Skocz do spisu treści

Biuletyn Informacyjny PZN

BIP nr 6(317), marze 2024

Redakcja:
Joanna Rodzewicz [redaktor prowadzący]
Kamila Wiśniewska
Małgorzata Przybyszewska


Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: (22) 635 60 38
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl


Biuletyn Informacyjny PZN współfinansowany ze środków PFRON.


Spis treści

Polski Związek Niewidomych: Życzenia Wielkanocne
Polski Związek Niewidomych: 1,5% dla organizacji pożytku publicznego
Polski Związek Niewidomych: Krakowska szkoła masażu ma już 70 lat!
Polski Związek Niewidomych: VI zjazd w ramach szkolenia instruktorów czynności życia
Instytut Tyflologiczny PZN: Za nami X edycja festiwalu O.K.U.L.A.R.
Instytut Tyflologiczny PZN: Dbajmy o rozwój dzieci
Tyflogaleria PZN: Zaproszenie na koncert
Od marca wyższe emerytury i renty
Spotkanie Rady Konsultacyjnej z Łukaszem Krasoniem
Głosowanie w wyborach samorządowych – uprawnienia osób z niepełnosprawnościami
Konferencja „Postęp w dostępności kultury” już za nami
Gabinety ginekologiczne powinny być dostępne dla pacjentek z niepełnosprawnościami
PZPN zaprasza kibiców z niepełnosprawnościami na mecze piłki nożnej
Z żalem żegnamy



Polski Związek Niewidomych: Życzenia Wielkanocne

„To ten anioł w bieli świetlistej
żaglem skrzydeł światu zaszumiał:
Nie masz Go tu, bowiem zmartwychwstał!
Alleluja! Alleluja! […]”

M.J. Kononowicz, Oratorium Wielkanocne

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzę Państwu, aby ten szczególny czas upłynął w spokoju, dostatku i w atmosferze rodzinnej miłości, aby każdy dom wypełniało radosne świętowanie.

Niech radość triumfu nad złem wypełni mocą wszystkie serca.
Niech wiara w naukę Jezusa Chrystusa będzie drogą prawdy i życia.

Prezes Zarządu Głównego PZN i Redakcja Czasopism

wróć do spisu treści



Polski Związek Niewidomych: 1,5% dla organizacji pożytku publicznego

1,5% to drobna część podatku dochodowego od osób fizycznych, którą podatnik może przekazać wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego.

1,5% – tak niewiele, a jednocześnie tak dużo. Dzięki niemu można zmienić życie niejednej osoby, dlatego przekazując ten ułamek podatku na Polski Związek Niewidomych, pośrednio dajecie Państwo wsparcie wszystkim, którzy korzystają z naszej pomocy. Służymy wsparciem osobom niewidomym, tracącym wzrok oraz ich bliskim. Pomagamy w adaptacji do nowych warunków życia. Uwrażliwiamy na potrzeby niewidomych i słabowidzących, prowadząc warsztaty edukacyjne dla osób widzących. Realizujemy różnorodne projekty włączające osoby z dysfunkcją narządu wzroku w życie społeczne i zawodowe.
Przekazując 1,5% z własnego rozliczenia rocznego PIT, podatnik nic nie traci. Przekazuje jedynie kwotę, którą i tak musiałby oddać na rzecz Skarbu Państwa.

1,5% można przekazać na Polski Związek Niewidomych, wpisując w odpowiedniej rubryce zeznania podatkowego za rok 2022 nr KRS 0000042049 oraz wyliczoną kwotę. Te same dane można również umieścić w odpowiednich polach zeznania podatkowego przygotowanego dla każdego płatnika przez Krajową Administrację Skarbową. Dziękujemy!

wróć do spisu treści



Polski Związek Niewidomych: Krakowska szkoła masażu ma już 70 lat!

