Skocz do spisu treści

Biuletyn Informacyjny PZN

BIP nr 19(306), październik 2023

Redakcja:
Joanna Rodzewicz [redaktor prowadzący]
Kamila Wiśniewska
Małgorzata Przybyszewska


Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: (22) 635 19 10, (22) 831 22 71 wew. 253
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl


Biuletyn Informacyjny PZN współfinansowany ze środków PFRON.


Spis treści

Polski Związek Niewidomych: Życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski
Polski Związek Niewidomych: Spotkanie z Pawłem Wdówikiem
Instytut Tyflologiczny PZN: Za nami warsztaty dla strażaków
Tyflogaleria PZN: Zaproszenie na koncert
Koło PZN w Hajnówce: Warsztaty z dynią w roli głównej
Koła PZN Lubsko: REHA FOR THE BLIND w Zielonej Górze
Jak dobrać białą laskę?
Światowy Dzień Wzroku
Leki będą wypisane co najwyżej na 120 dni kuracji
30 mln zł na dostępność w instytucjach kultury
Turystyka na Podkarpaciu dla każdego
Czy strony internetowe firm są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami?
Konsultanci infolinii iPFRON+ czekają na pytania
Ścieżka adaptacyjna dla osób niewidomych w Sosnowcu
Darmowa wystawa dla osób niewidomych i słabowidzących w Warszawie
Warsztaty edukacyjne w Muzeum Polin



Polski Związek Niewidomych: Życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski

Z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski życzymy Wam – wszystkim osobom niewidomym i słabowidzącym – abyście mogli prowadzić samodzielne aktywne życie, poznawać świat i ludzi, abyście z odwagą i przyjemnością przemierzali wszelkie ścieżki. Niech radość, dobra energia i empatia towarzyszą Wam każdego dnia.

Zarząd Główny Polskiego Związku Niewidomych

wróć do spisu treści



Polski Związek Niewidomych: Spotkanie z Pawłem Wdówikiem

Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych i Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, odwiedził Polski Związek Niewidomych. Polityk podzielił się swoimi refleksjami nad aktualnie prowadzoną polityką społeczną wobec osób z niepełnosprawnościami. Odpowiadał też na liczne pytania uczestników spotkania.

Wizyta miała miejsce 2 października w siedzibie PZN w Warszawie. Paweł Wdówik przywitał zebranych, następnie podsumował to, co udało się osiągnąć w trakcie jego kadencji.

Pierwsza kwestia to nowe świadczenie wspierające dla osób niepełnosprawnych. Będzie ono przysługiwać niezależnie od innych form wsparcia (osoby, które mają prawo do renty socjalnej, nadal będą mogły ją pobierać) oraz bez względu na osiągany dochód. Pierwszy etap tej zmiany zostanie wprowadzony od 1 stycznia 2024 r. Będzie to świadczenie dostępne dla osób z niepełnosprawnościami o najwyższym poziomie wsparcia – w wysokości 200% renty socjalnej. Kolejne etapy ustawy zostaną wprowadzone w następnych latach.

Drugie rozwiązanie, które udało się wypracować, to ogólnopolska wypożyczalnia sprzętu asystującego prowadzona przez PFRON. Sprzęt będzie wypożyczany bezpłatnie, pobierana będzie tylko kaucja zwrotna w wysokości 2% produktu. Co pół roku będą pojawiać się nowe urządzenia. W następnym roku na zakup sprzętu zostanie przeznaczonych 70 mln zł.

Paweł Wdówik mówił też o tym, czym chce zająć się podczas kolejnej kadencji. Będzie to działanie na rzecz wprowadzenia ustawy o zapewnieniu usług asystenta. Ustawa stworzy obowiązek udzielania wsparcia w postaci asystenta dla osoby z niepełnosprawnością. Obecnie usługi asystencji osobistej prowadzą tylko te samorządy, które zdecydują się wziąć udział w programie PFRON-u. Druga kwestia to rozwijanie mieszkalnictwa wspomaganego.

Uczestnicy w trakcie spotkania mówili również o tym, jakim problem jest pułapka rentowa – osoba z niepełnosprawnością obawia się podjąć pracę, bo gdy osiągnie określony próg dochodowy, renta zostanie jej odebrana. Sekretarz stanu zapowiedział, że będzie prowadził działania, aby rozwiązać ten problem. Inny uczestnik wysunął postulat, aby przyznawać 500+ dla osób z niepełnosprawnością bez kryterium dochodowego.

