 2006 roku opublikował baśń w stylu fantasy „Góry Żmijowe”, a w 2007 – kryminał „Uwikłanie” uhonorowany Nagrodą Wielkiego Kalibru. W 2015 roku otrzymał Paszport „Polityki” w kategorii „Literatura”. Autor napisał m.in. Uwikłanie, Gniew, Bezcenny, Kwestia ceny.

W trakcie wydarzenia zapewniona jest dostępność architektoniczna i audiodeskrypcja.

Zapisy pod mailem [emial]kontakt@fundacjakatarynka.pl[/email] oraz telefonicznie pod numerem telefonu:725 211 301 lub 797 122 452. Wstęp darmowy.

Kiedy?
4 grudnia br.
godzina 18:00

Gdzie?
Wrocławski Dom Literatury
Klub Proza
ul. Przejście Garncarskie 2

Dojazd
Przystanek Wita Stwosza
Tramwaje: 6, 7
Przystanek Świdnicka
Tramwaje: 3, 4, 8, 10, 17, 18, 33
Autobusy: K

Spotkanie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

wróć do spisu treści



Z żalem żegnamy

Dotarła do nas smutna wiadomość, w wieku 97 lat zmarła Danuta Tomerska. Z wielkim żalem żegnamy wieloletniego redaktora Zakładu Nagrań i Wydawnictw Polskiego Związku Niewidomych. Danuta Tomerska wywarła wielki wpływ na poziom oświaty i kultury osób niewidomych w Polsce. Jej zasługi pozostaną niezapomniane.
Danuta Tomerska została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką za Zasługi dla Kultury oraz Złotą Odznaką PZN i Nagrodą kpt. Jana Silhna przyznawaną za zasługi w pracy na rzecz osób niewidomych.

Kierowała ona Wydawnictwem Książkowym PZN ponad 40 lat. Dzięki jej zaangażowaniu i ofiarnej pracy Związek wydał ponad sześć tysięcy książek nagranych na kasety magnetofonowe i ponad dwa tysiące tytułów zapisanych w brajlu. Na początku książki czytali spikerzy radiowi, a potem wybitni aktorzy scen warszawskich. Danuta Tomerska napisała ogrom artykułów do czasopism PZN „Światełko” oraz „Pochodnia”. Przez cały czas pracy w wydawnictwach PZN była bardzo związana z czasopismami dla dzieci wydawanymi w brajlu. Organizowała wiele konkursów i akcji czytelniczych dla uczniów.

Kierownictwo Polskiego Związku Niewidomych składa wyrazy najgłębszego współczucia rodzinie, bliskim i przyjaciołom.

Nabożeństwo pogrzebowe odbyło się 30 listopada br. o godz. 11.00 w Kościele Św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, a uroczystości pogrzebowe i pochówek na Cmentarzu Wólka Węglowa w Warszawie.

wróć do spisu treści



Z żalem żegnamy

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 22 listopada br. zmarł, po długiej chorobie, znany działacz Polskiego Związku Niewidomych – Marian Kusaj. Był on człowiekiem o wielkim sercu i niezachwianej wierze w dobro. Pasja do życia optymizm i chęć pomocy innym były nieodłącznymi cechami jego osobowości. Zawsze miał czas na słowo wsparcia i uśmiech dla innych osób. Marian Kusaj całe swoje dorosłe życie poświęcił Polskiemu Związkowi Niewidomych i pomocy osobom z dysfunkcją narządu wzroku.

Był absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Warszawie. Ukończył również szkołę masażu w Krakowie. W latach 1986–1999 pracował na stanowisku Kierownika Okręgu Dolnośląskiego. W 2014 r. został Prezesem Okręgu Dolnośląskiego i funkcję tę sprawował przez kilka lat. W środowisku był znany, jako świetny brajlista, praktycznie do końca swego życia uczył pisma punktowego. Przez ostatnie cztery lata był Prezesem Koła PZN w Świdnicy.

Mariana Kusaja zapamiętamy jako człowieka pogodnego, zawsze gotowego do pomocy innym, dla którego rodzina była najważniejsza, ale równie ważny był Polski Związek Niewidomych i osoby w nim zrzeszone.

Żegnamy naszego Przyjaciela i oddajemy mu cześć. Pozostanie na zawsze w naszej pamięci.

Wyrazy najgłębszego współczucia składa Kierownictwo Polskiego Związku Niewidomych rodzinie i przyjaciołom.

Ceremonia pogrzebowa odbyła się 27 listopada br. na cmentarzu komunalnym w Świdnicy. Wcześniej była msza w kościele NMP Królowej Polski.



wróć do spisu treści



Pilnie potrzebny dyktafon na kasety szpulowe

Osoba niewidoma, seniorka, pilnie kupi dyktafon na kasety szpulowe. Dyktafon potrzebny jest do zapisywania ważnych informacji i numerów telefonów. Potrzebująca nie posługuję się alfabetem Braille’a ani nowoczesną technologią.

Jeśli możesz pomóc, skontaktuj się z naszą redakcją: 22 635 19 10.

wróć do spisu treści

Wersja offline wygenerowana automatycznie.
Copyright © 2023 Biuletyn Informacyjny PZN. Wszelkie prawa zastrzeżone.