Małopolska Policealna Szkoła Masażu z Oddziałami Integracyjnymi w Krakowie obchodziła w marcu swój jubileusz. Uroczystości trwały przez trzy dni. 15 marca br. symbolicznie została przecięta wstęga, a zaproszeni goście mogli zwiedzić wyremontowane pomieszczenia. Było co oglądać!

Małopolska Policealna Szkoła Masażu przez lata wykształciła ponad 4 tys. techników masażystów. Obecnie w placówce kształcą się zarówno osoby widzące, jak i słabowidzące oraz niewidome. Łącznie istnieje sześć integracyjnych oddziałów.

Podczas uroczystości symbolicznego przecięcia wstęgi w odnowionej placówce dokonali m.in.: senator Stanisław Bisztyga – radny województwa małopolskiego, Dariusz Styrna – dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Agata Tatara – kierownik zespołu z Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego oraz Krzysztof Kipiel – dyrektor MPSM.

Następnie świętowanie przeniosło się na deski Opery Krakowskiej, gdzie uczestnicy wydarzenia mogli m.in. wysłuchać wspomnień absolwentów, obejrzeć odtańczonego krakowiaka i wysłuchać koncertu instrumentalnego.
W obchodach w Krakowie wzięli udział: Andrzej Brzeziński prezes ZG PZN oraz Kamila Wiśniewska kierownik Centrum Komunikacji PZN.

Gratulujemy jubileuszu! Życzymy kolejnych lat tak wspaniałego rozwoju placówki i wielu absolwentów z wysokimi kompetencjami, którzy w przyszłości ukończą tę szkołę.

KW/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Polski Związek Niewidomych: VI zjazd w ramach szkolenia instruktorów czynności życia

Na początku marca odbył się – VI już – zjazd uczestników w ramach projektu „Zrób to sam 2 – szkolenie instruktorów czynności życia codziennego”.

Za nami kolejne zajęcia w ramach szkolenia instruktorów życia codziennego. Ten zjazd miał już kończyć projekt, jednak okazało się, że jest potrzeba organizacji jeszcze kolejnych praktyk i (po uzyskaniu zgody od organizacji PFRON) zrealizowane zostało spotkanie podsumowujące.

Przedostatni zjazd odbył się w dniach 1–3 marca br. Tym razem uczestniczki zapoznały się z następującymi zagadnieniami:


Przeprowadzone zostały również zajęcia uzupełniające z zagadnień, które chciały przećwiczyć uczestniczki projektu: wiązanie butów, smarowanie chleba, higiena, zajęcia domowe (mycie umywalki i toalety), nawlekanie igły i przyszywanie guzika.
Do zajęć, tak jak podczas poprzednich zjazdów, wykorzystane zostały symulatory widzenia i opaski. Do ćwiczeń wykorzystywaliśmy też: różnego rodzaju produkty spożywcze i higieniczne, akcesoria do czyszczenia obuwia, igły do szycia i ramki do podpisywania się. A także: gry dostosowane do potrzeb osób z problemami wzroku, aplikację Kino Dostępne oraz rozmaite pomoce do nauki.

W niedzielę rano odbył się egzamin teoretyczny, który składał się z 14 pytań. Liczba punktów, którą należało zdobyć, aby zaliczyć egzamin, to 30 na 51 możliwych (60%).

Cała niedziela przeznaczona była na praktyki. Do współpracy zaprosiliśmy osiem osób z problemami wzroku, które wcieliły się w potencjalnych klientów instruktorów czynności życia codziennego. Do przeprowadzenia praktyki przygotowano 39 zadań i wiele przedmiotów, które umożliwiały ich zrealizowanie. Uczestniczki szkolenia wykazały się zarówno wiedzą, umiejętnością nauczania czynności wskazanych w wylosowanych zadaniach, jak i zdolnościami nawiązywania relacji z klientem i tworzenia dobrej atmosfery.

Zajęcia prowadziły doświadczone specjalistki: dr Antonina Adamowicz Hummel, Małgorzata Białek, Mariola Łygas, dr Kamila Miller-Zdanowska i Agnieszka Zakrzewska.