Andrzej Brzeziński, Prezes Zarządu Głównego PZN, zadał pytanie:
– Co minister zamierza zrobić dla Polskiego Związku Niewidomych oraz środowiska osób z dysfunkcją narządu wzroku?
Paweł Wdówik odpowiedział:
– Zamierzam działać na rzecz zapewnienia odpowiedniej rehabilitacji dla osób, które tracą wzrok. Obecnie taka rehabilitacja nie zawsze jest standardem. Myślę o wprowadzeniu Centrów Niezależnego Życia, gdzie osoby, które tracą wzrok, otrzymywałyby wsparcie blisko domu, np. naukę orientacji przestrzennej i inne usługi.
Drugim tematem, którym chce się zająć pełnomocnik, jest uporządkowanie spraw związanych z psami przewodnikami – standardy ich szkolenia i przekazywania osobom niewidomym oraz inne kwestie powiązane z tym zagadnieniem.

Na pytanie:
− Czemu zdecydował się kandydować w wyborach?
Paweł Wdówik odpowiedział:
– Zdałem sobie sprawę, ile już nauczyłem się w polityce i chciałbym dalej wykorzystywać tę wiedzę, wprowadzając nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Poza tym uważam, że na stanowisku pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych powinna być osoba niepełnosprawna, bo nikt, tak jak ona, nie zrozumie tych kwestii. Właśnie taka osoba może reprezentować interesy tej grupy obywateli.

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Instytut Tyflologiczny PZN: Za nami warsztaty dla strażaków

W Instytucie Tyflologicznym PZN gościliśmy przedstawicieli Straży Pożarnej z całej Polski. Wzięli oni udział w warsztatach, w trakcie których dowiedzieli się, jak pomagać osobom niewidomym i słabowidzącym.

Spotkanie miało miejsce 28 września br. w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie. Szkolenie zostało przygotowane, aby strażacy mogli jeszcze lepiej wykonywać swoją pracę.

Warsztatowicze wzięli udział w „Laboratorium Ciemności” − zajęciach, które ukazują świat z perspektywy osób z niepełnosprawnością wzroku. W trakcie szkolenia uczestnicy dowiedzieli się od pracowników Centrum Rehabilitacji PZN, jak takie osoby funkcjonują w codziennym życiu oraz w jaki sposób im pomagać.

Kolejnym punktem było spotkanie z mecenasem Jarosławem Jagurą, który przedstawił zagadnienia i przepisy prawne dotyczące szeroko pojętej dostępności, w tym niektóre przepisy dotyczące psów przewodników. Następnie kierownik Centrum Rehabilitacji PZN, Elżbieta Oleksiak omówiła standardy dostępności w kontekście osób niewidomych i słabowidzących, a także korzystania przez te osoby z pomocy psów przewodników.

To już siódme takie spotkanie – odbywają się one w ramach projektu „Budowa kompleksowego systemu szkolenia i udostępniania osobom niewidomym psów przewodników oraz zasad jego finansowania”. Minione szkolenia z tego cyklu przeznaczone były dla: pracodawców, pracowników instytucji kultury, placówek służby zdrowia z całej Polski, transportu naziemnego, przedstawicieli jednostek samorządowych z województwa śląskiego i pracowników domów pomocy społecznej z województwa mazowieckiego.

Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Tyflogaleria PZN: Zaproszenie na koncert

Tyflogaleria Polskiego Związku Niewidomych zaprasza osoby niewidome i słabowidzące oraz ich przyjaciół na koncert instrumentalny w wykonaniu zespołu Furibondo. Wydarzenie odbędzie się 24 października br. o godz. 17.00. Wstęp wolny.

W programie koncertu muzyka barokowa i klasyczna. Usłyszymy utwory J.S. Bacha, J. Haydna i P. Warlocka.
Zespół zagra w składzie:


Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Tyflogaleria PZN, Warszawa, ul. Konwiktorska 7; nr tel.: 22 831 22 71, e-mail: tyflogaleria@pzn.org.pl


wróć do spisu treści



Koło PZN w Hajnówce: Warsztaty z dynią w roli głównej

Nikt chyba nie wątpliwości, że królową jesieni jest dynia. Może być piękną dekoracją w domu, można z niej wydrążyć lampion, który będzie dawał nastrojowe światło. Można też wyczarować z niej wiele przepysznych dań, m.in. zupę, placki, dżemy, babeczki czy chleb.

