Skocz do spisu treści

Biuletyn Informacyjny PZN

BIP nr 21(308), listopad 2023

Redakcja:
Joanna Rodzewicz [redaktor prowadzący]
Kamila Wiśniewska
Małgorzata Przybyszewska


Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: (22) 635 19 10, (22) 831 22 71 wew. 253
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl


Biuletyn Informacyjny PZN współfinansowany ze środków PFRON.


Spis treści

Okręg Podkarpacki PZN: Wybrano nowy zarząd
Okręg Wielkopolski PZN: Wybrano nowy zarząd
Koło PZN w Hajnówce: Bowling − doskonały sposób na integrację
Koło PZN w Toruniu: Wydarzenia w listopadzie i grudniu
Tyflogaleria PZN: Przyjdź na koncert Jacka Bodzionego
Ośrodek Rehabilitacji i Szkolenia PZN „Homer”: Nowa winda
Dostępność usług i produktów coraz bliżej
Kampania społeczna. Niepełnosprawność nie definiuje człowieka
Laureaci konkursu „Kraków bez barier”
Seminarium dla pacjentów z chorobami siatkówki w Krakowie
Szkolenie, jak działać lokalnie i wpływać na władzę
ZUS zaprasza na „Dni Seniora” w całej Polsce
Cukrzyca: znaj ryzyko, bądź odpowiedzialny
Badania i porady z okazji Światowego Dnia Cukrzycy
Zaproszenie na warsztaty „Pachnąca poczta”
Zaproszenie na koncert „Zobaczyć muzykę”
„Wzrusz moje serce” − spektakl z audiodeskrypcją
Koncert i stand-up Eli Kuzio w Sobótce
Ankieta: Opowiedz, jak korzystasz z kultury



Okręg Podkarpacki PZN: Wybrano nowy zarząd

9 listopada br. w Okręgu Podkarpackim PZN odbył się XXII Okręgowy Zjazd Delegatów. Prezesem Zarządu Okręgu został wybrany ponownie Ryszard Cebula.

W zjeździe wzięło udział 25 delegatów wybranych podczas zebrań sprawozdawczo-wyborczych w kołach terenowych, przedstawiciele ustępującego zarządu i pracownicy Biura Okręgu Podkarpackiego PZN. Obecny był również Andrzej Brzeziński, prezes ZG PZN oraz Maria Okulska z Głównej Komisji Rewizyjnej.

Prezesem Zarządu Okręgu Podkarpackiego ponownie został wybrany Ryszard Cebula (to już jego czwarta kadencja).
Nowi Wiceprezesi Zarządu Okręgu to:


Nowi Członkowie Zarządu Okręgu to:
Przewodniczącą Okręgowej Komisji Rewizyjnej wybrano ponownie Marię Okulską.

W trakcie wydarzenia dwóm osobom ‒ Zofii Noster oraz Mieczysławowi Majka – nadano tytuł Honorowego Prezesa Zarządu Koła.

JR/Centrum Komunikacji PZN

Źródło: Profil FB Okręgu Podkarpackiego PZN

wróć do spisu treści



Okręg Wielkopolski PZN: Wybrano nowy zarząd

Na Okręgowym Zjeździe Delegatów Okręgu Wielkopolskiego PZN został wybrany nowy zarząd. W zjeździe wzięło udział 70 osób.

Wybory odbyły się 8 listopada br. w sali sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Prezesem Okręgu Wielkopolskiego PZN została ponownie Sabina Tomczak.

W zjeździe uczestniczyło aż 70 osób: delegaci, prezesi kół i członkowie Komisji Rewizyjnej. Gościliśmy również Andrzeja Brzezińskiego, prezesa ZG PZN, do którego było wiele pytań i wniosków do dalszego procedowania. Atmosfera spotkania była bardzo dobra. Toczyły się ciekawe dyskusje, m.in. na temat teraźniejszości i przyszłości PZN.

Delegaci wybrali: Sabinę Tomczak na Prezesa Okręgu. Wybranych zostało także 4 wiceprezesów i 3 członków zarządu. Stanowisko Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej otrzymała Janina Karpińska. Wybrano również 6 członków Komisji Rewizyjnej oraz zastępców.