Dziękujemy uczestnikom i kadrze za kolejne pracowite dni.
Przypominamy, że projekt dofinansowany jest ze środków PFRON.

Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN

wróć do spisu treści



Instytut Tyflologiczny PZN: Za nami X edycja festiwalu O.K.U.L.A.R.

W stolicy corocznie, już od dziesięciu lat, odbywa się Festiwal Ogólnopolskiego Konkursu Uzdolnionych Ludzi Artystycznie Różnorako – O.K.U.L.A.R. W tym roku Polski Związek Niewidomych ponownie objął patronatem to wydarzenie.

Organizatorami festiwalu są: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 8 dla Dzieci Słabowidzących im. dr Zofii Galewskiej w Warszawie oraz Fundacja Pomocy Dzieciom Słabowidzącym i Niewidomym przy SOSW nr 8 dla Dzieci Słabowidzących w Warszawie. Wydarzenie skierowane jest do uczniów niewidomych i słabowidzących w trzech kategoriach wiekowych: przedszkole i klasy I–III szkoły podstawowej, klasy IV–VIII szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowej. Celem konkursu jest promowanie talentów oraz inicjowanie twórczych kontaktów wśród dzieci i młodzieży z dysfunkcjami wzroku.

Tegoroczna – X już – edycja festiwalu odbyła się 14 marca w domu kultury KADR, pod hasłem: „Nic dwa razy się nie zdarza”. Była to niezwykła okazja do zaprezentowania swoich umiejętności z różnych dziedzin. W konkursie wzięły udział dzieci z całej Polski. Młodzi twórcy mogli wystąpić w wybranej kategorii: literackiej, plastycznej, fotograficznej, filmowej lub scenicznej.

W wydarzeniu uczestniczył Prezes ZG PZN Andrzej Brzeziński oraz Małgorzata Przybyszewska – redaktor prowadzący czasopism dziecięcych „Promyczek” i „Pod lupą”. Na scenie pojawiły się talenty tak niezwykłe, że aż trudno było uwierzyć, że to dzieje się naprawdę. Występom towarzyszyło mnóstwo emocji – od łez wzruszenia, po niepohamowaną radość. Jury, które oceniało konkursowiczów, miało twardy orzech do zgryzienia – wytypowanie zwycięzców było naprawdę niełatwym zadaniem.

Wszystkim zdobywcom nagród serdecznie gratulujemy. Rozwijajcie swoje umiejętności i dzielcie się nimi – świat was potrzebuje!

MP/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Instytut Tyflologiczny PZN: Dbajmy o rozwój dzieci

„Nie ma wątpliwości, że świat wokół nas się zmienia. W tej niepewnej rzeczywistości największą dbałość i troskę społeczeństwa powinno się pokładać w dzieciach. Ich właściwy rozwój jest gwarancją nie tylko biologicznej ciągłości pokoleń, ale także naszego trwania w kontekście kultury” – powiedziała na konferencji Agnieszka Karp-Szymańska.

22 marca br. w Bibliotece Narodowej miała miejsce konferencja „Oko na świat”– dla profesjonalistów pracujących na co dzień z literaturą dziecięcą.

Na wydarzeniu pojawili się przedstawiciele: czeskiego wydawnictwa Baobab, francuskiego MeMo, włoskiego Tipipittori, polskich wydawnictw: Tatarak, Widnokrąg, Wytwórnia, a także Biblioteki Narodowej i Warszawskiego Obserwatorium Kultury. W spotkaniu uczestniczyła także Małgorzata Przybyszewska, redaktor prowadzący czasopism dla dzieci i młodzieży „Promyczek” i „Pod lupą”, wydawanych przez Polski Związek Niewidomych.

Dyskusje toczyły się m.in. wokół tematów, takich jak: filozofie wydawnicze, współpraca z bibliotekami, aktualny stan czytelnictwa dzieci czy potrzeby oraz edukacja czytelnicza dzieci i młodzieży.

