Skocz do spisu treści

Biuletyn Informacyjny PZN

BIP nr 13(324), lipiec 2024

Redakcja:
Joanna Rodzewicz [redaktor prowadzący]
Kamila Wiśniewska
Małgorzata Przybyszewska
Agnieszka Budzicz-Marchlewska


Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: (22) 635 60 38
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl


Biuletyn Informacyjny PZN współfinansowany ze środków PFRON.


Spis treści

Polski Związek Niewidomych: Doszkalanie instruktorów orientacji przestrzennej i mobilności
Instytut Tyflologiczny PZN: Znajdź oświetlenie dobre dla siebie
NZOZ Ośrodek Mieszkalno-Rehabilitacyjny PZN „Labirynt” w Olsztynie: Festyn dobre ROCK-owania za nami
Okręg Opolski PZN: O Polskim Związku Niewidomych na spotkaniu Polskiego Towarzystwa Okulistycznego
Koło PZN w Hajnówce: Przygoda z wiosłem w dłoni
Niewidomi w sercu miasta – wywiad
Jak Unia Europejska wpływa na życie osób z niepełnosprawnościami?
Przypominamy o zmianach w refundacji białych lasek
Zaproszenie na Jubileusz Łódzkiej Szkoły dla Słabowidzących i Niewidomych
Arsenał i Klasztorek w Krakowie z nagrodą dostępności
Kino bez barier w drodze. Pokazy w Wielkopolsce
Oprowadzanie z audiodeskrypcją po wystawie Władysława Hasiora
Zaproszenie do świata dawnych żydowskich miasteczek
Ogłoszenie: Sprzedam rower



Polski Związek Niewidomych: Doszkalanie instruktorów orientacji przestrzennej i mobilności

Polski Związek Niewidomych Instytut Tyflologiczny ogłasza nabór na szkolenie podnoszące kwalifikacje instruktorów orientacji przestrzennej i mobilności. Szkolenie, rozumiane jako doskonalenie zawodowe, adresowane jest do instruktorów orientacji przestrzennej i mobilności. Szkolenie realizowane będzie w ramach projektu „Doszkalanie instruktorów orientacji przestrzennej i mobilności” dofinansowanego przez PFRON w ramach konkursu „Możemy więcej”.

Rekrutacja prowadzona jest na terenie całego kraju poprzez złożenie:


Osoby zakwalifikowane do projektu otrzymają:
− 116 godzin zajęć (10 godzin wykładów, 90 godzin ćwiczeń, 16 godzin praktyk) realizowanych w ciągu 20 dni.
Terminy planowanych zjazdów:
Wszystkie zjazdy rozpoczynamy kolacją pierwszego dnia i kończymy obiadem w dniu ostatnim.
− 8 godzin wsparcia indywidualnego możliwych do zrealizowania w czasie trwania projektu: bezpośrednio, drogą e-mailową, telefonicznie.

Program szkolenia obejmie dwa bloki tematyczne: orientacja przestrzenna małych dzieci i orientacja przestrzenna dorosłych. W ramach obu bloków w czasie wykładów i ćwiczeń będą realizowane następujące tematy (z uwzględnieniem potrzeb grupy odbiorców – dorosłych/małych dzieci):
Jednocześnie chcielibyśmy, żeby ww. tematy były bardziej szczegółowo omawiane w porównaniu z realizacją tematów w projekcie TOPON (Trening orientacji przestrzennej osób niewidomych) – pozwala na to liczba godzin przeznaczonych na doszkalanie.

Uwaga!
Istnieje możliwość odbycia ćwiczeń i praktyk wyłącznie z jednego bloku tematycznego w wymiarze 106 godzin. Będzie to rozważone w oparciu o wyniki rekrutacji. O takiej potrzebie należy poinformować w kwestionariuszu zgłoszeniowym.

Po zdanym egzaminie teoretycznym i praktycznym otrzymają Państwo zaświadczenia ukończenia szkolenia.

Kwestionariusz zgłoszeniowy na szkolenie „Doszkalanie instruktorów orientacji przestrzennej i mobilności” oraz wzór zaświadczenia lekarskiego do pobrania pod linkiem: https://pzn.org.pl/doszkalanie-instruktorow-orientacji-przestrzennej-i-mobilnosci-1/.

