Skocz do spisu treści

Biuletyn Informacyjny PZN

BIP nr 16(303), sierpień 2023

Redakcja:
Joanna Rodzewicz [redaktor prowadzący]
Kamila Wiśniewska
Małgorzata Przybyszewska


Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: (22) 635 19 10, (22) 831 22 71 wew. 253
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl


Biuletyn Informacyjny PZN współfinansowany ze środków PFRON.


Spis treści

Polski Związek Niewidomych: Nowa minister zdrowia spotyka się z organizacjami reprezentującymi pacjentów
Polski Związek Niewidomych: Za nami warsztaty dla pracowników instytucji kultury
Polski Związek Niewidomych: Interwencja w sprawie bezpłatnych przesyłek dla osób niewidomych
Okręg Opolski PZN: Zarezerwuj wejściówkę na inspirujący koncert!
Koło PZN W Hajnówce: Relacja ze spływu kajakowego
Koło PZN w Ostródzie: Impreza z okazji Dnia Osoby Niewidomej i Słabowidzącej
Koło PZN w Sieradzu: Zaproszenie na film z audiodeskrypcją
Doradcy pomogą w doborze technologii wspierających – nowy program PFRON
Czternasta emerytura – będzie wypłacana już we wrześniu
Więcej pacjentów zostanie przebadanych w Okobusie
Nowoczesny sprzęt do diagnostyki chorób oczu w gdańskim UCK
Bezpłatne badania słuchu w audiobusie
Polacy często korzystają z prywatnego leczenia
Mistrzostwa świata w tenisie ziemnym dla osób niewidomych
Szkolenia językowe i warsztaty samorozwoju – dla osób niewidomych i słabowidzących
Terapia z wykorzystaniem roślin – w Krośnie powstał park sensoryczny
Oprowadzanie po wystawie dla osób niewidomych
Potrzebujesz rozmowy – zadzwoń
Poszukiwani chętni do udziału w badaniu
Wypełnij ankietę – pomóż zebrać informacje o dostępności w obiektach kultury
Z żalem żegnamy…



Polski Związek Niewidomych: Nowa minister zdrowia spotyka się z organizacjami reprezentującymi pacjentów

Katarzyna Sójka, nowa minister zdrowia, 18 sierpnia br., spotkała się z członkami: Rady Organizacji Pacjentów przy Ministrze Zdrowia i Rady Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta. Członkiem obu tych rad z ramienia PZN-u jest Elżbieta Oleksiak, kierownik Centrum Rehabilitacji.

Na spotkaniu obecni byli wszyscy wiceministrowie, Rzecznik Praw Pacjenta, dyrektorzy departamentów i inni pracownicy Ministerstwa Zdrowia. Minister Sójka już na początku podzieliła się z zebranymi informacją, że jest to jej pierwsze oficjalne spotkanie z tak dużym gremium, jest też bardzo otwarta na współpracę i chce mieć udział w pracach obu rad.

– Pozycja pacjenta w systemie ochrony zdrowia jest kluczowa – musi się wzmocnić. Tylko dzięki zaangażowaniu pacjentów i organizacji, które ich reprezentują, można wypracować właściwe rozwiązania. Zależy nam na ich głosie – podkreśliła minister zdrowia.

Katarzyna Sójka zapewniała członków rad, że do tej pory jako lekarz była blisko problemów pacjentów i chce żeby było tak nadal. Wysłuchała kilkunastu osób, które zabierały głos, skrupulatnie tworzyła też notatki.
Podczas wydarzenia wskazano m.in. na kwestie orzekania o niepełnosprawności i wdrażania Narodowego Planu dla Chorób Rzadkich, zauważono również potrzebę wprowadzenia Planu Alzheimerowskiego, mówiono o dostępności do leków czy świadczeń zdrowotnych.

Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Polski Związek Niewidomych: Za nami warsztaty dla pracowników instytucji kultury

Niemal pięćdziesiąt osób z różnych instytucji kultury z całej Polski gościliśmy w Instytucie Tyflologicznym PZN. Uczestnicy uzyskali wiele informacji, jak instytucję kultury uczynić dostępną dla osób niewidomych i słabowidzących, zwiedzili też naszą placówkę pod kątem dostępności.

Spotkanie miało miejsce 28 sierpnia br., w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych, przy ulicy Konwiktorskiej w Warszawie.
Na początku goście wzięli udział w „Laboratorium Ciemności" − zajęciach, które ukazują świat z perspektywy osób z niepełnosprawnością wzroku. W trakcie warsztatów uczestnicy dowiedzieli się, jak takie osoby funkcjonują w codziennym życiu oraz w jaki sposób im pomagać. Potem odbyło się spotkanie z mecenasem, który przedstawił zagadnienia i przepisy prawne dotyczące dostępności placówek kultury dla osób z dysfunkcją narządu wzroku, także w kontekście przebywania w takich miejscach psa przewodnika. Poinformował także o sankcjach za nieprzestrzeganie tych przepisów.

