Skocz do spisu treści

Biuletyn Informacyjny PZN

BIP nr 11(208), czerwiec 2023

Redakcja
Joanna Rodzewicz [redaktor prowadzący]
Kamila Wiśniewska
Dominika Urbanik




Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: 226351910, 228312271 wew. 253,
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl

Biuletyn Informacyjny PZN współfinansowany ze środków PFRON.


Spis treści

Polski Związek Niewidomych: Spotkanie uczestników międzynarodowego projektu
Okręg Dolnośląski PZN: Samodzielni niewidomi
Okręg Opolski PZN: Zakończenie przyjmowania zgłoszeń do Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych
Okręg Wielkopolski PZN: Bezpiecznie i aktywnie na emeryturze
Koło PZN w Kole: Wybór nowych władz
Koło PZN w Mielcu: Nowy zarząd wybrany
Pierwszy taki plac zabaw w Polsce
Na drodze ku samodzielności
Warsztaty rozwojowe, językowe i wiele innych możliwości
Leczenie jaskry wymaga potraktowania każdego przypadku indywidualnie
Coraz więcej dzieci ma depresję – orzekli eksperci
Wszystko o tym, co pacjent wiedzieć powinien
Egzotyczne tyflografiki w Muzeum Azji i Pacyfiku
Ścieżka dotykowa na wystawie rzeźb
Muzeum Etnograficzne zaprasza
Rehabilitacja domowa w Warszawie
Oferta pracy na stanowisku masażysty



Polski Związek Niewidomych: Spotkanie uczestników międzynarodowego projektu

13 czerwca br. odbyło się spotkanie koordynatorów międzynarodowego projektu „Missing Tile” realizowanego w ramach programu Erasmus+. Uczestnicy omawiali plan działań, postępy i kolejne etapy przedsięwzięcia.

W Warszawie w Instytucie Tyflologicznym spotkali się przedstawiciele Polskiego Związku Niewidomych, Centro Machiavelli oraz florenckiego oddziału Włoskiego Związku Niewidomych. Gości przywitał Andrzej Brzeziński, prezes ZG PZN. Następne Anna Lemańczyk, koordynator projektu, rozpoczęła dyskusję nad konkretnymi etapami planowanego przedsięwzięcia.

Celem projektu jest opracowanie publikacji odpowiadającej na potrzeby osób z dysfunkcją narządu wzroku związane z używaniem technologii wspomagających. Materiał ma być również przydatny dla widzących, którzy będą mogli pomóc osobie niewidomej w przypadku problemów z tego typu technologią. Nie muszą być oni specjalistami w dziedzinie informatyki, ponieważ przystępność publikacji sprawi, że i tak będą w stanie udzielić osobie z niepełnosprawnością narządu wzroku technicznego wsparcia. Projektodawcy chcą, aby opracowany materiał był praktyczny, czyli łatwy w użyciu, przydatny i odpowiadający na aktualne potrzeby, również te związane wykonywaniem pracy zdalnie.

Pierwsze badanie wśród osób niewidomych i słabowidzących w Polsce i we Włoszech w formie online zostało już przeprowadzone. Ma ono pomóc w identyfikacji głównych problemów i trudności napotykanych przez osoby niewidome korzystające z technologii w pracy. Zebrane dane zostaną wykorzystane w celu opracowania wytycznych na temat szkolenia zdalnych asystentów udzielających wsparcia technicznego w obsłudze komputera lub urządzenia mobilnego.

Ostatnie spotkanie projektowe zaplanowano na styczeń 2024 r., w międzyczasie odbędzie się też spotkanie online.
Projekt „Missing Tile”, czyli „Brakujący Element” („Cyfrowy pomocnik”), DIGIVETT4VIP realizuje Polski Związek Niewidomych we współpracy z Centro Machiavelli i florenckim oddziałem Włoskiego Związku Niewidomych w ramach programu Erasmus+.

wróć do spisu treści



Okręg Dolnośląski PZN: Samodzielni niewidomi

Okręg Dolnośląski PZN zaprasza osoby z dysfunkcją narządu wzroku do udziału w szkoleniach indywidualnych. Odbędą się one w ramach projektu „Samodzielność Niewidomych 2”.

Uczestnikami działania mogą być osoby z niepełnosprawnością w stopniu znacznym, umiarkowanym lub orzeczeniem o niepełnosprawności (dzieci) ze względu na narząd wzroku.
Zainteresowani mogą wziąć udział w szkoleniach:


Zapisy w biurze okręgu pod nr tel. 71 321 32 02 lub w kołach terenowych.