Koszty: 1000 zł brutto za szkolenie i ewentualne koszty przejazdu.
Miejsce: Szkolenie będzie odbywać się w Warszawie w systemie zjazdowym. Zapewniamy wyżywienie, zakwaterowanie i przerwy kawowe.
Zapisy: Zgłoszenia przyjmujemy do dnia 22.07.2024 r. tylko na przygotowanym w projekcie kwestionariuszu. Wypełniony kwestionariusz prosimy wysłać pod adres e-mail: smankowska@pzn.org.pl.
Prosimy, żeby formularz wypełniła osoba zainteresowana szkoleniem.
W pierwszej kolejności będą kwalifikowane osoby pracujące i współpracujące z jednostkami PZN.

Elżbieta Oleksiak
Kierownik Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN

wróć do spisu treści



Instytut Tyflologiczny PZN: Znajdź oświetlenie dobre dla siebie

Centrum Rehabilitacji PZN zaprasza do Pracowni Doboru Oświetlenia w Instytucie Tyflologicznym w Warszawie. Osoby słabowidzące mogą tu sprawdzić różnego rodzaju oświetlenie i ocenić, które jest dla nich najbardziej korzystne, a później zastosować je w domu. To jedno z pierwszych takich miejsc w Polsce.

Pracownia Doboru Oświetlenia znajduje się w Instytucie Tyflologicznym PZN przy ul. Konwiktorskiej 9 w Warszawie.
− Nie ma jednego oświetlenia, które jest dobre dla wszystkich osób słabowidzących. Schorzenia są różne, a więc i potrzeby bywają różne. W naszej pracowni zainteresowani mogą sprawdzić rozmaite rodzaje oświetlenia oraz urządzenia wspomagające, a następnie wybrać te, które są dla nich najbardziej korzystne. Wierzymy, że rozwiązania, które prezentujemy w naszym studio, staną się inspiracją dla wielu osób słabowidzących. Projektując to miejsce, staraliśmy się zastosować urządzenia ekonomiczne i takie, które są łatwo dostępne dla wszystkich – mówi Elżbieta Oleksiak, kierowniczka Centrum Rehabilitacji PZN.

Pracownia podzielona jest na strefy i kąciki tematyczne, w których można testować różne ustawienia parametrów oświetlenia, np. zmieniać natężenie czy barwę światła. Pierwszy pokój to salon z kanapą, fotelem, telewizorem i biurkiem. W tym pomieszczeniu oświetlenie górne włącza się za pomocą pilota i można wybrać moc oraz barwę światła – ciepłą, zimną lub neutralną. Znajduje się tu również biurko z lampką, a także lupy z dodatkową funkcją podświetlenia. Zaaranżowano kącik do czytania.

Drugi pokój to przestrzeń kuchenna ze stolikiem, szafkami oraz blatem z różnego rodzaju lampami. W dalszej części tego pomieszczenia znajduje się szafa na ubrania z podświetlanym wnętrzem, co ułatwia poszukiwanie ubrań na półkach i wieszakach. Na stoliku pod ścianą umieszczono różne rodzaje lampek stołowych oraz tych ułatwiających czytanie, np. zamontowanych na klipsie.

− Nasza pracownia będzie się rozwijać – z czasem pojawią się tu nowe rodzaje oświetlenia oraz inne urządzenia wspomagające – mówi Nina Opejda, która zajmuje się tym projektem.

Wszyscy, którzy chcieliby odwiedzić pracownię, proszeni są o wysłanie wiadomości e-mail: nopejda@pzn.org.pl lub zgłoszenie telefoniczne pod numer: 22 635 52 84.
Organizatorzy zapraszają do pracowni osoby słabowidzące, a także przedstawicieli placówek działających na rzecz osób z problemami wzroku i uczelnie kształcące tyflopedagogów i instruktorów.
Pracownia Doboru Oświetlenia została zrealizowana w ramach projektu PFRON „Zrób to sam – szkolenie instruktorów czynności życia codziennego” oraz dzięki wsparciu firmy Alcon.

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



NZOZ Ośrodek Mieszkalno-Rehabilitacyjny PZN „Labirynt” w Olsztynie: Festyn dobre ROCK-owania za nami

Tematem tegorocznego XVI Integracyjnego Festynu Środowiskowego Domów Samopomocy Województwa Warmińsko-Mazurskiego był rock ukryty w haśle „Dobre ROCK-owania”. W tym ważnym wydarzeniu, które w tym roku odbyło się 12 czerwca, uczestniczą ŚDS z całego regionu.

