Skocz do spisu treści

Biuletyn Informacyjny PZN

BIP nr 15(302), sierpień 2023

Redakcja:
Joanna Rodzewicz [redaktor prowadzący]
Kamila Wiśniewska
Małgorzata Przybyszewska


Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: (22) 635 19 10, (22) 831 22 71 wew. 253
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl


Biuletyn Informacyjny PZN współfinansowany ze środków PFRON.


Spis treści

Instytut Tyflologiczny PZN: Zajęcia kulinarne w Okręgu Śląskim PZN
Instytut Tyflologiczny PZN: Dostępne muzea na trasie wakacyjnych wędrówek
Okręg Kujawsko-Pomorski PZN: Centrum rehabilitacji niewidomych i słabowidzących
Koło PZN w Czeladzi: Jubileusz 40-lecia koła
Koło PZN w Hajnówce: Pierwsze spotkanie z psychodietetykiem w ramach programu „Działaj lokalnie”
Ponad 350 mln na dostępność ośrodków zdrowia
Pierwsza taka operacja w Polsce u pacjentki z AMD
Posłuchaj podcastów o dostępności
Aplikacja ułatwi niewidomym studentom poruszanie się w budynkach uczelni
Zmodernizowany Dworzec Gdańsk Główny bez barier architektonicznych
Jak nie stać się ofiarą oszustwa w sieci?
Infolinia dla seniorów, którzy potrzebują rozmowy
Badania: to słuch – nie wzrok – odgrywa największą rolę w kontakcie z naturą
Skorzystaj z darmowych porad specjalistycznych w Warszawie
Bilety do muzeum lub teatru dla osób z niepełnosprawnościami za 1 zł
Wypożycz książkę mówioną na Koszykowej w Warszawie – aż 4 tys. pozycji do wyboru
Teatr Nowy w Łodzi zaprasza na spektakl „Praktyka widzenia”
Bezpłatne spacery przyrodnicze dla osób z niepełnosprawnościami



Instytut Tyflologiczny PZN: Zajęcia kulinarne w Okręgu Śląskim PZN

Wzięliśmy udział w warsztatach kulinarnych dla osób niewidomych i słabowidzących w Okręgu Śląskim PZN. Warsztaty były inicjatywą jednej z kursantek, która ukończyła szkolenie instruktorów zorganizowane przez Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN.

W marcu 2023 roku zakończyliśmy projekt „Zrób to sam – szkolenie instruktorów czynności życia codziennego”. W ramach tej inicjatywy szkoliliśmy nowych instruktorów oraz zachęcaliśmy ich do tworzenia pracowni i prowadzenia zajęć czynności życia codziennego z osobami z dysfunkcjami narządu wzroku – wszędzie tam, gdzie ich brakuje. I tak otrzymałyśmy zaproszenie z Okręgu Śląskiego, od Joanny Zarzecznej, na grupowe warsztaty kulinarne.

W zajęciach uczestniczyło 10 osób niewidomych i słabowidzących. Podczas przeprowadzania warsztatów organizatorkę, Joannę Zarzeczną, wspierała Dorota Adamska, słabowidzącą blogerka kulinarna z Rybnika. Uczestnicy zostali podzieleni na zespoły i każdy z nich otrzymywał różne zadania do wykonania. Przygotowane zostały pyszne i oryginalne potrawy: zupa serowa, marynowane piersi z kurczaka, kasza jaglana – według przepisu poznanego na warsztatach kulinarnych w wilanowskiej Willii Intracie, sałatka brokułowa oraz kakaowo-owsiane ciasteczka bez pieczenia. Osoby z problemami wzroku miały okazję nie tylko nauczyć się nowych technik kulinarnych, lecz także poćwiczyć i udoskonalić te, które już znały. Była to okazja do wymiany doświadczeń kulinarnych i nawiązania nowych znajomości.

Przygotowane w czasie zajęć potrawy, prócz samych uczestników warsztatów, degustował także prezes Okręgu Śląskiego, Sebastian Biały oraz pracownicy jednostki. Warsztatom przyglądały się również Elżbieta Oleksiak i Iwona Optułowicz z Centrum Rehabilitacji PZN, które też miały przyjemność degustować powstałe danie. Wszystkim smakowało!

Czekamy na kolejne wiadomości o działaniach innych instruktorów, którzy ukończyli kurs „Zrób to sam – szkolenie instruktorów czynności życia codziennego” – zajęcia oczywiście nie muszą być kulinarne. Każda informacja na temat tego typu inicjatyw będzie dla nas cenna!

Centrum Rehabilitacji PZN

wróć do spisu treści



Instytut Tyflologiczny PZN: Dostępne muzea na trasie wakacyjnych wędrówek

Czy w muzeum jest makieta, audioprzewodnik, eksponaty do dotykania i trasa dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku – tego dowiesz się, wchodząc na naszą podstronę. Znajduje się tam katalog atrakcji turystycznych posiadających udogodnienia dla osób niewidomych i słabowidzących. Zachęcamy do korzystania z tego rozwiązania – dzięki niemu możesz szybko sprawdzić, jakie miejsca warto odwiedzić w trakcie wakacyjnych wędrówek.

Podstrona https://pzn.org.pl/dostepnosc/ zawiera katalog atrakcji turystycznych dostępnych dla osób z dysfunkcją narządu wzroku. Można tam znaleźć informacje o makietach, tyflografikach, audioprzewodnikach z audiodeskrypcją czy innych usprawnieniach. Obecnie lista dostępnych atrakcji turystycznych zawiera informacje o ponad 100 muzeach, ulokowanych w różnych regionach Polski. Link do katalogu: https://pzn.org.pl/dostepnosc/katalog-makiet-tyflografik-i-audiodeskrypcji/.