Formularz zgłoszeniowy znajduj się na stronie: http://dolnoslaski.pzn.org.pl/2023/05/szkolenie-indywiudalne/.

wróć do spisu treści



Okręg Opolski PZN: Zakończenie przyjmowania zgłoszeń do Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych

Okręg Opolski PZN zakończył przyjmowanie zgłoszeń do III Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych – Opole 2023.

Do konkursu zgłosiło się 51 osób z całej Polski. Organizatorzy są zadowoleni z tylu kandydatur przesłanych przez utalentowane osoby z dysfunkcją narządu wzroku, a także wysokiego poziomu artystycznego nadesłanych nagrań.
Nadesłane utwory zostaną przekazane do Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu, gdzie Komisja Kwalifikacyjna wyłoni 15 uczestników finałowego koncertu III OPPON. Wydarzenie to odbędzie się 20 września br. w Filharmonii Opolskiej. W skład komisji wejdą specjaliści zajmujący się nauką śpiewu i oceną umiejętności wokalnych.

Lista zakwalifikowanych wykonawców zostanie niedługo opublikowana na Facebooku okręgu: https://www.facebook.com/profile.php?id=100064654330683 oraz stronie: pzn.opole.pl.

wróć do spisu treści



Okręg Wielkopolski PZN: Bezpiecznie i aktywnie na emeryturze

Okręg Wielkopolski PZN zaprasza seniorów do uczestnictwa w projekcie „Bezpiecznie i aktywnie na emeryturze”. W ramach wydarzenia zaplanowano m.in. spotkania z policją, psychologiem, ratownikiem a także zajęcia sportowe czy kulturalne. Wszyscy zainteresowani mogą wziąć w nich udział.

W ramach inicjatywy zaplanowano:


Uczestnicy spotkają się w pierwszy wtorek miesiąca o godz. 11.00. Daty pozostałych zajęć będą podawane na bieżąco podczas wydarzeń i umieszczone na stronie internetowej okręgu: http://pzn-wielkopolska.org.pl/ oraz profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/pznowlkp.

Zajęcia stacjonarne odbywają się w siedzibie okręgu. Więcej informacji można uzyskać pod nr tel.: 61 847 46 17.
Projekt będzie realizowany do końca br. Działanie jest finansowane ze środków Urzędu Miasta w Poznaniu.

wróć do spisu treści



Koło PZN w Kole: Wybór nowych władz

26 maja br. w budynku ratusza odbyło się walne zebranie Koła PZN w Kole, na którym wybrano nowy zarząd.

Sprawozdanie z działalności zarządu koła za okres 2019−2023 przedstawiła sekretarz, Jadwiga Kwarcińska-Witaszek. Dokument przyjęto jednomyślnie. Ustępujący zarząd otrzymał absolutorium.

W wyniku głosowania wybrano nowe władze koła. Prezesem został ponownie Jarosław Kubski. Z kolei członkami zarządu: Alicja Budna, Wioletta Choińska, Jadwiga Kwarcińska-Witaszek (ponownie), Dorota Lewandowska. Delegatem na Okręgowy Zjazd Delegatów został Jarosław Kubski, a zastępcą Jadwiga Kwarcińska-Witaszek. Prezes podziękował ustępującemu zarządowi za współpracę. W zebraniu wzięło udział 48,4% osób uprawnionych do głosowania. Wybory prowadziły z ramienia Okręgu Wielkopolskiego PZN Irena Zięba, wiceprezes oraz Danuta Wójcik.

Zarząd dziękuje burmistrzowi Krzysztofowi Witkowskiemu za umożliwienie przeprowadzenia wyborów i osobiste zaangażowanie, a Arturowi Zwierzyńskiemu za pomoc w realizacji wydarzenia.

wróć do spisu treści



Koło PZN w Mielcu: Nowy zarząd wybrany

Na walnym zgromadzeniu Koła PZN w Mielcu wybrano nowy zarząd. Prezesem koła ponownie została Agata Pogoda, a w skład zarządu weszli: Stefania Malinowska, Maria Łuszcz i Adam Lewandowski. Zarząd dziękuje wszystkim przybyłym na zgromadzenie, a zwłaszcza przedstawicielowi Okręgu Podkarpackiego PZN, dyrektor Małgorzacie Przyboś za nadzór i całokształt.

wróć do spisu treści



Pierwszy taki plac zabaw w Polsce

Na Słodowcu w Warszawie powstał plac zabaw dla dzieci niewidomych i słabowidzących. Kolorowe strefy zabaw, ścieżki dotykowe, akustyczne i sensoryczne zabawki, mapa tyflograficzna – to wszystko można tam znaleźć. To pierwszy w kraju tego typu obiekt, tak zaawansowany technologicznie.