Następnie kierownik Centrum Rehabilitacji PZN, Elżbieta Oleksiak omówiła standardy dotyczące dostępności placówek kultury dla osób niewidomych i słabowidzących oraz możliwości przyprowadzania do nich psów przewodników. Uczestnicy obejrzeli kilka filmów: o tym, jak pomagać osobom z problemami wzroku, o pomysłach na dostosowanie placówek kultury we Florencji, Belgii i w Warszawie oraz film instruktażowy, jak się zachować, kiedy spotykamy osobę niewidomą, która porusza się z psem przewodnikiem. Warsztatowicze zadawali wiele pytań pracownikom Instytutu i z zaangażowaniem pozyskiwali wiedzę, otrzymali też materiały informacyjne. A wszystko po to, aby jak najlepiej poznać tematykę i móc wprowadzić odpowiednie udogodnienia w instytucjach kultury.

To już szóste takie spotkanie – odbywają się one w ramach projektu „Budowa kompleksowego systemu szkolenia i udostępniania osobom niewidomym psów przewodników oraz zasad jego finansowania". Minione szkolenia z tego cyklu przeznaczone były dla: pracodawców, pracowników transportu naziemnego, placówek służby zdrowia z całej Polski, przedstawicieli jednostek samorządowych z województwa śląskiego i pracowników domów pomocy społecznej z województwa mazowieckiego.

wróć do spisu treści



Polski Związek Niewidomych: Interwencja w sprawie bezpłatnych przesyłek dla osób niewidomych

Korespondencja wysyłana za pośrednictwem Poczty Polskiej przez zarząd Koła PZN Ostróda, nie została dostarczona do członków jednostki. Poczta w Ostródzie uznała, że bezpłatna przesyłka dla osób niewidomych może być tylko przesyłką zawierającą materiały z pismem wypukłym (brajlem), nie zaś żadne inne. Po tym zdarzeniu prezes koła, Jan Otremba, podjął kroki, by wyjaśnić sprawę.

Przygotował on pismo do Regionalnego Oddziału Poczty Polskiej w Białymstoku, a także interweniował u senator Bogusławy Orzechowskiej oraz poseł Moniki Falej. Senator z kolei napisała w tej sprawie pismo do zarządu Poczty Polskiej. Poniżej zamieszczamy odpowiedź, jaką otrzymała.

Pismo:

Szanowna Pani Senator,
w odpowiedzi na złożoną na Pani ręce korespondencję od Polskiego Związku Niewidomych Zarządu Koła w Ostródzie, przekazaną celem wyjaśnienia i udzielenia odpowiedzi przez operatora – Pocztę Polską S.A., w sprawie świadczenia usługi „przesyłka dla osób niewidzących i niedowidzących”, uprzejmie wyjaśniamy, że:
Zgodnie z definicją zawartą w Art. 3. pkt 18. Ustawy z dnia 23 listopada 2012 roku Prawo pocztowe (tekst jednolity Dz. U. z 2022, poz. 896 ze zm.), przez przesyłkę dla ociemniałych rozumie się przesyłkę z korespondencją lub druk, o masie do 7000 g, w której informacja utrwalona jest pismem wypukłym lub na innym nośniku dostępnym do odczytu przez niewidomych lub ociemniałych, nadana w sposób umożliwiający sprawdzenie zawartości.

Przesyłka dla ociemniałych jest warunkowo zwolniona z opłaty za usługę pocztową, ustaloną w obowiązującym cenniku usług powszechnych w obrocie krajowym i zagranicznym dla przesyłki pocztowej niebędącej przesyłką najszybszej kategorii – tego samego rodzaju, tej samej masy lub innej cechy, od której jest uzależniona wysokość opłaty. Zwolnienie to nie obejmuje opłaty za potwierdzenie odbioru przesyłki rejestrowanej.

Warunkiem skorzystania z tej usługi jest nadanie przesyłki przez uprawnionego nadawcę – jest nim m.in. biblioteka lub organizacja osób niewidomych lub ociemniałych bądź organizacje, których celem statutowym jest działanie na rzecz osób niewidomych lub ociemniałych – do osoby niewidomej lub ociemniałej.

Osobą niewidomą lub ociemniałą, zgodnie z Art. 26 ust. 1. w/w ustawy, jest osoba legitymująca się orzeczeniem właściwego organu orzekającego o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z tytułu uszkodzenia narządu wzroku.
Przyjąć zatem należy, że osoby słabowidzące, które legitymują się umiarkowanym stopniem niepełnosprawności są kwalifikowane przez ustawodawcę do osób uprzywilejowanych, które mogą korzystać z przesyłek dla ociemniałych.
Poczta Polska S.A. dokłada wszelkich starań przy świadczeniu swoich usług, aby ich realizacja przebiegała zgodnie z przepisami prawa powszechnie obowiązującego. W związku z powyższym uprzejmie informujemy, że nadawana przez Polski Związek Niewidomych korespondencja – w powiększonym czarnodruku – będzie traktowana jako inny nośnik w znaczeniu Art. 3. pkt 18. Ustawy z dnia 23 listopada 2012 roku Prawo pocztowe.

Zapewniamy Panią Senator, że komunikat w przedmiotowym zakresie został przekazany do stosowania we wszystkich placówkach pocztowych na terenie kraju.

Z poważaniem
Wiceprezes Zarządu
Andrzej Bodziony

wróć do spisu treści



Okręg Opolski PZN: Zarezerwuj wejściówkę na inspirujący koncert!