Cały czas powstają nowe takie miejsca, dlatego jesteśmy otwarci na informacje od naszych czytelników. Jeśli byłeś w ciekawym miejscu (indywidualnie albo na wycieczce z kołem PZN), powiedz o nim innym! Prosimy o przesyłanie informacji na adres e-mail: centrumkomunikacji@pzn.org.pl. W treści wiadomości prosimy wpisać, jakie udogodnienia znajdują się w danym obiekcie i dlaczego to miejsce warto polecić osobom z niepełnosprawnością narządu wzroku.

Podstrona została przygotowana w ramach projektu współfinansowanego przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Okręg Kujawsko-Pomorski PZN: Centrum rehabilitacji niewidomych i słabowidzących

Okręg Kujawsko-Pomorski PZN zaprasza do udziału w projekcie pt. „Centrum rehabilitacji niewidomych i słabowidzących”. Uczestnicy będą mogli skorzystać z różnorodnego wsparcia m.in. tyfloinformatyki, urządzeń wspierających, aktywności twórczej i zajęć usprawniających.

W II okresie realizacji projektu, od 1 kwietnia br. do 31 marca 2024 roku, z różnych form rehabilitacji będzie mogło skorzystać łącznie 590 osób z dysfunkcją narządu wzroku, w tym sześcioro dzieci.

W ramach projektu prowadzone są:

Dodatkowo uczestnicy projektu będą mogli skorzystać z indywidualnej rehabilitacji oraz profesjonalnych porad.

Zgłoszenia do udziału w zajęciach przyjmowane są pod nr tel. 508 008 493. Szczegółowe informacje dotyczące tej inicjatywy znajdują się na stronie: http://www.kujawskopomorski.pzn.org.pl/index.php?a=aktualnosci&function=show_all&no=493.

Projekt jest dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach konkursu 1/2021 pn. „Sięgamy po sukces”. Okres realizacji do 31 marca 2025 roku.

wróć do spisu treści



Koło PZN w Czeladzi: Jubileusz 40-lecia koła

Koło Polskiego Związku Niewidomych w Czeladzi obchodziło swoje 40-lecie. Na uroczystości pojawiło się wielu znamienitych gości.

16 maja 1983 roku uchwałą Zarządu Okręgu Śląskiego w Chorzowie powołano do życia koło terenowe PZN w Czeladzi. Grupa aktywnych działaczy zrealizowała plan odłączenia się od koła w Będzinie. To był trudny czas, pełen wyzwań. Dziś koło ma już 40 lat.

„40 lat minęło, jak jeden dzień…”
Uroczystość jubileuszu 40-lecia Koła Polskiego Związku Niewidomych odbyła się w Kopalni Kultury w Czeladzi. Utwór „40 lat minęło” w wykonaniu prezesa koła, Cezarego Dobrowolskiego, był pierwszym punktem programu artystycznego. Muzycznie wzbogacili go również wokaliści: Katarzyna Adamczyk-Drożyńska i Piotr Olszewski, grupa niesłyszących bębniarzy z Raciborza oraz niesłysząca młodzież, która wykonała piosenki w języku migowym. Podczas uroczystości zaprezentowano też dokument filmowy, w którym założyciel koła, przewodniczący Edward Kurtyka oraz wiceprzewodniczący Roman Kowalski. opowiedzieli o historii Polskiego Związku Niewidomych w Czeladzi. Były życzenia, symboliczne upominki upamiętniające to wydarzenie oraz jubileuszowy tort dla wszystkich gości.

Grono szacownych gości
W gronie przybyłych byli: poseł na sejm RP, Rafał Adamczyk, starosta będziński, Sebastian Szaleniec, burmistrz Miasta Czeladź, Zbigniew Szaleniec, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Olga Machura, inspektor PCPR Kamila Janczyk, dyrektor DPS Dominik Hodurek, tyflopedagog Jolanta Zabuska-Mamczur, władze Śląskiego Okręgu PZN − prezes Sebastian Biały, wiceprezes Zofia Jeznach, sekretarz Bogdan Gosławski. Obecni byli też członkowie koła oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych stowarzyszeń i organizacji pozarządowych.

Odznaki dla zaangażowanych w działania PZN
Uroczystość była okazją do wręczenia honorowych odznak zasłużonym członkom − Krystynie Mike i Joannie Małeckiej. Odznakę Przyjaciela Niewidomych otrzymali: Krystyna i Marian Szczerba, Foto Optyka Czeladź, Katarzyna Adamczyk-Drożyńska, prawnik, Oskar Możdżyń, Joanna i Mariusz Cieśniarscy, Restauracja Art Cafe Czeladź, Agata Tańska, SOSW dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu.

Osoby zaangażowane w działania na rzecz Polskiego Związku Niewidomych każdego dnia pracują na rzecz systemowych rozwiązań, które mają ułatwić codzienne funkcjonowanie osobom z dysfunkcją narządu wzroku. Uczą, również, jak tracąc wzrok, można być wciąż samodzielnym. Pomagają niewidomym i słabowidzącym oraz ich bliskim w adaptacji do nowych warunków życia. Co więcej, udzielają porad, informacji, pomagają odnaleźć sens życia poprzez wsparcie psychologiczne, uczestniczą w procesie rehabilitacji, integracji społecznej oraz przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu. Dzięki nim realizowane są indywidualne i grupowe szkolenia, m.in. z zakresu orientacji przestrzennej czy czynności życia codziennego.