Z raportu „Stan czytelnictwa książek w Polsce w 2022 r.”, przeprowadzonego przez Bibliotekę Narodową, wynika, że nastąpił wzrost zainteresowania książkami wśród młodych osób w wieku 15–18 lat. Czytelnikami książek było 72% badanych nastolatków (60% w 2021 r.), 18% było intensywnymi czytelnikami – deklarowało czytanie 7 i więcej książek (5% w 2021 r.). Oznacza to duży wzrost.

Konferencja była okazją do integrowania środowiska, wymiany doświadczeń, określenia wspólnych celów oraz inspiracją do nowych projektów. Spotkanie odbyło się w ramach festiwalu Mały Koneser – pełnego spotkań, debat i refleksji nad literaturą dziecięcą.

MP/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Tyflogaleria PZN: Zaproszenie na koncert

Tyflogaleria PZN zaprasza miłośników muzyki klasycznej na koncert sopranistki i wokalistki jazzowej Anny Maruchy. Uczestnicy będą mogli wysłuchać koncertu pt. „Polskie pieśni Fryderyka Chopina”.

Wydarzenie odbędzie się 23 kwietnia br. o godz. 17.00 w Tyflogalerii PZN w Warszawie.

Anna Marucha − sopranistka i wokalistka jazzowa, kompozytorka, producentka muzyczna oraz pedagog. Współpracuje z uznanymi polskimi muzykami, realizując autorskie projekty muzyczne. Artystka jest absolwentką wydziału wokalnego Akademii Muzycznej w Katowicach. Swój warsztat wokalny szlifowała występując zarówno z własnymi repertuarem, jak i śpiewając światowe standardy muzyki jazzowej i bluesowej. Występowała na ogólnopolskich festiwalach oraz gościła w licznych programach muzycznych w radiu i telewizji.

Wokalistka ma na swoim koncie kilka autorskich albumów oraz nagrań gościnnych, które zdobyły uznanie krytyków. Anna Marucha posiada w swoim repertuarze pieśni i arie operowe takich kompozytorów jak m.in.: W.A, Mozart, A. Vivaldii, S Rachmaninow, A. Dvorak, J. Massenet, G. Puccini oraz V. Bellini.

Artystka w trakcie koncertu zaprezentuje zbiór pieśni Fryderyka Chopina skomponowanych na głos (sopran i tenor) oraz fortepian. Pieśni powstały do słów znanych polskich poetów epoki romantyzmu m.in. Stefana Witwickiego. Na koncercie Anna Marucha zaśpiewa 14 wybranych pieśni. Akompaniować jej będzie na fortepianie − Danuta Dobrowolska-Marucha (mama artystki).

Danuta Dobrowolska-Marucha jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Pracę pedagogiczną rozpoczęła w PPSM im. E. Młynarskiego, a od roku 1967 r. w Warszawskiej Akademii Muzycznej, gdzie przeszła wszystkie stopnie kariery akademickiej − od asystenta do profesora zwyczajnego. Od 1995 r. Danuta Dobrowolska-Marucha jest też profesorem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu. Wstęp wolny.

Tyflogaleria PZN, Warszawa, ul. Konwiktorska 7; tel. 22 831–22–71 w. 258, e-mail: tyflogaleria@pzn.org.pl

wróć do spisu treści



Od marca wyższe emerytury i renty

Od 1 marca br. nastąpiła waloryzacja rent i emerytur. Przeprowadzana jest ona z urzędu – nie trzeba składać żadnego wniosku. Świadczenia wzrosną o 12,12 proc.

Waloryzacji podlegają świadczenia długoterminowe, czyli m.in. emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne i socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne. Waloryzacja obejmuje również dodatki do tych świadczeń, np. dodatek pielęgnacyjny.