Okręg Opolski PZN zaprasza zainteresowanych po odbiór bezpłatnych wejściówek na koncert finałowy III Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych. Wydarzenie odbędzie się 20 września br. o godz. 17.00 w Filharmonii Opolskiej. Została już tylko połowa wejściówek do rozdania, lepiej nie zwlekać.

Koncert finałowy odbędzie się w środę 20 września br. w godzinach 17.00−20.00 w Filharmonii Opolskiej przy ul. Krakowskiej 24 w Opolu. Wstęp na koncert jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki, które są dostępne w siedzibie okręgu przy ul. Kościuszki 25/1. Sala koncertowa filharmonii ma 480 miejsc.

Chęć zarezerwowania wejściówek najlepiej zgłosić, wysyłając wiadomość na adres e-mail: oppon.opole@gmail.com. W treści wiadomości proszę podać ilość osób oraz imię i nazwisko osoby, która odbierze wejściówki. Możliwe są również zgłoszenia telefonicznie pod numerem tel. 77 442 61 15.

Przy rozdzielaniu wejściówek będzie decydowała kolejność zgłoszeń. Organizatorzy podają, że ponad połowa wejściówek została już rozdana. Koncert z pewnością będzie wydarzeniem pełnym emocji, wzruszeń i pięknych melodii.

wróć do spisu treści



Koło PZN W Hajnówce: Relacja ze spływu kajakowego

O tym, że warto spróbować czegoś po raz drugi, bo przecież nic nie zdarza się dwa razy w identyczny sposób, przekonali się członkowie Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Hajnówce. 14 sierpnia br. koło zorganizowało spływ kajakowy malowniczą rzeką Narewką.

Bogatsi o ubiegłoroczne doświadczenia i wprawieni w sterowaniu kajakami (choć byli też odważni nowicjusze), ponownie podjęliśmy próbę przepłynięcia 11 kilometrowej trasy. Tym razem także się udało! Płynęliśmy spokojnym nurtem, bez jakichkolwiek przeszkód, które wymagałyby wysiadania z kajaka i przenoszenia go.

Niesamowite wrażenia zapewniła nam otaczająca przyroda. Bujna roślinność na brzegach rzeki, a wśród nich kwitnące kaliny, strzałki wodne, grążele czy niezapominajki. Upajając się wszechobecna ciszą i zielenią, wsłuchiwaliśmy się w śpiew ptaków i ryby pluskające w wodzie. Dojrzeliśmy siedzącą w trzcinach kaczkę, latające motyle, ważki, które skryły się w przybrzeżnych szuwarach i pasące się na pobliskiej łące krowy.

Ze względu na niezalesiony charakter rzeki, narażeni byliśmy na długotrwałe oddziaływanie promieni słonecznych, dlatego warto przed każdą taką wyprawą pamiętać o kremie z filtrem, nakryciu głowy i wodzie do picia. Na szczęście, aby się ochłodzić, można było zamoczyć nogi lub dłonie w chłodnej i przyjemnej wodzie, czy też ochlapać się, wiosłując zamaszyście.
Płynąc bez pośpiechu zakolami, mijając mosty kolejowe, piesze kładki, pochylone drzewa, po trzech godzinach dotarliśmy do mety.

To był dzień pełen zieleni, przyrody, wrażeń i relaksu. I choć wyjątkowo obdarzył nas słońcem, daliśmy z siebie wszystko i dotarliśmy do celu. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że pokonywanie kilometrów w kajaku, to świetny sposób na integrację i zaznanie ruchu bez nadmiernego wysiłku. Wiosłowanie było treningiem dla naszych pleców, ramion i brzucha. Pokonaliśmy swoje słabości i ograniczenia. Zadziwiliśmy samych siebie. Swoje marzenia przekształciliśmy w rzeczywistość. Szczęście wpisane na twarzach wszystkich śmiałków było o wiele bardziej widoczne niż zmęczenie!

Chińskie przysłowie mówi: „Ten, kto przeniósł górę, zaczął od małych kamyków”. Trzymając się tej sentencji, skoro już dwukrotnie pokonaliśmy tę trasę, może za rok spróbujemy zmierzyć się z dłuższym – 17-kilometrowym spływem!

Alicja Plis

wróć do spisu treści



Koło PZN w Ostródzie: Impreza z okazji Dnia Osoby Niewidomej i Słabowidzącej

Koło PZN w Ostródzie zaprasza na integracyjną zabawę taneczną, z muzyką na żywo, z okazji „Dnia Osoby Niewidomej i Słabowidzącej”. Impreza odbędzie się 6 października br. w godzinach 18.00−2.00, w restauracji „Stacja Ostróda”.
W trakcie balu zostanie przeprowadzona licytacja, a zgromadzane środki zostaną przeznaczone na zakup paczek mikołajkowych dla podopiecznych koła niepełnosprawnych dzieci.

Na zabawę zaproszeni są wszyscy członkowie koła wraz z opiekunami oraz ich przyjaciele. Zapisy już trwają. Warto się spotkać i wspólnie świętować!

Zapisy pod numerem telefonu: 89-646-48-12.

Źródło: Facebook Koła PZN w Ostródzie

wróć do spisu treści



Koło PZN w Sieradzu: Zaproszenie na film z audiodeskrypcją

Zarząd Koła Terenowego PZN w Sieradzu zaprasza członków koła, ich przewodników oraz osoby posiadające orzeczenie o symbolu 04O na projekcję filmu z audiodeskrypcją. Proponujemy film „Tajemnica Filomeny” w reżyserii Stephena Frearsa. Tym razem przed nami historia oparta na faktach. Fabuła przeniesie nas do Irlandii lat 50., a następnie do Anglii i USA.

