Skocz do spisu treści

Biuletyn Informacyjny PZN

BIP nr 14(301), lipiec 2023

Redakcja:
Joanna Rodzewicz [redaktor prowadzący]
Kamila Wiśniewska
Dominika Urbanik
Małgorzata Przybyszewska


Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: (22) 635 19 10, (22) 831 22 71 wew. 253
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl


Biuletyn Informacyjny PZN współfinansowany ze środków PFRON.


Spis treści

Polski Związek Niewidomych: Korzyści ze współpracy osoby niewidomej z psem przewodnikiem
Instytut Tyflologiczny PZN: Aplikacja, która pomaga w rozpoznawaniu dźwięków
Okręg Lubelski PZN: Zaproszenie na warsztaty terapii poprzez sztukę
Okręg Wielkopolski PZN: W zdrowym ciele zdrowy duch
Nowe świadczenie wspierające od 1 stycznia 2024 roku
Do kiedy ważne orzeczenia o stopniu niepełnosprawności?
50 nowych audiobooków do posłuchania
Posłuchaj rozmów o powstańcach warszawskich
Kolej WKD bardziej dostępna dla osób z niepełnosprawnością wzroku
Wypożyczalnia sprzętu wspomagającego w Olsztynie
Nowa edycja Konkursu Lodołamacze. Wyślij zgłoszenie
Innowacyjna metoda leczenia rogówki – już niebawem w ramach NFZ
Pełnomocnik ds. lekarzy z niepełnosprawnościami
Kiedy warto skorzystać z teleporady lekarza?
Centra Zdrowia Psychicznego – program został przedłużony
Zaszczep się przeciwko Wirusowemu Zapaleniu Wątroby
Nie przegap: wystawa Fridy Kahlo z audiodeskrypcją
Darmowe zajęcia edukacyjne w Muzeum w Krakowie
Muzeum w Lesznie otwarte na osoby z niepełnosprawnościami
Ogłoszenie: Potrzebna pomoc w obsłudze telefonu



Polski Związek Niewidomych: Korzyści ze współpracy osoby niewidomej z psem przewodnikiem

„Korzyści ze współpracy osoby niewidomej z psem przewodnikiem” to nowa publikacja wydana przez Centrum Rehabilitacji PZN. Jest to poradnik, w którym znajdują się praktyczne wskazówki dla osób, które chciałyby mieć psa przewodnika.

W publikacji autorstwa Mateusza Ciborowskiego znajdziemy odpowiedzi na pytania, takie jak m.in.: w jaki sposób pies przewodnik pomaga osobie niewidomej w poruszaniu się w przestrzeni publicznej, jak należy opiekować się takim zwierzakiem, kto może otrzymać psa i jakie warunki musi spełnić, co składa się na koszt utrzymania czworonoga i co się z nim stanie, jak przestanie pracować. Wszystkie te wiadomości mogą pomóc osobie z dysfunkcją narządu wzroku przeanalizować argumenty za i przeciw, a następnie podjąć decyzję o posiadaniu psa przewodnika.

Dzięki takiemu zwierzęciu niewidomy może dotrzeć do pracy, sklepu, na uczelnię czy do ulubionej kawiarni. Psy szkolone na asystentów mają dobrą pamięć, szybko uczą się nowych tras i sprawnie je pokonują. W ten sposób niewidomy staje się bardziej mobilny. Co więcej, zyskuje się też oddanego przyjaciela, który wysłucha i pocieszy, jak również wzbudzi sympatię i ułatwi poznawanie nowych osób. Ale pies to również obowiązki − wychodzenie na regularne spacery, kamienienie, wizyty u weterynarza. „Spacery, zabawy, dbanie o psa, okazywanie mu miłości to coś, czym można odwdzięczyć się psu przewodnikowi za jego pracę dla ludzi” – to cytat z publikacji.

Poradnik został wydany w druku powiększonym i brajlu. Jest również dostępny w wersji elektronicznej pod linkiem: https://pzn.org.pl/wp-content/uploads/2022/04/Korzysci-ze-wspolpracy-osoby-niewidomej-z-psem-przewodnikiem.pdf.

Działanie wykonano w ramach projektu „Budowa kompleksowego systemu szkolenia i udostępniania osobom niewidomym psów przewodników oraz zasad jego finansowania”. Liderem projektu jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych a partnerami: Polski Związek Niewidomych, Fundacja Vis Maior, Fundacja Pies Przewodnik oraz Fundacja na rzecz Osób Niewidomych Labrador Pies Przewodnik.

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Instytut Tyflologiczny PZN: Aplikacja, która pomaga w rozpoznawaniu dźwięków

W ramach programu „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy”, finansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, powstała specjalna aplikacja dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku – Dźwięki i kierunki. Aplikacja zawiera zestaw ćwiczeń do rozwijania umiejętności odbioru dźwięków występujących w różnych środowiskach.

Dźwięki i kierunki to narzędzie, które ma pomagać osobom z dysfunkcją narządu wzroku w funkcjonowaniu w nieznanym im środowisku lub uczestniczeniu w nowej dla nich sytuacji. Aplikacja zawiera zbiór różnych dźwięków (np. z pomieszczenia mieszkalnego, biura, ulicy, komunikacji publicznej) oraz sześć ćwiczeń z zakresu rozpoznawania kierunku docierania dźwięku.
Jest ona przeznaczona na komputery z systemem operacyjnym Windows. Obsługuje się ją za pomocą klawiatury (nie jest wymagane używanie myszki). Interfejs aplikacji został przygotowany z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością narządu wzroku – treści komunikatów i poleceń mogą być odczytywane przez czytnik ekranu. Szczegółowe informacje na jej temat dostępne są w wersji graficznej oraz kontrastowej wersji tekstowej.

