Skocz do spisu treści

Biuletyn Informacyjny PZN

BIP nr 4(315), luty 2024

Redakcja:
Joanna Rodzewicz [redaktor prowadzący]
Kamila Wiśniewska
Małgorzata Przybyszewska


Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: (22) 635 19 10, (22) 831 22 71 wew. 253
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl


Biuletyn Informacyjny PZN współfinansowany ze środków PFRON.


Spis treści

Polski Związek Niewidomych: Europejska Unia Niewidomych obradowała w Lizbonie
Polski Związek Niewidomych: 1,5% dla organizacji pożytku publicznego
Instytut Tyflologiczny PZN: Udział przedstawicieli PZN w wydarzeniach z obszaru zdrowia
Instytut Tyflologiczny PZN: Spotkanie z Rzecznikiem Finansowym
Instytut Tyflologiczny PZN: Udział w Spotkaniu Liderów Organizacji Pacjentów
Okręg Wielkopolski PZN: Zaproszenie dla seniorów
Koło PZN w Starachowicach: Nowa siedziba
W trosce o wzrok mieszkańców Mazowsza
Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami w urzędach
Zaproszenie na konferencję z cyklu Tyfloedukacja − ocena i funkcjonowanie osób słabowidzących i niewidomych
W świecie audiobooków i e-booków
Posłuchaj podcastów o najnowszej historii Polski
BlindShell Classic 2 – trochę smartfon a trochę klasyczny telefon
Życie kibica. Z Legią w sercu
Warszawiacy z niepełnosprawnością mogą skorzystać z pomocy asystenta



Polski Związek Niewidomych: Europejska Unia Niewidomych obradowała w Lizbonie

Walne Zgromadzenie Europejskiej Unii Niewidomych (EBU) odbyło się w Lizbonie. Wybrano na nim nowe władze organizacji. Była to okazja do świętowania 40-lecia EBU, podsumowania działalności, a także do dyskusji o tym, jakie działania należy podjąć w przyszłości.

Wydarzenie odbyło się w dniach 12−14 lutego br. Gospodarzem zgromadzenia było ACAPO – Portugalskie Stowarzyszenie Niewidomych i Słabowidzących. Spotkanie odbyło się pod hasłem: „Zaangażowanie, równowaga, jedność, 40 lat doświadczeń oraz wizja przyszłości”.

Była to jedna z największych imprez, jakie organizacja kiedykolwiek zorganizowała. 32 narodowe delegacje były reprezentowane przez 132 delegatów. Przedstawicielami Polskiego Związku Niewidomych byli: prezes Andrzej Brzeziński, wiceprezesi: Magdalena Orzeszko, Józef Małosek, Wojciech Czajkowski, Piotr Kopyciński i przewodnicząca Głównej Komisji Rewizyjnej – Elżbieta Bania.

Pierwszego dnia zaprezentowano i przedyskutowano szereg kluczowych dokumentów, w tym sprawozdanie zarządu za lata 2019–2023, a także projekt planu strategicznego na lata 2024−2027. Drugiego dnia odbyło się głosowanie i wybory przedstawicieli do: zarządu EBU, Komitetu Nominacyjnego oraz Komitetu Wykonawczego Światowej Unii Niewidomych.

Wyniki wyborów XII Walnego Zgromadzenia EBU
Prezesem EBU została 36-letnia Tytti Matsinen z Finlandii. Pierwszym wiceprezesem − Barbara Martin Munoz z Hiszpanii, drugim wiceprezesem − Kevin Kelly z Irlandii, Marię Thorstensson ze Szwecji wybrano na sekretarza generalnego, a Rolanda Studera na skarbnika. Na ośmiu zwykłych członków zarządu zostali wybrani: Sabine Stroem (Niemcy), Jakob Rosin (Estonia), Anja Ursic (Słowenia), David Aldwinckle (Wielka Brytania), Andreas Havsberg (Norwegia), Hubert Perfler (Włochy), Sinan Tafaj (Albania) oraz Dagmara Filgasova (Czechy).

Do Komitetu Wykonawczego WBU wybrano: Tytti Matsinen, Marię Thorstensson, Rolanda Studera, Rodrigo Santosa (Portugalia).

Do Komitetu Nominacyjnego wybrano: Rudolfa Volejnika (Czechy), Karolinę Doltar Smit (Słowenia), Marjakaisa Matthiassona (Islandia), Johna Heilbrunna (Dania). Przewodniczącym Komitetu Nominacji została Luana Schena (Szwajcaria).

W trakcie wydarzenia wygłoszono wiele interesujących prezentacji, dotyczących m.in. sztucznej inteligencji. Pierwsza wiceprezes Barbara Martin Munoz (Hiszpania) przedstawiła strategię pozyskiwania funduszy na działalność organizacji. Zaprezentowani zostali też pracownicy biura EBU w Paryżu. Odbyły się również panele dyskusyjne na dwa ważne tematy: „EBU po upadku żelaznej kurtyny” oraz „O rozwoju EBU w czasach kryzysów w Europie”. Uczestnicy dyskutowali także o współpracy krajów Unii Europejskiej i tych spoza tego obszaru.

W tym samym czasie, w którym trwało Walne Zgromadzenie, w osobnej sali odbywała się wystawa „Accessible Technology”, a Europejski Bank Centralny prowadził testy z udziałem osób niewidomych i słabowidzących dotyczące przyszłych banknotów EURO.

Anna Powierża/Instytut Tyflologiczny PZN

wróć do spisu treści



Polski Związek Niewidomych: 1,5% dla organizacji pożytku publicznego

1,5% to drobna część podatku dochodowego od osób fizycznych, którą podatnik może przekazać wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego.