Cezary Dobrowolski, Prezes Koła PZN w Czeladzi

wróć do spisu treści



Koło PZN w Hajnówce: Pierwsze spotkanie z psychodietetykiem w ramach programu „Działaj lokalnie”

To właśnie zdrowie – nasze największe bogactwo – było głównym tematem spotkania z psychodietetyczką, Anną Kuczkin, które odbyło się 25 lipca br. w Hajnówce. Wydarzenie zorganizowane zostało przez nieformalną grupę „Aktywni niewidomi”.

W ramach spotkania każdy uczestnik uzyskał szczegółową analiza składu ciała, a także pomiar masy ciała, tkanki tłuszczowej oraz mięśniowej. Każdy, z obecnych na wydarzeniu gości, dowiedział się również, jaka jest zawartość wody w jego organizmie, jakie ma zapotrzebowanie energetyczne oraz jaki jest jego wiek metaboliczny. Wszyscy otrzymali wydruki przeprowadzonej analizy, które Anna Kuczkin odczytała i objaśniła zainteresowanym.

Psychodietetyk opowiedziała też o tym, jak zbudowany jest organizm ludzki.
Podczas prozdrowotnego wykładu specjalistka omówiła zasady racjonalnego odżywiania się, dbania o odporność, a także najczęściej popełniane błędy w żywieniu. W kontekście tych informacji uczestnicy wydarzenia zastanawiali się, czy ich dieta i prowadzony tryb życia są korzystne dla zdrowia.

Spotkanie zostało zorganizowano w ramach projektu „Aktywni niewidomi” współfinansowanego ze środków programu „Działaj lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Program jest realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie w Hajnówce.

Alicja Plis

wróć do spisu treści



Ponad 350 mln na dostępność ośrodków zdrowia

72 szpitale i 270 placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej korzysta ze wsparcia z projektu „Dostępność Plus dla zdrowia”. Środki są przeznaczone na wprowadzenie niezbędnych ułatwień dla osób z niepełnosprawnościami.

Dzięki środkom z projektu pacjenci ze szczególnymi potrzebami mogą łatwiej dostać się do gabinetów lekarskich i zabiegowych, szybciej umówić się na wizytę, a także skorzystać ze sprzętu, który zapewnia większy komfort podczas pobytu w placówce.
− Środki z tego projektu wykorzystywane są w trzech obszarach: na finansowanie likwidacji barier architektonicznych, cyfryzację usług i szkolenia dla kadry w zakresie komunikacji z osobami ze szczególnymi potrzebami. Do tej pory przeszkolonych zostało ponad 1100 osób − podaje ekspert z Ministerstwa Zdrowia.

Ogólna wartość uruchomionego w 2019 r. projektu to 352 675 142 zł, z czego ponad 297 mln zł pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

wróć do spisu treści



Pierwsza taka operacja w Polsce u pacjentki z AMD

Lekarze z Europejskiego Centrum Innowacyjnej Terapii Chorób Plamki, działającego w strukturze Kliniki Okulistyki SPSK nr 1 w Lublinie, wszczepili po raz pierwszy w Polsce, pacjentce z AMD wewnątrzgałkową soczewkę teleskopową. Nowa procedura ma poprawić możliwość widzenia centralnego.

Starcze zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) może doprowadzić do całkowitej utraty widzenia. Aby temu zapobiec specjaliści pod kierunkiem prof. Roberta Rejdaka, Kierownika Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej, dokonali pierwszego w Polsce wszczepienia soczewki teleskopowej, która pełni rolę szkła powiększającego. Zastąpiła ona własną, zmętniałą soczewkę, poprawiając możliwości tzw. widzenia centralnego. Procedurę zastosowano u pacjentki od lat borykającej się z zaćmą i zwyrodnieniem plamki.
To skomplikowana i wymagająca precyzji operacja, po której na wygojenie i efekty rehabilitacji należy poczekać. Specjaliści do końca roku przeprowadzą podobne operacje u 10 pacjentów.

Lekarze z Europejskiego Centrum Innowacyjnej Terapii Chorób Plamki podejmują projekty dotyczące najnowocześniejszych metod diagnozowania i leczenia schorzeń siatkówki oka.

Źródło: Lubelski Uniwersytet Medyczny, SPSK nr 1 w Lublinie

wróć do spisu treści



Posłuchaj podcastów o dostępności

Fundacja Katarynka zaprasza do wysłuchania podcastów o dostępności kultury i rozrywki dla osób ze szczególnymi potrzebami. O swoim doświadczeniach opowiadają praktycy dostępności, ludzie kultury oraz osoby z różnymi niepełnosprawnościami.

„W Polsce ponad cztery mln osób może czuć się »nieproszonymi gośćmi« na różnych wydarzeniach – to osoby z niepełnosprawnościami, dla których chodzenie do kina, teatru czy muzeum bywa trudne. Chcemy, aby wszyscy czuli się zaproszeni. Aby dostępność stała się normą” – to myśl przewodnia twórców podcastów.