Podczas wydarzenia Andrzej Brzeziński oraz Sabina Tomczak wręczyli odznaczenia oraz podziękowania dla wszystkich prezesów kół, których kadencja się kończy. Kandydatów było wielu, co cieszy, bo jest oznaką, że w Wielkopolsce są osoby, które chcą swój czas i energię poświęcać na pracę społeczną dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie.

Magdalena Orzeszko
Dyrektor Biura Okręgu Wielkopolskiego PZN

wróć do spisu treści



Koło PZN w Hajnówce: Bowling − doskonały sposób na integrację

Wszyscy potrzebujemy aktywności fizycznej, która ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, sprawność i psychikę. I mimo, że osobom niewidomym i słabowidzącym trudniej jest zaspokajać tę potrzebę, ze względu na brak lub niewystarczającą kontrolę wzrokową, jest wiele dyscyplin uprawianych przez osoby z dysfunkcją narządu wzroku.

Osoby niewidome i słabowidzące wymagają jednak specjalnych przystosowań, na przykład: piłek wydających dźwięki podczas ruchu, niezbędnych do gry w goalball, specjalnych aparatów dźwiękowych zespolonych z celownikiem w przypadku strzelectwa, kart brajlowskich do gry w brydża, odpowiedniej modyfikacji boiska przed przystąpieniem do gry w blind football. A w przypadku kolarstwa tandemowego − pomocy przewodnika. Aby wyrównać szanse, zawodnicy często noszą specjalne gogle, które ograniczają dostęp światła do zera, a podczas rozgrywanych meczy niezbędna jest cisza, gdyż słuch odgrywa tu ważną rolę.

Członkowie hajnowskiego koła niewidomych często angażują się w różne formy aktywności fizycznej. Czwartkowego poranka, 27 października br., 10-osobowa grupa osób, wybrała się do Białegostoku, aby spróbować swoich sił w bowlingu. Część uczestników poznała tę dyscyplinę sportu dwa lata temu. Zarówno dla nich, jak i dla osób, które rozpoczynały dopiero przygodę z bowlingiem, współzawodnictwo na torze okazało się świetną zabawą.

Prawidłowo dobrana kula stanowi klucz do dobrego oddania rzutu, dlatego dobierano je według indywidualnych preferencji. Każdy próbował różnych sztuczek i technik, by posłać kulę we właściwym kierunku. Nieraz kończyło się to fiaskiem, a czasem zawodnicy z powodzeniem zdobywali punkty. Lecz największa euforia towarzyszyła graczom, gdy czyjaś kula strąciła wszystkie kręgle. Czy to był łut szczęścia? A może praktyka czyni mistrza?

Wszyscy byli zwycięzcami. Wyjazd był doskonałą formą rehabilitacji i rozrywki. Umożliwił pokonywanie własnych słabości i zapewnił ogrom radości.

Zwieńczeniem zmagań sportowym było małe co nieco w pobliskiej pizzerii.

Alicja Plis

wróć do spisu treści



Koło PZN w Toruniu: Wydarzenia w listopadzie i grudniu

Program spotkań na listopad i grudzień br. w Kole PZN w Toruniu:


wróć do spisu treści



Tyflogaleria PZN: Przyjdź na koncert Jacka Bodzionego

Tyflogaleria PZN zaprasza na koncert Jacka Bodzionego pt. „Blaski na wodzie, czyli co mi w duszy gra”. Wydarzenie odbędzie się 21 listopada br. o godz. 17.00.

Jacek Bodziony − wokalista, autor tekstów i współkompozytor piosenek. Przez wiele lat działał jako artysta uliczny. Śpiewał na deptakach, akompaniując sobie na gitarze i przygrywając na harmonijce ustnej.

Pierwszą piosenkę napisał w III klasie liceum. Prawdziwa przygoda z tworzeniem zaczęła się ok. 10 lat temu. Na prośbę kolegi stworzył kilka tekstów dla jego zespołu. Treści nie zostały wykorzystane, więc skomponował do nich muzykę. W 2019 r. nawiązał współpracę z zawodowym muzykiem, aranżerem i realizatorem, Robertem Wiórkiewiczem. Uruchomił kanał na YouTube: https://www.youtube.com/@jacekbodziony1357, gdzie publikuje swoje nagrania. Ma też na koncie autorską płytę pod tytułem „Zaułek”.

