Skocz do spisu treści

Biuletyn Informacyjny PZN

BIP nr 13(300), lipiec 2023

Redakcja
Joanna Rodzewicz [redaktor prowadzący]
Kamila Wiśniewska
Dominika Urbanik
Małgorzata Przybyszewska




Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: 226351910, 228312271 wew. 253,
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl

Biuletyn Informacyjny PZN współfinansowany ze środków PFRON.


Spis treści

Polski Związek Niewidomych: Wolontariat w Belgii to może być przygoda życia
Polski Związek Niewidomych: O ekologii – ciekawie i dla wszystkich dzieci
Instytut Tyflologiczny PZN: Nowy program rehabilitacyjny dla dzieci
Instytut Tyflologiczny PZN: Wydawanie czasopism PZN w 2023 roku
Ośrodek Rehabilitacji i Szkolenia PZN „Homer” w Bydgoszczy: Darmowe szkolenia dla osób z niepełnosprawnością wzroku
Koło PZN w Nowej Soli: Nowy zarząd
Urządzenie, które tłumaczy tekst na alfabet brajla
Sportowiec ambasadorem osób niewidomych w Norwegii
Wszczepienie sztucznej rogówki w Wojskowym Instytucie Medycznym
Dostępność transportu kolejowego – czekamy na dalsze usprawnienia
Parki narodowe zapraszają osoby z niepełnosprawnościami
Letnie festiwale muzyczne – czy są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami?
Czy wiesz, jak być bezpiecznym w Internecie? Posłuchaj podcastu
Jak inflacja wpływa na życie przeciętnego Kowalskiego?
Darmowa teleporada dla zwierzaka
Większa samodzielność dzięki warsztatom
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce jeszcze bardziej dostępne
Konkurs poetycki dla miłośników słowa
Teatr ITAN z Krakowa zaprasza



Polski Związek Niewidomych: Wolontariat w Belgii to może być przygoda życia

Masz od 18 do 30 lat, jesteś osobą niewidomą lub słabowidzącą? Zapraszamy do udziału w projekcie wolontariatu w Belgii, w miejscowości Liège.

Osoby zainteresowane powinny mieć, co najmniej podstawową znajomość języka francuskiego (poziom A2) oraz dużą motywację do nauczenia się tego języka na poziomie zaawansowanym.
Projekt rozpocznie się we wrześniu/październiku br. W Belgii wolontariusz może pracować maks. 9 miesięcy. Długość pobytu w Liège będzie ustalona indywidualnie z każdą osobą po jej zakwalifikowaniu się do przedsięwzięcia.
Miejsca, w których można odbyć wolontariat:


Inicjatywa jest realizowana w ramach Europejskiego Korpusu Społecznego. Partnerem Polskiego Związku Niewidomych w tej inicjatywie jest organizacja VIEWS, z którą związek wielokrotnie efektywnie współpracował.

Osoby spełniające kryteria zachęcamy do zainteresowania się ofertą. Wszyscy uczestnicy, którzy wzięli udział w projektach wolontariatu za granicą wynieśli z nich ogromne korzyści, procentujące zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym.
Szczegółowe informacje na temat wyjazdu można uzyskać, dzwoniąc pod nr tel. 22 887 62 70 lub pisząc na adres e-mail: alemanczyk@pzn.org.pl.

Dodatkowe informacje:

Zakwaterowanie, wyżywienie i koszty przejazdów

Osoba uczestnicząca w projekcie będzie zakwaterowana razem z innymi wolontariuszami w wynajętym mieszkaniu, ale dostanie własny pokój. Mieszkanie znajduje się ok. 20 min. – idąc pieszo – od miejsca pracy. Z kolei do centrum miasta idzie się ok. 25 min. Uczestnik będzie otrzymywał miesięczne kieszonkowe oraz środki pokrywające koszty wyżywienia i przejazdów.
Koszty podróży do Liège oraz ubezpieczenia zdrowotnego również pokrywają organizatorzy.
Szkolenie podczas projektu
Podczas dwóch pierwszych tygodni od momentu przyjazdu do Belgii wolontariusze nie pracują. Mają w tym czasie zapewnione zajęcia z orientacji przestrzennej (uczą się, jak trafiać do pracy, sklepu i innych ważnych miejsc, do których będą się udawać podczas wolontariatu). Uczestników czekają także lekcje czynności życia codziennego (uczą się, jak przygotowywać posiłki, samodzielnie robić zakupy, prać, dbać o swoje rzeczy i czystość oraz porządek w mieszkaniu, uczą się zasad pierwszej pomocy).

Ponadto przez pierwsze dwa tygodnie wolontariusze mają zapewnioną intensywną naukę języka francuskiego. Zaplanowana nauka ma na celu zapewnienie wolontariuszowi jak najszybsze osiągnięcie autonomii w poruszaniu się, komunikowaniu oraz wykonywaniu codziennych czynności. Podczas całego projektu uczestnicy otrzymają potrzebne wsparcie od organizacji koordynującej − Views International.

wróć do spisu treści



Polski Związek Niewidomych: O ekologii – ciekawie i dla wszystkich dzieci

W Polsce, Słowenii, Hiszpanii, Grecji oraz we Włoszech przeprowadzono badanie w ramach projektu GREEN4VIP. Wykazało ono, że większość nauczycieli przedszkolnych nie posiada wiedzy ani umiejętności niezbędnych do realizowania edukacji ekologicznej w grupie, w której znajdują się również dzieci niewidome i słabowidzące.