Specjalistki z Fundacji Katarynka rozmawiają o tym, co zrobić, by kultura, sport i rozrywka były dostępne dla wszystkich. Podpowiadają, jak tworzyć dostępne wydarzenia. Zapraszają gości do dyskusji; wśród nich znaleźli się twórcy filmowi – Tomasz Bagiński, Daniel Jaroszek oraz Janina Bąk, autorka książek, webinarów, ciekawych materiałów w social mediach działająca na rzecz osób w kryzysie psychicznym. Powstało już 11 odcinków tego cyklu. Twórcy podcastów podejmowali już takie tematy, jak m.in. dostępność polskich filmów dla osób z dysfunkcją narządu wzroku, świat Katedry i Wiedźmina wg niewidomego widza czy w jaki sposób osoby niewidome grają w gry.

W ostatnim podcaście Monika Łojba opowiada, jak osoby z niepełnosprawnością narządu wzroku poruszają się w miejskiej dżungli. Dzieli się ona swoimi doświadczeniami dotyczącymi udziału w różnych wydarzeniach kulturalnych. Mówi o tym, co jest dla niej ważne. Po pierwsze: w opisie danego spotkania powinno być napisane, czy przewidziane są udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Po drugie: dobrze, jeśli organizatorzy oferują pomoc asystenta w dotarciu na wydarzenie. Po trzecie: opis dotarcia na miejsce powinien być szczegółowy. Czasami organizatorzy większych imprez przygotowują strony o danym wydarzeniu albo aplikacje z mapą, jak poruszać się po danym festiwalu. To duże ułatwienie dla osób z niepełnosprawnościami.
Podcasty zostały udostępnione na YouTubie: https://www.youtube.com/playlist?list=PLf-0y2mV6E9dyfOn2xQKo9aa1yabAD9Ce.

Nagrania są tworzone w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków PFRON otrzymanych od Gminy Wrocław i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Aplikacja ułatwi niewidomym studentom poruszanie się w budynkach uczelni

Studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wkrótce będą mogli korzystać z aplikacji GIERMEK. Rozwiązanie ułatwi poruszanie się osobom słabowidzącym i niewidomym w budynkach uczelni.

Aplikacja została stworzona w ramach projektu „Uniwersytet Równych Szans”. Nad jej funkcjonalnością czuwał zespół specjalistów, a testowały ją osoby z dysfunkcjami wzroku oraz niepełnosprawnością ruchową.

Aplikacja, w oparciu o bezprzewodowe urządzenia informacji wewnątrzbudynkowej (beacony), generuje stosowne komunikaty tekstowe, które w sposób automatyczny zostają zamienione na komunikaty głosowe z wykorzystaniem syntezatora mowy w momencie, gdy urządzenie znajdzie się w pobliżu beacona. Tym samym GIERMEK prowadzi użytkownika do miejsca docelowego wzdłuż optymalnej ścieżki wyznaczonej w danym budynku. Aplikacja kieruje również użytkownika ścieżką do wyjścia z budynku. GERMEK posiada też tryb ewakuacyjny, który uruchomiony przed administratora, informuje użytkowników o konieczności ewakuacji i pomaga opuścić budynek w najszybszy sposób, prowadząc najkrótszą drogą do wyjścia.

Aplikacja integruje się również z aparatem urządzenia mobilnego, umożliwiając użytkownikom skanowanie kodów QR i odbieranie przypisanych komunikatów.

Aplikacja GIERMEK jest darmowa i dostępna dla systemów Android i IOS. Nad aplikacją pracował zespół specjalistów z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz firmy T2T System.

Źródło: T2T System

wróć do spisu treści



Zmodernizowany Dworzec Gdańsk Główny bez barier architektonicznych

Zakończone zostały prace modernizacyjne na dworcu Gdańsk Główny. Dzięki przebudowie dworzec stał się miejscem dostępnym dla osób z niepełnosprawnościami.

Przebudowa dworca Gdańsk Główny to największa, warta prawie 120 mln zł, inwestycja z Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023 dofinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. 31 lipca b.r. pierwsi podróżni mieli okazję zobaczyć i skorzystać z udogodnień na zmodernizowanym dworcu.

Udogodnienia dla osób z dysfunkcją wzroku, słuchu i os. niepełnosprawnych
Dworzec Gdańsk Główny to budynek zabytkowy, wybudowany w latach 1896–1900 w stylu tzw. renesansu gdańskiego. Zniszczony podczas II wojny światowej, przez lata zaniedbany, teraz odzyskał swój historyczny charakter. Jednocześnie stał się nowoczesną i komfortową przestrzenią.

Istotnym elementem przebudowy dworca były prace konserwatorskie, lecz dworzec zyskał także na funkcjonalności przestrzeni obsługi podróżnych. W budynku dworca i jego otoczeniu zlikwidowane zostały bariery architektoniczne. Są ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a i plany dotykowe dworca. Przy kasach zainstalowane zostały pętle indukcyjne, dzięki czemu osoby korzystające z aparatu słuchowego mogą komunikować się z kasjerami. W toaletach zamontowano również instalacje, dzięki którym osoba z niepełnosprawnością czy rodzic z dzieckiem może wezwać pomoc w nagłej sytuacji.

Nowoczesny, proekologiczny i przyjazny każdemu
Na poziomie -1, na który dostać się można z holu za pomocą dwóch wind i schodów ruchomych, znajduje się przestronna poczekalnia dla rodziców z dziećmi (wyposażona w zabawki dla dzieci, pufy i mapę z dworcami z całej Polski).
Przebudowa dworca Gdańsk Główny objęła też jego najbliższe otoczenie. Pojawiły się nowe nawierzchnie, podjazdy pod budynek czy wytyczone miejsca typu kiss&ride, przeznaczone dla taksówek i osób z niepełnosprawnościami.