Wskaźnik waloryzacji zależy od średniorocznej inflacji dla gospodarstw emerytów i rencistów za poprzedni rok, powiększonej o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. W marcu br. emerytury i renty zostaną podniesione procentowo. Ostateczna wysokość wskaźnika wynosi 112,12 proc.

Aby świadczenie zostało zwaloryzowane, nie trzeba składać wniosków – odbywa się to automatycznie. Każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję o nowej wysokości swojej emerytury lub renty. Wysyłka decyzji rozpocznie się w kwietniu. Wraz z decyzjami o waloryzacji ZUS wyśle również decyzje o przyznaniu tzw. trzynastej emerytury. Informację o swoim świadczeniu można też sprawdzić na swoim koncie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Nastąpił wzrost m.in.:


Źródło: ZUS

wróć do spisu treści



Spotkanie Rady Konsultacyjnej z Łukaszem Krasoniem

‒ Bardzo mnie bolało, że w ostatnich latach dialog społeczny praktycznie nie istniał. Wśród naszych obywateli mamy ekspertów, w przestrzeni publicznej pojawia się tyle mądrych głosów, a politycy w ukryciu, w nocy zatwierdzali plany wbrew obywatelom. Wierzę, że są to czasy minione ‒ powiedział Łukasz Krasoń, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

W marcu odbyło się pierwsze posiedzenie Krajowej Rady Konsultacyjnej, w trakcie którego Łukasz Krasoń przedstawił plan prowadzonych prac. W czasie spotkania członkowie Rady zatwierdzili stanowiska w sprawie obywatelskiego projektu o zmianie ustawy o rencie socjalnej. Odnieśli się też do projektu ustawy o asystencji osobistej. Kwestiami podnoszonymi na posiedzeniu była także sytuacja organizacji pozarządowych oraz wyzwania pracodawców związane z zatrudnieniem osób z niepełnosprawnościami.

‒ Chcę, byśmy postrzegali się jako partnerzy. Nie chcę przychodzić do was, bo tak wynika z ustawy, a chcę by to było partnerstwo, bo tylko wspólnie przez te zakręty możemy przebrnąć. Chciałbym, byśmy tutaj mogli się pokłócić, nie zgodzić, abyśmy wspólnie wypracowywali rozwiązania, a także byśmy pokazali, że jesteśmy w stanie rozmawiać na trudne tematy ‒ zwrócił się Łukasz Krasoń do uczestników spotkania.

– Orzecznictwo to element wpisany w umowę koalicyjną. Będziemy mieli 500 mln zł z UE, byśmy mogli stworzyć nowy system orzecznictwa. Aby nie było tak, że w różnych miejscach w kraju będą orzekać na różne sposoby. Rolą państwa nie jest to, by naklejać naklejkę i wrzucać do szafy, a podać rękę, zdiagnozować i wspomóc w rozwoju. Chciałbym, aby osoby z niepełnosprawnością wiedziały, jakie możliwości przed nimi stoją – powiedział w trakcie spotkania Łukasz Krasoń.

Źródło: MRPiPS

wróć do spisu treści



Głosowanie w wyborach samorządowych – uprawnienia osób z niepełnosprawnościami

Poniżej zamieszczamy uprawnienia osób z niepełnosprawnościami głosujących w wyborach samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia br.

Wyborca niepełnosprawny wpisany do rejestru wyborców w danej gminie ma prawo do uzyskiwania informacji o:

Informacje te przekazywane są wyborcy, na jego wniosek, przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) telefonicznie lub w drukowanych materiałach informacyjnych, w tym w formie elektronicznej. Wniosek powinien zawierać: nazwisko, imię (imiona) oraz adres stałego zamieszkania wyborcy. Informacje powyższe są także udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej gminy oraz podawane do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty.

Wybór lokalu wyborczego
Wyborca niepełnosprawny może głosować osobiście w wybranym przez siebie lokalu wyborczym, w tym także w lokalu dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wcześniej należy jednak złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania, w okręgu wyborczym właściwym ze względu na miejsce stałego zamieszkania. Wniosek składa się w urzędzie gminy najpóźniej do 4 kwietnia br.