Koordynatorem procesu tworzenia programu był Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy. Przy projekcie pomagał także Polski Związek Niewidomych, realizując na zlecenie Instytutu testy aplikacji z udziałem osób z niepełnosprawnością narządu wzroku. Aplikację można pobrać tutaj: https://www.ciop.pl/dzwieki_i_kierunki.

Wraz z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy zachęcamy użytkowników aplikacji do podzielenia się opinią na jej temat. Można to zrobić za pomocą ankiety, którą można pobrać ze strony: https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/96632/2023041294832&ANKIETA_OCENY_APLIKACJI_dzwieki_i_kierunki.docx. Wypełnioną ankietę, a także wszystkie inne uwagi i opinie nt. aplikacji należy przesłać na adres: rmlynski@ciop.pl.

wróć do spisu treści



Okręg Lubelski PZN: Zaproszenie na warsztaty terapii poprzez sztukę

Okręg Lubelski PZN realizuje obecnie projekt – cykliczne warsztaty z arteterapii i ergoterapii, czyli terapii poprzez sztukę. W zajęciach mogą wziąć udział dorosłe osoby z niepełnosprawnością narządu wzroku z powiatów: świdnickiego, hrubieszowskiego, opolskiego, zamojskiego oraz z Lublina i Zamościa. Uczestnicy w trakcie spotkań będą m.in. tworzyć ogrody w słoiku, lepić naczynia z gliny czy robić makramy. Działanie potrwa do 11 grudnia br.

Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach mogą kontaktować się z biurem okręgu w Lublinie pod nr tel. 81 441 53 25 lub też wybrać się tam osobiście: PZN OL, ul. K. Junoszy 49, Lublin.

Zadanie „Organizowanie i prowadzenie szkoleń, kursów, warsztatów, grup środowiskowego wsparcia oraz zespołów aktywności społecznej dla osób niepełnosprawnych – aktywizujących zawodowo i społecznie te osoby” jest współfinansowane ze środków PFRON przyznanych przez Samorząd Województwa Lubelskiego.

wróć do spisu treści



Okręg Wielkopolski PZN: W zdrowym ciele zdrowy duch

Osoby niewidome i słabowidzące zainteresowane aktywnością sportową, gimnastyką, tańcem czy ruchem mogą zapisywać się na zajęcia organizowane przez Okręg Wielkopolski PZN. W ten sposób można poprawić swoją kondycję fizyczną w trakcie sezonu wakacyjnego.

Prowadzony projekt ma na celu integrację i aktywizację osób z dysfunkcją narządu wzroku. Tu liczy się indywidualne podejście do każdego uczestnika.
Zajęcia będą odbywać się w sali udostępnionej przez Teatr Wielki – blisko siedziby okręgu PZN oraz Dworca Głównego. Maksymalnie może wziąć w nich udział 15 osób.

Zainteresowanych prosimy o wysłanie zgłoszenia na adres
e-mail: orzeszkopzn@interia.eu lub kontakt pod nr tel. 519 514 184.

Projekt realizowany jest ze środków regrantingowych Centrum Inicjatyw Lokalnych w Poznaniu.

wróć do spisu treści



Nowe świadczenie wspierające od 1 stycznia 2024 roku

Prezydent podpisał ustawę o nowym świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami. Od 1 stycznia 2024 r. wprowadzone zostanie nowe świadczenie kierowane bezpośrednio do osób z niepełnosprawnościami, zmienią się też warunki przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego.

Po zmianach, świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwać rodzicom lub innym osobom opiekującym się niepełnosprawnymi dziećmi w wieku do ukończenia 18 r.ż., bez jakichkolwiek ograniczeń w zakresie podejmowania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Co więcej, pobieranie przez opiekuna własnych świadczeń emerytalno-rentowych nie będzie miało wpływu na jego prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. O świadczenie pielęgnacyjne będą mogły się również ubiegać rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka oraz dyrektorzy placówek pieczy zastępczej.

Podwyższona kwota świadczenia na drugie (i każde kolejne) dziecko z niepełnosprawnością
Ważną zmianą jest także wprowadzenie wyższej kwoty świadczenia pielęgnacyjnego, jeżeli w rodzinie jest więcej niż jedno dziecko z niepełnosprawnością. Świadczenie pielęgnacyjne będzie podwyższane o 100 proc. na drugie i każde kolejne dziecko z niepełnosprawnością.

Wprowadzono także pełną ochronę praw nabytych dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami, które nabyły bądź nabędą na starych zasadach (obowiązujących przed wejściem w życie ustawy – do 31 grudnia 2023 r.) prawo do świadczenia pielęgnacyjnego – do specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna. Osoby te, jeśli taka będzie ich wola, będą mogły w dalszym ciągu pobierać wymienione świadczenia, zgodnie z dotychczasowymi przepisami.
Nie będzie obowiązku ubiegania się o nowe orzeczenia

Aby ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne, osoba z niepełnosprawnością nie musi uzyskiwać nowych decyzji. Tak jak dotychczas, istotne będzie wyłącznie posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności z odpowiednimi wskazaniami (dla dzieci) lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności w stopniu znacznym (dla osób w wieku 16-18 lat). Realizatorem świadczenia będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Została uruchomiona infolinia dotycząca nowego świadczenia. Osoby zainteresowane tym tematem, mogą zasięgnąć informacji pod numerem telefonu: 22 245 61 00. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 17.00.
O nowym świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami pisaliśmy już wcześniej – informacja jest dostępna na stronie: https://pzn.org.pl/nowe-swiadczenie-dla-osob-niepelnosprawnych-coraz-blizej/.