Za utwór „Zaułek” zdobył nagrodę w kategorii „Piosenka autorska” na I Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Osób Niewidomych w Opolu w 2019 r. Artysta wykorzystuje różne style muzyczne, jednak najbliżej mu do muzyki polskiej z lat 90.

Jacek Bodziony pochodzi z niewielkiej górniczej miejscowości − Nowa Ruda, ulokowanej w Kotlinie Kłodzkiej na Dolnym Śląsku, to rodzinne miasto także Edyty Geppert. Obecnie mieszka we Wrocławiu.

Jeśli lubisz Stare Dobre Małżeństwo i inne podobne zespoły z tego okresu, twórczość Jacka Bodzionego ci się spodoba. Koncert idealny na jesień!

Tyflogaleria PZN, Warszawa, ul. Konwiktorska 7; nr tel.: 22 831 22 71, e-mail: tyflogaleria@pzn.org.pl

wróć do spisu treści



Ośrodek Rehabilitacji i Szkolenia PZN „Homer”: Nowa winda

Nowa duża winda została zamontowana w Ośrodku Rehabilitacji i Szkolenia PZN „Homer” w Bydgoszczy. Inwestycja zwiększa dostępność budynku, a zarazem komfort uczestników turnusów rehabilitacyjnych odbywających się w tym miejscu.

Po kilku miesiącach intensywnych prac, udało się w ośrodku „Homer” w Bydgoszczy uruchomić nową dużą windę. Urządzenie posiada powiadomienia głosowe oraz inne funkcjonalności przeznaczone dla osób z dysfunkcją narządu wzroku. Inwestycja została zrealizowana dzięki środkom własnym i dofinansowaniu PFRON.

– Nowa winda zwiększa dostępność naszego ośrodka. A już niedługo kolejne tego typu instalacje i inwestycje. Mamy nadzieję, że uczestnicy turnusów rehabilitacyjnych będą z niej zadowoleni – tłumaczą przedstawiciele jednostki.

Ośrodek PZN „Homer” w ramach projektu „Azymut na Rehabilitację” prowadzi 13-dniowe szkolenia z rehabilitacji podstawowej dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Szkolenie składa się z następujących zajęć: orientacji przestrzennej, samoobsługi i czynności życia codziennego, technik komunikacji (w tym pisma punktowego), arteterapii oraz psychoterapii. Jest też poradnictwo w zakresie sprzętów tyflotechnicznych i optycznych oraz pomoc przy ich doborze. Szkolenie jest bezpłatne. Wolne miejsca na turnusy będą w nowym cyklu projektu, od kwietnia 2024 roku.

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Dostępność usług i produktów coraz bliżej

Pod koniec października rząd przyjął projekt ustawy o dostępności niektórych produktów i usług. Akt prawny został przygotowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Projekt trafi teraz do Sejmu.

Regulacja dostosowuje polskie prawo do wymogów unijnej dyrektywy, tzw. Europejskiego Aktu o Dostępności − w skrócie EAA. Projekt ustawy dotyczy ściśle określonych produktów i usług, ocenionych jako podstawowe dla swobodnego funkcjonowania w społeczeństwie. Są to m.in. komputery, smartfony, e-booki, terminale płatnicze w sklepach, bankomaty, urządzenia do odprawy samoobsługowej, usługi bankowości detalicznej, e-handlu czy też informacji cyfrowej w transporcie pasażerskim. Zapewnienie dostępności tych produktów i usług będzie oznaczało możliwość korzystania z nich przez wszystkich, bez względu na ewentualne ograniczenia sprawności.

– Nowe rozwiązania legislacyjne to szansa dla wszystkich. Z jednej strony dla osób o szczególnych potrzebach, aby samodzielnie mogły korzystać nie tylko z miejsc publicznych, ale także usług świadczonych w sposób powszechny. Z drugiej strony to także szansa dla biznesu do wprowadzania do obrotu nowych bardziej innowacyjnych produktów – tłumaczy minister Grzegorz Puda.

EAA jest pierwszą tego typu regulacją w prawie unijnym, która w sposób kompleksowy reguluje kwestie związane z dostępnością. Stworzenie jednolitego i nowoczesnego zestawu zasad dostępności produktów i usług zagwarantuje czytelność wymogów dla firm działających na rynku unijnym.