W dniu 26 września br. grupa nieformalna „Aktywni niewidomi” zorganizowała warsztaty kulinarne – z dynią w roli głównej – dla osób niewidomych i słabowidzących należących do koła w Hajnówce. Zajęcia prowadziła psychodietetyk Anna Kuczkin,

Anna Kuczkin już na początku spotkania przeprowadziła dla każdego uczestnika analizę składu ciała, wraz z interpretacją wyników. Wyjaśniła, że zdrowe odżywianie to inwestycja w zdrowie całego organizmu. Dowiedzieliśmy się także o cudownych właściwościach olejku z oregano.

Następnie zakasaliśmy rękawy i zabraliśmy się do przyrządzania kopytek dyniowych, wykorzystując dynię hokkaido i ziemniaki. Kopytka wyróżniał intensywnie pomarańczowy kolor, a dodatek gałki muszkatelowej oraz kurkumy sprawił, że kluski stały się niezwykle aromatyczne. To klasyczne danie z nutką oryginalności doskonale komponowało się z sosem pieczarkowo-śmietankowym. Było smacznie, zdrowo i pomarańczowo.

Warsztaty zostały przeprowadzone dzięki dofinansowaniu ze środków programu „Działaj lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju i Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie w Hajnówce. Podziękowania kierujemy także do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Hajnówce za udostępnienie pomieszczenia z aneksem kuchennym na potrzeby warsztatu.

Alicja Plis

wróć do spisu treści



Koła PZN Lubsko: REHA FOR THE BLIND w Zielonej Górze

Na konferencji REHA FOR THE BLIND, która odbyła się 28 września br. w Zielonej Górze, wysłuchaliśmy wiele interesujących prelekcji poświęconych problematyce osób niewidomych i słabowidzących. Wydarzenie zorganizowała Fundacja Szansa dla Niewidomych.

W trakcie konferencji rozdane zostały dyplomy Konkursu IDOL 2023. Po raz drugi zdobyłam II miejsce w kategorii IDOL ŚRODOWISKA. Znalezienie się w gronie laureatów to dla mnie duże wyróżnienie i zaszczyt. Dziękuję Fundacji za nominowanie mnie do tego konkursu oraz za wszystkie oddane na mnie głosy. Jestem wzruszona, że znalazłam się w gronie wyróżnionych osób.

Helena Szyperska, Prezes Koła PZN Lubsko

wróć do spisu treści



Jak dobrać białą laskę?

Biała laska zapewnia samodzielność w poruszaniu się, nie tylko osobom niewidomym, ale i słabowidzącym. Pomaga ona ominąć przeszkody, znaleźć przejście, podążać wzdłuż krawędzi chodnika czy peronu. Biała laska powinna być dobrze dobrana, aby jak najlepiej służyła.

Jest duży wybór białych lasek. Mogą one być zrobione z wielu materiałów, mieć różną długość, grubość i ciężar. Dobiera się je do wzrostu i sytuacji, w jakich mają być pomocne. Osoby, które mają zamiar chodzić samodzielnie z białą laską, a ich widzenie jest w znacznym stopniu ograniczone, powinny mieć długą laskę, która sięga nieco powyżej mostka. Taka laska zapewnia możliwość wczesnego rozpoznania przeszkody.

Osoby słabowidzące, które posługują się laską tylko sporadycznie, w trudnych sytuacjach, mogą korzystać z krótszej, składanej laski sygnalizacyjnej. Biała laska jest sygnałem dla otoczenia, że osoba poruszająca się z nią ma poważne problemy z widzeniem i może potrzebować pomocy. Osoba słabowidząca może korzystać z laski składanej, która mieści się w torebce, plecaku czy nawet kieszeni. Taką laskę warto mieć przy sobie na wypadek trudnych sytuacji, takich jak: mgła, mrok, ulewa czy śnieżyca. Przydatna będzie również przy wsiadaniu czy wysiadaniu z autobusu, przechodzeniu przez ruchliwą ulicę lub badaniu nieznanego terenu. Do lasek montowane są różne końcówki – stałe i obrotowe. Dobór laski i końcówki do niej zależy od preferencji użytkownika.