Jak co roku Festyn Integracyjny na terenie ogrodów „Labiryntu” zorganizowały trzy środowiskowe domy samopomocy: „Ariadna”, „Dedal” i „Tezeusz”. Wydarzenie to wymaga ogromu pracy, ale efekty są widoczne. Wszyscy artyści przygotowali się do występu perfekcyjnie. Widać było pracę instruktorów i radość uczestników. Było śpiewająco, kolorowo i radośnie…

W uroczystościach uczestniczyły władze miasta i województwa, przedstawiciele urzędów oraz media. Widać było, że festyn ma już swoją renomę i duże znaczenie dla województwa. To bardzo cieszy, że wysiłek wielu osób jest zauważany.

Byłam po raz drugi w naszym „Labiryncie” NZOZ Ośrodku Mieszkalno-Rehabilitacyjnym PZN w Olsztynie, i za każdym razem odkrywam nowe inicjatywy i działania podejmowane przez Dyrekcję. Rozwija się Przychodnia, prężnie działają nasze ŚDS, a podopieczni DPS mają zapewnioną opiekę. Schronienie znaleźli tu również niewidomi uchodźcy z Ukrainy.

„Labirynt” to ogromny budynek, który daje wiele możliwości, ma jednak też swoje potrzeby, o które trzeba zadbać, aby zachować standard życia mieszkańców i zapewnić wszystkim bezpieczeństwo. Pomimo problemów, z którymi spotykają się na co dzień, dla Pani Dyrektor Elżbiety Jabłko i wszystkich kierowników naszych jednostek, najważniejszy pozostaje człowiek. Widziałam to i czułam.

Dziękuję za ciepłe przyjęcie i pomoc.

Zainteresowani mogą się zapoznać z telewizyjną relacją z wydarzenia pod linkiem: https://olsztyn.tvp.pl/78041652/reprezentanci-domow-srodowiskowych-na-scenie

Magdalena Orzeszko
Wiceprezes Zarządu Głównego PZN
Wiceprezes Zarządu Okręgu Wielkopolskiego PZN
Dyrektor Biura Okręgu Wielkopolskiego PZN

wróć do spisu treści



Okręg Opolski PZN: O Polskim Związku Niewidomych na spotkaniu Polskiego Towarzystwa Okulistycznego

We Wrocławiu w czerwcu br. odbyło się posiedzenie szkoleniowo-naukowe Oddziału Dolnośląskiego Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Na zaproszenie władz tej organizacji miałem przyjemność wygłosić prelekcję pt. „Rehabilitacja osób z dysfunkcją narządu wzroku. Misja i cele Polskiego Związku Niewidomych”. W czasie prelekcji swoimi uwagami wspierały mnie p. Prezes Okręgu Dolnośląskiego PZN, Barbara Lindenau-Bryja, oraz p. Dyrektor Biura i Wiceprezes wspomnianego Okręgu, Anna Jaworska.

Celem naszego spotkania było zapoznanie słuchaczy z głównymi celami i działaniami Polskiego Związku Niewidomych. Ponieważ w spotkaniu uczestniczyli lekarze, którzy pracują na terenie Dolnego Śląska, dlatego skupiliśmy się na działaniach i ofercie rehabilitacyjnej Okręgu Dolnośląskiego PZN.

Zwróciłem się z prośbą do lekarzy okulistów, aby po zakończeniu procesu medycznego kierowali osoby z dysfunkcjami wzroku do Polskiego Związku Niewidomych, gdzie udzielimy im potrzebnych informacji i wsparcia. Często bywa tak, że pacjenci zostają pozostawieni sami sobie i jest im bardzo trudno zmierzyć się samotnie z problemami, jakie napotykają w codziennym funkcjonowaniu z osłabionym lub utraconym widzeniem.

Spore zainteresowanie słuchaczy wywołał temat procedury wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz niezdolności do pracy. Mówiłem o ocenie pola widzenia i ostrości wzroku, czyli badaniach, które mają decydujące znaczenie w procesie orzekania stopnia niepełnosprawności przy schorzeniach wzroku.

Nieco czasu poświęciliśmy na omówienie rehabilitacji osób z dysfunkcją wzroku, jaka jest możliwa w ramach ubezpieczenia NFZ. Świadczenie takie wymaga skierowania do dziennego ośrodka rehabilitacji osób z dysfunkcją narządu wzroku (kod poradni 2300), wystawionego przez lekarza w czasie wizyty na NFZ: okulistę, neurologa lub lekarza rehabilitacji. Niestety, na terenie Dolnego Śląska nie ma obecnie takiego ośrodka, ale świadczenie to realizuje Centralna Przychodnia Rehabilitacyjno-Lecznicza Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie.