Badanie wykazało także wiele różnic pomiędzy systemami edukacji w krajach uczestniczących w GREEN4VIP. We Włoszech np. nie ma ośrodków specjalistycznych dla dzieci niewidomych i słabowidzących – wszystkie uczą się w szkołach ogólnodostępnych. Bardzo podobnie jest w Hiszpanii – tam z różnych form edukacji ogólnodostępnej korzysta 99 procent wszystkich uczniów.

W Polsce jest wybór − dzieci z niepełnosprawnością narządu wzroku mogą uczyć się w szkołach ogólnodostępnych, w klasach integracyjnych oraz specjalistycznych ośrodkach, a o miejscu ich kształcenia decydują rodzice.

Ankieta pokazała również, że z nowoczesnych technologii nauczyciele z polskich przedszkoli korzystają w bardzo ograniczonym zakresie. Z kolei w Grecji i Słowenii takie narzędzia są często używane do nauczania najmłodszych.

Po przeprowadzaniu badania organizacje zaangażowane w projekt – w tym Polski Związek Niewidomych – rozpoczynają tworzenie materiałów edukacyjnych skierowanych do nauczycieli przedszkolnych. Będą one dostępne, ciekawe i kompleksowe − poruszą najważniejsze aspekty proekologicznego zachowania w codziennym życiu. Materiały zostaną przetestowanie podczas szkolenia dla pierwszej grupy nauczycieli, które odbędzie się w grudniu br. w Madrycie. W szkoleniu wezmą udział przedstawiciele wszystkich krajów biorących udział w tym przedsięwzięciu.

Kolejnym etapem będzie opracowanie GREEN4VIP Inclusive Toolbox – obszernego poradnika dla dzieci niewidomych i słabowidzących. Będzie to praktyczne narzędzie do realizacji integracyjnych warsztatów ekologicznych w przedszkolu, opartych na metodyce STEAM. Nauczyciele dowiedzą się z niego, krok po kroku, jakie działania przeprowadzić. Uzupełnieniem zestawu będą samouczki wideo z audiodeskrypcją.

Projekt GREEN4VIP jest realizowany ze środków programu Erasmus+. Liderem jest Włoski Związek Niewidomych i Słabowidzących, Okręg we Florencji, a partnerami projektu: Konsorcjum CO&SO (Włochy), Polski Związek Niewidomych (Polska), Światowa Organizacja Edukatorów Dziecięcych AMEI-WAECE (Hiszpania), Szkoła Podstawowa nr 1 z Rafiny (Grecja) oraz Uniwersytet Primorska (Słowenia).

JR/Centrum Komunikacji PZN, AL/Koordynator projektu

wróć do spisu treści



Instytut Tyflologiczny PZN: Nowy program rehabilitacyjny dla dzieci

Centrum Rehabilitacji poleca nowe wydanie programu „Model INSITE – model wczesnej interwencji przeprowadzanej w domu”. Program przeznaczony jest do planowania wizyt domowych i diagnozy dzieci z niepełnosprawnością narządu wzroku z dodatkowymi uszkodzeniami.

Publikacja składa się z trzech segregatorów:


Zawiera także dwie książeczki testowe:
Jeżeli są Państwo zainteresowani zakupem programu, prosimy składać zamówienia pod adresem e-mail: nopejda@pzn.org.pl.
Cena: 450 zł.

Projekt „Zrób to sam Insite BAR – specjalistyczne programy rehabilitacyjne” dofinansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

wróć do spisu treści



Instytut Tyflologiczny PZN: Wydawanie czasopism PZN w 2023 roku

W okresie od 01.04.2023 r. do 31.03.2024 r. wydawane będą czasopisma:


Kontakt w sprawie prenumeraty: centrumkomunikacji@pzn.org.pl lub tel. 22 635 19 10.

Wydawanie czasopism i biuletynu jest współfinansowane ze środków PFRON.

wróć do spisu treści



Ośrodek Rehabilitacji i Szkolenia PZN „Homer” w Bydgoszczy: Darmowe szkolenia dla osób z niepełnosprawnością wzroku

Ośrodek PZN „Homer” w Bydgoszczy, w ramach projektu „Azymut na Rehabilitację”, prowadzi 13-dniowe szkolenia z rehabilitacji podstawowej dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Chętni mogą się zgłaszać do udziału w tym szkoleniu.

Szkolenie składa się z następujących zajęć: orientacji przestrzennej, samoobsługi i czynności dnia codziennego, technik komunikacji (w tym pisma punktowego), arteterapii oraz psychoterapii. Dodatkowo można spodziewać się prezentacji sprzętów tyflotechnicznych, optycznych i pomocy przy ich doborze, a także poradnictwa prawnego i społecznego. Projekt będzie realizowany do 31 marca 2024 r.

Osoby zainteresowane udziałem w zajęciach rehabilitacyjnych powinny posiadać orzeczenie o niepełnosprawności wzroku w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Mogą uczestniczyć w niej zarówno osoby nowo ociemniałe, jak i te, które uczestniczyły już w tej formie rehabilitacji, ale ich wzrok się pogorszył. Ponadto uczestnicy powinni być w dobrej kondycji i samodzielnie radzić sobie z podstawowymi potrzebami, np. higieną, ubieraniem się, zażywaniem leków. Jeśli występują jakiekolwiek zaburzenia lub schorzenia uniemożliwiające podstawową samodzielność, należy przyjechać z opiekunem. Szkolenie jest bezpłatne. ORiS nie refunduje jednak pobytu opiekunów oraz nie zwraca kosztów podróży.

Zgłoszenia można dokonać na drukach, które są do pobrania na stronie: http://oris.org.pl/index.php/main/index/4 (pozycja nr 18).