– Dworzec Gdańsk Główny to jedna z najważniejszych i najtrudniejszych inwestycji wykonanych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Mieszkańcy Gdańska zyskali dzięki tej modernizacji dworzec, który z pewnością będzie jedną z wizytówek miasta. Mam nadzieję, że nowoczesny i proekologiczny budynek ułatwi pasażerom i turystom podróżowanie koleją nad polskie morze. A wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do końca 2023 r. prawie 3 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.
Gdańsk Główny to już 80. dworzec zmodernizowany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023 i piąty w województwie pomorskim. Jeszcze w tym roku PKP planują otwarcie w tym regionie siedmiu dworców po modernizacji, będzie to m.in. dworzec Gdańsk Wrzeszcz, Pruszcz Gdański i Żelistrzewo.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury/PAP

wróć do spisu treści



Jak nie stać się ofiarą oszustwa w sieci?

Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotował poradnik. Znajdziemy w nim cenne wskazówki, m.in.: jak bezpiecznie korzystać ze smartfona, płacić BLIK-iem, korzystać z publicznego Wi-Fi oraz wykonywać połączenia telefoniczne, będąc za granicą. Warto wziąć sobie do serca te rady, aby nie stać się ofiarą oszustwa.

Autorzy publikacji radzą, jak bezpiecznie używać smartfona lub laptopa. Urządzenia te zawierają mnóstwo informacji o nas. Na smartfonach często zainstalowane są aplikacje do banku, poczty, znajdują się tam także nasze dokumenty. Należy chronić te dane. Dlatego warto: ustawić blokadę ekranu na urządzeniu, zrobić kopie zapasowe, pamiętać o aktualizacji oprogramowania i programie antywirusowym, usunąć poufne dane z telefonu. A co najważniejsze, nigdy nie należy zapisywać, ani udostępniać haseł logowania.

Korzystanie z ogólnodostępnego Wi-Fi
Korzystając z ogólnodostępnego Wi-Fi, należy zachować ostrożność. Cyberprzestępcy mogą tworzyć fałszywe punkty dostępowe Wi-Fi, na których mogą przechwycić część danych przesyłanych przez użytkowników do stron internetowych (np. banku, sklepu itp.). Urządzenia mobilne często automatycznie wyszukują niezabezpieczone hasłem lub znane im punkty dostępowe.
Zasady bezpieczeństwa w sieci:


SMS-y o superokazjach
Oszuści mogą wysyłać SMS-y z informacją o okazjach zakupowych. Schematem działania jest masowa wysyłka SMS-ów wraz z linkiem do pobrania aplikacji. Klikając w link, odbiorca naraża się na ściągnięcie złośliwego oprogramowania, utratę danych, czy kradzież środków z kart płatniczych, a także na przejęcie kontroli nad urządzeniem.
Jak chronić się przed takimi sytuacjami?
Oszustwo z BLIK-iem!
Zdarza się, że przestępcy przejmują konto danej osoby w social mediach, a następnie wysyłają wiadomości z prośbą o pożyczkę lub zrobienie za kogoś płatności BLIK-iem. Wtedy zadzwońmy bezpośrednio do adresata tej wiadomości i zweryfikujmy, czy na pewno potrzebuje on takiej płatności. Często, podczas rozmowy, wychodzi na jaw, że profil naszego znajomego został przejęty przez oszustów. W regulaminach banków zazwyczaj widnieją zapisy, że jednorazowe hasła (takie jak kod BLIK) nie mogą być udostępniane osobom trzecim. Pamiętajmy o tym.

Więcej przydatnych porad, jak nie dać się oszukać w Internecie i nie tylko, można znaleźć w Poradniku wakacyjnym UKE udostępnionym na stronie: https://uke.gov.pl/akt/poradnik-wakacyjny-2023,487.html.

Źródło: UKE

wróć do spisu treści



Infolinia dla seniorów, którzy potrzebują rozmowy

Jesteś osobą w starszym wieku, dużo czasu spędzasz samotnie w domu i nie masz z kim porozmawiać? Pod numerem: +42 200 60 50 wolontariusze-seniorzy przez sześć dni w tygodniu czekają na twój telefon. Dzwonić można w każdej sprawie i z każdej części kraju.

Ogólnopolski telefon dla samotnych seniorów, którzy potrzebują rozmowy, uruchomiła DOZ Fundacja Dbam o Zdrowie. Telefon Wsparcia dla Seniora czynny jest od poniedziałku do soboty w godz. 16.00–20.00. Na rozmowę z osobami samotnymi czekają seniorzy-wolontariusze. W wybrane dni można też uzyskać bezpłatną poradę specjalisty – we wtorki na telefony czeka dietetyk, a w środy – farmaceuta.

Wolontariusze-seniorzy, jak nikt inny, zrozumieją osoby, które dzwonią na tę infolinię. − Miałam kilka telefonów, jeden był bardzo przyjemny – mówi o swoich wrażeniach z dyżuru Krystyna Polak, wolontariuszka. – Zadzwoniła pani, którą interesowała Łódź pod względem turystycznym. Dobrze, że mam trochę wiedzy na ten temat. Bardzo przyjemnie nam się rozmawiało.
Dodaje, że bywają też trudne rozmowy, np. pewna osoba oczekiwała pomocy materialnej. Pani Krystyna wyznaje, że te rozmowy są także pomocne dla niej samej – jest osobą nieco introwertyczną, ale kiedy regularnie rozmawia z innymi, coraz bardziej się otwiera.

