Skocz do spisu treści

Biuletyn Informacyjny PZN

BIP nr 7(342), kwiecień 2025

Redakcja:
Joanna Rodzewicz [redaktor prowadzący]
Kamila Wiśniewska
Agnieszka Budzicz-Marchlewska


Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: (22) 635 60 38
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl


Biuletyn Informacyjny PZN współfinansowany ze środków PFRON.


Spis treści

Polski Związek Niewidomych: Życzenia wielkanocne
Polski Związek Niewidomych: Ujednolicenie ulg komunikacyjnych. Działania PZN
Polski Związek Niewidomych: Nowy skład Forum Dialogu II kadencji
Instytut Tyflologiczny PZN: Monodram o niewidomej aktorce Zofii Książek-Bregułowej
Okręg Łódzki PZN: Pomoc w rozliczeniach podatkowych
Okręg Opolski PZN: Wyślij zgłoszenie do IV Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych
Okręg Podkarpacki PZN: Skorzystaj z usług poradnictwa obywatelskiego
Warsztat Terapii Zajęciowej PZN w Słupsku: Nowa siedziba
Pułapka rentowa blokuje rozwój zawodowy
Ułatwienia w uzyskaniu orzeczeń o niepełnosprawności dla osób z chorobami rzadkimi
O integracji na Global Disability Summit
50 mln na rzecz dostępności. NCBR ogłasza konkurs
4500 znaczników TOTUPOINT w całej Polsce
Plebiscyt „Kobiety z pasją”. Wyślij zgłoszenie
Program lekowy dla pacjentów z wrodzoną ślepotą Lebera
Jak żyć, aby ograniczyć ryzyko zachorowania na raka?
Poszerzaj swoje horyzonty. Ucz się nowych umiejętności
Graj w tenisa na piątkę
II Zlot dzieci i młodzieży z problemami wzroku i ich rodzin



Polski Związek Niewidomych: Życzenia wielkanocne

Niech święta Wielkiej Nocy będą dla Was czasem odradzania się wiary w drugiego człowieka, przebaczenia i nadziei.
Niech dadzą siłę do pokonywania trudności i pozwolą z ufnością patrzeć w przyszłość. Wesołego Alleluja!

Kierownictwo Polskiego Związku Niewidomych i redakcja czasopism PZN

wróć do spisu treści



Polski Związek Niewidomych: Ujednolicenie ulg komunikacyjnych. Działania PZN

Polski Związek Niewidomych wystosował pismo do Ministerstwa Infrastruktury w sprawie prac nad ujednoliceniem ulg komunikacyjnych. Ministerstwo odpowiedziało, że rozpoczęto prace dotyczące systemu ustawowych ulg komunikacyjnych, które mają zmierzać do uproszczenia mechanizmów jego funkcjonowania, a nie zmiany grup beneficjentów, czy ograniczenia środków i rodzajów transportu, w których ulgi przysługują. Po wstępnym opracowaniu projektu zostanie on zaprezentowany stronie społecznej w ramach opiniowania i konsultacji społecznych.

Pismo wysłane przez Polski Związek Niewidomych do Departamentu Transportu Kolejowego Ministerstwa Infrastruktury:

Dzień dobry,
Polski Związek Niewidomych otrzymuje wiele pytań ze strony naszych członków, osób z problemami wzroku oraz z jednostek PZN dotyczących powołania w Ministerstwie Infrastruktury zespołu do spraw wykluczenia transportowego, którego jednym z zadań ma być ujednolicenie ulg komunikacyjnych. Czy jest możliwość włączenia PZN do prac nad ewentualnymi zmianami lub przekazania postulatów środowiska osób niewidomych?

Nasi członkowie są zaniepokojeni i dopytują nas, czy wiąże się to ze zmianami aktów prawnych, czyli:

Będziemy wdzięczni za otrzymanie odpowiedzi, jakich zagadnień dotyczą podjęte prace.

Z poważaniem
Elżbieta Oleksiak
Kierownik Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN

Odpowiedź z Ministerstwa Infrastruktury:

Szanowna Pani,
odpowiadając na Pani prośbę przekazaną drogą elektroniczną, odnoszącą się do prac powołanego Zespołu Eksperckiego do spraw przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu, Ministerstwo Infrastruktury informuje, że celem tego Zespołu jest przede wszystkim rewizja przepisów: zmierzająca do zniwelowania wykluczenia komunikacyjnego.
Zespół nie zajmował się zmianami systemu uprawnień do ustawowych ulg przejazdowych i zgodnie z treścią obecnie obowiązującego zarządzenia Ministra Infrastruktury Zespół jest umocowany do funkcjonowania do końca marca 2025 roku, przy czym nie można wykluczyć ewentualnego przedłużenia tego terminu.
Niezależnie od prac ww. Zespołu w Ministerstwie Infrastruktury rozpoczęte zostały prace dotyczące systemu ustawowych ulg komunikacyjnych, które mają zmierzać do uproszczenia mechanizmów jego funkcjonowania, a nie zmiany grup beneficjentów czy ograniczenia środków i rodzajów transportu, w których te ulgi przysługują (rolą ministra właściwego do spraw transportu nie jest bowiem przesądzanie o grupach pasażerów i zakresie ich uprawnień do ustawowych ulg – jest to zadanie Rządu realizowane w szczególności przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej).