Zainteresowani mogą kontaktować się z ośrodkiem, dzwoniąc pod nr tel. 52 341 52 28.
Harmonogram turnusów jest dostępny na stronie: http://oris.org.pl/index.php/main/news/70.

wróć do spisu treści



Koło PZN w Nowej Soli: Nowy zarząd

22 czerwca br. odbyło się walne zebranie sprawozdawczo–wyborcze w Kole PZN w Nowej Soli. W wyniku głosowania wybrano nowy zarząd:

wróć do spisu treści



Urządzenie, które tłumaczy tekst na alfabet brajla

Dzięki użyciu specjalnego wyświetlacza można przetłumaczyć tekst książki na alfabet brajla. Urządzenie, które wykorzystuje sztuczną inteligencję, skonstruowali studenci Politechniki Krakowskiej. Produkt może być przydatny w trakcie nauki brajla, a także mieć zastosowanie w codziennym życiu osób niewidomych.

Wyświetlacz brajla z systemem przetwarzania znaków i rozpoznawania tekstu opracowali Bartłomiej Szostak i Hubert Orlicki z Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej, a ich promotorem był dr. inż. Tomasz Makowski. Urządzenie ma zamontowaną kamerę, która gromadzi w czasie rzeczywistym obraz tekstu do przetłumaczenia. Następnie – przy wsparciu algorytmów m.in. sztucznej inteligencji – wyświetla układ wypustek tłumaczących obraz na alfabet brajla. Niewielka skrzyneczka wyświetlacza kryje w sobie liczne moduły, połączone w sprawnie działający mechanizm. Sercem wynalazku jest mikrokomputer.

Tanie urządzenie do samodzielnego użytku
Studencki projekt kosztował 1000 zł, a jest już na szóstym poziomie gotowości technologicznej (TRL). Tani prototyp wyświetlacza jest rozwijany tak, aby mógł trafić do szerszego grona użytkowników. Twórcy chcą, żeby stał się przystępnym cenowo urządzeniem do samodzielnego użytku dla osób niewidomych. Szacują, że potrzeba na to ok. 2 lat.

Pomysły na potrzebne modyfikacje zrodziły się dzięki konsultacjom autorów rozwiązania z ekspertami Polskiego Związku Niewidomych. Młodzi konstruktorzy chcieliby np. ulepszyć design i ergonomię swojego wynalazku, a także rozszerzyć jego możliwości, tak aby potrafił odczytać formaty PDF czy skanować etykiety produktów spożywczych.

Po odpowiednim ulepszeniu wyświetlacz znalazłby zastosowanie nie tylko w codziennych sytuacjach, lecz także mógłby posłużyć w bibliotekach, szkołach, przedszkolach – czyli miejscach, w których można nauczyć się liter brajlowskich. W tego typu placówkach przydatna byłaby np. funkcja wyświetlania dowolnego wyrazu lub litery na urządzeniu.

Źródło: serwis Nauka w Polsce

wróć do spisu treści



Sportowiec ambasadorem osób niewidomych w Norwegii

Norweski Związek Niewidomych i Słabowidzących (NABP) rozpoczął współpracę z mistrzem świata w bieganiu, Salumem Kashafali. Sportowiec będzie działał na rzecz osób z dysfunkcją narządu wzroku i reprezentował to środowisko w mediach.

Salum Kashafali będzie informował w mediach o ważnych sprawach dla osób niewidomych i słabowidzących. Planuje także uczestniczyć w różnych wydarzeniach i prezentować interesy osób z dysfunkcją narządu wzroku. Sportowiec sam boryka się ze schorzeniami, jego wzrok stopniowo się pogarszał, obecnie ma bardzo małe pole widzenia.

Salum Kashafali został mistrzem świata na 100 m podczas Paraolimpijskich Mistrzostw Świata w 2019 r. oraz mistrzem paraolimpijskim na 100 m podczas Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w 2021 r. w Tokio. Wygrał również bieg na 100 m w zawodach Bislett Games w br. w Oslo i ustanowił nowy rekord świata w swojej klasie. Jego czas to 10,37 sek. W Norwegii mężczyzna został wybrany Niepełnosprawnym Sportowcem Roku 2019 i 2022 r.

Rodzina sprintera uciekła z Konga, kiedy wybuchła wojna domowa. Przybyła do Norwegii w 2003 r. i obecnie mieszka tu w mieście Bergen.

Źródło: EBU

wróć do spisu treści



Wszczepienie sztucznej rogówki w Wojskowym Instytucie Medycznym

Implantacja keratoprotezy (sztucznej rogówki) to nowa procedura dostępna dla pacjentów w Klinice Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. To jedyna szansa – dla pewnej grupy chorych – na przywrócenie ostrości wzroku.

Obecnie Wojskowy Instytut Medyczny jest jedynym ośrodkiem w województwie mazowieckim, w którym przeprowadza się taką procedurę. Pierwszy zabieg wszczepienia keratoprotezy w tym ośrodku miał miejsce w kwietniu br. Operację przeprowadził zespół lekarzy pod przewodnictwem prof. n. med. Marka Rękasa oraz prof. n. med. Dariusza Dobrowolskiego.

Jak można przeczytać na stronie szpitala: „Implantacja sztucznej rogówki jest jedyną szansą na przywrócenie użytecznej ostrości wzroku w schorzeniach rogówki, gdzie brak jest możliwości wykonania skutecznego przeszczepu rogówki z wykorzystaniem tkanki dawcy. Dotyczy najtrudniejszych przypadków pacjentów, którzy w wyniku urazu bądź choroby rogówki utracili obuoczne użyteczne widzenie”.

Wprowadzenie implantacji keratoprotezy do zakresu procedur Kliniki Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego znacząco zwiększy możliwości leczenia dla pacjentów z chorobami narządu wzroku.