Z badania na temat potrzeb seniorów – które przeprowadziła DOZ Fundacja Dbam o Zdrowie, wspólnie z Fundacją SeniorApp – wynika, że dla ponad 25% ankietowanych najważniejsze jest zaspokojenie potrzeby poczucia bliskości. Samotność doskwiera szczególnie tym seniorom, którzy utracili najbliższych bądź kontakt z nimi (z różnych powodów) jest trudny lub wręcz niemożliwy. Osamotnienie dotyka nie tylko te osoby, które z powodu niesprawności nie mogą opuszczać mieszkania, lecz także sprawne fizycznie.

Źródło: PAP Media Room

wróć do spisu treści



Badania: to słuch – nie wzrok – odgrywa największą rolę w kontakcie z naturą

Naukowcy odkryli, że to dźwięki natury, nie zaś widoki, mają w największym stopniu wpływ na nasze dobre samopoczucie podczas spacerów po lesie.

Najnowsze międzynarodowe badanie wykazało, że słuch odgrywa bardzo ważną rolę w generowaniu pozytywnych emocji w kontakcie z naturą. To kolejny argument przemawiający za tym, że warto odwiedzać las.

Posłuchaj dźwięków lasu – z pewnością lepiej się poczujesz
Naukowcy z Uniwersytetu Barcelońskiego wraz z badaczami z Portugalii, Wielkiej Brytanii i Meksyku oraz terapeutami z Forest Therapy Hub przeprowadzili badania w grupie 1142 osób z 35 krajów (w tym 40 osób z Polski). Każda z badanych osób odbyła uważny spacer w lesie, tzw. kąpiel leśną, wraz z certyfikowanym terapeutą praktykującym terapię w naturze. Później badani wypełnili ankiety, które składały się z 29 pytań dot. emocji i uczuć towarzyszącym im podczas sesji w kontakcie z różnymi elementami lasu. Wyniki testu eksperci zamieścili na łamach czasopisma „Forests”.

Zdaniem naukowców badanie dowodzi, że to słuch, a nie wzrok – jak do tej pory sądzono – jest najważniejszym zmysłem w relacji człowiek-natura.

Szczęście, spokój i poczucie bycia ważnym – las daje nam tak wiele
Uczestnicy testu, mówiąc o uczuciach jakich doświadczali w kontakcie z naturą, wskazywali przede wszystkim na poczucie szczęścia. Wymieniali też spokój oraz odczucie panowania nad sytuacją i bycia ważnym.
Na podstawie przeprowadzonych testów, badacze doszli do wniosku, że to dźwięki natury – śpiew ptaków, szum wiatru w koronach drzew, szmer rzek i strumieni – w największym stopniu przyczyniają się do dobrego samopoczucia na spacerach w lesie. Krajobraz, kolory, zapachy (kwiatów, roślin i ziemi) oraz dotyk naturalnych różnorodnych faktur – to elementy, które dla poprawy samopoczucia miały znaczenie w dalszej kolejności.

– Aby czuć się dobrze, potrzebujemy odnaleźć te elementy lub aspekty natury, które mogą zapewnić najlepsze samopoczucie i kondycję psychofizyczną. Nauka nas w tym wspiera – powiedział Alex Gesse, dyrektor Forest Therapy Hub w rozmowie z PAP.
Ekspercie twierdzą, że wyniki tego badania mogą pomóc terapeutom, zajmującym się kąpielami leśnymi, w skuteczniejszym przeprowadzaniu sesji.

Do tej pory mnóstwo badań udowodniło, że spokojne i uważne spacery po lesie mogą poprawić nasz stan zdrowia oraz samopoczucie fizyczne i psychiczne.

MP/Centrum Komunikacji
Źródło: PAP

wróć do spisu treści



Skorzystaj z darmowych porad specjalistycznych w Warszawie

Fundacja Wytwórnia Szans zachęca do skorzystania z porad specjalistycznych dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Darmowy dostęp do fachowego wsparcia prawnego i psychologicznego możliwy jest w ramach programu „Warszawa dba o swoich mieszkańców! Poradnictwo specjalistyczne dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej”.

Osoby, które znajdują się w trudnym momencie życia, mogą liczyć na wsparcie – odpowiednie do sytuacji, w jakiej się znajdują. Dzięki pomocy psychologa czy prawnika będą mogły uporać się z trudnościami, ujrzeć wyjście ze skomplikowanej sytuacji i podjąć właściwe decyzje.
Spotkania prowadzone są przez specjalistów z odpowiednimi kwalifikacjami – można liczyć na rzetelną pomoc. Konsultacje są całkowicie darmowe dla wszystkich – bez względu na status materialny czy posiadane orzeczenia. Rozmowy są całkowicie poufne – beneficjenci programu mogą liczyć na dyskrecję oraz ochronę swoich interesów i danych. Autorzy projektu wskazują także na etykę, którą kierują się przy okazywaniu wsparcia – uczestnicy konsultacji są traktowani przez personel z szacunkiem, niezależnie od wartości, jakie wyznają i podejmowanych decyzji. Każda osoba, która będzie chciała skorzystać z poradnictwa, otrzyma je w możliwie najszybszym terminie i na dogodnych warunkach.