Po wstępnym opracowaniu przez resort infrastruktury stosownego projektu, na etapie międzyresortowych prac legislacyjnych, zostanie on zaprezentowany stronie społecznej w ramach opiniowania i konsultacji społecznych.

Z poważaniem
Naczelnik Wydziału Wspierania Podmiotów i Pomocy Publicznej
Departament Budżetu, Ministerstwo Infrastruktury

wróć do spisu treści



Polski Związek Niewidomych: Nowy skład Forum Dialogu II kadencji

Prezes Zarządu PFRON powołała członków II kadencji Forum Dialogu na lata 2025–2027. Forum Dialogu to ciało konsultacyjno-doradcze stanowiące przestrzeń współpracy PFRON z organizacjami pozarządowymi w zakresie wsparcia osób z niepełnosprawnościami.

Agata Ściga, specjalistka z Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN, została wybrana do Forum Dialogu II kadencji. Wcześniej, w I kadencji, PZN reprezentowała Elżbieta Oleksiak, kierownik Centrum Rehabilitacji PZN.

9 kwietnia br. w Warszawie odbyło się plenarne posiedzenie inaugurujące prace II kadencji Forum Dialogu. W wydarzeniu uczestniczyli: Prezes Zarządu PFRON Małgorzata Lorek, Zastępca Prezesa Zarządu ds. Programowych Bożena Borowiec, Dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Kamil Bobek, Dyrektor Departamentu Dostępności Artur Then oraz przedstawiciele trzeciego sektora.

Wśród tematów poruszano takie kwestie jak m.in.: podsumowanie prac I kadencji Forum, omówienie celów i kierunków prac Forum w II kadencji, zadania PFRON w zakresie nadzoru nad dostępnością produktów i usług, założenia nowego konkursu dla NGO pn. „Moc lokalnych inicjatyw”. Rozmawiano również o współpracy z organizacjami pozarządowymi w obszarze programów Rady Nadzorczej PFRON w 2025 r.

Cały skład II kadencji podano na stronie: https://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/powolanie-czlonkow-ii-kadencji-forum-dialogu/.

wróć do spisu treści



Instytut Tyflologiczny PZN: Monodram o niewidomej aktorce Zofii Książek-Bregułowej

W sobotę 5 kwietnia br. byłam na monodramie „Nieostrość widzenia” zagranym przez aktorkę Ewę Ziętek w Domu Kultury Hugonówka w Konstancinie-Jeziornie. Był to spektakl o niewidomej aktorce i poetce Zofii Książek-Bregułowej, żyjącej w latach 1920–2014.

Na przedstawieniu obecna była córka i wnuczka powstańca, któremu pani Zofia uratowała życie podczas niemieckiego ataku bombowego na szpital powstańczy, a sama utraciła wzrok. Bohater z powstania żyje, ma 99 lat. Wiem, że ten monodram jest grany w różnych teatrach i domach kultury w Warszawie. Zachęcam do jego obejrzenia i wysłuchania, a także do poczytania o pani Zofii. Na przykład w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego są o niej wspomnienia: https://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej/zofia-ksiazek-bregulowa,1199.html.

O pani Zofii słyszałam wiele, kiedy przyszłam do pracy w Polskim Związku Niewidomych. Monodram „Nieostrość widzenia” spowodował, że na nowo sięgnęłam po informacje o tej bohaterce. Wśród nich jest ta ze strony Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, którą cytuję poniżej:

„Zofia Książek-Bregułowa (ps. „Żaneta”, „Zośka”) urodziła się 14 marca 1920 r. w Kielcach. W czasie okupacji ukończyła tajny Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej w Warszawie. W Powstaniu Warszawskim była łączniczką w oddziale szturmowym 3. kompanii Zgrupowania „Krybar”. Na początku września 1944 r. została ciężko ranna podczas niemieckiego ataku bombowego na szpital powstańczy i utraciła wzrok.
Po kapitulacji Warszawy trafiła najpierw do międzynarodowego szpitala jenieckiego w Gross-Lübars (Stalag XI A Gross-Lübars), a następnie do Stalagu VI C Oberlangen, największego niemieckiego obozu kobiecego (ponad 1,7 tys. jeńców). Tam włączyła się aktywnie w życie kulturalno-oświatowe, recytując wiersze i śpiewając piosenki podczas wieczorków poetyckich. Po wyzwoleniu obozu przeszła w Edynburgu operacje, dzięki którym udało się jej odzyskać ok. 2% wzroku. W Wielkiej Brytanii podjęła naukę, zwieńczoną studiami teatralnymi i wyszła za mąż za skrzypka Włodzimierza Bregułę. Do Polski powrócili w 1947 r.
Zofia Książek-Bregułowa pracowała w Polskim Radiu w Warszawie oraz w Państwowym Teatrze Ziemi Opolskiej oraz Teatrze Śląskim w Katowicach. Nagrała wiele sztuk dla Polskiego Radia. Dała liczne występy dla młodzieży.