Źródło: MRiPS

wróć do spisu treści



Do kiedy ważne orzeczenia o stopniu niepełnosprawności?

1 lipca br. Minister Zdrowia odwołał stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. W związku z tym 6 sierpnia br. zaczną obowiązywać nowe przepisy odnośnie przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Warto się z nimi zapoznać.

Przepisy, które wejdą w życie 6 sierpnia, wprowadzają dwie ważne zmiany:


Jeszcze do 5 sierpnia br. orzeczenia wydane przez zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności będą przedłużane na podstawie art. 15h ustawy z dnia 2 marca 2020 r. – tzw. Tarczy antykryzysowej. Lecz już od 6 sierpnia obowiązywać będą określone graniczne daty ważności tych orzeczeń.

Czy twoje orzeczenie traci ważność?
Poniżej zamieszczamy listę dat dotyczących orzeczeń o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, które tracą ważność do 5 sierpnia br.

Orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, którego okres ważności upłynął:
Orzeczenia te będą jednak ważne nie dłużej niż do dnia wydania nowego ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.

Orzeczenia, które tracą ważność po 5 sierpnia br.
Orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, którego okres ważności upłynie 6 sierpnia br. lub później, nie będzie podlegać przedłużeniu. Okres ważności takiego orzeczenia kończy się w terminie, który jest na nim określony.

Nowe przepisy nie dotyczą orzeczeń ZUS
Nowe przepisy, które będą obowiązywać od 6 sierpnia br., nie dotyczą orzeczeń lekarzy orzeczników ZUS. Zatem mogą być one przedłużane tylko w oparciu o art. 15zc ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. – tzw. Tarczy antykryzysowej.
Oznacza to, że orzeczenie ZUS o: które traci ważność w okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, albo w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu, zachowuje ważność przez kolejne 3 miesiące od dnia upływu terminu jego ważności.
Wniosek o wydanie nowego orzeczenia ZUS musi być złożony przed upływem terminu ważności wcześniejszego orzeczenia.

Uwaga: Okres 30 dni, następujący po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego, upływa 31 lipca br. A więc orzeczenia ZUS, które wygasną 1 sierpnia br. lub później, nie będą mogły być przedłużone. Okres ważności takich orzeczeń skończy się w terminie, który jest na nich określony.

Więcej informacji w sprawie przedłużania orzeczeń można uzyskać w organach, które wydały dane orzeczenia.

Źródło: PFRON

MP/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



50 nowych audiobooków do posłuchania

Fundacja Edukacji Nowoczesnej oraz Fundacja Moderna przygotowały 50 nowych tytułów książek w formie audiobooków. Pozycje zostały także zaadaptowane do formatu DAISY specjalnie dla osób niewidomych i słabowidzących. Zainteresowani mogą skorzystać z nich po zarejestrowaniu się na stronie: https://fen.net.pl/audiobooki-do-pobrania/.

Listę książek udostępnionych w ramach projektu „Książka dla ciebie 2022” dla osób niewidomych i słabowidzących można znaleźć na stronie: https://fen.net.pl/ksiazka-dla-ciebie-2022-audiobooki-dostepne-do-pobrania/. Wśród lektur są takie pozycje, jak „Agentki. Egzekutorki, uwodzicielki, zdrajczynie” Douglasa Boyda czy „Wory. Tajemnice rosyjskiej supermafii” Marka Galeottiego.

Osoby zainteresowane skorzystaniem z księgozbioru, posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, powinny zarejestrować się na stronie Fundacji Edukacji Nowoczesnej. Osoby, które zostały prawidłowo zweryfikowane w ramach poprzednich projektów, mogą korzystać z dotychczasowych loginów i haseł.

Działanie zostało dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

wróć do spisu treści



Posłuchaj rozmów o powstańcach warszawskich

Historie powstańców warszawskich oczami ich bliskich to cykl rozmów przygotowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Fundacja Katarynka podjęła się prac związanych dostępnością tych nagrań, a więc przygotowuje audiodeskrypcję, napisy i tłumaczenie na PJM.

Rozmowy „Korzenie pamięci” pozwolą odbiorcom poznać powstańców warszawskich oczami ich bliskich: dzieci, wnuków, krewnych. Słuchacze dowiedzą się o zwyczajach, rytuałach, zasadach, a także prawach, jakimi kierowali się walczący. Będą mogli również dowiedzieć się, czego bali się powstańcy, czego pragnęli i dlaczego poszli walczyć o nasz kraj.

Zainteresowani mogą zapoznać się z następującymi nagraniami:


Projekt „Adapter IV. Film i kultura bez barier” dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Źródło: Fundacja Katarynka

wróć do spisu treści



Kolej WKD bardziej dostępna dla osób z niepełnosprawnością wzroku

Na 12 peronach podwarszawskiej kolejki WKD, na odcinku Podkowa Leśna Wschodnia – Pruszków WKD, w ramach likwidacji barier, powstały ścieżki prowadzące dla osób z dysfunkcjami wzroku.