Przy okazji wspomniałem też o innych działaniach tej Przychodni. W tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować p. Teresie Kłys, dyrektor Centralnej Przychodni Rehabilitacyjno-Leczniczej PZN, za wszystkie uwagi, wyjaśnienia i materiały, które pozwoliły mi w sposób kompleksowy omówić zagadnienie rehabilitacji osób z dysfunkcją narządu wzroku. Na koniec wystąpienia krótko przedstawiłem zmiany w dofinansowaniu do zakupu białych lasek, jakie weszły w życie od 1 stycznia br.

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję władzom Oddziału Dolnośląskiego Polskiego Towarzystwa Okulistycznego oraz Okręgowi Dolnośląskiemu PZN za zaproszenie i możliwość wygłoszenia prelekcji.

Włodzimierz Ożga
Dyrektor Biura i Wiceprezes Zarządu
Okręgu Opolskiego PZN

wróć do spisu treści



Koło PZN w Hajnówce: Przygoda z wiosłem w dłoni

Letnie słońce dosyć wcześnie rozpoczęło swoją wędrówkę, a razem z nim grupa członków z hajnowskiego koła niewidomych w asyście przewodników i ratownika podjęła się wyzwania przepłynięcia kajakami 11-kilometrowej trasy urokliwą rzeką Narewką. W wyprawie 27 czerwca br. uczestniczyli i duzi, i mali, ci doświadczeni w pływaniu kajakiem i bez takiej praktyki. Wszystkich połączyła chęć przeżycia wspólnej przygody na wodzie, przełamywania barier i integracji.

Kajak to środek lokomocji wprost wymarzony, by z bliska obcować z przyrodą, podziwiać florę i faunę, mieć ją na wyciągnięcie ręki. To świetny sposób, by połączyć przyjemne z pożytecznym. Płynąc pośród nadrzecznych zarośli, momentami panowała kompletna cisza, a jedynym, co ją przerywało, były ptasie śpiewy oraz rechot żab. Łagodność rzeki pozwalała na całkowite odprężenie. Tam, gdzie rzeka meandrowała, krajobraz stawał się jeszcze bardziej malowniczy, a kręte brzegi tylko uatrakcyjniały spływ. To właśnie one sprawiały, że nie można się było nudzić. Czasem uczestnicy płynęli „zygzakiem” i nieraz słychać było szum trzcin niespiesznie przesuwających się wzdłuż burt, gdy wpływali wprost w szuwary.

Wodna przeprawa na pokładzie kajaków zakończyła się po ponad dwóch godzinach. Wszyscy uczestnicy dopłynęli do mety, a udaną wyprawę uczczono lodami.

Spływ kajakowy dofinansowano ze środków programu „Działaj lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju i Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska.

Alicja Plis
Prezes Koła PZN w Hajnówce

wróć do spisu treści



Niewidomi w sercu miasta – wywiad

Portal PolitykaZdrowotna.com udostępnił wywiad z Dariuszem Wojciechowskim, prezesem Koła PZN w Zielonej Górze. Jednym z poruszanych tematów są interakcje osób widzących z osobami z dysfunkcją wzroku w przestrzeni publicznej, zwłaszcza w kwestii pomocy. Podpowiedzi dotyczą tego, jak ma się zachować osoba widząca w przypadku spotkania osoby niewidomej czy słabowidzącej. W wywiadzie poruszona jest też kwestia udogodnień dla osób z dysfunkcją wzroku w większych ośrodkach miejskich i specyfika dostępności w mniejszych miastach.
Więcej w artykule: https://politykazdrowotna.com/artykul/niewidomi-w-sercu-miasta/1255338.

Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Jak Unia Europejska wpływa na życie osób z niepełnosprawnościami?

Chcesz dowiedzieć się, co Unia Europejska może zrobić, aby mieć wpływ na życie osób z niepełnosprawnościami? Chcesz poznać jej instytucje i dowiedzieć się, z jakich środków można korzystać? Podcast „Osoba z unijnością” pomoże znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania.