1,5% – tak niewiele, a jednocześnie tak dużo. Dzięki niemu można zmienić życie niejednej osoby, dlatego przekazując ten ułamek podatku na Polski Związek Niewidomych, pośrednio dajecie Państwo wsparcie wszystkim, którzy korzystają z naszej pomocy. Służymy wsparciem osobom niewidomym, tracącym wzrok oraz ich bliskim. Pomagamy w adaptacji do nowych warunków życia. Uwrażliwiamy na potrzeby niewidomych i słabowidzących, prowadząc warsztaty edukacyjne dla osób widzących. Realizujemy różnorodne projekty włączające osoby z dysfunkcją narządu wzroku w życie społeczne i zawodowe.
Przekazując 1,5% z własnego rozliczenia rocznego PIT, podatnik nic nie traci. Przekazuje jedynie kwotę, którą i tak musiałby oddać na rzecz Skarbu Państwa.

1,5% można przekazać na Polski Związek Niewidomych, wpisując w odpowiedniej rubryce zeznania podatkowego za rok 2022 nr KRS 0000042049 oraz wyliczoną kwotę. Te same dane można również umieścić w odpowiednich polach zeznania podatkowego przygotowanego dla każdego płatnika przez Krajową Administrację Skarbową. Dziękujemy!

wróć do spisu treści



Instytut Tyflologiczny PZN: Udział przedstawicieli PZN w wydarzeniach z obszaru zdrowia

W pierwszych miesiącach tego roku odbyło się wiele ważnych wydarzeń związanych z ochroną zdrowia, w których uczestniczyli przedstawiciele Instytutu Tyflologicznego PZN.

31 stycznia br. na Zamku Królewskim w Warszawie miała miejsce konferencja „Priorytety w ochronie zdrowia”. Uczestniczyli w niej m.in.: minister i wiceministrowie resortu zdrowia, posłowie, senatorowie, Rzecznik Praw Pacjenta, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej. W czasie konferencji mocno wybrzmiało to, że:


Do wielu z tych dokumentów PZN zgłaszał swoje uwagi.

7−8 lutego br. odbyło się XVIII Forum Organizacji Pacjentów organizowane przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Wydarzenie odbyło się z udziałem osób kształtujących politykę zdrowotną państwa m.in. ministra zdrowia, prezesa NFZ, Rzecznika Praw Pacjenta, ekspertów w obszarze zdrowia publicznego. Była to okazja dla liderów poszczególnych organizacji do zwrócenia uwagi na największe problemy, z jakimi spotykają się w swej działalności.
Dla nas szczególnie ważne były warsztaty dla liderów organizacji wspierających pacjentów zagrożonych utratą widzenia z powodu chorób siatkówki, w szczególności zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) oraz cukrzycowego obrzęku plamki (DME).

Zachęcamy osoby mające tego typu problemy do skorzystania z programu lekowego w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Należy wpisać w wyszukiwarkę „nfz program lekowy leczenie amd dme”. Wówczas trafimy na link do „Aktualności”, następnie do „Instrukcji wyszukiwania placówek realizujących program lekowy − leczenie pacjentów z chorobami siatkówki AMD i DME”. W instrukcji jest opisane, krok po kroku, co gdzie wpisać, jest link do strony „gdzie się leczyć” i co wypełnić. Link do programu lekowego: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/instrukcja-wyszukiwania-placowek-realizujacych-program-lekowy-leczenie-pacjentow-z-chorobami-siatkowki-amd-i-dme,8342.html.

W ramach forum przedstawiono także raport „Polki i Polacy, a choroby i zdrowie”, który powstał we współpracy Ośrodka Badań Socjomedycznych oraz Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. W badaniu zapytano o obawy dotyczące chorób oraz postawy zdrowotne. Wynika z niego, że największym źródłem obaw badanych jest choroba nowotworowa, udary mózgu oraz Alzheimer. W dalszej kolejności boimy się zachorowania na depresję oraz otyłość, a zdecydowanie najmniej chorób zakaźnych tj. HIV, grypy oraz COVID-19. W związku z chorobą, badani najbardziej obawiają się niepełnosprawności, utraty dochodów oraz uzależnienia od innych, a także śmierci i samotności.

W wyniku analizy zaobserwowano, że istnieje bardzo zróżnicowany poziom strachu związany z chorobami uznanymi przez WHO za aktualne zagrożenia dla globalnego zdrowia. A jednocześnie, biorąc pod uwagę faktory demograficzne, takie jak: płeć, wiek, miejsce zamieszkania, dochód i wykształcenie, zauważono niedostateczną ilość podejmowanych działań profilaktycznych, które mogą uchronić przed zachorowaniem na te choroby. Ten wynik sugeruje, że pomimo dużych obaw przed chorobami, badani mają trudności w przekładaniu strachu na konkretne, prozdrowotne decyzje i zachowania.

Najważniejsze wnioski z raportu
Obawy Polek i Polaków dotyczące konsekwencji chorób

Zachowania prozdrowotne Polek i Polaków w obliczu obaw

Pomimo wysokich wskazań deklarowanych lęków przed konkretnymi chorobami i obaw, które są związane z zachorowaniem, wielu badanych przyznało, że nie podejmuje działań prewencyjnych mających na celu ich uniknięcie.
Pozytywnym wynikiem badania jest fakt, że trzy czwarte (75%) ankietowanych zadeklarowało, że w ciągu ostatniego roku wykonało podstawowe badania krwi.
Jednak zaledwie, co druga osoba (52%) poddała się badaniom profilaktycznym, co wskazuje na potrzebę edukacji zdrowotnej i promocji badań mających na celu wczesne wykrywanie potencjalnych zagrożeń zdrowotnych, których respondenci się obawiają.
Szczegółowe wnioski z badań umieszczono na stronie: https://ippez.prowly.com/291723-raport-polki-i-polacy-a-choroby-i-zdrowie.


20 lutego br. odbyła się inauguracja działalności Parlamentarnego Zespołu ds. Leczenia Żywieniowego połączona z wystawą edukacyjną „Oblicza wsparcia w chorobie”.

