Redakcja:
Joanna Rodzewicz [redaktor prowadzący]
Kamila Wiśniewska
Małgorzata Przybyszewska
Agnieszka Budzicz-Marchlewska
Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: (22) 635 60 38
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl
Biuletyn Informacyjny PZN współfinansowany ze środków PFRON.
Polski Związek Niewidomych: Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności
Polski Związek Niewidomych: Zaproszenie na szkolenie dla nauczycieli przedszkolnych
Ośrodek Rehabilitacji i Szkolenia PZN „Homer”: Zaproszenie na szkolenia „Przez rehabilitację ku lepszemu”
Porozmawiajmy o dostępności
Zgłoś się do udziału w inspirującym projekcie artystycznym!
Zaproszenie na zlot dzieci i młodzieży niewidomych i słabowidzących
Naucz się nowych kompetencji w „Centrum Ludwika Braille’a”
Rekrutacja do projektu „Ku samodzielności i dostępności!”
Supernowoczesny sprzęt w Klinice Okulistyki w Poznaniu
Kobiety, pamiętajcie o badaniach
Badanie potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wypełnij ankietę
Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności obchodzimy w tym roku 16 maja. Jest to okazja do promowania idei dostępności, otoczenia bez barier i zrozumienia potrzeb osób z niepełnosprawnością, którzy doświadczają na co dzień różnych ograniczeń. Zapraszamy do zapoznania się z tekstem Anety Wyrozębskiej, która w Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN zajmuje się głównie tematami związanymi z dostępnością.
Czym dla mnie jest dostępność?
Według mnie dostępność jest możliwością korzystania z przestrzeni, usług, towarów i informacji w taki sposób, który jest dla mnie najwygodniejszy i najbardziej efektywny. Oznacza również swobodny dostęp do życia społecznego, zawodowego i kulturalnego, niezależnie czy ktoś jest osobą z niepełnosprawnością, seniorem, mamą poruszającą się z wózkiem dziecięcym, czy też ma złamaną nogę i problemy z poruszaniem się.
Jakie są najważniejsze wyzwania w tym obszarze? Co należy jeszcze zrobić?
W obszarze dostępności pojawiło się już dużo pozytywnych zmian, ale nie brakuje wyzwań takich jak:
Polski Związek Niewidomych zaprasza nauczycieli przedszkolnych do udziału w szkoleniu pt. „Edukacja ekologiczna i podejście STEAM dla uczniów z niepełnosprawnością wzroku w przedszkolach”.
Zapraszamy nauczycieli przedszkolnych, którzy chcieliby się dowiedzieć, jak pracować z dziećmi niewidomymi i słabowidzącymi oraz w jaki sposób realizować warsztaty ekologiczne dostępne dla wszystkich przedszkolaków.
Szkolenie stacjonarne (pierwsza część warsztatów) zostanie przeprowadzone 13 czerwca br. w godzinach 15.00−20.00 lub 15 czerwca w godzinach 10.00−15.00, w zależności od preferencji osób zakwalifikowanych do udziału w szkoleniu. Druga część szkolenia w wersji online odbędzie się w terminie dogodnym dla uczestników. Ponadto uczestnicy dostaną materiały do samodzielnej edukacji.
Miejsce szkolenia: Przedszkole Specjalne 188 dla dzieci z wadami wzroku, słabowidzących i niewidomych, ul. Kielecka 20, Warszawa.
Szkolenie organizowane jest przez Polski Związek Niewidomych we współpracy z Przedszkolem Specjalnym 188 w Warszawie. Odbywa się w ramach projektu GREEN4VIP finansowanego ze środków unijnego programu Erasmus+.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje kolejność zgłoszeń.
Osoby zainteresowanie udziałem prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego:https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfHCvU1YAdJ99OP6PK0DeErf3ZijvXgmOvF5dpTn2h8v71VvA/viewform
Więcej informacji można uzyskać:
Instytut Tyflologiczny PZN
Anna Lemańczyk
tel.: 22 887 62 70
Ośrodek Rehabilitacji i Szkolenia PZN w Bydgoszczy zaprasza osoby z dysfunkcją narządu wzroku do udziału w szkoleniach z rehabilitacji podstawowej. Turnusy zaplanowane są w każdym miesiącu, rozpoczynając od kwietnia br. Projekt jest współfinansowany ze środków PFRON.
W ramach 13-dniowego turnusu odbędą się zajęcia z: orientacji przestrzennej, samoobsługi i czynności dnia, technik komunikacji, pisma punktowego, dietetyki oraz optometrii. Będzie również prezentacja i dobór pomocy tyflotechnicznych i optycznych, a także poradnictwo prawne i społeczne oraz zajęcia kulturalne. Szkolenie obejmuje pobyt w ośrodku z pełnym wyżywieniem oraz zajęcia z instruktorami. Dla osoby zakwalifikowanej jest ono bezpłatne.