Kilka słów o fabule
Irlandia, 1951 r., osiemnastoletnia Filomena Lee zachodzi w ciążę z chłopakiem przypadkowo poznanym na wiejskim festynie. W powojennej, katolickiej (więc i konserwatywnej) Irlandii młoda, niezamężna i do tego ciężarna kobieta to hańba – zarówno dla niej samej, jak i dla rodziny. Ojciec Filomeny oddaje córkę pod opiekę sióstr Świętych Serc Jezusa i Maryi. Siostry przeznaczyły swoją siedzibę w opactwie Sean Ross na Dom Samotnej Matki. Tu Filomena Lee otrzymuje nowe imię i będzie starała się odpokutować swój grzech. W lipcu 1952 r., w klasztorze Sean Ross Abbey, rodzi się mały Anthony, synek Filomeny. W 1955 r. młoda matka zostaje zmuszona do podpisania oświadczenia, w którym zrzeka się prawa do syna.
Jeśli jesteście ciekawi, czy matka może zapomnieć o swoim dziecku, zapraszamy do obejrzenia tej niesamowitej produkcji.

Kiedy: 7 września 2023 r., godz.11.30.
Gdzie: Miejska Biblioteka Publiczna w Sieradzu, ul. Polna 36 A.

Pokaz odbędzie się w ramach projektu „Krajowy zasób cyfrowych filmów z polską audiodeskrypcją dla osób niewidomych” realizowanego przez Stowarzyszenie „De Facto” z Płocka. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

wróć do spisu treści



Doradcy pomogą w doborze technologii wspierających – nowy program PFRON

PFRON podpisał umowy z 17 podmiotami, które mają doradzać osobom z niepełnosprawnościami w wyborze sprzętu z centralnej wypożyczalni.

W ramach nowego programu PFRON, ma działać centralna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, wyrobów medycznych i technologii asystujących dla osób z niepełnosprawnościami – tak podaje portal Prawo.pl.

Powstanie systemu nadzoruje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Koordynatorem jest Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS). Usługi doradztwa i instruktażu w zakresie wypożyczanego sprzętu asystującego będą pełnić Centra Informacyjno-Doradcze (CIDON), funkcjonujące przy wojewódzkich oddziałach PFRON oraz Ośrodki Wsparcia i Testów (OWiT).
Prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED, Arkadiusz Grądkowski, zwraca uwagę na to, że podstawowe znaczenie dla sprawnego funkcjonowania systemu będzie miało profesjonalne doradztwo w zakresie doboru wyrobów medycznych.

− Jeśli lekarz wypisze zlecenie na gorset i zostanie on źle dobrany, może bardziej zaszkodzić pacjentowi, niż mu pomóc. Wyroby medyczne muszą być dopasowywane przez profesjonalistów, którzy mają doświadczenie i zweryfikowane kompetencje – powiedział prezes.

Jak dowiedzieli się dziennikarze Prawo.pl, data rozpoczęcia programu, zostanie ustalona najpóźniej do końca września.

Źródło: PAP Media Room

wróć do spisu treści



Czternasta emerytura – będzie wypłacana już we wrześniu

Czternasta emerytura zostanie wypłacona z urzędu − nie trzeba składać wniosku, aby otrzymać to świadczenie. Świadczenie wyniesie 2650 zł brutto. Otrzyma je we wrześniu ok. 8,8 mln emerytów i rencistów.

Na pełną kwotę czternastki mogą liczyć osoby, których świadczenie główne, np. emerytura lub renta, nie przekracza 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład, jeśli ktoś pobiera emeryturę w wysokości 3500 zł, to czternastka wyniesie 2050 zł brutto. Dodatkowe kryterium − czternastka przysługuje, gdy emerytura lub renta nie przekracza kwoty 5500 zł brutto.

Ze świadczenia zostanie pobrana składka zdrowotna w wysokości 9 proc. oraz podatek dochodowy od osób fizycznych. Czternastka będzie wolna od innych potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie się także wliczać do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy 500+ dla osób niesamodzielnych.

Źródło: ZUS

wróć do spisu treści



Więcej pacjentów zostanie przebadanych w Okobusie

Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło dodatkowe środki na badania okulistyczne przeprowadzane w Okobusie, który jeździ po miejscowościach województwa lubelskiego. Teraz z badań będzie mogło skorzystać dwa tysiące kolejnych pacjentów.

Badania przeprowadzane w Okobusie są ukierunkowane na wczesną diagnostykę cukrzycowego obrzęku plamki oraz retinopatii cukrzycowej. Z bezpłatnej diagnostyki mogą skorzystać dorośli pacjenci z cukrzycą lub stanem przedcukrzycowym, z regionu Lubelszczyzny. Chorzy na badania są kierowani przez lekarzy rodzinnych.

Pierwotnie projekt zakładał przebadanie pięciu tysięcy osób. Teraz liczba pacjentów może wzrosnąć nawet do siedmiu tysięcy. Badania zostaną wykonane bezpłatnie.