Przewodniczącym zespołu jest poseł Adrian Witczak, od 15 lat żywiony dojelitowo z powodu choroby Leśniowskiego-Crohna. Adrian Witczak zaproponował współpracę organizacjom pacjenckim, miedzy innymi PZN. W czasie dyskusji:
Będziemy uczestniczyć w pracach tego zespołu.

Elżbieta Oleksiak
Członek Rady Organizacji Pacjentów przy Ministrze Zdrowia
Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN

wróć do spisu treści



Instytut Tyflologiczny PZN: Spotkanie z Rzecznikiem Finansowym

Rzecznik Finansowy zorganizował spotkanie poświęcone kwestiom wprowadzania Europejskiego Aktu o Dostępności. Wzięli w nim udział przedstawiciele organizacji pozarządowych, w tym Polskiego Związku Niewidomych.

Celem spotkania było zidentyfikowanie potrzeb klientów z niepełnosprawnościami oraz seniorów w obszarze dostępności usług bankowości detalicznej w rozumieniu Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/882 z 17 kwietnia 2019 r. w sprawie wymogów dostępności produktów i usług (tzw. Europejski Akt o Dostępności). Rezultatem spotkania była wymiana doświadczeń i dobrych praktyk, a także nawiązanie współpracy.

Od 2019 r. w Polsce obowiązują przepisy, które regulują obowiązki dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych oraz zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Dbałość o dostępność w podmiotach publicznych wynika zatem z obowiązującego prawa.

Sektor publiczny nie jest jedynym, w obrębie którego poruszają się osoby z niepełnosprawnościami. Niezwykle ważne jest to, aby dostępne były również wszelkie usługi, z których wszyscy, jako społeczeństwo korzystamy. Aby to osiągnąć prawo musi obligować do wdrażania dostępności nie tylko urzędników, ale również przedsiębiorców. Dlatego też od 2022 roku trwają pracę nad wdrożeniem Europejskiego Aktu o Dostępności do polskiego prawa. Wejdzie on w życie w czerwcu 2025 roku, a tym samym, jak mamy nadzieję, ułatwi dostęp do dóbr i usług osobom ze szczególnymi potrzebami. Nie ulega wątpliwości, że dla wielu przedsiębiorców czy korporacji, wcielenie w życie nowych przepisów będzie ogromnym wyzwaniem. Już teraz wiadomo, że w ramach wdrażania ustawy, instytucje finansowe otrzymają wsparcie Rzecznika Finansowego. Obejmie on funkcję nadzoru nad wdrożeniem wymagań dyrektywy w tych instytucjach.

Rzecznik podjął już działania, aby to zadanie realizować. Jednym z nich było zorganizowanie spotkania z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób ze specjalnymi potrzebami, które odbyło się 20 lutego br. Wśród organizacji nie zabrakło również Polskiego Związku Niewidomych. W wydarzeniu poza pracownikami biura rzecznika, wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, a także Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Efektem spotkania była wymiana doświadczeń i dobrych praktyk. Okazało się, że osoby ze szczególnymi potrzebami chcące korzystać z usług maklerskich, czy usług płatniczych, starające się o kredyty czy pożyczki, muszą się mierzyć z wieloma wyzwaniami. Organizacje poproszone o krótkie wystąpienia wymieniły wiele potrzeb, które wymagają znalezienia rozwiązania. Podzieliły się również dobrymi praktykami, które mogą przyczynić się do realnej poprawy usług bankowości detalicznej.
Wśród wyzwań, z którymi mierzą się osoby z niepełnosprawnością wzroku pojawiły się: zbyt mała ilość dostępnych stron internetowych, aplikacji mobilnych, bankomatów, zbyt krótki czas na operacje w systemie BLIK, brak regulacji w zakresie podpisów, czy brak możliwości autoryzacji przez SMS.

Przedstawiciele Instytutu Tyflologicznego PZN zwrócili uwagę na brak dostępności terminali płatniczych. Bywają one niedostępne ze względu na dotykowe przyciski, co uniemożliwia korzystanie z nich przez osoby niewidome, ale też często są przymocowane na stałe, co z kolei sprawia, że osoby słabowidzące nie mogą przybliżyć terminalu do oczu i nie widzą kwoty wyświetlanej na ekranie, czy cyfr na przyciskach.

Pracownicy Instytutu Tyflologicznego PZN podkreślili również, że ważne jest informowanie
o dostępności, ponieważ często się zdarza, że jakieś miejsce, czy produkt jest dostępny lub częściowo dostępny, ale żadna z osób z niepełnosprawnością o tym nie wie.

Oprócz trudności, z którymi mierzą się osoby z dysfunkcją narządu wzroku, omawiano również problemy z jakimi borykają się osoby: głuche, starsze, z niepełnosprawnością intelektualną czy też w spektrum autyzmu. Mnogość potrzeb oraz duża dawka wiedzy miała wpływ na to, że przedstawiciele biura Rzecznika Finansowego na zakończenie spotkania zachęcili do podjęcia wspólnych inicjatyw i opracowania zbioru dobrych praktyk, dzięki którym poprawa dostępności usług bankowości detalicznej stanie się realna.

Przedstawiciele dziesięciu organizacji obecnych na spotkaniu wyrazili chęć kontynuacji dialogu w tym obszarze oraz potwierdzili gotowość do długotrwałej współpracy. Kolejnym krokiem podjętej inicjatywy będzie zebranie zgłoszonych nieprawidłowości w zakresie dostępności usług finansowych, stworzenie grupy roboczej wypracowującej zasady dobrych praktyk, a także działania mające na celu edukację i promocję dyrektywy EAA i wynikających z niej uprawnień.

