Skocz do spisu treści

Biuletyn Informacyjny PZN

BIP nr 2(337), styczeń 2025

Redakcja:
Joanna Rodzewicz [redaktor prowadzący]
Kamila Wiśniewska
Agnieszka Budzicz-Marchlewska


Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: (22) 635 60 38
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl


Biuletyn Informacyjny PZN współfinansowany ze środków PFRON.


Spis treści

Polski Związek Niewidomych: Film „Światłoczuła” otwiera przestrzeń do dyskusji
Polski Związek Niewidomych: Edukacja zdrowotna – stanowisko ROP ws. nowego przedmiotu
Polski Związek Niewidomych: 1,5% dla organizacji pożytku publicznego
Instytut Tyflologiczny PZN: Interwencja w sprawie problemów z sygnalizacją akustyczną na warszawskim Gocławiu
Okręg Pomorski PZN: Nowo otwarty punkt konsultacyjny dla dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku
Koło PZN w Toruniu: Punkt Rehabilitacyjno-Konsultacyjny dla niewidomych mieszkańców Torunia
Zaproszenie na Festiwal kina bez barier – Poznań 2025
Politechnika Opolska otwarta na osoby z niepełnosprawnościami
Konkurs Lider Dostępności 2025 – ruszył nabór zgłoszeń
Trwają zgłoszenia do konkursu „Kraków bez barier”
Aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością
Rekrutacja do projektu „Warsztat Lidera”
Karta ubezpieczenia zdrowotnego honorowana w Europie
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Tu uzyskacie wsparcie
Inspirujące warsztaty w krakowskim teatrze
Spektakl z audiodeskrypcją w Teatrze Powszechnym w Warszawie
Prośba o wypełnienie ankiety



Polski Związek Niewidomych: Film „Światłoczuła” otwiera przestrzeń do dyskusji

Od 24 stycznia br. w kinach jest wyświetlany film „Światłoczuła”, w którego powstaniu swój udział miał Polski Związek Niewidomych. Pracownicy i współpracownicy Centrum Rehabilitacji PZN pełnili rolę konsultantów. To właśnie im najnowsza polska produkcja w reżyserii Tadeusza Śliwy zawdzięcza oddanie realiów życia codziennego osób z dysfunkcją narządu wzroku. To, czy ekipie filmowej udało się sprostać tym wyzwaniom, będzie można sprawdzić samemu.

„Światłoczuła” to film o miłości, o której rzadko się mówi – niełatwej, wymykającej się schematom, wymagającej wrażliwości i empatii, a równocześnie bardzo energetycznej. Ona, Agata, pracuje z trudną młodzieżą, nurkuje na bezdechu, czerpie z życia pełnymi garściami. Jest niewidoma. On, Robert, jest wziętym fotografem, człowiekiem sukcesu, ale unika bliższych kontaktów z ludźmi. Są z dwóch różnych i – wydaje się – niepasujących do siebie światów. W dodatku każde boryka się z trudną przeszłością, a w przypadku Agaty – z codziennością życia osoby z niepełnosprawnością. Spotkanie tej dwójki zmieni wszystko. Pomoże odnaleźć miłość i pokonać własne ograniczenia.

O muzykę w filmie zadbali popularni obecnie twórcy: Kortez, Olek Świerkot i Kaśka Sochacka, której piosenka pt. „Strona B” promuje film. Film jest dostępny z audiodeskrypcją przy użyciu darmowej aplikacji Kino Dostępne: https://kinodostepne.pl/.

Praca na planie

Podczas produkcji filmu pracownicy i współpracownicy PZN wprowadzali twórców w tematykę osób niewidomych i ich życia, przedstawiali utrudnienia wynikające z dysfunkcji narządu wzroku i jej specyfikę. Dużo czasu spędzili z aktorami. Czuwali nad odtwórczynią głównej roli, Matyldą Giegżno. Uczyli ją zachowań, reakcji, sposobu poruszania się i korzystania np. ze sprzętów zarówno tych życia codziennego, jak i specjalistycznych dostępnych dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

Premiera

Na uroczystej premierze filmu „Światłoczuła” i na towarzyszącej jej gali, poprowadzonej przez Grażynę Torbicką w Multikinie Złote Tarasy w Warszawie, zjawiło się wiele osób związanych ze światem kultury i ze środowiskiem osób z dysfunkcją narządu wzroku. Na czerwonym dywanie reżyserowi Tadeuszowi Śliwie („Nieznajomi”, serial „Gang Zielonej Rękawiczki”) towarzyszyła ekipa filmu, w tym odtwórcy głównych ról – Matylda Giegżno i Ignacy Liss, a także Bartłomiej Deklewa oraz Aleksandra Pisula. Przed seansem i po nim można się było natknąć na innych, znanych przedstawicieli świata sztuki, m.in. Maję Ostaszewską, Kamila Nożyńskiego, Nikodema Rozbickiego.