Plac zabaw został wybudowany w rejonie ulic Leśmiana i Pruszyńskiego. Składa się z sześciu stref z zabawkami, wejście do każdej z nich jest sygnalizowane dźwiękowo. Oficjalne otwarcie nastąpiło w Dzień Dziecka, wtedy obiekt testowały dzieci z pobliskiego Przedszkola nr 245 Sowy Mądrej Głowy. Chodzą tam przedszkolaki z dysfunkcjami narządu wzroku. To właśnie z myślą o nich stworzono to miejsce, choć mogą z niego korzystać wszyscy najmłodsi.

Plac dzieli się na sześć stref. Każda oznaczona jest innym kolorem. Różowa składa się ze zjeżdżalni, stolika do zabawy piaskiem i piaskownicy. W strefie zielonej znajdują się huśtawki, a w granatowej karuzele. Strefy niebieska, żółta i czerwona to zabawki − edukacyjne, muzyczne i sensoryczne. Do każdej prowadzą ścieżki dotykowe. Całość uzupełniają rabaty i donice z kwiatami. Zostały w nich posadzone rośliny zapachowe oraz ziołowe, pobudzające zmysły, jak kocimiętka, pysznogłówka czy lawenda.
− To bardzo bezpieczny obiekt, posiadający sześć stref, z których każda aktywuje inny zmysł. Myślę, że to jest klucz, jeśli chodzi o wagę tego placu. Nie tylko pozwala na zabawę, lecz także na rozwój dzieci z dysfunkcjami narządu wzroku – mówi Grażyna Szaplewicz, dyrektor Przedszkola nr 245 w Warszawie.

Na placu widoczne są słupki. Tworzą instalację akustyczną i za pomocną sygnałów informują o wejściu do każdej ze stref. Dzięki temu dzieci z dysfunkcjami narządu wzroku wiedzą, że zbliżają się do zabawek i innych elementów obiektu, takich jak np. mapa tyflograficzna z opisami brajlowskimi. Przy tworzeniu tego miejsca wsparcia merytorycznego udzieli nauczyciele orientacji przestrzennej z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Laskach.

Źródło: Urząd Dzielnicy Bielany

wróć do spisu treści



Na drodze ku samodzielności

Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego zaprasza do udziału w projekcie „Centrum im. Ludwika Braille’a”. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w różnego typu zajęciach, m.in. z nauki orientacji przestrzennej, kursu języka obcego czy warsztatów rozwoju osobistego.

Celem inicjatywy jest zwiększenie samodzielności osób z niepełnosprawnością narządu wzroku oraz ze schorzeniami psychicznymi. W projekcie mogą wziąć udział: osoby pełnoletnie, posiadające orzeczenie o niepełnosprawności wzroku lub/i schorzeniu psychicznym, zamieszkujące w województwach: kujawsko-pomorskim, lubelskim, łódzkim, mazowieckiem, opolskim, podlaskim, pomorskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim.

Uczestnicy będą mogli skorzystać z zajęć takich, jak:


Podczas spotkań zainteresowani mogą skorzystać ze wsparcia asystenta/przewodnika, który pomoże w dotarciu na zajęcia i z powrotem.

Osoby zamieszkujące województwa: mazowieckie, świętokrzyskie, pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie i lubelskie mogą przesyłać zgłoszenia na adres e-mail: clb@firr.org.pl. W przypadku pytań można kontaktować się telefonicznie pod nr: 501 189 834.

Osoby zamieszkujące województwa: łódzkie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i opolskie mogą zaś przesyłać zgłoszenia na adres e-mail: clb.lodz@firr.org.pl. W przypadku pytań kontakt jest możliwy pod nr tel.: 42 203 22 53.

Formularz zgłoszeniowy znajduje się pod linkiem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfAG8JZAS5ymPT3KTd6iQGeT6znFtmq3gXcWUTSs1qUIPAv1g/viewform.

Działanie potrwa do 31.03.2024 r. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

wróć do spisu treści



Warsztaty rozwojowe, językowe i wiele innych możliwości

Fundacja Widzimy Inaczej zaprasza do udziału w Akademii ShareOKO i odkrywania wielu możliwości rozwoju. Zajęcia będą trwały od lipca 2023 r. do marca 2024 r.