− Biała laska jest dla mnie bardzo ważna. Daje mi samodzielność i niezależność. Dzięki niej mogę bezpiecznie przemierzać świat – omijać przeszkody, których na ulicach nie brakuje, takie jak np. słupki czy hulajnogi, lokalizować drzwi, przystanki czy schody – mówi Marta, pracowniczka Instytutu Tyflologicznego PZN. – Laska pełni też funkcję informacyjną, a nawet edukacyjną, na ulicy czy w tramwajach i autobusach dzieci dopytują, do czego ona służy. Jest bardzo lekka, nawet gdy używam jej przez długi czas, nie męczę się. Dzięki białej lasce mogę podróżować, spacerować, jeździć do pracy i chodzić na zakupy.

Biała laska traktowana jest jako wyrób medyczny i na jej zakup przysługuje dofinansowanie z NFZ. Zlecenie na białą laskę wystawia lekarz okulista albo lekarz rodzinny podstawowej opieki zdrowotnej. Można ją kupić w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym lub w Centralnej Przychodni Rehabilitacyjno-Leczniczej PZN w Warszawie.

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Światowy Dzień Wzroku

Światowy Dzień Wzroku 2023 obchodzimy 12 października. To okazja, aby mówić o profilaktyce chorób oczu. W tym roku specjaliści zwracają uwagę na aspekt dbania o wzrok w miejscu pracy.

Światowy Dzień Wzroku obchodzony jest corocznie w drugi czwartek października. Celem święta jest skupienie uwagi na problemach ludzi ze wzrokiem i zachęcanie ich do profilaktyki. Tegoroczna kampania informacyjna, pod hasłem #LoveYourEyes, prowadzona przez Międzynarodową Agencję, która działa na rzecz Zapobiegania Utracie Wzroku (IAPB), informuje pracodawców i pracowników, jak istotne jest priorytetowe traktowanie wzroku.

Dyrektor generalny IAPB, Peter Holland, tłumaczy:
– W tym roku swoje działania koncentrujemy na zachęcaniu firm i zakładów pracy, aby zaangażowały się w akcję profilaktyczną i promowały badania wzroku wśród pracowników.

A o oto garść faktów dotyczących problemów ze wzrokiem i skali tego zjawiska:

Źródło: The International Agency for the Prevention of Blindness (IAPB)

wróć do spisu treści



Leki będą wypisane co najwyżej na 120 dni kuracji

Zgodnie z komunikatem Ministra Zdrowia opublikowanym 22 września br. następują zmiany w realizacji recept elektronicznych. Obecnie lekarz może wypisać pacjentowi leki tylko na 120 dni kuracji. A jeśli terapia będzie trwała dłużej, wtedy pacjent powinien wybrać się do lekarza po kolejną receptę.

„W przypadku realizacji recepty elektronicznej, od dnia 21 września br., pacjent może otrzymać maksymalnie taką ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, która jest niezbędna do 120-dniowego okresu stosowania, niezależnie od tego, kiedy recepta została wystawiona i na jaki okres. W konsekwencji od dnia 21 września br. farmaceuta jest uprawniony do wydania pacjentowi ilości leku niezbędnej do 120-dniowego okresu stosowania.” – napisano w komunikacie Ministra Zdrowia. Dotyczy to również recept, których realizacja rozpoczęła się przed 21 września br.

Jest jeszcze wytyczna dla lekarzy – zgodnie z nowymi przepisami po 1 listopada br. należy pacjentowi wydać leki na maksymalnie 120-dniowy okres terapii, a kolejna realizacja może nastąpić po 3/4 tego okresu, czyli 90 dniach.

Należy dodać, że w resorcie zdrowia rozpoczyna pracę zespół ekspertów, którego zadaniem będzie opracowanie nowych zasad wystawiania i realizacji recept.

Źródło: Naczelna Izba Aptekarska

wróć do spisu treści



30 mln zł na dostępność w instytucjach kultury

Narodowe Centrum Kultury pozyskało środki europejskie na działania związane z tworzeniem dostępnej oferty kulturalnej dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów. W ramach specjalnego programu przygotowana będzie m.in. szeroka oferta szkoleń dla pracowników instytucji kultury i koordynatorów dostępności.