Informacja o lokalach obwodowych komisji wyborczych dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych dostępna jest w Biuletynie Informacji Publicznej gminy oraz w obwieszczeniu wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Umieszczona jest również na stronie: https://wybory.gov.pl/samorzad2024/pl/obwodowe/wyszukiwarka.

Nakładka na kartę do głosowania, sporządzona w alfabecie Braille’a
Wyborca niepełnosprawny może głosować przy użyciu nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a. Obwodowa komisja wyborcza wraz z kartą do głosowania wydaje ją wyborcy na jego prośbę. Po oddaniu głosu należy ją zwrócić.

Pomoc innej osoby
Wyborcy niepełnosprawnemu, na jego prośbę, może pomagać w głosowaniu w lokalu wyborczym inna osoba, również niepełnoletnia. Pomoc nie może jednak polegać na sugerowaniu wyborcy sposobu głosowania lub na głosowaniu w zastępstwie wyborcy.
Dopuszczalne jest, aby na życzenie wyborcy, w pomieszczeniu za zasłoną przebywała osoba udzielająca pomocy. Nie mogą być to jednak: członek komisji, mąż zaufania ani obserwator społeczny.
Na prośbę wyborcy niepełnosprawnego, komisja jest zobowiązana do przekazania ustnie treści obwieszczeń w zakresie informacji o komitetach wyborczych, które biorą udział w wyborach oraz o zarejestrowanych kandydatach i listach.

Prawo do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego i transportu powrotnego w gminie, w której w dniu wyborów nie funkcjonuje gminny przewóz pasażerski.

Wyborcy o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz ci, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat, mają prawo do bezpłatnego transportu z miejsca zamieszkania do lokalu wyborczego.
Transport do lokalu i transport powrotny zapewnia wójt (burmistrz, prezydent miasta) gminy, w której w dniu wyborów nie funkcjonuje gminny przewóz pasażerski. Wyborcy niepełnosprawnemu, którego stan zdrowia nie pozwala na samodzielną podróż, może towarzyszyć opiekun.
Zamiar skorzystania z prawa do transportu do lokalu powinien zostać zgłoszony przez wyborcę właściwemu wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) najpóźniej w 13. dniu przed dniem wyborów, tj. do 25 marca br. Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej.

Osoba z niepełnosprawnością ma też prawo do głosowania korespondencyjnego. Zamiar ten powinna zgłosić komisarzowi wyborczemu do 25 marca br. Wyborca taki może też głosować przez pełnomocnika, wtedy powinien on złożyć wniosek do 29 marca br.

Szczegółowe informacje o uprawnieniach osób z niepełnosprawnościami znajdują się w dokumencie Państwowej Komisji Wyborczej na stronie: https://wybory.gov.pl/samorzad2024/pl/pkw_aktualnosci/57249.

Wnioski dotyczące pełnomocnictwa i zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego umieszczono na stronie: https://wybory.gov.pl/samorzad2024/pl/pkw_aktualnosci/57249.

Źródło: PKW
JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Konferencja „Postęp w dostępności kultury” już za nami

– Społeczeństwo się starzeje, a my musimy się na to przygotować. Dlatego potrzebny jest postęp w dostępności. Kiedyś każdy z nas będzie seniorem i będzie zmagał się z jakąś dysfunkcją. Dlatego dostępna oferta instytucji kultury to rozwiązanie, które jest tak naprawdę dla wszystkich – tłumaczył na konferencji Robert Zarzecki, prezes Fundacji Widzimy Inaczej.

Konferencja „Postępność. Postęp w dostępności kultury” odbyła się 18 marca br. w Warszawie. Jej organizatorami byli: Fundacja Widzimy Inaczej oraz Muzeum Historii Polski.