Kolejka WKD, która kursuje na trasie Warszawa Śródmieście – Podkowa Leśna Główna i Warszawa Śródmieście – Grodzisk Mazowiecki, minimalizuje bariery architektoniczne, aby poprawić dostępność infrastruktury peronowej dla osób z niepełnosprawnościami: ruchu, wzroku oraz słuchu. Warszawska Kolej Dojazdowa regularnie wdraża kolejne usprawnienia.
Ostrzegawcze pasy dotykowe i system ścieżek kontrastowych

W ramach działań na rzecz zwiększania bezpieczeństwa infrastruktury peronowej WKD powstał projekt pt. „Likwidacja barier architektonicznych dla osób z niepełnosprawnościami poprzez modernizacje infrastruktury kolejowej WKD”. W 2022 roku wymienione zostały ostrzegawcze pasy dotykowe w tzw. strefie zagrożenia peronu oraz w miejscach newralgicznych, takich jak zejścia, wejścia na peron, schody, pochylnie. Stworzono także system ścieżek rozprowadzających, odpowiednio kontrastowych do istniejącej nawierzchni dla osób z dysfunkcjami wzroku. Udogodnienia zostały wprowadzone na 12 peronach, na odcinku Podkowa Leśna Wschodnia – Pruszków WKD
– Dostępność naszych usług i bezpieczeństwo naszych pasażerów są dla nas bardzo ważne. Wykonanie ścieżek prowadzących do poszczególnych elementów infrastruktury stworzyło odpowiednie warunki do korzystania z przestrzeni peronowej osobom słabowidzącym oraz niewidomym – powiedział Tomasz Tretter, Członek Zarządu WKD.

W 2023 r. Spółka WKD kontynuuje powyższy projekt. Dla osób z niepełnosprawnościami dostosowane zostaną pozostałe przystanki na linii WKD-ki.

Pomoc asysty i całodobowa infolinia
Ponadto Spółka WKD zapewnia nieodpłatną asystę na linii kolejki WKD oraz przy wsiadaniu i wysiadaniu z pociągu. Warunkiem otrzymania pomocy na stacji lub przystanku jest powiadomienie przewoźnika przynajmniej na 24 godziny przed planowaną godziną odjazdu pociągu z danej stacji lub przystanku. Można to zrobić telefonicznie lub przez formularz zgłoszenia – tutaj: https://www.wkd.com.pl/dla-pasazerow/dla-osob-z-niepelnosprawnosciami/formularz-zgloszenia.

Informacje dotyczące dostępności pociągów WKD oraz udogodnień zastosowanych w pociągach dla osób z niepełnosprawnościami i o ograniczonej możliwości poruszania się dostępne są przez całą dobę za pośrednictwem infolinii: 22 755 70 82.

Źródło: WKD

MP/Centrum Komunikacji

wróć do spisu treści



Wypożyczalnia sprzętu wspomagającego w Olsztynie

W Olsztynie otworzono Ośrodek Wsparcia i Testów. Osoby z niepełnosprawnością mogą tam uzyskać poradę w zakresie sprzętu i technologii wspomagających oraz wypożyczyć urządzenia.

Ośrodek Wsparcia i Testów znajduje się na terenie Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie. Pracuje tam grono ekspertów (rehabilitantów, logopedów, surdopedagogów, tyflopedagogów), którzy oferują specjalistyczne wsparcie, konsultacje oraz pomoc w doborze i wypożyczeniu nowoczesnego sprzętu, który wspiera osoby z niepełnosprawnościami. Specjalista z tej jednostki dokona wstępnej diagnozy potrzeb osoby z niepełnosprawnością, dostosuje technologie asystujące oraz udzieli wstępnego instruktażu.

Sprawdź listę urządzeń i oprogramowania
Ośrodek prowadzi również wypożyczalnię sprzętu, urządzeń i oprogramowania. Są to przede wszystkim technologie asystujące, które mają służyć zwiększeniu aktywności życiowej i samodzielności oraz usprawniać dostęp do informacji i komunikacji. Lista urządzeń, które można wypożyczyć znajduje się na stronie: https://owitolsztyn.pl/wypozyczalnia/.

Wypożyczenie sprzętu jest bezpłatne
Wypożyczenie sprzętu odbywa się po zaakceptowaniu wniosku złożonego przez zainteresowanego, jego rozpatrzeniu i zaakceptowaniu przez kierownika merytorycznego i specjalistę w danej dziedzinie oraz podpisaniu stosownej umowy. Za udostępniony sprzęt odbiorca nie ponosi żadnych opłat.
Wymagane skierowanie z PFRON lub orzeczenie o niepełnosprawności

Z oferty ośrodka mogą skorzystać osoby, które przedstawią skierowanie z PFRON oraz osoby z niepełnosprawnością, które posiadają aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub aktualne orzeczenie o niepełnosprawności albo aktualne orzeczenie równoważne.

Ośrodek Wsparcia i Testów w Olsztynie funkcjonuje w ramach programu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Adres i dane kontaktowe wypożyczalni:
Ośrodek Wsparcia i Testów
ul. Turowskiego 1
10-685 Olsztyn
tel.: 786 141 515, 786 131 515
e-mail: kontakt@owitolsztyn.pl

wróć do spisu treści



Nowa edycja Konkursu Lodołamacze. Wyślij zgłoszenie

Ruszyła nowa edycja konkursu Lodołamacze – nagradzane są w nim firmy, których wyróżnikiem jest wrażliwość i solidarność społeczna oraz nowoczesne podejście do polityki zatrudnienia. Zgłoszenia można przesyłać do 15 sierpnia br.