Ważnymi uczestnikami wydarzenia były osoby związane ze środowiskiem osób z dysfunkcją narządu wzroku: przedstawiciele Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Doradca Prezydenta RP, wiceprezes i dyrektorzy Departamentów Dostępności i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. dostępności, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta, duszpasterz niewidomych, dyrektorzy warszawskich ośrodków dla niewidomych i słabowidzących, przedstawiciele innych fundacji i stowarzyszeń oraz liczna grupa specjalistów i osób z różnymi niepełnosprawnościami. Na premierę zostali zaproszeni także pracownicy PZN, influencerzy oraz wielu innych gości.

Pierwsze wrażenia

Ten projekt jest dowodem na to, jak ważne są tego typu inicjatywy i jak istotna jest działalność PZN-u. Po premierowym seansie „Światłoczułej” swoimi wrażeniami podzieliły się specjalistki z Instytutu Tyflologicznego PZN.

Elżbieta Oleksiak, kierownik Centrum Rehabilitacji Instytutu Tyflologicznego PZN, powiedziała: „Jako pracownik Polskiego Związku Niewidomych, patrzę na ten film nie jak przeciętny widz, ale z perspektywy organizacji, która wspomaga osoby niewidome i słabowidzące. To bardzo piękny, wzruszający i ważny film. Zależy nam na tym, żeby przeciętny człowiek, wiedział, że są wśród nas ludzie, którzy nie widzą, można się z nimi zaprzyjaźnić, spędzać czas, można się od nich czegoś nauczyć. Żyją jak my wszyscy, ale mają czasami trudniej, potrzebują pomocy, zresztą kto z nas jej nie potrzebuje. Oni jednak potrzebują specjalnej pomocy. Ten film wzbudzi refleksje, może spowoduje, że będziemy chcieli dowiedzieć się więcej o codziennym życiu ludzi, którzy nie widzą i przekonać się, czy taka miłość istnieje tylko w filmach”.

Aneta Wyrozębska z Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN podsumowała: „Jako osoba z niepełnosprawnością wzroku, bardzo się cieszę, że powstał film, którego bohaterką jest osoba z niepełnosprawnością i który pokazuje, że niewidzenie nie jest barierą, która uniemożliwia czerpanie z życia pełnymi garściami. Agata jest osobą aktywną, pracującą i ma takie same problemy jak wszyscy. Mam nadzieję, że widz nie tylko zobaczy wzruszającą historię, lecz dowie się czegoś o osobach z niepełnosprawnością wzroku. Wierzę, że »Światłoczuła« może stać się inspiracją dla każdego, by przełamywać swoje własne bariery i trudności.

Uważam też, że nie każda osoba niewidoma zgodzi się ze wszystkimi przedstawionymi w filmie rozwiązaniami i wizjami, ponieważ każde doświadczenie bycia osobą z niepełnosprawnością wzroku jest inne. Warto jednak zauważyć, że film otwiera przestrzeń do dyskusji na temat różnorodnych doświadczeń i wyzwań, z jakimi spotykają się osoby z dysfunkcją narządu wzroku. Może to być początek ważnej rozmowy o wrażliwości społecznej i o tym, jak najlepiej wspierać osoby niewidome w codziennym życiu”.

Film, oprócz tego, że jest ciekawą pozycją z gatunku kina obyczajowego, melodramatu i romansu, to może być traktowany jako poradnik po interakcjach międzyludzkich. W przedstawionych relacjach, czy to pomiędzy bohaterami, czy z otoczeniem, można znaleźć wskazówki, jak się zachować w kontakcie z osobami z dysfunkcją. „Światłoczuła” to pozycja o dużej wartości społecznej. Warto iść do kina, by wyrobić sobie własne zdanie na ten temat.

ABM/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Polski Związek Niewidomych: Edukacja zdrowotna – stanowisko ROP ws. nowego przedmiotu

Na posiedzeniu w dniu 15.01.2025 r. Rada Organizacji Pacjentów, której członkiem z ramienia PZN jest Elżbieta Oleksiak, kierownik Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN, przyjęła stanowisko w sprawie edukacji zdrowotnej przekazane do Ministrów Edukacji i Zdrowia oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Rada Organizacji Pacjentów wcześniej zapoznała się z założeniami przedmiotu edukacja zdrowotna i pozytywnie go oceniła. Dlatego po otrzymaniu informacji, że przedmiot ten nie będzie obowiązkowy, Rada wystosowała przedstawione poniżej stanowisko.