Aneta Wyrozębska
Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN

wróć do spisu treści



Instytut Tyflologiczny PZN: Udział w Spotkaniu Liderów Organizacji Pacjentów

Spotkanie Liderów Organizacji Pacjentów odbyło się w Warszawie. Wydarzenie zorganizowano z inicjatywy Fundacji MY Pacjenci. Tematem przewodnim były szczepienia osób dorosłych.

Na początku spotkania prof. Marcin Czech wygłosił wykład na temat szczepień ochronnych dla osób dorosłych. Poruszył w nim takie zagadnienia jak: powstawanie i działanie szczepionek, korzyści dla zdrowia, finansowanie procedury, zalecane szczepienia dla dorosłych.

Uczestnicy zapoznali się również z raportem „Szczepienia dorosłych: potrzeby i możliwości”. Potem przedstawiciele organizacji pacjentów poznali wyniki badań i rekomendacje z zakresu szczepień zaprezentowane przez Magdalenę Kołodziej, prezes Zarządu Fundacji MY Pacjenci.

Podczas warsztatów uczestnicy w grupach wykonywali zadania, których celem było sprawdzenie poziomu wiedzy z zakresu szczepień ochronnych. Następnie rozpoczęła się dyskusja, a potem tworzone były rekomendację dla Ministerstwa Zdrowia, o tym, jak: poprawić poziom wyszczepienia społeczeństwa i edukować pacjentów.

W spotkaniu wzięły udział następujące organizacje: Fundacja Pokonać Endometriozę, Fundacja Urszuli Jaworskiej, Fundacja AMICUS, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Stowarzyszenie Pomocy Chorym na GIST, Stowarzyszenie Marfan Polska, Alivia Fundacja Onkologiczna, Fundacja Nadzieja dla Zdrowia, Retina AMD Polska, Polski Związek Niewidomych, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Fundacja Diabeciaki, Fundacja Transplantacja LIVERstrong, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Choroby Alergiczne i Przewlekłe Obturacyjne Choroby Płuc. Przedstawiciel Polskiego Związku Niewidomych również wziął udział w tym wydarzeniu.

Sylwia Mańkowska
Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN

wróć do spisu treści



Okręg Wielkopolski PZN: Zaproszenie dla seniorów

Okręg Wielkopolski PZN rozpoczyna od marca br. projekt „Hilary 2024. Cudze chwalicie swego nie znacie”. Środki na realizację projektu pochodzą z Urzędu Miasta Poznania.

Na uczestników czekają ciekawe warsztaty: majsterkowanie, wizaż, nauka tańca. Inicjatorzy projektu zaplanowali wycieczki po Poznaniu oraz wizyty w obiektach sportowych i instytucjach kultury. W tym roku przewodnim tematem spotkań będzie „Podróż po polskiej ziemi”. Gośćmi specjalnymi na spotkaniach będą miłośnicy podróży i literatury polskiej. Uczestnicy poznają również polską gwarę i porozmawiają w języku staropolskim. Będzie również spotkanie z polską muzyką.
Pierwsze wydarzenie odbędzie się 5 marca br. o godz. 11:00. Organizatorzy serdecznie zapraszają seniorów.

Okręg Wielkopolski PZN
ul. Wilczak 16
61−623 Poznań
tel. 61 847 46 17

wróć do spisu treści



Koło PZN w Starachowicach: Nowa siedziba

Od 1 marca br. Koło PZN w Starachowicach zmienia siedzibę. Już nie będzie to budynek bursy przy ul. Radomskiej, a pomieszczenia w budynku starachowickiego Inkubatora Przedsiębiorczości przy ul. Zgodnej 2.

Trwa przeprowadzka do nowego lokum starachowickiego Koła Polskiego Związku Niewidomych. Oficjalnie od 1 marca br. siedziba będzie przy ul. Zgodnej 2, pokój nr 14, na parterze w budynku Inkubatora Przedsiębiorczości. Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Lokalizacja jest dogodna. Można dojechać do tego miejsca różnymi autobusami.

wróć do spisu treści



W trosce o wzrok mieszkańców Mazowsza

Rusza pilotażowy projekt badania wzroku mieszkańców Mazowsza. Badania odbędą się w wielu miejscowościach regionu. Choroby wzroku przebiegają bezobjawowo. Często zdarza się, że pacjent trafia do lekarza zbyt późno. Dlatego tak ważne są badania diagnostyczne.

W Warszawie odbyła się 16 lutego br. konferencja „Profilaktyka i diagnostyka przesiewowa chorób cywilizacyjnych oczu mieszkańców Mazowsza” z udziałem lekarzy ekspertów z Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego oraz Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego. To była także okazja do inauguracji pilotażowego projektu „Dobry wzrok Mazowszan”.
Co drugi Polak w wieku 16-54 lat nie widzi poprawnie, a co czwarty źle ocenia stan swojego wzroku. Badania pokazują również, że co trzeci Polak nigdy nie był u okulisty. Mimo rozwoju medycyny, wciąż jest wiele schorzeń prowadzących powolnie do utraty widzenia. Wczesna diagnostyka chorób wzroku pozwala zaproponować właściwe leczenie i zahamować procesy degeneracyjne.

− Oko jest jednym z najmniejszych narządów w ciele, które objęte jest największą ilością chorób – wskazywała na konferencji Małgorzata Pacholec, prezes Retina AMD – O wzrok trzeba dbać. Wczesna diagnoza może być szansą na zachowanie widzenia.
Lekarze w trakcie konferencji mówili o tym, że najczęstszymi przyczynami utraty wzroku są: zaćma, jaskra i AMD. Dr Julita Majszyk wskazywała, że w Polsce jest 1 milion chorych na jaskrę, aż 50 proc. z nich pozostaje nie zdiagnozowanych. To alarmujący wynik. Specjalistka tłumaczyła, że na jaskrę składa się kilkadziesiąt różnych chorób i dlatego jest trudna w diagnostyce. Natomiast, kiedy pacjenci się badają i leczą, to mają szanse wiele lat żyć z tą chorobą, tak aby ona ich nie ograniczała.