Projekt ustawy trafi teraz do Parlamentu, gdzie będzie rozpatrywany przez Sejm i Senat. Przepisy Ustawy o dostępności niektórych produktów i usług mają zacząć obowiązywać od czerwca 2025 roku.

Źródło: PAP mediaroom

wróć do spisu treści



Kampania społeczna. Niepełnosprawność nie definiuje człowieka

Ruszyła kampania społeczna „Widzisz ograniczenia, dostrzeż możliwości”. Przygotowało ją Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Spoty reklamowe przedstawiają osoby z niepełnosprawnościami, które nie zwracają uwagi na bariery, a koncentrują się na ich przekraczaniu.

– Ta kampania ma zwrócić uwagę na to, że osoby z niepełnosprawnością bez względu na ograniczenia, mogą pełnić różne funkcje społeczne i są pełnoprawnymi oraz aktywnymi uczestnikami życia społecznego. Podejmowane przez nas działania mają przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu, sprzyjać inkluzywności. To nasz cel – mówi Elżbieta Lanc, członkini Zarządu Województwa Mazowieckiego.

Według danych z ostatniego spisu powszechnego na Mazowszu mieszka ponad 674 tys. osób z niepełnosprawnościami. To 12,2% ogółu mieszkańców województwa. Część z nich (311,9 tys.) to osoby, które zadeklarowały niepełnosprawność tylko jako biologiczną. Osoby z niepełnosprawnością prawną (czyli z orzeczeniami) to 362,4 tys. mieszkańców. W porównaniu z danymi z poprzedniego spisu (2011 r.) liczba mieszkańców z niepełnosprawnościami zwiększyła się o 158,5 tys. osób.

– Inicjatywa służy budowaniu świadomości społecznej na temat osób z niepełnosprawnościami. Chcielibyśmy ukazać tę grupę społeczną jako osoby, które mają ogromny potencjał do tego, by tworzyć aktywnie życie społeczne. Spoty mają na celu pokazanie osób z niepełnosprawnościami, które nie zwracają uwagi na swoje bariery, a koncentrują się na ich przekraczaniu – tłumaczy Artur Świercz, pełnomocnik Zarządu Województwa Mazowieckiego ds. Osób z Niepełnosprawnościami, a jednocześnie jeden z bohaterów kampanii.

Powstały cztery spoty kampanii, w każdym przedstawiona jest historia jednej osoby z niepełnosprawnością. Bohaterami nagrań są: osoba na wózku, osoba niesłysząca, niewidoma i neuroróżnorodna. Wszyscy wykorzystują swoje talenty i pasje do realizowania się na miarę swoich możliwości.

Spoty będą wyświetlane w: tramwajach, autobusach i pociągach, lokalnych kinach, a także w dziewięciu subregionach województwa za pośrednictwem lokalnych mediów. Część spotkań związanych z kampanią będzie odbywać się w mazowieckich szkołach. Dzieci i młodzież otrzymają gadżet sensoryczny i kolorowankę integracyjną, które posłużą budowaniu świadomości na temat osób z niepełnosprawnościami.

Podsumowanie kampanii odbędzie się 4 grudnia br. podczas konferencji prasowej, niemal idealnie wpisując się w obchodzony 3 grudnia − Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami.

Spoty udostępniono na kanale YouTube MCPS: https://www.youtube.com/channel/UC_F4WvAiwE60srVJZAbEzLw.

JR/Centrum Komunikacji PZN

Źródło: MCPS

wróć do spisu treści



Laureaci konkursu „Kraków bez barier”

Ogłoszono laureatów konkursu „Kraków bez barier”. W kategorii „Innowacyjne technologie i projekty badawcze” wyróżniono nowatorski projekt implantów do leczenia nowotworów oczu.

W konkursie „Kraków bez barier” uhonorowano instytucje, które znoszą bariery architektoniczne, wyróżnione zostały też nowe technologie i innowacyjne projekty, a także programy, akcje i wydarzenia społeczne organizowane na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

W dniu 26 października odbyła się gala, podczas której ogłoszono wyniki 16. edycji konkursu „Kraków bez barier” i uhonorowano laureatów za rok 2022. Nagrody wręczył Andrzej Kulig – zastępca prezydenta Krakowa. W uroczystości uczestniczyli m.in.: Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób z niepełnosprawnościami oraz prof. Barbara Gąciarz, pełnomocnik rektora Akademii Górniczo–Hutniczej ds. osób z niepełnosprawnościami i przewodnicząca jury konkursu.