Stanowisko Rady Organizacji Pacjentów przy ministrze właściwym ds. zdrowia z dnia 15 stycznia 2025 roku w sprawie przedmiotu edukacja zdrowotna

Rada Organizacji Pacjentów przy ministrze właściwym do spraw zdrowia, przedstawia stanowisko w związku z planowanymi zmianami w sprawie wprowadzenia nowego przedmiotu edukacja zdrowotna.

Środowisko organizacji pacjentów polskich z nadzieją przyjęło projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego podstawę programową kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, który wprowadza do szkół przedmiot o nazwie edukacja zdrowotna.

W Polsce najczęstsze przyczyny zgonów są spowodowane chorobami cywilizacyjnymi, których można byłoby uniknąć, gdyby młodzież posiadała adekwatną do miary problemu wiedzę zdrowotną. Choroby odtytoniowe, układu krążenia, nowotwory, choroby związane z nadmiarem zanieczyszczeń, którymi wszyscy (nawet ci niepalący) oddychamy, depresja i otyłość powodują znaczne skutki zdrowotne. Ta sytuacja ma niszczący wpływ na zdrowie dzieci, młodych dorosłych, a w konsekwencji, całego społeczeństwa.

Rada stoi na stanowisku, że obowiązkowy przedmiot edukacja zdrowotna da szansę wszystkim młodym ludziom na zdrowsze życie, w pozytywny sposób zmieni jeszcze nieutrwalone złe nawyki, m.in. palenie tytoniu, niezdrowa dieta, uzależnienia. Da również szansę polskim rodzinom na odpowiedzialne i bezpieczniejsze życie.

Z niepokojem obserwujemy zapowiedzi polityków, że przedmiot edukacja zdrowotna może nie być obowiązkowy. Zdecydowanie opowiadamy się za wprowadzeniem do szkół edukacji zdrowotnej jako przedmiotu obowiązkowego, o który od wielu lat zabiegają organizacje pacjentów.

Pomóżmy naszym dzieciom żyć w bezpieczniejszym i zdrowszym świecie.

Stanowisko przyjęte przez Radę Organizacji Pacjentów przy ministrze właściwym do spraw zdrowia w formie uchwały w dniu 15.01.2025 r.

wróć do spisu treści



Polski Związek Niewidomych: 1,5% dla organizacji pożytku publicznego

1,5% to drobna część podatku dochodowego od osób fizycznych, którą podatnik może przekazać wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego.

1,5% to tak niewiele, a jednocześnie tak dużo. Dzięki niemu można zmienić życie niejednej osoby. Przekazując ten ułamek podatku na Polski Związek Niewidomych, pośrednio wspieracie Państwo wszystkich, którzy korzystają z naszej pomocy.
Służymy wsparciem osobom niewidomym, tracącym wzrok oraz ich bliskim. Pomagamy w adaptacji do nowych warunków życia. Uwrażliwiamy na potrzeby niewidomych i słabowidzących, prowadząc warsztaty edukacyjne dla osób widzących. Realizujemy różnorodne projekty włączające osoby z dysfunkcją narządu wzroku w życie społeczne i zawodowe.

Przekazując 1,5% z własnego rozliczenia rocznego PIT, podatnik nic nie traci. Przekazuje jedynie kwotę, którą i tak musiałby oddać na rzecz Skarbu Państwa.

1,5% można przekazać na Polski Związek Niewidomych, wpisując w odpowiedniej rubryce zeznania podatkowego za rok 2024 nr KRS 0000042049 oraz wyliczoną kwotę. Te same dane można również umieścić w odpowiednich polach zeznania podatkowego przygotowanego dla każdego płatnika przez Krajową Administrację Skarbową. Dziękujemy!

wróć do spisu treści



Instytut Tyflologiczny PZN: Interwencja w sprawie problemów z sygnalizacją akustyczną na warszawskim Gocławiu

W ostatnich miesiącach na warszawskim Gocławiu były problemy z udźwiękowieniem świateł. Sygnalizatory nie działały na wszystkich słupkach i często były wyciszone, a w niedziele i święta całkowicie wyłączane. Zainteresowani pisali o tym do Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie, Polski Związek Niewidomych także zwrócił się z oficjalnym pismem.

PZN otrzymał od Zarządu Dróg Miejskich poniższą odpowiedź:

Piszemy o tej sprawie dlatego, żeby zachęcić Państwa do zwracania się do Zarządu Dróg Miejskich, jeżeli zaistnieje taka potrzeba. Deklarujemy także pomoc PZN.

Elżbieta Oleksiak
Kierownik Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN

wróć do spisu treści



Okręg Pomorski PZN: Nowo otwarty punkt konsultacyjny dla dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku

Okręg Pomorski PZN otworzył w styczniu br. Pomorski Punkt Wsparcia dla dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku oraz ich rodziców, nauczycieli i opiekunów. Specjaliści udzielają tam konsultacji dotyczącej rehabilitacji i edukacji osób z dysfunkcją wzroku.