W połowie lat osiemdziesiątych XX w. zaczęła pisać wiersze. Wydała łącznie 5 tomików wierszy i tomik opowiadań. Jej życie było inspiracją do napisania książki dla Barbary Czajkowskiej (Będziesz jedna, jedyna…, 1995), a także dla reżyserów: Krzysztofa Miklaszewskiego (Prawo do sceny, 1978), Magdaleny Makaruk (Poezja utkana z jej życia, 1999), Paula Meyera (Konspiratorki, 2006) i Alicji Schatton (Podróż do zielonych cieni, 2009).

Została odznaczona Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, odznaką „Zasłużony dla Warszawy”, a w 2001 r. otrzymała tytuł Weterana Walk o Wolność i Niepodległość.

Przez ostatnie lata mieszkała w Katowicach. Chętnie uczestniczyła w spotkaniach z dziećmi i młodzieżą, zwłaszcza z podopiecznymi ośrodka dla dzieci niewidomych i słabowidzących w Dąbrowie Górniczej, który nosi jej imię.”

Elżbieta Oleksiak
Kierownik Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN

wróć do spisu treści



Okręg Łódzki PZN: Pomoc w rozliczeniach podatkowych

Okręg Łódzki PZN zaprasza na spotkania konsultacyjne z pracownikami urzędu skarbowego, które odbędą się w siedzibie okręgu (ul. Więckowskiego 13, Łódź) w dniach:


Podczas spotkań pracownicy odpowiedzą na pytania i pomogą przy rozliczeniach PIT.
Kontakt: tel.: 42 633 44 18.

wróć do spisu treści



Okręg Opolski PZN: Wyślij zgłoszenie do IV Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych

Polski Związek Niewidomych Okręg Opolski organizuje w dniach 16.09–18.09.2025 r. IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Osób Niewidomych – Opole 2025. W przeglądzie mogą wziąć udział wokaliści/wokalistki, osoby niewidome i słabowidzące z terenu całego kraju w wieku od 16 lat.

Koncert finałowy odbędzie się 17 września 2025 r. w Filharmonii Opolskiej ‒ wstęp wolny (konieczna wejściówka, która będzie do odebrania od czerwca 2025 r. w biurze Okręgu Opolskiego PZN, ul. Kościuszki 25/1 w Opolu). W czasie koncertu profesjonalne jury wyłoni trzech wykonawców, którzy otrzymają cenne nagrody pieniężne i rzeczowe.

Utwory w formacie mp3 (każdy wykonawca przysyła tylko jeden utwór) można zgłaszać do 16.05.2025 r. włącznie drogą mailową (oppon.opole@gmail.com) lub na adres pocztowy Organizatora: Polski Związek Niewidomych Okręg Opolski, ul. Kościuszki 25/1, 45-063 Opole.

Czas trwania utworu nie może być dłuższy niż 5 minut. Do nagrania należy dołączyć podpisany formularz zgłoszeniowy ze strony: pzn.opole.pl/przeglad-piosenki-2 (tam też Regulamin), tekst piosenki oraz skan orzeczenia o niepełnosprawności z tytułu wzroku. W przypadku wysyłki e-mailem formularz należy wydrukować, podpisać, zeskanować i przesłać. Komisja Kwalifikacyjna powołana przez Organizatora wybierze z przesłanych propozycji 15 finalistów, którzy wystąpią w koncercie.

Uwaga! Wybrani wykonawcy wystąpią w koncercie finałowym w Filharmonii Opolskiej 17 września 2025 r. z towarzyszeniem Filharmoników Opolskich. Aranże utworów przygotuje Organizator na podstawie nagrań mp3, które zostaną nadesłane przez wykonawców do Przeglądu.

Koncert finałowy będzie poprzedzony próbą , która odbędzie się 16 września 2025 r. w Filharmonii Opolskiej. W sprawie szczegółów będziemy się kontaktować Indywidualnie z każdym finalistą.

Wydarzenie zostanie objęte Honorowym Patronatem Wojewody Opolskiego, Marszałka Województwa Opolskiego i Prezydenta Miasta Opola.

Więcej o Przeglądzie Piosenki w Opolu można przeczytać na stronie internetowej http://pzn.opole.pl/przeglad-piosenki-2 oraz na Facebooku, profil: Polski Związek Niewidomych Okręg Opolski.

Serdecznie zachęcamy do zgłaszania utworów do Przeglądu!

Okręg Opolski PZN

wróć do spisu treści



Okręg Podkarpacki PZN: Skorzystaj z usług poradnictwa obywatelskiego

Do końca tego roku Okręg Podkarpacki PZN realizuje projekt pn. „Centrum Poradnictwa”. Mieszkańcy Podkarpacia mogą liczyć na wsparcie doradców obywatelskich, którzy będą świadczyć swoje usługi w 11 miastach tego regionu.

W ramach projektu w 2025 r. świadczone będzie poradnictwo obywatelskie i prozdrowotne, które swoim zasięgiem obejmie województwo podkarpackie. Doradcy będą udzielać porad w 11 punktach zlokalizowanych w miastach: Jarosław, Leżajsk, Lubaczów, Krosno, Przemyśl, Sanok, Jasło, Lesko, Rzeszów, Stalowa Wola i Tarnobrzeg. Szczegółowe informacje na stronie: https://www.facebook.com/pznrzeszow.

