Treść artykułu

Niewidomi świętują we Wrocławiu Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich!

W weekend, 22–24 kwietnia, na miłośników literatury czeka we Wrocławiu mnóstwo atrakcji. Obchody Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich oraz inaugurację przejęcia przez Wrocław tytułu Światowej Stolicy Książki UNESCO uświetni między innymi specjalna edycja Europejskiej Nocy Literatury odbywająca się pod hasłem „Poczytaj mi Wrocław”.

Nocą, a dokładniej po godzinie 19.00, w różnych niezwykłych punktach miasta usłyszymy utwory Williama Szekspira, czytane przez profesjonalnych aktorów, ale nie tylko! Dzięki współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych oraz Główną Biblioteką Pracy i Zabezpieczenia Społecznego, lektorami nocnego czytania będą również wybitni brajliści.

23 kwietnia, o godzinie 18.00 w kawiarni Barbara usłyszymy fragmenty „Poskromienia Złośnicy” w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka. Lektorkami będą członkinie wrocławskiego koła terenowego PZN, pracownicy Instytutu Tyflologicznego PZN oraz Działu Zbiorów dla Niewidomych GBPiZS.

Polski Związek Niewidomych jest rzecznikiem równego dostępu do literatury dla wszystkich osób z dysfunkcją wzroku. „W tym szczególnym dniu będziemy reprezentować nie tylko członków naszej organizacji, ale też ponad 285 milionów osób niewidomych i słabowidzących, żyjących na całym świecie” – mówi prezes Zarządu Głównego PZN, Anna Woźniak-Szymańska. – „Obecnie ponad 90% wydawanych na rynku publikacji książkowych i dzieł naukowych nie jest dostępna w formatach, z których mogą korzystać osoby z dysfunkcją wzroku. Zależy nam, aby Polska oraz inne państwa na świecie ratyfikowały podpisany w 2014 roku Traktat z Marrakeszu, który zmieni tę sytuację i umożliwi niepełnosprawnym legalny dostęp do utworów drukowanych” – dodaje.

Dla osób, które przyjdą posłuchać Szekspira czytanego przez naszych brajlistów przygotowano dodatkowe atrakcje.

POLISH POSTER 1