Treść artykułu

Kobieta ogląda obrazy na wystawie

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza osoby z dysfunkcją wzroku na dwa wydarzenia – wykład o kobietach artystkach i oprowadzanie po wystawie „Xawery Dunikowski. Malarstwo” w Królikarni.

Wykład: Kobiety artystki
Piątek, 10 września, godz. 18.00

Anna Bilińska, Olga Boznańska, Henryka Beyer, Zofia Stryjeńska to malarki, które osiągnęły sukces artystyczny. Nie było to łatwe w świecie sztuki, w którym prym wiedli mężczyźni. W jaki sposób kobiety zdobywały wówczas wykształcenie? Jak i dla kogo tworzyły? Jakie tematy podejmowały w swojej twórczości?

Wstęp bezpłatny. Zapisy pod adresem e-mail: edukacja@mnw.art.pl lub telefonicznie + 48 22 629 50 60. Liczba miejsc ograniczona.
Miejsce: Muzeum Narodowe w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3, Warszawa.

Oprowadzanie po wystawie „Xawery Dunikowski. Malarstwo

16 września i 14 października, godz. 18.00

Dla Dunikowskiego, przede wszystkim rzeźbiarza, malarstwo było ważną częścią działalności artystycznej. Kreował się on na artystę wszechstronnego. W obrazach opowiadał o osobistych uczuciach i przeżyciach, których nie chciał, lub z różnych przyczyn nie mógł, przełożyć na język form rzeźbiarskich. „Ładnie bym wyglądał, gdybym nie potrafił malować. Dzięki temu, że umiem malować, potrafię i rzeźbić” – twierdził Dunikowski. Obrazy bywały wyrazem jego miłości i przywiązania do bliskich mu osób, m.in. do córki Marii. Ekspozycja podzielona jest na sale tematyczne, które pozwalają prześledzić tok myśli artysty, zmaganie się z tematem i doskonalenie warsztatu.

Uczestnicy będą zwiedzać wystawę z przewodnikiem. Przygotowane będą również materiały dotykowe i audiodeskrypcja. Wstęp bezpłatny.

Zapisy od poniedziałku, 13 września pod adresem e-mail: edukacja@mnw.art.pl lub telefonicznie + 48 22 629 50 60. Liczba miejsc ograniczona.
Miejsce: Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, ul. Puławska 113 a, Warszawa.

Fot. Unsplash