Cykl podcastów jest prowadzony przez Podlaski Sejmik Osób z Niepełnosprawnościami. Konwencja, inkluzja, deinstytucjonalizacja – rozmówcy będą tłumaczyć wszystkie te trudne słowa, tak aby osoby z niepełnosprawnościami i organizacje wiedziały więcej o działaniach i projektach finansowanych z Funduszy Europejskich.

Obecnie wyemitowano pierwszy odcinek z tej serii, w którym redaktor Tomasz Przybyszewski rozmawia z dr Anną Drabarz, przewodniczącą Podlaskiego Sejmiku Osób z Niepełnosprawnościami, członkinią Zarządu Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami.

Ekspertka w trakcie nagrania mówiła o tym, że Unia Europejska ma ograniczoną rolę w tworzeniu polityki na rzecz osób z niepełnosprawnościami, jest to bowiem domena państw członkowskich. Jednak standardy wyznacza Unia.
− Unia Europejska może dawać pewne kierunki, wskazywać ogólne ramy tego, jakie są cele i wartości, którymi mają się państwa członkowskie kierować w momencie, kiedy tworzą rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Z drugiej strony może ona też wspierać finansowo niektóre rozwiązania – tłumaczyła Anna Drabarz. Ekspertka wspomniała również, że Unia Europejska od 2010 r. jest stroną Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami.

− Unia Europejska ma bardzo duży wpływ pośredni (…), bo nawet sobie nie zdajemy sprawy, jak wiele małych zmian, które ułatwiają życie osobom z niepełnosprawnościami, dzieje się dzięki Unii Europejskiej. I tu ekspertka mówi o Europejskim Akcie Dostępności, o regulacjach, które dotyczą dostępności stron internetowych i aplikacji.
Anna Drabarz wspominała również o ustawie, która zapewnia dostępność produktów i usług. Jej zapisy wejdą w życie od czerwca 2025 r.

− To bardzo duże wyzwanie dla przedsiębiorców i usługodawców. I właśnie dzięki funduszom Unii będzie możliwość przygotowania naszego rynku do tego. Już wiemy o tym, że na pewno będzie wsparcie szkoleniowe dla producentów chociażby sprzętu komputerowego, czy obsługującego usługi transportowe lub bankowe. Więc, po pierwsze, szkolenie przedsiębiorców, po drugie, szkolenie urzędników, inspektorów, którzy później będą weryfikować tę dostępność – opowiadała specjalistka.

Anna Drabarz wskazywała również, że Polska od długiego czasu jest największym beneficjentem funduszy Wspólnoty. A jednostki, które korzystają z tych środków, muszą zapewnić określone standardy dostępności.
− Co oznacza, że tak naprawdę wszędzie, gdzie mamy oznakowanie, że coś sfinansowano z funduszy Unii Europejskiej, to te działania, miejsca i usługi muszą spełniać standard dostępności. W Polsce mamy bardzo dobrze opracowany standard dostępności dla funduszy Unii Europejskiej, więc wydaje się, że mamy dużą jasność, jak te projekty powinny wyglądać – wskazywała specjalistka.

Podcastu można wysłuchać na stronie: https://www.youtube.com/@podlaskisejmikozn.
Transkrypcja dostępna jest na stronie: https://podlaskisejmikon.pl/2024/06/07/podcast-odcinek-1-jak-unia-europejska-wplywa-na-zycie-osob-z-niepelnosprawnosciami/.

Cykl podcastów jest realizowany w ramach projektu „Działania informujące i promujące Fundusze Europejskie wśród organizacji pozarządowych” współfinansowanego ze środków Pomocy Technicznej dla Funduszy Europejskich na lata 2021–2027.

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Przypominamy o zmianach w refundacji białych lasek

Przypominamy, że od 1 stycznia br. dofinansowanie do białych lasek zostało podwyższone i różni się w zależności od rodzaju tego wyrobu. To dobra wiadomość dla osób niewidomych.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2023 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz.U. z 2023 r. 1826) wprowadzono następujące kwoty dofinansowania:


Obecnie można uzyskać i zrealizować kilka zleceń jednocześnie, np. na laskę orientacyjną, laskę sygnalizacyjną oraz na dodatkową końcówkę. Nie można natomiast dostać dwóch dofinansowań na laski orientacyjne (jednolitą i składaną).