Pracownicy Pomorskiego Punktu Wsparcia:


Specjaliści zapraszają wszystkich zainteresowanych do skorzystania z Punktu Wsparcia telefonicznie: 58 341 26 83 lub 724 888 823 bądź osobiście w siedzibie Okręgu (poniedziałek, środa, godz. 10.00–14.00).

Polski Związek Niewidomych
Okręg Pomorski
ul. Jesionowa 10
80-261 Gdańsk

wróć do spisu treści



Koło PZN w Toruniu: Punkt Rehabilitacyjno-Konsultacyjny dla niewidomych mieszkańców Torunia

Koło Polskiego Związku Niewidomych w Toruniu w 2024 r. realizowało zadanie publiczne „Punkt Rehabilitacyjno-Konsultacyjny dla niewidomych mieszkańców Torunia”. Zadanie to było współfinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń w wysokości 19 000 zł.

Od stycznia do grudnia 2024 r. w ramach zadania udzielaliśmy wielu porad, w tym niektórym osobom wielokrotnie. Zorganizowaliśmy 21 imprez, prelekcje i spotkania, w których uczestniczyło 358 osób niewidomych i 104 opiekunów, a także 8 zajęć świetlicowych dla 132 niewidomych i 104 opiekunów biorących udział wielorazowy. Na zorganizowaną wycieczkę wyjechało 50 osób, w tym: 35 niewidomych i 15 opiekunów. Wyposażaliśmy niewidomych w drobny sprzęt rehabilitacyjny: lupy, igły brajlowskie, białe laski podpórcze, papier brajlowski oraz zeszyty w powiększoną linię i kratkę.

Prezes Zarządu Koła PZN w Toruniu
Zofia Masłowska

wróć do spisu treści



Zaproszenie na Festiwal kina bez barier – Poznań 2025

Festiwal kina bez barier odbędzie się w dniach 25 lutego – 1 marca br. w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. To ciekawa inicjatywa, która łączy świat filmu i dostępności, promując równość w dostępie do kultury filmowej.

Festiwal kina bez barier to więcej niż przegląd filmowy. To wydarzenie, które podkreśla znaczenie równego dostępu do kultury i poszerza horyzonty branży filmowej. Organizatorzy stawiają na wymianę doświadczeń, promocję dobrych praktyk i rozwój nowych, dostępnych rozwiązań w kinie. Wydarzenie składa się z dwóch części: Forum bez barier oraz Przeglądu filmów dostępnych.

Forum bez barier (25–27 lutego 2025 r.)

Forum bez barier to wydarzenie poświęcone dostępności kina. Gromadzi ono ekspertów i ekspertki z branży filmowej oraz festiwalowej. W programie zaplanowano panele dyskusyjne, warsztaty i prezentacje dobrych praktyk.
Zebrani będą dyskutować o kluczowych rozwiązaniach w zakresie dostępności, takich jak: produkcja i dystrybucja filmów, programowanie wydarzeń filmowych czy dostosowanie sposobów odbioru filmów do potrzeb różnych grup widzów.
Program wydarzenia i informacja o biletach na stronie: https://ps.ckzamek.pl/podstrony/10786-forum-bez-barier/.

Przegląd filmów dostępnych (26 lutego – 1 marca 2025 r.)

To wydarzenie jest skierowane do szerokiej publiczności, w tym osób z niepełnosprawnościami, które dzięki zastosowanym rozwiązaniom będą mogły w pełni uczestniczyć w seansach i wydarzeniach towarzyszących. Widzowie obejrzą kilkanaście filmów z audiodeskrypcją, napisami dla osób niesłyszących i tłumaczeniem na polski język migowy. Program wzbogacą spotkania z twórcami oraz panele dyskusyjne podejmujące tematy obecne w prezentowanych filmach.

Program przeglądu zostanie ogłoszony w drugiej połowie stycznia. Sprzedaż biletów ruszy w lutym. Cena biletu na seans: 10 zł. Więcej informacji: https://kinopalacowe.pl/wydarzenia/12274-przeglad-filmow-dostepnych/.

Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Politechnika Opolska otwarta na osoby z niepełnosprawnościami

Politechnika Opolska otrzyma osiem milionów złotych z NCBiR na działania związane ze wzrostem dostępności uczelni dla osób z niepełnosprawnościami.