Celem projektu jest świadczenie usług poradniczych dla osób dorosłych potrzebujących pomocy, a zarazem zachęcenie ich do działania i samodzielności.

Polski Związek Niewidomych Okręg Podkarpacki realizuje w okresie od 1.04.2024 r. do 31.12.2025 r. projekt pn. „Centrum Poradnictwa”. Jest on finansowany ze środków budżetu państwa w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022–2033.

Więcej informacji pod tel.: 17 862 23 28 lub 662 177 551.

wróć do spisu treści



Warsztat Terapii Zajęciowej PZN w Słupsku: Nowa siedziba

Warsztat Terapii Zajęciowej Polskiego Związku Niewidomych w Słupsku to jedyna placówka w powiecie słupskim, która prowadzi rehabilitację zawodową i społeczną dorosłych osób niewidomych i słabowidzących z dodatkowymi niepełnosprawnościami. Od teraz mieści się przy ul. Szczecińskiej 59A w Słupsku.

Otwarcie WTZ w nowej siedzibie w dniu 4 kwietnia br. stanowiło okazję, aby podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do sfinalizowania przedsięwzięcia. Podziękowano władzom PFRON, PZN, lokalnym samorządowcom, a także przedstawicielom firm prywatnych i organizacji pozarządowych zaangażowanych w przeniesienie placówki pod nowy adres.

Większa powierzchnia, parking, własny teren zieleni i dobre położenie to zalety nowej lokalizacji. Najważniejsze jednak, że obiekt udało się w pełni dostosować do potrzeb podopiecznych WTZ. W miejscu 400-metrowej pustej hali powstały jasne, przestronne sale terapeutyczne. Od podstaw wyremontowano kuchnię, łazienkę i szatnie.

Celem WTZ jest przygotowanie osób z niepełnosprawnościami do możliwie samodzielnego życia codziennego i podjęcia zatrudnienia. Cel ten jest realizowany poprzez szereg zajęć, które odbywają się w 5-osobowych grupach terapeutycznych.
Placówka prowadzi zajęcia kulinarne, krawieckie, komputerowe, florystyczne, rękodzielnicze, stolarskie i porządkowo-remontowe. Podopieczni uczestniczą również w spotkaniach z psychologiem i tyflopedagogiem. Mają zajęcia z zakresu rehabilitacji ruchowej, poruszania się z białą laską i nauczania brajla. Z zajęć w słupskim WTZ korzysta 55 podopiecznych, wśród których są osoby z autyzmem, niepełnosprawnością ruchową, intelektualną i psychiczną.

Wcześniej WTZ wynajmował lokal od Spółdzielni Niewidomych przy ul. Skłodowskiej-Curie 3 w Słupsku. Chęć poprawy warunków bytowych oraz potrzeba dalszego rozwoju placówki spowodowały, że konieczna była przeprowadzka. Potrzebny był lokal o odpowiednim metrażu, w możliwie dostępnej lokalizacji i z potencjałem na dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Spełnienie powyższych warunków nie było łatwe. Pracownicy WTZ rozpatrywali różne propozycje. Ostatecznie zdecydowano się na wynajem lokalu przy ul. Szczecińskiej 59A w Słupsku.

Agnieszka Orzech
Dyrektor WTZ PZN w Słupsku

wróć do spisu treści



Pułapka rentowa blokuje rozwój zawodowy

Szef docenił twoją pracę, zaproponował ci awans i podwyżkę? Masz powód do świętowania. Chyba że jesteś osobą z niepełnosprawnością i pobierasz rentę, wtedy niekoniecznie. Publikujemy kolejny materiał w związku z kampanią informacyjną dotyczącą pułapki rentowej.

Podwyżka wynagrodzenia może wiązać się ze zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia. W konsekwencji, po awansie zawodowym, twój łączny dochód będzie niższy. „Lepiej” nie awansować.

Właśnie tak pułapka rentowa blokuje rozwój zawodowy osób z niepełnosprawnościami.
Tracą na tym wszyscy ‒ osoby z niepełnosprawnościami, pracodawcy i gospodarka.
Dlatego mówimy dość. Czas znieść pułapkę rentową!

Dolnośląskie Stowarzyszenie Aktywizacji Niepełnosprawnych Akustycznie, Blind&Proud, Fundacja Centrum Edukacji Niewidzialna, Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, Fundacja Strefa Innowacji, Polski Związek Niewidomych, Mikołów Bez Barier, Fundacja Vis Maior Pies Przewodnik

Razem we wspólnej sprawie!

wróć do spisu treści



Ułatwienia w uzyskaniu orzeczeń o niepełnosprawności dla osób z chorobami rzadkimi

Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w odpowiedzi na apele strony społecznej wydał zalecenia dla wojewódzkich oraz powiatowych zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności. Dotyczą one osób chorujących na choroby rzadkie i dzieci z zespołem Downa.