Do projektu mogą zapisywać się osoby z niepełnosprawnością narządu wzroku (dorosłe, młodzież oraz dzieci) z województw:


Oferta:

Warsztaty rozwojowe: Zajęcia sportowe:
Zajęcia językowe: Wykłady ShareOKO
To dobra okazja do rozwoju osobistego i zawodowego. Tematy obejmują biznes, rozwój osobisty, podróże, zdrowie i wiele innych.

Zajęcia będą trwały od lipca 2023 r. do marca 2024 r. Planowane są spotkania raz w tygodniu po 1,5 godziny. Decyduje kolejność zapisów. Formularz zgłoszeniowy znajduje się pod linkiem: https://forms.office.com/pages/responsepage.aspx?id=pD33X_shxUiG2dEkVKMY6Uu_fSETbSpPkEUd0y6wq0JUMUpGNDhBVTJSNUYzWlA4SVdZS0dLQTRIVy4u
W razie pytań należy kontaktować się wysyłając wiadomość pod adres e-mail: kamila@widzimyinaczej.org.pl
Projekt „Akademia ShareOKO” jest dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

wróć do spisu treści



Leczenie jaskry wymaga potraktowania każdego przypadku indywidualnie

Jaskra to podstępna choroba niszcząca nerw wzrokowy. O jej diagnostyce i leczeniu opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Jakie badania są konieczne, by stwierdzić jednoznacznie, że to jaskra i określić jej rodzaj? Dostajemy skierowanie np. na pachymetrię, perymetrię, OCT RNFL, ale niewiele nam to mówi.

Każde badanie okulistyczne powinno składać się z pewnych stałych elementów: wywiadu, badania autorefraktorem, który pozwala na określenie wady wzroku i tonometrem do pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego. W lampie szczelinowej lekarz ocenia też przedni odcinek oka, rozszerza źrenice, jeśli nie ma podejrzeń jaskry wąskiego kąta i bada dno oka. W przypadku podejrzenia jaskry wykonuje parymetrię automatyczną, czyli bada pole widzenia. Przeprowadza też badanie obrazowe – OCT, czyli optyczną koherentną tomografię oka tarczy nerwu wzrokowego i plamki, bo na niej też występują pierwsze zmiany jaskrowe. Analizuje również grubość włókien nerwowych i komórek zwojowych. A jeżeli podejrzewa się jaskrę wąskiego kąta, ocenia się oko w AS-OCT (optycznej koherentnej tomografii) przedniego odcinka oka. Lepsza jednak do oceny struktury oka jest ultrabiomikroskopia (UBM), czyli taka odmiana USG, którą wykonuje się w przednim odcinku gałki ocznej np. w schorzeniach kąta przesączania lub ciała rzęskowego.

Warto też wiedzieć, że jeżeli nie mamy ewidentnych zmian, to możemy wykluczyć jaskrę wąskiego kąta. U pacjenta z podejrzeniem lub świeżo wykrytą jaskrą w pierwszych dwóch latach wykonujemy badania co cztery miesiące (pole widzenia), a w przypadku dużego ryzyka progresji OCT – nawet co trzy miesiące. Dopiero zmiana parametrów może powiedzieć „tak, to jest jaskra”. W niektórych przypadkach wcale to nie jest oczywiste.

Proszę też pamiętać, że zmiany w OCT czy polu widzenia, nie są widoczne od pierwszych oznak utraty komórek nerwu wzrokowego. Pierwsze oznaki są niemożliwe do wykrycia. Można jeszcze spróbować badania elektrofizjologicznego. Dzięki tej metodzie możemy wykryć zaburzenia w przewodnictwie nerwów, ale nie jest to standard w każdym przypadku.

Czy łatwo postawić diagnozę jaskry?
To zależy. Czasami mija rok do postawienia diagnozy, czasami następuje to od razu po wykonaniu określonych badań. Jeśli pacjent ma nadciśnienie oczne, które nie jest jaskrą, to trzeba go obserwować, bo w którymś momencie, gdy dojdzie do zaburzeń ciśnienia krwi, z dużym prawdopodobieństwem pojawi się u niego jaskra. Jednak nie jest ona taką jednoznaczną chorobą. Leczenie wymaga pewnej refleksji i potraktowania każdego przypadku bardzo indywidualnie. Za każdym razem to pewnego rodzaju zagadka do rozwikłania. Niezwykle ciekawa.