Źródło: WIM-PIB

wróć do spisu treści



Dostępność transportu kolejowego – czekamy na dalsze usprawnienia

Rozpoczęły się wakacje – czas podróży, zwiedzania. Lecz dla osób z niepełnosprawnościami podróże mogą okazać się dużym wyzwaniem. Dostępność kolei w Polsce wciąż pozostawia wiele do życzenia.

Osoby z niepełnosprawnościami coraz częściej korzystają z usług PKP. Jednak pociągi, perony, a także zasady obsługi osób z niepełnosprawnościami nadal wymagają modernizacji.

Jeśli choć jeden element nie będzie spełniał wymogów dostępności (np. przejście pomiędzy peronami dworca można pokonać tylko po schodach) dla osoby z niepełnosprawnością to wystarczy, aby podróż stała się niemożliwa.
PKP S.A. zapewnia usługę asysty dla osób z niepełnosprawnościami i osób o ograniczonej sprawności ruchowej podczas przemieszczania się po terenie dworca, peronów, przejść podziemnych, kładek itp. Lecz potrzebę asysty należy zgłosić na min. 48 godz. przed planowaną podróżą. Tymczasem nie zawsze mamy przecież możliwość zaplanowania jej z wyprzedzeniem.
Dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku dużym utrudnieniem może okazać się także słuchanie komunikatów na dworcach oraz w pociągach – bardzo często są one nie dość wyraźne.

– Problemy pojawiają się także wtedy, kiedy osoba z niepełnosprawnością chce wysiąść na stacji, która nie jest dostosowana do jej potrzeb – mówi Piotr Czarnota, ekspert Europejskiego Forum Osób Niepełnosprawnych ds. Transportu, w rozmowie z Jackiem Zadrożnym, specjalistą ds. dostępności. – Wówczas przewoźnik może zaproponować przejazd alternatywny, np. wysiadanie na stacji kolejnej, która jest przystosowana. Lecz tam pasażer już musi radzić sobie sam. W krajach wysoko rozwiniętych przewoźnik lub zarządca infrastruktury w takiej sytuacji zapewnia osobie z niepełnosprawnością przejazd specjalistyczny, bo wina leży po jego stronie.

Całej rozmowy na ten temat można posłuchać w podcaście: http://bitly.pl/eU3jQ.
W budżecie programu Dostępność Plus 83% środków przeznaczonych jest na modernizację kolei. Wiele zmieniło się już na lepsze, czekamy jednak na dalsze usprawnienia.

Jeśli szukasz informacji na temat pomocy udzielanej na dworcach kolejowych, możesz ją znaleźć na stronie: https://www.pkp.pl/pl/dworce/informacje-dla-pasazerow-niepelnosprawnych-lub-o-ograniczonej-sprawnosci-ruchowej.

Jeśli chcesz zaś sprawdzić, czy dana stacja (perony oraz drogi dojścia do nich) dostosowana jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, wejdź na Portal Pasażera i wybierz przycisk „udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami”, oznaczony piktogramem osoby na wózku inwalidzkim: https://portalpasazera.pl/KatalogStacji.

MP/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Parki narodowe zapraszają osoby z niepełnosprawnościami

O tym, co mogą zrobić parki narodowe i krajobrazowe, aby mieć dostępną ofertę dla osób z niepełnosprawnościami rozmawiali specjaliści podczas webinaru zorganizowanego przez PFRON.

Na początku spotkania Małgorzata Tokarska, ekspert w zakresie turystyki, opowiadała o tym, jak zorganizować wyjazd turystyczny dla osób z niepełnosprawnościami. Wspomniała również o tym, że może być to formą rehabilitacji.
− Takie wyjazdy wymagają dużej logistyki i nie ma tu miejsca na improwizacje. Cztery ważne elementy, w których powinna być zapewniona dostępność to: informacja, transport, infrastruktura i usługi. Oferta dla takich odbiorców musi być traktowana kompleksowo – mówiła specjalistka.

Parki Narodowe zapraszają osoby z niepełnosprawnościami
Magdalena Kowalewska opowiadała zaś, jakie udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami wprowadzono w Narwiańskim Parku Narodowym w ramach projektu „Przyroda Narwi przyjazna dla wszystkich”. Celem przedsięwzięcia było dostosowanie ekspozycji przyrodniczej w Ośrodku Edukacji Młynarzówka dla osób z dysfunkcją narządu wzroku oraz słuchu. Zagospodarowano teren tak, aby znalazły się tam miejsca odpoczynku. Zamontowano również tablice edukacyjne, mapy i plany tyflograficzne. Łazienkę dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ponadto opracowano scenariusze zajęć edukacyjnych dla osób ze szczególnymi potrzebami oraz zakupiono pomoce edukacyjne. Pracownicy zostali przeszkoleni w zakresie obsługi turystów ze szczególnymi potrzebami. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: https://npn.pl/.

Tatry dla wszystkich
Anna Pikus z Tatrzańskiego Parku Narodowego mówiła o wprowadzaniu dostępności na tym obszarze. Specjalistka wspominała o tym, że miejsce to stanowi ogromne wyzwanie z powodu swojego krajobrazu – wysokich gór, a także zmiennej pogody.
W ramach obecnie realizowanego projektu Dolina Strążyska zostanie dostosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz z dysfunkcją narządu wzroku. Aby umożliwić osobom z niepełnosprawnością czterokończynową poruszanie się po górach, kupione zostaną dwa urządzenia Joelette wykorzystywane do transportu (rozwiązanie to było już testowane w Tatrach).