− Badanie wzroku powinno się przeprowadzać przynajmniej jeden raz w roku. Pacjenci po 45 roku życia powinni regularnie robić badanie dna oka, a jeśli potrzeba − badanie OCT – w swojej prezentacji tłumaczył prof. Jarosław Pinkas, konsultant krajowy ds. zdrowia publicznego.

Dr Marta Bramorska z Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego mówiła, o tym, że u 60 proc. chorych, którzy przez okres dwudziestu lat chorują na cukrzycę, rozwija się retinopatia cukrzycowa. U pacjentów z cukrzycą częściej też dochodzi do zachorowania na zaćmę.

Na zakończenie konferencji Teresa Kłys, dyrektor Centralnej Przychodni Rehabilitacyjno-Leczniczej PZN przekazała informacje na temat rehabilitacji narządu wzroku u osób słabowidzących.

Nowatorski i perspektywiczny projekt
Według danych NFZ z 2019 roku województwo mazowieckie znalazło się w niekorzystnej czołówce regionów, jeśli chodzi o czas oczekiwania do poradni okulistycznej. 45 dni w przypadkach pilnych i 133 dni w stabilnych – tyle w 2019 r. musieli czekać na wizytę mieszkańcy Mazowsza.

Aby dotrzeć do mieszkańców, którzy mają utrudniony dostęp do opieki okulistycznej i nie mają szans na badanie wzroku, samorząd województwa mazowieckiego przeprowadzi wyjazdowe badania wzroku. Docelowo obejmą one całe Mazowsze. Nadzór nad badaniami będzie miał zespół lekarzy i pielęgniarek Oddziału Okulistycznego Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego.

– Oszacowanie zachorowalności mieszkańców Mazowsza na choroby cywilizacyjne oczu było moją ideą od lat. Stworzony we współpracy z Katedrą Okulistyki UKSW projekt jest innowacyjnym przedsięwzięciem ze względu na jego pionierski charakter w obrębie całego województwa. Jest też on perspektywiczny ze względu na brak dokładnych danych epidemiologicznych dotyczących chorób cywilizacyjnych oczu – wyjaśniła pani prof. Agnieszka Kamińska z Katedry Okulistyki UKSW Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie.

Projekt będzie polegał na diagnostyce mieszkańców w różnych miastach na Mazowszu przez wyspecjalizowaną kadrę medyczną oddelegowaną z Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego. Baza danych zebranych podczas badań może stworzyć bogatą podstawę do oszacowania zachorowalności mieszkańców Mazowsza na choroby cywilizacyjne oczu, takie jak: jaskra, AMD czy DME.

Badania wzroku w różnych miejscowościach Mazowsza
Pilotażowy program diagnostyczny, który obejmie północne Mazowsze, ruszy 3 marca br. w Żyrardowie.
Badania będą przeprowadzane:


Infolinia dotycząca badań
W marcu ruszy także infolinia. Mieszkańcy Mazowsza dzwoniąc pod wskazany numer telefonu będą mogli zaczerpnąć informacji na temat badań. Za jej prowadzenie odpowiadać będzie partner projektu Retina AMD Polska − stowarzyszenie, które upowszechnia wiedzę na temat leczenia i diagnostyki schorzeń siatkówki i plamki żółtej.

Przebieg konferencji został nagrany. Zainteresowani mogą zapoznać się z transmisją na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=VGeHUcQM54o&ab_channel=BiuroPrasoweMazovia

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami w urzędach

Szef służby cywilnej wydał zalecenie w zakresie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami skierowane do dyrektorów generalnych i kierowników urzędów z korpusu służby cywilnej. Dzięki tym wskazówkom więcej osób z niepełnosprawnościami będzie mogło pracować w różnego typu urzędach.

Dobrosław Dowiat-Urbański, szef służby cywilnej, we wstępie do publikacji napisał: „Przekazuję to zalecenie, aby pomóc członkom korpusu służby cywilnej w budowaniu dostępnego środowiska pracy, które ma umożliwić osobom z niepełnosprawnościami udział w rekrutacji oraz świadczenie pracy w urzędzie. A także, aby wesprzeć urzędy w opracowaniu i stosowaniu rozwiązań i procedur, które sprzyjają zatrudnieniu osób z niepełnosprawnościami.”

Zalecenie ma wspomóc działania nastawione na wspieranie osób z niepełnosprawnościami na wszystkich etapach zatrudnienia: począwszy od przygotowania procesu rekrutacji, rozmowę kwalifikacyjną, po etap zatrudnienia. W przygotowanej publikacji przedstawiono działania, które każdy urząd powinien uwzględnić podczas wdrażania zmian, które prowadzą do zwiększania dostępności zatrudnienia.

W zaleceniach napisano, że zwiększanie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami to kilkuetapowy proces. Kroki, jakie należy podjąć, to m.in.:
• przygotowanie kadry zarządzającej do działań, które wiążą się z zatrudnieniem pracowników z niepełnosprawnościami,
• powołanie zespołu do spraw dostępności,
• przeprowadzenie audytu architektonicznego i cyfrowego urzędu,
• nawiązanie współpracy z organizacjami pozarządowymi, które wspierają osoby z niepełnosprawnościami i w ten sposób upowszechnienie informacji o prowadzonych naborach.

Z zaleceniami w zakresie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w służbie cywilnej można zapoznać się na stronie: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/fundusze-europejskie-bez-barier/dostepnosc-plus/aktualnosci/zalecenie-szefa-sluzby-cywilnej-w-zakresie-zatrudnienia-osob-z-niepelnosprawnosciami-w-sluzbie-cywilnej/.