To może rozwiążemy jedną z nich. Jeżeli mamy do czynienia z wysokim ciśnieniem w oczach i w jakimś stopniu widoczne na badaniach jest uszkodzenie nerwu wzrokowego, czy to oznacza, że to jaskra?

Jeszcze nie. Jeżeli mamy charakterystyczne zmiany, bo są one zwykle charakterystyczne w polu widzenia i nerwie wzrokowym, to jest to jaskra. Ale może być tak, że ciśnienie w oku jest wysokie, ale mamy niecharakterystyczne zmiany w nerwie lub odwrotnie – niskie ciśnienie i duże zmiany w polu widzenia. Niejednokrotnie okulista wykrywa np. zmiany nowotworowe, udarowe, niedokrwienne czy krwotoczne w głowie.

Na końcu tej choroby nie ma światełka, jedynie ciemność, przynajmniej na tym etapie postępu medycznego. Czy można ten trwający latami proces niszczenia nerwu wzrokowego skutecznie zahamować? Na jaki czas?
Najważniejszą rzeczą jest wczesne wykrycie choroby, stąd różne badania przesiewowe, np. w tygodniu jaskry. To jest podstawa. Jeżeli pacjent przychodzi do nas z rozpoznaną jaskrą, tą najbardziej powszechną, czyli otwartego kąta, zaczynamy od kropli bądź równolegle od laseroterapii (selektywna trabekuloplastyka).

Dlaczego akurat takie leczenie? Bo najważniejszym czynnikiem uszkodzenia nerwu wzrokowego jest właśnie ciśnienie w oku. Jeżeli jest za wysokie, to trzeba je obniżyć. To najskuteczniejszy sposób wydłużenia czasu dobrego widzenia. Każde oko ma swoje ciśnienie docelowe. To równowaga pomiędzy ciśnieniem w środku oka, a krążeniem w nerwie wzrokowym. Mówi się także o jaskrze niskociśnieniowej, z normalnym ciśnieniem, ale wszystko odnosi się do tego, że ciśnienie w oku, które jest normalne dla populacji (10–21 mmHg), dla danego oka jest zbyt wysokie, bo jest słabe krążenie. Obniżenie go spowoduje polepszenie krążenia w oku i wydłużenie życia nerwu wzrokowego.

Generalnie jaskry nie można wyleczyć, ale da się ją zaleczyć, stosując właśnie krople, laseroterapię czy następne zabiegi operacyjne − przeciwjaskrowe. To nowoczesne zabiegi mikroinwazyjne, które powodują polepszenie odpływu cieczy wodnistej, która wypełnia oko. Dzięki nim umożliwia się jej odprowadzanie i przez to obniża się ciśnienie w oku. Dodatkowo stosujemy leki osłonowe dla nerwu wzrokowego. Coraz częściej mówi się o neuroprotekcji, ale te leki nie są jeszcze powszechnie stosowane. Badania przeprowadzane były na populacji zwierzęcej.

Nie można jednak zapominać o tym, że mamy też naturalną neuroprotekcję, czyli możemy przyjmować antyoksydanty, kwas alfa-liponowy (ALA), cytykolinę, witaminę D czy koenzym Q. Poprawienie krążenia w nerwie wzrokowym jest trudne. Dlatego niezwykle istotna jest współpraca z neurologiem czy kardiologiem, którzy powinni zadbać o to, by ciśnienie w układzie krążenia (tętnicze) nie było ani za niskie, ani za wysokie. Stosowane w tym przypadku leki poprawiają krążenie mózgowe.


Źródło: Serwis Zdrowie PAP/ PAP Media Room

wróć do spisu treści



Coraz więcej dzieci ma depresję – orzekli eksperci

W Warszawie w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbyła się już 11. edycja kongresu Szczyt Zdrowie. To jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych ochronie zdrowia w Polsce. Specjaliści rozmawiali m.in. o zdrowiu psychicznym Polaków.