Jednym z warunków uczestnictwa w turnusie jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Zapisywać mogą się również osoby nowo ociemniałe oraz te, którym pogorszył się wzrok, a byli już w ośrodku „Homer”.
Osoby zgłaszające się powinny być w dobrej formie, aby mogły uczestniczyć we wszystkich zajęciach. Jeśli występują u nich schorzenia uniemożliwiające podstawową samodzielność, niezbędny jest przyjazd z opiekunem.
Organizator nie refunduje pobytu opiekunów oraz nie zwraca kosztów podróży uczestników. Koszt noclegu opiekuna to 110 zł za dobę. Wyżywienie można wykupić w stołówce ośrodka.
Uczestnicy muszą zabrać na wyjazd aktualne orzeczenie o niepełnosprawności z tytułu niepełnosprawności wzrokowej.
Formularz zgłoszeniowy znajduje się pod linkiem: https://oris.org.pl/files/arts/karta_zg%C5%82oszenia_2024-2027.pdf.
W sprawie dodatkowych pytań można się kontaktować wysyłając wiadomość na adres e-mail: sekretariat@homer.pzn.org.pl.
Dostępność warto promować. Z tą myślą wyszyli pomysłodawcy cyklu „InclusiON, włączamy inkluzywność”. Jak twierdzą, „nikt lepiej i bardziej autentycznie nie opowie o potrzebach osób z niepełnosprawnością niż osoby, który jej doświadczają”.
Rozmowy prowadzi dr Anna Klecha znana w sieci jako Dziewczyna z Fioletową Nogą. Udostępniono już dwa odcinki cyklu.
Pomysłodawcą i realizatorem akcji pt.: „InclusiON, włączamy inkluzywność” jest firma Sense Consulting Sp. z o.o. Gościem pierwszego spotkania był Wojciech Sawicki, twórca kanału Life On Wheelz i aktywista na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami. To influencer z misją, który opowiada o swej niecodziennej codzienności. Głównym tematem rozmowy „InclusiON” były technologie (gadżety), które ułatwiają Wojtkowi życie codzienne w domu i poza nim. Rozmowy z Wojciechem Sawickim można wysłuchać na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=Wa19cMGhgiI.
Najnowszy, drugi odcinek cyklu dotyczy „pokonywania barier w głowie i w życiu”. Tym razem Dziewczyna z Fioletową Nogą rozmawiała z Jaśkiem Melą – podróżnikiem, społecznikiem i mówcą motywacyjnym. Od lat pokazuje on, że mimo tragicznych doświadczeń można żyć pełnią życia i realizować swoje pasje oraz marzenia. Rozmowa z Jaśkiem Melą to okazja do zrozumienia, z jakimi wyzwaniami i barierami mogą spotykać się osoby z niepełnosprawnością. Poruszony został m.in. wątek „szczególnych potrzeb” i sposobów na to, żeby społeczeństwo mogło je lepiej zrozumieć. Problemem jest to, że czasami wciąż są one błędnie interpretowane jako roszczeniowość. Jasiek przedstawił swoje sposoby na radzenie sobie z takim postrzeganiem. Zachęcał też do promowania inkluzywności i równości.
W trakcie rozmowy pojawiło się stwierdzenie brzmiące trochę paradoksalnie: „Warto być widocznym, żeby przestać być widocznym”, czyli trzeba wyjść do ludzi, starać się integrować ze środowiskiem osób sprawnych, chociaż nie jest to łatwe. Jednak im częściej będzie się uświadamiać innym swoją obecność, tym otoczenie będzie miało możliwość przywyknąć i reagować normalnie. I to już się dzieje, bo podejście do osób z niepełnosprawnościami zmieniło się na przestrzeni lat. Jasiek Mela uprzedza jednak, że nie jest to szybki proces, ale długotrwałe działanie. Rozmowa ze społecznikiem dostępna jest na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=fH9Gtx8CzAY.
Następne odcinki cyklu i wywiady z inspirującymi ludźmi już wkrótce.
ABM/Centrum Komunikacji PZN
Zostań uczestnikiem projektu „Performing Justice” i pokaż, w jaki sposób chcesz być postrzegany jako osoba z niepełnosprawnością lub neuroatypowa. W planach 2-tygodniowe warsztaty prowadzone przez amerykańskich artystów oraz wspólne tworzenie i zaprezentowanie spektaklu na scenie Nowego Teatru w Warszawie.