Osoby chorujące na blisko 150 chorób rzadkich w wypadku zwrócenia się do zespołów ds. orzekania niepełnosprawności i udokumentowania swojego schorzenia, otrzymają orzeczenia o niepełnosprawności na stałe (a w przypadku dzieci, obowiązujące zgodnie z prawem, do ukończenia 16 lat) z uwzględnieniem punktów 7 i 8 orzeczenia. Punkt 7 oznacza konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, a punkt 8 – konieczność stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

W wypadku dzieci z zespołem Downa oraz chorujących na 150 innych chorób rzadkich wydano podobne zalecenie dotyczące orzeczeń wydawanych na maksymalny możliwy okres (do ukończenia 16 lat) oraz konieczności stosowania punktu 7 orzeczenia.

Przyznanie orzeczenia osobie z ww. wskazaniami wiąże się z zagwarantowaniem następującego wsparcia:


Wytyczne Pełnomocnika dla zespołów orzeczniczych znajdują się na stronie: https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1587,spotkanie-z-przedstawicielami-protestujacych-w-sprawie-systemu-orzekania-o-niepelnosprawnosci.

Źródło: MRPiPS

wróć do spisu treści



O integracji na Global Disability Summit

W Berlinie 3 kwietnia br. zakończył się Global Disability Summit. Wydarzenie zgromadziło 4500 uczestników z prawie 100 krajów, w tym osoby z niepełnosprawnością, przedstawicieli rządów i liderów organizacji pozarządowych. Głównym tematem było promowanie integracji osób niepełnosprawnych.

Osoby niepełnosprawne stanowią 15 procent światowej populacji. To ok. 1,3 miliarda osób, które są często pomijane w projektach rozwojowych. W odpowiedzi na tę kwestię Global Disability Summit (międzynarodowy kongres dotyczący tematyki niepełnosprawności) wprowadził nowy cel: zapewnienie, aby co najmniej 15 procent projektów rozwojowych na poziomie kraju skupiało się na integracji osób z niepełnosprawnością. Obecnie tylko sześć procent projektów rozwojowych bezpośrednio przyczynia się do osiągnięcia tego wskaźnika. Cel ten został ujęty w przygotowanej na zakończenie wydarzenia deklaracji Amman-Berlin, którą przyjęło ponad 80 rządów i organizacji.

Podczas konferencji politycy, firmy, organizacje pozarządowe i instytucje podjęły ponad 800 zobowiązań w celu zwiększenia dostępności i znaczącego uczestnictwa osób z niepełnosprawnością. Wśród nich był The World Blind Union (Światowy Związek Niewidomych). Kongres był organizowany przez Niemieckie Ministerstwo Rozwoju, Królestwo Jordanii i Międzynarodowy Sojusz na rzecz Osób Niepełnosprawnych (IDA).

Podczas ponad 60 sesji paneliści podejmowali dyskusje, które koncentrowały się na wzmocnieniu wdrażania Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych i zapewnieniu, że zobowiązania będą prowadziły do zmian.
Podczas ceremonii otwarcia kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, potwierdził zaangażowanie Niemiec na rzecz włączania osób z niepełnosprawnością. Kanclerz zobowiązał się do osiągnięcia celu 15 procent i ogłosił, wspólną z Jordanią, inicjatywę na rzecz edukacji włączającej.

Król Jordanii Abdullah II wezwał do zaangażowania w działania mające na celu zapewnienie wszystkim ludziom życia z godnością i nadzieją. Podkreślał, że włączenie nie dotyczy tylko dostępności, ale także rozpoznania wrodzonego potencjału każdej istoty ludzkiej i tworzenia środowisk, w których każdy jest ważny.

Nawaf Kabbara, prezes Międzynarodowego Sojuszu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych (IDA), zaznaczył , że prawdziwe włączenie osób niepełnosprawnych nie może zostać osiągnięte, jeśli organizacje osób z niepełnosprawnością nie zasiądą przy stole, przy którym podejmowane są decyzje dotyczące finansowania.

Oprac. JR/Centrum Komunikacji PZN
Źródło: informacja prasowa

wróć do spisu treści



50 mln na rzecz dostępności. NCBR ogłasza konkurs

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło konkurs „Ścieżka SMART na rzecz dostępności” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Na projekty przyczyniające się do rozwiązania problemów osób ze szczególnymi potrzebami instytucja przeznaczy budżet w wysokości 50 mln zł.

Dofinansowanie w konkursie mogą otrzymać projekty, których celem jest zaspokojenie potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami.

– Zależy nam na innowacyjnych projektach, które w istotny sposób przyczynią się do rozwiązania minimum jednego problemu osób ze szczególnymi potrzebami. Mam tu na myśli zniesienie barier, chociażby w przestrzeni fizycznej – w budynkach czy urządzeniach, rzeczywistości cyfrowej, systemach informacyjno-komunikacyjnych, ale także w produktach, usługach, procesach czy innych szczególnych potrzebach – powiedział prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Projekty muszą również wpisywać się w co najmniej jedną Krajową Inteligentną Specjalizację.
Konkurs „Ścieżka SMART na rzecz dostępności” jest adresowany do dużych przedsiębiorstw samodzielnie występujących o wsparcie, które (za wyjątkiem małych spółek o średniej kapitalizacji) muszą zaplanować współpracę z MŚP, aby uzyskać dofinansowanie.