Uczestnicy kongresu – eksperci, liderzy i osoby decyzyjne w branży zdrowotnej – poruszyli wiele ważnych tematów. Dyskutowali o zaburzeniach depresyjnych u dorosłych oraz dzieci, rewolucyjnych formach leczenia, diagnostyce i terapiach w onkologii i hematoonkologii czy chorobach rzadkich. Zastanawiali się także nad tym, jak wspierać zawody medyczne w dobie kryzysu kadrowego oraz zarządzać zdrowiem w miejscu pracy. Kongres otworzył Zbigniew Gaciong, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zaburzenia psychiczne na siódmym miejscu pod względem przyczyn zwolnień lekarskich
Kondycja psychiczna dorosłych – a także dzieci i młodzieży – jest teraz ogromnym wyzwaniem dla państwa polskiego. Jak podała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w ubiegłym roku w elektronicznym systemie ZUS-u odnotowano ponad milion zwolnień lekarskich z tytułu zaburzeń psychicznych. Obecnie zajmują one siódme miejsce pod względem przyczyn zwolnień lekarskich. W zeszłym roku znajdowały się na piątej pozycji. Zaświadczenia tego rodzaju wystawiane są najczęściej osobom w wieku 30–49 lat – jest to grupa w wieku aktywności ekonomicznej.
Z danych ZUS-u wynika, że zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania w ubiegłym roku wygenerowały ponad 7 mld zł kosztów z tytułu wypłaty świadczeń za niezdolność do pracy.

Coraz więcej dzieci chorych na depresję
Zaburzenia depresyjne to prawdziwie narastający problem w Polsce. Jak podał prof. Mariusz Gujski, kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego WUM, obecnie w naszym kraju jest 1,5 mln chorych na depresję. W 2019 r. udzielono ponad milion świadczeń w zakresie depresji, a w 2022 – już o 200 tys. więcej – ok. 1,5 mln. W ubiegłym roku odnotowano również 14,5 tys. zachowań samobójczych. To prawie trzy razy więcej niż w roku 2013, w którym ich liczba wynosiła 5800.
Olbrzymim problemem są też czyny samobójcze dzieci. W 2021 r. było 1496 prób samobójczych wśród nieletnich, w tym 130 zakończyło się zgonem. W latach 2019–2021 liczba ta wzrosła o 80%.

– To przerażające statystyki – podsumował prof. Mariusz Gujski – i warto zastanowić się nad przyczynami tych zjawisk. Z całą pewnością powodem nie jest tylko szalone tempo życia. Niezwykle ważna jest edukacja rodziców w tym temacie, a także pogłębianie wiedzy lekarzy innych specjalności niż psychiatria.
Game-changer, czyli nowoczesne terapie przy leczeniu cukrzycy
Eksperci zaproszeni na kongres Szczyt Zdrowie rozmawiali też o nowoczesnych terapiach, które definiują postęp w medycynie, w tym o innowacyjnych lekach na cukrzycę.

– Cukrzyca to choroba, która nie boli, więc pacjenci często zgłaszają się do lekarza późno. Jednocześnie to choroba, która niszczy naczynia, degraduje organizm. Stosowanie flozyn – nowoczesnych leków przeciwcukrzycowych o wielokierunkowym działaniu – u pacjentów z cukrzycą zmniejsza ładunek cukru i sodu w organizmie, tym samym zmniejsza konieczność dializ i przeszczepów nerek. Preparaty z grupy flozyn przedłużają życie chorych na cukrzycę. Tak kosmiczny efekt grupy preparatów w leczeniu nerek i serca – oraz samej cukrzycy – nigdy nam się jeszcze nie objawił – powiedziała prof. Beata Numik.

Otwarty dialog pomiędzy ekspertami przyniósł wymianę idei, doświadczeń i rozwiązań, które mogą przyczynić się do modernizacji sektora zdrowotnego w Polsce. Wydarzenie odbyło się stacjonarnie w Centrum Dydaktycznym WUM oraz online. Transmisję z całej dyskusji można znaleźć na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=ad_rbFd5CZo&t=9215s.

MP/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Wszystko o tym, co pacjent wiedzieć powinien

Rzecznik Praw Pacjenta wydał „Nawigator pacjenta”. Publikacja w czytelny sposób wyjaśnia zawiłości systemu i dostarcza wiedzy o prawach pacjenta oraz możliwościach uzyskania pomocy w procesie leczenia na różnych jego etapach.

Nawigator opracowała grupa lekarzy rodzinnych pracujących w POZ oraz eksperci Rzecznika Praw Pacjenta. Dzięki tej publikacji pacjent będzie bardziej świadomy praw i możliwości, jakie daje system ochrony zdrowia.

− Chcemy, by nawigator stał się pomocnym narzędziem, dzięki któremu pacjenci szybciej otrzymają informację, jak funkcjonuje sektor ochrony zdrowia. Mam nadzieję, że pacjenci wyposażeni w odpowiedni zasób informacji będą czuć się bardziej komfortowo, korzystając z usług medycznych. To publikacja przydatna również dla pracowników ochrony zdrowia, gdyż stanowi materiał uzupełniający wiedzę oraz wiarygodne źródło aktualnych informacji – powiedział Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

Nawigator jest podzielony na rozdziały tematyczne ułatwiające szybkie dotarcie do interesującego zagadnienia. To m.in.: podstawowa opieka zdrowotna, teleporady, opieka koordynowana, poradnie specjalistyczne, leczenie szpitalne, badania profilaktyczne.