Chcesz skorzystać ze wsparcia?
Zadzwoń: 504 746 877
lub napisz: biuro@wytworniaszans.org.pl.

Program trwa: od 01.07.2023 do 28.09.2023 r.
Projekt „Warszawa dba o swoich mieszkańców! Poradnictwo specjalistyczne dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej” został sfinansowany ze środków m.st Warszawy.

MP/Centrum Komunikacji

Źródło: Fundacja Wytwórnia Szans

wróć do spisu treści



Bilety do muzeum lub teatru dla osób z niepełnosprawnościami za 1 zł

Od 15 lipca br. osoby z niepełnosprawnościami mogą kupić bilet za jedyne 1 zł w ośrodkach kultury na Mazowszu. Bilety za złotówkę przysługują też opiekunom, którzy im towarzyszą.

Preferencyjne bilety dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów zostały wprowadzone w ramach programu „Wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu”. Działanie opracował Samorząd Województwa Mazowieckiego. Ma ono ułatwić osobom z niepełnosprawnościami korzystanie z mazowieckich muzeów czy teatrów. Do udziału w inicjatywie przystąpiło 28 instytucji kulturalnych.

Dla kogo są bilety za 1 zł?
Program skierowany jest do osób z niepełnosprawnościami, które podczas zakupu biletu lub jego weryfikacji okażą legitymację osoby niepełnosprawnej. Z przedsięwzięcia mogą także korzystać towarzyszący im opiekunowie – warunkiem w obu przypadkach jest mieszkanie na terenie woj. mazowieckiego. Należy to potwierdzić, wypełniając specjalne oświadczenie o miejscu zamieszkania – do pobrania ze strony internetowej wybranej instytucji kultury lub w jej siedzibie.
Jeśli osoba z niepełnosprawnościami nie może złożyć oświadczenia na piśmie, zasady programu dopuszczają możliwość przyjęcia oświadczenia – w tym wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych – w formie ustnej przez pracownika instytucji kultury. W takim przypadku oświadczenie wypełnia właśnie ten pracownik.
Uwaga: do udziału w programie nie są uprawnione osoby posiadające orzeczenie wydane przez ZUS, KRUS, MON, MSWiA, a także dzieci posiadające jedynie orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Jak kupić bilet za 1zł?
Bilet za złotówkę można kupić w kasie lub za pośrednictwem strony internetowej wybranej instytucji kultury. Przed zakupem biletu przez Internet najlepiej skontaktować się z daną placówką telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, aby potwierdzić ofertę.

Które instytucje kultury biorą udział w programie?
W ramach oferty biletów za 1 zł można skorzystać z programu mazowieckich instytucji teatralnych i widowiskowych, np. Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie lub Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego w Otrębusach. Swoje drzwi dla osób z niepełnosprawnościami szeroko otworzyły także muzea, m.in. Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce czy Muzeum Mazowieckie w Płocku. Osoby z niepełnosprawnościami zapraszają też do siebie skanseny, m.in. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.

Program „Wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu” finansowany jest z budżetu województwa mazowieckiego. Przeznaczono na niego dwa mln zł. Będzie trwał do końca 2023 r.

Regulamin działania, lista instytucji, które biorą w nim udział oraz wzór oświadczenia o miejscu zamieszkania znajdują się tutaj: https://mcps.com.pl/niepelnosprawni/wsparcie-osob-z-niepelnosprawnosciami-na-mazowszu/.

Źródło: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej
MP/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Wypożycz książkę mówioną na Koszykowej w Warszawie – aż 4 tys. pozycji do wyboru

Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego w Warszawie przy ulicy Koszykowej, popularnie zwana „Biblioteką na Koszykowej”, to jedna z największych i najstarszych bibliotek publicznych w Polsce. Biblioteka posiada specjalny dział książek nagranych na różnych nośnikach. Warto poszukać czegoś dla siebie, bo to aż 4 tys. pozycji!

W zbiorach Wypożyczalni Książki Mówionej znajduje się ok. 2400 tytułów książek, w tym 855 nagranych na taśmach magnetofonowych i ponad 1550 na płytach CD. Wśród nich znajdują się światowej klasy teksty. Nagrania stworzone zostały przez profesjonalnych lektorów.

Wypożyczalnia posiada również Czytak i możliwość ładowania kart do tego urządzenia. Z Wypożyczalni Książki Mówionej korzystać mogą osoby dorosłe: osoby z dysfunkcją narządu wzroku, dyslektycy, osoby niezdolne do samodzielnego czytania oraz wszyscy, którzy są zainteresowani wypożyczaniem książek na płytach.

Biblioteka opracowała listę dostępnych tytułów na płytach CD, którą można sprawdzić tutaj: https://www.koszykowa.pl/images/aktualnosci/2023.01/Spis_ksiazek_na_CD_styczen_2023.pdf.
Biblioteka na Koszykowej czynna jest: pon., śr., czw.: 13.00 − 20.00; wt., pt.: 9.00 – 16.00. W sobotę i niedzielę jest nieczynna.

Adres:
ul. Koszykowa 26/28,
00-950 Warszawa, wejście II, poziom 0.
Kontakt z Wypożyczalnią Książki Mówionej:
tel. 22 537 41 18,
e-mail: ksmowiona@koszykowa.pl.
strona www: https://www.koszykowa.pl.

wróć do spisu treści



Teatr Nowy w Łodzi zaprasza na spektakl „Praktyka widzenia”

Spektakl „Praktyka widzenia” inspirowany jest zbiorem wykładów z historii sztuki Władysława Strzemińskiego, wydanych pod tytułem „Teoria widzenia”. W sztuce biorą udział osoby z dysfunkcjami narządu wzroku.