Konkurs Lodołamacze ma formę kampanii społecznej. Jego ideą przewodnią jest łamanie stereotypów, uprzedzeń, a przed wszystkim „lodów obojętności” na los osób z niepełnosprawnością, w szczególności na rynku pracy.
Do 15 sierpnia br. można przesyłać zgłoszenia do tytułu „Lodołamacze 2023” w następujących kategoriach:


Przebieg konkursu
Konkurs został podzielony na dwa etapy: regionalny – wyłaniający laureatów w poszczególnych rejonach kraju oraz centralny – w którym finaliści zmierzą się w walce o laur Lodołamaczy 2023. Statuetki zostaną przyznane w ośmiu kategoriach. Na laureatów bieżącej edycji czekają również dwie kategorie dodatkowe: „Superlodołamacz” i „Lodołamacz Specjalny”.
W ramach konkursu Lodołamacze 2023, wybrane firmy otrzymają prestiżowe nagrody podczas uroczystej gali, która odbędzie się 12 października br. w sali Zamku Królewskiego w Warszawie.
Szczegółowe informacje o tym przedsięwzięciu znajdują się na stronie: lodolamacze.info.pl.

Konkurs Lodołamacze odbywa się regularnie od 2006 r. Jego organizatorem jest Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych (FAZON), której założycielem jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Konkurs odbywa się pod Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP, Agaty Kornhauser-Dudy. Projekt finansowany jest z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz wspierany ze środków rządowych i samorządowych.

Źródło: FAZON

wróć do spisu treści



Innowacyjna metoda leczenia rogówki – już niebawem w ramach NFZ

Do konsultacji przekazany został projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia, który zmienia rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Celem zmiany jest zwiększenie dostępności do świadczeń gwarantowanych dla pacjentów z rozpoznaniem stożka rogówki.

Chodzi o rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego i operacji stożka rogówki metodą Cross-linking. Zmiana oparta jest o rekomendację Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Celem nowego rozporządzenia jest zapewnienie dostępności do przedmiotowego świadczenia.

Cross-linking to innowacyjna metoda leczenia stożka rogówki. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym z użyciem specjalnych kropli do oczu – jest bezbolesny. Dzięki temu zabiegowi pomiędzy włóknami kolagenu, które występują w obrębie rogówki, powstają nowe wiązania krzyżowe. A co za tym idzie: rogówka zostaje wzmocniona, staje się bardziej sztywna i odporna na dalsze odkształcenia.

W uzasadnieniu rekomendacji Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji podkreśla, że wyniki badań naukowych wskazują na skuteczność interwencji w spowalnianiu tempa postępowania choroby. Kiedy rozporządzenie Ministra Zdrowia wejdzie w życie, zabieg dostępny będzie w ramach NFZ.

Źródło: medexpress.pl/RCL

wróć do spisu treści



Pełnomocnik ds. lekarzy z niepełnosprawnościami

Naczelna Izba Lekarska powołała pełnomocnika ds. lekarzy z niepełnosprawnościami. Został nim Oleg Nowak, lekarz w trakcie specjalizacji z radiologii. Jego celem jest dążenie do wprowadzenia realnych zmian legislacyjnych, które uwzględniają obecność specjalistów z niepełnosprawnościami w środowisku medycznym.

− Rodzajów niepełnosprawności jest bardzo wiele. Jednocześnie, stoję na stanowisku, że w 2023 r. specjalizacji jest tak dużo, że każdy znajdzie odpowiednią dla siebie. Za granicą funkcjonują inicjatywy wspierające lekarzy z niepełnosprawnościami, w Wielkiej Brytanii jest opcja Doctors With Disabilities, która aktywnie wspiera lekarzy w pracy i samokształceniu – mówi Oleg Nowak, pełnomocnik NRL ds. lekarzy z niepełnosprawnościami poruszający się na wózku inwalidzkim.

System opieki zdrowotnej w Polsce nie uwzględnia kształcenia lekarzy z niepełnosprawnościami. Tymczasem istnieje wiele specjalizacji, w których medycy z różnego rodzaju ograniczeniami mogą się kształcić oraz podjąć pracę. Co więcej, wielu aktywnych już specjalistów z niepełnosprawnościami nie przyznaje się do tego m.in. w obawie przed reakcją pracodawcy i pacjentów. Właśnie po to, by dbać o prawa tej grupy, NRL powołała lekarza, który zna jej potrzeby.
Oleg Nowak w nagraniu internetowym opowiada o swoim nowym stanowisku. Mówi też o swojej własnej historii i walce o realizację swych marzeń – zdobycie tytułu lekarza.

− Moim celem na najbliższy czas są realne zmiany legislacyjne, które uwzględniają obecność lekarzy z niepełnosprawnościami w naszym środowisku. Takich specjalistów jest wielu. Muszą czuć wsparcie, a także mieć pełne przekonanie, że istnieją w systemie ochrony zdrowia – podkreśla Oleg Nowak w krótkim filmie opublikowanym na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=wxhGFYHwl_0&ab_channel=NaczelnaIzbaLekarska.

Źródło: Naczelna Izba Lekarska


wróć do spisu treści



Kiedy warto skorzystać z teleporady lekarza?

Kiedy jesteśmy chorzy i mamy konkretne objawy, warto wtedy wybrać się do lekarza osobiście, aby nas zbadał i postawił właściwą diagnozę. Natomiast, kiedy chcielibyśmy otrzymać skierowanie na badania albo receptę na leki, które stale przyjmujemy, wtedy można skorzystać z teleporady.