− Na świecie jest 36 mln osób niewidomych oraz 250 mln osób słabowidzących. To ogromna rzesza ludzi, którzy są potencjalnymi odbiorcami ofert galerii i instytucji muzealnych. Marzę o świecie, gdzie na wystawach zapraszają do dotykania eksponatów. Wtedy osoby z dysfunkcją wzroku będą mogły odbierać sztukę na równi z osobami widzącymi – opowiadał na początku konferencji Robert Zarzecki z Fundacji Widzimy Inaczej.

Dawid Pieper, prezes Fundacji „Prowadnica” zrzeszającej osoby niewidome, opowiadał o tworzeniu nowoczesnych rozwiązań dla osób z dysfunkcją narządu wzroku wykonanych przy pomocy druku 3D.
Monika Matusiak z Fundacji Wielozmysły miała prezentację na temat tworzonych przez artystki pomocy dotykowych i tyflografik przybliżających dzieła sztuki osobom niewidomym.
Ignacy Lipowiecki, naukowiec z Politechniki Warszawskiej tłumaczył zebranym, jak wykorzystuje skaner 3D do tworzenia modeli zabytków, artefaktów czy dzieł sztuki.

− Na początku wykonuje się skan 3D, potem edycję wykonanego modelu, następnie drukuje się obiekt na drukarce 3D, a na końcu odbywa się dopracowanie gotowego modelu – mówił specjalista.
Wśród prelegentów była również Wioletta Jóźwiak, koordynatorka dostępności z Muzeum Polin oraz Pola Zygmunt, koordynatorka dostępności z Muzeum Azji i Pacyfiku. Ekspertki opowiadały, jaką ofertę mają te instytucje dla osób z niepełnosprawnościami.

W czasie przerwy zainteresowani mogli obejrzeć pomoce dotykowe dla osób niewidomych, m.in. makiety budynków, repliki rzeźb, tyflografiki oraz wydruki 3D.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu POSTĘPNOŚĆ (postęp + dostępność) realizowanego przez Fundację Widzimy Inaczej we współpracy z Politechniką Warszawską i ANV Production.

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Gabinety ginekologiczne powinny być dostępne dla pacjentek z niepełnosprawnościami

Pacjentki z niepełnosprawnościami wskazują na problem z dostępnością gabinetów ginekologicznych. Standardy dostępności gabinetów lekarskich i większych podmiotów leczniczych powinny znaleźć się w aktach prawa powszechnie obowiązującego. Rzecznik praw obywatelskich interweniuje w tej sprawie i wysyła pismo do minister zdrowia.

Rzecznik kontynuuje dialog z resortem zdrowia w sprawie konieczności uwzględniania indywidualnych potrzeb osób z niepełnosprawnościami w dostępie do świadczeń zdrowotnych. Szczególnie podkreśla wymagające poprawy uwarunkowania związane z opieką ginekologiczną i położniczą. Gabinety nie są dostępne architektonicznie, nie są wyposażone w: fotele ginekologiczne umożliwiające ich obniżanie, podnośniki służące do przesadzania na fotel oraz wagi krzesełkowe.

Przepisy przewidują obowiązek zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami również w placówkach ochrony zdrowia. Można to zrealizować poprzez opracowanie standardów dostępności i podniesienie ich do rangi przepisów powszechnie obowiązujących. Uzyskiwanie środków publicznych w ramach umów z NFZ powinno zawierać kwestie zapewnienia dostępności. Warto również rozważyć premiowanie placówek, które standardy te spełniają.

Należałoby też zadbać, uważa rzecznik praw obywatelskich, o niezwłoczne wprowadzenie rozwiązań przejściowych. Jedną z takich inicjatyw wartych upowszechnienia było uruchomienie przez organizację społeczną mobilnych, dostępnych gabinetów ginekologicznych.