Laureaci konkursu „Kraków bez barier”:
Kategoria „Budownictwo dostępne”:


Kategoria „Innowacyjne technologie i innowacyjne projekty badawcze”:
Kategoria „Projekty i wydarzenia społeczne promujące Kraków jako miasto przyjazne osobom z niepełnosprawnościami”:
Kategoria „Osobowość roku”:
Osobowością roku i tym samym zdobywcą statuetki „Herkulesa” została Anna Waligóra – prezeska, fundatorka i założycielka Fundacji Bariera. Została ona nagrodzona za 20-letnią działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami, wspieranie ich integracji społecznej, walkę z dyskryminacją i własnymi ograniczeniami.

Kategoria „Najlepsza firma wspierająca Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem”: Fundacja Miejski Park i Ogród Zoologiczny.

Wyróżnienie za największą liczbę udzielonych zniżek wśród partnerów prywatnych oraz działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami otrzymało WOMAI – centrum nauki i zmysłów.

Źródło: UM Kraków

wróć do spisu treści



Seminarium dla pacjentów z chorobami siatkówki w Krakowie

Dla pacjentów z chorobami siatkówki oraz ich bliskich w Krakowie odbędzie się specjalne seminarium. Spotkanie jest częścią ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj wzrok”, której celem jest szeroka edukacja na temat chorób siatkówki, takich jak zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) i cukrzycowy obrzęk plamki (DME).

Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek 20 listopada br. w sali konferencyjnej „Kupiecka” Urzędu Miasta Krakowa przy Placu Wszystkich Świętych 3-4 o godz. 11.00. Organizatorem seminarium jest Stowarzyszenie Retina AMD Polska, które od 1998 r. zrzesza i działa w imieniu pacjentów z różnymi schorzeniami wzroku.

Seminarium poprowadzą eksperci z zakresu okulistyki i rehabilitacji osób słabowidzących.
W spotkaniu wezmą udział:


Przy okazji seminarium, od godz. 10.00, osoby, które chciałyby sprawdzić stan swojej siatkówki (nie mają zdiagnozowanej choroby siatkówki oraz nie były w ostatnim czasie na konsultacji u okulisty), będą mogły skorzystać z bezpłatnego badania dna oka z wykorzystaniem analizy sztucznej inteligencji Illume. Pozwala ona wykryć m.in. retinopatię cukrzycową oraz zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. Badanie jest bezbolesne, bezkontaktowe, nie wymaga zakrapiania oczu. Każdy pacjent otrzyma swój wynik wraz z podsumowaniem na adres e-mail.

Zgłoszenia udziału w seminarium lub badaniu należy wysłać na adres: retinaamd@retinaamd.org.pl, w tytule wpisując odpowiednio SEMINARIUM lub BADANIE.

wróć do spisu treści



Szkolenie, jak działać lokalnie i wpływać na władzę

Ruszyła rekrutacja do kolejnej edycji Szkoły Inicjatyw Strażniczych (SIS). Jest to cykl szkoleń dla osób, które przyglądają się pracy władz lokalnych, zadają im pytania, zabierają głos w sprawach publicznych.

W szkoleniach prowadzonych przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska może wziąć udział każdy, kto aktywnie uczestniczy w życiu lokalnej społeczności, przygląda się pracy samorządu i chciałaby rozwijać swoją wiedzę. To już ósma edycja szkoły, którą dotychczas ukończyły 84 osoby z całej Polski. Rekrutacja trwa do 3 grudnia br. Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

Uczestnikami mogą być zarówno osoby działające indywidualnie, jak i członkowie nieformalnych grup, organizacji społecznych, czy przedstawiciele mediów lokalnych. Ważne, aby były niezależne od władz gminy, w której działają.