Teleporada pozwala zaoszczędzić czas pacjenta i lekarza. W pewnych sytuacjach może okazać się dobrym rozwiązaniem, np. kiedy pacjent potrzebuje:


Teleporada nie jest zalecana w następujących sytuacjach:
Szczegółowe porady i wskazówki dotyczące systemu leczenia można znaleźć w Poradniku Pacjenta na stronie: https://www.gov.pl/web/rpp/nawigator-pacjenta-praktyczny-poradnik-jak-poruszac-sie-po-systemie-ochrony-zdrowia.

Źródło: Rzecznik Praw Pacjenta

wróć do spisu treści



Centra Zdrowia Psychicznego – program został przedłużony

Pilotaż w centrach zdrowia psychicznego zostanie wydłużony do końca 2024 r. Pacjenci otrzymają pomoc w 129 ośrodkach w całej Polsce.

Minister Zdrowia wydał w lipcu br. rozporządzenie przedłużające okres funkcjonowania pilotażowego programu rozpoczętego w 2018 r. Centra zdrowia psychicznego to miejsca, w których pacjent może dostać natychmiastowe bezpłatne wsparcie przez całą dobę − bez skierowania i zapisywania się na wizytę.

− Jesteśmy teraz w ważnym momencie dla pilotażu. Będzie on ulegał rozszerzeniu, bo okazało się, że leczenie w zakresie CZP jest bardzo efektywne. Przedłużamy go także dlatego, że jest to doskonały program do transformacji systemu opieki psychiatrycznej w Polsce – powiedziała na konferencji dr Anna Depukat, kierownik biura ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Dodała, że powstanie 129 nowych ośrodków, co oznacza wsparcie dla 52,45% populacji powyżej 18 r.ż. Pomoc będzie mogło uzyskać łącznie prawie 16,5 tys. osób.

Pomoc oferowana w centrach dostosowana jest do potrzeb każdego pacjenta. Może obejmować: wizyty w poradni, pobyt na oddziale dziennym lub całodobowym, wsparcie zespołu leczenia środowiskowego, który odwiedza pacjenta w domu, by pomagać jemu i rodzinie oraz psychoterapię (indywidualną lub grupową). Indywidualny plan leczenia opracowują specjaliści na podstawie kontaktu z osobą doświadczającą kryzysu psychicznego.
W centrach działają też asystenci zdrowienia, którzy sami przeszli kryzys psychiczny, a potem odbyli szkolenia, aby wspierać innych pacjentów.

− Jako asystent zdrowienia pracuję w kilku miejscach, w każdym mam inne funkcje i zadania. W centrum zdrowia psychicznego prowadzę dwie grupy terapeutyczne – jedną dla pacjentów, drugą dla ich rodzin – wyjaśniał Rafał Kłopotowski, asystent zdrowienia w centrum zdrowia psychicznego na Ursynowie w Warszawie.

Pisaliśmy już o tym, jak wygląda wizyta w takim centrum. Znajduje się na stronie: https://pzn.org.pl/centra-zdrowia-psychicznego-szybka-pomoc-blisko-domu/. Z kolei adresy placówek w całej Polsce, gdzie udzielana jest pomoc można znaleźć tutaj: https://czp.org.pl/#mapa.


Źródło: PAP MediaRoom/CZP

wróć do spisu treści



Zaszczep się przeciwko Wirusowemu Zapaleniu Wątroby

Wirusowe Zapalenie Wątroby (WZW) to podstępna choroba. Wiele osób może nie wiedzieć, że na nią choruje, bo na początku mogą nie odczuwać objawów, ale wirus stopniowo wyniszcza organizm. Warto zatem stosować profilaktykę i szczepić się przeciwko temu wirusowi.

WZW to choroba wywołana przez wirusy prowadzące do zmian martwiczo-zapalnych w wątrobie. Najczęściej wywołana jest wirusami typu: A (HAV), B (HBV), C (HCV). Szacuje się, że 130–150 mln osób na świecie jest zakażonych HCV. U 78–85% osób zakażonych HCV dochodzi do przewlekłej infekcji, z tego u ok. 20% pacjentów rozwija się marskość wątroby, a następnie rak wątrobowokomórkowy. Wato też dodać, że 90% Polaków nigdy nie wykonało badań diagnostycznych w kierunku WZW.
WZW typu B, dawniej nazywane żółtaczką wszczepienną, jest jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych człowieka. Może przebiegać w postaci przewlekłej lub ostrej. Objawem ostrego zakażenia HBV jest zażółcenie skóry i białek oczu, osłabienie, ciemny kolor moczu, zaburzenia przewodu pokarmowego oraz brak apetytu. Objawy te pojawiają się do 6 mies. od zakażenia.
Wirusowe Zapalenie Wątroby typu C – u około 80% osób zakażenie przebiega bezobjawowo. Mogą jednak pojawiać się takie symptomy, jak: zmęczenie, utrata apetytu, odbarwione stolce lub zażółcenie białek oczu. U ok. 50–70% osób pojawią się przewlekłe następstwa choroby. Okres wylęgania choroby wynosi do 6 miesięcy.

Wirusy HBV i HCV mogą przenosić się poprzez:


W Polsce, spośród wirusów uszkadzających wątrobę, najczęściej występują zakażenia wirusami HBV i HCV. Wirus HAV przenoszony jest drogą pokarmową i powoduje zwykle ostre zapalenie wątroby.