Co więcej, Centrum Edukacji Przyrodniczej, Punkt Informacji Turystycznej oraz punkty wejścia do Doliny Strążyskiej i Doliny Małej Łąki zostaną wyposażone w pętle indukcyjne. Materiały edukacyjne będą przetłumaczone na język migowy, pojawią się audiodeskrypcje, wydany zostanie również przewodnik po najpopularniejszych szlakach tłumaczony na PJM. Placówka zorganizuje także wycieczki i zajęcia edukacyjne dla osób z niepełnosprawnościami. W planach jest też stworzenie niezwykłej wystawy „Ciemność i cisza – o zwierzętach, które nie widzą i nie słyszą”. Informacje o wydarzeniach będą publikowane na stronie: https://tpn.pl/nowosci.

Zajęcza dolina zaprasza
Trójmiejski Park Krajobrazowy jest również otwarty dla osób z niepełnosprawnościami. Obecnie pracownicy realizują działanie, którego celem jest stworzenie dostępnej ścieżki dydaktycznej w Dolinie Zajęczej. Będzie to pierwszy szlak na terenie parku dostosowany do osób ze szczególnymi potrzebami.

W ramach projektu zaplanowano: przygotowanie nawierzchni dostępnej dla osób, które maja trudności w poruszaniu się, stworzenie aplikacji na telefon wykorzystującej technikę OCR, przygotowanie płaskorzeźb i tablic edukacyjnych, przeszkolenie personelu w zakresie savoir-vivre’u obsługi osób z niepełnosprawnościami. Stworzone zostaną też scenariusze zajęć terenowych dla osób w różnym wieku oraz z różnymi potrzebami. Zgodnie z planami Dolina Zajęcza powinna być dostępna dla odwiedzających na początku sierpnia br. Więcej informacji na stronie: https://pomorskieparki.pl/.
Temat dostępnej turystyki poruszaliśmy już na naszej stronie w artykule: https://pzn.org.pl/turystyka-dla-kazdego-w-tym-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia/.

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Letnie festiwale muzyczne – czy są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami?

Z roku na rok polskie festiwale muzyczne wprowadzają coraz więcej rozwiązań, które umożliwiają uczestnictwo w wydarzeniach osobom z niepełnosprawnościami. Sprawdziliśmy, jak to wygląda w tym roku. Pod lupę wzięliśmy trzy największe i najbardziej popularne wydarzenia muzyczne w Polsce.

Na festiwalach, których organizatorzy zadbali o komfort osób ze szczególnymi potrzebami, mają one szansę posłuchać na żywo wybitnych wykonawców muzycznych, zawrzeć nowe znajomości i powrócić z bagażem pełnym nowych doświadczeń. Niezwykle istotne jest, aby coraz więcej organizatorów wydarzeń kulturalnych dbało o ten aspekt.

Orange Warsaw Festival (2–4 czerwca)
Orange Warsaw Festival odbywa się w Warszawie. Jest jednym z najbardziej dostępnych festiwali muzycznych dla osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Organizatorzy wprowadzili dużo rozwiązań, które pozwalają osobom z różnymi dysfunkcjami łatwo poruszać się po terenie i korzystać z atrakcji.

Bilet kategorii „N” umożliwia wejście na teren festiwalu z osobą wspierającą. W Punkcie Obsługi Priorytetowej, tuż przed bramkami, można bez kolejki wymienić bilet na opaskę oraz dostać wszelkie informacje o dostępności wydarzenia. Możliwe jest również otrzymanie fachowej pomocy i asysty jednego z wolontariuszy. Osoby z niepełnosprawnościami mogą uzyskać transport lokalny, tzn. od bram Toru Wyścigów Konnych na Służewcu do Punktu Obsługi Priorytetowej przy wejściu na teren festiwalu. Zadbano także o utwardzoną powierzchnię, która ułatwia poruszanie się po terenie.
Ponadto wszystkie koncerty na Orange Warsaw Festival są wyposażone w audiodeskrypcję na żywo, którą zapewnia Fundacja „Katarynka”.

Co ważne, strona internetowa festiwalu ma specjalną zakładkę „Dostępny Orange Warsaw Festiwal”. Znajdują się tam m.in. podstawowe informacje o wydarzeniu w postaci audioulotek oraz teksty łatwe do czytania i zrozumienia. A ci, którzy mają pytania lub wątpliwości, mogą skontaktować się bezpośrednio z Fundacją „Polska bez Barier” – która koordynuje dostępność festiwalu – mailowo lub telefonicznie. Ta impreza już za nami, ale warto zaplanować uczestnictwo na kolejny rok: https://orangewarsawfestival.pl/pl/ozn/1_ozn.

Open’er Festival (28 czerwca –1 lipca)
Organizatorzy Open'er Festival również przygotowali sporo udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami.
Mogą one liczyć m.in. na: wózki inwalidzkie dostępne dla osób, które mają problemy z samodzielnym poruszaniem się; asystę wolontariuszy; możliwość wejścia na teren festiwalu z psami przewodnikami; specjalne miejsca parkingowe; bankomaty, w których transakcje potwierdzane są systemem dźwiękowym (mają też wejście na słuchawki) – co jest szczególnie ważne dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku; utwardzony teren i specjalne ścieżki ułatwiające poruszanie się osobom na wózkach; Punkty Obsługi Priorytetowej; platformy na podwyższeniach przy scenach i rampy.
Na stronie internetowej festiwalu znajduje się specjalna zakładka „Osoby z niepełnosprawnościami”: https://opener.pl/osoby-z-niepelnosprawnosciami, gdzie można dokładnie sprawdzić wszystkie udogodnienia.

Pol'and'Rock Festival – dawniej Woodstock Festival (3–5 sierpnia)
Organizatorzy tego festiwalu piszą na stronie internetowej, że wydarzenie jest skierowane także do osób z niepełnosprawnościami, lecz z podanych informacji wynika, że tych udogodnień nie ma zbyt wiele.
O komfort i bezpieczeństwo uczestników wydarzenia dba m.in. Pokojowy Patrol – grupa wolontariuszy w charakterystycznych czerwonych koszulkach.