Szkoła Inicjatyw Strażniczych to półroczny cykl szkoleniowy z zakresu praw człowieka, wolności słowa, prawa do informacji, planowania monitoringu, komunikowania działań i włączania w nie innych mieszkańców. W tym czasie uczestnicy i uczestniczki biorą udział w 10 spotkaniach online i 3 weekendowych zjazdach stacjonarnych. Szkolenia planowane są w okolicach Warszawy.

Organizatorzy na zgłoszenia czekają do 3 grudnia br. Więcej szczegółów oraz ankieta zgłoszeniowa i regulamin dostępny jest na stronie: siecobywatelska.pl/sis.

Dodatkowych informacji w sprawie szkolenia udziela Agnieszka Podgórska, e-mail: agnieszka.podgorska@siecobywatelska.pl, tel. 607 859 482.

wróć do spisu treści



ZUS zaprasza na „Dni Seniora” w całej Polsce

Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje w całej Polsce „Dni Seniora”. Uczestnicy będą mogli skorzystać w listopadzie z porad specjalistów instytucji partnerskich oraz ekspertów ZUS, którzy odpowiedzą na pytania dotyczące rent i emerytur, waloryzacji oraz innych kwestii.

Współorganizatorem akcji jest Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Na spotkaniach specjaliści poruszą tematy dotyczące:


Podczas wydarzeń uczestnicy będą mogli skorzystać z porad specjalistów z:
Wydarzenia będą odbywały się przez cały listopad w różnych miastach Polski. Udział w nich jest bezpłatny. Szczegółowy harmonogram znajduje się na stronie: https://www.zus.pl/dzie%C5%84-seniora-2023


Źródło: ZUS

wróć do spisu treści



Cukrzyca: znaj ryzyko, bądź odpowiedzialny

Tematem przewodnim Światowego Dnia Cukrzycy jest dostęp do opieki diabetologicznej. Wydarzenie to jest obchodzone 14 listopada każdego roku. Hasłem tegorocznej kampanii jest: Cukrzyca: znaj ryzyko, bądź odpowiedzialny.

Obecnie 1 na 10 dorosłych na świecie choruje na cukrzycę. W Polsce jest to blisko 3 mln osób. Ponad 90% z nich ma cukrzycę typu 2. Prawie połowa nie została jeszcze zdiagnozowana. Wczesne wykrycie choroby i wprowadzenie odpowiedniego leczenia zmniejsza ryzyko powikłań. Nieleczona cukrzyca prowadzi do: schorzeń wzroku, chorób nerek, problemów kardiologicznych, rozwoju choroby stopy cukrzycowej. 1 na 3 diabetyków jest zagrożony poważnymi problemami z widzeniem.
Najczęstsze objawy cukrzycy to: częste uczucie pragnienia, nagła utrata masy ciała, częste oddawanie moczu, zaburzenia widzenia, senność, towarzyszące uczucie apetytu, a przede wszystkim wysoki poziom glukozy we krwi.

Stan przedcukrzycowy i insulinooporność mogą z czasem przerodzić się w cukrzycę typu 2. Tak samo źle prowadzona choroba może doprowadzić do wielu niebezpiecznych powikłań. Podstawę efektywnej terapii w cukrzycy stanowią: edukacja, samokontrola i zaangażowanie pacjenta w leczenie. Również wprowadzenie zdrowych nawyków, jak odpowiednia dieta czy codzienna aktywność fizyczna, ma duży wpływ na zapobieganie i leczenie cukrzycy.

Cały czas rozwijają się również terapie. Powstają nowe leki, peny, pompy insulinowe, systemy ciągłego monitorowania glikemii. Wszystko po to, aby pacjent mógł lepiej kontrolować swój poziom glukozy i zapotrzebowania na insulinę. Światowy Dzień Cukrzycy to właśnie pretekst do tego, aby mówić o profilaktyce i skutecznym leczeniu tej choroby cywilizacyjnej. Zgodnie z danymi Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej na świecie już 425 milionów ludzi ma cukrzycę.

Dzień ten to również okazja do podejmowania różnych działań edukacyjnych. Portal Mojacukrzyca.org zaprasza diabetyków i wszystkie osoby zainteresowane do udziału w konferencji online pt. „Zdrowy rozsądek w cukrzycy”. Na konferencji pojawią się eksperci, którzy udzielą wielu ważnych informacji. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 18 listopada br. Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Link do zapisów i program znajduje się na stronie: https://www.mojacukrzyca.org/?a=text&id=6328&des=zapraszamy-na-4-wirtualna-konferencje-mojacukrzyca-org-18-listopada-2023-roku-zarejestruj-sie#rejestracja.