Zlecenie na białe laski można zrealizować w Centralnej Przychodni Rehabilitacyjno-Leczniczej Polskiego Związku Niewidomych przy ul. Karmelickiej 26 w Warszawie. Tel.: 22 635 67 02, 22 635 67 33, 22 349 97 87, e-mail: biuro@przychodniapzn.pl.

Źródło: Przychodnia PZN

wróć do spisu treści



Zaproszenie na Jubileusz Łódzkiej Szkoły dla Słabowidzących i Niewidomych

Łódzka Szkoła dla Słabowidzących i Niewidomych zaprasza absolwentów oraz byłych i obecnych pracowników na uroczystości z okazji 90-lecia placówki.

Jubileusz 90-lecia placówki odbędzie się 18 października br. o godz. 15.30 na terenie szkoły, o godz. 18.00 organizatorzy zapraszają gości na bal do Restauracji Prząśniczka. Wstęp na bal kosztuje 220 zł od osoby (menu: 2 dania ciepłe, zakąski, ciasto, zimne napoje, kawa, herbata).

Zainteresowani powinni się rejestrować, wypełniając formularz pod linkiem: https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=j6Kv4zVAOEuNVEofbTZGI6g_xAPfpNFDu4ag3fD85y5UN0xWNEowUjBFN0FNTE44UURQWVRNQzNIMC4u.

Łódzka Szkoła dla Słabowidzących i Niewidomych
ul. Dziewanny 24
Łódź

wróć do spisu treści



Arsenał i Klasztorek w Krakowie z nagrodą dostępności

Arsenał i Klasztorek − część kompleksu Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie − zostały wyróżnione w konkursie „Lider Dostępności”. Otrzymały nagrodę główną w kategorii „Obiekt zabytkowy”. Sprawdźmy, na jakie funkcjonalności mogą liczyć osoby z niepełnosprawnościami odwiedzające tę instytucję.

Wyniki IX Konkursu Architektoniczno-Urbanistycznego „Lider Dostępności” ogłoszono w czerwcu br. Celem inicjatywy jest promowanie projektowania uniwersalnego i najlepszych rozwiązań architektonicznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

– Jesteśmy muzeum odpowiedzialnym społecznie, staramy się tacy być. Nasze działania w tym kierunku ujęliśmy w strategiczne ramy i konkretny program, który nazwaliśmy: „Muzeum – Ludzie – Przyszłość”. Konsekwentnie go realizujemy. Zapewnienie dostępności: architektonicznej, komunikacyjnej, informacyjno-cyfrowej jest jednym z filarów tego programu. Chcemy być muzeum otwartym, uważnym, takim, które dostrzega potrzeby wszystkich, a w szczególności tych, którym na co dzień bywa trudniej – mówił Tomasz Ostrowski, zastępca Dyrektora ds. Strategii i Komunikacji MNK w materiale filmowym wykorzystywanym na potrzeby konkursu.

Arsenał i Klasztorek z różnymi opcjami dostępności

W ramach prac nad dostępnością Arsenał wyposażono w takie rozwiązania, jak: podjazd w strefie wejścia, windę z przyciskami w alfabecie Braille’a i komunikatorem głosowym, ścieżki naprowadzające i pola uwagi. W przestrzeni Arsenału i Klasztorka znajdują się dostosowane do widzów o różnych potrzebach: kasa biletowa, wygodne siedziska z podłokietnikami, szatnia oraz toaleta. Oddział jest dostępny dla osób poruszających się na wózkach. W punkcie informacyjnym znajduje się dotykowa udźwiękowiona tablica informacyjna z opisem przestrzeni budynku w języku polskim, angielskim i ukraińskim.

Zarówno w budynku Arsenału, jak i Klasztorka, podobnie jak w reszcie kompleksu Czartoryskich, zadbano o dostępność zbiorów i bogatą ofertę edukacyjną uwzględniającą możliwości odbiorców z niepełnosprawnościami. Są tu kopie dzieł sztuki i instalacje dotykowe, wraz z audiodeskrypcją i informacjami w alfabecie Braille’a. Zwiedzający mogą również korzystać z koszyków sensorycznych z tyflografikami i audiodeskrypcji. Przestrzenne, niskie gabloty pozwalają wygodnie oglądać zbiory również przez osoby poruszające się na wózkach.