Najlepszą profilaktyką, przed zarażeniem się wirusem WZW typu A i B, jest szczepienie. Przeciw HBV szczepienia obowiązkowe maję noworodki oraz osoby z grup ryzyka. Szczepienie jest zalecane: seniorom, osobom, które ze względu na tryb życia i wykonywane zajęcia są narażone na zakażenia związane z uszkodzeniem ciągłości tkanek, osobom przewlekle chorym o wysokim ryzyku zakażenia. Szczegółowe informacje o szczepieniach przeciwko WZW można znaleźć na stronie: https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/wzw-a/?strona=6#gdzie-mozna-zaszczepic-sie-przeciw-wzwa oraz https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/wzw-b/.

Przeciwko WZW typu C nie ma szczepionki, są natomiast leki skuteczne w 98–99%. Pozostałą formą profilaktyki jest przestrzeganie zasad higieny (częste mycie rąk) oraz warunków sanitarnych w ośrodkach medycznych, kosmetycznych itp.

Diagnostyka
Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia/Środy z profilaktyką

wróć do spisu treści



Nie przegap: wystawa Fridy Kahlo z audiodeskrypcją

W Łazienkach Królewskich w Warszawie trwa wystawa obrazów Fridy Kahlo. Ekspozycja dostosowana jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym wzroku i słuchu.

Na tymczasowej wystawie w Łazienkach, w Podchorążówce, prezentowane są trzy obrazy artystki: „Tam wisi moja sukienka” (1933), „Kokosy” (1951) oraz „Martwa natura z arbuzami” (1953). Dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu informacje do obrazów meksykańskiej malarki przedstawione są za pomocą audiodeskrypcji i w PJM.

Obrazy Fridy i nie tylko
Ekspozycję uzupełniają archiwalne zdjęcia z życia artystki, a także film dokumentalny z 1941 r. Dokument stworzył Nickolas Muray, amerykański fotograf, przyjaciel Fridy Kahlo i autor wielu jej zdjęć. Przygotowano także plenerową instalację na dziedzińcu Podchorążówki, w której odtworzone są fragmenty Niebieskiego Domu Fridy Kahlo, w którym artystka się urodziła, wychowała, tworzyła i zmarła. Wystawa pełna jest barw i kontrastów, ale także zapachów, dźwięków i niezwykłych eksponatów.

W ramach ekspozycji w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbywają się również wykłady z pogranicza sztuki, psychologii i psychiatrii, podczas których eksperci wyjaśnią wpływ fizycznego i psychicznego cierpienia na twórczość Fridy Kahlo. Można także wziąć udział w ciekawych warsztatach, m.in. z techniki kolażu, meksykańskiego haftu, zdobienia ceramiki w stylu Talavera oraz układania kwiatów.

Podczas wernisażu wystawy „Kolor życia. Frida Kahlo” Marianna Otmianowska, p.o. dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie, powiedziała: – Ten projekt to zaproszenie do poszukiwania własnego koloru. Koloru życia. (…) Dziś, kiedy mierzymy się z tak wieloma wyzwaniami, które rzuca nam współczesny świat, ta wystawa może wpisywać się w paradygmat muzeoterapii, co jest dla nas szczególnie cenne.

Wystawa dostępna dla osób z niepełnosprawnościami
Dyrektor zwróciła uwagę także na to, że Frida Kahlo była kobietą doświadczoną niepełnosprawnością i cierpieniem, a historia jej życia to przykład pokonywania trudu chorób: – Dlatego dołożyliśmy wszelkich starań, aby uczynić tę wystawę możliwie jak najbardziej dostępną – podkreśliła.

Przestrzeń twórcza „Frida i Fridita” przystosowana jest dla osób z niepełnosprawnościami wzroku, słuchu i ruchu, a także wysoko wrażliwych zwiedzających oraz z niepełnosprawnością intelektualną. Z myślą o osobach z niepełnosprawnościami przygotowane zostały m.in. elementy strefy do poznawania przez dotyk, oznaczenia w brajlu, nagrania audio, karty komunikacji pozawerbalnej czy zaproszenie i opisy w Polskim Języku Migowym (PJM).
Wystawę można oglądać od wtorku do piątku w godz. 10.00–18.00, w sobotę w godz. 12.00–20.00, w niedzielę – od 10.00 do 18.00. W piątki wstęp jest bezpłatny. Ekspozycja potrwa do 3 września br.
Źródło: Muzeum Łazienki Królewskie

MP/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Darmowe zajęcia edukacyjne w Muzeum w Krakowie

Muzeum Krakowa zaprasza na edukacyjny cykl pt. „Kraków naprawdę dla wszystkich”. To otwarte, dostępne zajęcia – muzealne oprowadzania i warsztaty, a także miejskie spacery dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Na spotkaniach można skorzystać z asysty, a także różnych udogodnień.

Organizatorzy zajęć w Muzeum Krakowa przygotowali liczne pomoce dotykowe i audiodeskrypcje dla osób z niepełnosprawnościami narządu wzroku, a także tłumaczenia na Polski Język Migowy (PJM) i pętlę indukcyjną dla osób z niepełnosprawnością narządu słuchu. Wstęp na zajęcia muzealne w ramach projektu „Kraków naprawdę dla wszystkich” jest bezpłatny. Wymagana jest jednak wcześniejsza rezerwacja.