Pieniądze zostaną wykorzystane m.in. na wyposażenie laboratoriów, a także na likwidację barier architektonicznych. Uczelnia zrealizuje działania dzięki środkom otrzymanym w ramach konkursu „Uczelnie coraz bardziej dostępne” z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

W ramach tego projektu np. na Wydziale Budownictwa i Architektury zostanie zamontowana winda i będą toalety dla osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo ponad 400 osób z uczelni zostanie przeszkolonych na temat uprawnień osób z niepełnosprawnościami i dostępności. Powstaną także nowe laboratoria, m.in. laboratorium symulacji zespołu geriatrycznego i otyłości. W Centrum Adaptowanej Aktywności Fizycznej na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii zostanie zbudowana w pełni wyposażona komfortka, czyli toaleta z leżanką dla osób z niepełnosprawnościami. Co więcej, uczelnia planuje zakup żaglówki dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Źródło: Nauka w Polsce

wróć do spisu treści



Konkurs Lider Dostępności 2025 – ruszył nabór zgłoszeń

Konkurs „Lider Dostępności” to wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Towarzystwa Urbanistów Polskich. Nagradzane są w nim obiekty i przestrzenie publiczne najlepiej dostosowane do potrzeb wszystkich użytkowników oraz osoby, które w swojej działalności kierują się zasadami dostępności i udzielają w tym obszarze wsparcia. Rozpoczął się nabór zgłoszeń do 10. edycji konkursu i będzie on trwał do 21 lutego 2025 r.

Celem konkursu „Lider Dostępności” jest promowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Dostępność, która jest oceniana w konkursie, nie jest już postrzegana wyłącznie jako zastosowanie szeregu technicznych rozwiązań, takich jak: windy, podjazdy, oznaczenia w alfabecie Braille'a czy pętle indukcyjne. To także takie projektowanie przestrzeni i budynków, by odpowiadały na różnorodne potrzeby korzystających z nich osób i dawały im poczucie bycia u siebie oraz przynależności do wspólnoty.

W skład Kapituły Konkursu wchodzą architekci, urbaniści oraz specjaliści z zakresu dostępności architektonicznej i projektowania uniwersalnego, a także eksperci zgłoszeni przez Kancelarię Prezydenta RP. W tegorocznej edycji konkursu Kapituła przyzna nagrody w dziewięciu kategoriach. Po raz pierwszy w nowej kategorii – Koordynator ds. dostępności.
Wszystkie zgłoszone do konkursu obiekty muszą się wyróżniać jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością lub wprowadzać ciekawe i nowatorskie rozwiązania w zakresie dostępności.

Kategorie:


Zgłoszenia do konkursu
Udział w konkursie jest bezpłatny. Aby wziąć w nim udział, należy wypełnić formularz dostępny na https://niepelnosprawni.pl/ledge/x/2171518 i wysłać na adres e-mail: lider@integracja.org. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 21 lutego 2025 r.


Ogłoszenie wyników
Zwycięzcy konkursu zostaną ogłoszeni podczas uroczystej gali w Pałacu Prezydenckim, która odbędzie się w maju, w związku z obchodami Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

wróć do spisu treści



Trwają zgłoszenia do konkursu „Kraków bez barier”

Rozpoczęto zbieranie zgłoszeń do kolejnej edycji konkursu „Kraków bez barier”. Propozycje są przyjmowane do 31 marca br. Można zgłaszać osoby, instytucje i firmy, które podejmują działania mające na celu ułatwienie funkcjonowania osobom z niepełnosprawnościami.

Zgłoszenia przyjmowane są w następujących kategoriach:

W tegorocznej edycji konkursu nagrodzone zostaną również osoby zgłaszające, których kandydaci otrzymali nagrody główne w konkursie.

Jak zgłosić kandydata?
Formularz zgłoszeniowy, szczegóły przedsięwzięcia i regulamin znajdują się na stronie: https://www.krakow.pl/bezbarier/aktualnosci/290428,60,komunikat,nabor_zgloszen_do_kolejnej_edycji_konkursu_krakow_bez_barier.html.
Przy wypełnianiu formularza koniecznie trzeba podać numer telefonu kontaktowego osoby/instytucji zgłaszającej!

Termin
Zgłoszenia należy przesłać do 31.03.2025 r.:

wróć do spisu treści



Aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością

Do Polskiego Związku Niewidomych zwróciła się firma Fingrow Management, która poprzez różnorodne działania realizuje politykę aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością. Poniżej kilka słów o celach firmy i sposobie współpracy z osobami zainteresowanymi podjęciem zatrudnienia.

„Jednym z zakresów działalności firmy Fingrow Management jest prowadzenie rekrutacji pracowników z niepełnosprawnością dla naszych klientów. Dzięki naszym projektom osoby z niepełnosprawnością mają szansę na aktywizację zawodową, zdobycie doświadczenia zawodowego oraz rozwój kompetencji. W każdym projekcie możemy zaoferować stabilne zatrudnienie w ramach umowy o pracę.