NCK zrealizuje wieloletni systemowy projekt pn. „Projektowanie uniwersalne kultury – dostępność w instytucjach kultury”. Jego budżet to blisko 30 mln zł. Projekt potrwa 3,5 roku. Działanie będzie wdrażane w partnerstwie z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Specjaliści zakładają wyjście poza dostępność rozumianą, jako realizacja wymogów prawnych. Będą promować traktowanie osób z niepełnosprawnością jako aktywnych uczestników i współtwórców wydarzeń kulturalnych oraz potencjalnych pracowników instytucji kultury.

W ramach projektu przygotowany zostanie m.in.:

Powstanie również pilotażowe Centrum Kompetencji, które będzie pomagać w realizacji przedsięwzięć artystycznych dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami.

Źródło: NCK

wróć do spisu treści



Turystyka na Podkarpaciu dla każdego

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak na początku października br. odwiedziła pierwszy w Polsce szlak z audiodeskrypcją przystosowany dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

Na trasie ratownicy z Grupy Bieszczadzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR) zaprezentowali sprzęt turystyczny dla osób z niepełnosprawnościami. Spotkanie było pretekstem do poruszenia tematu turystyki społecznej w województwie podkarpackim.

− Naszą ambicją jest takie dostosowanie infrastruktury na szlakach turystycznych czy w miejscach terenowej rekreacji, aby osoby z niepełnosprawnością ruchu, słuchu czy wzroku mogły także z nich korzystać – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

W ramach projektu „Zobaczyć Beskid Niski” ścieżka turystyczna została wyposażona w urządzenia, które w połączeniu ze specjalną aplikacją wspomagają orientację przestrzenną oraz zwiększają bezpieczeństwo turystów. Znaczniki na szlaku emitują dźwięk, informując tym samym użytkownika o swoim położeniu, komunikatem tekstowym lub głosowym. Dodatkowo na trasie są mapy i tabliczki z informacjami w alfabecie Braille'a.

Innym projektem z zakresu turystyki społecznej w województwie podkarpackim jest przedsięwzięcie „Schronisko bez barier” − dwa schroniska PTTK, na Turbaczu i Przehybie, dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Turystyka społeczna to także możliwość poznania przez osoby ze szczególnymi potrzebami miejsc historycznych i zabytków. Przykładem takich punktów na Podkarpaciu są: Muzeum na Zamku w Łańcucie, Muzeum Regionalne w Jaśle oraz budynki Zespołu Klasztornego Karmelitów Bosych w Zagórzu.

W całej Polsce realizowany jest również projekt „Dostępność ponad barierami”, w ramach którego dostosowywane są obiekty i szlaki turystyczne, a także projekt „Obszar chroniony, obszar dostępny”, w którym wypracowano model dostępnego parku narodowego lub krajobrazowego – jego elementy wdrażane są przez 16 parków w Polsce.

Źródło: Program Dostępność Plus

wróć do spisu treści



Czy strony internetowe firm są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami?

„Raport – dostępność cyfrowa w polskim biznesie” przygotowała Fundacja Widzialni. Specjaliści przeprowadzili analizę użyteczności 50 stron internetowych i aplikacji mobilnych w różnych sektorach.

W raporcie zbadano 50 stron internetowych i aplikacji mobilnych w następujących sektorach biznesu: bankowość, e-commerce, telekomunikacja, transport lotniczy i telewizja. Badanie pozwoliło określić, jakie obszary dostępności powinny na stronach firm być poprawione.

Najlepsze wyniki w kontekście stron internetowych (metoda badawcza UX) odnotowano w sektorze „Bankowość” i „Telekomunikacja”. Tuż za nimi uplasował się sektor „E-commerce”. Sektory te spełniały większość kryteriów z list kontrolnych. Najsłabiej wypadł sektor „Transport” (nieużyteczne, często niejasne komunikaty, wątpliwość co do ostatecznych cen).
Jeśli chodzi o aplikacje mobilne, najlepsze wyniki uzyskano w branżach „Bankowość” i „E-commerce”. Są to sektory, które aktywnie rozwijają aplikacje, zapewniając coraz większą dostępność do różnych usług, m.in. bankowości mobilnej. Najniższe wyniki odnotowano w sektorze „Telewizja”. Platformy streamingowe wymagają poprawy pod wieloma względami. Brakuje im też uwzględnienia niektórych aspektów, takich jak: dostępność do funkcji zmiany kontrastu, powiększenia fontu, np. napisów w filmach lub funkcji „ustawienia” dla całego serwisu. Dużym utrudnieniem był również brak wersji językowych (brak polskich napisów, audiodeskrypcji, tłumaczeń). Problemy występowały również z wyszukiwarkami, które oferowały nieprecyzyjne wyniki.