Organizatorzy zapraszają osoby niewidome i słabowidzące na następujące wydarzenia:
„MŁYNÓWKĄ POD PRĄD. SPACER ZMYSŁÓW” − spacer z pomocami dotykowymi i elementami audiodeskrycji
Zapraszamy do wspólnego wędrowania przez Garbary, pod prąd dawnej Młynówki Królewskiej. Wprawdzie ta sztuczna, ale jakże ważna dla Krakowa rzeka zniknęła z krajobrazu już niemal sto lat temu, ale wciąż pozostały z nami jej ślady: w nazwach, kształcie ulic, a czasem również w trudnej do określenia atmosferze. W odkrywaniu jej dawnego biegu, a przede wszystkim jej znaczenia dla gospodarki dawnego Krakowa, pomogą nam zmysły: słuchu, węchu i dotyku. Razem z muzealniczką Marią Lempart spróbujemy poczuć przedmieście, którego już nie ma…
10 sierpnia (czwartek), godz. 16:00 (przewidywany czas trwania: 2 godziny). Zbiórka na skwerze przy Pomniku Legionistów (róg ulicy Retoryka i Piłsudskiego).

„W RONDLU KRAKOWSKICH OPOWIEŚCI” − warsztaty i oprowadzanie z pomocami dotykowymi i elementami audiodeskrypcji
Jak wyglądało życie w średniowiecznym Krakowie? Jakie noszono stroje i przy jakiej muzyce wspólnie się bawiono? Zapraszamy na wakacyjne spotkanie, na którym wraz z rekonstruktorami odpowiemy sobie na te i na wiele innych pytań. Wspólnie poznamy umiejętności rzemieślników, którzy wytwarzali wyroby metalowe – płatnerza, kowala i odlewnika. Weźmiemy również udział w pokazie walk, warsztatach bronioznawczych, a także nauce fechtunku i łucznikarstwa. Razem z muzealnikiem Michałem Szczerbą przekonamy się, że „średniowiecze da się lubić”.
Muzeum Krakowa – Barbakan, ulica Basztowa1 (spotkanie przed budynkiem oddziału) w dniu 12 sierpnia (sobota) o godz. 11.00. Przewidywany czas trwania wydarzenia: 2 godziny.

„FORT JUGOWICE – DZIEDZICTWO NA NOWO ODKRYTE” – spacer z pomocami dotykowymi i elementami audiodeskrypcji
Twierdza Kraków – pierścień austriackich fortyfikacji to niezwykły historyczny zabytek. Wciąż skrywa on wiele ciekawostek. Razem z kuratorem dr Wacławem Szczepanikiem zapraszamy do wspólnego zwiedzania nowo zrewitalizowanych historycznych wnętrz fortecznych, wraz z wystawą „Fort Jugowice. Dziedzictwo miejsca”. Poznamy historię dziedzictwa trudnego i skazanego przez lata na niepamięć, odkryjemy dzieje austriackiego twierdzy, a także usłyszymy opowieści o siarce i o tym jak leczyć „zołzy”.

Muzeum Krakowa – Fort 52a Jugowice, ulica Forteczna 28 (spotkanie w holu muzeum) w dniu18 sierpnia (piątek) o godz. 14.00. Przewidywany czas trwania wydarzenia: 2 godziny.
Zapisy na wszystkie spotkania i kontakt w sprawnie pomocy asystenta :
e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl, telefon 691 377 437.

Źródło: Muzeum Krakowa

wróć do spisu treści



Muzeum w Lesznie otwarte na osoby z niepełnosprawnościami

Muzeum Okręgowe w Lesznie realizuje program, w ramach którego oferta muzealna stanie się dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Placówka zaopatrzy się w tyflografiki, trójwymiarowe modele dotykowe oraz dostępne opisy muzealiów, w tym z audiodeskrypcją.

Muzeum Okręgowe w Lesznie prowadzi działanie pt. „Zapraszamy do Muzeum. Po prostu”, którego celem jest zapewnienie oferty dostępnej dla osób ze szczególnymi potrzebami. Model dostępności, wdrażany w muzeum, został wypracowany w ramach akcji „Kultura bez Barier”.

Projekt jest kontynuacją współpracy z partnerami: Kołem Polskiego Związku Niewidomych w Lesznie, Kołem Polskiego Związku Głuchych w Lesznie, Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niesłyszącym „Spon”, Zespołem Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka, Stowarzyszeniem Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Nasz Dom – Nasz Świat” oraz Uniwersytetem Trzeciego Wieku.
Podczas cyklicznych spotkań z osobami z niepełnosprawnościami, na wystawach czasowych i spacerach po Lesznie, muzealnicy poznają potrzeby tej grupy odbiorców. To pomoże im w przygotowaniu dostępnej oferty.

W zbiorach Muzeum Okręgowego znajdują się cenne pamiątki artystyczne, historyczne i etnograficzne, które są świadectwem historii mieszkańców Leszna i regionu.

Inicjatywa realizowana jest w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura dostępna”.

wróć do spisu treści



Ogłoszenie: Potrzebna pomoc w obsłudze telefonu

Niewidomy mężczyzna z woj. pomorskiego poszukuje osoby, która pomoże mu w obsłudze telefonu oraz Internetu.
Osoby, które chciałyby udzielić pomocy, prosimy o kontakt z naszą redakcją pod nr. tel. 22 635 19 10.

wróć do spisu treści

Wersja offline wygenerowana automatycznie.
Copyright © 2023 Biuletyn Informacyjny PZN. Wszelkie prawa zastrzeżone.