Na terenie imprezy znajduje się specjalnie przystosowany dla wózków kontener – na Family Camp. Punkty medyczne i gastronomiczne oraz toalety mają dostosowany dostęp dla osób z niepełnosprawnościami. Powstanie także specjalna rampa z widokiem na dużą scenę. Jednocześnie jednak organizatorzy zaznaczają, że teren, na którym odbywają się koncerty jest trudny, a momentami nawet bardzo trudny. Zalecają przybycie z osobą towarzyszącą, która pomoże w różnych sytuacjach.
Plusem na stronie jest specjalna zakładka: „Porady dla OzN”: https://polandrockfestival.pl/informacje/niepelnosprawni, gdzie organizatorzy radzą, jak przygotować się na festiwal, jak zachować się w czasie problemów, gdzie zgłosić się pomoc itp.

Mamy nadzieję, że udogodnienia na festiwalach w Polsce dla osób z niepełnosprawnościami będą nadal rozbudowywane i uzupełniane o nowe rozwiązania. Liczymy także na otwartość w kwestii dostępności organizatorów innych imprez kulturalnych – niech lato będzie wspaniałe dla wszystkich!

MP/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Czy wiesz, jak być bezpiecznym w Internecie? Posłuchaj podcastu

W Internecie można szybko zdobyć informacje, załatwić sprawy urzędowe czy zrobić zakupy. Lecz sieć to także miejsce pełne zagrożeń. Warto dowiedzieć się, jak chronić swoje dane, hasła czy numery kart płatniczych – polecamy podcast Mateusza Różańskiego.

Podejrzane e-maile od osób z Afryki, nieprawdziwe wiadomości rzekomo wysłane przez bank czy fałszywe sklepy internetowe – to tylko niektóre z cyberzagrożeń. Osobom z niepełnosprawnościami może być szczególnie trudno rozpoznawać takie zagrożenia.
Mateusz Różański – dziennikarz magazynu „Integracja” i portalu Niepelnosprawni.pl – przeprowadził rozmowę nt. bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni z Jackiem Zadrożnym, ekspertem ds. dostępności. Zadrożny odpowiada m.in. na pytanie, czy istnieją rodzaje przestępstw internetowych, na które szczególnie narażone są osoby z niepełnosprawnością wzroku czy słuchu. Wyjaśnia, w jaki sposób mogą one odróżniać to, co w sieci jest bezpieczne, od tego, czego lepiej unikać. Doradza też, jak zabezpieczyć swój komputer czy smartfon przed cyberatakami.

Podcastu można posłuchać tutaj na stronie https://youtu.be/p8q1dIyT5Oo, a także w serwisie Spotify i Apple Podcasts.
Dostępna jest również transkrypcja nagrania: http://bitly.pl/plDGq.

MP/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Jak inflacja wpływa na życie przeciętnego Kowalskiego?

Instytut Gospodarstwa Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie chciał zbadać, jaki wpływ ma obecna inflacja na życie Polaków. W tym celu ogłosił konkurs na dzienniki i pamiętniki poświęcone temu zagadnieniu. Nadesłane prace pokazują, w jaki sposób Polacy oszczędzają.

W Polsce, po wielu latach, pojawiła się dwucyfrowa inflacja. W październiku 2022 r. ceny towarów i usług – w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku – wzrosły o 17,9 %. Naukowcy z Instytutu Gospodarstwa Społecznego SGH za sprawą konkursu, który ogłosili, chcieli z indywidualnych relacji odtworzyć obraz codziennego życia mieszkańców Polski w obliczu inflacji.
Na konkurs nadesłano 120 prac. Jury – złożone z naukowców ze Szkoły Głównej Handlowej oraz Instytutu Filozofii i Socjologii PAN – wybrało najciekawsze opowieści. Przedstawiciele komisji podkreślili, że wybór był trudny, bo bardzo duża część prac w nadzwyczaj interesujący sposób opisywała codzienne życie z inflacją.

Komisja wręczyła trzy nagrody pieniężne i siedem wyróżnień. Nagrodę główną (5 tys. zł) otrzymał pamiętnik pisany pod pseudonimem „Wiktoria Wiewióra” – jurorom spodobał się przede wszystkim ze względu na unikatowy opis inflacji, tworzony z perspektywy kierowniczki sklepu spożywczego. Drugie miejsce w konkursie (4 tys. zł) zajął pamiętnik „Dróżniczki” – uwagę ekspertów zwróciła tu niezwykle barwnie opowiedziana historia życia głównej bohaterki. Na trzecim miejscu (3 tys. zł) uplasował się pamiętnik „Manaty” – to szczegółowy opis wydatków oraz próby ich ograniczania w gospodarstwie domowym.
Komisja planuje publikację nagrodzonych pamiętników – w całości lub we fragmentach.

Źródło: SGH

wróć do spisu treści



Darmowa teleporada dla zwierzaka

W czerwcu ruszył nowatorski projekt Mój Weterynarz Online. Każdy, kto ma potrzebę porozmawiania z weterynarzem na temat swojego zwierzaka, może to zrobić. Eksperci są do dyspozycji 7 dni w tygodniu między godz. 20.00 a 23.00. Usługa jest bezpłatna.

Weterynarze w trakcie rozmowy nie leczą, ale powiedzą, gdzie udać się po pomoc, jeśli ta jest konieczna. Konsultacja może odbywać się telefonicznie lub w formie wideorozmowy – będzie widać lekarza, a on zobaczy właściciela wraz z pupilem. Nie trzeba się rejestrować, wystarczy kliknąć w link i poczekać na wolnego specjalistę. Rozmowy są bezpłatne i dostępne dla każdego.