Źródło: Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna, Mojacukrzyca.org

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Badania i porady z okazji Światowego Dnia Cukrzycy

Z okazji Światowego Dnia Cukrzycy w województwie pomorskim pacjenci mogą uzyskać bezpłatne porady od edukatorów diabetologicznych. Infolinia działa pod numerem telefonu: 58 34 58 48.

Oddział Pomorski Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków organizuje w listopadzie kampanię informacyjną pod hasłem ‒ „Potrafimy dobrze żyć z cukrzycą”. Kampania jest prowadzona na terenie: Gdańska, Gdyni, Pucka, Człuchowa, Słupska i Lęborka, we współpracy z lokalnymi kołami PSD.

Zorganizowany jest dyżur telefoniczny edukatorów diabetologicznych. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. 10.00‒15.00. Osoby, które mają pytania dotyczące leczenia i prowadzenia cukrzycy, mogą dzwonić pod nr tel.: 58 34 58 48. Więcej informacji można znaleźć na stronie: psd-gdansk.cba.pl.

JR/Centrum Komunikacji PZN
Źródło: Mojacukrzyca.org

wróć do spisu treści



Zaproszenie na warsztaty „Pachnąca poczta”

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu zaprasza na spotkanie adresowane do dzieci i osób dorosłych z niepełnosprawnością wzroku. Będą to warsztaty „Pachnąca poczta”. Uczestnicy dowiedzą się m.in. jak pachniała „dorożka z listami jadąca przez pola”.

Uczestnicy w trakcie warsztatów podejmują próbę odtworzenia wrażeń towarzyszących podróży dyliżansem pocztowym. Czekają ich doznania zapachowe o konkretnym kontekście historycznym. Jak pachniała „dorożka z listami jadąca przez pola”, a jak „pachnąca korespondencja na kołach”? Jakie wrażenia kryją się za tymi intrygującymi nazwami? Tego wszystkiego doświadczą osoby uczestniczące w warsztatach „Pachnąca poczta”. Wydarzenie odbędzie się 18 listopada br. o godz. 12.00. Bilet wstępu na warsztaty: 5 zł.

Kontakt w sprawie zapisów: Agnieszka Sadłowska, koordynator ds. dostępności, tel. 71 3469594, e-mail: agnieszka.sadlowska@muzeum.wroclaw.pl

W muzeum znajdują się ścieżki naprowadzające dla osób z niepełnosprawnością wzroku, jednak możliwe jest też uzyskanie pomocy asystenta po wcześniejszym zgłoszeniu.

Miejsce wydarzenia:
Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, ul. Z. Krasińskiego 1, I piętro

wróć do spisu treści



Zaproszenie na koncert „Zobaczyć muzykę”

Fundacja Kinematograf zaprasza na koncert kapeli Hanki Wójciak − Zobaczyć muzykę. Koncert będzie w pełni dostępny dla osób z różnymi niepełnosprawnościami − z audiodeskrypcją, tłumaczeniem PJM, w budynku bez barier.

Kapela została założona w Krakowie, w 2010 roku przez Hankę Wójciak – góralkę z Zakopanego, pieśniarkę, współautorkę muzyki oraz tekstów. Artyści grają muzykę z pogranicza ethno, world music i piosenki autorskiej.

Wydarzenie odbędzie się 19 listopada br. o godz.19.00 w Teatrze Rabcio w Rabce Zdroju. Koncert będzie wydarzeniem dostępnym dla wszystkich. Muzykę będzie można zobaczyć na wiele sposobów. Osoby niewidome lub słabowidzące będą mogły „zobaczyć” koncert, dzięki audiodeskrypcji. Lektorka na żywo opowie o tym, w co ubrani są artyści i co dzieje się na scenie. Usłyszą to tylko ci, którzy będą korzystać z tego dostosowania – przez słuchawki.

Zobaczyć muzykę będą mogli głusi. Koncert będzie wykonany w dwóch językach: języku polskim fonicznym oraz polskim języku migowym. Wyświetlane będą również napisy z tekstami piosenek i opisem charakteru muzyki.