Dokument powstał na bazie Raportu systemowego podsumowania przeglądu procedur zatrudnieniowych, opracowanego w ramach projektu „Procedury bez barier”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Źródło: Program Dostępność Plus
JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Zaproszenie na konferencję z cyklu Tyfloedukacja − ocena i funkcjonowanie osób słabowidzących i niewidomych

Organizator: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 6 w Łodzi we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rehabilitacji Osób Niewidomych i Słabowidzących „Spojrzenie”.

Prowadzący: tyflopedagodzy, rehabilitant wzroku, nauczyciel brajla, nauczyciele wczesnego wspomagania rozwoju, psycholog, pedagog, specjalista ds. dostępności.

Adresaci konferencji: pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznych, nauczyciele, rodzice i wszyscy zainteresowani.

Miejsce: Sala Konferencyjna Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 6 w Łodzi, ul. Dziewanny 24

Termin: 8 marca br., godz. 10.00−15.00

Link do wydarzenia i zapisów: https://blind.edu.pl/wpis/v-konferencja-z-cyklu-tyfloedukacja

Tematyka konferencji:

wróć do spisu treści



W świecie audiobooków i e-booków

Poszukujecie nowości wydawniczych, jesteście fanami kryminałów, biografii lub książek historycznych? Wiele pozycji znajdziecie na stronach różnych księgarni internetowych. Korzystanie z tych stron przez osoby niewidome, nie zawsze jest jednak bez wad.

Pamiętacie czasy, kiedy osoby niewidome chcąc przeczytać książkę musiały z mozołem skanować stronę po stronie? Bywało, że zanim człowiek przeczytał pierwsze zdanie, musiał poświęcić dwie lub trzy godziny na zeskanowanie np. pięciuset stron. Obecnie na Orionie, smartfonie, czytniku czy komputerze można odczytywać e-booki, które są do kupienia w księgarniach internetowych.

Jak to działa?
Publio to księgarnia internetowa. Kiedy wejdziecie na stronę, to pierwsze, co zauważycie to przycisk „Wyszukaj”. Po jego wybraniu możecie wpisać interesujący was tytuł, autora, wydawnictwo, czy temat, a w wynikach pojawi się wiele propozycji e-booków lub audiobooków. Po wybraniu konkretnego tytułu, możecie wejść na jego stronę i przeczytać krótki opis książki. Jeśli chcecie ją kupić, wybieracie opcje „Dodaj do koszyka”, następnie przycisk „Kupuję i płacę”. Wówczas system przeniesie was do standardowej strony, gdzie wybierzecie formę płatności. Co istotne, zaraz po zakupie, tytuł pojawi się na waszym koncie Publio w zakładce „Moja biblioteka”. Tam będą znajdować się wszystkie pozycje, które kupiliście. Pliki można stamtąd pobrać na: komputer, czytnik, czy inne urządzenie. Są one dostępne w formatach: epup, mobi, mp3 (audiobooki).

Uwierzytelnianie dźwiękowe
Nie wszystko jest jednak idealnie dostępne. Zanim zaczniecie zakupy, musicie założyć konto i wejść na stronę. Czasami zdarza się, że system prosi o udowodnienie, że nie jesteście robotami i w tym celu podsuwa do rozwiązania zadanie graficzne lub dźwiękowe. Graficznego nie rozwiążemy z wiadomych względów, a dźwiękowe jest w języku angielskim. Usłyszeć, to co mówi automat − przebijając się jeszcze, przez sztucznie wytworzony szum − jest moim zdaniem niemożliwe. Nie spotkałem osoby, której udałoby się to zrobić. W takiej sytuacji nie ma rady, trzeba poprosić o pomoc osobę widzącą. Na szczęście ten rodzaj uwierzytelniania nie zdarza się często. W większości wypadków, aby zalogować się na stronę wystarczy wpisać swojego e-maila i hasło.

Inne księgarnie internetowe
Publio nie jest jedyną księgarnią z bogatą ofertą wydawniczą. Można także skorzystać z strony, na przykład, Woblink, gdzie są zamieszczone książki z oferty m.in. wydawnictwa Znak. Wśród sklepów z książkami wyróżnia się także Audioteka. Tu podobnie, jak w Publio, po założeniu konta, mamy swoją wirtualną półkę, na którą wpadają zamówione przez nas pozycje. Audioteka jest jednak przeznaczona dla wszystkich tych, którzy wolą słuchać, a nie czytać. Znajdziecie tu wiele audiobooków zarówno wielogodzinnych książek, jak i krótkich opowiadań. Co ważne, przed zakupem, możecie odsłuchać fragment książki, która was zainteresowała i zdecydować, czy jest ciekawa na tyle, że warto ją kupić. Procedury z płatnościami i pobieraniem książki są identyczne z opisanymi w Publio.

Filip Zagończyk

wróć do spisu treści



Posłuchaj podcastów o najnowszej historii Polski

To może być przydatna informacja dla miłośników historii. Jeśli chcecie pogłębić swoją wiedzę o najnowszej historii Polski, to korzystając z komputera lub smartfona, możecie znaleźć bardzo ciekawy podcast o tej tematyce. Jego autorem jest prof. Antoni Dudek – historyk, politolog, wybitny specjalista w zakresie historii Polski, zwłaszcza tej współczesnej, po 1989 r.

Na kanale „Dudek o historii” profesor przybliża słuchaczom najważniejsze postacie epoki PRL i czasu transformacji ustrojowej. Znajdziecie tu m.in. odcinek poświęcony Bolesławowi Piaseckiemu, kontrowersyjnej postaci historii Polski XX w. Przed wojną był skrajnym nacjonalistą, a po jej zakończeniu nawiązał współpracę z reżimem komunistycznym, co gwarantowało mu wygodne i bezpieczne życie. Był szefem stowarzyszenia „Pax”. Prof. Dudek jest autorem biografii Piaseckiego. W podcaście porusza jednak wiele innych tematów, np. historię szorstkiej przyjaźni między prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim a premierem Leszkiem Millerem, wybory z czerwca 1989 r., czy choćby Październik 1956. Wszystkie te tematy profesor objaśnia w sposób interesujący i bardzo atrakcyjny dla odbiorców, korzystając często z dźwiękowych materiałów archiwalnych, dzięki czemu możemy usłyszeć konkretne wypowiedzi postaci, o których opowiada albo interesujące dyskusje polityczne, jakie toczono przed laty.