Osoba chora na cukrzycę ma około 25-krotnie wyższe ryzyko utraty wzroku, niż jej zdrowy rówieśnik. Cukrzyca atakuje podstępnie − chory nie odczuwa bólu, zaczerwienienia oczu, a nawet pogorszenia widzenia. Powikłania oczne cukrzycy są przyczyną utraty widzenia wśród dorosłych. Warunkiem skutecznego leczenia jest rozpoznanie powikłań, zanim dojdzie do uszkodzenia wzroku.

W Okobusie wykonywane są badania: kolorowej fotografii dna oka, optycznej koherentnej tomografii (OCT) oraz angiografii optycznej tomografii (angioOCT). Badania są bezpieczne i bezbolesne. Wyniki obrazowe badań są przesyłane do oceny okulisty, posiadającego doświadczenie w leczeniu schorzeń siatkówki. Jeśli lekarz uzna, że konieczne będzie pełne badanie okulistyczne, wtedy lekarz rodzinny wystawi skierowanie do okulisty. Pacjenci będą mogli zarejestrować się na badanie w Katedrze i Klinice Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Harmonogram trasy Okobusa i jego przystanków jest dostępny na stronie: https://www.gov.pl/web/okobus/harmonogram.

Projekt będzie realizowany do końca 2023 r., w oparciu o subwencję Ministerstwa Zdrowia.

Źródło: https://www.gov.pl/web/okobus.

wróć do spisu treści



Nowoczesny sprzęt do diagnostyki chorób oczu w gdańskim UCK

Pacjenci Kliniki Okulistyki Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku mogą teraz korzystać z aparatu najnowszej generacji. Urządzenie umożliwia wykonanie badania OCT i angio-OCT z wyjątkową precyzją, dzięki temu możliwe jest wykrycie najdrobniejszych zmian w oku. To jedyny tego typu sprzęt dostępny w północnej części Polski.

− Po kilku miesiącach testów szpital zakupił do Kliniki Okulistyki aparat najnowszej generacji, który wykorzystujemy do badań OCT i angio-OCT. Urządzenie umożliwia wykonanie skanów w tempie 120.000/s w bardzo dobrej rozdzielczości. Kompleksowa diagnostyka chorób przedniego i tylnego odcinka oka pozwala na precyzyjną ocenę parametrów dotyczących następujących schorzeń: jaskra, zaćma, zespół suchego oka czy zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) – podkreśla prof. Katarzyna Michalska-Małecka, ordynator Kliniki Okulistyki UCK.

Badania OCT zwane jest także optyczną koherentną tomografią dna oka. To jedno z najbardziej dokładnych i najnowocześniejszych metod obrazowania narządu wzroku. Dzięki wiązce światła, która pada na określone struktury oka, powstaje obraz zbliżony do histologicznego. Oznacza to, że możemy w sposób nieinwazyjny i bezpieczny dla pacjenta uzyskać obraz, który wcześniej wymagał wycięcia tkanki i obejrzenia jej pod mikroskopem. Z kolei, dzięki angio-OCT, w sposób nieinwazyjny i bez konieczności podawania kontrastu, mamy możliwość oceny naczyń i mikrokrążenia w siatkówce oka. Badanie to daje szansę na wykrycie zmian zachodzących w drobnych naczyniach na najwcześniejszych etapach choroby.

− Aparat Optovue Solix stanowi połączenie kilku różnych urządzeń. Wykonuje szybsze i dokładniejsze skany w porównaniu do aparatów starszej generacji, dzięki czemu jesteśmy w stanie wychwycić drobne zmiany, niuanse. Urządzenie posiada moduły do diagnostyki wielu chorób przedniego i tylnego odcinka oka. Funkcja tworzenia raportów ułatwia nam planowanie zabiegów i monitorowanie ich efektów. Warto podkreślić krótki czas skanowania oraz rzadszą potrzebę zastosowania kropli rozszerzających źrenicę, co przekłada się bezpośrednio na komfort pacjentów podczas badań – dodaje lek. Krzysztof Broniarek z Kliniki Okulistyki UCK.

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, w fazie testów i po zakupie aparatu, zbadano już prawie 1300 pacjentów.

Źródło: UCK

wróć do spisu treści



Bezpłatne badania słuchu w audiobusie

Po różnych miejscowościach w Polsce będzie jeździł audiobus, w którym wszyscy chętni będą mogli zrobić bezpłatne badania słuchu. To ważne, bowiem na problemy ze słuchem uskarża się coraz więcej pacjentów.

Fundacja NEUCA Dla Zdrowia zaprasza wszystkich zainteresowanych wykonaniem bezpłatnych badań słuchu. W audiobusie wykwalifikowany personel medyczny przeprowadzi badanie przesiewowe słuchu. Wczesna interwencja, w przypadku wykrycia choroby, umożliwi podjęcie odpowiedniego leczenia i uchroni przed utratą słuchu.