− Warto wspomnieć, że nasi lekarze mają do dyspozycji niesamowicie funkcjonalną sztuczną inteligencję, która znacznie usprawnia ich pracę na dyżurach − mówi Mirosław Januszewski, przedstawiciel Prostej Giełdy S.A. – operatora serwisu.
Wcześniej serwis Mój Weterynarz Online oferował rozmowy ze specjalistą raz w tygodniu, jednak zainteresowanie właścicieli zwierząt było tak duże, że rozszerzono ofertę. Usługa jest dostępna również w weekendy. Zdarza się bowiem, że najpilniejsza potrzeba konsultacji z weterynarzem zachodzi wówczas, gdy lecznice są zamknięte.

Więcej informacji pod linkiem: https://mojweterynarz.online/pomoc/.

Źródło: PAP Media Room

wróć do spisu treści



Większa samodzielność dzięki warsztatom

Chcesz wziąć udział w warsztatach motywacyjnych i rehabilitacyjnych? Zapoznać się ze sprzętem specjalistycznym dla osób niewidomych i słabowidzących, który ułatwia codzienne funkcjonowanie? Tyflopunkt w Kielcach zaprasza osoby z niepełnosprawnością do udziału w projekcie.

Warsztaty mają na celu zmotywowanie osób z dysfunkcją narządu wzroku do dokonania pozytywnych zmian w swoim życiu. Projekt realizuje Tyflopunkt w Kielcach Fundacji Szansa dla Niewidomych. Uczestnikami mogą zostać osoby niewidome i słabowidzące z województwa świętokrzyskiego posiadające znaczny bądź umiarkowany stopień niepełnosprawności.

Organizatorzy zapewniają:

Spotkania będą organizowane w terminie od 1 lipca do 31 października br. Warsztaty „Integracja i edukacja kluczem do samodzielności” dofinansowane są przez Samorząd Województwa Świętokrzyskiego.

Kontakt:
Tyflopunkt w Kielcach
ul. Targowa 18 (piętro 14, lok. 1422)
25-520 Kielce
nr tel. 662 138 600 lub 41 343 34 26
e-mail: kielce@szansadlaniewidomych.org

wróć do spisu treści



Muzeum Zamoyskich w Kozłówce jeszcze bardziej dostępne

Od 4 lipca br. w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce będzie można zwiedzać cztery nowo wyremontowane obiekty o łącznej powierzchni ponad 2000 mkw. Wszystkie przestrzenie zrewaloryzowanych budynków zostały przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. W budynkach i na poszczególnych ekspozycjach wprowadzono tyflografiki z planami obiektów, informacje w alfabecie brajlowskim, komentarze audio wyświetlane w postaci napisów, a także interaktywne multimedia.

Jest to efekt zakończonego właśnie w Kozłówce projektu „Przebudowa, rewitalizacja i konserwacja budynków zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce”. Celem inicjatywy było nie tylko zakończenie trwającego ponad 40 lat procesu rewaloryzacji zabytkowego obiektu, lecz także zwiększenie atrakcyjności muzeum.

Co zmieniło się w Muzeum Zamoyskich po przebudowie?
W czterech wyremontowanych budynkach powstało osiem nowych ekspozycji, m.in. nawiązujących do dawnej kultury ziemiańskiej, pokazujących etapy remontu czy obrazujących rzeczywistość po 1945 r. W Oficynie Północnej mieści się nowoczesne centrum obsługi ruchu turystycznego. Znajdują się tu kasy biletowe oraz terminale informacyjne, gdzie zaprezentowano ofertę turystyczną muzeum i atrakcje regionu. Na tym samym poziomie dostępna jest wystawa multimedialna „Kozłówka na osi czasu”, gdzie przedstawiono historię założenia pałacowo-parkowego w postaci wideomappingu, który uzupełniony jest projekcją filmową z komentarzem córki ostatnich właścicieli – Jadwigi „Inki” Zamoyskiej.
Turyści mogą też zajrzeć do pokoju zagadek i pokusić się o rozwiązanie tajemnicy zaginionego klejnotu z naszyjnika Anieli Zamoyskiej. Najmłodsi zwiedzający mogą zaś pobawić się interaktywnymi puzzlami z widokami pałacu i muzealnych eksponatów.

W piwnicach oficyny urządzono ekspozycję „Lapidarium”– przybliżającą funkcjonowanie dawnej siedziby arystokratycznej. W trzech salach można obejrzeć z bliska przedmioty, które stanowiły dawne wyposażenie pałacowej kuchni lub były związane z działaniem sieci wodno-kanalizacyjnej czy ogrzewaniem. W „Lapidarium” znajdują się także przedmioty, które zostały odkryte podczas remontu – kocioł parowy, który zasilał niezwykle nowoczesne – jak na początek XX w. – ogrzewanie kaplicy pałacowej oraz ponad stuletnie wina.

Na piętrze oficyny znajduje się osiem stylowo urządzonych pokoi pracy twórczej, którym patronują dawni mieszkańcy pałacu. Na samej górze budynku urządzono cztery magazyny studyjne oraz przestrzeń edukacyjną służącą do zajęć warsztatowych. Przygotowano siedem nowych tematów zajęć, które sukcesywnie będą wdrażane do oferty edukacyjnej.
Z kolei w Oficynie Południowej – dzięki multimedialnej grze „Mapki zamiast apki” – zwiedzający mogą dowiedzieć się, jakie tereny należały do ordynacji Konstantego Zamoyskiego, a przez przeszklone drzwi archiwum zobaczyć, w jaki sposób przechowywane są archiwalia dotyczące muzeum.