Projekt „Performing Justice” ma na celu wsparcie młodzieży i młodych dorosłych z niepełnosprawnościami w stworzeniu spektaklu teatralnego pokazującego, czym dla nich jest sprawiedliwość oraz jak chcą być widziani przez innych. Projekt jest skierowany do osób z różnymi niepełnosprawnościami oraz neuroróżnorodnych w przedziale wiekowym 16−25 lat. Istnieje możliwość uczestnictwa z osobą asystującą. Udział w projekcie jest bezpłatny.
Warsztaty teatralne będą prowadzone przez amerykańskiego partnera projektu – Center for Imagining and Performing Justice. Wspólne działania zakończą się spektaklem stworzonym przez uczestników projektu i wystawionym w Nowym Teatrze w Warszawie.
Działania w ramach projektu:
Stowarzyszenie na Rzecz Rehabilitacji Osób Niewidomych i Słabowidzących „Spojrzenie” zaprasza dzieci i młodzież z dysfunkcjami narządu wzroku na zlot „Zobaczmy się”. Uczestnicy będą mogli nawiązać kontakty i budować relacje z rówieśnikami, a rodzice a rodzice wymienią się doświadczeniami.
Zlot odbędzie się w sobotę 18 maja br. w godz. 11.00–15.00 na terenie Łódzkiej Szkoły dla Słabowidzących i Niewidomych przy ul. Dziewanny 24 w Łodzi.
Planowane spotkanie to możliwość zdobycia przez rodziców nowej wiedzy na temat problemów wzroku, dostępnych terapii, technologii wspomagających oraz strategii radzenia sobie z wyzwaniami codziennego życia. Zarówno uczestnicy, jak i ich rodzice będą mogli skorzystać z warsztatów, prezentacji i dyskusji prowadzonych przez specjalistów.
Organizatorzy zapewniają uczestnikom różnorodne atrakcje. W programie sporty dedykowane osobom z problemami wzrokowymi: tenis dźwiękowy, blind football i goalball.
Zgłoszenia udziału w zlocie należy dokonywać poprzez formularz:
https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=j6Kv4zVAOEuNVEofbTZGI6g_xAPfpNFDu4ag3fD85y5UMExDRTFVS0RaRUZVWkZHR1dQWkhRV041Mi4u
lub wysyłając zgłoszenie na adres e-mail: stow.spojrzenie@gmail.com lub telefonicznie pod nr 42 657 79 41.
Ruszył nabór do nowej edycji projektu „Centrum im. Ludwika Braille’a”. Inicjatywa służy zwiększeniu umiejętności i kompetencji osób z dysfunkcją narządu wzroku i nie tylko. Wśród różnorodnych form pomocy będą np.: zajęcia językowe, komputerowe czy orientacji przestrzennej.
W ramach inicjatywy beneficjenci mogą skorzystać z:
Fundacja Szansa – Jesteśmy Razem zaprasza do udziału w projekcie „Ku samodzielności i dostępności!”. Celem działania jest podniesienie poziomu samodzielności u osób z niepełnosprawnościami poprzez prowadzenie nowoczesnej, spersonalizowanej rehabilitacji dla beneficjentów na terenie całej Polski oraz umożliwienie im skorzystania z poradnictwa.
W ramach projektu organizatorzy oferują:
Pierwszy na świecie symulator szkoleniowy do badań siatkówki wcześniaków to nowy nabytek Kliniki Okulistyki w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Poznaniu. Aparatura została zakupiona przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Sprzęt posłuży do nauki lekarzy wykonujących skomplikowane operacje u małych pacjentów.
Klinika Okulistyki USzK w Poznaniu jako jeden z ośrodków wykonujących najwięcej tego typu badań została obdarowana supernowoczesnym sprzętem, aby jeszcze sprawniej wykonywać diagnostykę i edukować lekarzy.
„Przeprowadzenie badania oftalmoskopii pośredniej u wcześniaka wymaga precyzyjnych zdolności i umiejętności interpretacji odwróconego obrazu siatkówki. Jednocześnie badanie musi być przeprowadzone szybko i umiejętnie, aby zminimalizować stres u małego pacjenta. Zakupiony symulator odtwarza wszystkie istotne aspekty scenariusza badania. Zapewnia tym samym okulistom realistyczne, ale wolne od ryzyka, doświadczenie szkoleniowe. Model do nauki symuluje również w trakcie badania np. płacz dziecka, czy drgania gałki ocznej” – takie informacje można przeczytać na profilu informacyjnym szpitala.