Kolejnym poważnym wyzwaniem, z jakim mierzą się pacjentki z niepełnosprawnościami, jest komunikacja z personelem medycznym. Działania powinny obejmować zarówno szkolenia z wiedzy o różnych niepełnosprawnościach, sposobu komunikacji, jak również formach udzielania informacji o stanie zdrowia i wybranym sposobie leczenia oraz udostępniania dokumentacji medycznej zgodnie z potrzebami.

Rozwiązaniem ułatwiającym komunikację z personelem medycznym, proponowanym przez środowisko osób z niepełnosprawnościami, jest wydłużenie czasu wizyty dla takich pacjentek. Należałoby zatem dążyć do ujęcia tych treści w programach nauki na kierunkach medycznych.

Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek prosi minister zdrowia Izabelę Leszczynę o analizę tych problemów i ustosunkowanie się do nich.

Źródło: RPO

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



PZPN zaprasza kibiców z niepełnosprawnościami na mecze piłki nożnej

Polski Związek Piłki Nożnej oraz Federacja Kibiców Niepełnosprawnych przygotowali wspólnie program Klub Bez Barier. Dzięki takim działaniom PZPN liczy na wzrost udziału kibiców z niepełnosprawnościami w meczach piłki nożnej.

Program Klub Bez Barier jest skierowany do klubów piłkarskich szczebla centralnego. Głównym celem przedsięwzięcia jest upowszechnianie i promocja dostępności oferty klubów dla kibiców z niepełnosprawnościami. Zamierzeniem jest również nagradzanie klubów wrażliwych na potrzeby takich odbiorców.

– Nasze stadiony i kluby są dostępne dla wszystkich, dlatego zachęcamy osoby z niepełnosprawnościami do uczestnictwa w meczach i wspólnego przeżywania piłkarskich emocji na trybunach – mówi Cezary Kulesza, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Uczestnikiem programu może być każdy klub piłkarski, który bierze udział w rozgrywkach ligowych na szczeblu centralnym: męskich − PKO BP Ekstraklasy, Fortuna 1 Ligi i Fortuna 2 Ligi oraz kobiecych − Orlen Ekstraligi Kobiet, Orlen 1 Ligi Kobiet i Orlen 2 Ligi Kobiet. Udział w programie jest dobrowolny, by w nim uczestniczyć należy złożyć wniosek. Certyfikat Klub Bez Barier będzie przyznawany na rok.

– Komisja będzie oceniała i weryfikowała spełnienie kryteriów programu, m.in. na podstawie zgłoszeń, opinii delegatów oraz doświadczeń przedstawicieli Federacji Kibiców Niepełnosprawnych – tłumaczy Dariusz Łapiński, koordynator ds. kibiców PZPN.
Z ramienia Federacji Kibiców Niepełnosprawnych do komisji wejdzie Wojciech Grabowski.

W ostatnich latach PZPN wraz z FKN uruchomili kilka innych programów cennych dla środowiska osób z niepełnosprawnościami. Były to m.in.: sektor „Easy Access”, usługa audiodeskrypcji na meczach reprezentacji Polski, kampania „Stadiony bez barier” i sektor „Dla nas nie ma barier” na PGE Narodowym.

Źródło: PZPN

wróć do spisu treści



Z żalem żegnamy

Z głębokim smutkiem informujemy, że w dniu 21 marca br., w wieku 65 lat zmarła Elżbieta Gawlińska, długoletni pracownik Zakładu Wydawnictw i Nagrań Polskiego Związku Niewidomych, a następnie sklepu OKULAR.

Nabożeństwo żałobne odbędzie się 2 kwietnia br. o godz. 11.50 w murowanym kościele Św. Wincentego na Bródnie w Warszawie przy ul. Św. Wincentego 83. Potem nastąpi odprowadzenie Zmarłej do grobu rodzinnego na cmentarzu miejscowym.

Polski Związek Niewidomych składa rodzinie i bliskim szczere kondolencje.

wróć do spisu treści

Wersja offline wygenerowana automatycznie.
Copyright © 2023 Biuletyn Informacyjny PZN. Wszelkie prawa zastrzeżone.