„Dudek o historii” to podcast, który zaciekawi każdego, kto chce lepiej zrozumieć nasze najnowsze dzieje, politykę i kraj, w którym żyjemy. Można go posłuchać pod linkiem: https://www.youtube.com/@dudekohistorii.

Fanom historii polecam także podcast „Historia jakiej nie znacie” Cezarego Koryckiego, gdzie znajdziecie m.in. odcinek o Krystynie Skarbek, agentce brytyjskiego wywiadu w czasach II wojny światowej. Nagrania są na stronie: https://www.youtube.com/@historiajakiejnieznacie.

Godnym polecenia jest także podcast historyczny Rafała Sadowskiego, jeden z odcinków jest na przykład o miłosnych perypetiach Napoleona. Materiału można wysłuchać na stronie: https://www.youtube.com/@Podcasthistoryczny.

FZ/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



BlindShell Classic 2 – trochę smartfon a trochę klasyczny telefon

Chcielibyście korzystać na telefonie z YouTube’a czy Spotify? Chcecie słuchać podcastów, ale nie lubicie jeździć palcem po ekranie? BlindShell 2 rozwiąże wasz problem.

Ten czeski telefon został zaprojektowany z myślą o osobach z niepełnosprawnością wzroku i seniorach. Ma duże, dobrze wyczuwalne klawisze, a jednocześnie wyposażony jest w szereg aplikacji, których próżno szukać na telefonach starego typu.

Prosta obsługa
BlindShell to urządzenie, które można obsługiwać ręcznie lub za pomocą poleceń głosowych. Żeby je wydać, musimy najpierw nacisnąć przycisk, który znajduje się na prawej ściance telefonu i poczekać na komunikat „Mów po sygnale”. Korzystając z tej funkcji, możemy podyktować SMS, czy e-mail albo użyć przeglądarki internetowej i wyszukać interesującą nas informację.

Słuchanie muzyki
Jeśli chcemy posłuchać muzyki lub obejrzeć film, BlindShell daje nam taką możliwość, bo działa na nim Youtube i Spotify. Wadą telefonu jest to, że nie możemy na nim korzystać ze sklepu Google Play. Zatem nie ściągniemy na niego wybranych przez siebie aplikacji. Jesteśmy skazani na te, które w katalogu aplikacji umieszcza producent. Jest ich jednak całkiem sporo, a co kilka tygodni dochodzą kolejne.

Aparat z opisem zdjęć
Ciekawą funkcją w zakładce „Media” jest także aparat, który po zrobieniu zdjęcia żąda od nas, żebyśmy przy jego zapisywaniu nagrali krótką notatkę głosową, która będzie opisem fotografii. Dzięki temu przeglądając później zdjęcia, możemy usłyszeć, czy sfotografowaliśmy choinkę, ukochanego kota, czy może jeszcze coś innego. Telefon wyposażony jest także w kamerę i radio internetowe. Bez problemu posłuchamy na nim również podcastów, które możemy subskrybować.

Aplikacje do komunikacji
W tym dziale mamy do dyspozycji nie tylko e-mail, ale także Messenger i WhatsApp. Pisząc treść wiadomości e-mail, możemy oczywiście podyktować tekst głosowo. Funkcja ta nie działa niestety na Messengerze. Możemy w nim jednak nagrać wiadomość głosową, jeśli po wybraniu opcji nagraj dźwięk, dojedziemy strzałką do ostatniego elementu listy i w czasie mówienia będziemy cały czas trzymać przycisk z zieloną słuchawką. Puszczenie go spowoduje wysłanie wiadomości.

Dodatkowe funkcje
Jest ich całkiem sporo i są przeznaczone dla osób niewidomych. Mamy m.in. aplikację NFC, dzięki której możemy znakować i rozpoznawać przedmioty. Wystarczy, że umieścisz brelok NFC na kluczach, czy pilocie do telewizora, a za każdym razem, kiedy gdzieś ci się zapodzieją, będziesz je mógł łatwo odnaleźć za pomocą telefonu. BlindShell wyposażony jest również w przycisk SOS, który gwarantuje wykonanie szybkiego połączenia alarmowego.

Miłośnicy zdrowego stylu życia, znajdą w tym urządzeniu krokomierz, który codziennie informuje, ile jeszcze zabrakło nam do zalecanego przez WHO poziomu 10 tys. kroków dziennie. Oczywiście BlindShell ma też narzędzia standardowe, takie jak: kalkulator, latarka, budzik, GPS czy kilka gier pamięciowych. Ten telefon, podobnie jak Orion, daje możliwość odtwarzania książek – tekstowych oraz audio.

Wytrzymała bateria
Niewątpliwą zaletą BlindShell Classic 2 jest dość wytrzymała bateria. W prawdzie nie wytrzymuje 96 godz., jak na swojej stronie pisze dystrybutor sprzętu, ale pracuje ok. 48 godz., nawet przy dość intensywnym użytkowaniu.
BlindShell łączy tradycję z nowoczesnością i funkcjonalność z wygodą użytkowania. Jeśli producent doda w nim kiedyś możliwość korzystania ze sklepu Google Play, to stanie się on telefonem z prawdziwego zdarzenia.

Filip Zagończyk

wróć do spisu treści



Życie kibica. Z Legią w sercu

Kiedy prawie 30 lat temu, siedząc z tatą w samochodzie, usłyszałem z daleka jakieś dziwne okrzyki, nie wiedziałem, że właśnie zaczyna się bardzo ważny rozdział mojego życia. Rozdział związany z Legią Warszawa.