Dofinansowanie można uzyskać na kompleksowe projekty z zakresu: prac B+R, wdrożeń innowacji, rozwoju infrastruktury B+R, internacjonalizacji, rozwoju kompetencji pracowników i osób zarządzających przedsiębiorstwem, cyfryzacji i zazieleniania działalności przedsiębiorstw. Wniosek o dofinansowanie obowiązkowo musi obejmować moduł B+R. Pozostałe moduły przedsiębiorca może realizować w zależności od potrzeb i specyfiki projektu.

Nabór wniosków o dofinansowanie rozpocznie się 9 maja i potrwa do 30 czerwca 2025 r. do godz.16.00.

Każda osoba, która chciałaby uzyskać więcej informacji, może zgłosić się do działającego w NCBR Punktu Informacyjnego. Pytania można kierować telefonicznie, e-mailowo bądź umówić się na spotkanie stacjonarne lub online. Tel.: +48 22 39 07 170, +48 22 39 07 191, e-mail: info@ncbr.gov.pl.

Źródło: NCBR

wróć do spisu treści



4500 znaczników TOTUPOINT w całej Polsce

Już 1391 obiektów ‒ instytucji, urzędów, ośrodków kultury i zabytków ‒ stało się bardziej dostępnych dla osób z niepełnosprawnością wzroku. To możliwe dzięki ponad 4500 znacznikom głosowym TOTUPOINT zamontowanym w całej Polsce.

Znaczniki TOTUPOINT to niewielkie bezprzewodowe urządzenia, które montowane są nad wejściami do budynków oraz w ich strategicznych miejscach wewnątrz. W momencie, w którym użytkownik włączy bezpłatną aplikację „TOTUPOINT” oraz Bluetooth w telefonie komórkowym i wejdzie w pole działania znacznika, ten odezwie się komunikatem dźwiękowym. W momencie wykrycia w otoczeniu znacznika, aplikacja wyświetla oraz czyta z telefonu opis przestrzeni wokół, uwzględniając wszelkie bariery architektoniczne.

Ostatnio znaczniki zamontowano na Lotnisku Chopina i w kinie Luna w Warszawie. Znajdują się one również we wszystkich oddziałach PFRON w kraju.

Mapa z lokalizacjami znaczników w Polsce znajduje się na stronie: https://www.totupoint.pl/.

wróć do spisu treści



Plebiscyt „Kobiety z pasją”. Wyślij zgłoszenie

Trwa nabór zgłoszeń w plebiscycie „Kobiety z pasją”. Kandydatki można zgłaszać do 10 maja br. Celem inicjatywy jest wyróżnienie wyjątkowych kobiet z niepełnosprawnościami, które wykorzystują swój potencjał, stając się aktywnymi i sprawczymi w codziennym życiu.

Celem plebiscytu jest promowanie kobiet, które wyróżniają się aktywnością, osiągając sukcesy w nauce, sztuce, biznesie, sporcie czy działalności społecznej. Organizatorzy chcą uhonorować kobiety, które dzięki podejmowanym przez siebie działaniom mają realny wpływ na lokalne społeczności, wprowadzając w nich istotne zmiany. Kobiety, które z uwagi na swoją determinację i pasję, stają się wzorami do naśladowania, wnosząc do swojej pracy zawodowej i działalności społecznej unikatową wiedzę i perspektywę.

Organizatorem plebiscytu są Uniwersytety WSB Merito i Stowarzyszenie Akcja Zdrowie we współpracy z PFRON-em. Plebiscyt prowadzony jest w dziewięciu województwach. Zakończy się we wrześniu ogólnopolską galą finałową w Bydgoszczy.
Honorowy patronat nad wydarzeniem na szczeblu ogólnopolskim objęli: Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Prezeska PFRON Małgorzata Lorek oraz Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Kiedy i kto może zgłosić kandydatkę?

Kandydatki do udziału w plebiscycie można zgłaszać od 31 marca do 10 maja br. Warunek – panie muszą mieć ukończone 18 lat. Zgłoszenie mogą złożyć: jednostki administracji rządowej i samorządowej, organizacje pozarządowe, media, placówki edukacyjne i osoby fizyczne, np. członkowie rodziny, przyjaciele, koledzy i koleżanki z pracy.
W plebiscycie jest pięć kategorii, do których można zgłaszać kandydatki:


W jaki sposób zgłosić?

W celu zgłoszenia kandydatki należy: Spośród nadesłanych zgłoszeń, w terminie do 20 maja br., kapituły wybiorą laureatki wojewódzkich plebiscytów. Każdy z lokalnych plebiscytów wieńczy gala, podczas której wręczone będą wyróżnienia. Laureatki wszystkich wojewódzkich plebiscytów zostaną zaproszone we wrześniu do Bydgoszczy, gdzie odbędzie się ogólnopolska gala finałowa. Wtedy zostaną wyłonione laureatki ogólnopolskiego plebiscytu w różnych kategoriach.

Regulamin konkursu, formularz zgłoszeniowy i szczegółowe informacje znajdują się na stronie: https://www.merito.pl/aktualnosci/wspolnie-z-pfron-i-stowarzyszeniem-akcja-zdrowie-oglaszamy-plebiscyt-kobiety-z-pasja.