− Dobry słuch to podstawa codziennej komunikacji. Musimy o niego dbać i badać się pod kątem sprawności tego narządu. Rozwój cywilizacji jest szybki, a co za tym idzie narażenie na hałas jest coraz większe. Nasz słuch degeneruje się szybciej niż jeszcze 50 lat temu. Kiedyś problemy ze słuchem dotyczyły w szczególności osób w wieku 70−80 lat, a w tej chwili problem dotyka coraz młodszych grup pacjentów – tłumaczy prof. Piotr H. Skarżyński.
Dodatkowo, w audiobusie pacjentom udostępniana jest możliwość samodzielnego wykonania pomiaru poziomu cukru we krwi. Nad poprawnością wykonania pomiaru czuwać będzie personel zapewniający instruktaż.
Udział w badaniu jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Zapisać można się na 24 godziny przed planowaną wizytą, bezpośrednio pod wskazanym adresem badania. Lekarze przejmują w audiobusie w godzinach 10:00–16:00. Ilość miejsc jest ograniczona.
Wszelkie szczegóły dot. terminów badań, lokalizacji i zapisów znajdują się na stronie: fundacjaneuca.pl w sekcji Aktualności.

Harmonogram badań znajduje się tu: https://fundacjaneuca.pl/uploads/media/default/0001/01/05d8ad20297c1d7fbee131bf116974fac5df7fcb.pdf.
Kontakt: tel. 505-491-453, e-mail: kontakt@fundacjaneuca.pl.

Źródło: Fundacja NEUCA Dla Zdrowia

wróć do spisu treści



Polacy często korzystają z prywatnego leczenia

Ponad połowa Polaków korzysta nie tylko ze świadczeń zdrowotnych w ramach NFZ, ale również z opieki komercyjnej – leczą się poza NFZ, bo liczą na krótszy czas oczekiwania na wizytę. To wniosek z najnowszych badań CBOS.

Z czerwcowego badania CBOS wynika, że jedna czwarta respondentów (24%) w półroczu poprzedzającym badanie korzystała z usług medycznych wyłącznie w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, a jedna dziesiąta (11%) tylko z usług finansowanych samodzielnie lub dostępnych w ramach abonamentu czy polisy. Największa grupa – ponad połowa Polaków (51%) – korzystała zarówno z jednych, jak i drugich. Pozostali ankietowani (14%) w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie korzystali z żadnych usług i świadczeń zdrowotnych.

Z usług medycznych opłacanych w całości samodzielnie, lub dostępnych w ramach dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego/abonamentu, korzystają głownie osoby w wieku 25–34 lata i 45–54 lata, mieszkańcy największych miast (liczących 500 000 i więcej ludności).

Mieszany sposób korzystania z opieki zdrowotnej częściej wskazują: najlepiej wykształceni, kadra kierownicza i specjaliści, pracownicy administracyjno-biurowi, pracownicy usług oraz osoby pracujące w sektorze publicznym.
Najstarsi badani (65 lat i więcej), emeryci, renciści, najsłabiej wykształceni oraz rolnicy należą do grupy, która najrzadziej korzysta z płatnej opieki zdrowotnej.

Polacy leczą się poza NFZ przede wszystkim dlatego, że liczą na krótszy czas oczekiwania na wizytę. Na przestrzeni ostatnich siedmiu lat motywacja ta jeszcze się umocniła.

Z badania CBOS wynika również, że najrzadziej do lekarza chodzą mężczyźni oraz osoby młode w wieku 18-24 lata, osoby uczące się lub studiujące, pracujący w prywatnych gospodarstwach rolnych, a także robotnicy niewykwalifikowani oraz technicy i średni personel.

JR/Centrum Komunikacji PZN

Źródło: Serwis Zdrowie PAP/CBOS

wróć do spisu treści



Mistrzostwa świata w tenisie ziemnym dla osób niewidomych

Wkrótce IBTA World Championships 2023 w Polsce – mistrzostwa świata w tenisie ziemnym dla osób niewidomych i słabowidzących. Rozgrywki będzie można oglądać w dniach 29.08–3.09.2023 r. na kortach w Giebułtowie pod Krakowem.

W turnieju zmierzą się zawodnicy z: Anglii, Argentyny, Australii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Japonii, Kolumbii, Litwy, Meksyku, Niemiec, Pakistanu, Włoch i Polski. Ta impreza to spotkanie pasjonatów blind tennisa: kibiców, zawodników, trenerów i organizatorów treningów z całego świata. Finały mistrzostw zaplanowano na 3 września br., kiedy to w całej Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Tenisa.

Niewidomym i słabowidzącym tenisistom kibicować może każdy, kto przyjdzie na korty, jednak publiczność proszona jest o zachowanie ciszy, by zawodnikom łatwiej było skoncentrować się na dźwiękach piłki. Rozgrywki będzie można śledzić również przez Internet. Link do relacji na żywo zostanie podany najpóźniej dzień przed turniejem na stronie: widzimyinaczej.org.pl oraz na fanpage’u: https://www.facebook.com/widzimyinaczej . To, co będzie widać na ekranie, zostanie opatrzone komentarzem słownym, by transmisja była również dostępna dla odbiorców z dysfunkcją narządu wzroku. Finały relacjonował będzie komentator Tomasz Tomaszewski.

Mistrzostwa świata w Giebułtowie organizuje Fundacja Widzimy Inaczej we współpracy z International Blind Tennis Association (IBTA), patronat nad wydarzeniem objął Polski Związek Tenisowy.