Szerokie spektrum działalności naszych klientów umożliwia nam przedstawianie kandydatom różnorodnych ofert pracy, również pracy zdalnej. W całym okresie zatrudnienia świadczymy wsparcie dla pracowników zatrudnionych u naszych klientów. Obecnie wśród naszych klientów mamy firmy: produkcyjne, farmaceutyczne, logistyczne oraz banki. Przedstawiamy przykładowe zadania, które wykonują osoby niewidome i słabowidzące u naszych klientów: wyszukiwanie informacji w Internecie i tworzenie na ich podstawie zestawień w Excelu, tworzenie raportów w Word, przeprowadzanie ankiet telefonicznych, obsługa telefoniczna klienta, dodawanie ogłoszeń na portalu oraz wstępne rozmowy z kandydatami w procesie rekrutacji.

Z każdym kandydatem, który się do nas zgłosi, organizujemy spotkanie online. Podczas spotkań rozmawiamy na temat doświadczenia zawodowego kandydatów oraz ich oczekiwań wobec pracy, ponieważ chcemy ich poznać. Zależy nam na tym, żeby oferty pracy były dostosowane do możliwości kandydatów. Nasi kandydaci po zatrudnieniu u naszych klientów mają możliwość pracy na swoim komputerze, dzięki czemu mogą pracować na sprzęcie, który już jest dostosowany do ich niepełnosprawności. Praca u klientów ma najczęściej charakter zadaniowy, ponieważ osoby z niepełnosprawnością muszą często w ciągu dnia udać się do lekarza lub na rehabilitację i zależy nam na tym, żeby to ułatwić”.

Kontakt: tel.: +48 22 504 07 20. Więcej na stronie: https://www.fingrow-management.com/pl/csr/rekrutacja,43.htm

wróć do spisu treści



Rekrutacja do projektu „Warsztat Lidera”

Fundacja Łódź Akademicka zaprasza studentów z niepełnosprawnościami do udziału w projekcie „Warsztat Lidera”. Jest to kompleksowy program szkoleń z umiejętności miękkich nakierowanych na karierę zawodową.

Projekt skierowany jest do studentów z niepełnosprawnościami ostatniego roku, bądź osób, które ukończyły studia w ciągu ostatnich 5 lat, a nie są zatrudnione na umowie o pracę.
Wymagania formalne: aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, brak zatrudnienia na umowę o pracę.

Działania w projekcie
W ramach projektu przewidziany jest wyjazd edukacyjno-integracyjny oraz szkolenia, które będą się odbywać między marcem a sierpniem.
Zjazd 5-dniowy odbędzie się w terminie 21−25.02.2025 r. Zbiórka w Łodzi, przejazd zorganizowanym transportem w miejsce konferencji, której tematem będzie rozwój kompetencji liderskich.

W ciągu pół roku (marzec – sierpień) będą organizowane różnorodne wydarzenia:

Liczba uczestników: 24 – trzy grupy 8-osobowe.

Tematy poruszane podczas szkoleń to m.in.: zarządzanie sobą w czasie, budowanie pewności siebie i autorytetu, analiza kompetencji, relaks i koncentracja, autoprezentacja, orientacja na cele, delegowanie zadań, motywacja, negocjacje, asertywność, komunikacja, metody szybkiego uczenia się, budowanie zespołu i praca w nim, budowanie marki osobistej, promocja działań i firmy, programy komputerowe przydatne liderowi, przezwyciężanie sytuacji kryzysowych.

Dodatkowo, podczas indywidualnych sesji z coachem i doradcą zawodowym program dostosowany będzie do uczestnika − praca nad jego mocnymi i słabymi kompetencjami, budowanie planu kariery zawodowej (edukacja i doświadczenie). Dla osób poszukujących pracy − konsultacje CV, symulacje rozmów kwalifikacyjnych, staże. Dla osób chcących otworzyć własną firmę – opracowanie wspólne biznesplanu oraz analiza założeń pomysłu.

Zapisy pod linkiem: https://forms.gle/tvneoB9CiH3BbPGKA

wróć do spisu treści



Karta ubezpieczenia zdrowotnego honorowana w Europie

Warto pamiętać o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Zapewnia ona bezpieczeństwo i daje gwarancję, że otrzymamy pomoc medyczną za granicą. Wyrobienie takiej karty jest bardzo proste. Można to zrobić np. w oddziale NFZ.

Karta EKUZ uprawnia do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej oraz EFTA (Norwegia, Islandia, Liechtenstein i Szwajcaria). Dzięki niej, w razie wypadku lub nagłej choroby, pacjent otrzyma niezbędną pomoc medyczną na takich samych zasadach jak obywatel danego państwa. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza lub procedurę, to posiadacz karty również za nią zapłaci. EKUZ dla osób niewidomych i słabowidzących jest oznakowana naklejką z tekstem w alfabecie Braille’a.