Wówczas, będąc kilkuletnim chłopcem, dziwiłem się śpiewom w rodzaju „Hej! Legia gol!” i okrzykom „Jeszcze jeden! Jeszcze jeden!” – po tym, jak legendarny Leszek Pisz zdobył bramkę z rzutu wolnego. Tata wytłumaczył mi, czym jest Legia, opowiedział o własnej przygodzie piłkarskiej, bo był związany z klubem, który jest dumą i wizytówką stolicy. Jego opowieść bardzo mnie zaciekawiła. Nie długo później wybraliśmy się razem na stadion.

Finał Pucharu Polski – niezapomniane wspomnienie
Pamiętam, jak dziś, tamten dzień. Był to mecz o Puchar Polski z GKS Katowice. Wtedy po raz pierwszy poczułem atmosferę trybun. Włączyłem się w żywiołowy doping. Zdarłem gardło, wykrzykując „Legia! Legia!”. Mecz odbywał się jeszcze na starym stadionie, który miał swój niezapomniany klimat, ale nie było na nim udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. O audiodeskrypcji nikt jeszcze wtedy w Warszawie nie słyszał. Brakowało wind. Na niewygody narzekali nawet sami piłkarze. Kiedy na początku lat 2000 nieśmiało wspominano o nowym stadionie, jeden z bramkarzy powiedział, że jeśli on powstanie, będzie mu bardzo brakowało swojskiego grzyba na ścianach w szatni. Nienajlepsze warunki nie przeszkadzały jednak piłkarzom w wygrywaniu. We wspomnianym finale wygrali 2–0 i zdobyli Puchar Polski, a ja powoli zaczynałem rozumieć, co to znaczy być kibicem i kochać Legię.

Nowy stadion, bez barier
Niewygodne przejścia, grzyb na ścianach i inne niedogodności skończyły się w 2010 r., kiedy to na Łazienkowskiej 3 zbudowano nowy piękny stadion. Dziś mogą z niego korzystać kibice z różnymi niepełnosprawnościami. Osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą np. śledzić mecz z audiodeskrypcją. Wystarczy, że mają przy sobie telefon i słuchawki. Trzeba ustawić radio na częstotliwość 95,1 FM i słuchać dokładnego opisu tego, co dzieje się na boisku. Kibice z różnymi niepełnosprawnościami mają także prawo do darmowych karnetów na cały sezon. Wystarczy, że złożą odpowiedni wniosek w punkcie obsługi kibica.

Dodatkowo fan z niepełnosprawnością wzroku ma prawo do otrzymania karnetu dla osoby, która będzie mu towarzyszyć na trybunach w trakcie całego sezonu. Mamy także prawo do miejsca na stadionowym parkingu. Klub pamięta o osobach poruszających się na wózkach. Na trybuny mogą one wjechać windą, a mecz śledzić na miejscach znajdujących się bardzo blisko boiska. Nic więc dziwnego, że na Legię tłumnie przychodzą kibice z różnymi niepełnosprawnościami. Powołali oni też Stowarzyszenie Kibiców Niepełnosprawnych Legii Warszawa (SKN).

Kibice z sercem do piłki
Stowarzyszenie Kibiców Niepełnosprawnych Legii Warszawa to grupa ludzi, którzy skoczą za Legią w ogień. Są na każdym spotkaniu. Żywiołowo dopingują. Organizują także wyjazdy na mecze, kiedy klub gra w innym mieście. Taki wyjazd to niezapomniana przygoda, o czym mogłem przekonać się osobiście, jadąc na mecz pucharowy do słowackiej Trnawy.
Legia jako klub pokazuje, że bardzo poważnie traktuje fanów z niepełnosprawnościami. Swoimi działaniami umożliwia nam pełne uczestnictwo, na równych zasadach, we wszystkich pojedynkach warszawskiej drużyny. Stadion przy Łazienkowskiej to przykład miejsca, w którym bariery nie istnieją, no chyba, że od czasu do czasu popsuje się winda, ale to przecież może zdarzyć się wszędzie. Zapraszam was na mecze, warto dopingować Legię!

Filip Zagończyk

wróć do spisu treści



Warszawiacy z niepełnosprawnością mogą skorzystać z pomocy asystenta

Rekrutacja do programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” w Warszawie właśnie ruszyła. Wnioski można zgłaszać do 15 marca br. Na realizację przedsięwzięcia Centrum Usług Społecznych uzyskało blisko trzy miliony złotych.

Program skierowany jest do mieszkańców Warszawy − dzieci do szesnastego roku życia oraz dorosłych − posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Rekrutacja składa się z dwóch etapów. W pierwszym należy wypełnić dokumenty, które znajdują się pod linkiem: https://wsparcie.um.warszawa.pl/-/asystent-osobisty-edycja-2024. Drugi etap to rozmowa rekrutacyjna, na którą warto umówić się wcześniej. Dzieci i osoby ubezwłasnowolnione powinny uczestniczyć w rozmowie razem z opiekunem prawnym. Rekrutacja do projektu trwa do 15 marca br.

W czym pomoże asystent?
Celem programu jest zwiększenie szans osób z niepełnosprawnością na prowadzenie niezależnego i samodzielnego życia. Asystent pomoże m.in. w wyjściu z domu i dojeździe w wybrane przez beneficjenta miejsce, załatwieniu spraw urzędowych, dotarciu do: kina, muzeum, teatru czy na wystawę.

Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 22 277 49 86 lub 85, czynnym od pon. do pt. w godz. 8−16, e-mail: projekt.asystent@um.warszawa.pl.

FZ/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści

Wersja offline wygenerowana automatycznie.
Copyright © 2023 Biuletyn Informacyjny PZN. Wszelkie prawa zastrzeżone.