Publikacja wskazuje również, w jakich sytuacjach udać się na SOR, a kiedy wezwać na pomoc zespół ratownictwa medycznego. Nawigator wyjaśnia także zasady refundacji leków oraz wyrobów medycznych.
Informator jest dostępny do pobrania na stronie: https://www.gov.pl/web/rpp/nawigator-pacjenta-praktyczny-poradnik-jak-poruszac-sie-po-systemie-ochrony-zdrowia.

Źródło: Rzecznik Praw Pacjenta

wróć do spisu treści



Egzotyczne tyflografiki w Muzeum Azji i Pacyfiku

Ciekawe tyflografiki egzotycznych eksponatów, audiodeskrycje, audioprzewodnik, zwiedzanie dotykowe – to wszystko przygotowano dla osób niewidomych i słabowidzących w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Będzie to dobra okazja, aby odbyć interesującą podróż na wschód, zgodnie z tytułem ekspozycji stałej.

Muzeum pozyskało środki na poprawę dostępności z prowadzonego przez PFRON projektu „Kultura bez barier”. W ramach realizowanych działań pracownicy przechodzą szkolenia z dostępności. Do tego powstają atrakcyjne materiały pozwalające na zwiedzenie wystawy stałej gościom z niepełnosprawnościami. Muzeum tworzy również audiodeskrypcje i tyflografiki do wybranych obiektów oraz poprawia dostępność szatni i strony internetowej. Co więcej, zaplanowano cykl dostępnych oprowadzań dotykowych, z których mogą skorzystać osoby z niepełnosprawnością narządu wzroku oraz inni odwiedzający.
Instytucja udostępnia dwa rodzaje tyflografik: wydruki na papierze pęczniejącym, które przedstawiają wybrane obiekty z wystawy stałej oraz ekspozycji czasowej, a także ręcznie wykonane tyflografiki, które przygotowała Fundacja Wielozmysły. W kasie można nieodpłatnie wypożyczyć: audioprzewodnik z wgranym zestawem audiodeskrypcji i audioprzewodnikiem dla dzieci, teksty w druku powiększonym oraz opisy wystaw przygotowane w tekście łatwym do czytania i rozumienia (ETR).
Zwykle do wystaw czasowych muzealnicy przygotowują zestawy 15 audiodeskrypcji, a do nich materiały dotykowe. Pomoce te można wypożyczyć w kasie. Audiodeskrypcje eksponatów udostępniono na stronie: https://muzeumdostepne.muzeumazji.pl/biblioteka-audiodeskrypcji/.

A oto przykład audiodeskrypcji indonezyjskiej lalki teatralnej wayang kulit ze zbiorów muzeum:
„Głowa lalki przedstawiona jest z profilu. Ma otwarty pysk z wystającymi zębami i okrągłe, wyłupiaste oczy. Fryzura złożona z małych, czarnych loczków zawinięta jest ku górze i przypomina zakrzywiony pazur. (…) Ręce lalki są bardzo długie, sięgają niemal do stóp. Obie dłonie zaciśnięte są w tym samym geście − kciuk, zakończony dużym pazurem umieszczony jest między palcem wskazującym i środkowym. Postać przepasana jest silnie drapowaną, kolorową i wzorzystą tkaniną sięgającą prawie do kolan”.

Zainteresowani zwiedzaniem z przewodnikiem, lekcjami muzealnymi i warsztatami mogą kontaktować się z Działem Edukacyjnym pod nr tel. 22 629 92 68 wew. 123 lub 119, albo mailowo pod adresem: edukacja@muzeumazji.pl.

W sprawie pytań można również skontaktować się z Działem Obsługi Widza pod nr tel. 22 629 92 68 wew. 106 lub adresem mailowym: info@muzeumazji.pl.

wróć do spisu treści



Ścieżka dotykowa na wystawie rzeźb

Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało ścieżkę zwiedzania specjalnie dla osób z dysfunkcją narządu wzroku do wystawy „Bez gorsetu. Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX w.”. Potrwa ona do 10 września br.