Na piętrze budynku urządzono wystawę „Rodzinny album” powiązaną z genealogią rodu i olbrzymią kolekcją fotografii Konstantego Zamoyskiego. Główną atrakcją wystawy jest ośmiostanowiskowy fotoplastykon z prezentacjami: „Polskie rody arystokratyczne”, „Celebryci XIX w.”, „Zamoyscy w Angoli” i „Rezydencje i fundacje Zamoyskich”. Zaaranżowano też atelier fotograficzne, a w gablotach umieszczono dawne aparaty fotograficzne oraz akcesoria służące do wykonywania zdjęć. Natomiast na parterze turyści mogą skorzystać z oferty, jaką serwuje bistro „U Szafarki”.
W Teatralni odnowiono salę audio-wizualną, którą przystosowano do organizacji koncertów i spektakli teatralnych. Można tam również zobaczyć drugą odsłonę wystawy „Rodzinny album”, na której prezentowane są fotografie z kolekcji hrabiego ułożone poszczególnymi gałęziami rodu Zamoyskich.

W dawnej Stajni remontów, czyli koni hodowanych dla wojska, urządzono drugą odsłonę zbiorów sztuki socrealistycznej. Poprzez liczne aplikacje i multimedialne prezentacje materiałów archiwalnych ukazujących dorobek artystów po 1945 r. ten trudny okres w historii Polski przedstawiono w sposób przystępny dla młodzieży. Na piętrze budynku zaś znajduje się magazyn studyjny oraz przestrzeń edukacyjna.

Zasady zwiedzania, ceny biletów, godziny otwarcia, a także informacje o dostępności można znaleźć na stronie internetowej: muzeumzamoyskich.pl.

Źródło: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

wróć do spisu treści



Konkurs poetycki dla miłośników słowa

Organizatorzy Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Infinitivus Stachury” zachęcają miłośników słowa do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Jest to okazja do zaprezentowania swojego talentu oraz zdobycia uznania w środowisku literackim.

Konkurs jest skierowany do wszystkich wielbicieli poezji, bez względu na wiek czy doświadczenie. Jak piszą organizatorzy na stronie: „W obecnych czasach, gdy życie – a co za tym idzie – i literatura, są tak bardzo zdominowane przez technologię i media społecznościowe, warto od czasu do czasu powrócić do korzeni i docenić piękno poezji”.

Jury składa się z renomowanych poetów i krytyków literackich, którzy przeanalizują każde zgłoszone dzieło. Konkurs składa się z dwóch kategorii. Do pierwszej z nich uczestnik zgłasza dwa wiersze. Prace powinny być związane z twórczością Edwarda Stachury. Kategoria druga (dobrowolna) to wiersz o tematyce „Uroki ziemi raszyńskiej” zainspirowany okolicą Gminy Raszyn.
Nagrody przyznane w konkursie to nie tylko prestiżowe wyróżnienia, lecz także nagrody książkowe. Wyróżnione przez jurorów wiersze zostaną opublikowane.

Regulamin konkursu znajduje się na stronie: https://shorturl.at/arITU.

Wiersze należy przesłać na adres mailowy: konkurs.niebieskatancbuda@gmail.com do 5 sierpnia br.
Obrady jury odbędą się na początku sierpnia, natomiast rozdanie nagród – 19 sierpnia br. na V Niebieskiej Tancbudzie−Stachuriadzie.

wróć do spisu treści



Teatr ITAN z Krakowa zaprasza

Teatr ITAN, w którym występują osoby niewidome, zaprasza od lipca do grudnia br. na swoje spektakle do Cricoteki w Krakowie. Repertuar będzie różnorodny, przygotowano zarówno spektakle dla dzieci, jak i dorosłych. „Alicja w Krainie Czarów” czy „Wesele po krakowsku” – każdy może wybrać coś dla siebie.

Artur Dziurman i grupa Scena Moliere od 3 lat prowadzą jedyny w Polsce profesjonalny teatr niewidomych. W tym czasie udało im się stworzyć sześć multimedialnych spektakli z powodzeniem granych w całej Polsce. Zaangażowanych w ich produkcję było ponad 100 niewidomych i słabowidzących artystów.

Jak twierdzą twórcy teatru − osoby z dysfunkcją narządu wzroku chcą, mogą i potrafią wyrażać siebie za pomocą sztuki aktorskiej. A bariera niepełnosprawności nie przeszkadza im w uprawianiu zawodu aktora, tak bardzo, jak mogłoby się to wydawać. W prezentowanych spektaklach są elementy nagrań filmowych. To, czego niewidzący nie są w stanie wyrazić ciałem, wyrażane jest filmem. Dzięki temu zabiegowi, spektakle teatru ITAN tworzą złożoną całość, w której każdą scenę filmową uzasadnia teatralna.

Spektakle prezentowane w Cricotece będą zrealizowane w ramach pilotażowego programu wsparcia „Małopolska. Kultura Wrażliwa”. Widzowie będą mogli obejrzeć takie przedstawienia jak: „Koziołek Matołek”, „Alicja w Krainie Czarów”, „Brat naszego Boga”, „Wesele po krakowsku”.

Haromonogram wydarzeń oraz bilety dostępne są w kasie Cricoteki i na stronie: https://bilety.cricoteka.pl/. Cena 10 zł od osoby − w przypadku rezerwacji większej puli biletów, możliwa jest negocjacja ceny.

Teatr Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2-4, Kraków.

wróć do spisu treści

Wersja offline wygenerowana automatycznie.
Copyright © 2023 Biuletyn Informacyjny PZN. Wszelkie prawa zastrzeżone.