Źródło: Organizator

wróć do spisu treści



Program lekowy dla pacjentów z wrodzoną ślepotą Lebera

Dobra wiadomość dla pacjentów z wrodzoną ślepotą Lebera (LCA). Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu rozpoczyna realizację nowego programu lekowego NFZ. To ogromna szansa na leczenie dla osób dotkniętych tą chorobą.

Pacjenci z rzadką dziedziczną chorobą oczu zwaną wrodzoną ślepotą Lebera, spowodowaną specyficzną mutacją w genie RPE65, spełniający kryteria programu mogą skorzystać z nowoczesnej terapii w Oddziale Klinicznym Okulistyki i Okulistyki Dziecięcej w ramach NFZ.

Oddział, jako pierwszy ośrodek w Polsce, zdobył doświadczenie w przeprowadzaniu tej skomplikowanej terapii. Od 2021 r. lekarze podali lek kilku pacjentom, stosując specjalną procedurę operacyjną, w której lek jest podawany do oka bardzo cienką igłą bezpośrednio pod siatkówkę.

Pacjenci chorujący na LCA z potwierdzoną mutacją genu RPE65 powinni skontaktować się z Poradnią Chorób Rzadkich Narządu Wzroku USK w Poznaniu lub porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym, aby dowiedzieć się więcej o możliwościach udziału w programie.

Szpital (centrala) tel.: 61 869 11 00, Oddział Kliniczny Okulistyki i Okulistyki Dziecięcej (sekretariat) tel.: 61 869 11 51.

Źródło: USK w Poznaniu

wróć do spisu treści



Jak żyć, aby ograniczyć ryzyko zachorowania na raka?

Genetyka ma wpływ na zachorowalność na różne schorzenia. Jednak zdrowy tryb życia może nas uchronić przed wieloma z nich. Co robić, aby ograniczyć ryzyko zachowania na raka? Stosować zasady zdrowego trybu życia.

„W 2022 r. w Polsce zdiagnozowano 181,3 tys. nowych przypadków nowotworów złośliwych, a 96 tys. osób zmarło z ich powodu. Nowotwory odpowiadały za 23% wszystkich zgonów wśród mężczyzn i 20% wśród kobiet. Szczególnie niepokojące są dane dotyczące kobiet poniżej 65. roku życia – nowotwory stanowiły główną przyczynę zgonów w tej grupie wiekowej” ‒ to dane pochodzące z raportu „Nowotwory złośliwe w Polsce w 2022 roku” przygotowanego przez Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – PIB, który prowadzi Krajowy Rejestr Nowotworów.

U mężczyzn najczęściej diagnozowany jest rak prostaty (23,3% przypadków), rak płuca (13,7%) oraz rak jelita grubego (11,7%). Wśród kobiet dominujący jest rak piersi (23,6% przypadków). Na drugim miejscu jest rak jelita grubego (6,1%), a na trzecim rak płuca (9,2%).

Regularne badania diagnostyczne

Kiedy nowotwór zostanie wykryty na wczesnym etapie, to rokowania są dobre i jest wiele dróg leczenia. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Na głównej stronie Akademii NFZ znajduje się kalendarz badań (https://akademia.nfz.gov.pl/kalendarz-badan/). Podano w nim, jakie badania diagnostyczne należy przeprowadzić w każdym wieku. To pomocne narzędzie, aby dbać o zdrowie.

Korzystaj z programów profilaktycznych

Korzystanie z programów profilaktycznych pozwoli rozpoznać chorobę we wczesnym stadium. W takich przypadkach osoby są kierowane na dalsze badania i leczenie.

Programy profilaktyczne finansowane w ramach świadczeń na NFZ to:


Szczegóły bezpłatnych programów profilaktycznych znajdują się na stronie: https://pacjent.gov.pl/programy-profilaktyczne.

Zdrowy tryb życia na co dzień

Przeciętny Kowalski czy Kowalska chcąc żyć zdrowo, powinien stosować się do następujących zasad wymienionych w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem:
Zdrowe posiłki

Lekarze zalecają, aby swoje posiłki komponować w następujący sposób: Zalecane jest jedzenie 4–5 posiłków dziennie, o regularnych porach (ostatni na 2–3 godziny przed snem). Chcąc zdrowo się odżywiać, należy unikać produktów przetworzonych, takich jak: herbatniki, fast food, batony, słone przekąski. Ograniczyć: czerwone mięso, sól i cukier. Warto zamienić słodycze na zdrowe przekąski, a mięso spożywać w niewielkich ilościach, najlepiej chude, drobiowe.

O tym, jak komponować zdrowe posiłki i dobrać dietę do wskazań można się dowiedzieć ze strony Akademii Zdrowia NFZ: https://diety.nfz.gov.pl/. Wiele przydatnych porad na temat zdrowego trybu życia i badań diagnostycznych znajduje się na stronie: pacjent.gov.pl.

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Poszerzaj swoje horyzonty. Ucz się nowych umiejętności

Trwają zapisy do Akademii ShareOKO. Będą się tam odbywać różnorodne zajęcia, które pomogą poszerzać horyzonty, uczyć się nowych umiejętności, rozwijać pasje i wzmacniać swoje mocne strony.