Na koncert będą mogli przybyć także widzowie z trudnościami w poruszaniu się, ponieważ budynek Teatru Lalek jest dostępny architektonicznie. Przed budynkiem jest parking, droga na widownię jest szeroka i bez stopni, jest także dostosowana toaleta.
Wolontariusze będą pomagać gościom w zajęciu miejsc, udzielą informacji i będą służyć pomocą.

Osobom, które mają trudności w dotarciu na koncert i powrocie do domu (na terenie powiatu nowotarskiego), organizatorzy mogą zapewnić transport. Taką potrzebę należy zgłosić do 18 listopada br. do godziny 15.00.

Bilety:
normalny − 50 zł,
ulgowy 15 zł – osoby z niepełnosprawnościami.

Rezerwacje, informacje, zgłoszenie potrzeb transportu: tel./SMS 609 10 77 88 lub e-mail a.czapnik@fundacjakinematograf.pl
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

wróć do spisu treści



„Wzrusz moje serce” − spektakl z audiodeskrypcją

„Wzrusz moje serce” to spektakl z audiodeskrypcją, który będzie prezentowany na scenie Teatru Ateneum w Warszawie. Jest to sztuka popularnego izraelskiego dramatopisarza Hanocha Levina.

Wydarzenie odbędzie się 17 listopada br. o godz. 19.00. Spektakl „Wzrusz moje serce” opowiada o romantycznej i zarazem beznadziejnej miłości pewnego mężczyzny w średnim wieku do kobiety o zbyt wielkim sercu, by mogła pokochać tylko jednego. Powiada się, że tylko miłość prawdziwie ślepa potrafi wytrzymać wszystko, nawet najgorsze upokorzenia. Wzruszenie budzi ogromna wiara mężczyzny w siłę uczucia. Dlatego śmiech z naiwnego zakochanego czasem więźnie w gardle.

Sztukę reżyseruje Artur Tyszkiewicz, uchodzący za „specjalistę od Levina”. W rolach głównych: Łukasz Simlat, Julia Kijowska oraz Grzegorz Damięcki.

Bilety można kupić w kasach oraz na stronie: https://teatrateneum.pl/?post_type=events.
Informacja o dostępności Teatru Ateneum: https://teatrateneum.pl/?page_id=30498.

Teatr Ateneum
ul. Jaracza 2
00-378 Warszawa

wróć do spisu treści



Koncert i stand-up Eli Kuzio w Sobótce

Ośrodek Kultury w Sobótce zaprasza w Międzynarodowym Dniu Osób z Niepełnosprawnościami na artystyczny wieczór z muzyką i stand-upem w wykonaniu Elżbiety Kuzio.

Wydarzenie odbędzie się 3 grudnia br. o godz.17.00. W trakcie spotkania publiczność będzie mogła wysłuchać piosenek i anegdot z życia mieszkającej pod Ślężą niewidomej, charyzmatycznej dziennikarki i wokalistki Elżbiety Kuzio. Gościnnie wystąpi również zespół „A Capriccio” i „BonfireSquad”. Występ gwarantuje dobrą zabawę z nutą refleksji nad życiem osób niepełnosprawnych.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie ekspozycja urządzeń wspomagających osoby niewidome oraz wystawa fotograficzna. Wstęp wolny.

Ślężański Ośrodek Kultury
ul. F. Chopina 25
Sobótka

wróć do spisu treści



Ankieta: Opowiedz, jak korzystasz z kultury

Koordynatorka dostępności w Muzeum Emigracji w Gdyni, zaprasza do udziału w krótkiej ankiecie na temat udziału osób z niepełnosprawnościami w kulturze. W ankiecie pyta między innymi o czytanie książek, słuchanie muzyki, czy udział w wydarzeniach. Wyniki badań opublikuje pod koniec tego roku na stronie projektu: badaniadostepne.wordpress.com.

Wypełnij ankietę na stronie: https://forms.gle/gUBNXhRJKU1bqVk88.

Działanie jest realizowane w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

wróć do spisu treści

Wersja offline wygenerowana automatycznie.
Copyright © 2023 Biuletyn Informacyjny PZN. Wszelkie prawa zastrzeżone.