Kto może otrzymać EKUZ?
Karta EKUZ jest wydawana bezpłatnie, oddzielnie dla każdego członka rodziny. Otrzymają ją:


Jakie świadczenia są objęte kartą EKUZ?
Z EKUZ pacjent ma prawo do leczenia niezbędnego i nieplanowanego w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa.

Jakich świadczeń karta nie obejmuje?
Jak wyrobić kartę?
Wniosek o EKUZ można złożyć:
Więcej informacji o EKUZ na stronie:
https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/planujesz-zimowy-wyjazd-nie-zapomnij-o-ekuz,8721.html.

Źródło: NFZ

wróć do spisu treści



Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Tu uzyskacie wsparcie

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 pomaga uczniom w kryzysie. Jest anonimowy, bezpłatny, całodobowy oraz poufny. Dzieci mogą nie tylko porozmawiać o ważnych dla siebie sprawach w trakcie dyżurów zespołu konsultantek i konsultantów, ale też skorzystać ze specjalistycznej porady. Czat na stronie 116111.pl również jest dostępny przez całą dobę.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wygrała w grudniu konkurs ogłoszony przez Ministerstwo Zdrowia na prowadzenie Centrum wsparcia dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym. Przygotowując się do poszerzenia oferty pomocowej, zapytano młode osoby, z jaką specjalistką najchętniej porozmawiałyby w telefonie zaufania. Uzyskane wskazówki pozwoliły rozbudować zespół.

– W wyniku tego Fundacja uruchomiła nowe tematyczne dyżury specjalistyczne m.in. z zakresu prawa, dietetyki, pracy socjalnej, pedagogiki, psychiatrii oraz terapii uzależnień. Nowo zatrudnione ekspertki i eksperci przeszli gruntowne szkolenie dotyczące specyfiki pracy w telefonie zaufania, rozmów z dziećmi i młodzieżą. Poprzez szkolenia podnosimy także stale umiejętności i wiedzę naszego zespołu tak, aby w rozmowach z młodymi ludźmi odpowiadać na ich realne potrzeby – powiedziała Anna Gierczuk, koordynatorka projektu.

Konsultanci nie zdradzają nikomu treści rozmów, chyba że zagrożone jest życie lub zdrowie dziecka. Te same zasady obowiązują przy udzielaniu wsparcia w formie pisemnej – na czacie lub w wiadomościach. Telefon jest przestrzenią, w której młody człowiek może porozmawiać na każdy temat.

Aktualne informacje o działaniach Centrum wsparcia (w tym o dyżurach specjalistycznych) wraz z wyszukiwarką placówek z terenu całej Polski, gdzie młode osoby mogą uzyskać pomoc psychologiczną i psychiatryczną, znajdują się na stronie: centrumwsparciadladzieci.pl.

Źródło: FDDS

wróć do spisu treści



Inspirujące warsztaty w krakowskim teatrze

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprasza osoby z niepełnosprawnością i nie tylko na warsztaty tematyczne. Obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona. Bilety w cenie 15 zł.

Warsztaty tematyczne organizowane w Teatrze Słowackiego będą dotyczyły kolejno: muzyki w teatrze, techniki aktorskiej Michaiła Czechowa oraz scenografii, kostiumów i charakteryzacji. Informacje na temat spotkań poniżej.

Warsztaty „Muzyka w teatrze”

Zajęcia dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku. Składają się z trzech spotkań, które wzajemnie się uzupełniają – organizatorzy rekomendują uczestnictwo we wszystkich.

„Muzyka w teatrze” to spotkania, dzięki którym będzie można poznać charakterystykę pracy realizatora dźwięku oraz rozwiązania techniczne stosowane przy pracy z dźwiękiem w teatrze. Uczestnicy popracują nad zdrowym i bezpiecznym śpiewaniem oraz zapoznają się z podstawowymi ćwiczeniami, które można wpleść w codzienne głosowe treningi. Spróbują się też zmierzyć z zagadnieniami dotyczącymi śpiewania grupowego i solowego czy aktorską interpretacją. Będą również zadania aktorskie, zabawa stylami i emocjami.

Terminy i miejsce:


Warsztaty „Technika aktorska Michaiła Czechowa” (z tłumaczeniem na PJM)

Zajęcia skierowane są przede wszystkim do osób głuchych i słabosłyszących oraz słyszących, które nie miały wcześniej doświadczenia z tą techniką. Podczas spotkań będzie obecny tłumacz języka migowego.
„Technika aktorska Michaiła Czechowa” to jedna z najbardziej znanych technik aktorskich, której fundamentem jest psychofizyczność, czyli połączenie między ciałem, ruchem a emocjami. Narzędzia tej techniki stosowane są przez aktorów na całym świecie, a do najważniejszych należą: gest psychologiczny, praca z centrami w ciele, wyobrażonym centrum postaci i wyobrażonym ciałem.