W badaniu zauważono również, że sektor TV przedstawia najniższy poziom dostępności, szczególnie dla osób głuchych. Brak napisów do większości materiałów wideo na stronach internetowych i w aplikacjach mobilnych to istotna bariera, która ogranicza dostęp do treści dla tej grupy odbiorców.

Najczęściej powtarzającym się problemem z nawigacją i architekturą informacji na stronach internetowych była obecność reklam lub bannerów, które utrudniają intuicyjne poruszanie się użytkowników. Informacje te mogą przysłaniać ważne elementy nawigacyjne i treści, prowadząc do dezorientacji i zniechęcenia internautów.

Duże problemy w dostępie do informacji napotykała też grupa użytkowników, która korzystała z aplikacji asystujących, np. czytników ekranu, do której zaliczają się osoby m.in.: niewidome i słabowidzące.

Dość częstym błędem było to, że przyciski, okienka formularzy, nie posiadały etykiet przetłumaczonych na język polski. Prowadzi to do dezinformacji i utrudnia użytkownikom korzystanie z kluczowych funkcji aplikacji.

Specjaliści, którzy analizowali strony internetowe, zauważyli, że czasem witryny oraz aplikacje mobilne nie są testowane przed oddaniem ich do użytku pod kątem obsługi za pomocą klawiatury lub aplikacji asystujących typu czytnik ekranu.
Sponsorem raportu jest porozumienie firm – Business Accessibility Forum (BAF). Publikacja została udostępniona na stronie: https://baforum.pl/2023/strona-glowna.

JR/Centrum Komunikacji PZN

Źródło: Fundacja Widzialni

wróć do spisu treści



Konsultanci infolinii iPFRON+ czekają na pytania

Osoby i organizacje zainteresowane skorzystaniem z dofinasowania mogą uzyskać poradę, dzwoniąc na infolinię iPFRON+. Konsultanci udzielą wskazówek, jak wypełnić wniosek i odpowiedzą na wszystkie inne pytania.

Infolinia przeznaczona jest dla wnioskodawców indywidualnych, wnioskodawców instytucjonalnych, beneficjentów oraz pracowników jednostek realizujących. Działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00 pod bezpłatnym numerem telefonu 800 007 140. Konsultanci pomogą w obsłudze Systemu iPFRON+. Przekażą również wskazówki dotyczące: wprowadzania danych do formularza wniosku i udzielą wsparcia przy problemach technicznych w aplikacji.
Najczęściej zadawane pytania:


iPFRON+ to nowoczesna platforma informatyczna do obsługi obecnych oraz przyszłych Programów Wsparcia realizowanych przez PFRON.

Z jakich form wsparcia można skorzystać za pośrednictwem systemu iPFRON+ można dowiedzieć się na stronie: https://portal-ipfronplus.pfron.org.pl/formy-wsparcia/.

wróć do spisu treści



Ścieżka adaptacyjna dla osób niewidomych w Sosnowcu

W Sosnowcu, w budynku Przystanku Otwartej Kultury Kazimierz, została otwarta ścieżka adaptacyjna dla osób niewidomych i słabowidzących. Osoby z dysfunkcjami narządu wzroku mogą tu przećwiczyć różne sytuacje, a osoby bez tych ograniczeń, dzięki specjalnym goglom, mogą zobaczyć z czym zmagają się niewidomi i słabowidzący na co dzień.

Ścieżka adaptacyjna to projekt badawczy studentów i pracowników Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Ci, którzy będę chcieli przemierzyć ścieżkę, spotkają się na niej z przeszkodami, nie tylko na poziomie nóg, ale i rąk oraz głowy. Utrudnienia znajdują się bowiem na różnych wysokościach. W ten sposób osoby niewidome i słabowidzące mają szansę przećwiczyć różne sytuacje, z którymi mogą spotkać się w codziennym życiu – na ulicy czy w budynkach. Już teraz dyrekcja Szkoły Specjalnej nr 4 w Sosnowcu zaplanowała wizyty swoich uczniów w tym miejscu.