– Jesteśmy w takim miejscu, w którym można zaobserwować różne udogodnienia, które wpływają na to, że poruszanie się po tej przestrzeni, która nie jest przestrzenią łatwą, staje się komfortowa. A dodatkowo różne przedmioty, repliki, które są stworzone specjalnie dla osób z dysfunkcjami wzroku, powodują, że jest czego dotknąć, jest co zaobserwować, co poczytać – opowiada Adrian Wyka, ekspert i tester dostępności w materiale filmowym wykorzystywanym na potrzeby konkursu.

Przed wizytą w muzeum

Planując wizytę w kompleksie Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, warto zapoznać się ze stroną instytucji. Jest dobrze przygotowana, zwłaszcza zakładka dotycząca dostępności: https://mnk.pl/artykul/dostepnosc-dla-osob-niewidomych-i-niedowidzacych.

Zaprezentowano w niej wszystkie Oddziały MNK, czyli Muzeum Narodowego w Krakowie, którego integralną częścią jest Muzeum Książąt Czartoryskich z Arsenałem i Klasztorkiem. Każdy opis Oddziału składa się z krótkiego wstępu dotyczącego jego historii i zbiorów, a także dokładnego opisu przestrzeni użytkowej z elementami audiodeskrypcji (dotyczy to wejścia, szatni, kasy, sklepu i toalety). Dla tych, którzy nie mogą przyjechać do Krakowa, udostępniono również możliwość wirtualnego zwiedzania niektórych obiektów MNK – w tym z audiodeskrypcją i ETR: https://mnk.pl/wirtualne-sciezki.

Źródło: Muzeum Czartoryskich w Krakowie
ABM/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Kino bez barier w drodze. Pokazy w Wielkopolsce

W ramach projektu „Kino bez barier w drodze” w wybranych kinach w Wielkopolsce odbędą się wakacyjne seanse filmowe z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących oraz tłumaczeniem na polski język migowy. Osoby z niepełnosprawnością będą mogły poznać nowe polskie i zagraniczne produkcje.

− Cieszymy się, że możemy wprowadzać ideę dostępności do kolejnych miejscowości w Wielkopolsce. Kino bez barier to nie tylko pokazy filmowe, ale przede wszystkim spotkania i wymiana doświadczeń. Wierzymy, że kultura powinna być dostępna dla wszystkich, bez względu na stopień sprawności – mówi Joanna Stankiewicz odpowiedzialna za promocję projektu.
Pokazy filmowe będą wzbogacone o spotkania tematyczne związane z wyświetlanymi filmami, co stworzy przestrzeń do dyskusji i wymiany opinii. Wszystkie sale kinowe są w pełni dostępne dla osób poruszających się na wózkach i wyposażone w pętle indukcyjne.

Wydarzenia planowane są w następujących miastach:


Widzowie z Wielkopolski będą mogli obejrzeć: Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: https://ps.ckzamek.pl/podstrony/11549-kino-bez-barier-w-drodze/
Projekt jest współfinansowany ze środków UE oraz z budżetu Miasta Poznań.

„Kino bez barier” to inicjatywa, która rozpoczęła się w 2022 r. w Poznaniu. W kolejnych latach rozszerzono działalność na Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu oraz Kino Echo w Jarocinie. Od tego roku projekt „Kino bez barier” będzie prowadzony również w ośmiu miejscowościach w Wielkopolsce.

wróć do spisu treści



Oprowadzanie z audiodeskrypcją po wystawie Władysława Hasiora

Zamek Królewski w Warszawie zaprasza osoby z dysfunkcją wzroku na oprowadzanie z audiodeskrypcją po wystawie dzieł Władysława Hasiora. Wystawa to okazja do poznania niezwykłego świata wyobraźni artysty. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy.

Spotkanie pozwoli na kontakt ze sztuką jednego z najwybitniejszych polskich artystów XX w., słynącego z asamblaży, czyli kompozycji stworzonych z gotowych przedmiotów. Eksponaty prezentowane na wystawie, zarówno pod względem formy, jak i treści, pokazują możliwie szerokie spektrum poszukiwań twórczych artysty. „Pokoleniowe traumy (wojenne i nie tylko), mechanizmy społecznej opresji, relacje pomiędzy człowiekiem i przyrodą, jednostką a zbiorowością, sacrum i profanum, tym, co uniwersalne i trwałe, a tym, co lokalne i przemijające – wszystkie te wątki znajdują odzwierciedlenie w doborze prac, tworząc fascynujący i głęboki dyskurs nad kondycją ludzką, pełen odwołań do najważniejszych tekstów kultury” – można przeczytać w opisie wystawy.