Terminy:
Warsztaty „Scenografia, kostium, charakteryzacja” (z tłumaczeniem na PJM)

Warsztaty przeznaczone są przede wszystkim dla osób głuchych, słabosłyszących i słyszących. Podczas spotkań będzie obecny tłumacz języka migowego.

Warsztaty prowadzone przez rzemieślników i twórców teatralnych, podczas których uczestnicy będą mogli stworzyć kostium w pracowni krawieckiej, a także poznać kulisy powstawania scenografii. W pracowni charakteryzatorskiej zgłębią tajniki powstawania sztucznych ran, fryzur, peruk i makijażu scenicznego.

Terminy:
Więcej informacji dotyczących warsztatów „Technika aktorska Michaiła Czechowa” oraz „Scenografia, kostium, charakteryzacja” na stronie: https://teatrwkrakowie.pl/aktualnosci/warsztaty-dla-osob-z-niepelnosprawnosciami.

Zapisy i rezerwacja biletów telefonicznie lub e-mailowo: Dominika Feiglewicz-Penarska, koordynatorka dostępności, tel.: 603 235 231, e-mail: feiglewicz@teatrwkrakowie.pl.

Po dokonaniu rezerwacji bilety będzie można kupić w kasie teatru lub korzystając z otrzymanego linku do zakupu internetowego.

wróć do spisu treści



Spektakl z audiodeskrypcją w Teatrze Powszechnym w Warszawie

Teatr Powszechny w Warszawie zaprasza osoby niewidome i słabowidzące na touch tour oraz spektakl „Strach zżerać duszę” z audiodeskrypcją. Wydarzenie odbędzie się 30 marca br. o godz. 16.45.

Przedstawienie poprzedzać będzie touch tour, czyli krótka wycieczka, podczas której będzie można zapoznać się z topografią sceny, dotknąć rekwizytów oraz posłuchać opowieści o przestrzeni spektaklu. Touch tour rozpocznie się o godzinie 16.45 i potrwa do 40 minut. Między wycieczką a spektaklem przewidziana jest ok. 30-minutowa przerwa. Spektakl rozpocznie się o godz. 18.00.

O spektaklu
„Strach zżerać duszę” to tragikomiczna opowieść o społeczeństwie, które tak dobrze czuje się we własnym zamkniętym gronie, że za wszelką cenę usuwa z horyzontu wszystkich, którzy nie wpisują się w jednolity krajobraz. To także portret naszych uprzedzeń, które bywają kuriozalne i śmieszne, przesadzone i absurdalne. Być może w chwili, w której śmiejemy się ze społecznych tabu, śmiejemy się tak naprawdę z nas samych i być może ten śmiech bywa oczyszczający.
Więcej o wydarzeniu na stronie: https://www.powszechny.com/pl/spektakle/audiodeskrypcja-i-touch-tour-do-spektaklu.

Informacje praktyczne

Termin: 30 marca br., godz. 16.45 (touch tour), godz. 18.00 (spektakl)
Cena biletu: 30 zł

Szczegółowe informacje, rezerwacja biletów, zapisy na touch tour: Natalia Cierniak, koordynatorka dostępności, tel.: 798 033 800 (także SMS lub wiadomość głosowa) lub e-mail: n.cierniak@powszechny.com.
Rezerwacja biletów możliwa również stacjonarnie w kasie teatru: wtorek – piątek, godz. 12.00–18.00 (przerwa 15.30–16.00), sobota – niedziela, godz. 14.00–18.00 (przerwa 15.30–16.00).

Teatr Powszechny
im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa

wróć do spisu treści



Prośba o wypełnienie ankiety

Studentka pedagogiki specjalnej na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie prosi osoby z dysfunkcją wzroku o wypełnienie ankiety. Obecnie pisze ona pracę magisterską na temat: „Obraz własnego ciała a behawioralne aspekty odżywiania u osób słabowidzących i niewidomych”. Porusza w niej istotne zagadnienia związane z postrzeganiem siebie i wyborami żywieniowymi.

Wyniki badań mogą dostarczyć cennych informacji, które pozwolą lepiej dopasować programy edukacyjne, wsparcie psychologiczne i strategie promowania zdrowego stylu życia do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących.

Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdnEogVBcOoyn8Kyz70Xmwlb1-nmY4-kt1JW9HRc7B4ouUGwg/viewform

Studentka bardzo dziękuje za poświęcony czas.

wróć do spisu treści

Wersja offline wygenerowana automatycznie.
Copyright © 2023 Biuletyn Informacyjny PZN. Wszelkie prawa zastrzeżone.