W projekcie mogą wziąć udział osoby z niepełnosprawnością wzroku (dorosłe, młodzież oraz dzieci). Regularne bezpłatne zajęcia będą odbywały się od kwietnia 2025 r. do marca 2026 r. w formie online lub stacjonarnej (tylko w Warszawie). Uczestnicy wybierają, w jakim kierunku chcą się rozwijać. W ofercie są m.in. warsztaty: językowe (angielski, hiszpański, włoski, francuski), teatralne, tworzenia podcastów, taneczne, jogi/pilatesu. Planowane są również szkolenia wyjazdowe (żeglarskie, językowo-sportowe i blindtenisowe).

Formularz, za pomocą którego można zadeklarować chęć udziału w projekcie oraz dodatkowe informacje znajdują się pod linkiem: https://forms.gle/LRf9CNWDc8NXtpQM7. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Uwaga! Uczestnik Akademii podpisuje regulamin, który zobowiązuje go do rzetelnego i systematycznego udziału w zajęciach zarówno cyklicznych (stacjonarnych lub online), jak i wyjazdowych.

Osoby, które mają dodatkowe pytania powinny się kontaktować: biuro@widzimyinaczej.org.pl

Projekt „Akademia ShareOKO II” jest dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Prowadzi go Fundacja Widzimy Inaczej.

wróć do spisu treści



Graj w tenisa na piątkę

Nie widzisz przeszkód, by trenować tenis ziemny? To łap rakietę, wskakuj w dresy i sprawdź, czy cię nie ma na kortach. Ale najpierw wypełnij formularz. Bo właśnie ruszyła rekrutacja do Akademii Tenisa dla Niewidomych i Słabowidzących, w ramach której możesz pobierać bezpłatne lekcje tenisa.

„Akademia Tenisa dla Niewidomych i Słabowidzących” (ATNiS V) to projekt realizowany przez Fundację Widzimy Inaczej. Pod okiem doświadczonych trenerów, możesz uczyć się gry w blind tenisa, zadbać o kondycję fizyczną i otrzymać solidną porcję endorfin.

Do ATNiS V mogą zgłosić się mieszkańcy województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego (w przypadku zainteresowania rozważymy także możliwość zorganizowania zajęć w pozostałych województwach). Udział w projekcie jest bezpłatny.

Treningi będą się odbywać na terenie ww. województw (dokładne miejsce będzie zależeć od dostępności kortów i hal gimnastycznych). W zajęciach mogą uczestniczyć dorośli, ale także dzieci i młodzież. Projekt będzie trwał do 31 marca 2026 r.

Adepci Akademii w ramach projektu będą mieli zapewnione:


Wymagania dla uczestników (jednakowe we wszystkich województwach):
Pierwszeństwo w rekrutacji będą miały osoby, które nie brały udziału w poprzednich edycjach ATNiS. O naborze decyduje również kolejność zgłoszeń. Osoby, które nie zakwalifikują się do projektu, zostaną wpisane na listę rezerwową.

Aby wstąpić do Akademii, należy wypełnić formularz: https://forms.gle/Y3j9KaFU5HYncRAY7.

Fundacja skontaktuje się z osobami, które zakwalifikują się do projektu, by ustalić szczegóły i dopełnić formalności.

Uwaga! Uczestnik Akademii podpisuje regulamin, który zobowiązuje do rzetelnego i systematycznego udziału w zajęciach oraz konsultacjach.

Szczegółowe informacje: Dominika Łukaszewicz, tel.: 574 765 557, e-mail: dominika@widzimyinaczej.org.pl.

Projekt ATNiS V jest dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

wróć do spisu treści



II Zlot dzieci i młodzieży z problemami wzroku i ich rodzin

Zaproszenie na II Zlot dzieci i młodzieży z problemami wzroku i ich rodzin. Organizatorem wydarzenia jest Łódzka Szkoła dla Słabowidzących i Niewidomych.

Spotkanie zaplanowano 24 maja br. Chętni powinni się zapisać przez formularz zgłoszeniowy.
W programie dla uczestników przygotowano mnóstwo atrakcji:


Kiedy?
Sobota, 24 maja 2025 r., godz. 11:00 – 15:00
Gdzie?
Łódzka Szkoła dla Słabowidzących i Niewidomych, ul. Dziewanny 24, Łódź

Zapisy:
Formularz zgłoszeniowy: https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=j6Kv4zVAOEuNVEofbTZGI6g_xAPfpNFDu4ag3fD85y5UMlBPM1JQRVpTMDMwM01FVVVQSDJDRkQ2US4u&fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR7eVsAScJjvAVxk-csDuLgF8cSqCQfhDwampJg_ZGC7vZCudovhWFiyy1QlSQ_aem_49AWXPafIlhlhSRuGQH6yQ
Tel.: 42 657 79 41
E-mail: stow.spojrzenie@gmail.com

wróć do spisu treści

Wersja offline wygenerowana automatycznie.
Copyright © 2023 Biuletyn Informacyjny PZN. Wszelkie prawa zastrzeżone.