− „Wystawę Hasior. Trwałość przeżycia” tworzą asamblaże (…) Stanowią sedno twórczości Hasiora. Dzieła te są intuicyjnie i powszechnie rozpoznawane, i kojarzone z nim właśnie. Są wybitnym i bynajmniej nie lokalnym, czy zaściankowym wybuchem talentu, ekspresji oraz głęboko humanistycznego wyrazu i przesłania – podkreśla Jacek Chromy, autor scenariusza i kurator wystawy.

Terminy oprowadzania: 24 lipca br. godz. 16.00 oraz 21 sierpnia br. godz. 16.00.
Uczestnictwo jest bezpłatne na podstawie zapisów, które można dokonać pod adresem e-mail: tdrapala@zamek-krolewski.pl lub telefonicznie: 22 35 55 360.

Źródło: Zamek Królewski w Warszawie

wróć do spisu treści



Zaproszenie do świata dawnych żydowskich miasteczek

W Muzeum POLIN można oglądać wystawę „(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata”. Ekspozycja przybliża świat dawnych sztetli i malarstwo Majera Kirszenblata. Na wystawie przygotowano udogodnienia, które pomogą zwiedzającym ze szczególnymi potrzebami poznawać obrazy i barwne wspomnienia z dzieciństwa artysty.

„Wystawą «(po)ŻYDOWSKIE» odsłaniamy ślady po żydowskich mieszkańcach Opatowa, którzy przed wojną stanowili 60% całej społeczności. Naszym przewodnikiem jest malarz Majer Kirszenblat. Wspominając sztetl swojej młodości, niezwykle barwnie przywraca pamięć o dawnych ludziach, wydarzeniach, codziennym życiu i zwyczajach. W obrazach pełnych kolorów, wyobraźni i humoru zobaczymy świat, którego już nie ma. Poznamy naszą wspólną, zapomnianą historię” − taki opis przedstawiają twórcy ekspozycji.

Dla osób z różnymi niepełnosprawnościami przygotowano szereg funkcjonalności. Osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą skorzystać z materiałów tyflograficznych do wybranych dzieł Majera Kirszenblata. Tyflografiki zostały zamontowane na pulpitach w pobliżu oryginalnych dzieł, stanowiąc nieodłączną część wystawy.

Na stronie internetowej muzeum dostępne są pliki dźwiękowe z audiodeskrypcją wybranych obiektów oraz życiorysem samego artysty. Organizowane są także grupowe spacery z przewodnikiem, który oprowadza po wystawie z wykorzystaniem audiodeskrypcji i tyflografik. Oprowadzanie można zarezerwować na stronie: https://polin.pl/pl/zwiedzanie-z-przewodnikiem-dla-grup-osob-z-niepelnosprawnosciami.

– Planujemy też organizację wielu wydarzeń dostępnych dla różnych grup odbiorców: oprowadzania po wystawie z przewodnikiem z tłumaczeniem na PJM, z tyflografikami i audiodeskrypcją na żywo, warsztaty dla rodzin z dziećmi oraz nastolatków z niepełnosprawnościami, „Poranne Ptaszki” – zwiedzanie wystawy w warunkach przyjaznych sensorycznie dla osób w spektrum autyzmu i nadwrażliwością sensoryczną – tłumaczy Wioleta Jóźwiak, główna specjalistka ds. dostępności w Muzeum POLIN.

Z aktualną ofertą wydarzeń można zapoznać się na stronie internetowej muzeum: https://www.polin.pl/pl/program-wydarzen-przygotowanych-z-mysla-o-osobach-z-niepelnosprawnosciami.

Wystawa „(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata” będzie prezentowana do 16 grudnia br. Ekspozycję dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

wróć do spisu treści



Ogłoszenie: Sprzedam rower

Sprzedam rower dwuosobowy (tandem) holenderskiej firmy Sparta. Stan idealny, jak nowy, bez rdzy, uszkodzeń itp. Rower wyposażony dodatkowo we wspomagający silnik spalinowy Sachs. Silnik sprawny – bez problemu odpala. Ze względu na gabaryty odbiór tylko osobisty. Lokalizacja: województwo podlaskie. Telefon do kontaktu: 506-829-476.

wróć do spisu treści

Wersja offline wygenerowana automatycznie.
Copyright © 2023 Biuletyn Informacyjny PZN. Wszelkie prawa zastrzeżone.