W ośrodku na ul. Szamarzewskiego pomocy mogą szukać pacjenci z odwarstwieniem siatkówki. Wykonuje się tu ponad 300 operacji odwarstwienia siatkówki metodą konwencjonalną i ok. 300 zabiegów metodą witrektomii. Dodatkowo ponad 400 witrektomii jest przeprowadzanych w ramach leczenia krwotoków do ciała szklistego u pacjentów z cukrzycą, zakrzepem naczyń siatkówki czy po urazach. Pacjenci mają tu możliwość skorzystania z kompleksowego zaopatrywania urazów gałki ocznej, w tym usuwania ciał obcych wewnątrzgałkowych, najnowocześniejszymi metodami pozwalającymi na zachowanie widzenia. Leczy się tu też kompleksowo nowotwory narządu wzroku.
JR/Centrum Komunikacji PZN
Polski Związek Niewidomych po raz kolejny objął patronatem kampanię edukacyjną „W kobiecym interesie”. W ramach akcji w maju wyruszył w trasę mobilny gabinet ginekologiczny dostosowany do potrzeb kobiet z niepełnosprawnościami.
Hasło 6. edycji „Powiedz jej o tym!” zwraca uwagę na fakt, że otwarta rozmowa z bliską osobą pomogłaby przezwyciężyć strach przed badaniami profilaktycznymi. Według badań aż 70% Polek i Polaków zgadza się z tą tezą.
Jak wynika z raportu wykonanego na zlecenie firmy Gedeon Richter Polska „Rozmowy Polek i Polaków o zdrowiu intymnym” ponad połowa ankietowanych kobiet nie zrobiła w ciągu ostatniego roku USG ginekologicznego ani cytologii. Co więcej, połowa respondentek nigdy nie zbadała się pod kątem chorób wenerycznych. 12% mieszkanek wsi zadeklarowało, że w ogóle nie odwiedza gabinetu ginekologicznego.
– Brak regularnych kontroli ginekologicznych to niepokojące zjawisko, które obserwujemy od lat. Profilaktyka zdrowia intymnego jest kluczowa z punktu widzenia wczesnego wykrywania problemów zdrowotnych i skutecznego leczenia. Interwencja na czas jest w stanie zapobiec rozwojowi poważnych zmian, włączając te nowotworowe, co może być decydujące dla życia pacjentek lub znacząco poprawić ich codzienne funkcjonowanie – zauważa lek. Joanna Bonarek-Sztaba, ginekolog-położnik.
Z bezpłatnych konsultacji i badań w ramach dotychczasowych edycji kampanii „W kobiecym interesie” skorzystało 1584 kobiet, w tym 204 zostały skierowane do szpitala na dalsze badania.
W ramach tegorocznej akcji realizowanej przez firmę Gedeon Richter prowadzono cykle bezpłatnych konsultacji z pakietem badań ginekologicznych (badanie piersi, USG ginekologiczne i cytologia płynna). Można było je wykonać w mobilnym gabinecie ginekologicznym. W tym roku „gabinet na kółkach” odwiedził siedem miast w województwach: lubelskim, świętokrzyskim i mazowieckim. Więcej o kampanii na stronie: wkobiecyminteresie.pl.
ABM/Centrum Komunikacji PZN
Obecnie w całej Polsce trwa badanie potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przeprowadzane jest ono na zlecenie PFRON. Zapraszamy chętnych do wypełnienia ankiety, a także do udziału w rozmowach.
Badanie to ma kluczowe znaczenie dla poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnościami w naszym kraju. Uzyskane informacje pozwolą na lepsze dopasowanie wsparcia do rzeczywistych potrzeb adresatów. Badanie jest adresowane do osób z niepełnosprawnościami w wieku od 16 do 65 lat.
W ramach przedsięwzięcia organizatorzy przeprowadzają indywidualne wywiady pogłębione i dyskusje grupowe (badanie jakościowe), a także wywiady ankietowe (badanie ilościowe) z osobami z różnymi niepełnosprawnościami.
Badacze zachęcają do wypełnienia formularza: https://badanie.panelankietowy.pl/index.php?r=survey/index&sid=858471&token=OzN0052
W razie pytań należy się kontaktować z Natalią Pizło, tel.: 789 362 649, e-mail: n.pizlo@fastsolutions.com.pl.
W razie potrzeby zweryfikowania w PFRON-ie informacji odnośnie badania można kontaktować się z Krzysztofem Kanabajem, tel.: 883 847 974, e-mail: Krzysztof.Kanabaj@pfron.org.pl
Wersja offline wygenerowana automatycznie.
Copyright © 2023 Biuletyn Informacyjny PZN. Wszelkie prawa zastrzeżone.