Osoby z dobrym wzrokiem mogą wypożyczyć specjalne gogle imitujące różne dysfunkcje narządu wzroku i spróbować przejść ścieżkę. To możliwość doświadczenia tego, z czym zmagają się osoby niewidome i słabowidzące na co dzień. To też prawdziwa lekcja empatii.

Osoby zainteresowane odwiedzeniem tego miejsca, mogą zapisać się pod numerem tel. 32 269 41 19. Ścieżka adaptacyjna znajduje się w budynku Przystanku Otwartej Kultury Kazimierz, przy ul. Głównej 19 w Sosnowcu.

wróć do spisu treści



Darmowa wystawa dla osób niewidomych i słabowidzących w Warszawie

„Dotyk Wiecznego Piękna – Starożytny Egipt”, to wystawa przygotowana specjalnie z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących. Przez dotyk i wyobraźnię można tu poznawać trójwymiarowe obiekty, które są dowodem na bogactwo ludzkiej ekspresji i różnorodności kulturowej.

Wystawę przygotowała organizacja Nowa Akropolis wraz z partnerami: Fundacją PZU i Uniwersytetem Warszawskim. Składa się ona z 12 ekspozytorów, na których umieszczone są płaskorzeźby i rzeźby będące reprodukcjami. Powstały one na podstawie oryginalnych artefaktów staroegipskich. Reprodukcje wybrane zostały na podstawie konsultacji ze specjalistami i praktykami działań dedykowanych dla osób z dysfunkcjami wzroku.

Każdy ekspozytor zawiera na stałe umocowaną reprodukcję, opracowanie tyflograficzne oraz opis przy użyciu alfabetu Braille’a i z użyciem wielkich liter. Dodatkowo na ekspozytorze znajduje się kod QR z tagiem NFC, z odnośnikiem do opisu uzupełniającego o danym elemencie.

Na zwiedzających czeka też niespodzianka: „Skrzynia Skarabeusza”. Odwiedź wystawę, a dowiesz się, co się w niej znajduje!
Wystawa „Dotyk wiecznego piękna – starożytny Egipt”

Gdzie?
W MAL Grójecka 109 w Warszawie.
Kiedy?
Od 4 do 14 października.

W godzinach:

Wstęp wolny.

Co warto wiedzieć?
Codziennie w godzinach 18:00–20:00 i w sobotę 10:00–14:00 na wystawie obecni będą wolontariusze, którzy będą gotowi pomóc w zwiedzaniu wystawy wszystkim osobom z niepełnosprawnościami.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć tutaj: https://akropolis.edu.pl/aktywnosci/warszawa/1679-dotyk-wiecznego-piekna-starozytny-egipt.

wróć do spisu treści



Warsztaty edukacyjne w Muzeum Polin

Muzeum Polin zaprasza dzieci i dorosłych na bezpłatne warsztaty edukacyjne, w trakcie których można odkrywać kulturę i zwyczaje żydowskie. Edukatorzy przygotowali spotkania z myślą o osobach z różnymi niepełnosprawnościami.

Muzeum Polin stara się, aby jego oferta była jak najbardziej dostępna. Osobom z niepełnosprawnościami zapewnia udogodnienia, takie jak: tyflografiki, pętle indukcyjne czy audiodeskrypcje. W budynku eliminowane są również bariery architektonicznie. Specjalnie dla tej grupy odbiorców organizowane są warsztaty edukacyjne, w trakcie których uczestnicy mogą zaznajomić się z kulturą żydowską.

Edukatorzy poprzez elementy pedagogiki, zabawy, poznanie wielozmysłowe oraz gry słowne i ruchowe zachęcają do zdobywania nowej wiedzy.

Tematy warsztatów do wyboru:


Więcej informacji na stronie: https://www.polin.pl/pl/aktualnosci/2017/12/07/muzeum-dostepne-warsztaty-edukacyjne.

Czas trwania: 60–90 min.
Terminy: w tygodniu oprócz wtorków (tego dnia muzeum jest nieczynne).
Godziny rozpoczęcia: 10.15 i 13.00.
Cena: warsztaty bezpłatne.
Rezerwacje: rezerwacje@polin.pl.

wróć do spisu treści

Wersja offline wygenerowana automatycznie.
Copyright © 2023 Biuletyn Informacyjny PZN. Wszelkie prawa zastrzeżone.