Wystawa poświęcona jest pionierskiej generacji polskich rzeźbiarek, z których większość żyła i tworzyła w tym samym czasie, co słynna francuska rzeźbiarka Camille Claudel (1864–1943). Tola Certowicz, Antonina Rożniatowska, Jadwiga Milewska, Natalia z Tarnowskich Andriolli, Maria Gerson-Dąbrowska, Amelia Jadwiga Łubieńska i Felicja Modrzejewska – to tylko niektóre z nich. Ekspozycja ma na celu przywrócenie pamięci o zapomnianych artystkach i przyznanie należnego im miejsca w dziejach sztuki. Jest też pierwszą prezentacją prac Camille Claudel w Polsce. Wystawa została przygotowywana w ramach międzynarodowego projektu badawczego „Polskie rzeźbiarki XIX–XX w.”.
Z myślą o osobach z niepełnosprawnością narządu wzroku muzealnicy – w ramach wystawy –przygotowali ścieżkę dotykową. Składa się ona z sześciu oryginalnych rzeźb oraz dwóch tyflografik. Do każdego obiektu opracowano audiodeskrypcję.

Co zrobić, aby przejść ścieżką dotykową?


Audiodeskrypcji do wybranych dzieł z wystawy można wysłuchać na stronie: https://www.mnw.art.pl/multimedia/audioprzewodniki/archiwum--wystawy-czasowe/bez-gorsetu-camille-claudel-i-polskie-rzezbiarki-xix-wieku/audiodeskrypcje/.

wróć do spisu treści



Muzeum Etnograficzne zaprasza

Muzeum Etnograficzne w Warszawie zaprasza osoby niewidome i słabowidzące na oprowadzanie z audiodeskrypcją po wystawie „Porządek rzeczy”. Spotkanie odbędzie się 16 czerwca o godz. 17.00. Obowiązują zapisy.

Wystawa stała „Porządek rzeczy” pozwala wkroczyć w świat muzealnego magazynu zbiorów, na co dzień niedostępnego dla zwiedzających. Ekspozycja pokazuje, jak wiele skarbów kryje muzealne zaplecze oraz jak jest ono zorganizowane. W ogromnej liczbie i idealnym porządku przechowywane są tutaj narzędzia związane z pracą na roli, hodowlą, zbieractwem, rybołówstwem, pszczelarstwem oraz rękodziełem i rzemiosłem. Najstarsze zabytki pochodzą z połowy XIX w., najmłodsze obiekty zaś to wyroby rzemieślnicze lub narzędzia wykonane samodzielnie w latach 70.
W trakcie spotkania organizatorzy opowiedzą o badaniach terenowych, przygotowaniu do nich, opracowaniu materiałów i opiece nad zbiorami, czyli o pracy etnografek i etnografów. Oprowadzanie zostało przygotowane z myślą o osobach z niepełnosprawnością narządu wzroku.

Dodatkowe szczegóły:


Informacje o dojeździe i dostępności znajdują się na stronie: https://ethnomuseum.pl/muzeum-bez-barier/.

wróć do spisu treści



Rehabilitacja domowa w Warszawie

Demi Med świadczy usługi rehabilitacji domowej dla osób z niepełnosprawnością w ramach finansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia. Zapewnia wsparcie pacjentom w Warszawie i okolicach.

Pacjenci potrzebujący rehabilitacji domowej często błądzą między placówkami, nie mogąc uzyskać konkretnych informacji. Poradnia Demi Med oferuję usługi rehabilitacji domowej dla osób z niepełnosprawnością w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jak zapewnia ośrodek, zatrudnieni tam fizjoterapeuci są osobami wykwalifikowanymi z dużym doświadczeniem.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://demimed.pl/rehabilitacja-domowa/.

Adres placówki:
Demi Med
ul. Sarmacka 17 lok. 118
Warszawa Wilanów
wejście od ul. Branickiego
tel. kontaktowy 535 565 535 lub 22 115 00 58

wróć do spisu treści



Oferta pracy na stanowisku masażysty

Gabinet masażu leczniczego Venezia w Krakowie poszukuje pracownika na stanowisko masażysty.
Szczegóły:


Osoby zainteresowane podjęciem współpracy prosimy o wysłanie CV ze zdjęciem.

Adres: Gabinet masażu Venezia, os. Na Wzgórzach 17A/39 w Krakowie, e-mail: gabinet@masazvenezia.pl, nr tel.: 12 357 10 30, strona www: masazvenezia.pl.

wróć do spisu treści

Wersja offline wygenerowana automatycznie.
Copyright © 2023 Biuletyn Informacyjny PZN. Wszelkie prawa zastrzeżone.