Spektakl „Praktyka widzenia” opiera się na książce Władysława Strzemińskiego, który w swoim dziele omawia zagadnienia związane ze sztuką, analizując działanie zmysłu wzroku, to jak widzimy i jak interpretujemy to, co jest widziane. Temat ten miał dla Strzemińskiego duże znaczenie, ponieważ artysta, inwalida wojenny, mierzył się z niesprawnością jednego oka i poważną wadą wzroku w drugim oku.

„Widzenie to aktywność kulturowa warunkowana rozmaitymi czynnikami” pisał w „Teorii widzenia” Władysław Strzemiński. Na tej myśli opiera się też „Praktyka widzenia” – to sztuka, która uświadamia, że nikt nie widzi identycznie.

W odbiorze sztuk wizualnych, takich jak teatr, wzrok jest podstawowym zmysłem. Spektakl „Praktyka widzenia” jest próbą ukazania innych perspektyw oraz uświadomienia widzom, jak dużo zależy od tego, co chce się zobaczyć.
Autorzy spektaklu chcą skłonić widzów do poszukania odpowiedzi na kilka ważnych pytań: W jaki sposób patrzeć na świat, w którym zewsząd zalewają nas różnorakie obrazy? Z jaką wrażliwością dobrze byłoby patrzeć? Jak patrzeć na drugiego człowieka, by nie było to krzywdzące? Czego możemy nauczyć się o dzisiejszym świecie, patrząc na niego oczami osób z dysfunkcjami narządu wzroku? Czego, jako widzący, nie dostrzegamy, co nam umyka? I wreszcie: W jaki sposób tworzyć dziś sztukę wizualną i teatr, aby nie były one wykluczające?

Spektakl „Praktyka widzenia”, w reż. Wojciecha Rodaka, z tekstem i dramaturgią Michała Buszewicza, w Teatrze Nowym grany będzie dwukrotnie w październiku – to wspaniała okazja do odwiedzenia Łodzi.

„Praktyka widzenia” – Mała Scena, Łódź 90–402, ul. Zachodnia 93. Spektakl realizowany w projekcie „Nowy i Młodzi”:
Daty spektakli: 07.10.2023 godz. 19:15. W dniu 08.10.2023 godz. 17:15 – planowana jest audiodeskrypcja. Zgłoszenia należy wysyłać na adres:bilety@nowy.pl.

Czas trwania spektaklu: 2 godziny bez przerwy.
Ceny biletów:


Bilety w cenach regularnych można nabyć poprzez stronę internetową: https://nowy.pl/repertuar/, warianty specjalne (m.in. bilety grupowe) w kasie teatru: tel. 42 636 05 92.

wróć do spisu treści



Bezpłatne spacery przyrodnicze dla osób z niepełnosprawnościami

Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza na bezpłatne spacery przyrodnicze dla mieszkańców Warszawy z niepełnosprawnościami. Na spacerach przyrodnicy opowiadają o zielonych zakamarkach Warszawy, tłumaczą, jak dokarmiać ptaki, jak chronić pszczoły czy dbać o jeże.

Spacery są w pełni darmowe i skierowane szczególnie do osób, które mają różne ograniczenia w dostępie do przyrody: dla osób mających trudności w poruszaniu się, poruszających się na wózkach, z dysfunkcjami narządu wzroku, niesłyszących, ze spektrum autyzmu, ze szkół specjalnych czy seniorów. W spotkaniach mogą uczestniczyć osoby w każdym wieku. Organizatorzy zapraszają także grupy dzieci i młodzieży z opiekunami/nauczycielami.

Spacery odbywają się m.in. trasą wzdłuż Wisły (głównie szeroką, utwardzoną ścieżką między mostem Poniatowskiego a Łazienkowskim – prawy brzeg rzeki), po terenie obszaru Natura 2000 – Dolina Środkowej Wisły czy po Parku Skaryszewskim.

Na spacerach przewodnicy opowiadają o przyrodzie w mieście, głównie tej związanej z Wisłą, lecz nie tylko. Tłumaczą, jak obserwować i chronić przyrodę, jak prawidłowo dokarmiać ptaki, jak podczas prac ogrodniczych chronić jeże, ptaki czy nietoperze i inne zwierzęta mieszkające w mieście. Uczestnicy poznają florę i faunę oraz zależności ekologiczne pomiędzy elementami przyrody. Grupa szuka wspólnie śladów zwierząt, poznaje szczególnie cenne dla nich miejsca bytowania, żerowania lub odpoczynku.

Spacer trwa zwykle ok. 1,5 godz., ale organizatorzy dostosowują też czas i formę prowadzenia zajęć do grupy, możliwości uczestników, ich wieku czy sprawności. Spacery finansowane są ze środków m. st. Warszawa.

Najbliższe wolne terminy dostępne są w sierpniu. Godziny – do uzgodnienia.

Chcesz pospacerować?
Napisz: edukacja.stop@gmail.com.W treści wiadomości e-mail podaj swój numer telefonu (najlepiej komórkowego).

MP/Centrum Komunikacji

Źródło: Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków

wróć do spisu treści

Wersja offline wygenerowana automatycznie.
Copyright © 2023 Biuletyn Informacyjny PZN. Wszelkie prawa zastrzeżone.