Blind tennis w praktyce
Zanim zawodnicy zagrają pierwsze mecze, przejdą kwalifikacje okulistyczne, na podstawie których zostaną przydzieleni do odpowiednich kategorii wzrokowych. Na podstawie decyzji okulistów zostaną podzieleni na cztery kategorie w zależności od stopnia uszkodzenia wzroku: B1 (dla osób zupełnie niewidomych), B2, B3 oraz B4 (dla graczy słabowidzących), w grupach kobiet i mężczyzn. Wszyscy gracze będą używać certyfikowanej piłki do blind tennisa, która jest nieco większa od standardowej, wykonana z miękkiego, gąbczastego materiału i przy każdym uderzeniu wydaje dźwięk.

Blind tennis różni się od zwykłego tenisa ziemnego również inną liczbą odbić piłki od ziemi. Gracze zupełnie niewidomi i ze szczątkowym widzeniem mogą poczekać na trzy kozły, tenisiści, którzy widzą trochę lepiej – na dwa. Natomiast najlepiej widzący muszą odbić piłkę po pierwszym koźle, tak jak zawodnicy pełnosprawni. Jest jeszcze kilka innych charakterystycznych szczegółów.

Zawodnicy z kategorii B1 (czyli osoby niewidome) grają na najmniejszym polu, a osoby z kategorii B2, B3 i wyżej (w różnym stopniu słabowidzące) – na nieco większym, ale wciąż krótszym niż kort w zwykłym tenisie. Ponadto linie ograniczające pole gry muszą być wykonane z takiego materiału, który jest dobrze wyczuwalny stopą, co ułatwia szybkie określenie swojej pozycji na korcie. Dodatkowo siatka zawieszona jest kilka centymetrów niżej, niż w tradycyjnym tenisie. Jednak główne zasady są takie same, jak te obowiązujące pełnosprawnych tenisistów – mecz składa się z setów, sety z gemów, a gemy z punktów, które są przyznawane za wygranie pojedynczej wymiany piłek.

wróć do spisu treści



Szkolenia językowe i warsztaty samorozwoju – dla osób niewidomych i słabowidzących

Fundacja Strefa Innowacji zaprasza do czwartej edycji projektu „Młodzi Sprawni Językowo”. Uczestnicy mogą wziąć udział w kursach języka angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego, a także w warsztatach rozwojowych oraz szkoleniu informatycznym. Działanie jest skierowane do osób niewidomych i słabowidzących.

Trwa rekrutacja do czwartej edycji projektu szkoleniowego online „Młodzi Sprawni Językowo”. W szkoleniach mogą wziąć udział osoby w wieku 14−45 lat, zamieszkałe w miejscowościach do 30 tysięcy mieszkańców.

Uczestnicy będą korzystać z kursów języka angielskiego, niemieckiego lub hiszpańskiego. Zajęcia będą odbywały się dwa razy w tygodniu, po 90 minut. Celem kursu jest podniesienie kompetencji językowych w klasyfikacji A1−C2. Podczas zajęć wykorzystywane będą materiały dostosowane do potrzeb osób z dysfunkcją narządu wzroku.

Integralną częścią projektu będą warsztaty rozwojowe prowadzone przez coacha. W czasie lekcji będą podejmowane zagadnienia, takie jak: samoświadomość, poczucie własnej wartości i umiejętność pracy w zespole. Uczestnicy poznają też sposoby radzenia sobie ze stresem.

Zajęcia odbędą się w małych grupach, online – na platformie Zoom. Organizatorzy zapewniają wstępne szkolenie informatyczne oraz wsparcie techniczne.

Zapisy oraz inne informacje odnośnie projektu dostępne są na stronie: https://www.sprawnijezykowo.strefai.org.pl/.
Projekt „Młodzi Sprawni Językowo” finansowany jest z środków Fundacji PZU.

wróć do spisu treści



Terapia z wykorzystaniem roślin – w Krośnie powstał park sensoryczny

W nowopowstałym parku sensorycznym w Krośnie osoby z niepełnosprawnościami mogą korzystać z hortiterapii – rehabilitacji, w której głównym czynnikiem leczącym jest kontakt z roślinami. Miejsce to nie tylko leczy, ale także edukuje, wycisza oraz zachwyca barwami i dźwiękami.

− Każdy znajdzie tu coś dla siebie, bo teren parku spełnia funkcję wypoczynkową, rekreacyjną oraz rehabilitacyjną. Terapia tu stosowana będzie uzupełnieniem innych metod leczenia różnego typu schorzeń i zaburzeń – powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która uczestniczyła w otwarciu tego miejsca.

Hortiterapia skupia się na obserwacji roślin, wsłuchiwaniu się w dźwięki przyrody i poznawaniu zapachów ogrodu. W terapii wykorzystuje się zmysły: wzrok, słuch i węch. Mieszkańcy Krosna, w tym osoby ze szczególnymi potrzebami, będą mogli w tym miejscu odpocząć, znaleźć ukojenie.

W ramach projektu zostały posadzone drzewa i rośliny ozdobne. Wytyczono też ścieżki spacerowe i rowerowo-spacerowe. Mieszkańcy mogą skorzystać również z altany grillowej, stanowiska grillowego z pergolami, siedzisk kamiennych i ławeczek ogrodowych. Całości dopełniają pomosty drewniane, trejaże oraz podwyższone rabaty z roślinami.
Przedsięwzięcie zostało wypracowane w modelu partycypacyjnym – to odpowiedź na liczne postulaty mieszkańców, którym brakowało miejsca do odpoczynku i rekreacji w otoczeniu zieleni. Park jest dostępny dla wszystkich, w tym również dla osób z niepełnosprawnościami, zatem wpisuje się w ideę programu Dostępność Plus.

Inwestycja uzyskała dofinansowane w wysokości ponad 950 tys. zł z funduszy norweskich i EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego).

Źródło: MFiPR

wróć do spisu treści



Oprowadzanie po wystawie dla osób niewidomych

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na oprowadzanie po wystawie w ramach cyklu „Czego nie widać w sztuce?”. Spotkanie odbędzie się 5 września br. o godz. 17.00. Wydarzenie skierowane jest do osób z dysfunkcją narządu wzroku, towarzyszy wystawie „Pocałunek nie zabija. Ania Nowak i gościnie”.

W ramach oprowadzania organizatorzy zapewniają: audiodeskrypcję wszystkich materiałów wizualnych i pomoce dotykowe, asystę w drodze i podczas wydarzenia (chęć skorzystania z asysty należy zgłaszać podczas zapisów). Wstęp: 1 zł. Płatne na miejscu, przed oprowadzaniem.

„Pocałunek nie zabija. Ania Nowak i gościnie” to wystawa choreograficzna, na którą składają się performanse artystki, wykonywane nie tylko przez nią samą, ale także przez zaproszone osoby oraz prace niemal dwadzieściorga artystek i artystów stworzone w różnych technikach: fotografia, wideo, sound art, malarstwo, rzeźba. Ekspozycja zawiera też obiekty nieartystyczne, których historia, kontekst powstania, czy dawne znaczenie poszerzają świat, do którego Ania Nowak zaprasza publiczność. Więcej o wystawie można przeczytać na stronie: https://artmuseum.pl/pl/wystawy/pocalunek-nie-zabija-ania-nowak-i-goscinie.

Data: 5 września 2023, godz.17:00,
Miejsce: Muzeum nad Wisłą, Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa,
Zapisy: muzeumdostepne@artmuseum.pl, tel./SMS: 577-006-290.
Prowadzenie: Marcin Matuszewski.

O dostępności muzeum dla osób z niepełnosprawnością wzroku można przeczytać więcej na stronie: https://bit.ly/MSN-oznw.

wróć do spisu treści



Potrzebujesz rozmowy – zadzwoń

Telefon Pogadania to inicjatywa, która powstała, aby łączyć osoby, które czują się samotne z wolontariuszami gotowymi ich wysłuchać i podzielić się dobrym słowem.

Osoby, które chcą porozmawiać, mogą zadzwonić pod numer 22-255-22-50 (koszt połączenia wg. stawek operatorów) lub 800-012-005 (bezpłatnie). Wolontariusze pełnią dyżury codziennie (także w niedziele i święta) między godz. 11.00 a 20.00.
Każdy, kto czuje taką potrzebę, może zadzwonić i opowiedzieć, o tym, co jest dla niego ważne, co go trapi lub sprawia mu radość. Obecnie częstym zjawiskiem jest „samotność w tłumie”, tymczasem nawet jedna rozmowa dziennie łagodzi skutki poczucia izolacji i smutku.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://telefonpogadania.pl.

wróć do spisu treści



Poszukiwani chętni do udziału w badaniu

Specjalistka z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadza badanie wśród dzieci w wieku 2−7 lat, których rodzice są niewidomi lub słabowidzący. Badanie przygotowane jest w formie zagadek dla dzieci. Dla rodziców za udział w badaniu przewidziane jest wynagrodzenie, dla dzieci drobny upominek. Badanie trwa ok. 45 min. Psycholog może przyjechać na rozmowę do różnych miejscowości w Polsce.

Osoby, które chcą wziąć udział w badaniu, mogą zgłaszać się, dzwoniąc pod numer tel. 790-367-017 lub wysyłając wiadomość na adres e-mail: badanianirs@psych.uw.edu.pl.

wróć do spisu treści



Wypełnij ankietę – pomóż zebrać informacje o dostępności w obiektach kultury

Architekt, doktorantka z Politechniki Śląskiej z Wydziału Architektury, prowadzi badania dotyczące dostępności architektonicznej w obiektach kultury.
W związku z badaniami, które prowadzi, zwraca się z prośbą do osób niewidomych i słabowidzących o wypełnienie ankiety. Znajduje się w niej tylko sześć pytań, a czas potrzebny na jej wypełnienie to ok. 10 minut. Ankieta jest anonimowa.
Link do ankiety:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScUmGgh1VMeds8kYUjJA1-v1ZD3uJRE4i_Ya3ORhEoJcFnmVA/viewform?usp=sf_link.

wróć do spisu treści



Z żalem żegnamy…

Z żalem informujemy, że w dniu 22 sierpnia br. zmarł Hilary Zawada. Wieloletni działacz, wiceprezes Zarządu Okręgu Śląskiego PZN działający z zaangażowaniem na rzecz osób niewidomych i słabowidzących. Cześć Jego pamięci.

Pogrzeb odbył się 26 sierpnia br. w Kościele Bożego Ciała w Bytomiu.

wróć do spisu treści

Wersja offline wygenerowana automatycznie.
Copyright © 2023 Biuletyn Informacyjny PZN. Wszelkie prawa zastrzeżone.